LEIDSCH DAGBLAD Vloot bedreigt Argentijnse hoofdstad met beschieting Zes provincies zouden in handen van de rebellen zijn Het leger niet eensgezind achter president Peron Sovjet-Rusland geeft Porkkala terug aan de Finnen WEERBERICHT Moskou biedt de Oost-Duitsers „volledige vrijlleid', aan Leidlse taak 54ste Jaargang MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 No. 28631 precies: jyjjdredact ■teu»-: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; t. 050 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 JeleloonJDlrectie. ei^Admmlstratie; 25041 a Redactie: 21507 De Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zou door een machtig vloot- eiiader waaronder vijf kruisers met beschieting bedreigd worden voor het geval president Peron weigert af te treden. Tengevolge van het slechte teer op de rivier is de beschieting nog achterwege gebleven. Het ziet er dus hachelijk uit voor de Argentijnse staatsleider. Behalve de vijf kruisers telt de opstandige vloot vier fregatten, een groep torpedoboten. enige tankschepen. Jrie kanonneerboten en een duikboot. Ook de luchtbasis „Tandil", waar straal jagers van het type „Gloster Meteor" gelegerd zijn, hebben zich bij de opstand aangesloten, aldus de radio van Bahia Blanca, die in handen van de opstan delingen is. Deze basis ligt op ongeveer 400 km van Buenos Aires. In dit gebied heeft ook het 23ste regiment van het leger de partij van de opstan delingen gekozen. Nog op andere wijze wordt Buenos Aires bedreigd: de opstandelingen hebben een pijpleiding voor gas uit Zuid-Argentinië naar de hoofdstad afgesloten, zodat men het daar binnenkort zonder deze brandstof zal moeten doen. Voorts is de voorraad steenkool voor electrische centrales in Buenos Aires waarschijnlijk slechts voor vijf dagen voldoende. In de hoofdstad zouden gisteravond kanonschoten zijn gehoord, waaruit men concludeerde, dat ook daar eenheden van het leger in opstand zouden zijn gekomen. In elk geval staat vast, dat alle scholen zijn gesloten: dit is namelijk door Radio-Buenos Aires medegedeeld. Tegenstrijdige berichten Argentinië is op het ogenblik goed lef ls van de buitenwereld afgesloten. Het treinverkeer met Chili is verbro- ten, ook het luchtverkeer met dat land 3 «staakt. Terwijl de regeringsradio Zmdagavond elk kwartier berichten caond. waarin werd gezegd, dat „de •«stand fundamenteel in het voordeel tsn de regeringstroepen" was, meldden co radiostations van de opstandelingen, dat reeds zes provincies door hen wer den beheerst. Zaterdag zag het er nog aar uit. dat Peron de teugels vrij ste- tg in handen had. Zelfs Cordola, cen- rjn van de opstand te land. zou door ARGENTINIË' et regering heroverd zijn na een aan- van valschermtroepen van de rege- 'cce Generaal Balaguer. leider der Mandelingen, zou zelfs op de vlucht W geslagen. De regeringsstrijdkrach- w staan onder leiding van de minister Oorlog. Lucero In Buenos Aires rolt de avondklok en voor het gehele ~ti is de staat van beleg afgekondigd ff vraag is nu maar. of de Peronisten. Kleuter overreden Zaterdagmiddag is op de Antwerpse- nsatweg nabij de oude tol te Bergen Zwm het 2's jarige zoontje René - de familie Rens door een passe- :ce tractor met aanhangwagen van 'inna uit Bergen op Zoom overreden r; "P slag gedood. De chauffeur, die het ongeval niets had gemerkt, J'i door de bestuurder van een Bei rut auto, die getuige van het ongeval v:! geweest, achterhaald en gewaar- «JW. waarna hij terstond terugkeerde de plaats van het ongeval. ook als zij de toestand te land meester zijn. in staat zijn de actie van de vloot af te slaan. Of het gehele leger achter de regering staat, is zelfs nog twijfel achtig. Het tweede leger zou. volgens overigens ongecontroleerde berichten, de zijde van de rebellen hebben gekozen. Nieuwe ongeregeldheden in voorbereiding De Franse politie te Casablanca (M a- r o k k o) heeft Zondag bekendgemaakt, dat zij een complot heeft ontdekt tot het organiseren van nieuwe anti-Franse wanordelijkheden aan de voet van het Atlasgebergte. Te Beni Sallal, een kleine plaats ten Noorden van Marrakesj. gevangen ge nomen oproerlingen zeiden, dat zü nieuwe ongeregeldheden aan het voor bereiden waren van een omvang gelijk aan die van enkele weken geleden, waar by te Oued Zem en Khoeribga vele honderden Fransen en Marokkanen wer den gedood. De politie arresteerde 25 mannen, on der wie Mohammed Bzioe, hoofd van een cel van de opstandelingen. In de afgelopen weken hadden deze man nen vele aanslagen met handgranaten en revolvers gepleegd. In kringen van de Franse veiligheids- strijdkrachten is Zondag verklaard, dat men een nieuwe golf van aanslagen en overvallen verwacht, indien de resident- generaal. generaal Boyer de la Tour, uit Parus terugkeert zonder de belofte van onmiddellijke toepassing van het Franse hervormingsplan. Met gebruikmaking van mortieren en zware machinegeweren hebben de Fran sen Zaterdagavond een aanval van meer dan 150 vogelvrijen, die het dorp Gam- betta m Oost-A 1 g e r ij e hadden om singeld, afgeslagen. De vogelvrijen gin gen na een half uur op de vlucht, met achterlating van drie doden en veel wa pens. Drie andere vogelvrijen werden gedood bij een militaire actie niet ver daar vandaan, waar een Europese boer derij in brand was gestoken „Nu is de beurt aan het Westen zich ruit buitenlandse bases terug te trekken De Sovjet-Unie heeft besloten de marine-basis te Porkkala, die haar in 1947 door Finland voor vijftig jaar werd „verpacht", terug te geven. Rusland geeft zijn verdragsrechten op de basis op. heft deze op en zal zijn strijdkrachten uit Finland terugtrekken. (Porkkala lag op een kanonschots-afstand van de Finse hoofdstad Helsinki. Red. LD). Dit goede nieuws is aan de thans Moskou bezoe kende Finse premier Kekkonen medegedeeld door de Sovjet-Russische premier maarschalk Boelganin. Boclganin verklaarde, dat de beslissing was genomen „ter versterking van de tussen beide landen bestaande vriendschappelijke betrekkingen en de gunstige vooruitzichten harer toekomstige ontwikkeling". In een artikel in de „Prawda" van de hand van Alexandrof werd Zondag voorgesteld, dat het, nu de Sovjet- Unie heeft besloten de vlootbasis Porkkala aan Finland terug te geven, de beurt van het Westen is zich van de bases op buitenlandse bodem terug te trekken. Ontruiming al begonnen De Russen waren reeds dagen lang bezig met het voorbereiden van de ont ruiming van de basis Porkkala. Wagon ladingen uitrustingsstukken zün uit Porkkala via Fins gebied naar de Sov jet-Unie gezonden. Ook werden er ont ploffingen gehoord, die naar men te Hel sinki aanneemt, betekenen, dat militaire inrichtingen worden opgeblazen. Toen het nieuws van de teruggave Za terdag bekendgemaakt was, werd het Finse ministerie van Binnenlandse Za ken door tientallen van de elfduizend Finnen opgebeld, die in 1944 tien dagen tijd kregen om hun woonplaats Porkkala te ontruimen. De Sovjet-Russische minister van De fensie, Zjoekof, heeft Zondag op een re ceptie ter ere van president Paasikivi van Finland aan de pers verklaard: „Wij hebben besloten dat de tijd gekomen is om bases in het algemeen le ontruimen. Hoe eerder anderen ons voorbeeld vol gen, hoe beter het naar onze mening voor de vrede in het algemeen zal zijn", zei hij. Op de vraag welke bases van andere landen hij daarbij op het oog had, zei Maarschalk Zjoekof: „Bijvoorbeeld de Amerikaanse bases rondom de Sovjet- Unie, de Chinese Volksrepubliek en an dere volksdemocratieën. Het praten over vrede moet. naar onze mening, met da den worden versterkt". Na-zomerweer Bilt verwacht tot morgenavond: bewolking, droog weer Over bad zwakke wind uit zuidelijke j?an8en. Koude nacht met hier en morgenmiddag iets hogere uvaturen rtan vandaag upwmaakt te 10 uur). 20 SEPTEMBER w® °P; 623 uur: onder: 18.48 uur. °P; 11.28 uur. onder: 20 02 uur. i^ater te Katwijk te 5 32 en "»1 uur 'il aanuncr bestaat uit 12 pagina's 10 Surinamers verdronken Tien Surinamers zijn gisterochtend in de Surinamenvier verdronken, toen hun boot. waarmee zij een hengeluit- stapje maakten, in de mist door een veerboot werd overvaren. Elf hengelaars konden worden gered. Ter gelegenheid van het komende Koninklijke bezoek aan de West werd deze sfatiefoto van het Koninklijk Paar gemaakt. Vat onze glimlach niet op als loslaten van Mar.v en Lenin, zegt Kroesjtsjef „Laat ons een wedstrijd met het kapitalisme aangaan" De Sovjet-l'nie heeft Oost-Duitsland Zaterdag een verdrag aangeboden op basis waarvan dat land „volledige vrij heid zal hebben in zijn betrekkingen met West-Duitsland en in alle binneu- en buitenlandse aangelegenheden. De Sovjet-Russische premier, maarschalk Boelganin, deed dit voorstel aan zijn Oost-Duitse collega, Otto Grotewohl, tijdens de besprekingen die de Oost- Duitsers op het ogenblik in Moskou Op een persconferentie eiste de Oost- Duitse vice-premler Otto Nuschke de eer voor de toekomstige repatriëring van ongeveer 10.000 Duitse gevangenen uit Rusland voor Oost-Duitsland op. Hü zei, dat de voorbereidingen voor de re patriëring van deze Duitse gevangenen op Oost-Duits initiatief waren begon nen voordat de West-Duitse Bondskan selier Adenauer zich verleden week naar Moskou begaf Nuschke zei. dat de Oost- Duitse regering de kwestie in Augustus 1953 reeds met de Russische regering had besproken en dat als gevolgd van deze besprekingen in totaal reeds on geveer 18.000 Duitsers werden gerepa trieerd. Gedurende een ontvangst in het Kremlin zei de eerste secretaris van de Russische Communistische partij. Nl- Tcr mzet van de VVD-dag. die Zaterdag in Scheveningen is gehou den. is door de voorzitter van de partij, prof. mr P. f. Oud. een krans gelegd op het graf 'van de grond legger van het liberalisme in Neder land. mr J. R. Thorbecke op de al gemene begraafplaats aan de Kerk- lioflaan te Den Haag. Brand te Berlicum GILDENHUIS ST. JORIS VERWOEST. Een felle brand heeft gisteravond het café „Het Gildenhuis St. Joris" te Berlicum (N.-Br.) nagenoeg gehewl verwoest Door de brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, zijn drie ge zinnen, bij elkaar negen personen, dakloos geworden. Van het eeuwenoude St Jorls-Gilde. dat in het café gevestigd was. zijn enige vendels en schilden verloren ge gaan. De oudste vendels waren echter elders ondergebracht. Als gevolg van de kermis, die op het ogenblik in Berlicum is, was het gister avond zeer druk in het café. Toen de brand uitbrak moesten de vele bezoe kers en de bewoners van het pand over haast de vlucht nemen. Van de inboedel kon bijna niets gered worden. De brandweer kon niet verhinderen, dat het café uitbrandde. Wel kon voor komen worden, dat de brand oversloeg naar een nabijgelegen boerderij. kita Kroetsjtsjof, dat „iedereen die onze glimlach abusievelijk opvat als een te rugtrekken van de politiek van Marx en Lenin" een fout begaat. „Degenen, die dat verwachten, zullen moeten wach- tot Pasen op Dinsdag valt". Kroetsjtsjef verzekerde, dat het „so cialisme" in een strijd met het kapita lisme als overwinnaar uit de bus zou komen. Tot de aanwezige nict-Commu- nistische diplomaten en corresponden ten. zei hü: „Als u denkt dat uw kapi talistische systeem in staat is iets te verrichten, laat ons dan een wedstrijd aangaan. We zullen het u laten zien". In zijn redevoering schertste de par- tüsecretaris met de premier, maar schalk Boelganin. Hij zei de premier volledig te steunen. „Hü is het hoofd van de regering. Ik ben de leider van de party cn niet zo bekwaam". Maar schalk Boelganin antwoordde hierop: „Dat denkt hü maar. wij weten wel beter". IN zyn beschouwing over de lotgeval len van de Leidse Universiteit in het afgelopen Jaar en enige actuele Universitaire problemen ter gelegenheid van de overdracht van het rectoraat van de Leidse Universiteit (waarvan wü elders in dit blad een uitvoerig over zicht geven) heeft de aftredende rector magnificus prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink met nadruk aandacht ge vraagd voor het studentenhuisves- imgsprobleem In de Sleutelstad. In ons blad van 9 September Ji. hebben ook wü aan dit probleem ruime aandacht besteed. Eén zin in het betoog van de schei dende rector geeft ons aanleiding, nog eens op dit probleem terug te komen: „Het Ruk. onderhoudt een grote Uni versiteit in een kleine stad; hebben nu het Rük. met de Universiteit zelf en de stad van vestiging niet de logische plicht om voor voldoende hulsvesting van de studenten dier Universiteit te zorgen?" DS grote ten volle verdiende wereld naam van de Leidse. de oudste Nederlandse Universiteit, ls door twee factoren ontstaan en wordt door diezelfde factoren in stand gehouden: een unieke wetenschappelijke vrucht baarheid en een zeldzaam hecht en in I algemene zin vruchtbaar geestelük fun- dament waarvan erkenning van de waardigheid van de mens, erkenning I van geestelüke vrüheld en streven naar recht de elementen zün. Die twee factoren zijn onafscheidelijk verbonden in dien zin, dat wetenschap- pelüke vruchtbaarheid slechts bereikt kan worden op die algemene geestelüke basis. Deze basis is slechts te handhaven, indien de nieuwe generaties academici ln de Universitaire gemeenschap worden opgenomen. Dikwüls reeds hebben wü er op gewezen, dat in deze twee-eenheid van geestelük fundament en weten schapsoefening geen plaats is voor een spoorstudentschap. LEIDEN heeft als stadsgemeenschap de (dure) plicht bü te dragen tot het behoud van zün Academie Leiden heeft deze Academie op verzoek geschonken gekregen, toen het 381 Jaar geleden getoond had een instelling als deze, gebaseerd op diepgevoeld rechts besef en offervaardigheid voor de gees telüke vrüheid wa'ard te zün. De Jongste geschiedenis heeft getoond, dat de Academie zich van de historische plicht bewust was. deze beginselen van recht en vrüheid ten koste van alles te ver dedigen. O» dit moment betekent de plicht van Leiden ten opzichte van ..zün" Universiteit dat zü de nieuwe generaties studenten huisvesting biedt, omdat slechts daardoor die nieuwe generaties in de Universitaire gemeen schap kunnen worden opgenomen en hun aandeel kunnen büdragen tot ver- wezenlüking van de hoge idealen, waar naar Leiden en Universiteit sinds eeuwen streven. Dat is niet alleen een Leidse plicht, het is ook een Leids voorrecht en zeker op den duur een Leids voordeel. Het wil ons voorkomen dat directe hulp nu ook van officiële gemeentezüde bü de oplossing van het studentenhuis vestingsprobleem van zeer groot belang is, zowel in directe zin als ten aanzien van de toekomst,. Het gaat hier om het behoud van het wezen der Leidse Uni versiteit en dat behoud weegt stellig niet minder zwaar dan het aantrekken van buitenlandse industrieën, waarvoor de Leidse gemeenteraad nog zeer on langs aanzienlüke bedragen beschikbaar stelde. UITERAARD zün er moeilükheden met de Rüksoverheld te verwach ten. wanneer de gemeente zich thans gaat begeven op een terrein, dat tastenderwüs door Den Haag wordt af gezocht naar de mogelükheden van een oplossing. Maar wü achten het gemeen tebestuur capabel genoeg om de hoge Leld6e belangen, die met een dergelüke doorkruising en bespoediging van een oplossing gemoeid zün, op afdoende wüze tegenover hogere instanties te verdedigen. Het wil ons voorkomen, dat een zeer krachtige actie van gemeentewege op dit moment een grote zegen voor Leiden zou zün. als zodanig een plicht voor de Sleutelstad De gemeentelyke overheid tone ook hier te beseffen, dat regeren vooruit zien is. Sluiting zitting Staten - Generaal Dank voor ijver en toewijding Zaterdagmiddag te drie uur heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr I.. J M. Beel. daartoe ge machtigd door H.M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal gesloten. Te kaart voor drie waren de heide Kamers van dc Staten-Generaal in de vergaderzaal van de Fcrste Kamer in verenigde vergadering hüecngrko- men onder voorzitterschap van de president der Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman Minister Beel die in een gala-Berli- ner. bespannen met twee paarden, voor afgegaan en gevolgd door een escorte van Rükspolitie te paard vertrokken was van de achterzüde van het Paleis Noordeinde arriveerde tegen drie uur aan het Kamergebouw Voor het ge bouw was een erewacht van de Rüks politie met drumband opgesteld Minister Beel hield hier de volgende rede. H M de Koningin heeft mü opgedra gen de huidige zitting van de Sinten- Generaal in haar naam te sluiten Een parlementair jaar van intensieve arbeid is weder tew einde. Vele belangrijke vraagstukken hadden uw aandacht Zü gaven ook dit jaar een beeld van de rijke verscheidenheid van bemoeiingen, waarvoor regering en Staten-Oeneraal zich heden ten dage zien gesteld. Voor de eerste maal kwam een Rüks- PRUS VAN EUROPA" Een 60-tal gemeenten, steden en dor pen hebben ingeschreven voor deelne ming aan de wedstrüd om de Prijs van Europa, die is uitgeschreven door de Raad van Europa De prüs zal Jaarlijks worden toegekend aan de gemeente welke het meest zal doen voor de ver breiding van het idee van een Verenigd October-zittlng van de Consultatieve Raad. Onder de candidaten bevinden zich 10 Nederlandse steden, o a. Den Haag. Arnhem. Delft. Almelo en Velsen De wet in de zin van het Statuut voor het Koninkrijk tot stand De nauwe lotsverbondenheid der vol ken trad naar voren bü de onderwerpen van internationale aard. die behandeling vroegen. Het gemeen overleg tussen regering en Staten-Generaal heeft tot vrucht bare resultaten geleld. In een goede sfeer werd het overleg aangevangen. Het stemt tot verheuge nis. dat hiervan ook gewag kan worden gemaakt bij het einde dezer zittings periode. De Koningin heeft mü opgedragen U voor de betoonde üver en toewijding dank te zeggen In naam van H M. de Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zün gesloten Nadat de minister uitgeleide was ge daan. sloot de voorzitter de verenigde vergadering

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1