iFTREDEND RECTOR DER LEIDSE UNIVERSITEIT OVERZAG VERHEUGEND JAAR MET ONMISKENBARE PROBLEMEN Weldadige herinnering luimtelijke nood en materiële beperking baren zorg tegenover wetenschappelijke bloei Lichtpunten en problemen in de Civitas en studentenwereld Wel onderscheiden, niet scheiden Kite Jaargang Maandag 19 September 1955 No. 28631 Hedenmiddag heeft in de jaarlijkse traditionele ieenkomst in het Groot Auditorium der Leidse 'sirersiteit prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink st rectoraat der Universiteit voor het Acade me jaar 1955'56 overgedragen aan prof. dr 1E. van Arkel. Voor tot overdracht over te gaan, gaf de aftre- ifnde rector een overzicht over de gebeurtenissen ta het afgelopen jaar die de Universitaire ge- yenschap raakten, terwijl hij enkele aspecten •er gemeenschap aan een uitvoeriger beschou- rjg onderwierp. In het bijzonder waren het dit jaar bestuurlijke a materiele problemen, die in het centrum van beschouwingen werden gesteld, zoals het dua- je in het Universiteitsbestuur door Senaat en laaloren, de mogelijkheden tot verbetering die s dit tenein geschapen worden door het inge- prof. Bakhuizen v. cl. Brink droeg waardigheid over aan prof. v. Arkel Verlies en winst >-f. Bakhuizen van den Brink noem- afgelopen academische jaar er een sn weldadige herinnering zal nala- iank zij de heugelijke feiten van vier aikiyke bezoeken, de tienjarige be- tngsviering en twee lustrumvierin- iffwijl hij ook het bezoek van Prin- jMhelmina kort na de aanvang van n herinnering bracht. memoreerde het overlijden van Mgleraren Steenhuis, De Goeje en ra», benevens de directeur van het tómisch Ziekenhuis dr Levend en het js voor de gehele wereld door het gaan van Einstein. Tegenover deze udere verliezen stonden niet minder 19 gouden en 5 diamanten doctora- feestelijke gebeurtenissen, hoogleraren namen in dit acade- jaar afscheid, namelijk Boeke. Niggli en mevr. Antoniadis (wier afscheid nog plaats zal vinden), «ijl op 1 October de hoogleraren Kol- en Fokker hun ambt zullen neer- o. minder dan elf nieuwe hoogleraren den. twee lectoren en twee privaat- iten hielden hun openbare les. hontrustende vergelijking de opsomming van deze toetredin- tot de Universitaire gemeenschap snierde prof. Bakhuizen van den t aan het optreden van prof. Uhlen- als eerste gasthoogleraar voor de snleerstoel. die daardoor gelegen- i kreeg tot een vergelijking van de a en de aard der bezigheden van leids en een Amerikaans hoogleraar. Hij was onder de indruk gekomen m de drukte en complicaties die het odse hoogleraarsleven verontrusten, inrijl Amerika veel meer rust biedt en lot reflectie en verdieping. De jdse hoogleraren kunnen zich dit geiegd houden Secretariaat van curatoren ia teer belangrijk feit in het Uni taire leven noemde prof. Bakhuizen Jen Brink de benoeming van mr K. secretaris van curatoren, tot te Groningen. Zijn heengaan «retaris wordt oprecht betreurd, a negen en een half jaar had mr rma zyn steeds belangrijker wor dt centrale post in het Universitaire Bl op uitnemende wijze vervuld. Met meiheid van een doordringende en lijk ordenende intelligentie heeft hij de Universiteit belangrijke diensten ia was de rector een voorrecht, als «secretaris mr N. F. Hofstee wei- heten. Dat deze zich heeft laten om de Leidse Universiteit te die- i daarvoor een departementale n, die hem in nauw contact met bracht, te beëindigen, stemt tot h erkentelijkheid. De senaat stelt rouwen in zijn kunde en energie. Bakhuizen van den Brink somde aderscheidingen op. die aan leden i Leidse Universitaire gemeenschap cctl waren gevallen en noemde de a&nwoordigingen van Leiden in het aland bi) gebeurtenissen van uiteen- aard. «volle onderscheiding voor Leidse kok b uitnodiging van de Grand Chan- nan de Chalne des Rotisseurs, de Valby te Parijs, zullen zes beken- Werlandse koks op 21 November te 5> gaan medewerken aan een groot gepresenteerd door deze Neder- delegatie onder leiding van de E. L. te Mey van het restaurant E*ijck te Rijswijk, winnaar van de prys in Bern 1955 en de prijs van and 1954. andere koks zijn onze stadgenoot, S. M. Borgerding van Rotisserie leyden, de heer Frisch van het fauls te R'nenen, Adrien Zegers van «e te Maastricht, die reeds lid is Chaine des Rotisseurs te Parijs. Koch van Chateau Neercanne te ■sncht en vermoedelijk de heer Big- fan Rotisserie Au Coin des Bons ®t! te Maastricht. Nederlandse koks vertrekken van 1 per KLM-vliegtuig. Tijdens de itiefeesten van de Chaine des *urs te Parijs is er een diner waar ïor 1200 personen wordt deelgeno- njgende dag zullen de Nederland- nemers koken voor de heer Coty, '®t van de Frans republiek. Alge- leider is de bankier Proost Hoo st de groot-kanselier van de Ch&i- 3 Nederland. Wetenschap en wereldvrede Zeker een van de belangrijkste inter nationale conferenties in de moderne geschiedenis der wetenschap is die over atoomenergie te Genève geweest De Leidse hoogleraar prof. Gorter, leider van de 30 man sterke Nederlandse dele gatie. heeft het unieke karakter van deze conferentie reeds geschetst. De betekenis van de hervatting van internationaal wetenschappelijk contact voor de vrede is zeker niet te onderschatten. De wetenschapsbeoefenaren worden erdoor in hun overtuiging gesterkt, dat zij en de wetenschap zelve krachtens hun geest, hun werk en hun positie in de moderne wereld een bijdrage tot een redelijke, zedelijke en daardoor vrede lievende wereldsamenleving vermogen te geven, waarvan het gezag en de kracht zonder twijfel toenemend zijn. Verheugend is het aandeel dat Neder land en in het bijzonder Leiden tot dit grote werk heeft mogen bijdragen. Dalend promotie-percentage In het afgelopen jaar telde de Leidse Universiteit 56 promoties, waarvan 10 cum laude. Alle promovendi waren man nen, negen van hen waren buitenlanders. Verheugend is. dat 23 proefschriften in het Engels en Frans werden gepubli ceerd. Dit kan de Nederlandse weten schap slechts ten goede komen. Het totaal aantal studenten bedroeg 4374, onder wie 1302 vrouwen en 282 bui tenlanders (van wie 125 Indonesische staatsburgers). Op grond van die getal len moet een daling van tien procent in het aantal promoties worden geconsta teerd. en een kleine relatieve stijging van het aantal promoties cum laude. De Leidse cijfers betekenen een lande lijk gemiddelde, namelijk 1 promotie op 80 studenten. In Amsterdam was dit 1 op 90. in Utrecht 1 op 79, in Groningen 1 op 74. terwijl aan de V.U. en de RK. Universiteit de cijfers veel ongunstiger lagen. De daling van het aantal promoties wordt mede veroorzaakt door het snel getrokken worden van de afgestudeer den naar functies en ambten in de maatschappij. Op zichzelf is protest daartegen zeker niet gerechtvaardigd, doch dit betekent tevens een vermin dering van aandacht voor zuiver we tenschappelijke of theoretische verdie- Institute of Social Studies Grote waarde ondanks de ondervon den moeilijkheden en teleurstellingen hechtte de aftredende rector aan het In stitute of Social Studies te Den Haag. aan welks tot stand koming de Leidse Universiteit heeft bijgedragen. In de eerste jaren zal echter het resultaat van diende wetsontwerp op het hoger onderwijs, voorts de benauwende beperkingen die opgelegd zijn aan de ruimtelijke groei van het Universitaire administratieve en wetenschappelijke apparaat, en tenslotte de noodtoestand die bestaat op het gebied van de studentenhuisvesting, welke nood toestand volgens de aftredende rector mede ver oorzaakt wordt door een verkeerd begrip bij Rijk en gemeente ten aanzien van hun specifieke taak en plicht op dit gebied. De overdracht in het Groot ..Auditorium werd o.m. bijgewoond door een groot aantal senaats leden en leden van het curatorium, leden van de wetenschappelijke staf, faculteitsbesturen en besturen van studentenorganisaties, benevens vertegenwoordigers van talloze organisaties en instellingen op Universitair terrein. dit Instituut stellig by de wensen ten achter blijven, want Nederland als geheel zal zich hier op nieuwe doelen moeten oriënteren. Het stemt echter tot vreugde, dat Nederland als een der eerste landen de studie der ontwikkelingsvraagstukken, waarop de verlening van hulp aan ach tergebleven gebieden dient te steunen, op universitair niveau ter hand heeft geno men. Bereid om mede te helpen de ver wachtingen. die tot de stichting van het Instituut hebben geleid, te verwezenlij ken. moet Leiden ook het hare doen om de beginmoeilijkheden te overwinnen. Ruimtelijk in de knel Voorts vroeg de rector aandacht voor de materiële voorzieningen voor de Uni versiteit. Met de bestaande stedelijke toestand, waardoor de Universiteit ruimtelijk in de knel zit. wordt door de bevoeg de instanties intussen voorzichtiger om gegaan dan met de porceleinkast. De behoeften zowel aan uitbreiding van het werk in alle richtingen alsook aan centralisatie en integrering wat de gebouwen in de oude stad betreft, wor den naar sprekers overtuiging onvol doende verstaan. De Universiteit zou veel meer aan spraak moeten kunnen maken dan thans het geval is op hulp van Rijk en ge meente. hetgeen in het belang van de wetenschap is. Misschien kan een auto nome Universiteit dat met meer kracht doen dan een rijksuniversiteit in haar tegenwoordige wettelijke vorm. Aanwinsten Spreker hoopte dat binnen afzienbare tijd twee bestaande grote gebouwen ten Oosten en ten Westen in de on middellijke nabijheid van het Acade miegebouw ter beschikking van de Universiteit zullen komen en dat ook de grote uitbreiding van de bibliotheek spoedig tot stand zal komen. Een groter Prytaneum en een groter Auditorium blijven dan echter nog tot de vrome wensen behoren. De faculteit der rechtsgeleerdheid hoopt zeer binnenkort het Gravensteen te kun nen betrekken. Hier zal ojh. de voor de Universiteit aangekochte kostbare biblio theek van wijlen prof. Meijers kunnen worden ondergebracht. De afdeling neurologie kon dit Jaar in gebouw X van het Academische Zieken huis intrekken hoewel de inrichting nog niet voltooid is. Hetzelfde is het geval met de tweede afdeling voor interne ge neeskunde en de klinische therapie-af deling van röntgenologie. De uitbreiding van het anatomisch laboratorium kon in gebruik worden genomen, bij de vrouwen kliniek werd een nieuw infectiepaviljoen voltooid, en de verbouwing van huize Curium te Oegstgeest voor de psychia trische kinderkliniek kan een aanvang nemen. Het Mathematisch Instituut werd ge opend na ondergebracht te zijn in een woonhuis aan de Vreewijkstraat als ge volg van de expansie van theoretische natuurkunde, terwijl tevens aan de Vijfde Binnenvestgracht het genetisch instituut ln gebruik werd genomen. De semlper- manente uitbreiding van het Rijksher barium vond een begin en de hoop be staat dat binnen enkele jaren een defi nitieve oplossing gevonden wordt in de tot stand koming van een permanent groter gebouw. Men hoopt dit najaar een nieuwe vleugel van anorganische chemie en physische chemie in gebruik te kun nen nemen. Plannen tot bouw van een centrale medische bibliotheek kregen dit Jaar definitief hun beslag. Representatie geen nutteloze last Zeer veel werk is voor de rector weg gelegd op representatief gebied, zowel in binnen- en buitenland en zowel op we tenschappelijk als maatschappelijke en sociale terrein. Nu in onze tijd de ver houding tussen maatschappij en univer siteit Juist tot heel veel vragen aanlei ding geeft en van de Universiteit mis schien meer. althans ook andere dingen dan vroeger, door de maatschappij ge vraagd en verwacht worden, moet zij. voor zover het op haar weg ligt, hand zaam en conversabel zijn. Dit kan slechts goede vruchten dragen Het is gewenst, dat de rector zich van deze plichten om der wille van de Universiteit op gewetens volle wijze kwijt. Dit mag niet als een nutteloze belasting van zijn tijd en werk zaamheid worden gezien Dynamisch naar aard Prof. Bakhuizen van den Brink memo reerde in korte trekken de activiteiten van de Stichting Pro Clvltate, om er daarbij op te wijzen dat aan het beginsel van één gezelligheidsvereniging voor alle mannelijke studenten de vereniging Catena en de sociëteit der SBH. enige afbreuk doen. Maar men mene niet, al dus spreker, dat een idealistisch streven met een hechte eenheid van alle Leidse studenten als doel ooit tot gevestigde rust zal kunnen of mogen komen De Civitas is typisch dynamisch en kan niet anders zijn. Noodtoestand bij studentenhuisvesting De rector liet zich prijzend uit over de activiteit van de Civitascommissie voor het studentenhuisvestingsvraagstuk, die reeds begin 1953 met een gedegen rap port uitkwam, doch eerst in Juni 1955 van hogerhand vergunning kreeg tot nadere uitwerking van het geopperde plan tot bouwen van een noodzakelijk studententehuis. Ongeveer 32 procent van de Leidse studenten is spoorstudent. Er is weinig reden om een kleiner aantal studenten als het huidige te verkiezen boven een groter.. De precaire huisvestingstoestand der studenten heeft een nadelige invloed op het aantal hunner. Er kan hier in alle opzichten van een voor de Universiteit als zodanig nadelige noodtoestand worden gesproken. Prof. Bakhuizen van den Brink ging, met verwijzing naar een uitvoerige be schouwing over dit probleem in het Leidsch Dagblad van 9 September J.l. dieper op dit vraagstuk in. Hü conclu deerde. in de vorm van een rhetorische vraag, dat het rijk, dat een universiteit onderhoudt in een kleine stad, en die stad van vestiging de logische plicht plicht hebben voor voldoende huisves ting der studenten te zorgen in samen werking met de Universiteit zelve. Hieraan verbond spreker een analoge beschouwing over het huisvestingspro bleem van hoogleraren en andere leden van de Universitaire gemeenschap. Ongewenste consequentie Het zou, als uiterste consequentie der moeilijkheden, wel zeer ongewenst zijn indien een oplosbare practische kwestie als het huisvestingsprobleem voor studenten, hoogleraren en Uni versiteit zelve een rol zou gaan spelen in het vraagstuk van dr oprichting ener nieuwe Universiteit in Nederland. Vooral argumenten van andere en in de eerste, plaats van wetenschappelijke en educatieve aard behoren in dergelijke overwegingen gewicht in de schaal te leggen, niet de ruimte-problemen. Werkzaamheid en wanbegrip De scheidende rector toonde zich ver heugd over de wijze, waarop door de studenten de viering van het VVSL- lustrum en het Universitaire lustrum waren georganiseerd en geleid. Sprekende over studentenactiviteiten betreurde prof. Bakhuizen van den Brink dat de Nederlandse Studenten Raad naar aanleiding van het ontwerp Hogeronder- wfjswet zich verklaarden tegen een wet telijk vastgelegde algemene formulering van doelstelling der Universiteiten waar in voorop gesteld wordt de handhaving van die geestelijke waarden, welke het Nederlandse volk in de loop zijner histo rie hebben gekenmerkt. De studenten vrezen dat hieruit gevaren zouden voort- Prof. dr J. N. Bakhuizen v. d. Brink vloeien voor de openbaarheid en vrijheid van het hoger onderwijs. De spreker achtte dit echter getui gen van ouderwetse, feitelijk verouder de, bijna reactionnaire opvatting, waar mede men terwille van de openbaar heid elk karakter van de Universiteit dreigt te ontnemen en haar autonomie moreel en geestelijk dreigt uit te hollen. De studenten hadden beter moeten weten; de bezettingstijd ligt nog niet zo ver achter ons. dat ook dit stuk geschie denis geen lering meer zou opleveren voor het heden. Dualisme in bestuur rem op ontwikkeling Na een woord van dank te hebben ge uit voor de ondervonden samenwerking met Senaat en curatoren, wees spreker op enige duidelijke tekortkomingen en anachronismen in het Universiteitsbe stuur, die niet de schuld zijn van de be sturende instanties en hun dienaren, doch van het wettelijke bestuursstelsel. Het fatale dualisme in het universiteits bestuur wordt duidelijk omschreven door de woorden Curatorium en Senaat. Men kan hier in taak onderscheiden, maar niet scheiden, wat in de huidige situatie wel geschiedt. In sterke mate werkt hier de disconti nuïteit van het senaatsbestuur. Een een jarig rectoraat en secretariaat past niet meer in de huidige Universitaire organi satie. Het dualisme m het Universiteits bestuur wordt er door in de hand gewerkt, de vruchtbaarheid van het rectoraat en secretariaat wordt er door geremd. De ontworpen hoger onderwijswet opent op dit terrein door instelling van een meerjarig (of meerderjarig?) rec toraat als mogelijkheid nieuwe pers pectieven. De aftredende rector liet zijn gedach ten gaan over de srtuatie aan enige andere Nederlandse hogeronderwys-in- steliingen om te constateren, dat de Delftse TH en de Amsterdamse Universi teit reeds beide in practijk op de ont- werpwet op duidelijke wijze zijn vooruit gelopen doordat hun daartoe de wette lijke mogelijkheden gegeven waren. Autonomie struikelblok voor wetsontwerp? gestelde rechtspersoonlijkheid der Uni versiteiten het meest ingrijpende daarin voorgestelde novum, waarover het ont werp nog wel eens zijn hals zou kunnen breken wanneer duidelijk wordt, wat de Universiteiten zelf daaronder verstaan, want deze rechtspersoonlijkheid kan niet anders dan op autonomie uitlopen. De rector hield over deze autonomie een technische beschouwing, waarvan de geest parallel liep met de opvattingen, die Leiden reeds lange Jaren bij alle toe passelijke gelegenheden heeft geformu leerd. Cambrid ge-conferentie Deze beschouwingen, aldus spreker, waren hem vooral ingegeven naar aan leiding van de internationale rectoren- conferentie te Cambridge, vorige maand gehouden, tijdens welke bleek dat overal in West-Europa de wens naar Universi taire autonomie bestaat. Het Engelse stelsel ten aanzien van het Universitaire bestuur ondervond tijdens die conferentie algemene waardering. Voorts wrijdde spreker aandacht aan de andere problemen, die in Cambridge op de voorgrond stonden, de verhouding tussen algemene vorming en speciali satie, de selectie, ontwikkeling en sociale verzorging der studenten, en de verhou ding tussen Universiteit en maatschappij. Overdracht Tot slot sprak prof. Bakhuizen van den Brink waarderende woorden tot zijn opvolger prof. dr A. E. van Arkel, aan wie hij het rectoraat overdroeg met de wens, dat hem een vrnchtbare en gelukkige ambtsperiode ten deel zou vallen. M.S.G. bestaat 170 jaar Oud-leerlingen herdenken de stichtingsdatum van Genootschap Proldr. i4, E. van Arkel Avond-M.T.S. voor Leiden gewenst Het Is een goede gewoonte van de Vereniging van Oud-leerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Sclentiarum Genitrix" om ieder .jaar op de stichtingsdatum van dit Ge nootschap bijeen te komen en nog eens te overdenken wat M.S.G. in hun leven betekent. De reünie van Zaterdag stond in het teken van het 170-jarig bestaan van M.S.G. Helaas is de deelneming aan deze dag tegengevallen. moeten cir ca 1200 oud-leerlingen ziln. doch slechts 160 van hen zijn in deze vereniging ge organiseerd en van dit aantal was deze dag noe maar een klein deel aanwezig. Wellicht kan men voor de herdenking van het 175-iarig bestaan proberen, wat meer Mathesianen od de been te bren gen. Om elf uur Zaterdagmorgen werd de reünie geopend in de Jacobazaal van Den Burcht. Na een koffiemaaltijd volgde de 34ste algemene vergadering, die onder leiding stond van de heer C. Sweris. De verslagen van secretaris, penningmeester en kaseommissie wer den goedgekeurd. Vervolgens werd het verslag besproken van de Commissie M.S.G. een M.T.S.? Van de zijde van de oud-leerlingen worden n.L pogingen in het werk ge steld om in Leiden te komen tot de oprichting van een avond-M.T.S.. die aan M.S.G. zou zijn verbonden. Men meent, dat daaraan in onze stad gro te behoefte bestaat. Nu moeten zij, die deze onderwijsinrichting willen volgen, naar Rotterdam, Den Haag of nog andere plaatsen. De commis sie komt in haar verslag dan ook tot de conclusie, dat er mogelijkheden aanwezig zijn om hier tot stichting van een avond-M.T.S te komen. Besloten werd op één van de punten in het verslag lader in te gaan en langs de daarin aangeduide kanalen tot bespreking met anderen te eeraken. Nadat het verdere gedeelte van de middag ln aangename verpozing was doorgebracht, kwam men 's avonds in de grote zaal van Den Burcht wederom biieen. Met de directeur en het be stuur van M.S.G. waren hier tevens aanwezig de oud-directeur, de heer A. van der Hoogt en afgevaardigden van de Vereniging van Oud-leerlingen van de Ambachtsschool De voorzitter, de heer Sweris. heette hen allen welkom, om er vervolgens op te wilzen dat de oud-leerlingen het noodzakelijk vinden om ieder laar de stichtingsdatum van M.S.G. aan welk Genootschap zii zo veel te danken hebben, te herdenken. Dank zii de technische kennis, welke zii hier hebben ontvangen, hebben zii zich in de maatschappij een goede positie kunnen verwerven. Vervolgens wees de heer Sweris er op. dat het Genoot schap. ondanks ziin hoee leeftijd, steeds met ziin tiid is mee gegaan. Tenslotte deelde spreker mede. dat de plannen tot bouw van een nieuwe school, zidh ln een vergevorderd stadium bevinden. Na dit woord van begroeting en in leiding zette onze stadgenoot de heer Gé Hofenk. de aanwezigen onder de titel „Pluk de dag" een geamuseerd en gevarieerd cabaretorogramma voor. dat aan aller verwachtingen voldeed. Her man Tholen was deze avond de con ferencier cn had in zijn „gevolg" een aantal artisten. dat in een minimum van tiid een maximum aan vrolijkheid opdiste. Een van de vele medewerken den was Stefani. die onlangs op het ln Amsterdam gehouden internationaal eoochelcongres de derde priis in de wacht sleepte. Ziin optreden deed de toeschouwers versteld staan. Een bal onder leiding van de heer J. Alohenaar. met medewerking van Ho- fenks dansorkest. bracht een eeslaagd slot aan een even geslaagde avond F. 2300 VOOR CHR. KLEUTER SCHOOL PRINSES JULIANA De bazar, waarvan de opbrengst be stemd is voor een verdere restauratie van de Chr. Kleuterschool „Prinses Ju liana" aan de Herenstraat, heeft f. 2300 opgebracht. 80 Jarig jubileum K.N.T.V. Ter herdenking van het 80-jarig Jubl leum van de Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging is Zaterdag in het Kur- haus te Scheveningen een bijeenkomst gehouden, welke geopend werd met een rede door prof. dr K. Ph. Bernet Kem- pers. Deze merkte o.a. op. dat het sociaal- economische werk tegenwoordig een be langrijk deel van de aandacht vraagt. Wil een vereniging zoals de KNTV goed functionneren. dan is een goed bezet bu- rean noodzakelijk. Een aantal employe's vindt een volle dagtaak in de werk zaamheden, die de hoofdbestuursleden zelf met geen mogelijkheid meer kun nen verriohten. Dit stelt de vereniging voor zware lasten, die door contributies moeten worden opgebracht. Een grote verlichting van de zorgen zou het zij indien de Minister van Fi nanciën zou kunnen besluiten de z.g. Schat der Kultuurkamer" alsnog vry te geven en de KNTV haar rechtma tig aandeel daarin toe te kennen. Prof. Bernet Kempers doelde hiermee op teruggave van een gedeelte van het vermogen van de KNTV, dat door de Kulttuurkamer genaast was. Een deel der effecten is destijds door de machthebbers verkocht en de op brengst werd door hen in bankbiljetten van f. 100 in een safe gedeponeerd. Zij verzuimden echter deze in te wisselen toen ze door de Duitsers ingetrokken werden, en zo bevond zich by de bevrij ding een bedrag van f. 50 000 aan door de Duitsers geannuleerde bankbiljetten in een safe. Tot dusverre heeft echter de Minister van Financien geweigerd de vordering der crediteuren van de Kul tuurkamer te honoreren Wanneer hü zou kunnen besluiten dit thans alsnog te doen ter ere van dit jubileum van de herrezen Koninklijke vereniging, die nimmer, ook gedurende de oorlog, ver geten is. wat zij aan dit praedicaat ver plicht was, dan zou hy deze daarmee voor jaren uit de nood helpen, aldus spreker. De heer Walter Boer werd benoemd tot ere-lid. Voorts werd besloten niet Pasen 1956 een muzlek-paedacogisch congres te beleggen in het gemeen schapsoord .Drakenburg". Gisteren is ter gelegenheid van hel Jubileum een concert gegeven door hel Residentie-Orkest in het Gebouw voof Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Na afloop van het concert werj een receptie gehouden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3