LEIDSCH mDAGBLAD Molotof verliet de Assemblee toen Jeh begon te spreken Zullen huisartsen patiënten per bezoek laten betalen WEERBERICHT Steeds meer vreemdelingen met 200 millioen aan deviezen Amerika verontrust over wrijving in liet Midden-Oosten g4ste Jaargang DONDERDAG 29 SEPTEMBER 195S No. 28640 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SmBCI Leldeo - Glro 5,055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week; per 1 October a.s. f7.— per kwartaal; f2 35 per maand; f0.55 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Welwillende rede van Anak Agoeng over Westelijk Nieuw Guinea en Nederland De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, is gisteren Bet drie andere gedelegecrdn van het Oost-Europese landenblok uit een verga- dtring van de Algemene Vergadering der Ver. Naties gelopen toen de minister «n Buitenlandse Zaken van Nationalistisch China op het punt stond een rede voering uit te spreken. Molotof begaf zich op weg naar de deur, toen George Jeh opstond om zich naar het spreekgestoelte te begeven. De andere gedelegeerden, dif de vergadering verhelen, waren Naszkowski (Polen), Nosek (Tsjecho-Slowa- tije) en Palamertsjoek (Oekraine). De vertegenwoordiger van Wit-Rusland. Ki- stlijof, bleef gedurende de redevoering van minister Jeh zitten en Palamartsjoek loerde in de zaal terug toen Jeh zijn redevoering had beëindigd. Minister Jeh zei in zijn redevoering, dat het „vredesoffensief" van Sovjet- Rusland niet vreedzaam in bedoeling, doch in feite een vorm van oorlog is. HU waarschuwde de uiteindelüke doelstellingen van de Sovjet-Unie niet uit het oog k verliezen. nesische regeringen in de afgelopen weken in staat zijn geweest een sfeer te scheppen, die zou kunnen leiden tot een beter onderling begrip in hun conflict over West-Nieuw-Guinea en andere pro blemen. De minister gaf de verzekering, dat zijn regering zich er in haar politiek ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea voor zal hoeden „de verbeterde sfeer in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië" niet te benadelen". (De Indonesische eis met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea zou heden. Donderdag, in de agendacommissie wor den behandeld). Welke landen worden als lid tot V.N. toegelaten Vervolgens sprak de gedelegeerde van do Oekraine. Palamartsjoek. Hij noemde de zestien landen, die volgens de Sovjet unie moeten worden toegelaten als lid v«li de Verenigde Naties, als volgt: Al banië, Mongolië. Bulgarije, Roemenië, Hongarije. Finland. Italië, Portugal, ler- bnd, Jordanië. Oostenrijk. Ceylon. Ne- Minister Anak Agoeng zei verheugd te zijn, dat het conflict over Westelijk Nieuw-Guinea thans ook kan worden bezien in het licht van de huidige alge mene tendentie van afnemende span ning over de gehele wereld. Op basis van deze overweging had de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie in Bandoeng in het afgelopen voorjaar niet alleen het In donesische standpunt in deze aangele genheid gesteund, maar bovendien de „ernstige aanbeveling" gedaan dat de Nederlandse regering zal trachten een manier te vinden om de onderhande lingen voor een oplossing van de kwestie te heropenen. „Moeilijke fase' De minister vervolgde letterlijk: „Het Indonesische volk is natuurlijk vastbe sloten een bevredigende oplossing van het probleem te verkrijgen. Ik ben ver heugd te constateren, dat de Indone- sche en de Nederlandse regeringen in de afgelopen weken erin zijn geslaagd een sfeer te scheppen, die zou kunnen leiden tot onderling begTip met betrek king tot dit probleem, binnen het kader van een verbetering van de onderlinge betrekkingen en het oplossen van andere problemen, die nog tussen onze beide landen bestaan. De Indonesische delegatie is zich zeer wel bewust van de moeilijke fase, waar in onze twee regeringen zich op dit ogenblik bevinden. Van onze kant kan ik deze assemblee verzekeren, dat onze politiek inzake de kwestie Nieuw-Guinea ten uitvoer zal worden gelegd op zulk een manier, dat de verbeterde sfeer in de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland niet zal worden benadeeld". Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en Jferwecend droog weer. Morgen overdag «zelfde temperaturen als vandaag of hogere Zwakke tot matige wind (Msen West en Zuidwest. (Opgemaakt te 10 uur) 30 September Zon op: 6.39 uur; onder: 18.24 uur. Maan op: 17 24 uur; onder: 5.02 uur. Hoogwater te KatwUk te 2 08 en 14.28 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Voor het eerst sinds 17 jaar ra.a- i., Keizerlijke paleis werd de deerden in Wenen nationale Oos- parade afgenomen van vier com- tenrijkse militairen. Voor het voor- I pagnieën grenswacht. Amerikaanse wapens voor Oostenrijk De Amerikaanse strijdkrachten heb ben grote hoeveelheden wapens en uit- kistlng overgedragen aan het nieuwe Oostenrijkse leger, aldus heeft de Ame- raaanse ambassade Woensdag te We- aen bekendgemaakt. De Oostenrijkers ontvingen van de Amerikanen om. tanks, artillerie vracht "rto's en tankafweerkanonnen. Volgens «n Oostenrijkse schatting bedraagt de Wale waarde van het materiaal onge- T*r vier millioen dollar. De gift werd Waan zonder politieke, militaire of fi nanciële voorwaarden, aldus de ambas- tide te Wenen. Dit jaar een millioen overnachtingen en vele millwenen dagjesmensen Vorig jaar werden ruim 900.000 overnachtingen van vreemdelingen in Ne derlandse hotels en pensions geboekt en daar het bezoek nog steeds in stijgende li.in gaat is de kans groot dat men dit jaar de 1 millioen haalt. Dit betekent tevens dat daarmee de deviezenopbrengst naar evenredigheid sliigt en dat men hij de A.N.V.V. met de mogelijkheid rekening houdt, dat de f. 187 millioen gulden, die vorig jaar in het dcviezcnlaatjc kwam, dit jaar wel eens kon uitgroeien tot een bedrag van twee honderd millioen. Aan de kon gaan wat het aantal overnachtingen betreft, nog steeds de Duit sers. dan volgen de Engelsen vervolgens de Amerikanen en op de vierde plaats dreigen de Fransen de Belgen te verdringen. In de cijfers zijn niet opgenomen de millioenen dagjesmensen, hoofdzakelijk Duitsers en Belgen die per bus of auto over de grens komen en eveneens een belangrijke duit in het zakje doen Dat .dit niet gering is moge blijken uit het feit. dat Belgische kinderen, die per bus naar Nederland gaan. gemiddeld f. 15 per persoon per dag aan zakgeld uit geven. Amsterdam en Parijs Verheugend vindt men in ANVV- kringen de grote belangstelling der Fransen een bewijs dat de slagzin voor N. Frankrijk: „Amsterdam is even dicht bij als Parijs" succes heeft Kijkt men de statistieken na dan blijkt het Duitse bezoek rond de Mei dagen en de daaraan verbonden her denking van de bevrijding aanmerkelijk minder (14 000) te zijn geweest dan vorig jaar. De teruggang is echter in de daarop volgende periode ingelopen. De ANVV-vertegenwoordiger in Duits land gaf als tip aan de Nederlandse badplaats-hotels om op de kamers in de vreemde talen waarschuwingen te han gen voor het zonder toezicht zwemmen Watersport in trek Voor.de Belgen gaan steeds meer Nederlandse evenementen zoals bloe mencorso's. tentoonstellingen enz een rol spelen en een grote trekpleister blijkt eveneens het oesterseizoen in Zeeland te zijn. Ook gaat men steeds meer het Nederlandse watersportgebied ontdek ken. Er zijn nu reeds Belgen die voor een geheel seizoen een zeilboot huren, enkel en alleen maar om zeker te zijn er met de weekeinden mee te kunnen varen De watersport is eveneens een trek pleister voor de Engelsen, maar even zeer zijn dit dc Ned. Spoorwegen. Enkele Britten gaan zelfs zo ver. dat ze alleen naar ons land komen om in de treinen te zitten! Vorig jaar was het Engelse bezoek reeds met 30 pro cent gestegen en het ziet er naar uit, dat voor dit jaar dit percentage weer geboekt zal kunnen worden. „Het Holland Festival is in Engeland zeer populair en de Keukenhof is er een begrip geworden", zo verzekerde ons de Britse ANVV-vertegenwoordiger. Voor de Zweden en Denen is Neder land vaak een doorgangsland naar het zonnige Zuiden, waarbij vooral de Zwe den veel in hun eigen auto overnachten. Een Zweedse fabriek maakt tegenwoor dig goede zaken met het vervaardigen van gordijnen voor deze „slaapauto's" Zwitsers komen meer dan ooit te voren. Zij komen om de wijde horizon, de zee en het strand, zoals de Nederlanders naar Zwitserland gaan voor de bergen. In het hart van Amsterdam, op hei Damplantsoen. groeit het defini- fiere nationale monument als her innering aan de offers die de jong ste vrijheidstrijd van ons land heeft gevergd. Ongedisciplineerd verkeer De Amerikanen tenslotte zijn ln het algemeen enthousiast over het landje, dat zij kennen van de advertentie met het meisje op klompen en met een tulp in de hand. Zij tonen zich zeer te spre ken over de behandeling in de hotels en vooral over het feit, dat ze niet overvraagd worden Het verkeer noemen zij „zeer ongedisciplineerd", is hun oor deel. waarbij ze dan nog op de koop toenemen, dat men zich van de fietsers maar niets moet aantrekken. Honden- vuil op straat is een andere veel voor komende ergernis Marken en Volendam vondt men veelal te commercieel, doch zo lang zamerhand krijgt ook de provincie wat meer aandacht en worden er bijna drie dagen die de Amerikaan hier gemid deld doorbrengt niet meer uitsluitend in N en Z.-Holland door gebracht. „Een goed vreemdclingenjaar", zo Is het oordeel van de ANVV en daarmee waarschijnlijk ook van de hotel- en restauranteigenaars ln Nederland. Onder-minister Allen plotseling per vliegtuig naar Cairo. Beiroet en Athene George Allen. Amerikaans onder-minister van Buitenlandse Zaken voor aan gelegenheid betreffende het NabUe-Oosten Is Woensdag plotseling per vliegtuig uit Washington vertrokken, voor besprekingen in Cairo, Beiroet en Athene over „dringende problemen ln het Midden-Oosten" Volgens ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is het de bedoeling, dat Allen zal spreken over moeilijkheden In het Midden-Oosten, onder meer over de Grieks-Turkse wrijving naar aanleiding van de kwestie-Cyprus en de Israëlisch-Arabische geschillen, in het licht van verklaringen van de zijde der VS. en de Sovjet-Unie over de levering van wapens aan landen in het Midden-Oosten. Sjaret waarschuwt tegen bewapeningswedloop Israël heeft bij de Ver. Staten en de Communistische landen diplomatieke stappen gedaan in verband met wapen leveranties aan Egypte. De Israëlische eerste-minister en mi nister van Buitenlandse Zaken. Mosje Sjaret. heeft Woensdag geconfereerd met dc Amerikaanse ambassadeur. Edward Lawson. en zou heden Donder dag een onderhoud hebben met de Russische zaakgelastigde. Nikolai Klimof. Daarna zal premier Sjaret met de Tsje- cho-Slowaakse gezant spreken In gewoonlijk betrouwbare kringen te Jeruzalem zei men. dat premier Sjaret de Verenigde Staten heeft verzocht niet met andere landen te gaan wedijveren in het leveren van wapens aan Egypte. Indien de Verenigde Staten wapens aan Egypte verkopen, is een bewapenings wedloop tussen Israël en Egypte onver mijdelijk en zal de spanning in het ge bied toenemen, aldus zou premier Sjaret hebben gezegd. Groots Televisieplan Wordt in étappen uitgevoerd (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft thans machtiging verleend tot uitvoering van het tele visie- en het frequentie-modulatie plan, het geen ongetwüfeld voor vele luisteraars en kijkers in het land een verheugend feit is. Het plan, dat de stichting omvat van een net van FM. zenders, van een televisie-net en een net van straal-verbindingen. zal in étappen uitgevoerd worden Eind 1956 of in de loop van 1957 zal het in dien zich geen tegenslagen voordoen zo zUn, dat men ook overal in ons land goed de televisie-ontvangst heeft en dat men ook overal de radio zenders zal kunnen horen. FM-zenders zulen worden gebouwd te Hoogezand. Irnsum, Markelo. Mierlo en Hulsberg. Reeds in dienst zijn proviso rische FM-zenders in Hoogezand. Hen gelo en Hulsberg. De zender in Hengelo zal vervangen worden door Markelo. Het televisie-net zal behalve uit de TV-zender te Lopik bestaan uit zen ders in Appelscha. Markelo, Roermond en Goes. Het net van straalverbindin gen zal dienen voor verbindingen van de televisie-studio met de verschillende zenders, als schakel in het Eurovisie-net «verbindingen naar Antwerpen en Sim- merath) en voor toevoer van reportage programma's uit verschillende delen van het land naar de televisie-studio's. Eisenhower ha«l weer een goede dag President Eisenhower heeft ook Woensdag weer'n goede dag gehad, aldus een in de nacht van Woensdag op heden structies uitgegeven bulletin van artsen wan het ziekenhuis ln Denver, waarin de presi- dent wordt verpleegd. Elsenhower bracht uit te voeren". Woensdag ln totaal dertien uur bulten de zuurstoftent door. Parijs hakt knoop in Marokko door Premier Faure van Frankrijk heeft Woensdagochtend gebiedende orders aan de Franse resident-generaal in Marokko, Boyer de Latour. gezonden om vóór Donderdag te middernacht regelingen te treffen voor het vertrek van Sultan Bon Arafa en instelling van een troonraad of anders af te treden. Een functionaris uit de omgeving van premier Faure verklaarde Woensdag, dat de resident-generaal af moet treden als hU meent dat hU de uitdrukkelijke in structies van de regering niet kan uit- ocren. „Iemand anders zal dan be noemd worden om de regeringsbesluiten Duitse treiler in Noordzee vergaan: vijftien vermisten Een Duitse treiler, de „Elbe" uit Cux- haven, is in de nacht van Woensdag op Donderdag op de Noordzee, ongeveer 180 kilometer ten Noordnoordwesten van Den Helder, gezonken nadat het vaar tuig ln aanvaring was geweest met de Noorse tankboot „Havprins". De tanker, die geen sehade opliep, slaagde erin twee opvarenden van de „Elbe" uit zee op te pikken, hoewel het zeer donker i was. Vijftien opvarenden van de treiler worden vermist Volgens de Havprins I zonk de Elbe binnen twee minuten. Ook het Deense passagiersschip „Kronprins Fredcrik" heeft op de plaats van de ramp geen overlevenden kunnen ont dekken. ofschoon het over een zoeklicht beschikte. Na het aanbreken van de dag kwam een Nederlands vliegtuig naar overlevenden zoeken, maar ook deze poging bleef zonder resultaat. De uitwerking van het plan voor autonomie van Marokko, dat op 12 Sep tember door de Franse regering plechtig werd bekendgemaakt, wordt nu reeds zestien dagen opgehouden, waardoor het aanzien van de regering zowel bij de Marokkaanse nationalisten en ln het Franse parlement ondermijnd wordt. Bertus de Harder terug naar Bordeaux Naar wU vernemen is Bertus de Har der naar Bordeaux vertrokken. De Haagse crack zit nog aan een oud contract vast. waarin een bepaling is opgenomen, dat de Girondins recht op hem kunnen doen gelden tot z\jn 45ste jaar. Bordeaux heeft De Harder telefonLsch opgecommandeerd en de linksbuiten van Scheveningen/Holland Sport is prompt in zijn auto gesprongen, een wenende echtgenote, die niets voor verhuizing naar f rankrijk voelt, en zyn sigarenwinkel achterlatende Zondag speelt Bertus de Harder reeds met het eerste van Bordeaux mee te gen Sedan psl Lybië. Laos en Cambodja. De an dere zes landen, die om toelating heb- wn verzocht (Japan. Noord- en Zuid- Korea, Vietminh Vietnam en Spanje) waren niet in de lijst opgenomen. Palamartsjoek protesteerde tegen de weigering om Communistisch China als lid van de V. N. toe te laten en steunde ce Russische benadering van het ontwa- peningsprobleem. De gedelegeerde van Birma. James Barrington, zei dat de assemblee „over- creven star" is geweest door opnieuw '•e xeigeren Communistisch China als lid toe te laten. Zijn regering vraagt ach af hoelang de Verenigde Naties zich nog kunnen veroorloven „de deur geslo ten te houden" voor Communistisch China „zonder zichzelf ernstig, en mis schien onherstelbaar, schade te berok- men." De Deense plaatsvervangende minister nn Buitenlandse Zaken. Ernst Chris- tensen, waarschuwde ervoor de Alge- me Vergadering der Ver. Naties niet Ie veel te gebruiken als plaats om we reldproblemen „te luchten". Vele pro blemen zouden beter kunnen worden behandeld in directe onderhandelingen tossen de betrokken partijen, zo zet hij. „Beter onderling begrip" De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, Terklaarde, dat de Nederlandse en Indo- Nog drie maanden Op een gisteravond te Utrecht gehou den spoedvergadering van de Landelijke Huisartsenvereniging, welke door ruim 200 afgevaardigden uit geheel het land werd bezocht, hebben de huisartsen met teleurstelling kenn.s genomen van het besluit van de Ziekenfondsraad, waar door de in volledige overeenstemming met de Ziekenfondsen tot stand geko men overeenkomst is verworpen. Dc huisartsen hebben zich op deze vergadering met bezorgdheid gereali seerd. dat door de thans geschapen situatie de rechtspositie der huisart sen illusoir dreigt te worden. In een verklaring van het hoofdbestuur van de Landelyke Huisartscnvereniging, waarachter zich de vergadering stelde, zeggen de huisartsen zich bewust te zijn van de grote algemene belangen die op het sj>el staan en besluiten dat zü de werkzaamheden nog ten hoogste drie maanden zullen voortzetten op >p oude voorwaarden de oude voorwaarden, ook al is de hui dige honoreringsregeling door alle partijen als onvoldoende erkend. De vergadering verzocht het bestuur, indien bij de andere groepen deze wens duidelijk leeft, pogingen aan te wenden om de moeilijke situatie op te lossen. Mochten deze pogingen falen, dan zullen de hulsartsen nog dit jaar de consequentie trekken uit het feit, dat geen overeenkomst met ziekenfondsen tot stand is kunnen komen door de hou ding van andere groeperingen in de Zie kenfondsraad De artsen zijn namelijk met de Zieken fondsen tot overeenstemming gekomen en worden door het standpunt van de Ziekenfondsraad gedwongen om als ui terste consequentie de patiënten indivi dueel per bezoek te laten betalen, die op hun beurt dan weer de rekening zouden moeten presenteren bij de Zie kenfondsen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1