MAX NAUTA OVER ZIJN VERBLIJF OP CHARTWELL /n n r t woord van bezinning Het feest tegemoet j^1alle gevallen e Jaargang No. 39 Zaterdag 1 October 1955 Twee schilders spraken over hun werk Indrukwekkend portret van Churchill gereed Het door de Neder- andse kunstschilder Max Nauta vervaar- iigde schilderij van Zhurchill, dat een ilaats zal krijgen in ie vergaderzaal van ie Tweede Kamer der Stat en-Gene raai. HOE zou het zün op drie October? Zo'n vraag is voor de meeste Nederlan ders was mysterieus. En zü zul len wellicht hun zak-agenda of kalender gaan raadplegen of er op die dag iets speciaals ge noemd wordt. Nee. drie October is voor de meeste mensen een dag als twaalf in het dozijh en staat niet aan de balk geschre ven. Voor ons Leidenaars en voor de nabije omtrek heeft drie Oc tober eein heel aparte klank. Haast nog sterker dan op een Koninginnedag of bevrijdmgs- herdenking heeft „drie October" heel een stad in zün greep. Waarom? Ik ga niet idealiseren, als zou iedereen nu nog zo ziels blij zijn over de wonderlijke be vrijding in 1574! Dat is ook niet het geval bij het opgroeiend ge slacht over de bevrijding van nog maar tien jaar geleden. dan had deze wending ons wel- lioht de afschuwelijke honger winter bespaard. Daarom geeft Leiden's ontzet als wending ten goede alle reden om dit jaar op jaar feestelijk te gedenken In het feestprogramma van die dag is sinds een aantal jaren opgenomen de dienst in de Pie terskerk. Dit kan haast niet an ders, willen we de historie geen geweld aandoen. Ik heb vóór de laatste oorlog herdenkingsdiensten meege maakt met een armzalig klein groepje mensen. En in de oor- Sinds vele eeuwen is het on der het Joodse volk gebruikelijk juist de kinderen, het jonge ge slacht te betrekken bij de her denking van hun verlossing uit het land Egypte. Ongegist brood, bittere saus staat op tafel en een van de jangsten vraagt vader, wat betekent dat? De neerslag van vaders antwoord is nog te horen in een van de psalmen: Hetgeen wij gehoord en weten en onze vaderen ons hebben verteld. dat willen wij voor hun kinderen niet verhelen; wij willen vertellen aan het volgende geslacht opdat die hun vertrouwen op God zouden stellen Dit Joodse volk is onder de volken het eerste, dat zijn ge schiedenis besohrüft van uit de visie op Goddelijke leiding en trouw. Waarom dan toch die derde Oc tober zo sterk leeft! Toch wel niet alleen vanwege een ..vrije dag", feestjool en jolijt op straat? Tussen dat hoge en banale motief tot feestvieren ligt toch bij velen misschien sluimerend het besef dat wij als stad niet in de lucht hangen, maar ergens vandaan komen; dat de geschie denis van dit beleg en ontzet een kleine vierhonderd jaar terug een wending gaven aan het staatkundig en geestelijk leven van de toenmalige Neder landse gewesten. Die wending is al spoedig ge typeerd in de slagzin: ..Leiden ontzet Holland gered". Uit onze vaderlandse geschiedenis van onlangs weten wij van zul ke wendingen ten goede of ten kwade door één plaatselijk ge val: was bijvoorbeeld de slag om Arnhem in 1944 niet verloren. logsjaren op de derde October diensten, die een gebeurtenis waren, geladen met verbittering en hoop op de verdrijving der tirannie, die ons het hart door wondde. Sinds die jaren is de gang naar de Pieterskerk in ..ere" gebleven, waarmee w ij ons zij 't onbe wust voegen naar de bedoe ling van het toenmalige stads bestuur om zich „met ganscher herten tot Godt te begeven". Hem te danken voor Zijne on- eyndeliche goedicheyt", waartoe ieder zich „terstont in de Ple- terskercke" begeve Deze oude stadskerk had kun nen ondergaan in de woelingen der tijden. En dan. zonder deze historische plek. is het danken mogelijk. Maar nu staat deze Kerk er nog en nodigt de in woners om de derde October in elk geval ook daar te gedenken, in dankbaarheid te gedenken. We kunnen dit van onze va derlandse geschiedenis en van onze staddhistone niet zo maar overnemen. Het gaat niet aan om na te zeggen: „Zie Je wel hoe overal Gods vinger te zien is in beleg en ontzet!" En toch kan ik met loskomen van die oude psalm, dat God de Heer regeert. Wat HU met onze stad, met ons volk voor heeft we weten het niet. Zijn regering hoeft niet persé in te houden, dat Hij in stand houdt wat wij in stad en land van waarde ach ten. Het houdt wel in wat de bij uitstek vaderlandse hymne belijdt: Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God. mijn Heer! Zo de derde October tegemoet gaan. is ook een historisch-ver antwoord feestvieren. J. de Wit Herv. Pred. (Van onze Londense oorrespondent) Dezör dagen heeft, zoals gemeld, de •Iraerlandse schilder Max Nauta de aatste hand gelegd aan een indruk- vekkend portret van Churchill, dat ln ►pdnacht van een in Engeland wonen- Ie landgenoot is vervaardigd en ten ge- chenke is aangeboden aan het Neder- andse parlement. Het doek zal een plaats krijgen in de lieuwe receptiezaal van het Binnenhof. Zodiang deze zaal nog niet gereed is, al het schilderij worden opgehangen n de kamer van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst. In een ontmoeting, welke wij met fax Nauta hadden, heeft deze met ■eestdrlft over de totstandkoming van iet werk verteld en vooral ook over het lersoonlijke contact van de schilder en oevrouw Nauta met Sir Winston. Nauta, die reeds in Engeland naam leeft gemaakt door de vijf door hem «•vaardigde gebrandschilderde ramen >an de nieuwe Nederlandse kerk van iustin Friars in de Londense City. be- chouwde zijn nieuwe opdracht terecht ils de grootste van zijn leven. Niet al- =en moest hij een figuur uitbeelden, relke volgens hem slechts met het .■oord .formidabel' kan worden geken- öhetst. maar tevens kwam hij in aan- aking met een man. die zelf in hart en lieren schilder is, zodat zij vanzelf- prekend diepgaand over hun métier .ebbe-n gesproken. Het bleek dat Churchill met nieuwe childerteohnieke experimenteert, oa loor glaspapier op zijn doek te span- len, waarop hij correcties aanbrengt ilvorens de juiste kleur op het doek te chllderen. Toen Nauta aan zijn taak zou begin- iwi, werd hij ziek. In het ziekenhuis ton hij zich echter voldoende aam de 'oorbereiding van het werk wijden. Hij >estudeerde elke afbeelding van Chur- shill. die bij maar ln handen kon krij ten, Iedereen, dokters en verpleegsters, iroesgien boeken over ChurohiH aan Toen Nauta zich tenslotte naar Chart- vell Ohurchdlls landhuis in Kent >egaf. meende hij Churchill te kennen. Vlaar toen de levende Churchill tegen- >ver hem stond, besefte Nauta dat hij iem nog helemaal niet kende! Hoewel Churchill niet lang is, vulde sijn gestalte, volgens Nauta's gewaar- wording, de gehele kamer. Reeds op de manier waarop Ohurohüi met een bre- ie zwaai zijn hoed afnam om mevrouw Nauta te begroeten, was kenmerkend voor hem. Want Churchill was in het oog van de schilder vierkant, breed, al les omvattend. In de bibliotheek gebruikten de Nau ta's de lunch met Churchill. Nauta at niet veel. Churchill bemerkte het. U bestudeert me, zei hij. Er zijn er maar weinig, die een goed portret kunnen schilderen voegde OhurchiU er aan toe. -Hoe denkt U mij uit te beelden? -Als een optimist .vier kant", was Nauta's antwoord. Want Ohurohill was volgens Nauta de groot ste optimist ter wereld, zoals Sir Win ston nog onlangs in een rede had op gemerkt. OhurchiU lachte, toen Nauta hem daaraan herinnerde. Na de maaltijd begaf men zich door een tuin vod bloemen, die OhurchiU bemint, omdat hij zoveel van kleuren houdt, naar Ohurchill's schildersatelier. Hier wachtte Nauta een nieuwe ver rassing. De studio was van onder tot boven met minstens honderd van Churohills werken bedekt, soms in ne gen lagen boven elkaar. Het waren beelden uit de gehele wereld. De pyra- mlden van Egypte, Italiaanse, Spaanse, Zuidfranse, Canadese landschappen, in winter en zomer. Bijna elk continent was vertegenwoordigd. Er waren prach tige bloemst Hieven® bij De sterke kleu ren vielen op Want Ohurchül is voor alles oolorist. Nauta begon met een schets van Ohuirchill's hoofd. Toen hij enkele mi nuten bezig was, sprong Churchill op om te zien wat er op het papier ver scheen. Nauta wil echter nooit in zün werk worden onderbroken en hü ver zocht Churchill dan ook te blijven zit ten tot hij klaar was. Een portret, al dus Nauta, ontstaat uit de samenwer king tussen schilder en model. Churohül was een uitstekend „zitter". Mevrouw Nauta hield hem bezig door hem allerlei kunstboeken te laten zien. Zo poseerde OhurchiU viermaal in drie dagen, geheel ontspannen, rus tig zün dikke sigaren rokend. Toen de schets af was, zei Churchill tot Nauta: „Uitstekend, bewonderens waardig, ga door!" In zün Londense woning bracht Nauta de schets over op het doek en bouwde hü de gehele figuur uit vier kanten op. De grote kracht, die on danks zün hoge leeftüd nog steeds van Churchill uitstraalt, heeft Nauta voor- treffelük weten te treffen. Diep-men- selük zün de groenblauwe ogen, welke onder sterke rossige wenkbrauwen de toeschouwer aanküken. Het gelaat met zün altüd frisse kleur tintelt van leven. Churchill, zo vertelde Nauta, heeft een füne lichte huid. zoals de meeste ros sige mensen. Want in zün jonge jaren had Churchill rossige haren, waarvan er thans nog enkele over zün! Omdat zün huid slecht zon kan verdragen, be zit Ohurchill zovele breedgerande hoe^ den. Churchill's huls is vol schllderüen en boeken. Hü heeft vlak bü zün slaap kamer een ander atelier laten inrich ten met speciale daglichtlampen, zodat hü er ook in de avond kan schilderen. Churchill, die geen portretschilder is, toonde Nauta zün eerste poging op dit gebied. Hü is namelük bezig een olie verf portret van Lady Churchill te vervaardigen. Zij was op dat ogenblik ln Zuid-Frankrük. zodat Sir Winston vele foto's van haar als voorbeeld voor zich had. Ohurchill en Nauta voerden lange ge sprekken over de Engelse schilder Sar gent en over Frans Hals, die door bei den bewonderd worden. Sargent had nog een portret van Sir Winstons moe der geschilderd en Ohurchill had ver scheidene van Sargent's portretten ge- nen stukje van de Zweedse kust. En een treffend staaltje van camouflage. Aan ae rotsen gemeerd (in de witte cirkel) ligt een Zweedse torpedoboot-jager, klaar om uit te varen voor de grootste manoeuvres, die ooit in Zweden zijn gehouden! Op andere plaatsen hebben de Zweden diepe schuilplaatsen in de rotsen zelf. waar kleinere eenheden veilig voor atoom bommen zijn opgeborgen. Deze gehele oefening staat trouwens in het teken van de A-bom. (Foto: Svenskt Presafoto.) copieerd. De manier waarop Frans Hals zün kleuren met lange streken op het doel sabelde, vond Churchill fascinerend. Hü was dan ook zeer in genomen met enige boeken over Frans Hals. welke de Nauta's Churchill heb ben geschonken. De kleuren, door Nauta voor het portret gebruikt, zün rood. donker blauw en zee groen. Men ziet Chur chill, de lippen op vastberaden manier gesloten, met toch iets speels erom zwevend, sterk en blümoedig gezeten aan een tafel, opkükend uit een boek, de brü in de rechter- en de sigaar ln de linkerhand. Ook de zilverachtige lü»t ls door Nauta ontworpen. Strak en vierkant. Ook hiermede wilde de 6childer Chur chill's grote karakter typeren. Aan de laatste lunch hief Ohurchill zün glas op en bracht een dronk uit op de „vrüheld van Nederland". Nauta antwoordde dat hü de vrüheidsleus als motief had gekozen voor zün grote gebrandschilderde raam in de kerk van Austin Friars. Onze beide landen worden door hetzelfde Ideaal gedragen, beaamde OhurchiU met diepe Instem ming. Max Nauta, die in Deventer is gebo ren, heeft reeds als vierjarig knaapje het was tüdens de Boerenoorlog een portret getekend van Koningin Victoria. Hü had reeds dadelijk gevoel voor kleur en toonde zün moeder als het geregend had de verschillende kleuren van de bü droog weer grijze straatstenen. Nauta's vader vond dat als hü schil deren wou, hü huisschilder diende te worden en hü ging naar de ambachts school. Maar toen zün talent zich ont plooide, mocht hü aan de kunstnij verheidschool studeren, waar de grond slag werd gelegd voor zün glazeniers- arbeid. Hü kreeg een beurs van Ko ningin WUhelmina, die zich altüd voor hem bleef interesseren en die ook ver scheidene werken van Nauta heeft aangekocht. Nauta maakte ook portretten van Masarük hü woonde een paar Jaar in Tsjechoslowaküe en huwde een Tsjechische en van Prins Bemhard. Voor de BBC-televisie heeft hü iets over zün portret van Churchill ver teld. Millioenen kükers hebben het schilderü op hun scherm gezien. Het portret zal de komende twee weken ln de kunsthandel Mathlsen in Bond Street worden tentoongesteld. Dat mannen ln Siam meer dan één vrouw tot echtgenote hebben, be hoort tot de zeden van het land. Maar de regeringsfunctionarissen die nauwelüks genoeg verdienen om één vrouw te onderhouden, plotse ling ook in staat zün een harem aan te schaffen, komt velen en vooral de Siamese belastingen nogal vreemd voor. Men meent dat dit bewüs van grotere welvaart voort spruit uit extra Inkomsten Waar deze vandaan komen? Nee, dat we ten wü ook niet. Dat i« de politie aan 't ultsoeken

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11