ONS MENU CONSTANT KAMEEL Ons KNUTSELHOEKJE VAN DE WEEK UIT HET LEVEN VAN EEN MODERNE CONSTRUCTIE WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 24 SEPTEMBER - PAGINA a De verdiepingen zijn een mantel, een tailleurjasje, een guimpe, een 'bole ro en een japon, welke laatste de grond- verdieping is. Als ge van de bovenste naar de onderste verdieping gaat, is het effect verbluffend en onverwacht - vooral in de showzaal van het mode- huls, waar elegante mannequins het sluit niet tegen de hals aan. De japon heeft een rechte rok, is van ceintuur nooh taillenaad voorzien en heeft een breed decolleté met schouderbanden Het ibovenstukje van deze japon is ge maakt van jersey. J.T. Eet appelen naar hartelust Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: Een Engels gezegde wil ons doen ge loven. dat men door het dagelijks ge bruik van een appel de doktersreke ning tot het minimum kan beperken. Wij zijn zo vrij de volstrekte waarheid van deze uitspraak in twijfel te trek ken al weten we wel, dat ,een appel per dag" een waardevolle bijdrage is in de vitamines- en miner alen voorzie ning van de voeding. De vitamines bevinden zich zowel in als onder de sohil. Daarom kan het iets voor hebben de appel met schil en al te eten, mits U hem goed afwast. Het vitamine C gehalte van de appel hangt o.a. af van de hoeveelheid licht, die erop geschenen heeft tijdens de groei en van hetgeen wij ermee doen na de oogst, dus van het bewaren en verwerken. Wordt de appel in koelhuizen be waard, dan gaat er heel weinig vita mine C verloren. Veel minder dan bij opslag in huis, waarmee bovendien veel zorg gepaard gaat. Al zijn appels ook gezond, de plaats van groente kunnen zij in het menu niet innemen. Geeft U appelmoes of gestoofde appelen bi] de warme maal tijd, laat er dan ook een schaal met groente of een groentesla op tafel ver schijnen. Recepten (voor 4 personen). Hartige appelgerechten Appelen gevuld met een slaatje. 2 grote zachtzure handappelen, 2 koude gekookte aardappelen, augurk jes, uitjes, peterselie, slasaus of mayon naise, zout, peper. De appelen wassen en in de breedte door midden snijden. Het klokhuis er uitnemen en de appelen daarna uit hollen, zodat een sievig bakje ontstaat. Het vruchtvlees met de aardappelen, de augurkjes en uitjes klein snijden en vermengen met fijn gehakte peterselie en slasaus of mayonnaise. Het mengsel op smaak afmaken met zout en peper De randen van de halve appeleni met een schaar of mesje in punten snip pen of snijden. De appelen vullen met het mengsel. Appelen met gehakt gevuld. 4 Middelmatig grote appelen, 250 hakt, een kleine ui, 50 g ontbijtspek een klontje boter of margarine, zout, desgewenst peper, nootmuskaat en/oi kruidnagel. De appelen wassen en er een kapje afsnijden. Het klokhuis uit de appelen nemen en het grootste deel van net vruchtvlees zodat een stevig bakje overblijft. Het vruchtvlees, dat uit de appel ge- sneden is, fijnhakken evenalsae schoongemaakte ui. De ui in de boter of margarine licht bruin bakken. Het gehakt, zou een desgewenst specerijen toevoegen en het geheel met het deksei op de pan nog vijf minuten stoven, ue uitgeholde appelen vullen met het ge haktmengsel en bedekken met een plakje ontbijtspek. De appelen m een vuurvaste schotel of pan zetten, ten weinig water er om schenken, de xnn- tel of pan sluiten en de appelen In on geveer 20 minuten gaar laten woraen. Deze gevulde appelen geven bij aard- aardappelen en een groente als bleten, rode kool of prei. Een zoet appelgerecht Geraspte appel met vanlllevla. 4 zachtzure appelen, kaneel of ci troenschil, ongeveer 2 eetlepels bram* suiker; bi liter melk, 25 g., (3 eetlepels) custardpoeder, 25 g., Obi eetlepel sui ker. Van melk, custardpoeder en suiker een dikke vla koken, de vla laten ai- koelen onder af en toe roeren. De appelen wassen, boren en grof raspen of malen. Kaneel of geraspt* citroensohil en bruine suiker naar smaak toevoegen. De geraspte appel met de vla bedek ken. „Een wonderlijk beest", zeiden ze. „Maar hij meent het niet kwaad." En daar hadden ze gelijk in, want Con stant was een vriendelijk dier. Op een goede dag nu, Constant had al weer geruime tijd in de woestijn rondgezworven, naderde hij een oase Hij had dorst en verlangde naar koel te, zodat hij besloot er heen te gaan. „Het ziet er daar rustig uit, er is geen mens", dacht Constant. Maar hij dacht verkeerd. Want in de oase rustten, elk onder een palmboom, twee Arabieren in hun vreemde witte kledij Ze waren te voet, want ze hadden geen geld om een kameel te kopen. Ze kenden el kaar niet: de een kwam uit het Oos ten en wilde naar het Westen, de door JORGEN A! sinds onheuglijke tijden is knikkeren een geliefkoosd vermaak voor de jeugd. Hier zie je een aantal voorL- elden voor leuke spelletjes. Nrs. 2. 5 en 9 zijn uit sigarenkistjes gemaakt. Nrs. 1 en 7 zijn eenvoudige houten bouwseltjes, waarin poortjes zijn gezaagd. Andere zijn weer van stevig papier vervaardigd, dat omgebogen of gevouwen wordt, bijv. t f.n S. Met een beetje handigheid kun je zelf een leuk knikkerspel in elkaar flansen, waarbij de knikkers langs een baar. omhoog rollen en door gaten op de bodem van een kistje terecht komen. Al deze spelletjes kun. jn met gewone waterverf beschilderen of met ge kleurd papier beplakken. Veel plezier! Verhaal voor de kleintjes ander kwam uit het Westen en wilde naar het Oosten. Ze spraken niet met elkaar. Ze hadden elkaar niets te ver tellen en daarom rustten zü elk onder een andere palm. Doch opeens schrok ken ze op: ze hoorden het doffe geluid van kamelenhoeven in het zand. En Ja: daar naderde, niets vermoedend, Constant Kameel. Belde Arabieren sprongen overeind en Constant bleef geschrokken staan. „Dat is mijn kameel", zei de Ara bier die uit het Oosten kwam, „hü komt uit het Oosten, hü is mij ge volgd". „Hoe kom Je er bij" sprak de ander. „Het is mijn kameel. Ik ga naar het Oosten, mijn kameel wist dat en is mij komen halen." „Ik zal je bewijzen dat dit mijn ka meel is", sprak de eerste Arabier weer „Je weet, dat een kameel geen eten van een vreemde aanneemt. Toch zul Je zien, dat dit dier uit mijn hand eet." Uit een buidel, die hij op zijn rug had gedragen, haalde hjj een paar koeken. Die hield hij Constant voor. Constant echter had begrepen wat de Arabier zei en daarom hapte hij niet. Doch toen hij zag, dat ook de andere Ara bier in zijn zak tastte, schitterde er iets in zijn ogen en hü hapte de koe ken op. „Zie Je wel"? riep de eerste Arabier uit. „Een ogenblikje", zei zijn landgenoot dreigend, en hü hield Constant een paar dikke suikerklonten onder de neus. Zoiets had de slimme kameel verwacht en weer hapte hü toe. „En toch is dit myn kameel!" gilde de eerste Arabier, die heel wat liever zÜn tocht op de rug van een kameel wilde vervolgen dan dat hü zelf door de brandende hitte moest sjouwen met zün buidel op de rug. De andere Ara bier dacht er kennelijk net zo over. Hij riep: „Het is de myne!" Toen gingen ze vechten: de twee op gewonden, boze Arabieren in de koele oase. En Constant? Hü keek naar de vechtende Arabieren en draaide zich om. Iets vlugger dan gewoonlük suk kelde hij de oase uit, de vrüe wereld ln zün wereld: de woestün. M. F. B. Nu de herfst begonnen is, denkén we onwillekeurig aan bossen in herfst tooi en misschien zelfs aan de jacht. Daarom hier nu maar eens het recept van een „jagersrollade", die midden in de stad „geschoten" kan zyn. ZONDAG Tomatensoep; Zweedse jagersrollade, appelmoes, aardappe len; crackers met kaas en kopje koffie. MAANDAG Kopje soep; rest rollade, princessebonen, gebakken aard appelen; fruit. DINSDAG Gevulde aubergines of paprika met gehakt, rijst; yoghurt met geraspte appel. WOENSDAG Gehakt andüvie, aardappelen; griesmeelpuddinkjes met bessensap. DONDERDAG: Gekookte schelvis, gemengde sla, aardappelen, botersaus; havermoutkoekjes. VRIJDAG Gebakken kaaslapjes, gesmoorde kool, aardappelpurée; fruitsla. ZATERDAG Gebakken plakken boterhamworst, gebakken tomaten, ma- caroniefruit. Recept: Zweedse Jachtrollade. 2 varkenslappen, samen 500 g, 2 appelen, 10 a 12 gedroogde pruimen, zout, peper, boter (uit, wortel, peter selie). Laat de varkenslappen zo plat mo gelijk uitkloppen of doe dit zelf, leg ze naast elkaar, bestrooi het vlees met zout en peper en leg er enige rijen ge weekte pruimen, die gehalveerd zün, zodat de pitten weggenomen kunnen worden, en schüfjes appel op. Rol nu de lappen zo stijf mogelijk op tot een rollade en bindt deze vast of steek ze vast met een paar pennen. Braadt de rollade in boter lichtbruin, voeg dan wat water toe en een stukje ui, wortel en peterselie en laat het vlees toegedekt gaar worden in 1 uur. Neem de rollade uit de pan en snüdt er voorzichtig plakken af. Het vlees kan zowel warm als koud gegeten worden. Recept: Gesmoorde kool. lbi kg Savoye-kool, 30 g boter, zout, (100 g geraspte kaas). De kool schoonmaken en snüden, opzetten met boter en wat zout en in 20 min. gaarsmoren. Na 10 min. de groente omleggen. Bü deze kool ge bakken kaaslapjes serveren of door de kool 100 g geraspte kaas roeren, be strooien met paneermeel, er wat stuk jes boter opleggen en nog gedurende 10 min. in een warme oven schuiven. een komeet, dt Constan' heette In de grote woestün van Afrika dwaalde, heel eenzaam, een kameel, die Constant heette. Zo had zün moe der hem genoemd. Toen Constant nog een klein kameeltje was, vond hü het prettig om dicht bü zün moeder te zün, maar toen hy groter werd, was hij al leen de wereld ingetrokken: een we reld die büna uitsluitend uit zand be stond, héét zand. omdat de zon er de ganse dag haar felle stralen op zond. Constant vond dat leven heel plezie rig: hü hield van de eenzaamheid en hü hield van de warmte. Wat wil een kameel nog meer? Als hij er behoefte aan had ging Constant naar een oase, dat is een vruchtbare plek in de woestijn waar bomen groeien en waai water is. Soms zag Constant mensen in de omgeving van de oase en in dat geval wachtte hü, desnoods tien dagen, tot zü weer vertrokken waren. Want van mensen moest hü niets hebben. Zyn moeder had hem altijd voor de mensen ge waarschuwd. „Als je in handen van de mensen valt, ben je je vrüheid kwyt", had zü gezegd, en omdat Constant zyn vryheld boven alles lief had, vermüd- de hü elk menselük wezen. Nu was dat niet zó moeilük, want het ls nooit erg druk in de woestün. Als Constant zich eenmaal overtuigd had, dat er geen sterveling in de oase bevond, wandelde hü er naar toe en liet zich door zün knieën zakken om te kunnen drinken. Als hü genoeg ge dronken had, ging hij slapen in de schaduw van een boom en daarna trok hü weer verder: een eenzame kameel die schommelend op zyn hoge poten door een wereld van zand ging. Een enkele keer kwam hy' een andere ka meel tegen. De twee dieren maakten dan een praatje en als ze uitgebabbeld waren, vervolgden ze leder hun eigen weg. Constant had ook wel eens een hele kudde kamelen ontmoet, die hem medelydend vroegen of hij geen fami lie had, omdat hü zo alleen rondzwierf. Maar Constant antwoordde waardig, dat hü het erg plezierig vond om zich van de andere kamelen af te zonderen. „Ik heb de zon bü mü en 's nachts de maan en altüd het goede zand is dat niet genoeg?", vroeg hü. De andere kamelen begrepen dat niet goed. Zü vonden het Juist prettig om met elkaar te zün, dan had je toch veel meer plezier? „Ga met ons mee", probeerden ze Constant over te halen. Maar die schudde onveranderlijk zyn okergele kop. Waarna de kamelen, heel verbaasd, maar niet minder vrien- delük, Constant aan zün lot overlieten. VIJF VERDIEPINGEN, VERWARMING, ALLE COMFORT Parijs, September 1955 Behoort U tot diegenen, die, een huis of een flatje zoeken, liefst met verwarming en modem comfort Leest U dan niet verder. Want het moderne bouwwerk, waarop we hier de aandacht vestigen, bevat geen betegelde badkamer, geen keuken en zelfs geen kamers. Het is niet gemaakt van steen en hout en ijzer, noch is het bestemd voor een gezin. Interesseert ge U echter niet alleen voor een comfortabel onderdak, maar ook voor de mode, dan vindt ge misschien wèl iets belangwekkends in de moderne vijf-verdiepingen constructie, die aan de vooravond van deze herfst gereed kwam. Ze is zeker aantrekkelijk van uiterlijk, ze biedt alle mogelijke comfort en is geschikt voor allerhand gebruik. Ge kunt U er in herfst, winter en voorjaar in terug trekken en er een behaaglijk onderkomen vinden. De architect, die het bouwsel maakte, is weliswaar geen bouwmeester, maar toch constru eerde hij zijn schepping zó, dat het aan de eisen van de moderne tijd voldoet en doelmatig te noemen is. Hfet moderne vijf-verdiepingen bouwwerk is niet anders dan het nieuwste complet, het ensemble dat zich in vijf etages aan U vertoont en dat gemaakt werd uit ruige wollen stof ene stuk na het andere afleggen en n steeds weer een nieuwe verras-,in» L reiden. Het effect is ongev^ftfe In een keurig complet (of een tel) komt de mannequin op (fi^^M," Ze draait een paar rondjes in show room en legt dan haar mantel af?- een keuri?e tailleur van dS S te laten zien (figuur 2), Als ze ta iïï mantelpakje een paar maal w n heen is geparadeerd, opent ze het tui leurjasje, en in plaats van een bW en rok, komt er een toilet aan hetlffi dÜif ^.direct van m voorzien (figuur 3). Nog h öan "Stri? ,te¥eC niet. afgelopen, want wandelend knoopt de mannequin w hoge halsstuik - een losse guimpe - v,„ haar toilet en nu ziet ge dat ze twee-deliee japon met bolero aanholt (figuur 4). Tot slot neemt ze danh' jakje af, waarna ze U in een cooktail japon tegemoet treedt (figuur 5) Geen ogenblik vermoedde U dat n zoveel over elkaar aanhad, en nadat ze mantel, tailleurjasje, guimpe en bolero heeft afgelegd, realiseert ge C wellicht niet dat ze, behalve de 5 toiletten die ze U liet zien, ook nog combinatie £n variaties maken kan. De mantel kan u bijvoorbeeld als enig toebehoren bii de cocktailjapan of bij de japon met bole- ro voegen. Het tailleurjasje kan ook dl- reet op de cooktail japon worden gedra. gien, em de guimpe kan niet alleen op de 'bolero, maar ook óp het tailleurjasje wordien geknoopt. Het oompiet is eb het ware een volledige uitzet. Het biedt niet alleen voor ieder uur van de dag wat, maar ook voor elke maand die tussen één September en één Mei be. grepen ligt. Bij elke weersgesteldheid geeft het de Juiste beschutting. Alle delen zün gemaakt van donkere visgraattweed en alle hebben een dub- bele knoopsluitin®. Zè zijn alle afzon, deriyk even karakteristiek voor de nieuwe mode, als het complet ln zjjn geheel. De zevenachtste mantel is recht heeft zysplitten en een iets afstaande kraag. Het tailleurjasje is slechts am, per getailleerd, heeft negentiende mou wen en een kmaagioze, nume halsope. ndng, waarin de hoge, gedrapeerde guimpe te zien komt. De bolero reikt tot net boven de taille en heeft vrij korte mouwtjes; zün ronde halsopening CLEVIN

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 12