LEIDSCH DAGBLAD Gunstige economische ontwikkeling WEERBERICHT Bevolking van Klaksvik (Faröer) hield gouverneur Hansen vast Ook Algerije bezorgt Frankrijk thans grote moeilijkheden Sensationele rechtszaak als een zeepbel uiteengespat 94ste Jaargang WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 No. 28639 ptfeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.40 per kwartaal| f2.15 per maand; f 0.50 per week; per 1 October aj. f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nota ministers Zijlstra en de Bruijn Doelt groei in trager tempo ontleend: Strijd tegen kartels blijft voortduren Aan de Memorie van toelichting, die prof. dr J. Zijlstra aan de be groting van het Ministerie van Economische Zaken voor het dienstjaar 1956 heeft toegevoegd en die in verband met het gedeelte, dat handelt over P.B.O., productiviteitsbevordering en bezitsvorming, welke onder werpen behoren tot het ambtsgebied van de minister voor P.B.O., even door minister A. C. de Bruijn is ondertekend, wordt het volgende Expansie Volkshuishouding De in 1953 hernieuwd ingetreden expansie van onze volkshuishouding heeft oth in 1954 en in de eerste maanden van 1955 voortgezet. De industriële productie, Ut van 1951 op 1952 niet was toegenomen, gaf in de jaren 1953 en 1954 een stijging a den van resp. 9 en 10 terwijl een stijgingstempo van dezelfde orde van (rootte kan worden geconstateerd voor de eerste zes maanden van 1955. Bijzonder itrk was de productietoeneming in de metaalnijverheid, zij bedroeg in 1954 onge- Mf 20 9ó, terwijl zij in de eerste zes maanden van 1955 weer 17 groter was iw In de overeenkomstige maanden van 1954. De voedings- en genotmiddelen- cjetor vertoonde een veel geringere stijging; zij bedroeg voor het jaar 1954 en toor de eerste vijf maanden van 1955 resp. 3 en 5 De textielproductie, die van i?>3 op 1954 met 7 toenam, steeg in de eerste 5 maanden van 1955 slechts met i ten opzichte van de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. De productie per werknemer in de industrie nam, na een stijging van 3 ln 1952, (otrtl in 1953 als ln 1954 met 6 a 7 toe, telkens ten opzichte van het vooraf- pinde jaar. De eerste 3 maanden van 1955 gaven ten opzichte van de overeen komstige maanden van 1954 een verdere stijging te zien, welke eveneens ongeveer C, bedroeg. De oorzaak van deze gunstige gang van zaken ligt in de eerste plaats bij de voorspoedige ontwikkeling van de afzet onder producten in het buiten- land. De hervatting van de expansie onzer economie is verblijdend, te meer als men bedenkt, dat het groeipercentage van onze volkshuishouding enkele jaren geleden tot een wat lager peil vas teruggelopen. Zij mag ons even wel niet de ogen doen sluiten voor de realiteit ener onmiskenbare verlang zaming van het economische groei tempo. De Minister van E.Z. verwacht, dat deze verlangzaming zich in de naaste toekomst zal voortzetten. Twee groe pen factoren wettigen deze verwach ting: het feit dat het plafond van de productiecapaciteit voorshands bereikt lijkt te zijn cn, op wat langere termijn gezien, het afzetprobleem. Tegen prijs- en kostenstijging De Minister van E.Z. is van opvatting, dat een gezonde structurele ontwikke- hng het tegengaan van een verdere pnjs- en kostenstijging vereist. De ge constateerde. uiteraard met de hoog conjunctuur samenhangende, tendenties tot loon- en prijsstijging bergen de kiem in zich van een achterblijven van de economische expansie bij haar zware taakstelling en danrmee van een toe komstige structurele werkloosheid. Een Japanse boeren vrezen het ergste van de orkaan Louise In Japan treft men koortsachtige roorbercidingcn met het oog op de «rvelstorm Louise, de krachtigste voor- lover bekend uit de geschiedenis van de Stille Oceaan, die over 24 uur de Japan- ia kust kan bereiken. In de vissers plaatsen trekt men de schepen zover mogelijk op het strand. De boeren moe ien echter werkeloos toezien hoe zware slagregens, die aan de storm vooraf pan, hun te velde staande gewassen neerslaan cn de verwachte recordoogst met vernieling bedreigen. De straal van de storm is ongeveer 140 kilometer. Hij dreigt zijn weg te tullen nemen via centraal Japan en Tokio. De storm heeft reeds het Amerikaan se eiland Iwo Jima geteisterd. Volgens I ooggetuigen zijn de bomen op het eiland voorzover zij niet ontworteld werden, I van alle bladeren beroofd. Vliegtuigen I verden verpletterd onder instortende vllegtuigloodsen. Vrijwel alle gebouwen op Iwo Jima werden ernstig beschadigd. Afnemend buïg De Bilt verwacht tot morgenavond: Afnemend buiig. In het binnenland wnnacht kouder en plaatselijk mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Matige tot zwakke maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en West. (Opgemaakt te 10 uur). Onbestendig Het KNMI deelt mede: Al enige dagen achtereen stroomt toele en onstabiele lucht via de Noord se naar ons land. In deze lucht komen "ij veel buien voor. Een kleine storing fleed de bluiigheid vannacht nog toene- ®ei> Op sommige plaatsen viel ln de nachturen omstreeks 10 mm regen Bij IJsland is Intussen een nieuwe actieve «pressie verschenen, lie in N.O. rich es. koerst, mede onder invloed van leze ««tag blijft het weer onbestendig. 29 SEPTEMBER Zon op: 6.37 uur: onder: 18.27 uur. Maan op: 17 06 uur: onder: 3.47 uur. Hoogwater de Katwijk te 1.29 en 13.53 uur Bit nummer bestaai u«t 10 pagina'* bezwering van dit gevaar kan naar de mening van de Minister niet in voldoende mate worden bereikt door een afremming van de binnenlandse con junctuur. Een vermindering van de binnenlandse bestedingen leidt onder de huidige omstandigheden in hoofdzaak tot een vergroting van de uitvoer ten gevolge van de toch nog altijd sterke zuigkracht van de buitenlandse vraag. De bestrijding van het inflatlegevaar zal zich daarom des te klemmender moeten richten tegen de doorwerking van inflatoire tendenties in het kos ten- en prijspeil. De regering heeft zich ten doel gesteld de rust op dit terrein te bevorderen. Ongemotiveer de prijsverhogingen worden tegenge gaan en de overheid zal zich. zoveel als mogelijk is, onthouden van maat regelen, die een kosten- en prijsver hogend effect zullen hebben, totdat onze economie in een rustiger vaar water zal zijn gekomen. Slot op Pag. 2 Eisenhower gaat bevredigend vooruit Volgens een bulletin van het legerzie- kenhuis te Denver blijft de toestand van president Eisenhower op bevredigende wijze vooruitgaan, zonder dat zich com plicaties voordoen. Na een goede nacht rust te hebben genoten bracht de pa tiënt Dinsdag een groot deel van de dag buiten dc zuurstoftent door. „De presi dent voelt zich goed en hij is opgewekt," aldus het bulletin van de behandelende artsen. Een van de bekendste hartspecialisten in de V.S., dr Dudley "11116, die door de behandelende geneesheren in consult was geroepen, is inmiddels naar zijn woonplaats. Boston, teruggekeerd. Hij verklaarde voor zijn vertrek, dat de pre sident na een periode van twee of drie weken van volledige rust wellicht enige werkzaamheden za! kunnen hervatten. Wall street gar gisteren bij opening __-n herstel te zien op het bericht dat president Eisenhower een goede nacht had gehad. In het eerste beursuur wer den meer dan een millioen aandelen om gezet. De koersdaling van Maandag heeft naar geraamd wordt de beurswaarde van de in New York genoteerde aande len met bijna 13 milliard dollar doen da len. Gisteren was er echter grote drang tot kopen en men trachtte koopjes te halen. Straaljagers botsten boven Oss Een der piloten gedood Gistermiddag zijn boven Oss ir Noord-Brabant twee Meteor straalja gers van de Kon. Ned. Luchtmacht door nog onbekende oorzaak met el kaar in botsing gekomen. De bestuur ders van de toestellen een van d< vliegbasis Leeuwarden en een van de basis Soesterberg trachtten zich met de schietstoel te redden. De piloot van het uit Leeuwarden afkomstige toestel slaagde daarin en bereikte geheel gedeerd de grond. De pogingen val andere piloot mislukten, hij is om het leven gekomen. Het ene toestel kwam neer in de pol. der de Meer onder Berghem, het an dere bij Alphen (Gld). Beide vlogen in brand en werden geheel vernield. De omgekomen piloot is de L7-jarlge ongehuwde reserve-tweede-luitenani- vlieger J. A. M. van Vilsteren uit Zwolle. De piloot die zich kon redden was de 30-jarige. eveneens ongehuwde sergeant vlieger Darieux uit Katwijk. De bevolking van het dorp Klaksvik op de Faroèr, die zie.» in het voorjaar tegen de Deense autoriteiten verzette om de verwijdering van haar dokter, dr Halvorsen, te voorkomen, hebben de Deense gouverneur van de Faroèr. Hansen, van gisteravond tot hedenochtend vastgehouden. Na een scherp telegram van de Deense premier werd Hansen losgelaten. De dorpsbewoners eisen, dat dr Halvorsen, die vijf maanden geleden werd overgeplaatst, naar Klaksvik terugkeert. Hansen ging Dinsdag naar Klaks vik als voorzitter van de commissie voor het plaatselijke ziekenhuis, dat vroeger onder leiding van dr Halvorsen. Deze oefent thans in Kopenhagen een particu liere practijk uit. de krachtige arm te zullen Ingrijpen, bewapenden de dorpsbewoners zich en versperden zy de toegang tot het ha ventje van de plaats. Zij kondigden aan, dat een 'landingspoging met geweld zou worden weerstaan. Nadat een scheeps lading politiemannen uit Denemarken voor de haven van Klaksvik was aange komen, werd er een „vredesovereen komst" gesloten, op grond waarvan dr Halvorsen moest vertrekken maar een officieel onderzoek in deze zaak van zijn geschillen met de autoriteiten zou wor den ingesteld Red. LU.) Nog altijd de zaak van de geziene dokter Halvorsen (Dr Halvorsen ls destijds ontslagen als hoofd van het ziekenhuis te Klaksvik wegens meningsverschillen met de Deense medische autoriteiten. De bevol king wilde haar geliefde arts niet laten gaan. Toen de autoriteiten driegden met Parlement weigerde integratieplannen van G.G. Soustelle te behandelen (Van onze Parijse correspondent) Het parlement van Algerije, dat uitsluitend een adviserende bevoegdheid bezit, heeft In een bijzondere zitting gisteren met 61 van de 90 stemmen geweigerd de voorstellen van de gouverneur-generaal Soustelle over een toekomstige eenheid van Algerije met de Franse L'nie in behandeling te nemen. Soustelle heeft daarop voor de radio verklaard, dat de weigering het gvolg is van de druk waaronder het parlement door revolutionaire elementen is geplaatst, zodat hij besloten had de zitting te verdagen tot dc rust zal zijn weergekeerd. De minister van Binnenlandse Zaken. Bourgct-Manoury, onder wiens departement Algerije ressorteert (dat het officiële statuut bezit van een Frans departement), moet Soustelle hebben verze kerd. dat Frankrijk nooit een andere politiek zal overwegen. Soustelle heeft daarop afgezien van zijn voornemen onmiddellijk af te treden. De Algerijnen verlangen nu in gTote meerderheid dat ook hun. naar het voorbeeld van Tunesië, binnen lands zelfbestuur zal worden toegekend, waardoor zjj een eerste stap naar de volledige souvereiniteit zouden kunnen doen. Troosteloze balans voor eerste minister Faure In een manifest dat Maandag door dezelfde grote meerderheid der Alge rijnse afgevaardigden was ondertekend, wordt bovendien geëist, dat Frankrijk onmiddellijk iedere militaire actie tegen de Fellagha's en andere roerige elemen ten zal staken Het was ln Parijs bekend, dat er in de leidende Algerijnse kringen een be langrijke oppositie tegen de Franse ln- tegratieplannen bestond Maar dat deze oppositie zo sterk zou zijn, dat zij de plannen zonder verder onderzoek van de tafel zou kunnen schuiven, hadden zelfs de pessimisten onder de politieke waarnemers niet verwacht Intussen is Frankrijk tengevolge van die weigering nu ook in Algerije in een situatie ge raakt, die wel verre van eenvoudig is. Wanneer het Algerijnse parlement blijft Gistermiddag is op Schiphol het grootste vliegtuig geland, dat hier ooit te zien is geweest. Het was een Frans toestel van het type Armag nac. dat 60 NAVO-functionarissen uit Parijs bracht. Het toestel heeft een totaal gewicht van 75 ton. een spanwijdte van bijna 49 meter, een lengte van bijna 40 meter en een hoogte van 13.5 meter. Een toestel van hel type stratocruiser weegt ..slechts" 66 ton. Staat van beleg in Chili In vijf provincies van het Zuld-Ame- rikaanse land Chili is de staat van be leg afgekondigd tengevolge van een sta king ln de kopermijnen. Deze mijnen liggen ln twee van de vijf provincies, maar de regering vreest in de andere drie sympathiestakingen. In zijn functie van inspecteur- generaal van de luchtmacht heeft Prins Bernhard gisteren per heli copter een bezoek gebracht aan de luchtbasis Deelen. De Prins tijdens een onderhoud met een van de brandweermannen van de op deze basis gevestigde brandweerschool. Engelse hertog geeft berging Spaans schip voorlopig op De Hertog van Argyll, die een fortuin heeft besteed aan zijn pogingen het Spaanse goudschip .Uuque de Florencia" te bergen, heeft de strijd voorlopig op gegeven. Aan boord van het sohip, dat 400 jaar geleden in de baai van Tobermory (ei land Muil) zou zijn gezonken, zouden zich goud en een met juwelen bezette kroon bevinden De .Uuque de Florencia" maakte als soldijschip deel uit van de verslagen Spaanse Armada. De kroon zou zijn meegezonden voor de verwachte kroning van Philips II in de Abdij van Westminster, welke door de nederlaag echter niet doorging! Duikers hebben wat aardewerk en roestige scheden van zwaarden naar bo ven gehaald, maar ontdekten geen spoor van het goud en de kroon. Een klein ka non, dat werd gevonden, is volgens des kundigen van Spaanse oorsprong en stamt uit de tijd van de Armada. De hertog, die krachtens een konink lijk document, getekend door Karei I, recht heeft op alles wat zou worden ge- horgen, heeft verklaard dat hij niet ge ïnteresseerd is in het goud, maar dat het hem gaat om de historische waarde van de voorwerpen, die met het schip naar de bodem van de zee zijn gegaan Hij zal thans moeten uitmaken, of hij nog meer geld in zijn onderneming zal steken of alle hoop zal opgeven. weigeren, zal er weinig anders opzitten dan dit college te ontbinden Verkiezin gen schijnen onder de huidige ver scherpte omstandigheden, nu in grote delen van het land de Franse troepen in open strijd met de opst andelingen zijn gewikkeld, wel onmogelijk. Bovendien zouden bij zulke verkiezingen de Frans- gezinde Algerijnen hoogst waarschijn- I lijk in sterk geslonken getale uit de bus I moeten komen Nu ook in de Marokkaanse crisis geen enkele vordering meer wordt gemaakt, Is het nel een zeer troosteloze balans waar mee premier Faure volgende week voor de Nationale Vergadering zal verschij nen. Een balans van acht jaar „immo bilisme". van aarzelingen en van belof ten. die niet werden nagekomen, en die tot gevolg hebben, dat Frankrijk nu het vertrouwen van het Marokkaanse en van het Algerijnse volk definitief schijnt te hebben verspeeld. Nieuw Amerikaans straalvliegtuig In het proefstation voor dc lucht vaart tc Philadelphia worden op het ogenblik proeven genomen met een ver ticaal opstijgend vliegluig, dat snelheden kan bereiken gelijk aan anderhalf maal dc snelheid van het geluid! Een demonstratie met een model op kleine sehaal van dit toestel werd Dins dag bijgewoond door hoge functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie Ruim 300.000 wagens over onze wegen Blijkens het Jaarverslag van de Automobiel Technische Club over 1954 heelt net Centraal Bureau voor de Statistiek meegedeeld, dat in de periode van 1 Augustus 1953 tot 1 Augustus 1954 het aantal personenauto's ls gestegen van 187.608 tot 219,411; het aantal auto bussen van 6295 tot 6359: het aantal vrachtauto s van 82 355 tot 87 609: het aantal trekkers op oplegger van 3727 tot 3846; het aantal speciale voertuigen van 4382 tot 4588 en het aantal wegtracto- r«u yon ai2 tot 230. Een door alle op sensatie beluste Duitsers met de grootste spanning tege moet geziene rechtszaak is tot ieders verbazing als een zeepbel uiteen gespat. In Hannover, waar dr Adenauer, zijn politieke adviseur ambassadeur Blanken- horn en de Duitse consul-generaal in New-York, Rcifferschcidt, gezamenlijk een ontrouwe agent van de Franse geheime dienst en de uitgever van het op sen satie beluste weekblad „Der Spiegel" voor de rechter hadden gedaagd om zich voor beledigend geachte publicaties te verantwoorden (hierover heeft men giste ren In ons Blad op pag 1 kunnen lezen) kwam het op de tweede dag van het proces tot een compromis tussen de partijen, waardoor het proces beëindigd werd!! Nadat de advocaten van de eisers voor de tweede zitting van de recht bank urenlang met de beklaagden hadden geconfereerd en lange telefoonge sprekken met dr Adenauer in Bonn hadden gevoerd, besloten de partijen tot een schikking, die een verdere behandeling van de zaak overbodig maakte. Deze gang van zaken was des te verrassender, daar het vooronderzoek ln de zaak twee volle jaren heeft geduurd, waarin de partijen vastbesloten leken de zaken tot het bittere einde te zullen uitvechten! Adenauer c.s. trokken hun aanklacht tegen „Der Spiegel" zeer onverwacht in Het was of er een bom barstte Ln de eivolle rechtszaal toen Adenauer, Blan- kenhom en Reifferscheldt lieten mee delen. dat zij de aanklacht introkken. Daarvóór hadden de beklaagden ver klaard. dat zU met het op 9 Juli 1953 in „Der Spiegel" verschenen artikel niet Expresident Peron blijkt zeer rijk te zijn geweest Officieren van de opstandige bewe ging ln Argentinië zijn een onderzoek begonnen naar de rijkdommen van ex- president Peron. die in diens residentie en in het regeringsgebouw zijn opgetast. „Het lijkt wel een sprookje uit Duizend en één Nacht", zei een luitenant-kolo nel. Eer. ivoren olifant in de residentie van Peron alleen reeds zou een millioen pesos waard zijn. Men zal beginnen met een collectie sleutels aan te leggen van brandkasten, kisten en koffers, alsmede van archieven en geheime papieren van de voormalige president. Daarna zal een inventaris worden samengesteld, zoals dat ook geschied is ten aanzien van hef bezit van es-Konint* Faroe1" vta Egyp* beledigend hadden willen zijn. Konrad I Schmeisser, de Franse agent, van wie de informaties voor het artikel afkom stig waren, zei, dat hij bij zUn uitingen over Adenauer. Blankenhorn en Reiffér- scheidt „niet met beledigende bedoeling gehandeld had". „Voorzover mijn uitin gen een beschuldiging inhouden van een houding, die met plicht en eer ln strijd is, houd ik deze niet staande", zover- klaarde Schmeisser. Uitgever en redac teuren van „Der Spiegel" verklaarden, dat zij Adenauer en zyn medewerkers niet van een dergelijke houding hebben willen beschuldigen. Voor de rechtbank bleef er daarna niets meer te doen dan een regeling te ''effen voor de V a van het geding. Bestrijding van corruptie Twee particulieren en een ambtenaar zijn te Djakarta gearresteerd. Zij wor den ervan verdacht vreemdelingen ille gaal te hebben binnen gebracht De oud-ministeer van gezondheid, dr Lie Kiat Teng, ls Maandag voor de der de maal gehoord Inzake het beleid op zijn departement. De voorbereidingen voor de zaak te gen de oud-minister van Justitie, mr Djody Gondokoesoe. zijn bijna voltooid, aldus heeft mr Wirjono van het Koog- gerechtfihcf medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1