LEIDSCH m DAGBLAD r HET 3-OCTOBERFEEST VOLGENS DE KLOK Half millioen Japanners dakloos door de orkaan „Louise" Marokkaanse Sultan doet afstand van lie troon Ben Arafa hedenochtend vliegtuig vertrokken per WEERBERICHT Ex-president Peron zon half jaar geleden hertrouwd zijn 94ste Jaargang ZATERDAG 1 OCTOBER 19S5 No. 28642 Directeur: 1. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slnsel "ld™ - Gu° 5,058 Hoofdredacteur: J. Brouwer per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tine, een merrie op Texel, kreeg enige maanden geleden bezoek van twee kalfjes. De kalveren vatten een zodanige genegenheid voor hun ..tante" op. een genegenheid, die wederkerig was. dat zij ook in geval van dorst niet naar hun moeder-koe gingen, maar bij de merrie heil zochten, waartegen deze geen enkel bezwaar bleek te hebben. Inmiddels zijn de kalveren als kool gegroeid, doch de genegenheid is gebleven. Helaas komt er binnenkort een scheiding tussen de dieren, want de kalveren zijn door de eigenaar naar elders verkocht. Australië steunt Nederland De Australische minister van Buiten landse Zaken Richard Casey die vier dagen in Londen vertoeft, heeft tij dens een gisteravond in Londen ge houden persconferentie gezegd dat de Australische regering het Nederlandse standpunt zal steunen in de kwestie Nieuw-Guinea. De minister verklaarde van mening te zijn. dat de kwestie Nieuw-Guinea nimmer voor de V.N. had moeten worden gebracht en dat het mogelijk zou zyn geweest haar op een andere manier te regelen. Op zijn terugreis naar Australië, over ongeveer een maand, zal minister Ca sey Djakarta aandoen. Zeldzame vis te Scheveningen Aan de vismarkt te Schevenlngen was van morgen een zeldzame vis te bezich tigen. De vis had een lengte van circa 2'i meter. Deskundigen konden de vis niet thuisbrengen Tot aan de kieuwen geleek het op een apikol, het verdere lichaamsgedeelte had de vorm van een haaienlichaam. De snuit was enigszins gekruld gelük een varkenssnuit. Het dier had geen tanden. De vis is aange voerd door de haringlogger SCH 195. OP 3 OCTOBER GEEN LJ). In verband met het 3-October- feest zal ons Blad as. Maandag niet verschijnen. Onze bureaux zullen de gehele dag gesloten zijtn. ZATERDAG 1 OCTOBER 6.0012.00 uur n.m.: Lunapark Schuttersveld 7.30 uur n.m.: Taptoe. MAANDAG 3 OCTOBER 7.00 uur v.m.: Reveille Bordes Stadhuis. 7.309.30 uur v.m.: Uitdeling haring en wittebrood Waaggebouw 8.00 uur v.m.: Koraalmuziek v. d. Werfpark. 8.009.45 uur v.m.: Militaire mars (défilé te 9.30 uur). 8.30 uur v.m.: Intocht Amsterdamse Politiekapel. 8.3010.00 uur v.m.: Harddraverij Levendaal. 9.00 uur v.m.12.00 uur 's nachts: Lunapark Schuttersveld. 9.0010.00 uur v.m.: Poppenkast Stadhuis, Kooipark en Professorenwijk. 10.0011.30 uur v.m.: Springen fontein Vismarkt. 10.0012.00 uur v.m.: Tentoonstelling Lakenhal. 10.30 uur v.m.: Herdenking Pieterskerk. Spr. ds N. Kleermaker. 1.004.00 uur n.m.: Bedrijfscorso. 7.30 uur n.m.: Feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging in „Prediker". 8.0010.30 uur n.m.: Cabaret Stadszaal. 11.00 uur n.m.: Vuurwerk Schuttersveld. A Masjoemi leidt Bij Indonesische verkiezingen Na telling van 694 van de 1325 ste bureaux van Djakarta zijn de cijfers voor: Masjoemi 125 898; PNI 86.812. Nahdatoel Oelama 63 198; PKI (Com munisten) 58.855; PSI (Socialisten) 18.280; PSII (Partai Senkat Islam) 16 596. Volgens de eerste uitslagen te Djokja karta zyn de cijfers voor; Masjoemi 128.476; PKI 17.329; PNI 135-72; PSI 379 NU 359: PSn 96. De eerste cijfers te Palembang luiden voor: Masjoemi 3.863; PKI 2505: PNI 2271; NU 1603. Herziening proces - Van der Lubbe? Honderdduizend huizen overstroomd en 85 schepen in de Japanse Zee gezonken In West-Japan, in hel bijzonder op hel eiland Kioesjoe. is een half millioen mensen dakloos geraakt door de orkaan ..Louise", die Donderdagnacht de Japanse kust bereikte. De storm, die aanvankelijk een snelheid had van 200 km per uur, maar later „slechts" 120 km. veroorzaakte de dood van minstens 31 mensen; verder zijn er 26 vermisten en meer dan 200 gewonden. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. De kustwacht heeft gemeld, dat er 85 schepen zijn gezonken en acht gestrand. Honderdduizend huizen zijn overstroomd, twaalfhonderd werden er vernield. De orkaan woedt op het ogenblik boven de Japanse Zee. Men verwachtte, dat hij vandaag. Zaterdag, het Noordelijke Japanse eiland Hokkaido bereiken zou. Tachtig Vietnamezen zijn in de havenwijk van Haiphong in Noor d-V i e t n a m omgekomen, toen genoemde plaats werd geteisterd door de orkaan „Kate", aldus het blad „Tin Haiphong". In het district Corozal in Brits Honduras, dat deze week is geteisterd door de orkaan „Janet", is Vrijdag de noodtoestand afgekondigd. De orkaan „Janet" heeft in totaal ongeveer 350 slachtoffers geëist. De schade in Honduras wordt geschat op verscheidene millioenen dollars. In het gebied waar ue noodtoestand is afgekondigd wordt niemand toegelaten zonder speciale politicpas. Brand door storm Reuter meldde hedenochtend: In de Japanse stad Niigata zyn door brand 1200 huizen verwoest. De brand was een indirect gevolg van de orkaan .Louise". Door de harde wind brak in Nigata (227.000 Inwoners) een stroomkabel De vonken staken een gebouw in brand. Met 1300 man is men acht uur bezig geweest, voordat men de brand meester was. Vol gens de eerste berichten liepen 90 men sen verwondingen op. Intussen kykt men met angst uit naar een volgende wervelstorm, .Marge" ge naamd, die recht op Japan afkomt Een in Amsterdam woonachtige broer van Marinus van der Lubbe. die in 1933 te Leipzig ter dood werd veroordeeld, omdat hij het Rjjksdaggebouw in Ber lijn in brand zou hebben gestoken, heeft bij een West-Bcrljjnse rechtbank het verzoek ingediend de naam van zijn broer te zuiveren. Zoals men zich her innert speelde de RUksdagbrand in Fe bruari 1933 een grote rol bij het aan de macht komen van de Nationaal-sociaiis- ten in Duitsland. Een onderzoek toonde later aan. dat de Nazi's zelf de brand hadden gesticht, die zU hun Communis tische tegenstanders in de schoenen hadden geschoven. ZU maakten daarbU vermoedelijk gebruik van de diensten van Van der Lubbe. een onevenwichtige figuur uit Leiden, die, zonder te weten, dat hU met Nationaal-Socialisten te doen had, zich in deze duistere affaire had laten betrekken. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Sultan Ben Arafa van Marokko verliet hedenochtend zijn paleis en daarmee zijn troon. De stoet bestond uit een tiental auto's. Met grote snelheid reed men de weg naar het militaire vliegveld van Sale op, waar de Sultan per vliegtuig naar een nog onbekende bestemming vertrok, vermoedelijk naar Tanger. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zond de Sultan een brief aan de Franse president Coty, waarin hij zijn bereidheid mededeelde om zich terug te trekken. In een tweede brief zou hij echter weer als conditie gesteld hebben, dat hij door een familielid moest worden opgevolgd, maar in een derde brief kondigde hij definitief zijn vertrek aan. De drie brieven en het feit, dat zijn voornaamste adviseur El Hajoei die de Sultan altijd in zijn verzet tegen de Franse plannen heeft gestijfd met de Noorderzon is vertrokken, maakten het gisteren reeds waarschijnlijk, dat de Sultan zeer spoedig zou abdiceren. Die troonsafstand Ben Arafa werd in Augustus 1953 door de Fransen in Rabat geïnstalleerd na de verjaging van de vorige Sultan, Ben Joessef is nu dus een feit geworden. Troonraad in functie In Parijs moet men in officiële krin gen, ofschoon die verder niets wensen los te laten, het vertrek van de Sultan al voor Donderdag j.l. hebben verwacht. Zo zouden tenminste de nieuwe instruc ties voor de resident-generaal hebben geluid. Dat Ben Arafa pas heden is vertrokken vindt zijn oorzaak in aller lei intrigues, die door de kolonisten in Marokko en door him handlangers in Parijs op het laatste moment nog zijn georganiseerd. In Marokko had de Glaui. de protec tor van de Sultan, zyn Berber-ruiters in beweging willen brengen en in Parijs hebben gisteren twintig ultra-rechtse Kamerleden nog gepoogd zich per vlieg tuig naar Rabat te begeven om te trach ten ter plaatste de uitvoering van de plannen, die al ettelyke weken geleden door de ministers zijn opgesteld, alsnog onmogelijk te maken. Nu de 84-jarige Sultan het veld heeft geruimd, zal de grootvizier El Mokri of ficieel kunnen constateren, dat er nie mand meer op de troon zit en daarna zal volgens het scenario, de troonraad in functie kunnen treden. De derde man van de troonraad moet intussen name lijk eindelijk gevonden zijn. Voor Maandag a.s. staat er een bij- Het weer op 3 October Wisselende bewolking Op ons verzoek heeft de Meteorologi sche Dienst van het KNMI te De Bilt een prognose opgesteld voor het weer op Maandag 3 October a.s. speciaal voor de naaste omgeving van Leiden. De verwachting is dat het regenfront morgen overdag en in de nacht van Zondag op Maandag dit gebied zal passeren. Voor Maandag luidt dan de voorspel ling: Wisselende bewolking met kans op buien. Frisse wind uit WcstelUke tot Noordwestelijke richtingen. Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen in de loop van de dag geleidelijk toenemende bewol king en later enige regen. Tot matig of vry krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) zondere ministerraad op het progTamma waarbij de situatie in Marokko uitvoerig in ogenschouw zal worden genomen. In ieder geval wordt het nu wel duidelijk dat premier Faure nu alles in het werk stelt om by de rentree op Dinsdag a.s. het parlement te kunnen tonen, dat er nog een regering is. Velen waren aan haar bestaan namelijk gaan twijfelen! Wanneer Faure een maand eerder in aclie was getreden, dan zou hy vermoe delijk hebben kunnen vermijden dat de Ver. Naties zich met het Marokkaanse probleem bezig gaan houden, zoals gis teren in New York werd besloten. Bewusteloos meisje door grapje genezen In een Engels ziekenhuis (in New Castle) heeft een mopje, dat een ver pleegster tegen een collega vertelde, bewerkstelligd, wat dokters en chirur gen ondanks 'maandenlange Inspanning niet wisten te bereiken. Toen de verpleegster haar grapje ver. teld had, lachte niet alleen haar colle ga, maar klonk luid gelach van een der bedden, waar reeds maanden een meis je van vijftien jaar in bewusteloze toe stand lag. Dit meisje, Anne Taylor, was op 17 Mei. na een auto-ongeluk, in bewustelo ze toestand naar het ziekenhuis ge bracht en de dokters hadden de hoop reeds opgegeven, dat zy ooit nog tot het normale leven teruggebracht zou kunnen worden. Anne Taylor is nog wel niet in staat tot spreken, maar zy heeft reeds haar ouders, die onmiddel lijk gewaarschuwd werden, herkend. Wat dr White er van denkt President Eisenhower heeft Vrydag voor het eerst sedert hy een hartaanval had. ambtsbezigheden verricht. Hy te kende twee stukken betreffende de pro motie van ambtenaren van het departe ment van Buitenlandse Zaken. Dr Paul Dudley White, bekend hart specialist uit Boston, die President Ei senhower heeft behandeld, zei Vrydag voor de televisie, dat hy. indien hy in de plaats stond van President Eisenho wer. geen tweede ambtstermyn zou be geren. Over de mogelykheid, dat presi dent Eisenhower zich voor een tweede termyn beschikbaar zou kunnen stellen zei dr White: ..vele dingen zijn moge- Ujk, die misschien niet aan te raden zyn. Hij (de president) moet tenslotte een besluit nemen. Hy kan geheel her stellen of niet. Als ik in zyn schoenen stond, zou ik geen tweede ambtstermijn begeren, nu ik gezien heb wat dit van iemand vergt". Geheime schuilplaats met vele toegangen ontdektbestemd voor Peron en Aloe De Argentijnse regering heeft een begin gemaakt met een onderzoek naar geruchten volgens welke ex-president Juan Peron na het overlijden van Eva Peron weer in het huwelijk is getreden. Het huwelijk zou zes maanden geleden zijn gesloten. Als echtgenote wordt de 19-jarige Laura del Solar genoemd, die thans in Engeland verblyft. Volgens andere geruchten 'daarentegen is Laura del Solar de echtgenote van een neef van de ex-president, die eveneens Juan Peron heet. Eerder had de politie bekendgemaakt, dat er twee liefdesbrieven van Peron voor een 17-jarig meisje, Nelly Rivas, zijn onderschept. De brieven waren geschre ven aan boord van de Paraguayse kanonneerboot, waarop Peron een heenkomen heeft gezocht. Het huis van Nelly Rivas werd na het vinden van de brieven door zocht, een doos met juwelen werd voor onderzoek in beslag genomen. Villa in Zwitserland Volgens berichten in Zwitserse bladen tracht Laura del Solar een woning voor Peron in Zwitserland te vinden. In dit verband wordt in Zwitserland gesproken over een grote villa aan het meer van Genève, die in Juli j.l. door een Argen tijnse fabrikant is gekocht. Hoewel de fabrikant over weinig geldmiddelen zou beschikken, zyn aan het gebouw werk zaamheden ten bedrage van ongeveer een half millioen gulden verricht. Te Buenos Aires is in het sousterrain van een gebouw, waar verscheidene Pe- ronistische bladen waren gehuisvest, een geheime gepantserde schuilplaats gevon den, waarvan alleen ex-president Peron en de voormalige gouverneur van de provincie Buenos Aires, Carlos Aloe, de sleutel bezaten. Deze schuilkader vormt een luxueus gemeubileerd apartement, bestaande uit een hal, een keuken en twee slaapkamers. Een kortegolfzender en verbindingen met de voornaamste telefoonccntralen van de stad geven de kelder het aanzien van een commando post. In een in de muur gemetselde brandkast bevond zich 35 cent. In de schuilplaats werden voorts prach tige tapyten, een zilveren servies en gla zen van Boheems kristal aangetroffen. Door de aanwezigheid van een noodag- gregaat, enige cylinders met zuurstof en een luchtverversingsapparaat had Peron in noodgevallen verscheidene dagen in de kelder kunnen doorbrengen. De schuilplaats bezit talrijke geheime toe gangen, waarvan een aan de oever van de Rio de la Plata. In de kelder zyn slechts weinig docu menten gevonden. Aangenomen wordt dat ex-gouverneur Aloe, die in de periode van 16 tot 19 September herhaaldelyk de schuilplaats heeft bezocht, de belang- rykste stukken heeft verbrand. Voorts is by een serie huiszoekingen bij vrienden van Carlos Aloe die wei nige jaren geleden een eenvoudig arbei der was gebleken, dat deze grote belangen had in staal-, wyn-, tabaks-, vissery-, textiel-, automobiel- en verze keringsconcerns. Verder had hy nog belangen in enkele brouweryen. electri- citeitscentrales en drukkerijen. Ook be heerde hy een dagbladenimperium. bestaande uit: drie ochtend- en drie avondbladen in Buenos Aires en 15 radio stations Wisselvallig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Op de weerkaarten bevindt zich onge veer langs de 45ste breedtegraad een gordel van hogedrukgebieden. Een van deze hogedrukgebieden bereikte van morgen Ierland en verplaatst zich vry snel in Oostelyke richting naar het Zuidelyk deel van de Noordzee. Gister avond en vannacht passeerde een zwak oceaanfront, vergezeld van enige regen, ons land. De regenhoeveelheden waren gering, geen enkel station meldde meer dan 3 mm neerslag. Na de frontpassage ruimde de wind naar West of Noord west en nam de bewolking snel af. Van nacht zal het hogedrukgebied passeren, zodat by heldere hemel tengevolge van de flinke afkoeling hier en daar mist zal ontstaan. Bij IJsland bevindt zich een depressie, die in Oostelyke richting naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland trekt en waarvan het bybe- horende oceaanfront naar de Britse eilanden opdringt. Morgen zal het front in de loop van de dag de Noordzee be reiken en zal de bewolking by ons gaan toenemen, terwyl in de middag een regenzone het Westen van het land na dert. De wind krimpt naar richtingen tussen Zuid en Zuidwest en neemt in kracht toe. In de temperatuurverdeling komt weinig verandering. 2 OCTOBER Zon op: 6.42 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 18.07 uur; onder: 7.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.18 uur en 15.37 uur. (3/9 te 3.56 uur en 16 11 uur; 4/9 te 4.31 uur en 16.51 uur - Springty). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een BijvoegseL Een telefoto van de Indonesische I punt staat zijn stembiljet in de president ir Soekarno. die op het stembus te laten glijden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1