LEIDSCH DAGBLAD m-m* - Dronken dolleman zaaide dood en verderf in de Haagse Veenestraat Eisenhower had hartaanval en moet voorlopig rust honden WEERBERICHT 94ste Jaargang MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 No. 28637 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week; per 1 October a.s. £7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gruwelijke taferelen Atoomontploffing in Sovjet-Unie De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld, dat in de afgelopen dagen in de Sovjet-Unie op nieuw een atoomwapen tot ontploffing is gebracht, „hetgeen aanduidt dat de proefnemingen met deze wapens aldaar worden voortgezet". Hieraan wordt toegevoegd, dat slechts nieuwe mededelingen over dit onder werp zullen volgen, indien zich een ont wikkeling van bijzonder belang zou voor doen. Chef van Britse generale staf wordt gouverneur van Cyprus Britten onderstrepen hiermee de waarde, die zij aan deze basis hechten Het hoofd van de Britse generale staf. veldmaarschalk Sir John Harding, is benoemd tot gouverneur en opperbevelhebber van Cyprus. De huidige burgerlijke gouverneur. Sir Robert Armitage, zal een andere functie krijgen. Harding wordt in zijn functie van chef van de generale staf opgevolgd door Sir Gerald Templcr, de voormalige gouverneur van Malakka. Uit deze maatregel blijk zonneklaar, dat Engeland door deze beslissing te kennen heeft willen geven hoeveel belang het hecht aan het behoud van Cyprus als basis in het Oostelijk deel der Middellandse Zee en tevens in verband met zijn verplich tingen als lid van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. De Britten zijn minder dan ooit van plan het eiland Cyprus op te geven. De nationalisten zullen hun overspannen idealen dus voorlopig nog even moeten opbergen. Geen complicaties, toestand is Trieste rit in gestolen auto Twee doden en negentien zwaar gewonden (Speciale berichtgeving) Dramatische taferelen hebben zich Zaterdagavond, tegen het midder nachtelijk uur, afgespeeld in de op dat moment druk bevolkte Veenestraat. Een in verboden richting rijdende beige Opel Rekord auto, die naar schat ting een vaart moet hebben gehad van minstens 60 km. per uur, had al zig- laggend tientallen argeloze voetgangers, van wie het merendeel op het trottoir liep, letterlijk weggemaaid. Twee gezusters, de dames D. Lammers LisnetOtten, 48 jaar en B. G. Otten, 53 jaar, beiden wonende in de Weimarstraat kwamen op een verschrik kelijke wijze om het leven tengevolge van deze dolle rit, 19 personen bekwamen ernstig letsel! De toestand van enkele hunner is ernstig. Het is onbegnjpelyk dat een zinnig mens, binnen het tijdsbestek van luttele minuten zoveel onheil teweeg kan bren gen. De bestuurder van de auto, die in Rotterdam gestolen bleek te zyn en toe behoorde aan een in Duisburg woonach tige Amerikaan, was een 22-jarige be hanger uit Rotterdam. Dit jongmens, dat voor de politie geen onbekende is en van wie aangenomen wordt, dat hij tij dens de nt onder drankinvloed verkeer de heeft het bestaan om na zijn onheils- (hden de benen te nemen! Pas gister morgen om 7 uur kon hy door de poli tie m een café te Rotterdam worden ge arresteerd. Zijn meerijdende metgezel, een 22-ja- rige straatmaker eveneens woonachtig in Rotterdam, kon door het publiek worden gegrepen. By het verhoor op het politie bureau Buitenhof bleek hy onder drank- Invloed te verkeren. Een slagveld De Veenestraat had het aanzien van een slagveld. Links en rechts lagen ker mende gewonden, daarboven uit klonk het gerinkel van brekend glas der grote spiegelruiten van enkele winkels tegen de puien waarvan de wagen botste. Van alle kanten daagde direct hulp op. De consternatie was zo groot in die eer ste minuten, dat men aanvankelijk niet rist. wie het eerst geholpen diende te worden. Zowel burgers, militairen als GGD hebben op voortreffelijke wijze hulp ge boden. Ongeveer drie kwartier na het Reselyk gebeuren waren alle gewonden naar de ziekenhuizen vervoerd. Vast ls komen te staan, dat de behan ger met zyn vriend om ongeveer kwart over elf uit Rotterdam zijn vertrokken. Zij zyn met hun gestolen auto gereden o»er de Stationsweg in de richting van de Wagenstraat. Bij het kruispunt Ge dempte Burgwal-Ged. Gracht hoorde wn monteur, die in een bestelwagen van het GEB reed. een luid getoeter van een Personenauto achter zich. Omdat het de monteur duidelijk was geworden, dat de rem achterop rydende wagen ondanks "■es. toch wilde passeren, maakte hij niet met zyn bestelwagen de voorgeno men bocht naar links. Alle voorzorgen ten spyt raakte de wagen toch de be stelwagen. Niets trok de bestuurder zich aan van deze botsing, welke alleen ma teriële schade veroorzaakte, en vervolgde met grote vaart zijn weg. Van het ïnry- verbod van de Wagenstraat tussen Grote Markstraat en Gedempte Burgwal, trok hij zich niets aan. Voort ging het in wilde vaart. Op het kruispunt Grote Marktstraat werd een van rechtskomen- de en dus voorrang hebbende 34-jarige bromfietsryder uit de Pieter Langedyk- straat tegen de straat gekwakt. Deze moest later met een hersenschudding in het RK Ziekenhuis aan het West Einde worden opgenomen. Bovendien moet de woesteling nog een wielrijder hebben ge raakt. De berijder daarvan is onbekend gebleven. Wel trof de politie later een volkomen in elkaar gereden fiets aan. Maar dit alles was nog maar een begin van de wandaden van de twee inzitten den van de auto, die voorzien was van een Duits nummerbord, met de cijfers FR 266-419 met de vermelding stad Duisburg en waarboven een bordje was bevestigd met de letters USA. Zonder ongelukken werd het kruispunt Vlamingstraat-Spuitstraat gepasseerd. Doch in de Veenestraat gekomen zou een reeks ongevallen worden veroorzaakt die van een ontstellende omvang zouden worden. Op het moment, dat de auto met onverminderde vaart de vry smalle straat instoof, verliet juist een groot aantal bezoekers het City-theater. De meesten liepen in de richting van de Groenmarkt. De gehavende, uitgeraasde auto. waarvan de bestuurder dood en ver derf zaaide in de Haagse binnenstad. Zigzaggend trachtte de onverlaat ach ter het stuur de mensen nog te ontwy- ken. Daartoe botste hij dan weer eens links, dan weer eens rechts tegen de puien van winkels. Mensen gilden in wanhoop, in hun doodsangst sprongen enkele door de étalageruiten. Sneuvelden daardoor al enkele ruiten, de auto reed op haar beurt ook enkele ruiten in gru zelementen. Zo braken een grote spie gelruit van de firma Vroom, vier van de handschoenenzaak van de firma Becke- ring, een van de lingeriewinkel van de firma Lindor, terwyl ook nog het stei-' gerwerk. dat opgesteld is rond de zaak van Mayfair in deze reeks botsingen werd betrokken. Als halmen neergemaaid Doch al deze materiele schade stond in geen vergelijking met de verwon dingen der mensen, die als halmen werden neergemaaid. Zjj werden door de auto tegen de straat of tegen de muren gesmeten. Van sommigen wer den de kleren letterlijk van het li chaam gescheurd. Delen van kleding stukken werden later op de totaal ver nielde kop van de auto teruggevonden en werden zelfs aangetroffen tussen de velgen der wielenVooral uit dit laatste blijkt met welk een snel heid de zich aan niemand storende chauffeur moet hebben gereden. Een der dames Otten. die beiden vrijl wel op slag moeten zijn gedood, is door de wagen geschept cn ongeveer 30 meter meegesleurd. Ooggetuigen hebben verklaard, dat zy nimmer gruwelijker taferelen voor hun ogen hebben zien afspelen. Velen van hen geraakten zo geëmotionneerd dat zij flauw vielen. Voor de zyingang van het Reisbureau Lissone-Lindeman in de Veenestraat, kwam de auto einde lijk tot stilstand. Het linkerachterwiel stond op het trottoir. Met uitzonde ring van het linker voorlicht, brand den alle lampen nog. Voor cn zijkan ten van de wagen, waarvan de boven- kap vrij ernstig was ingedeukt en de voorruit geheel was vernield, waren met bloed besmeurd. Overal gewonden Onmiddellijk na de alarmering werden alle beschikbare politie jeeps naar de Veenestraat gedirigeerd. De GGD rukte met drie ambulance wagens uit. Toen thans bevredigend President Eisenhower heeft Zaterdag een hartaanval gehad, toen hij ten huize van zijn schoonmoeder In Denver vertoefde. De president is in het zieken huis ter plaats opgenomen Vier vooraanstaande artsen verklaarden Zondag avond na een consult van '75 minuten, dat het „een middelmatige hartaanval" was, niet licht, maar ook niet ernstig. Complicaties hebben zich niet voorgedaan en de toestand was gisteravond bevredigend. De patiënt nam Zondag voor het eerst sinds de hartaanval vast /oedsel tot zich. Hij bevindt zich nog steeds in een zuurstoftent. Volgens de behandelende geneesheren behoeft men normaal niet te vrezen, dat er nieuwe aanvallen volgen. De ziekte van 'e president werd omschreven als coronair thrombose, d.i. vorming van een blocdprop _n een ver takking van de lagaderen, die de hartspier van bloed voorzien. Dit leidt tot verstopping van de slagader. Staatslieden en politieke leiders van vele landen hebben telegrammen van medeleven gezonden .onder wie Koningin Elizabeth van Engeland, maarschalk Worosjilof, staatshoofd van de Sovjet-Unie, maarschalk Boelganin, de Sovjet- Russische premier. Paus Pius XII, de Britse premier Eden. zyn Franse collega Faure. Kanselier Adenauer cn natuurlijk ook H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Regeringszaken gaan door Stevenson, de in 1952 door Eisenhower verslagen Democratische candidaat voor het presidentschap, verklaarde, dat het bericht hem zeer had aangegrepen. ,Ik bid voor een spoedig en totaal herstel de omvang van het vreselijk gebeuren vast stond werden in allerijl helpers van de GGD per taxi van huis opgehaald. Toevallig aanwezige militairen van de geneeskundige troepen boden met bur gers zoveel mogelijk eerste hulp. Er is voortreffelijk werk geleverd. Kon. Ma rechaussee assisteerde de politie, die de gehele Veenestraat afzette. De vergelijking met een slagveld in die eerste ogenblikken is zeker niet over dreven. Wijd en zijd lagen de gewonden, waarvan er enkele zeer ernstig aan toe waren, verspreid. De kwetsuren omvatten veelal been fracturen, hersenschuddingen en hoofd wonden. Zoals gezegd, de onheilstichter zag kans in de consternatie te vluchten. Hoe hij naar Rotterdam ls teruggekeerd, staat nog niet vast. Zijn metgezel kon door het woedende publiek worden ge grepen en aan de politie worden overge leverd. Hy heeft direct de naam van de autobestuurder genoemd. Het tweetal zal zich voor tal van delicten tz.t. moe ten verantwoorden. Honderden mensen bleven tot diep in de nacht voor het po litiebureau Buitenhof samen drommen. Men wachtte op de aankomst van de onverlaat die, als hij in handen van het opgewonden publiek was gevallen, zeker op geen vriendelijke ontvangst behoefde te rekenen IIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIUIllllllllllUlin Wat zijn de gevolgen Vanzelfsprekend heeft de ziekte van president Eisenhower ook po litieke consequenties. Het is name lijk zeer de vraag of hy in staat zal zyn een vermoeiende verkiezings campagne te leiden. In dat geval zou hij dus niet voor een tweede blikeinen dan als zyn plaatsvervan ger laten optreden om nog een goe de kans te maken? Of betekent deze onverwachte ziekte van Eisen hower, dat de Democraten de ver kiezingswinst van 1956 reeds in hun zak hebben? Over deze vragen te legrafeerde onze correspondent in Washington, dr P G. J. Korteweg, ons hedenochtend, zyn belangwek kend artikel vindt men op pag. 2 onder de titel „Politieke situatie in de Ver. Staten plotseling lngry- pend gewyzigd". Gisteren maakten de spoorwegen voor het eerst gebruik van het dubbele spoor op dc Moerdijkbrug over het Hollands Diep. Een trein raast over het ene spoor, terwijl daarnaast een baan vrij ligt voor een tegenligger Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met voomame- 'ijk ln de kustprovincies enkele buien. Koude nacht met weinig wind. Morgen overwegend matige wind tussen West «n Noordwest en iets lagere maximum- tanpera turen. (Opgemaakt te 10 uur). 27 SEPTEMBER Zon op: 6 34 uur; onder: 18.31 uur. Maan op: 16.26 uur; onder: 1.22 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.53 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's EISENHOWER van de president". Dr Paul White, een van de bekwaamste Amerikaanse hart specialisten. die spoedig na het bericht van Eisenhowers ziekte, uit Boston naar Denver vertrok, heeft de pers medege deeld, dat een nieuwe ambtstermyn voor president Eisenhower zeer goed denk baar is. Hy waarschuwde zowel tegen te veel pessimisme als te veel optimisme. „Men kan nu nog niets zeggen. Dat zal pas over twee weken mogelijk zyn Zelfs als de ziekte van de president slechts van lichte aard is, zal hy het een paar maanden kalm aan moeten doen. Als hy er de eerste twee weken goed doorkomt, kan men zeggen dat het waarschyniyk ln orde zal zyn." De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon heeft medegedeeld, dat de ..regeringszaken zoals gewoonlijk onver- wyld zullen worden afgehandeld, on danks de tydelyke afwezigheid van de president De president heeft zyn be wind zo georganiseerd, dat zyn politiek, die wel omiynd is, gedurende zyn absen tie zal worden voortgezet. Bijeenkom- ten van het Kabinet en de Nationale Veiligheidsraad en andere zaken van c was", zo voegde Nlxon hieraan toe. Volgens de Amerikaanse Grondwet wordt de president opgevolgd door de vice-president ingeval hy niet in taat is zich van zyn taken en plichten te kwyten, doch tot dusver is dat nog by geen enkele president voorgekomen. Tegen het einde van ziin ambtsperiode in 1920 zou president Wilson er erger aan toe zyn geweest dan president Eisenhower thans Wilson bleef toen evenwel de minder zware plichten van het presidentschap uitvoeren. Slot op Pag. 2 Papare dreigt „BUREAU WEST-IRIAN" IS DOOD. Silas Papare van het „Bureau West- Irian" heeft gedreigd zich uit deze in stelling terug te zullen trekken, indien de regering niet op korte termyn de werkzaamheden van het bureau ln her beschouwing neemt. Hy noemde het bureau thans „dood". Het zou beter zyn „de fondsen van een dood lichaam te besteden aan het opzetten van een fonds voor stryders voor de vrijheid van West-Irlan". zo voegde hy hieraan toe. Papare zei. dat hij tweemaal te vergeefs heeft gepro beerd de minister van buitenlandse za ken, Anak Agoeng Dde Agoeng, voor diens vertrek naar de V.N. te ontmoe ten om hem resoluties van het volk van West-Irian te overhandigen. Meer dan honderd doden door de orkaan Janet"" in West-Indië De orkaan „Janet", dc tiende Atlantische orkaan van dit seizoen, heeft de West-Indische eilanden Barbados, Grenada en Carrlacou geteisterd. Volgens de jongste gegevens zijn op Bardados 26 doden gevallen, op Grenada tenminste 50 en op Carriacou 40. De orkaan passeerde de Benedenwindse Nederlandse Antillen op een afstand van 150 km. Op deze eilanden is wel veel regen gevallen en er stond een harde wind. doch er ls geen schade van betekenis aangericht. Het eiland Barbados, waar 26 doden te betreuren zijn, is ongeveer 30 bjj 20 km. groot. Duizenden mensen zijn hier dakloos. den vernield. Het ziekenhuis van St. George werd beschadigd. Er is grote schade aangericht aan de te velde staan de gewassen. Duizenden mensen dakloos Grenada, byna even groot als Barba dos en ten Noordwesten van dit eiland gelegen, heeft ook enorme schade gele den. Er zyn honderden daklozen. Tal- ryke huizen zyn vernield. Mensen die uit geïsoleerde delen van het eiland naar St. Georges zyn gekomen vertelden, dat gehele gezinnen onder Instortende hui zen bedolven werden en onder de puin hopen om het leven kwamen. De orkaan trof Grenada Donderdagavond om negen uur plaatseiyke tyd. komend uit het Zuidoosten. Tegen middernacht nam de storm in kracht af, doch even later'stak. de wind opnieuw op. ditmaal uit Zuld- westeiyke richting. Talryke huizen wer- Beslag op bergingstoren „Rename Leonhardt" In opdracht van een vooralsnog niet bekend gemaakte opdrachtgever, heeft een deurwaarder by de Arrondissements rechtbank te Haarlem beslag gelegd op de bergingstortn van de Coöperatieve Bergingsvereniging Renate Leonhardt U. A. De toren zal tot nader order de sluizen van IJmuiden niet mogen pas seren.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1