Britse Rijk gaat onder als raven van Tower verdwijnen U 51 1VUI UI L f DAARBUITEN IS HET: LEVENSLANGJ Zaterdag 24 September 1955 m t iik iv T"1 n ru i ALEC PATON, de schUver van „Tranen over Johan nesburg" heeft opnieuw het probleem van blank en zwart aan de orde gesteld in zijn laat ste boek: ,X)e ijzeren wet". („Toolate the Phalarope") Een politie-inspecteur in Zuid- Afrika, een sympathieke en hulpvaardige jongeman, met een prachtige staat van dienst, heeft een zwakke plek in zijn karak ter. Hij houdt intieme omgang met een zwart meisje. Hy weet, wat hem te wachten staat, als dit ontdekt wordt. Artikel 1 van de Immoraliteitswet van 1927 luidt: Elke blanke manspersoon, wat men een naturelle vrou on- tugt pleegt, is skuldig aan een misdrijf en bij veroordeling 6trafbaar met gevangensstraf van hoogstens vyf jaar". WOORD VAN BEZINNING iemand die „de ijzeren wet" heeft overtreden. En dan zegt de schrijver..Het is iets, dat nooit vergeven, nooit vergeten wordt. De rechtbank kan je één of twee jaar geven. Maar daarbuiten is het: levens lang". anderen nog eens met smaak verder vertellen. „De rechtbank kan je één of twee jaar geven. Maar daarbui ten is hetlevenslang. Ja. de rechtspraak is milder dan de publieke opinie. Het is onlangs in Nederland zelfs mogelijk ge worden, dat iemand, die ln vroe gere jaren een overtreding heeft begaan, toch later nog eens ..een blanco register" kan krijgen. Dat is geheel in overeenstemming met de bijbelse verkondiging. Maar de publieke opinie geeft levenslang. Van een hard vonnis van de rechtbank kan men nog in hoger beroep gaan. Maar van het geroddelde en gefluisterde vonnis der mensen is er op aar de geen hoger beroep mogelijk. Op aangrijpende wijze be schrijft Paton de gewetensstrijd en onrust van de jonge inspec teur. Vóórdat zijn overtreding aan het licht komt, gaat hij door de hel van wroeging, angst en eenzaamheid heen. Dit is voor menigeen, en juist voor de bes ten de zwaarste straf, die hun ooit werd opgelegd. Als hij tenslotte betrapt wordt en naar de gevangenis gaat, volgt er nog een straf, de breuk met bijna al zijn vrienden en fa milieleden. Zijn oude vader haalt de familiebijbel uit de kast en schrapt op de eerste bladzijde de naam van deze zoon door. Zyn zuster verbreekt haar verloving, omdat zij zich voortaan niet meer in het openbaar wil verto nen. Een jonge collega, die geld van de inspecteur heeft geleend, werpt het bedrag diezelfde avond nog in diens brievenbus. Hij wil geen gunst ontvangen van Wat zijn sommige mensen toch hard tegenover degenen, die ge struikeld zyn. Denken zij er dan nooit eens aan, wat er, wanneer ze zelf in hun omstandigheden hadden verkeerd, als zij eens een andere vader of moeder hadden gehad, een andere opvoeding of in het geheel geen opvoeding hadden genoten, als zy eens met zo'n exemplaar van een vrouw of man getrouwd waren geweest en een beroep vol verleiding had den uitgeoefend van hen was te recht gekomen? In plaats, dat zij zwijgzaam en mild in hun oordeel zouden zijn geworden, roddelen zij nog jaren na dato achter de rug van de slacht offers. Bij God is hun zonde mis schien al lang vergeven. Want God werpt de beleden en verge ren zonde, zoals de bijbel zegt, in de diepte der zee. zodat ze verdwenen is. Maar de mensen kunnen de vroegere zonde van De Farizeën, die levenslang ge ven, zijn meestal onvindbaar. De volgende week wordt ln ons land de reclasseringsweek ge houden. Door woord en geschrift wordt de aandacht van ons volk gevestigd op dat mooie werk, dat ten doel heeft de zwakken te ondersteunen en hen zo moge lijk voor de gang naar de gevan genis te behoeden. En voor de genen. die hun straf wel moe ten ondergaan, hun terugkeer naar de maatschappij weer mo gelijk te maken. Als er de volgene week een be roep op ons wordt gedaan, laten wij er dan aan medehelpen, dat een aantal van onze medebur gers. die in een gevaarlijke sa menleving als de onze, uit het spoor gelopen zijn, niet „lerens lang" krijgen. D. J. Vossers. Hervormd Predikant te Lelden. Als een herinnering aan de dagen van donkere kerkers en afschuwelijke folterkamers wo nen er zes raven in de Tower te Londen. Elk dezer vogels geniet een wekelijkse staats, toelage van één gulden en twin tig cents. di hoofdbewaker van de Tower, gestoken in eeuwenoude kledij met een staf met een Tower-model. Deze onheilsboden ivonen sedert 1078 in het oude kasteel Kerkers weergalmen van smartekreten 1 o tier gefolterden (Bijzondere medewerking) probeert U het eens. Praat U eens met een Engelsman, die de Tower nooit heeft bezocht (dus met een Engelsman, die nooit in Londen i geweest), over de Tower. Tien tegen een, dat hij dan al spoedig al zeggen: „En die ravenof iets dergelijks over de raven. Zó rauw hangen de Tower en zijn raven samen Want die zwartgeve- cerde onheilsboden zijn een zowel tastbaar als symbolisch deel, een .natuurlijk aanhangsel" (zei een historicus eens) van het grimmige, niddeleeuwse versterkte kasteel aan de Theems. De historie van de Tower is gedompeld in wreedheden uit fioeger eeuwen *»n bevolkt met de slachtoffers van pijnbank en kerker, van brandijzer en schatvot. Die wreede practijkten zijn ingelijfd tij het verleden, maar de raven zijn er nog. Als U door Byward Tower komt bij Tower Green, de plaats (thans een grasveld) waar koningin Anna Boleyn en koningin Catharina Howard onthoofd werden en kdy jane Grey en de Graaf van Essex eveneens, dan ziet en hoort U fired do vermaarde raven. Eigenlijk moet U naar de raven gaan kijken op een sombere winterse dag, want dan ziet U de dieren in een om geving. in een sfeer, die by hen past. Dan. als de grauwe nevel, die boven de Theems hangt, door de poorten van het kasteel naar binnen vloeit, als de White Tower indrukwekkend en mas sief. ja, ietwat dreigend voor U op rijst. als de bomen grauw en kaal zijn, dan zijn de raven op passende wijze „ingelijst", dan werkt alles mede om U in een echte „raven-stemming" te brengen Is het weer stralend en zo mers. dan is de Tower veeleer vrolijk dan somber om te zien. Het zilverwit en grijs van het gesteente harmonieert dan met het groen van het gras en van de bomen. En de raven zijn dan geen onheilsboden, maar zij zonnen zich lekker op het grasveld, zoals het eerbiedwaardige „Kinderen van Staat" betaamt. WAAROM? Fft zijn altijd raven geweest op de Tower En natuurlijk vraagt U: gekomen' Waarom veest? Er zyn toch vse burchten, die ostgangers hebben, de Tower is van en op de Tower er 1078. Toen werd j hem nu kennen. meest oostelyke ty of London. De j gelegen Epping al spoedig een ge- lar het kasteel te azen op het afval, omlaag werd ge worpen. In later jaren hielden de raven die traditie in ere. al leefden zij toen van de restjes van het gar nizoen OUD BIJGELOOF Thans zijn er zes raven op de Tower Wie meent, dat zij daar als „kasteel- vpgels" alleen maar gehouden worden, omdat zij schilderachtig en symbolen der Middeleeuwen zijn. vergist zich Er is een andere reden, die veel en veel zwaarder weegt voor de Engelsen Een oude legende zegt namelijk, dat het Britse Rijk ten onder zal gaan op het ogenblik, dat de raven van de Tower zullen verdwijnen. Niemand weet volstrekt zeker, wanneer deze legende i3 ontstaan. De gangbare me ning is evenwel, dat zij geboren werd tydens de regering van Koning Karei II (tweede helft zeventiende eeuw). Toen zou een aantal woestelingen ge poogd hebben om de Tower te over rompelen. doch hun poging faalde doordat de raven zo luide begonnen te krassen, dat de schildwachten wak ker werden. Deze krijgers wekten het garnizoen en zo bleef de Tower be houden. Toen Karei II een geboren speler dit verhaal hoorde, zou hij gezegd hebben, bereid te zijn om het voortbestaan van het Britse Rijk afhankelijk te verklaren van de aan wezigheid van raven op de Tower. De laatste drie eeuwen is de raven- traditie zo hecht verankerd in het Engelse leven, dat er nauwgezet wordt gewaakt tegen uitsterven der raven Enige ongerustheid ontstond, toen in 1946 twee der raven. Mabel en Grip. op geheimzinnige manier verdwenen, en die ongerustheid steeg, toen in 1947 een derde raaf. McDonald, vermoord werd aangetroffen Wie had die ver dwijningen. wie had die ravenmoord op zijn geweten? Een bijgelovig en maniakaal tegenstander van het Britse Rijk, meenden velen. Politieke raven- roof, politieke ravenmoord dus. Hoe dit zij. sedert de moord op McDonald worden de vogels iedere avond inge- kooid. zodat hun veiligheid des nachts gewaarborgd is. ZES DEUGNIETEN De raven van de Tower zijn dus iedere nacht gevangenen in de Tower en daardoor nog meer geworden tot een symbool van de geschiedenis van dat trotse kasteel. Ook des daags zijn zij echter gevangenen, zij het met be perkte bewegingsvrijheid. Want om te voorkomen, dat de vogels eigener be weging de vlucht zouden nemen, zijn zy alle zes gekortwiekt Dit is een humane behandeling, vergeleken by de kwellingen en folteringen, waaraan in vroeger eeuwen menselijke gevangenen in de Tower waren blootgesteld. De zes vogels leiden ln de Tower een pret tig, zorgeloos bestaan, zowel op het groene grasveld als binnen de muren van de burcht De zes vogels Cronk. Corax, Gar- vie. Gunn. Charles en Cora zijn sedert jaar en dag in het genot van een staatspensioen. Voor elk hunner stelt de Britse schatkist wekelijks een bedrag van f. 1.20 ter beschik king. Twee keer per dag worden zij gevoederd. Zij zijn toevertrouwd aan de bijzondere zorgen van de „Mees ter der Raven", een der Yeoman Guards, die zijn „ravenplicht" met een extra-bedrag van zeven stuiver per dag gehonoreerd krijgt Zelfs toen in Engeland het vlees schaars was, genoten de raven van de Tower van een tamelijk gevarieerd menu en wel. omdat er weinig dingen zijn behalve harde steen en hard metaal, die veilig zijn voor hun plunder- en vernielzucht. RAVEN zijn geen vogels, die men als „lief en aardig" kan kenschet sen. De raven van de Towcr zyn geen uitzondering op deze regel. Zo nu en dan proberen de veel gezelliger duiven van de Tower wel eens om toe nadering te zoeken tot hun raven zwarte neefjes en nichtjes, maar fel en wild weigeren de raven iedere po ging ln die richting. Liever houden zij zich bezig met een deel van hun voedsel te begraven en het weer op te delven, als het voldoende ryp of adellijk is om door hen wérkelijk lekker te worden gevonden. Eerbied voor het werk der tuinlieden tonen zij niet in het minst, want op zoek naar larven woelen zij lustig en energiek het gras veld om. Stopverf pikken uit de raam kozijnen is eveneens een hunner ge liefde bezigheden. Autobanden be schouwen zij als prachtigfe oefenter reinen en slijpstenen voor hun harde snavels. Ja. men zegt. dat zij het by voorkeur gemunt hebben op de banden van de wagens van de gouverneur en de geestelijke. Voorts en dit berok kent de leden van de Wacht wel eens moeilyke ogenblikken hebben zy een pynlijke voorliefde voor de nylon of zijden kousen van argeloze bezoek sters. Geen wonder, dat de Gouver neur van de Tower pleegt te zeggen, dat niet hij en zijn helpers, doen de raven heer en meester zyn op het grasveld van de Tower. 7ï LS U de Tower mocht willen be ta zoeken, kies dan zelf Uw tijd. 1 Het oude kasteel is altijd de moeite van een bezoek waard. Maar als U er prys op stelt om de sfeer te be leven van een somber fort. gedrenkt in onschuldig bloed en weergalmend van de klachten der gepijnigden in de folterkamers, ga dan in de winter naar de Tower als de bomen zich strak en donker verheffen langs het grasveld... en zoek dan allereerst de raven op! Zodra U hun gekras hoort, komt U ln de Juiste stemming en de somberheid van het ravengeluid zal U volgen en omhullen, als U afdaalt ln de kerkers dan zult U. ln die afschuwelijke ruimten, overhellen naar de mening, dat de gruwelijkste verhalen over alles wat er in die kerkers en folterkamers is geschied, best waar konden zyn. Die mening dankt U danaan de Raven van de Tower. (Nadruk verboden). De Tower van Londen, gezien vanaf de Tower-brug. bn van de Tower-wachters heeft zekerheids halve -stevige leren handschoenen aangetrokki Winde zich te beschermen tegen de scherpe snavel van ..Charlie", een van de beroemde raven van de Tower

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11