LEIDSCH DAGBLAD geen brief van president Coty aan Sultan Ben Arafa Nieuwe moeilijkheden in de boezem der Franse regering, maar Faure vol vertrouwen Amerikaan gaat wat rechtzetten in de Joego-Slavische hoofdstad 'omgin uit Tuisa in Oklahoma. zij Indonesische kriii gen in de VA WEERBERICHT gereserveerd over Nieuw-Guinea Het eerste enthousiasme in Bonn begint weg te ebben.... Vestiging van een Russische ambassade in Bonn betekent verovering sterke positie fhte Jaargang DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 No. 28628 (Van onze correspondent in Parijs) Er zijn redenen om te geloven dat er tevergeefs, of althans voorbarftj, is gejuicht toen Dinsdag de optimistische berichten werden verspreid dat de crisis in de Frans-Marohltaanse betrekkingen nu spoedig zou zijn bijgelegd. Het was toen de bedoeling dat president Coty een brief zou sturen naar de oude Sultan Ben Arafa om hem te verzekeren, dat zijn neef en voorganger, Ben Joessef, nooit meer de troon zou bestijgen. Deze brief zou zo werd in regeringskringen voorspeld door Ben Arafa dan zó worden verstaan, dat hij zich nu beslist terug moest trekken. Maar de kabinetschef van de 81-jarige Sultan heeft gisteren verklaard, „dat de post nog niet was langs gekomen De brief is inderdaad in Parijs opgehouden vanwege moeilijkheden, die tegen iedere verwachting in opnieuw in de boezem van de regering zijn gerezen. Antoine Pinay, de minister van Buitenlandse Zaken, moet verbolgen zijn omdat hij niet bij de redactie van deze brief betrokken is geweest en generaal Koenig, zijn collega van Oorlog, heeft zichzelf in een officieel com muniqué van Faure's nieuwe koers politiek openlijk gedistancieerd. De logische conclusie uit zijn aanval heeft Koenig ook nu echter weer niet getrok- len want zijn zetel heeft hij niet prijs gegeven! Ultra-rechts in actie Buiten het kabinet is er op de ultra- rschtse vleugel van de meerderdheid fieneens weer sterke beroering ontstaan ai wordt opnieuw met kracht op bij- «inroeping van het parlement, dat tot l October op reces is, aangedrongen. Enkele ultra-rechtse Kamerleden, die nit nalaten om het vuur warm te hou den en op te stoken, hebben zich zelfs te; ontzien zich rechtstreeks in ver- tinding te stellen met Ben Arafa om h?m aan te moedigen in zijn verzet Ugen de regering, waarvan hun eigen partij niettemin een der steunpilaren rormt. Door al deze nieuwe kinken in de Frans-Marokkaanse kabel gaat Faure, wiens geduld onuitputtelijk schijnt, zich «liter met van de wijs laten brengen. Hij heelt gisteren een communiqué uit- fseven, waarin het publiek gewaar schuwd wordt tegen tendentieuze be richten over onenigheid in zijn kabinet. De plannen, die in het begin van de week de goedkeuring van de ministers ontvingen, zullen, volgens het commu niqué, naar letter en geest ten spoedig ste worden uitgevoerd. De reden waarom Coty's brief nog niet verzonden werd, wordt in Faur's communiqué echter niet onthuld. Politiek verval In regeringskringen wordit nu ver wacht dat nog vóór het einde van deze week een aantal beslissende stappen zal kunnen worden gedaan. Er moet nu aan een regeringsverklaring worden gewerkt waarin de toekomstige verhouding met Marokko officieel zal worden aange geven en gelijktijdig zouden dan de drie namen bekend worden gemaakt van de leden van de toekomstige Marokkaanse troonraad. De beroemde brief van Coty zou vóór dien het vertrek van Ben Arafa dan al moeten hebben bewerkstelligd. In officiële kinrgen blijft men dus op timistisch en schijnt men zich door de politieke guerilla-methoden van enkele ministers en andere politici, die de eigen regering in de rug aanvallen, niet te laten ontmoedigen. Maar intussen toont deze hele gang van zaken wel weer dui delijk aan hoe ver het politieke verval in Frankrijk getvprderd is. Men kan dan ook instemmen met het avondblad „Le Monde", dat gisteravond schreef, dat geen enkel groot land zjjn positie kan behouden indien het zijn zaken behar tigt volgens de methode, die Frankrijk thans demonstreert. Kolonisten bewaken de sultan Leden van de ..Présence Frangalse", de vereniging van Franse kolonisten in Marokko, zijn gisteren begonnen met de bewaking van hït keizerlijke palels in Rabat „om -te voorkomen, dat Sultan Arafa de troon verlaat". Groepjes van drie lossen elkaar af; zij zitten in de portiersloge van het paleis en zullen de andere leden telefo nisch waarschuwen als de oude Sultan het paleis verlaat. De kolonisten willen Sultan Arafa niet vervangen zien zoals algemeen verwacht wordt door een regen t- schapsraad als onderdeel van een Frans plan om een einde te maken aan de Marokkaanse crisis. Zij beschouwen dit als een capitulatie voor de nationalis tische druk. In de afgelopen 24 uur heeft zich weer een reeks gewelddaden voorgedaan in het protectoraat Marokko. Te Casa blanca werden bij aanslagen een Joodse koopman, een politieman en een Marok kaanse onderwijzer gedood. Te Soulhaut werd op een bruiloft een Marokkaan door verzetstrijders doodgeschoten Te Agadlr werd een Joodse tabakshande laar ernstig gewond door een handgra naat die in zijn winkel werd geworpen. Nog vijf persongn, onder wie twee Euro peanen, liepen eveneens verwondingen op. In Dikh ben Salah werden bij een bomontploffing drie Marokkanen ge wond. Nabij Constantine hebben A 1 g e r ij n- se verzetsstrijders een politie-auto en een vrachtwagen in een hinderlaag ge lokt en de vier inzittenden blanken de keel afgesneden. Bij een onderzoek naar aanleiding van deze aanslag doodde een legerpatrouille drie geüniformeerde ver zetsstrijders. Er werd een hoeveelheid lichte wapens in beslag genomen. Bij> andere aanslagen in de omgeving van Constantine verloren Woensdag Arabieren het leven. De artist en van Aletro-Goldwyn hadden ook gisteren reeds vroeg de beschutting van kasteel Maurick in Vught verlaten om bij allesbehalve prettig weer in het Brabantse plaatsje Nuenen voor de filmcame ra's te verschijnen voor het maken van opnamen voor de film ..Lust for Life", welke, zoals bekend, han delt over het leven van de beroemde Nederlandse schilder. Vincent van Gogh. Deze foto toont de acteur Kirk Douglas, die de rol van Van Gogh vertolkt, tijdens het opnemen van een scène in actie tegen een echt-Brabantse achtergrond. Portugese treiler vergaan met negentien opvarenden De Portugese treiler Graha de Deus is Woensdag in een ruwe zee ter hoogte van Aveiro (Noord-Portugal) met een bemanning van negentien koppen ver gaan. Betrekkingen met het Oosten meer dan met het Westen verbeterd? De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Robert Murphy, specialist op het gebied van Europese zaken, gaat 25 September naar de Joego-Slavische hoofdstad, Belgrado, zo wordt van officiële zijde te Washing ton vernomen, nij moet daar volgens een bericht uit diplomatieke bron. „en kele dingen rechtzetten". Niet dat er sprake zou zijn van een „crisis" in de betrekkingen, maar Washington zóu de indruk hebben gekregen, dat de Joego- Slavische betrekkingen met het Oosten in grotere mate verbeterd zijn dan die met het Westen. Verder zijn er moeilijkheden gerezen wat betreft het Ameri kaanse toezicht op het gebruik van aan Joego-Slavlé verstrekt oorlogsmateriaal. Joego-Slavië vindt, dat de Amerikanen te ver gaan met hun controle. Uiteenlopend inzicht over het Balkanverdrag Ook over de strekking van het Bal kanverdrag (Joego-Slavië. Griekenland en Turkije) schijnt verschil van mening te bestaan. Belgrado heeft de neiging het zuiver militaire karakter van dat verdrag zoveel mogelijk te verkleinen, een standpunt, dat door Washington, Ankara en Athene niet wordt gedeeld. Tenslotte zal worden gesproken over de economische hulp tot een bedrag van ruim 40 millioen dollar, die Joego-Sla vië van Amerika wenst Op Schiphol arriveerde uit New i York Miss Washburn, de Tulpen- y y i y y? ri g de gaste van het Centraal Bloem bollen Comité en maakt onder o-ispiciën van dit comité een reis ioor ons land. De foto toont het moment, waarop mej. Van Vollen- boten (rechts) haar namens de KLM. bloemen aanbiedt. Wisselend weer Dt Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele buien, afgewisseld door opkla ren. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. °"'<lag iets minder koud. (Opgemaakt te 10 uur) 16 September op: 6.16 uur; onder: 18.57 uur ^an op: 6.37 uur; onder: 18.29 uur (N. M.) «oogwater te Katwijk te 3.08 en 15.32 Bit nummer bestaat uit 12 pagina's Kolonialismeweg over 100 of 10 jaar? In Indonesische kringen in de V.S. is men over het algemeen zeer gereser veerd in zijn uitlatingen over de kan sen. die Indonesië heeft bij de behan deling van de kwestie Nieuw-Guinea in de algemene vergadering van de VN. De waarnemende permanente verte genwoordiger bjj de V.N. voor Indone sië. mr Soedjarwo Tjondronegoro, verklaarde slechts de kansen „niet slecht" te achten. Men vraagt zich af. of de resolutie die twee maanden geleden door het Ameri kaanse congres is aangenomen en waar in het kolonialisme wordt veroordeeld en de VS zich positief uitspreken voor het zelfbeschikkingsrecht van alle vol ken. enige invloed zal hebben op het Amerikaanse standpunt. In welingelichte Indonesische kringen verklaarde men. dat van Amerikaanse zijde nog te zeer de neiging bestaat de kwestie Nieuw-Guinea te beschouwen van het standpunt uit. dat het terug brengen van dit gebied tot Indonesisch grondgelied slechts een verzwaring van de lasten betekent voor Indonesië in zijn huidige omstandigheden. Anderzijds wordt wel degelijk rekening gehouden met het feit, dat de Ameri kaanse onder-secretaris van Staat. Robertson in een lezing voor een der Amerikaanse universiteiten verklaarde, dat de VS een „strikt neutraal" stand punt zuilen innemen, en het vraag stuk zien als een kwestie voor het volk van Nieuw-Guinea om te kiezen tus sen het „Nederlands" en het „Indone sisch kolonialisme". Adam Clayton Powell lid van het Huls van Afgevaardigden van het Ame rikaanse Congres, die de Bandoeng-con- ferentie als waarnemer heeft bijgewoond verklaarde van mening te zijn, dat de resolutie in het Congres betreffende het kolonialisme en de zelfbeschikking van volkeren van groot belang kan worden geacht Ir. kwesties als die van Nieuw- Guinea. Hij wees erop, dat het voor het eerst is, dat de VS zich positief hebben uitge sproken over de politiek, die in derge lijke gevallen gevolgd zal worden en voegde eraan toe, dat de resultaten van de Bandoeng-conlerentie o.a. oorzaak zijn geweest van het indienen van deze resolutie In het Congres. Hij illustreerde de moeilijkheid, waar voor de VB. zich in dergelijke situaties Een te zware tol.. Geen West-Duits staatsman had zich ten koste van het lot der gevangenen en hun families kunnen onttrekken aan de Russische drang tot vestiging van een diplomatieke vertegenwoordiging in Bonn, aldus kan men de strekking van de meeste Duitse commentaren samenvatten. Zelfs dr Dehler. leider van de Liberale partij, die het resultaat van „Moskou" aanvankelijk zeer mager had genoemd, haastte zich, spoedig na terugkeer van Adenauer, zijn verklaring te matigen. Toch werden er stemmen gehoord, waaruit teleurstelling bleek. De Socialist prof. Carlo Schmid. die deel uitmaakte van de delegatie, zei: „Het enthousiasme is heel mooi, maar niet gerechtvaardigd. De Russen hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat de Parijse verdragen bij hen alle belangstelling voor een hereniging van Duitsland hebben weggenomen". In Bonn bestaat de sterke vrees, dat de vestiging van een Sovjet-Russische ambassade in Bonn de verdeling van Duitsland voor lange tijd een officieel zegel zal opdrukken. Het zou dan ook niet verbazen als de eerste golf van voldoening over terugkeer van de gevangenen zou wegvloeien en de erkenning zou overlaten, dat Moskou zich een belangrijke nieuwe positie heeft veroverd. Bovendien zou de Bondskanselier zijn concessie aan de Russen zonder overleg met de Geallieerde ambassadeurs in Moskou hebben gedaan: deze zouden in feite evenzeer verrast zijn geweest ais het Duitse publiek. einde van een lange ontwikkeling in uit zicht gesteld en zeker niet als een doel. dat op korte termijn nagestreefd moest worden. Reeds nu komt in alle politieke ge sprekken in Bonn de vraag naar voren of dr Adenauer hiermee niet een te zware tol heeft betaald. De gedachte aan het binnenrukken van een grote Russische missie in Bonn is voor de Duitsers alles behalve geruststellend, temeer nu men sedert enkele jaren de hardnekkige pogingen van de Bondsregering heeft gevolgd om de Communistische partij het officiële levenslicht uit te blazen I Het Constitutionele gerecht van de Bondsrepubliek staat thans voor zijn be slissend woord over de toelaatbaarheid van deze partij, op hetzelfde ogenblik waarop de Sovjet-Russische diplomaten zich opmaken om het diplomatieke par ket der Bondshoofdstad te betreden! Ook wat de kwestie der Duitse gevan- nen betreft zijn nog vele vraagstukken open gebleven. Dr Adenauer heeft ver klaard, dat de Russen hun belofte ook hebben uitgestrekt tot de Duitsers, die als burgers geïnterneerd zijn. Over het aan tal Duitsers, dat nog gerepatrieerd kan worden, is nog weinig bekend. Het door de Russen genoemde totaal van ruim 9000 gevangenen is slechts een deel van het totale aantal Duitsers, dat men hier nog in Rusland vermoedt. Met getallen is in dit opzicht in de periode van de koude oorlog veel geargumenteerd, doch nu zal eerst moeten blijken welke getal len steekhoudend zijn. Terwijl dr Adenauer In de Bondsrepu bliek wordt gevierd als de man, die de Duitse gevangenen uit Rusland bevrijdde, eist de Oost-Duitse regering dit succes voor zich zelf op. Naar het centrale Velen in Bonn zijn van mening, dat de uitwisseling van ambassadeurs als een zeer zware tol moet worden beschouwd. Men spreekt van een eenzijdig succes van de Sovjet-Unie, een succes, dat wel zeer onverwacht is gekomen. Alle officiële uitingen in Bonn hadden al enige tijd een diplomatieke uitwisseling als het geplaatst zien, met het volgende voor beeld: „Kort na mijn terugkeer van de Ban- uoeng conferentie had ik een onderhoud met president Eisenhower", aldus Po well. „Ik bracht verslag uit over de con ferentie en mijn bevindingen en bracht naar voren dat het voor de VS onmoge lijk zal zijn in de toekomst in kwesties betreffende kolonialisme een negatieve houding aan te nemen, doch dat het land zich definitief hiertegenover dient te stellen. De president verklaarde hier volkomen mee in tc stemmen en zei hierover reeds te hebben gesproken niet Franse en Nederlandse leiders. Ook de Fran sen en Nederlanders gaven toe, dat het kolonialisme dient te verdwijnen, doeh zei de president breeduit lachend aldus Powell), de moeilijkheid is, dat zij bedoelen over 100 jaar, waar wij een periode van 5 tot 10 jaar in ge dachten hebben. En wij dienen toch enigszins rekening te houden met deze landen, waarmee wij door talloze banden verbonden zyn door de jaren heen", aldus president Eisenhower. bureau der Oost-Duitse Communistische party gisteren liet verluiden, zou de terugkeer der gevangenen reeds vóór Adenauers reis naar Moskou tussen de Sovjet-Russische regering en de regering der (Oost-)Duitse „Dem. republiek" zyn overeengekomen. De overeenkomst zou, volgens deze bron. tot na Adenauers be zoek aan Moskou geheim gehouden zijn. Uit Oost-Beriyn verluidt, dat een rege ringsdelegatie van Oost-Duitsland Vry- dag naar Moskou zal vertrekken om regelingen voor de terugkeer der gevan genen te treffen. De delegatie zal worden geleid door de Oost-Duitse minister president Grotewohl, die reeds in Moskou vertoeft. Wat Washington zegt Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken blijkt uit het te Moskou bereikte, dat de Sovjet-Unie afgestapt is van haar „bankroete Duitse politiek". Het kunstmatige karakter van het Oost- Duitse regiem is volgens deze woord voerder aan de dag gelreden door de be reidheid van de Russen om rechtstreeks met de Bondsrepubliek te onderhande len. Er zou uiteraard in West-Duits land teleurstelling zyn over het feit. dat geen grotere voortgang Is gemaakt naar her eniging. ,Dit belangryke probleem" zou echter op de komende conferentie te Genève van de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier alle aan dacht krygen. Reuters correspondent in Washington meldt, dat het resultaat van de Moskouse bespreking in persberichten een „triomf" en „een groot succes" van de Russische diplomatie wordt genoemd. Britten herdenken „Slag oin Engeland" Duizend mon hielden stand tegen drievoudige overmacht Groot Brittannië herdenkt vandaag (Donderdag) het feit, dat vüftien jaar geleden de luchtslag om Engeland tegen de Duitsers op zjjn hevigst woedde. Op 15 September 1940 stuurde Goering meer dan vyfhonderd vliegtuigen naar Lon den, waarvan de Britse jagers van de typen „Hurricane" en „Spitfire" er meer dan tweehonderd neerschoten! Door dit succes tegen het Duitse luchtoffensief. dat van 8 Augustus tot 31 October 1940 duurde, behaalden de Britten een over winning, die van geweldige betekenis voor het verdere verloop van de oorlog zou zün. Ter herdenking van het optreden van het duizendtal RAF-piloten. dat tegen e>en drievoudige overmacht stand wist te houden, hield de Britse luchtmacht boven de hoofdstad een lucht parade. ptftcttur; r; jj. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN M OEM ^WarlfRij pea mannrly pemvpplt Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Tpjpfnfin nirpctlp. prv. ArimlnUlratip 25041" Redactie: 21501

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1