c DE KEIZERLIJKE PRINS: Lauweren oogsten in Afrika Jan Egel als huisvriend De Paddestoelen-expert Over roodstaart, nestkastjes, toorts en nog wat WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 1 OCTOBER - PAGINA 2 Bewogen Leven CXLII De catastrofe kwam snel nader. In Spanje had men Koningin Isa bella verjaagd en in haar plaats Leopold van Hohenzollem gekozen. Frankrijk, zich de tijden herinnerend van Karei V. toen het geheel door het Habsburgse Rijk ingesloten was, verzette zich met hand en tand tegen deze candidatuur. Een Hohenzollem in Pruisen, aan de Oostkant van zijn Rijk, een Ho henzollem in het Zuiden De Franse diplomaten begonnen zich te roeren en het Hof nam reeds een oorlogszuchtige houding aan. Napoleon had de laatste jaren veel van zijn prestige verloren, en het was voornamelijk de Keizerin die meende dat een gelukkig gevoerde oorlog tegen Pruisen dit prestige zou herstellen. Onder de druk der omstandighe den bedankte Leopold voor de Spaanse troon, doch hiermee was de Franse regering niet tevreden. Zij droeg de gezant Benedetti op zich naar Ems te begeven, waar de Pruisische Koning de baden ge bruikte, en van die te eisen dat hij als hoofd van zijn Huis, zijn toestem ming weigeren zou, indien de Kroon weer aan een Hohenzollem mocht aangeboden worden. 9? De Keizerlijke Prins in 1870. De Koning van Pruisen weigerde. Hij stond op het standpunt dat Frankrijk niets te maken had met de beiangen van zijn Huis. Frankrijk had zich tot zijn eigen zaken te bepalen. Wederom verzocht Benedetti bij de Koning te worden toegelaten. Frankrijk had een triomf nodig, doch de Koning weigerde nu de gezant te ontvangen. Indien hij immers bezweken was voor de eis van de Franse gezant, had hij daarmee voor het oog van de wereld zichzelf tot vazal van zijn buurman gemaakt. t Telegrafisch stelde hij Bismarck op de hoogte in Berlijn. En Bismarck, zwaarmoedig geworden, omdat er geen mogelijkheid tot oorlog was de Duitse Eenheid kon alleen maar gegrondvest worden na een Franse neder laag, zo dacht hij zag plotseling zijn kans. Het telegram van de Koning publiceerde hij, doch niet in de gewone vorm: hij verkortte en verscherpte het, zo dat het de indruk wekte dat de Weigering van de Koning om Benedetti voor de tweede maal te ontvangen, een slag in het gezicht van Frankrijk was. Deze mis- daad van Bismarck bracht in Frankrijk alles in rep en roer. Wat verbeeldde dat kleine Pruisen zich wel? Waar haalde het de moed vandaan Frankrijk in het openbaar te beledigen! Eens had Napoleon Pruisen verpletterd bij Jena en Auerstadt. Was dat nog niet voldoende? Het ganse Hof wilde de oorlog. Een der meest feilen was de Keizerin. Zelfs de Franse Kamer besloot tot de krijg, ofschoon THIERS uitdrukkelijk gewaarschuwd had dat de Pruisen gereed waren en Frankrijk met Op de 19e Juli van het jaar 1870 werd door de Franse regering de oorlog aan Pruisen verklaard. FRANKRIJK stond alleen. Italië wilde slechts helpen als het als vergoeding Rome kreeg. Doch Rome was nog in handen van de Paus en als de Keizer dit toestond zou hij grote onenigheid met de Clericalen krijgen in zijn eigen land. Rusland was de Krimoorlog nog niet vergeten en Oostenrijkhad de vuist van Bismarck zo zwaar gevoeld en was later door hem zo goed behandeldBovendien, wat bezielde die Napoleon III eigenlijk? Bismarck had nog papieren van hem waarin hij de wens te kennen gaf enkele Zuid-Duitse staten te wülen bezittendichtbij de Rijn. Die papieren stamden nog uit de tijd van de Pruisisch-Oostenrijkse oorlog Bismarck had ze heel goed bewaard. Nu kon hij de Zuid- Duitse Staten tonen wat er met hen gebeuren zou als er geen machtig Pruisen was om hen te beschermen De oorlog kwam. De eerste Blitzkrieg uit de Wereld geschiedenis. In haar gedenkschriften beschrijft de ex- Keizerin ons hoe snoezig de Keizerlijke Prins er uitzag toen hjj naar het front moest en hoe ernstig en moedig haar gemaal eruit zag in klein-veldtenue. Parade- uniformen met wapperende pluimenIn Frankrijk, zo zei de minister van Oorlog, ontbrak geen knoop aan een slobkous van een soldaat. Men kon meteen begin nen! Terwül de ganse, zo heroïsche natie op de overwin- nlngsberichten wachtte, stormden de Pruisen voor waarts en schreden van de éne overwinning naar de andere: Welssenburg, Splchern DE Keizerlijke Prins, een kind van veertien jaar, wist van dit alles niets. Angstvallig hield men dit vre selijke voor hem verborgen. Maar een kind dat acht siaat op de dingen, maakt men niet Alles wijs. Vluchtende en gewonde soldatenEen bevolking die hem toeroept met luide stem, doch met medelijden In de ogen Generaal Bazalne wordt ln Metz opgesloten. Een poging door Mac Mahon ondernomen, om hem te ontzetten, faalt door de grote nederlaag bij Sedan, waar 80.000 Fransen gevangen worden genomen,waaronder de Keizer Dit is nog maar het begin van de ellende. In Parijs gaat men eindelijk begrijpen hoe dom het geweest is de oorlog te verklaren. Er zal een ramp over Frankrijk komen zoals er nog nooit is geweest. De vijanden rukken reeds op Parijs aan. De bevolking komt in rep en roer, bestormt de vergaderzaal van het Wetgevend Lichaam en eist de val van het KeizerschapDe gevangen Keizer is geen Keizer meer. En de Keizerinhevig geschrokken en in de war door dit vreselijke dat ze - totaal niet had verwachtvlucht naar Engeland. Wat is er van het kind geworden, de jonge Louis Napoleon? MEN heeft hem over de Belgische grens gebracht. In Bergen nam hij zijn intrek in Hotel DE KROON, waarin ook eens zijn grootvader had gelogeerd, de Koning van Holland. Zelfs de grote Napoleon had er over nacht met Maria Louise, op zijn reis naar Laeken. Nog was het Keizersland onkundig van de ramp die over hem en de zijnen was gekomen. Maar in Namen lichtte men hem in. Daar ervoer hij dat zijn vader gevangen genomen was door de Pruisen en meegevoerd werd naar hun land; dat zijn moeder op weg was naar Engeland en dat de Pruisische legers Frankrijk blnnengolfden. Frankrijk was een Republiek geworden. De Franse legers hadden niets uitgericht. Niet eens de eer gered. De jonge Prins zweeg en toen men na afloop van deze instructies aan tafel ging, raakte hU zijn eten niet aan. De oorlog had met één slag een einde aan zijn toekomst gemaakt De Belgen hadden medelijden met de jonge Prins, die zijn leed zo mannelijk droeg .Toen hij naar- het station ging om zyn reis te vervolgen, waren er veel dames op het perron die diepe buigingen voor hem maakten. Het kind wilde liever geen mensen zien. In Oostende verdween hij door een achteruitgang van het station naar zijn hotel. En toen hij eindelijk aan boord was van DE GRAAF VAN VLAANDEREN, bleef hij in de kajuit tot ze in volle zee waren. Hij ging naar Engeland. Daar zou hij zijn moeder weer zien. AL spoedig voegden zich enkele getrouwen daar bij hen. En toen korte tud later zijn vader overleed, was hij de hoop van vele Fransen. Toen hij op de 16e Maart van het jaar 1874 zijn 18e verjaardag vierde, kwamen veel belangrijke figuren over om hem te felici teren. Zelfs de vrouwen van de hallen zonden een depu tatie zeggende: „Uwe Majesteit zal met belangstelling vernemen, dat twee en twintig jaar geleden, ik de Keizer op dezelfde wijze begroette op het bal door de marktcom- missie gegeven." Ja, in het begin gingen er vele stemmen op om weer een Bonaparte aan het bewind te krijgen. Maar de op positie was sterk en die werd hoe langer hoe sterker. Naarmate het kind groter werd en verstandiger, daalde zijn kans om nog eens Frankrijk te regeren. En dat was natuurlijk een van de redenen, waarom hü voor Enge land naar Afrika ging, om daar „lauweren te oogsten". Frankrijk had zich van de Bonaparte's afgewend en voer met volle zeilen naar een duurzame Republiek. Nooit zou het de nederlaag van „zeventig" vergeten. Nog minder het feit dat in de spiegelzaal te Ver sailles, een der nationale heiligdommen, de DUITSE EENHEID uitgeroepen werd. Het tweede Keizerrijk had deze schande over de Fransen gebracht! REIN BROUWER. de schouders en keek haar recht ln de ogen. Houd Je mi) soms voor zó onachtzaam, dat Ik uit pure eigenge reidheid het leven van negen mensen op het spel zou zetten, Anlta? Zijn stem was zacht en doordringend ge worden. Ik ben volkómen zeker van mijn zaak. Ik verzoek je nadrukkelijk om dit bewijs van vertrouwen. Met een lichte zucht nam Anlta een met papier afgedekte schaal van het aanrecht op Tijdens de maaltijd toonde de vader een opvallend overmoedige stemming Hij tastte overmatig toe en trachtte zijn kinderen over te halen hetzelfde te doen. Deze paddestoelen hebben een zee: speciale smaak, verkondigde hij ter wijl hij als een kenner de geur op snoof. Direct daarna wierp hij een ver scholen blik op Anita. Hij meende een zekere onrust bij haar op te merken maar ze bediende zichzelf nog voor een tweede keer. Wat een dappere vrouw had hij toch! 's Nachts kreeg hij het te kwaad. Zijn maag begon pijn te doen, zijn hart begon te bonzen, zweet begon op zijn voorhoofd te parelen. Hij sloop naar de keuken om een grote hoe veelheid melk te drinken. Melk was een goed tegengif!, hield hi) zichzelf voor. Vervolgens maakte hij op zij', tenen een ronde langs de bedden van zijn kinderen. Hij luisterde aandachtig naar hun ademhaling. Ze waren allen ln diepe slaap verzonken. Toen hij met bibberende knieën en een wurgend ge voel in de keel het echtelijk slaapver trek binnenkwam, liep hij tegen een stoel op. Is er wat aan de hand, Arthur? Voel je je soms niet goed?, vroeg Anita, terwijl ze rechtop ln bed ging zitten. Er is niets aan de hand, werkeiys nietsPlotseling wat last gekre gen van m'n maag. Het zal wel weei overgaan. De druk op zijn maag werd tenslotte echter onverdragelijk en voor zijn wa zige ogen begon de wereld op haar grondvesten te wankelen, de wereld van de exacte wetenschap. Oude, tot nu toe onaantastbaar geachte figuren vielen van hun troon en maakten plaats voor een heel oud vrouwtje, het vrouwtje, dat met haar neus Arthur's eerloos einde reeds „geproefd" had.. Hij liep wankelend naar Anita's bed en vroeg benepen: Je hebt toch Meer kon hij op dat moment niet uitbrengen. Zijn maag ging zó te keer, dat een hevige duizeling hem beviel. Anita knipoogde. Ja. liefste, ik heb dat gedaan. Met smekende blik kee khij haar aan. Je hebt al m'n paddestoelen mee- gekookt? Anita schudde heftig van neen. Ben ik soms een gifmengster? Natuurlijk heb ik Jouw paddestoelen weggegooid! Je hebt veel te veei ge geten, dat ls alles. Het kon ook niet goed aflopen na al dat geschrok van je. Neem maar wat zuiveringszout Ze streek hem met een liefdevol ge baar over het voorhoofd. De kinderen geloven overigens dat ik die paddestoelen vnn jou heb mee- gekookt. Je gezag heb je dus niet kwijt. Slaap maar lekker verder, Arthur voor de pruimenbomen in de buurt. Minder vaak gebeurt het, dat hommels er hun intrek nemen, maar als dit eens voorkomt, kan de nestkastbezltter rekenen op de aanwezigheid van aar dige en fraaie tulngasten. Bovendien heel rustige lui, die hommels, die nooit iemand een stro breed in de weg leg gen. Een lezeres schreef mij haar er varingen met zo'n hommelnest, waar van de sponsachtige cellen tot bulten het vlieggat van het houten kastje uit puilden. Met cellen bedoel ik de kleine ka mertjes. door de diertjes zelf gemaakt uit plantaardige stoffen en met de monddelen bewerkt. In die cellen wordt het broed grootgebracht, ook al weer een zeer interessante geschiede nis, evenals trouwens alle arbeid, die door deze Insecten aan en ln hun huis met vele kamers wordt verricht. Uit de beschrijving die van deze hommels werd bijgevoegd, maak ik (met veel voorbehoud)! op, dat het mos-hom mels waren, hoewel het bekend ls, dat ook akkerhommels een voorliefde heb ben voor nestkastjes. EEN abonnee uit het Westen van ons land stuurde een foto van een toorts, dat ls een plant van droge gronden. Een knaap van een plant, die wel twee meter hoog kan worden. Op vallend zijn de grote vil tachtig be haarde bladeren en de mooie gele bloe men. die in een aarvormlge tros aan de top van de plant staan. De inzender meent, dat hij met deze toorts, nacht kaars of koningskaars, een zeldzaam heid in zijn stadstuin heeft gekregen. Hoewel de toorts een zeldzaam fraaie verschijning is in een tuin, geloof ik toch niet, dat ze zo zeldzaam voor komt. In de duinen ben ik hem nog al eens tegengekomen. Intussen hoop ik te gelegenertijd eens uitvoerig op de toorts terug te komen. Hij is het dub bel en dwars waard. Er was nog geen peil op te trekken of* het een mooie dag zou worden of niet, toen de familie er op uittrok om paddestoelen te gaan zoeken. Even on doorgrondelijk als de lucht, was de gelaatsuitdrukking van Vader, het Opperhoofd van de familie, de Plan nenmaker. de Ontwerper en Opsteller van de Zondagse uitgangetjes. Naasi ztjn roeping als echtgenoot van een enigszins onderdanige vrouw en vader van zeven zowel geestelijk als licha melijk gezond ontwikkelde kinderen, oefende hü het beroep van leraar en directeur ener school uit. HU wist alles af van de tweede naamval en voorzetsels, de hoge zedelükheld der Grieken en deonzedelükheid van de moderne literatuur, de meetkunde en nog heel wat zaken meer, kennis, die hü in de vorm van beweringen, lessen en bevelen kwistig rondstrooide. Reeds op het pad, dat van het sta tion naar het bos voerde, bood de be stofte berm een uitgebreid onderwerp voor belangrüke mededelingen. Krui den en weidebloemen werden biolo gisch ontleed en men zou büna de indruk krügen dat de kamille en weegbree hier alleen groeiden en bloeiden als toeststeen en merkteken van de vaderlijke geleerdheid. Ook de vlinderbloemigen. lipbloemigen en kruisbloemigen schonken Vader ge sprekstof te over. In het bos zwermde de familie naar alle kanten uit. Iedereen volgde zün eigen intuïtie om exemplaren van de ..van chlorophyll verstoken eenvoudige Mevrouw E. B. Deeleman, Griinerielaan 20 te Oegstgeest, schrijft ons: Op een winteravond zat achter in de tuin een grote witte kat. mager en verwaarloosd. Ik wilde hem pakken, maar blazend verdween hij over de heg. Dan maar wat eten neerzetten op het terras, misschien komt hij van de honger wel terug En inderdaad, na een poosje kwam hü weer. iedere keer een stapje nader tot hu bü het bakje was: hü nam toen twee. drie happen en rende weer weg 's Morgens was het bakje leeg. Iedere avond zette ik nu wat brood met melk bulten, steeds ongeveer op dezelfde tijd, en ja, na een paar weken zat de kat al te wachten achter in de tuin, veilig ver weg. maar zodra ik binnen was. kwam hij naderbü en be gon te eten Maar hij bleef schuw en bij de minste poging tot toenadering blies hü en liep weg. Op een avond in het voorjaar van 1953 hoorde ik een luid gerinkel van het emaille etensbakje. Wat doet „Schobberdebonkie" zo had ik de zwerfkat genoemd toch? Ik keek door de glazen serredeur. Bah. een grote rat zat aan Bonkie's" eten! Nee. het was geen rat't was een egel! HU kroop onder de kolenkist Zo kwam Jan Egel in het dierenge- zin, bestaande uit drie katten en twee mensen Hu woonde die zomer onder de kist en kwam 's avonds zijn bordje brood met melk leegeten voor hij op jacht ging. Soms at hij samen met een van dé poesen uit het bakje, of de poesen zaten te kijken en liepen met hem mee als hü het grasveld overstak 't Was een grappig gezicht! De winter bracht hij elders door, maar in het voorjaar was hü er opeens weer en kreeg iedere avond zün „feestmaal". Dit voorjaar zelden we: „Zou Jan Egel weer komen?" Ik zette weer wat eten bulten, en ja. op een avond was hij er weer. We waren werkelük blu hem weer te zien en namen een flits- foto van hem voor ons album. Of het dezelfde egel is?? We weten het niet. We zouden hem eigenlijk moeten „ringen Maar het is wel leuk dat hü nu al voor de derde zomer komt eten. Het smaakt hem zeker best! En mis schien wordt ons adres van geslacht op geslacht in zün familie aanbevo len? Kijkjes in de Natuur antwoord van mij verlangt, want heel vaak wil men mü alleen maar een genoegen doen met een mededeling op natuurgebied. Toch is het begrijpelijk, dat iemand graag wil weten wat het resiultaat is van de gedane moeite. Laten de schrüfsters en schrüvers er dan verzekerd van zijn, dat hun mede delingen zeer op prüs worden gesteld. Dit is in het büzonder het geval, wan neer het om zaken gaat, die uuj onbe kend zün. waarmee ik dan langs een omweg mün lezerskring weer een dienst kan bewüzen, door die gegevens in mün artikelen te verwerken. Al eens eerder heb ik geschreven, dat ik een brief met ingesloten postzegel zo snel mogelük beantwoord. De andere worden voorlopig even opzü gelegd-en dan schiet de beantwoording er door tüdgebrek wel eens bü in. Maar nu zal ik een aantal brieven maar eens collectief behandelen, dan kunnen mogelük anderen er ook nog wat profüt van hebben. Allereerst dan de reacties uit enige Brabantse plaatsen op mün artikel over de gekraagde roodstaart, die, naar men mü had geschreven, in de provincie Noord-Brabant niet of heel weinig zou voorkomen. Hoewel ik er het müne toen van dacht, deed het me toch plezier uit die provincie te vernemen, dat de gekraagde rood staarten aldaar heel goede bekenden zün. Mag ik ten gerieve van één der schrüvers, nog eens het verschil aan geven tussen de gekraagde en de zwar te roodstaart? De eerste heeft een oranjeborst, een ïwarte keel en een duldeluke witte voorhoofdsvlek. die over het oog doorloopt. De zwarte roodstaart ls in hoofdzaak grijszwart van kleur met witte vleugelvlekken Beide vogels hebben een roestbruine staart, die vaak trilt. DAN deelt iemand mü mede, dat een mezenpaar na 't eerste broed sel te hebben grootgebracht, wel steeds in zün nestkastje kwam kijken, maar geen tweede legsel maakte. De oorzaak hiervan zal naar zün mening niet behoeven te worden gezocht in het niet tijdig wegnemen van het oude nest. Vogels maken Immers vaak ge bruik van hun oude nestmateriaal. Wat de oorzaak dan wel is, weet ik niet. Daar ln zün de dieren altijd erg boent met water en zeep en met een harde borstel. Dit met het oog op allerlei vogelparasieten, die rustig zit ten te wachten op nieuwe bewoners. TOT slot een vergissing van mün kant die moet worden hersteld. Enige tüd geleden heb ik geschre ven over de St. Jansvlinder, die op het St. Jacobskruiskruld zou voorkomen. Dit was niet juist, vandaar dat ik er over werd gekapitteld Om nu precies te zijn, de St. Jansvlinder leeft op kla versoorten, weegbree, paardebloem en hertshooi. Zün rupsen zün goudgeel met 2 rijen zwarte rugvlekken. De St., Jacobsvlinder komt echter voor op al lerlei soorten kruiskruid, o.a. het be wuste St. Jacobskruiskruld uit de dui nen waarop zün zwart-oranjegele ze brarupsen leven. Om de beide vlinder soorten met hun verschilpunten naast elkaar te zetten, heb ik evenwel pen seel en verf nodig, want die verschillen zün betrekkelük klein. Zie zo, na deze lange antwoordbrief voel ik me wel iets lichter. Dank aan de schrüfsters en de schrüvers. SJouke van der Zee. Ons kort verhaal door GITTA VON CETTO planten" te zoeken. Vroeg in de mid dag was het verzamelen geblazen op een open plek in het bos. Eindelijk kon toen worden aangevallen op de picknick, waar allen van de vroege morgenuren af al naar gehunkerd hadden. De paddestoelenmandjes wer den geledigd en de inhoud gesorteerd en onder de loupe genomen. De pater famllias had een collectie büeen ge gaard van een kleurengamma, dat liep van dofzwart naar glibberig fel-groen. Wil je ons soms vergiftigen?, riep de moeder ontsteld uit. Schün bedriegt. Ik kèn mün pad destoelen, antwoordde het Opperhoofd. Deze groene zün eetbaar en die zwarte zijn zelfs uitgesproken lekker. De kinderen staarden met ingehou den adem naar de vondsten van hun vader en ze schaamden zich bijna over hun eigen fantasieloze oogst, die slechts bestond uit hanekammen, eek hoorntjesbrood en nog enkele andere chlorophyll-loze planten. Ook een ver schrompeld, oer-oud vrouwtje, dat haar schamele boterham verdiende met het zoeken van paddestoelen, sloeg een blik op de vaderlüke verza meling. De helft is giftig. Als ik U was zou ik alles maar weggooien, luidde haar oordeel. Mevrouw, zei de vader op geleer de toon. terwül hü haar een padde stoelenboekje onder de neus duwde. U verwisselt deze vreemd uitziende zwam waarschünlük met de groene knolzwam. Maar als U goed naar de afbeelding klikt, zult U zienVader was in zün element. Leest U maar.. Dat kan ik niet. De vader deed van schrik een stap achteruit en keek haar wenkbrauw fronsend aan. Als uw ogen zó slecht zün, hoe kunt U dan de eetbare van de giftige paddestoelen onderschei den? Het oude vrouwtje maakte enkele kauwende bewegingen met haar tan deloze mond voordat zij antwoordde: Ik proef of een paddestoel giftig is of niet, met m'n neus proef ik dat. Bergt U dat boekje maar op. Ook als m'n ogen nog beter waren geweest, had ik dat niet kunnen lezen. Ik heb nooit lezen geleerd. De vader zette zün bril af en keek hei vrouwtje onderzoekend aan alsof hü een eigenaardige reptiel in ogen schouw nam. Houdt U me niet voor de gek?, vroeg hü- Het vrouwtje, dat meende dat deze vraag niet op het lezen, maar op de paddestoelen sloeg, schudde het hoofd. Gooit U dié rommel liever weg, mompelde ze verachtelük. Het na-spel begon 's avonds tegen zes uur. In de keuken rook het naar paddestoelen. De vader, die niet al leen nieuwsgierig en argwanend, maar ook enigszins hongerig was, kwam snuivend binnen. Anlta, wat die oude analphabete vanmiddag beweerd heeft, is natuur- UJk onzin!, begon hü- Ze weet niet meer wat zü zegt. begrüp Je? Mün paddestoelen zün natüürlUk eetbaar Je hebt toch niets weggegooid? Nee. maar ik heb ze voorlopig op zü gelegd. Ze aarzelde even voordat ze verder ging. Misschien doen we er verstan diger aan ze maar niet op te eten, vooral met het oog op de kinderen. Je kunt nóóit weten Jüist met het oog op de kinderen moeten we ze eten, Anita! Je zou an ders mün prestige ondermünen! Ver trouw je soms meer op een oude vrouw, die niet eens kan lezen, dan op mü? Natuurlijk niet, liefste, maar Anlta I HU greep zün vrouw bü CVER nestkastjes gesproken, het komt nog al eens voor, dat an dere dieren dan waarvoor de kastjes bestemd waren, er bezit van nemen. Dat geeft de echte natuurlief hebber natuurlijk een prachtgelegen- heid tot aardige waarnemingen. Zo kan het gebeuren, dat vleermuizen er hun slaapje doen en dan komen de woningzoekende vogels er natuurlük niet aan te pas. Ook willen wespen er hun „papieren" nest wel eens in bou wen en dat is dan zeer aangenaam OP EEN aantal brieven die mü in de afgelo pen weken uit ver schillende plaatsen in ons land werden gezonden heb ik nog niet gereageerd Ik weet wel dat niet iedere briefschrijver een grillig en onberekenbaar, althans zo lükt het ons! Wel zou ik willen vragen: was het wel het oude mezenpaar. dat ln het nestkastje kwam kijken of waren het voorbijgangers' Overigens blüft het zeer nodig, dat men oude nestkastjes grondig schoon-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 12