Surprise G won Hillegomse kortebaandraverij Oegstgeester begroting 1956 sluit Jaargang Woensdag 21 September 1955 Tweede Blad No. 28633 Afdeling Leiden bijeen Unie opent het seizoen fi4 Kwaak: wij moeten l,0rd aan de slag j, ncantlp moeten wij ook op '«liueke erf hard aan de slag. jT verkie/ingen ln het vooruit- ,enst de C.H.U. nog eens met K verklaren, dat zii Neder* Kffteerrd wil zien als een chris- L staat in protestantse zin. rullen wii bii al ons spreken mdden steeds weer terug moe- „Htn od de Bijbel". tgt woorden opende de voor- a!I de afdeling Leiden van de ji heer D. van der Kwaak, gis- - in het gebouw ..Rehoboth" aan Itreldkampioenschappen accordeon de CJ-A- (Confederation Inter- ük des Accordeonistes) worden de Wereldkampioenschappen n georganiseerd. Dit jaar wor- in Engeland gehouden.Brighton rïriplaats is hiervoor uitgezocht, 'nemen 17 landen deel. t.w.: Australië. Amerika. België, ien, Duitsland. Engeland. 'X Finland, Hongarije, Ierland, foonregen. Nederland, Polen, r Zwitserland. dien is door Rusland de toezeg- «iian 2 candidaten te zullen zen- namen hiervan zijn nog niet Ons land wordt vertegenwoor- de kampioen der beroeps: jtooten uit Amsterdam en de tn amateur, onze stadgenoot langeveld. de BBC wordt a.s. Zaterdag en 9—10 uur een reportage uit- Voor Nederland is, evenals de ode jaren, de heer Lauw Boel- rtgenodigd ons land al6 Jurylid ijenwoordigen. Federatie Personeelsverenigingen Kleine Burcht" kwam een aan- Sraardigden van diverse perso- jmlgingen uit Leiden en omstre den. Op deze vergadermg, die on- stond van de heer P. Erades. van de Personeelsvereniging Royal Typewriters alhier, wer- iannen besproken om te komen oprichting van een Federatie van (tóverenlgingen. De voornaamste ing van een dergelijke federatie «en zijn: het bevorderen van een re samenwerking tussen de circa oteelsverenigingen, welke onze hiar omstreken rijk zijn. tenein- ragen te kunnen uitwisselen en «rraniseerde sport te kunnen be- t Tot leden van een voorlopige rie zijn benoemd de heren R. kd, Nagt egaal, Toren en P. Era- assistentie v definitief bestuur zal zo spoedig worden gekozen. De bijeen gehouden op initiatief van de iwferereniging „De Royalisten". uitbreidingsplan Boerhaavelaan" li zitting van 26 April J.l. bepaalde zoals bekend krachtens artikel I. der Woningwet, dat voor het tegrensd door de bestaande be ien Noordoosten van de RiJns- de Houtlaan, de Maredijk en een herziening van het cigsplan 1933, sedert gewijzigd, roorbereid. mcrbereiding van de herziening Ti uitbreidingsplan verkeert thans wgevorderd stadium. in de zitting van 29 Au- ten behoeve van een bouwplan I toningen heeft besloten tot ont ren een gedeelte van een per- gelegen tussen de Manën- n de Boerhaavelaan, ten tóen van de Van Swietenstraat, k bedoelde bouw mogelijk te ma- mening van het uitbreidingsplan gronden urgent. In verband i hebben B en W voor het be- gebied een partieel mtbreidings- hrtieel uitbreidingsplan „Leiden- «rdaan") doen ontwerpen. Voor (Setting van de bebouwing langs ajde van de Boerhaavelaan heb- aiann ook de aldaar liggende opgenomen. «twerp heeft met de daarbij be- lf bebouwingsvoorschriften, als in artikel 39 der Woningwet, ge- de in genoemde wet voorge- tennijn op de gemeentesecre- r een ieder in ontwerp ter inza- n. Er zijn geen bezwaren daar- agediend. 4e mededeling, dat het geldende 4ingsplan. voorzoveel het het daar gebied betreft, tegelijk met Belling van het onderhavige plan eden ingetrokken, geven B en W in overeenstemming met het na de Oommissie voor de Open- •ezen in overweging in deze a besluit te nemen. Wgerujke stand VAN LEIDEN GEBOREN: e van K. Otte en M. G. Pleterse: 'hanclna. dr van M. v, d Zwan Meijers- Gradus, zn van T. Nas le Maitre; Ingrld Elisabeth, dr E. Pols en W. E. Dexel: Tom ren A N. E. Pols en W. E Dexel; Theodora Maria, dr van J. B M W. Luk; Wlllemlna, dr van C. M A. v. Klaveren; Antje Ir van J. J. Romkema en H. J. ONDERTROUWD: *;en en A. W. S. v. d. Riet; H. G. "tel en J. j. van Wouw; H, M. van C. M. Krol; J. v. d. Schrler en Va<H|k; L. Sambrlnk Sanderlnk en abpf. J. Pijl en W. M A, Hoppezak; .lager en G. C. Bennlng; W. Drlöt Eljk; J. A. v. Elburg en A. C. J. v. Kampen en T. H. van W. Lek en C. de Graaf; W. J. 'a M. T. Gallaard; J. Otto en r B. A. Klaul en G. J. Vis; C. W. en T. de la Blje: W. F. Plele- -2. Vlnkestyn; P. F. Bongers en ;fien; N A. de Jong en R. G. M. GETROUWD: - - en C. W. Snoeker; W R. s en M A. van den Heuvel; A P ■•here en E. de Wekker. C. G. ®»g en E. H. Kwestroo. H. Peute 4 de Jong. OVERLEDEN: Feymant. zn. 2 dg; W. Hllle- ïsn, 77 jr; j. c. van Dam, hulevr. "SKider, 60 jr. het, Raoenbure de eerste bijeenkomst van deze afdeling in het nieuwe sei zoen. SDreker achtte het onjuist, dat veelal bii de jongeren in vele eeval- len openbaart zich dit ook bii de oude ren de zin ontbreekt om zich te verdieoen in de eeesteliike en maat- schaDDeliike vraagstukken. Een erote eroeD verliest bovendien ook het con tact met haar geestellike leiders. De heer Van der Kwaak was van oordeel, dat de spanning tussen het volk en ziin eeesteliike leiders niet te groot mag worden, aangezien dit wel eens ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Na dit min of meer Dnncioiële woord gaf de heer Van der Kwaak een mdruk over de samenstelling en de tnhoud van de onlangs verschenen gemeente-be groting. waarover wil reeds uitvoerig schreven. GEBIEDSUITBREIDING. De heer Van der Kwaak, die ten slotte nor een opmerking maakte over het door Leiden aanhangig ge maakte verzoek tot gebiedsuitbrei ding. stelde hierbij vast. dat het voor de sleutelstad noodzakelijk is. dat zii uit haar keurslijf komt. want anders zouden er te veel voorzieningen moe ten worden getroffen on een te eng gebied. In de thans voorgestelde uit breiding van de gemeente ziet spre ker geen overdreven wens: zii is ge richt od een normale uitbreiding van de stad. Na de pauze kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen over de gemeente-begroting 1956 en opmerkin gen te maken over het door de Prot. Ohr. raadsfractie geleverde beleid. Met de voorzitter dienden de gemeente raadsleden. de heren J. van Iterson. B. de Kier. L. Questroo en B. J. Huurman uitvoerig van antwoord. Met name stond het woninebouwvraagstuk deze avond het middelpunt der belangstelling. Ds N. Kleermaker bedankt Ds N. Kleermaker. Hervormd predi kant alhier, heeft bedankt voor het be roep van de Hervormde Gemeente van Veenendaal. Vannacht heeft de politie een 22- jarige schilder aangehouden. De man wordt er van verdacht in Leiden en el ders in het land verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Paviljoen voor psychisch gestoorden te Groningen (Van onze parlementaire redacteur) Blijkens de toelichting op de begro ting van het Departement van Justitie voor 1956 ligt het in de bedoeling een gedeelte van de gevangenis te Gronin gen (het andere gedeelte zal voorlopig nog zijn bestemming van nood-asyl voor maatschappelijk gevaarlijke, ter beschikking gestelde psychopaten moe ten behouden), te bestemmen voor psy chisch gestoorde gevangenen. De ervaring heeft geleerd, dat ook in de huidige, op gemeenschap gerichte verschillende gestichtsregiems, een be trekkelijk groot aantal gedetineerden tengevolge van bepaalde psychische stoornissen niet is te handhaven en een de gemeenschap storend element vormen. Voor deze categorie, waarvoor tot op heden nog geen afdoende voor zieningen werden getroffen, zal thans een gedeelte van de gevangenis te Gro ningen worden bestemd. Deze zal hiertoe zó worden verbouwd, dat een modern paviljoen-systeem zai kunnen worden gevolgd, terwijl de me dische staf zal worden uitgebreid met enige psychiaters en psychologen. In dit gesticht zullen de gedetineerden een therapeutische behandeling ondergaan, waarbij het streven er op gericht zal zijn hen zo spoedig mogelijk weer naar een gewoon strafgesticht te doen terug keren. Westerling illegaal naar Indonesië Vandaag reeds aangekomen Het A.NP. heeft vanmorgen een brief ontvangen van (de oud-K.N.H.-kapi- tein) R. P. P. Westerling. De brief was gedateerd 19-9-"65 en droeg het post stempel 21-9. In deze brief deelt de heer Wester- line mede Nederland langs ïlleeale wee te hebben verlaten met Indonesië als bestemmine. Hii zeet „naar Indonesië te ziin vertrokken od verzoek van en kele Indonesische groeperingen tenein de hen van advies te dienen en zo mo gelijk bii te staan in de Doeinsen hun land vooruit te helpen op de weg naar groter demooratie". Verder zeet hii in dit schniven niet naar Indonesië te gaan „om onnodige moeilijkheden te veroorzaken maar om. waar moeeliik. constructief werk te leveren". Hij sohritft derhalve ook geen gehoor te zullen geven aan het od hem gedaan beroep alvorens de uitslag van de ver kiezingen in Indonesië, welke od 29 September gehouden zullen worden, be kend is. Verder zeet hii ..het ongeluk kige Evipan-avontuur" te betreuren. Naar wii nader vernemen is Wes terling langs illegale weg de Neder lands-Belgische grens gepasseerd bij Baarle-Nassau. Het was zjjn bedoeling per vliegtuig te reizen. Aangenomen wordt, dat hij indien inmiddels geen moeilijkheden zün gerezen vandaag ziin reisdoel Indonesië kan hebben bereikt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn vertegenwoordigers in het buitenland op de hoogte ge steld van de berichten als zou Wes terling od illegale wiize naar het bui tenland ziin vertrokken. Gelijk be kend. beschikt Westerling niet over een geldig paspoort. Hii heeft dus geen of alleen vervalste papieren bii zich en kan dus door elk land. waar hii wordt aangetroffen, desgewenst als ongewenst vreemdeling worden teruggezonden naar Nederland. Vredesonderhandelingen in Argentinië afgebroken Volgens een via de radio uitgezonden communiqué van generaal Ionardi van de opstandelingen is het bestand ge ëindigd en zouden hedenmorgen om 10 uur (Ned. tijd) de operaties tegen een heden, die het bestand hebben ge schonden, worden hervat. Het commu niqué is te Montevideo opgevangen. United Press geeft een bevestiging van het afbreken der besprekingen. De militaire junta zou geweigerd hebben de eis van de opstandelingen tot uitleve ring van Peron in te willigen. Het schijnt dat de rebellen thans een eigen regering willen vormen met als voorlopige zetel Cordoba. Er worden nieuwe moeilijkheden verwacht, doch het is niet zeker of de gevechten direct zullen worden hervat. Volgens deze bron zou Peron zich nog steeds aan boord van de Paraguese ka nonneerboot „Paraguay" bevinden. Manoch's verklaring: „Eigen conclusie" Gistermorgen is de behandeling van de zaak Söhmidt voor het Landgerecht te Djakarta voortgezet. Rechter Rooh- liet de eetuigen Reynst en Ma- noóh voor zich versahiinen omdat zii op de voriee zittingen tegenstrijdige ver klaringen hadden afgelegd. Manoch gaf thans toe. dat ziin verklaring eigenlijk meer een eigen conclusie was geweest. Er was voor deze zitting grote pu blieke belangstelling. Aanwezig was een vertegenwoordiger van het Nederlandse Hoee Commissariaat. In verband met de verkiezingen zal de volgende zitting eerst op 4 October gehouden worden. Onder begunstiging van bijzonder fraai herfstweer heeft de Jubilerende Hillegomse Hardraverijvereniging haar gouden jubileum gevierd Het hoogte punt van deze feestviering was onge twijfeld de kortebaandraverij op de v. d. Endelaan. Reeds in de vroege morgen uren speelden de muziekkorpsen ver schillende populaire wijsjes en begon nen de kinderspelen. De commissies, die zich met de organisatie van deze spelen hebben belast, hebben druk maar dank baar werk verricht. Omstreeks twee uur begonnen de draverijen. Na vele opwin dende ritten werd „Surprise G" van stal Arctic irijder A. C. Heskes» kampioen, gevolgd door ..Partout" van mevrouw Post-Pronk en „Oscar" van de heer J. Onrust. De burgemeester reikte met en kele welgekozen woorden de prijzen uit. De eerste prijswinnaar ontving behalve de uitgeloofde geldprijs nog een zilveren beker, terwijl de berijder eveneens een fraai geschenk in ontvangst mocht ne- Een felle strijd werd geleverd tussen no. 19 Oviedo A en no. 20 Opveger. Oviedo A won deze race. (Foto L D /Van Vliet.) men De belangstelling was bijzonder groot. Een schitterend vuurwerk besloot in de late avonduren de in alle opzich ten geslaagde najaarsfeesten. DE ACTIE VOOR EEN WERKWEEK VAN VIJF DAGEN IN BELGIË. Het Socialistische Algemene Belgische Vakverbond heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat in een aantal Bel gische industrieën een vooraanzegging tot staking is ingediend, welke op 1 November afloopt. Indien op deze datum ln de betrokken industrieën geen regeling is getroffen voor het invoeren van een arbeidsweek van vijf dagen, zal het werk door de arbeiders worden neergelegd. Het ABW herinnert er aan dat het verbond van Belgische indus triëlen zich in de paritaire commissie van werkgevers en werknemers, hard nekkig verzet heeft tegen de invoering van de werkweek van vijf dagen. Het socialistische vakverbond blijft echter het standpunt innemen dat de week van vijf dagen in die industrieën van kracht moet worden, waar de omstandigheden zulks toelaten. In het communiqué heet het dat de negatieve houding van de werkgeversorganisatie de aanleiding is geweest tot het indienen van de voor- aanzegging tot staken. Tenslotte wordt nog verklaard dat het ABW met voldoening heeft kennis ge nomen van de accoorden, die tot stand zijn gekomen in de paritaire commissie met betrekking tot een minimumloon van fr. 20 per uur. DE ORKAAN „IONE". De orkaan „Ione" ls nabij Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia naar zee afgebogen. Vijf personen zijn als ge volg van de storm om het leven ge komen. het Oosten van Noord-Carolina mls- Volgens een officiële schatting is in schien wel voor 100 millioen dollar schade aangericht: steden zijn door overstromingen getroffen. openbare diensten zijn in verwarring en wegen zijn stukgespoeld. Belangrijke investeringen in het vooruitzicht gesteld Gisteren verscheen de Oegstgeester „millioenennota", waarin B. en W. met genoegen constateren, dat de begroting 1956 sluitend is, terwijl verschillende voorgenomen werken in uitvoering kunnen worden genomen en diverse belangrijke aanschaffingen kunnen worden gedaan. De financiële toekomst der Gemeente ziet er wat rooskleuriger uit, vooral wanneer t.z.t. door de Regering mocht worden besloten in te gaan op het advies van de Commissie Herstel Financiële Zelfstan digheid Gemeenten en Provinciën, de z.g. Commissie-Oud, tot invoe- ring van een bescheiden woonplaatsbelasting, welke het wonen in een gemeente, het burgerschap dus, tot grondslag heeft. Hierdoor zouden de gemeentebesturen in staat worden gesteld meer tegemoet te komen pan de wensen der burgerij dan tot nu toe mogelijk was, uitsluitend op grond van de Rijksuitkeringen. In het voorwoord der begrotingsmemorie wordt uitvoerig ingegaan op de voorstellen dezer bij uitstek deskundige Commissie: versleten. Kolkenzuiger en sneeuwploeg vragen samen een bedrag van f. 13.500. Hier volgt een opgave van de investe ringen, welke B en W voor de kapitaal- dienst van de gemeentebegroting 1956 nodig oordelen. VERLICHTING Voorgesteld wordt om - in aansluiting op het door Leiden verlichte gedeelte van de Haarlemmertrekvaart - deze vaart en de Kwaaklaan elk van 8 licht masten te voorzien. Hiermede zou dan worden bereikt dat een aansluiting van de verlichting plaats vindt met het cen trum van het dorp De kosten bedragen f. 16.000. In Buitenlust staan 14 betonnen licht masten, welke dermate slecht zijn dat zij vernieuwd moeten worden. Voorge steld wordt 14 stalen lichtmasten te plaatsen. NIEUWE BRANDWEERAUTO Naast de voor kort aangeschafte nieu we Austin-spuit doet nog dienst een spuit uit 1930. Deze ls ongeschikt bevon den. Daarom zal tot aankoop worden overgegaan van een nevelspuit met een ingemonteerd kleine draagbare motor spuit. De voordelen van deze bluseen- heid zijn: snelle brandbestrijding zonder directe afhankelijkheid van een water- winplaats' en minimale waterschade. Deze spuit kan dan als eerste uitruk- eenheid dienst doen. Het bedrag, dat hiermee gemoeid is, beloopt f. 45.000 UITBREIDING KLEEDGELEGENHEID POELMEER Het aantal kleedcabines in Poelmeer is onvoldoende geworden, in het bijzon der op de topdagen. Vooral de outilla ge van de damesafdeling is te beperkt. Het blijkt mogelijk te zijn met ge bruikmaking van de overkapte fiet- senloods 35 nieuwe cabines te maken. De fietsenrekken worden dan ver plaatst. Kosten f. 6500. Er is in Oegstgeest al jaren gewacht op een modernere wijze van huisvuil- ophalen. Thans zal een vuilnisauto met roltrommel worden aangeschaft. Een gemeente van de grootte van Oegstgeest kan met één zo"n auto volstaan Nu de reinigingsrechten zijn ingevoerd menen B en W dat de bijbehorende uniforme vuilnisemmers gratis aan de bewoners in gebruik moeten worden gegeven. Aangenomen wordt üat de emmers 10 jaar meegaan. Ten behoeve van deze aankopen, auto en emmers. :s n totaal een bedrag nodig van f. 70.000 KOLKENZUIGER EN SNEEUWPLOEG Een van de buitengebruik komende vuilnisauto's zal worden omgebouwd tot kolkenzuiger. De bestaande sneeuwploeg is van een verouderd type en bovendien STADSNIEUWS Crematie van de heer H. P. J. Wassenaar Onder grote belanstelling vond he denmiddag te Westerveld de crematie plaats van onze stadgenoot de heer H. J. P. Wassenaar, directeur van de N V. Fabriek van wollen dekens v/h. J. Schel- tema Jzn en een bekende figuur in het Leidse openbare en industriële leven. Onder de vele aanwezigen merkten wjj o.m. op de burgemeester, Jhr mr F. H. van Kinschot, de gemeente-secreta ris mr J. Bool, mr C. J. Leembrugge en mr W. J. de Ruyter de Wildt, namens de Leidse Vereniging van Industriëlen, van welke vereniging mede aanwezig was. de oud-secretaris mr F. J. J. Trap man. bestuur en vele leden van de So ciëteit .Amicitia". mr W de Clercq. se cretaris van het Departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, mr H. R. Goud smit en de heer E. H. Moens, namens het Schouwburgbestuur, de laatste te vens als vertegenwoordiger van de af deling Leiden van de V V D. en voorts vele industriëlen, vrienden en bekenden van wjjlen de heer Wassenaar. Ook het personeel van de fabriek was in zijn geheel aanwezig. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de aula was opgebaard, sprak mevrouw Schilthuizen-Wassenaar een kort persoonlijk woord, waarin zij en kele typerende eigenschappen van haar broer naar voren bracht. De heer G R. Janse v. Mantgem, mede-dir., releveer de hierna de prettige samenwerking met de heer Wassenaar, wiens hart en ziel sterk aan het bedrijf verbonden waren. Steeds weer heeft hij zijn medewerkers geïnspireerd en door zijn voorbeeld ge vormd tot de dagelijkse arbeid. Mr Leembrugge. die bij ontstentenis van de voorzitter, namens de Leidse Ver eniging van Industriëlen een woord van afscheid sprak, wees er op. dat de heer Wassenaar een waardig representant was van de roemruchte Leidse deken- industrie. In deze vereniging nam hij een be langrijke plaats in. Nimmer deden wjj, aldus spr. tevergeefs op hem een beroep. Hij had een bijzonder oordeel, en was in zijn optreden beminnelijk. Wij hebben een trouwe vriend, een achtenswaardig lid verloren. Mr W. de Clercq, die namens de socië teit Amicitia het woord voerde, herin nerde aan de vooraanstaande plaats, welke de heer Wassenaar ruim 14 jaar als voorzitter van het bestuur van deze Sociëteit heeft ingenomen. Hij was iemand die niet op de materiele voor delen lette, doch vooral de geestelijke waarden liet spreken. Tenslotte spraken de heren P. H. J. van der Zanden, be drijfsleider en A. van der Leek, voorzit ter van de ondernemersraad. In de heer Wassenaar, aldus beide sprekers, hebben wjj een goede patroon en een beminnelijke figuur verloren. Een neef van wijlen de heer Wasse naar dankte namens de familie voor de grote belangstelling uit zo ruime kring ontvangen. De Van Assendelftstraat zal opnieuw worden bestraat en de trottoirs worden tegels voorzien. De kosten van dit werk zijn begroot op f. 23.000. Indertijd heeft de Raad besloten het plantsoen tegenover de Willibrordlaan om niet van de N.V. Standaardbouw in eigendom over te nemen. De overdracht zal plaats vinden wanneer deze N. V. de brug aan- en afrit) in orde heeft gemaakt. Daar- zal het plantsoen worden opgeknapt, waarvoor een begroting werd overgelegd tot een bedrag van f. 11.600. MUZIEKTENT. De aankoop van een verplaatstbare muziektent, welke vorig jaar op de begroting stond, moest wegens geld gebrek worden afgevoerd, doch ls voor 1956 weer op de begroting geplaatst. De kosten bedragen f. 10.000. Over de verbreding van de Warmon- derweg tussen de De Kempenaerstraat en de Laan van Oud Poelgeest is al heel wat te doen geweest, omdat Leidse grond daarvoor benodigd is. De onderhande lingen met de gemeente Leiden zijn nog wel niet beëindigd, doch het schijnt dat binnenkort overeenstemming zal worden bereikt Het is op dit moment nog niet mogelijk een kostenraming te maken. Wellicht zal de eerste post op de begro ting 1957 worden geraamd. NIEUW GYMNASTIEKLOKAAL Indien met het RK. Kerkbestuur over eenstemming zal worden bereikt er Oegstgeest zou voor 1956 op de urgentie- lijst worden geplaatst voor de bouw var een gymnastieklokaal, dan zal deze wor den opgericht. Hiervoor is een reserve- post opgenomen. Naast de reeks gebruikelijke subsidies worden enkele nieuwe aanvragen in be handeling genomen, om. een aanvrage van de Johanna Stichting te Arnhem en een aanvraag van het Humanistisch Thuisfront. De Oranjevereniglni tot nu toe jaarlijks f.0.50 per k de kindertractatie op de K Ontwerp: anti-corruptiewet gereed De Indonesische Minister van Justi tie. Wiriadinata, heeft- medegedeeld, dat het ontwerp van de anti-corruptie wet gereed is en Dinsdag aan de ad hoe commissie is overhandigd, die het na bestudering aan het Kabinet zal over handigen. De Commissie kan in 3 of 4 dagen hiermee klaar zijn, zodat de wet nog deze maand afgekondigd kan wor den. Indonesische regeringsverklaring 7 October zal een regeringsverklaring in het Indonesische Parlement worden afgelegd. BEURSOVERZICHT CLAIMS PHILIPS OPLOPEND Amsterdam, 21 September Wilde tonelen hebben zich ook van daag afgespeeld in de claimhandel Phi lips. Al het aanbod, deel6 afkomstig van houders van preferente aandelen, werd grif opgenomen. De claims openden on der zeer grote belangstelling op f. 407 en werden aanvankelijk gedaan van 405- 408 gulden, waar tegenover de koers van de gewone oude aandelen zich stelde op 355-358. De claims werden later op de middag verhandeld op f 412. De op brengst van verkochte claims schijnt ten dele te worden aangewend voor de aan koop van preferente aandelen, die dien tengevolge gisteren zeer vast in de markt lagen, waarop vandaag een cor rectie volgde. In de overige hoeken was de stemming Iets beter dan gisteren. Kon. «Olie liep op tot 660. Unilever was goed prijshou dend evenals AKU. Scheepvaart wist zich beter te handhaven en in Cultures viel nauwelijks enige verandering te be speuren. Beurs van Amsterdam Woensdag 21 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. verband met de prijsstijgingen dei laatste Jaren. Op 2 November a s. zal de artikelsge- wijze behandeling van de begroting plaats vinden in een raadszitting, welk» des middags aanvangt en des avondi wordt voortgeaet. Vorige Slotkoers koers v. heden 102D 102H Grootboek obl 103 Ned. '51 344 101A 10144 101 lV 101% 99-H 99% 100 A 100 A Ned. '55 341 100 A 100 A Ned. '47 3*4 3 100 A 100 A Dollarlng '47 3 99 99 Investeringscert. 3 101H 100*4 Ned. 62-64 3 10011 10011 Indië '37 A 3 99 N. 99*4 Grootboek '46 3 9811 99 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 97 95*4 Nat. Handelsbank 178 4i 17544 Ned. Handelmij 245 24744 AKU 3614i 36344 354'sexcl. 356'4 49044 491% Wilton Feyenoord 288 286 Wilton Feyenoord 37444 37844 Kon Olie f. 50.— 333 65644 658% 1594» 160*4 Holl. Amer. lijn 236 236 Kon. Ned. Stoomb 205*4 206*4 Ned. Scheepv Unie 202*4 202*4 H.VJV 174 173% Java Cult 99 96*4 175*4 17644 156*4 15744 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (44) 3 10144 Den Haag 1937 I 3 101 Leiden 1947 9944 9944 R'dam "37 I UI 341 101H 10144 Industr. Obligaties 1 Philips Dollarlng 105% 105% R'dam '52 I 214 idem n 214 Utrecht '53 244 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank Rotterd. Bank244 Twentsche Bank 247 L Eindhoven '54 244 Enschede '54 244 Den Haag '52 I 244 14144 141 110% 10944 109% 135% 13544 133 13344 138 13744 134 134H 121% 121% 28144 244% 246 L Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 250*4 255 Con. Ned. Grofsm 166*4 165 lott Droogd Mij 636', Tieleman en Dros 18% 1844 Handelsondernemingen Borsiunij. cv A f 1000 149 149 184 181 Diversen 291% 291% Ned. M.Walv Vrt. 85 84 Spoorwegen Deli Spoorw MIJ. 40% 40% Amerlk. fondsen 7944 79% 6144 62*4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 20/9 Holl. Constructie 452GB Ing. bur. v Bouwnljv 156 Int Kunststof! Ind 88*4 88*4 Kon Ned Edelmet 88% Pref. w.a. Idem 89 89*4 Textiel Gebr v wyk 92 91% Leldsche Wolsplnn 380 378 Ned. Electrolasm. 382 Slkkens Lakfabr '53 430 Ver. Touwfabrieken 202 200 Wernlnk's Betonm. 15844 157

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3