[radioneel programma biedt ook nu vele hoogtepunten Lite Jaargang Zaterdag 24 September 1955 No. 28636 Drie October in Leiden „aalfduizend broden en 18.000 baringen worden als feestgave uitgereikt la» Bedrijfscorso twee kilometer lang wordt grote zorg besteed Qver ruim een week Maandag 3 October zit Leiden weer midden in .ijestvreugde. Richten tien- en tienduizenden buiten Leiden en diep in het „j f,un schreden Sieutelstadwaarts om met de Leidse burgerij het feest van >^ens ontzet te vieren. Een feest wij kunnen het zonder chauvinisme rustig -•■schrijven enig in ons land. Hij of zij van buiten, die een Drie October- gtoj al eens eerder heeft medegemaakt, keert zo'n dag, als het maar even steeds in Leiden terug om korter of langer tijd opgenomen te worden :e vrolijke sfeer van deze dag. Om van de Leidenaars maar niet te spreken, jtjnop 3 October meer uit dan thuis. Elk onderdeel van de feestviering hun aandacht, terwijl zij de optocht minstens twee en als het kan drie- fillen zien. jyjtel een feest van tradities, heeft 'joctoberbestuur ook dit jaar gezorgd «n afwisselend programma, voor- tjd menig hoogtepunt. Het begint op Vrijdag 30 September met een »"(4)te wijdingsure in de Pieterskerk. i"Chr. Zangvereniging/Kerkkoor „Ex die traditie getrouw deze 'tflkenjare aanbiedt, zorgt met j bijeenkomst voor een zinvolle inzet het feest. Afgewisseld met gewijde zullen ds G. Toornvliet en ds J. "eer Wiel de aandacht een ogenblik ien bi) de diepere achtergrond van H denken. Het orgel wordt deze avond serom bespeeld door de heer Leo Mens. ZATERDAGAVOND TAPTOE ^terdagavond om half acht volgt dan itaptoe, met een daarop aansluitende "ieaan de nagedachtenis van burge er Van der Werf (in het Van der Spark) en het viermanschap: Prins van Oranje, Jan van Hout, Jan ider Does en Louis Boisot( monument het Plantsoen). Aan deze taptoe, 'iit om half acht van de Kaasmarkt ■telt, werken alle acht Leidse muziek- 2Èchappen om redenen van het atbelang moet het Leidse Politie- Stigezelschap verstek laten gaan ■ii Verenigingen, die aan deze taptoe si wensen te nemen, dienen om zeven op het Kaasmarktterrein aanwezig p. Uiteraard met lampions of fak- - Het moet immers een lichtstoet xen? Ook dit jaar is de verlichting i a het standbeeld en het monument -.rillend aangeboden door het Gemeen- fcstuur. 1 OCTOBER REEDS VROEG DAG 3 October is het vroeg dag, dus -ij feest, 's Ochtends om zeven uur :1a er reeds feestelijke klanken in de lering van het Stadhuisplein worden aord. Het LP.M.G. onder leiding van kapelmeester Dick Anderson blaast van3f het bordes van het Stadhuis rereille. HIRING EN WITTEBROOD VOOR 10.550 PERSONEN ba herinnering, die naar 1574 terug- pjpt. is de uitreiking van haring en nttbrood in het Waaggebouw. Dit- mal aan 10.550 personen. In twee uur lijd van half acht tot half tien allen hier niet minder dan twaalf- huend broden en 18.000 haringen als (itttjave worden uitgereikt! In rerband met het ook nu weer groot £ial gegadigden zij houden een üii traditie hoog! is het Waagge- ,t die ochtend uitsluitend bereikbaar de Vrouwensteeg en de Aalmarkt. Gedurende deze uitreiking zal de Har- ïcieiapel „Trouw en Durf" op het iughoofd een populair concert geven. GEWIJDE ZANG IN HET VAN DER WERFPARK Precies acht uur vangt in het Van der ïWtrfpark de koraalmuziek aan. Een w van honderden zangers, onder lei- zj van de heer Leo Mens, zal zich hier :ir»ijde zang doen horen. Ook nu weer «muzikale begeleiding in handen van rChr. Muziekvereniging „Concordia". Aangezien de restauratie van het Tuggebouw dit nog steeds belet, zullen zrepetlties voor de koraalmuziek Dins- 4 a Woensdag 27 en 28 Sept. worden -v™Jen in de Pieterskerk (aanvang ds om kwart over acht). MILITAIRE MARS EN DÉFILÉ fc militaire mars, die van acht tot «art voor tien door de Sleutelstad ri 1, krijgt ditmaal een wel zeer impo- q karakter. Behalve dat onderdelen c de Kon. Marine en de Kon. Land- e Luchtmacht aan deze mars zullen slnemen, zal ook een rijdend detache- aat Technische Dienst worden inge- ï*!d. Ook het muzikale element wordt -Jaar versterkt. Zo komt o.a. de Johan Llan Friso-kapel naar Leiden. Boven in nemen twee tamboerkorpsen van de Atonale Reserve en de Kapel van de brineluchtvaartdienst aan deze mars ai Tenslotte zal ook „Pro Patna" deze Si weer op het appèl verschijnen. In umlulting op deze mars vindt om half aróór het Stadhuis (zijde Breestraat) défilé voor autoriteiten plaats. AMSTERDAMSE POLITIE KAPEL KOMT NAAR LEIDEN Nieuw voor Leiden en bovendien «n gTote attractie is de komst van 1' Amsterdamse Politie Kapel met Drumband. Voor deze gelegenheid in pla-uniform gestoken. Deze kapel, die "eneens de optocht zal opluisteren, «ordt 's ochtends om half negen aan Ad Station verwacht. Na een muzikale windeling door de stad, zal dit korps de Kaasmarkt een spectaculaire aunkale exercitie uitvoeren. Officiële publicaties SflIOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. .Burgemeester en Wethouders van Lelden "=l«n ter openbare kennis, dat te be op Dinsdag 4 October 1955, krach Det bepaalde bij artikel 17 der ver rnlng van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad 1'5) laatstelijk gewijzigd bij verordening 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op 'T«, lanen, straten, enz. en wateringen -'■'"en, «chouw zal plaats hebben over «gen. lanen, paden, straten, Kaden. WMn, hofjes, stegen, sloppen of poorten hagen, benevens de daarin gelegen of behorende bruggen en andere •aitwerken, voorzover die bijzonder ■jindom zijn, en zonder verhindering ■w of vanwege rechthebbenden voor het -Aiek verkeer openstaan, alsmede over «leringen en sloten en de riolen ter - 'aging daarvan gemaakt, benevens de behorende sluizen, duikers, bulzen. SJü!olters en dergelijke werken, die bijzonder eigendom zijn. 23 September 1955. KORTEBAAN-DRAVERIJ OP HET LEVENDAAL Een nummer, waarvoor in voorgaande jaren steeds grote belangstelling bestond, is ook dit jaar ingelast: een kortebaan- draverij op het Levendaal. Tussen Kraaierstraat en Vierde Binnenvest gracht zullen hier van half negen tot tien uur acht bekende, snelle paarden, o.w. Nuni Brewer uit de stal van gebr. Knijnenburg, die nog onlangs kampioen in Kopenhagen werd. de strijd aanbin den. Voor leden van de 3 Octobervereeni- ging is aan de onevenzijde van het Le vendaal een gedeelte gereserveerd van Rijnstraat tot finish. POPPENKAST VOOR DE JEUGD Ook aan de jeugd heeft het 3 October- bestuur gedacht. Van negen tot tien uur kan zij zich vermaken rond de oud-Hol landse poppenkast. En wel op drie plaat sen. t.w. het Stadhuisplein, in het Kooi- park (Atjehstraat) en in De Professoren- wijk (Zeemanlaan). HERDENKING IN DE PIETERSKERK Uiteraard is op deze dag ook ruimte gelaten voor een uur van bezinning en dankbaarheid. In de Pieterskerk zo nauw bij 1574 betrokken zal om half elf een plechtige herdenkingsdienst wor den gehouden, waarin ds N. Kleermaker zal voorgaan. De N.C.R.V. zal deze dienst uitzenden. Een confrontatie met de historie, welke men zij het in andere vorm die ochtend eveneens kan vinden in „De Lakenhal", waar een expositie is inge richt van voorwerpen, welke betrekking hebben op het beleg en ontzet van Lei den. (geopend van 10 tot 12 uur). BEDRIJFS-CORSO 1955 Hoewel de historische 3 October- optochten 'n grote bekendheid genieten en telkens weer tien- en tienduizenden in verrukking deden staan, is de Op tochtcommissie daar voor dit jaar eens van afgestapt en presenteert zij thans een Bedryfs-corso 1955, onderverdeeld in een Leidse en een nationale afde ling. Bedriegen de voortekenen niet en dat doen ze zeker niet! dan wacht Leiden dit jaar Iets zeer speci aals. De animo voor dit corso (er zijn niet minder dan ruim zestig deelne mers) is zelfs zo groot, dat de Optocht commissie er op een bepaald moment een punt achter moest zetten. In ver scheidenheid, versiering en vooral ook lengte (ruim twee kilometer) zal dit corso ongetwijfeld uitmunten. Stuk voor stuk men gaf ons er een in zicht van zal elke groep of wagen het uitstekend doen. Hoewel dit corso niet als een bloemen corso moet worden gezien, zal er een „zee" van Flora's kinderen in worden verwerkt, terwijl het levend materiaal (het paard) in menige groep naar voren zal treden. Negen korpsen, w.o. de Amsterdamse Politie Kapel, zorgen voor het muzikale element in dit Bedrijfs-corso, waarvoor (Ingez. Med.-Adv.t BREESTI? I73-TEL.233371 de 3 Octobervereeniging een aantal prij zen beschikbaar heeft gesteld. Een jury. bestaande uit de heren Ph. van Alfen, J. J. van Houweningen en E. Wijnans, zal een en ander beoordelen. LUNAPARK EN CABARET Tijdens dit 3 Octoberfeest zal het ook aan amusement niet ontbreken. Aller eerst is daar het Lunapark op het Schut tersveld, dat reeds op Zaterdagavond om zes uur opengaat. Ruim honderd verma kelijkheden. w.o. enkele voor Leiden ge heel nieuwe attracties, zullen daar aan tienduizenden vermaak en ontspanning brengen. Verder is er in de avond van 3 October weer een cabaretvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. Roland Wagter brengt hier met een keur van artisten onder de titel „Van de hak op de tak" een gevarieerd programma. In tegenstel ling met voorgaande Jaren vindt de kaartverkoop voor deze avond van jolijt niet op Zaterdag, doch op a.s. Woensdag avond plaats. VUURWERK TOT SLOT De feestelijkheden worden besloten met een zeer uitgebreid vuurwerk, dat 's avonds om elf uur de nachtelijke hemel „in vuur en vlam" zal zetten. Er zullen zelfs vliegende schotels aan te pas ko men! En wat zoudt U zeggen van bril- lant- en kunstbommen, dubbele, driedub bele en vierdubbele Italiaanse kunstbom men, kanonslagen met schitterlicht, mag- nesiumtourbillons, luchtslangen in bril- lantvuur, cobra's in glinstervuur, zwerm- fonteinen, draaiende rozetten en gekleur de vuurbloemen. En dan te weten, dat al dit glinster- en pafwerk in één num mer de slotdecoratie is verwerkt. De arbeidsmarkt Gedurende de periode van 12 tm. 17 September viel een stijging van het aan bod waar te nemen, nd. van 195 tot 216. De herinschrijving van personen, die in tijdelijk werk geplaatst waren, is hier door als oorzaak aan te wijzen. Het zijn dus slechts wrijvingsfactoren, welke de stijging van het aanbod tot gevolg heb ben gehad. Seizoeninvloeden zijn nog niet of vrij wel niet merkbaar De vraag bleef stati- ormair en beliep 400 aanvragen, waarvan 1/6 deel betrekking heeft op jeugdigen, leeftijd 15 t.m. 18 Jaar. De behoefte aan arbeidskrachten in de bedrijven is derhalve nog steeds groot. Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 17 September 150. De vraag nam iets af en bedroeg 305, hetgeen evenwel niet betekent, dat de behoefte aan vrouwelijke krachten is af genomen. Vooral het tekort aan huis houdelijk personeel is groot. Minister Staf van Defensie brengt een bezoek aan Enge land. De Ministei (rechts) in gezel schap van ambassa deur Stikker en dr Engelse Minister v. Defensie. Selwyn Lloyd (midden). Oud-lector R. A. Kern Maandag a.s. tachtig jaar Van 1927 1950 in Leiden werkzaam Maandag 26 September a.s. hoopt de heer R. A. Kern, oud-lector van de Leidse Universiteit in het Soendanees, de tachtig-jarige leeftijd te bereiken, die als lector werkzaam was van 1929 tot 1942 en na de oorlog van 1945 tot 1950 als docent te Leiden. Rudolf Aernoud Kern is Leidenaar van eeboorte. een zoon van de Leidse hoogleraar in het Javaans aan de Leidse Universiteit PJ. H. C. Kern. Hij volgde het middelbaar onderwijs aan de H.B.S. te Leiden en studeerde ver volgens te Delft voor Indisch ambte naar. voor welke studie in Leiden in die laren nog geen gelegenheid be stond. Dertig jaar lang vertoefde hii vervoleens als ambtenaar in Ned. Oost Indië. waar hii vele functies bekleedde. In 1914 werd hii benoemd tot assis tent-resident van Modjokerto. en in 1920 adviseur voor inlandse zaken van de gouverneur-generaal van Limburg Stirum. Wiener Sangerknaben zongen in stampvolle Stadszaal Kunst won ditmaal van gekunsteldheid Ditmaal zongen de échte „Wiener S angerfcnaben". Hun roem is door de jaren heen spreekwoordelijk geworden: vandaar een tot de laatste plaats bezette Stadszaal! Wat Is het geheim van hun geperfec tioneerde zangkunst op zó jeugdige leeftijd? Telkenjare een andere groep er zijn drie koren en telkenjare weer die klare, zuivere zang de a cappella's blijven steeds tot 't uiterste op toon telkenjare weer de verbazing over dit kunnen, deze mnzikale eruditie, deze natuurlijke dispositie voor gedisciplineerde koorzang en innemende beweeglijke actie, ditmaal In een onbeduidend zang- spelletje van Schnbert zélf eenmaal Sangcrknabe getiteld „Frans Schu bert's vrolflke streken", waaraan door anderen, misschien de jeugdige dirigent van dit troepje, de muzikale Gerhard Track, sterk gedokterd was. Wij hebben wel eens ons misnoegen geuit over het èl te„gekunstelde". dat aan het zingen van deze Sangerknaben inhaerent was. maar ditmaal bleef het gelukkig binnen zekere grenzen: de „kunst" leek te praevaleren boven de „gekunsteldheid" Wat in de polyphonische. meerstem mige. geestelijke zangen, vierstemmige motetten van Gabrieli, Vittoria en Palcstrina qua klank soms te scherp en te open klonk zonder genoegzaam ..een heid". bleek later op de avond geheel verdwenen. Eenmaal „ingezongen" werd 't meestal een verrukking naar deze glans en resonans, naar deze van-natu- re-uit opbloeiende zang te mogen luis teren en er ook de ..muzikale" belevenis van te mogen ondergaan. Men heeft bij deze Sangerknaben dikwijls het gevoel dat alles ..zo maar" vanzelf gaat. Doch nauwlettend luiste rend beseft men de resultaten van de meest grondige voorstudie, waarin let terlijk niets aan het toeval is overgela ten en ieder détail zijn volle betekenis verkregen heeft, ook in de actie. Diploma-uitreiking in Ambachtsschool Opleiding in het bedrijf „Het behalen van een diploma wil niet zeggen dat jc er nu bent; het is een belangrijke stap verder op de weg naar succes, maar hoe meer diploma's je haalt, hoe steviger je in je schoe nen komt te staan, en daarom: ver der leren". Dit was de hoofdgedachte, die alle sprekers gisteravond verder uitwerkten op de bijeenkomst in de Ambachtsschool, waar de diploma's uitgereikt werden van de twee-jarige cursus .Opleiding in het bedrijf". De vergadering stond onder voorzit terschap van de heer P. Herfst, tweede voorzitter van het bestuur van de Am bachtsschool. HU heette in het bijzonder welkom de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de heer Rozenschoon, de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, de heer H. Hazelhoff, de leden van de examencommissie en de leraren. De heer Herfst wees er op dal de geslaagden gedurende twee jaar over dag in het bedrijf werkzaam zijn ge weest en 's avonds de school bezochten. Hij roemde de samenwerking met de werkgevers en het Gewestelijk Arbeids- Bureau, dat voor plaatsing in de be drijven zorgt. Er is grote behoefte aan goede vaklieden en daarom is het goed wat fn je mars te hebben. Men kan je veel afnemen ln je leven, maar een maal verworven kennis blijft je eigen dom. Hierop reikte de heer Herfst de diploma's uit aan de 61 geslaagden. Namens het college van Burgemeester en Wethouders sprak de heer Rozen- schoon, die er op wees, dat het niet al leen van belang is voor de jongens zélf dat zy het diploma hebben behaald, maar voor het gehele Nederlandse volk. aangezien er grote behoefte Is aan vak lieden De voorzitter vgn de examen commissie, de heer Kruyt, memoreerde de steeds verder gaande industrialisatie en de daarmee gepaard gaande vraag naar vakbekwame mensen. Hij waar schuwde ervoor dat door de industriali satie de handvaardigheid niet op het tweede plan mag worden gebracht. Ten slotte gaf hij de raad, met te blijven staan bij dit diploma, maar verder te leren. De directeur van de school, de heer C. Brilman, vestigde er nog de aandacht op dat aan de Leidse Am bachtsschool de gelegenheid bestaat verder te studeren. De namen van de geslaagden luiden: Timmeren: A. Aldenkamp, C. Anholts, M. v. Apeldoorn, P. Balkenende. M. K. Binnendijk, B. M. M. Boers, A. J. Boon, N. van Duin, J. Fillppo, W. G. Griffioen, A. F. J. Jansen. A. Jonker, W. Karmer, W. D. v d. Meer. A. v. d. Putten, P. Ravensbergen, H. Renee, H. M. de Rid der, J. v. Staveren, J. J. Verplancke, J. Visser, P. J. M. Zandvliet. Bouwkundig tekenen: J. Pannekoek, A. Vermond, M. J. Zaalberg. Meubelmaken: A. K. v. Huizum, Wijbenga. Schilderen: H. M. Duwél. P H. W. v. d. Kerkhof, J. N. M. Wesselman. MachinebankwerkenL. v. Aalst, A. Crama, F. J. M. v Glezen, R. de Graaf, J. N. v. Kampenhout, M. Optendrees, G. Pulleman, C. Segaar. Constructie-bankwerken: A. v. Ark, C. Batist, P. H. Cambier, J. Driebergen, J. den Hollander. J. van Iterson, W. van Os. P. Philippo, G. C. A. Roman, P. C. Slootweg, A. J. M. v. d. Velde. L. M. Verhoeks. Machine-tekenen: W. A. Linschoten, N. v. d. Vlist, T. van Zijp. Draaien: H. v. d. Berg, A. L. Hoekstra, M. Pison, J. de Ruiter, J. P. van Veen, J. A. P. v. d. Vlugt. Schaven: E. v .d .Zeeuw. Electricien: A. H. Buys. Bekende 'nummers als Mozart's „Ave Verum Corpus" van Mozart. „Regina Coeli" van Brahms en von Herbeck's „Pueri Concinite" vielen compositorisch na het voorgaande wel af. maar in het laatste programmadeel. waarin volks zangen en Johann Strausz met zijn Pizzikatopolka en onvergankelijke „An der schonen blauen Donau'-wals. de toon aanga'ven. was er weer zoveel su bliems te genieten, dat wij ons onvoor waardelijk moesten overgeven aan wat deze jonge zangertjes als hun ware element aanvoelen: door en door Oos tenrijks. luchtig en briljant zich over gevend aan hetgeen bij hen volop en spontaan in het hart leeft. Merkwaardig was intussen, dat indi vidueel gehoord, deze jeugdige stem men ongetwijfeld lacunes vertonen. Wij constateerden dat niet alleen in de soli tijdens het zangspel, maar vooral ook bij de solist in von Herbeck's „Pueri Concinite". die later ook de rol van Schubert vervulde, wiens stem bepaald niet „vrij" zat, zodat er angstige ogen blikken waren en wij ons afvroegen, of hij er wel „uit" zou komen. Afgewacht moet worden, wat er van zo'n op zich zelf prijzenswaardige stem na de mu tatie terecht zal komen, hetgeen trou wens voor allen een grote vraag is. Er zijn natuurlijk in de loop der tijden genoeg Sangerknaben bij opera of concertpodium terecht gekomen; maar vraag niet hoevelen er ook zijn afge vallen! Stemontwikkeling blijft altijd een open raadsel Intussen heeft de volle zaal hartelijk gelachen om de grappige voorvallen, voorgetoverd tijdens het Schubertzang- spel en werden wij getroffen door het prachtige materiaal en de uitstekende zangkunst van de jongen, die de rol van de parmantige Hongaarse dame ver tolkte en zich later als Nestroy ontpopte. Aan het eind van de avond, tijdens de in het Zuid-Afrikaans gezongen toegift „Sarie Marais", vermoedelijk op gedaan toen de Skngerknaben hun tour- née door Zuid-Afrika maakten, ln een prachtige bewerking, viel zijn stem op nieuw bijzonder op. Merkwaardig was het. speciaal hier. te constateren welk een krachtig volume dit kleine groepje van slechts 21 jongens wist te ontwik kelen en dat zonder enig forceren. In Gerhard Track vonden zij een uitstekende mentor en kundige accom- pagnateur. Wij herinneren ons avonden, waarin de zoetelijkheid en het effect domineerden: daarvan was ditmaal ge lukkig slechts zelden sprake. De „Wiener Sangerknaben" zetten een hoge traditie met verantwoordelijk heidsgevoel voort: daarvoor echter alleréérst ons respect aan de leiders, voor wie die verantwoordelijkheid het sterkst weegt. Van toejuichingen ook nu geen ge brek. welverdiend, omdat deze jongens werkelijk ongeloofwaardig veel in hun inars hebben! Itravo: het sentimentele, hoewel on betwist succes waarborgende „Schlafe, mein Prinzchen" is nu eindelijk achterwege gebleven Dat getuigt van juist Inzicht! Ziin Indische loopbaan kwam ten einde, toen hii in 1926 benoemd werd tot lector in de Soendanese taal aan de Leidse Universiteit, welk ambt hij 1 Juli 1927 aanvaardde. Behalve inde Soendanese taal gaf hii ook colleges in Makassaars en Boeginees en over de Islam in Indonesië. De heer Kern had een vruchtbare en eezaehebbende oen. Vele boeken en tijd schriftartikelen verschenen van znn hand. om „Javaanse rechtsbedeling". „Het Lémès in het Soendaneesch". „Catalogus der Boeeineesche I La Galigo handschriften in de Rtiksuniver- siteitsbibllotheek te Leiden en elders", en „De Islam in Indonesië". Nadat hii in 1942 met emeritaat was gegaan, trad hij van 1945 tot 1950 nog od als docent aan de Leidse Universi teit. Ook nadien echter heeft hii ziin wetenschappelijke arbeid voortgezet, o.a. met de samenstelling van een nog niet uitgegeven Soendanees woorden boek. Behalve op wetenschappeliik en di dactisch terrein trad de heer Kern ook od verschillende maatschappelijke ge bieden od de vóórgrond. Jarenlang was hii lid van de gemeentecommissie der Herv. Kerk terwijl hij na lange tijd als zodanie werkzaam te zijn geweest nog steeds bestuurslid is van het Leids Dia- conessenhuis. Voorts was hii geruime tiid bestuurslid van de afdeling Leiden van de Maatsdhappii tot Bevordering der Toonkunst. De heer Kern zal zich aan hulde betuigingen ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag onttrekken door Maandag a.s. uitstedig te ziin. Vakbeweging kweekt kader De Stichting Scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de Christelijke vakbeweging zijn van oordeel, dat onze tiid behoefte heeft aan mannen, die de problemen van deze tiid niet alleen kennen, doch ook dur ven aanpakken. Om de talrijke vraag stukken. die zich in deze tiid op het maatschappelijk en sociaal terrein aan dienen. enigermate te onderkennen en in de vakbeweging leiding te geven, is het gewenst, dat er scholingscursussen worden gehouden, waaruit straks het kader kan worden gerecruteerd. Terwijl de Stichting Scholendienst (secretariaat Tesselschadestraat 42 a) het zoekt in arbeidersavondscholen, or ganiseert het C24.V. in een aantal plaatsen zg. streekcursussen. Het ligt in de bedoeling, dat een dergelijke cur sus deze winter ook gehouden wordt in Leiden. Hlllegom. Katwijk aan Zee, Leiderdorp. Lisse. Noordwijk. Riinsburg. Sassenheim en Voorschoten. Inlichtin gen over deze cursussen worden ver strekt aan het secretariaat van in deze plaatsen gevestigde Ohr. Besturenbon den. Prot. Chr. Kosters bijeen Jaarvergadering der afd. Leiden en Omstreken van de Prot. Chr. Kostersbond. In het Wykgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht hield de afdeling Leiden en omstreken van de Prot. Chr. Kosters- bond onder voorzitterschap van de heer L. van Duyn uit Noordwijk. haar eerste Jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening heette hü allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de secretaris van het hoofdbestuur, de heer C. v. Nierop. Het was voor de afdeling een goed jaar. Het aantal leden nam toe. terwijl men ln diverse kerkelijke kringen meer begrip en waardering kreeg voor het het werk van de koster. De secretaris, de heer J. H. Sira te Leiden, merkte in zijn jaarverslag o.m. op dat de afdeling thans 34 leden telt (bij de oprichting 151. Er bestaat een goede samenwerking met het C N V Het verslag van de penningmeester, de heer J. N. Los uit de Kaag, meldde een batig saldo van ruim f.59.—. Na de koffie sprak de secretaris van het hoofdbestuur gelukwensen uit na mens het hoofdbestuur en de afdeling Den Haag. Het overige gedeelte van de bijeenkomst werd met ernst en luim ge vuld. De inzending van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal die op de onlangs gehouden Jubcl-Vebo tentoonstelling grote belangstelling trok, is ter gelegen heid van het 3 Octoberfeest in „De La kenhal" opgesteld. Zuster Lide verlaat het Diaconessenhuis Zuster Lide Bruin, sinds 1942 de sym pathieke hoofdverpleegster van de Kraamafdeling van het Diaconessen- huis, legt as. Woensdag haar taak neer. Zij zal dan de pensioengerech tigde leeftijd hebben bereikt. Met zuster Lide verdwijnt een bekende en ook zeer gewaardeerde figuur uit het Leidse Diaconessenleven. Steeds opgewekt van karakter, wist zij in het Huis en vooral op haar afde ling een sfeer van rust en vriendelijk heid te brengen. Zuster Lide, die haar zilveren jubileum als diacones reeds achter de rug heeft, ontving haar oplei ding in het Diaconessenhuis, waarna zy in 1930 werd aangesteld als hoofdver pleegster van de operatie-kamer. Met veel inzicht en liefderijke zorg is zy op deze afdeling tot 1938 werkzaam geweest, waarna zy tot 1942 „op zaal" kwam. Op eigen verzoek werd zy in dat jaar over geplaatst naar de Kraam-afdeling, waar zy zich. temidden van deze „wisse lende bevolking", zo goed thuis voelde. Met byzondere trouw en toewyding heeft zuster Lide zich al deze jaren aan de verpleging gegeven, waarbij haar nim mer iets te veel of te zwaar was. A s. Woensdag neemt zuster Lide afscheid van een werkkring, die haar lief was en die zy in de loop der jaren heeft le ren zien als het volgen van een roeping. Voor hen, die zuster Lide by dit af scheid de hand willen drukken, bestaat daartoe a.s. Woensdagmiddag van 34 uur in het zusterhuis de gelegenheid Chronische invaliden met vacantie Dank zy het initiatief van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis gaat een groot aantal (71) chronische invali den uit Leiden en omgeving as. Maan - dag een week met vacantie. Een vacantie, die hen mede mogelyk wordt gemaakt door de financiële steun van zeer velen. As. Maandagochtend vindt aan de Havenkade - zy gaan een week varen - de Inscheping plaats. De eerste dag wordt opgestoomd naar Gou da. vandaar gaat de reis naar Wyk by Duurstede om in de loop van de week ook Arnhem, Nymegen en Tiel aan te doen, terwyl de terugtocht via Rotter dam wordt gemaakt, yolgende week Za terdag denkt men tegen het middaguur weer in de Sleutelstad terug te zyn Als scheepsarts zal dokter mej. G. J. Ver- brugge de reis medemaken, zy wordt geassisteerd door dertig helpers'stersi van de Roode Kruis colonnes uit leiden en omgeving. Het ligt in de bedoeling, dat telkens enkele bestuursleden van de afdeling Leiden op een pleisterplaats aanwezig zullen zyn om het gezelschap te begroeten en naar de opgedane erva ringen te informeren. Ook burgemeester Jhr mr F. H. van Kinschot, zal één van de dagen aanwezig zyn. Het ligt voor de hand, dat de insche ping, waarmede ruim twee uur gemoeid is, vele handen werk geeft. Hiervoor heb ben zich veertig leden van de colonne- dienst beschikbaar gesteld. Het was noodzakelyk, dat de afdeling Leiden hiervoor een beroep deed op de omlig gende gemeenten. In de toekomst - me de wordt gedacht aan de hulp by even tuele rampen en de bloedtransfusiedienst - is het van belang, dat de Leidse co lonne op korte termyn enige verster king ontvangt. Men kan zich hiervoor melden by de secretaris van de afd Lei den van het Ned. Roode Kruis, mr H. de Vroom, Rapenburg 35. Collecte op 3 October a.s. Op 3 October houdt de afd. Leiden van het Prinses Irene Fonds weer de jaarlykse collecte, die evenals het 3 Oc toberfeest een traditie zal worden. Onder bet motto: „Op de dag dat gy geniet, Vergeet dan ook de zieken niet", zal het fonds een beroep doen op de in Leiden aanwezige feestvierenden, om op die dag eens extra te denken aan hen, die de feestelykheöen niet kunnen meemaken en die dit misschien jaren lang niet zullen kunnen doen. Het bestuur vertrouwt er dan ook op, dat dit beroep niet tevergeefs zal zyn; sterker, het is er van overtuigd dat dit niet te vergeefs zal zyn. Uw gave zal het Fonds in staat stel len te biyven doorgaan met de ontspan ningsavonden in ziekenhuizen, sanato ria en psychiatrische inrichtingen, ont spanningsavonden, die niet alleen wel kom. maar ook noodzakelyk zyn. Daar om weest gul die dag, en geeft eens wat extra. Bovendien zou het Fonds het zeer op prys stellen als er zich enige personen melden die. al is het maar een paar uurtjes, willen helpen collecteren. In de Vuurbaak, het maandblad van het Rotterdams Zeehospitium te Kat- wyk (waar het Fonds regelmatig voor stellingen geeft) was dezer dagen het volgende te lezen: Liggen, kuren al de uren van de dag en van de nacht Het zyn uren die lang duren, steeds weer anders dan Je dacht. Denkt U hier eens over na by het be palen van uw gift en misschien leidt het er toe. dat ook U een paar uurtjes helpt by het Inzamelen U kunt zich daartoe opgeven by ondergetekende of by 'de secretaris, de heer Meuwese, Stadhuis. Leiden. J. C. van Schaik, voorzittel

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3