LEIDSCH DAGBLAD ranse regering ziet October met vrees naderen grote WEERBERICHT jjK Jaargang DINSDAG 13 SEPTEMBER 195S No. 28626 i. W. Henny jJaMW: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f.0 50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en-Administratie: 25Q*12Re4tcUe: 21501 O ommunisten streven naar een eenheidsfront op basis van nieuwe salariseisen (Van onze Parijse correspondent) De stakingen, die de laatste maanden Frankrijk hebben beroerd, beperkten «oornamelijk tot enkele delen van het land en in het bijzonder tot haven steden als Nantes, Rouen, Saint-Nazaire en Brest. Wat de omvang betrof zagen de stakingen er dus veel minder onrustbarend uit dan in 1953, toen vrijwel heel Frankrijk kon worden platgelegd. Daarentegen was het karakter nu aanzienlijk feller en gewelddadiger en in Nantes hebben zich, zoals men zich herinnert, zelfs botsingen met werkge vers en de politie voorgedaan die aan het begin van een burgeroorlog deden denken. De vrees is allerminst denkbeeldig dat binnen enkele weken de stakingen, met gelijke heftigheid, zich op een veel breder front, zo niet over heel Frankrijk, zullen herhalen. Die dreiging schijnt door verschillende voortekenen te worden aan gekondigd en regeringskringen met premier FAURE Faure aan het hoofd, zijn er momenteel dan ook bezorgdmet grote onrust door vervuld. ïerminderde internationale sponning leidt tot grotere ;en van werknemers volken van sociale onrust pakken a wt alleen boven Frankrijk samen. _ijr.d en Duitsland werden er de ulc maanden eveneens al zwaar door -j!frd, en de oorzaken zijn voor een -j deel uit de internationale verhou- ;nen de perspectieven van ontspan- te verklaren. de koude oorlog lijkt te zijn bygc- St Terdwijnt onder de arbeiders ook ■'idelijk het gevoel op bet economisch M .{emobiliseerd" te zijn. De bedrei- x uo boitenaf wordt langzamerhand witten, en onder de werknemers qt het verlangen aanspraak te maken ni»n ruimer aandeel van de grotere Wmrl, die ze menen te mogen ver- ntlen. Of die verwachtingen nu al niet op werkelijkheid dan wel op een it berusten vermindering van de eqiproductie behoeft nog helemaal lit met terhoging van het nationale dUhpdl gepaard te gaan zeker in speciaal in Frankrijk de Commu- eta hier een voedingsbodem menen te ~.Vo. die zich psychologisch gunstig •:hun exploitatie leent! Vele Franse werkgevers verbijsterend conservatief 'unnate de tegenstellingen tussen het T'i-Russische blok en de Westerse --a. althans voor het oog. aan acute "LVg verhezen, krijgen de Communis- aten Rusland ruimer kansen hun anale isolement te doorbreken. Er XI üch voor hen weer de mogelyk- -i sin een eenheidsfront op de basis - gemeenschappelijke looneisen, dat sier dan voorheen door ideologische ■reiullen ondermijnd zal behoeven te 'rten. Een der voorname redenen - de sociale achterstand van de arbei- Frankrijk, vergeleken bij Euro- w inden als Engeland of Nederland. Kit onbetwist wel in de omstandig- iat ze hier een in zichzelf scherp heide massa vormen, waardoor de sxchtlgheid van vele werknemers in hnd werd gewerkt. Over het alge- W loont zich de Franse werkgever in *tÜitBende mate conservatief of zelfs üonnalr, omdat de diepe kloof, die ubeidersklasse gescheiden hield, het a mogelijk maakte een verdeel-en- «•politiek te voeren. Dit wapen nu r x Franse patronaat wel eens spoe- - BI de handen kunnen glijden. klofte van Mendès-France wordt niet nagekomen tk" er zijn, op kortere termijn, nog factoren aan te wijzen die voor !"*lm Frankrijk een nog veel onheil- "••-ecder karakter dragen. De vorige *uij, van Pierre Mendès-France, had -«nelkind economisch actieprogram- besteld, met de verwezenlijking Whn ze. vlak voor haar val, nog «en schuchter begin kon maken, "ioverschakeling (of conversie) van of slecht renderende bedrijven naar '"Productieve sectoren, wilde Mendès- de grondslag leggen voor een Buien k Wt verwacht tot morgenavond '«nnderiyke bewolking met buien, daar met onweer. Matige tot cichtige wind tussen Zuid-West Weinig verandering in lempe- (Opgemaakt te 10 uur) 14 SEPTEMBER J?0 °P: 6.13 uur; onder: 19 02 uur. jun op: 4.02 uur; onder: 17.51 uur. y™***ter tc Katwijk te 1.37 en r bestaat uit acht pagina's PFLIMUN doet niet mee.... radicale sanering of modernisering van de Franse economie In het raam van deze plannen, welke leiden moesten tot algehele verhoging van het levenspeil, had de regering de arbeiders een reeks periodieke salarisverhogingen in het vooruitzicht gesteld, waarvan de omvang op gezette tijden, in onderling overleg tussen regering, werkgevers en arbeiders, zou worden vastgesteld. Op de aangege ven tijdstippen werden tot dusver, ook sedert Mendès-France. onder de druk van de feodale grootmachten was bezwe ken, die salarisherzieningen ook nog wel doorgevoerd. Maar de katholieke minister van Finan ciën, Pflimlin, heeft nu onlangs de vak bonden doen weten, dat zij b«j het vol gende „rendez-vous", in October a.s. op zijn aanwezigheid niet hoefden te reke nen. Wel ried hU de werkgevers aan de verzoeken om loonsverhoging zo liberaal mogelijk tc behandelen. Maar van een herziening over de ganse lijn zal geen sprake kunnen zijn. Ingeval arbeiders en patroons niet tot overeenkomst zouden kunnen geraken, is de regering echter bereid als arbiter op te treden. Dat de belofte van Mendès-France. die Indertijd door diens voormalige minister van Fi nanciën, de huidige premier Faure, onderschreven werd, thans niet nageko men zal worden door het tegenwoordige kabinet, zal de sociale rust en het kli maat van wederzijds vertrouwen zeker niet begunstigen! De kansen van een eenheidsfront tussen de Communisten en de overige arbeiders zullen er daarente gen in hoge mate door bevorderd kun nen worden. Productieverhoging stelt ernstig teleur Van zijn kant bezien, waren Pflimlin's argumenten zeker niet geheel van grond ontbloot. Ook de arbeiders hebben nu wel geleerd, dat ze weinig verder komen en zelfs spoedig achterop geraken indien hun salaris ver hogingen worden toege kend zonder dat de productie in gelijke verhouding is gestegen. Men heeft hier lang genoeg in de inflatiespiraal meege draaid om het verlangen te kunnen onderdrukken naar een herhaling van dat experiment. En tenslotte weten ook de vakbonden nu wel. dat de Franse prijzen nog altijd veel te hoog zijn om de concurrentie met het buitenland te doorstaan. Daardoor moeten uiteraard ook de mogelijkheden tot economische expansie voorlopig wel bijzonder beperkt blijven. Een heel veeg teken is in dit verband, dat het tempo van de productieverhoging sedert het vorig jaar bijna drie maal lager is geworden. Al deze en andere harde en teleurstellende waarheden zijn onlangs in twee belangrijke rapporten vastgelegd, die resp. door de gouverneur- generaal van de Franse Bank. Baum- gartner, en door Mendcs-France in zijn kwaliteit van voorzitter van de Kamer- commissie voor Financiën, werden op gesteld. Beiden hebben toen ook de we gen aangewezen waarlangs een verbete ring van de toestand zou kunnen worden bereikt. Maar het zijn juist die radicale genezingsmethoden geweest, die er oor zaak van waren dat Mendès-France door de zachte heelmeesters, die het nu weer voor het zeggen hebben, moest worden weggewerkt! Het zou wel eens kunnen zün dat nu spoedig het moment zal aan breken waarop de conservatieve partijen, die de regering-Faure thans beheersen, de rekening van hun slappe beleid en hun gebrek aan sociale doortastendheid, zullen krijgen aangeboden. En die reke ning zal vermoedelijk hoog zijn! Nieuwe krachtproef In Nantes en Saint-Nazaire hebben de arbeiders niet minder dan 25 pet. loons verhoging verlangd, en in vele gevallen is het hun gelukt meer dan twintig pro cent in de wacht te slepen. Wanneer bin nenkort, over het hele land, met dezelf de hevigheid even hoge eisen zouden worden ingediend, dan kan het moeilijk anders of Frankrijk zal een nieuwe krachtproef tussen „kapitaal en arbeid" te verduren krijgen. En dat vooruitzicht is voor de regering- Faure te bedenkelijker, omdat de gebeur tenissen in Noord-Afrika de eendracht van de coalitie-partijen al wel op een bijzonder hoge proef hebben gesteld. Het staat speciaal te bezien of de katholieken, van wie er velen nog met helmwee terugdenken aan de tijd, dat ze zij aan zij met de Socialisten stonden, er heel veel voor zullen voelen hun kansen bij de felle verkiezingscampagne, die zich al aankondigt, te compromitteren door hun solidariteit met de conservatieven, wier sociale opvattingen ze. tenminste met de mond. altijd bestreden hebben. Om al die overwegingen kan men wel begrijpen, dat de regering-Faure, en de katholieke minister Pflimlin in het bij zonder, de maand October met gemeng de gevoelens ziet naderen Kabinet-Faure eensgezind achter nieuwe koers in Marokko Ben A ra fa weldra naar Tangermaar hoe kan Parijs Ben Joessef weerhouden? (Van onze correspondent in Parijs) Tijdens een zitting, die vijf uur heeft geduurd, en waarvan de betekenis door politieke waarnemers al als „historisch" wordt omschreven, heeft de Franse regering zich gisteren accoord verklaard met de plannen, die premier Faure van u af aan ten aanzien van Marokko ten uitvoer wil gaan brengen. Over de draagwijdte en de inhoud van die plannen hebben wij gisteren al uitvoerig bericht. De uitvoering er van zal worden verzekerd door het „comité van vijf", dat in Aix-lcs-Bains met de Marokkanen confereerde en dat intus sen met de Gaullist Palewski en de Rooms Katholiek Teitgen werd uitgebreid. Na afloop van de zitting heeft premier Faure voor de radio een verklaring af gelegd. waarin hij er de nadruk op legde, dat Frankrijk graag de historische taak zal vervullen om Marokko te leiden en by te staan om een hogere trap staatkundige ontwikkeling te bereiken. tn de zijde van de regering is voorts vernomen, dat Sultan Ben Arafa bin nen drie of vier dagen zal aftreden en uit Rabat vertrekken. Men verwacht, dat hij zich als ambteloos burger in het gebied van Tanger zal vestigen. Kist goud uit K.L.M.-toestel Uit een KLM—toestel op weg van Managua in Nicaragua, naar Willem stad (Curacao), is Vrijdag j.l. een kist baar goud verdwenen. De kist maakte deel uit van een zending, die bestemd was voor New York. De vermissing werd in Willemstad opgemerkt, doch toestel had tussenlandingen gemaakt in Costarica en Panama. By het oplos sen van de diefstal is de hulp van „Interpol" Ingeroepen. Een der punten, die gisteren opnieuw aanleiding tot uitvoerige discussies heb ben gegeven, is de vraag geweest hoe Frankrijk zich er van zal kunnen ver zekeren dat de vroegere bultan Ben Joessef zich op een goede dag, tegen de wil van Frankrijk, niet opnieuw van de troon zal meester maken De rechtse ministers voelen zich in beginsel nog altijd sojidair met de leden van het conservatieve kabinet-Laniel, dat ln 1953 toeliet, of er aan meewerkte, dat Ben Joessef werd afgezet. Diezelfde ministers hebben nu weliswaar moeten erkennen, dat Frankrijk met de nieuwe Sultan. Ben Arafa, een niet al te ge lukkige keuze had gedaan, maar om ve lerlei redenen, waarbij het persoonlijke belang aan overwegend politiek presti ge niet de minste rol spelen, wensen zij toch niet toe te staan dat de Marok kaanse nationalisten zouden spelen met de gedachte, dat Ben Joessef nog eens terug zou kunnen keren op de troon. Eenzelfde garantie tegen die moge lijkheid wordt, naar het schijnt, ook door de andere Sultan. Ben Arafa, ge- eist alvorens hi) zich definitief uit Ra bat zou terugtrekken. Om aan die ver langens tegemoet te komen zal president Coty dezer dagen een brief richten tot Maandagochtend heeft de adju dant van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Berhard. Kapt. Luit. ter Zee P. J. S. de Jong. in opdracht van H.M. en Z.K.H. een krans ge legd aan de voet van de katafalk, waarop het stoffelij'k overschot van kardinaal De Jong ligt opgebaard in de Kathedrale Kerk te Utrecht. De krans van witte chrysanten was ge tooid met een rood-wit-blauw lint met de initialen van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins. De foto geeft een beeld van de plechtigheid. Jeep contra auto Militair gedood BU een aanrijding tussen een mili taire jeep en een personenauto Is gisteren een militair gedood. Twee andere militairen en een dame werden gewond. Het ongeluk gebeurde op de Amers- foortseweg tussen Nieuw en Oud-Mii- llgen. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de weg begon de jeep te slippen, waarin zich drie militairen be vonden, met het gevolg, dat hij in bot sing kwam met een uit tegenovergestel de richting komende auto. Bij de botsing werden de drie militairen gewond, even- ArVfV WM als een dame uit Apeldoorn die in de Ben Arafa. De ntrtni hoopt d.armoe Der„„emluto h„ Ben Arafa te kunnen overtuigen in het belang van zijn volk zijn troon te verla ten. Veel verder kon de Franse rege ring moeilijk gaan zonder onmiddellijk gevaar te lopen het contact met de Ma rokkaanse nationalisten te verbreken. Voor hen blijft Ben Joessef namelijk de enige wettelijke monarch en de res tauratie van diens troon 's voor hen dan ook zeker altijd nog het doel waar naar zij zullen blijven streven. Men kan betwijfelen ot Parijs zich op den duur met succes tegen dat streven zal kun nen verzetten personenauto zat Eén van hen was er zo ernstig aan toe dat hi) zich niet in veiligheid kon stellen toen de jeep in brand vloog. Ten gevolge van brand wonden die hij opliep verloor hij het leven. Het was de 21-Jarige dpi. soldaat P. J. Kroon uit Halfweg. Niet ernstig ge wond werden de dpi. soldaten J. Rat- terman uit Barneveld en C. J Slooter uit Gouda, beiden eveneens 21 jaar oud. Zjj zyn naar het militaire hospitaal te Arnhem overgebracht. De dame, die zwaar werd gewond. Is naar het Juliana- ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. Sinds 2 September wordt het Noorse schip ..Jopeter" door het ijs vastgehouden aan de Noord-Oost kust van Groenland. Het Deense schip ..Kita Dan", speciaal voor poolvaartcn gebouwd, is uitgevaren om de ..Jopeter" hulp te bieden. Sinds het schip vast zit en de motoren heeft afgezet, is het ruim 130 mijl naar het Zuiden afgedre- ven. Verscheidene leden van de be-1 T i manning zijn door Amerikaanse Vanochtend VertTOUWellJK gesprek 111 fle helicopters van boord gehaald. Een straaltje hoop in Moskou? De foto geeft een beeld hoe het schip aan alle kanten door het ijs is omgeven. werkkamer van maarschalk Boelganin O Tot gisteravond waren er bij de Russisch-Duitse besprekingen in Moskou geen vorderingen gemaakt. De partijen handhaafden hun bekende standpunten en, ofschoon de Russische premier Boelganin, gisteravond op een receptie in het Kremlin verklaarde, dat „alles goed zou gaan", was er hedenochtend nog maar xeer weinig hoop op een redelijke afloop van het overleg. Min of meer als laatste poging om de impasse te doorbreken, kwamen maarschalk Boelganin en de Bondskanselier vanochtend in het werkvertrek van eerstgenoemde voor een vertrouwelijk gesprek bijeen. Zii waren vergezeld van hun ministers van Buitenlandse Zaken, resp. Molotof en Von Brentano. De ministers kwamen even voor tien uur plaatselijke tijd bijeen. Na dit gesprek op het hoogste niveau (er was toen volgens Duitse kringen „een straaltje hoop") begon om elf uur een be spreking van de volledige delegaties in het Splridonowka-paleis. Vliegtuigen al onderweg Adenauer heeft gisteren aan de am bassadeurs van de Westelijke „Grote Drie" medegedeeld, dat hy met de Sov jet-Russische leiders ls overeengekomen, dat er permanent diplomatiek contact tussen Bonn en Moskou zal zyn, zonder dat dit voorlopig het aanknopen van di plomatieke betrekkingen zal Inhouden. Voorts toonde West-Duitsland zich be reid met vertegenwoordigers van Oost- Dultsland en de Sovjet-Unie te spreken over het vraagstuk van de krygsgevan- genen, zonder dat dit. In welke vorm dan ook. een erkenning van het Oost- Duitse bewind zou inhouden. De Ameri kaanse ambassadeur Bohlen verklaarde het met het standpunt van Adenauer eens zy°- Symbolisch voor het ongunstige ver loop van zaken in Moskou was het be richt uit Hamburg, dat twee viermoto rige vliegtuigen van de „Lufthansa", waarmee Bondskanselier Adenauer en een deel van zyn delegatie naar Bonn zullen terugreizen vanochtend uit Ham burg naar Moskou zyn vertrokken Zo als bekend is het vertrek van de West- Duitse delegatie voor Woensdag vastge steld. In Bulgarije arrestatie van vijftig officieren Volgens berichten, die Maandag In Wenen uit gewoonlijk betrouwbare krin gen in Sofia zUn ontvangen, zün vyftig officieren van het Bulgaarse leger ge vangengezet nadat zü blyk hadden ge geven voorstanders te zijn van een nau wer militair verbond met Joego-Slavië. Een aantal officieren had in het open baar zUn ontevredenheid uitgesproken over de huidige betrekkingen tussen de twee landen en had aangedrongen op de vorming van een Balkan-federatie, al dus deze berichten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1