LEiDSCH DAGBLAD Peron na ontslagaanvrage weldra tot andere gedachten blijft aan en is President strijdlustiger dan ooit Egyptische straaljagers boven gebied van Israël neergehaald WEERBERICHT Nixon over de voorwaarden, die Moskou moet inwilligen 94ste Jaargang DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 No. 28616 putcteur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6.40 per kwartaalf.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 51055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 president Peron van Argentinië heeft gisteravond de ontslagaanvrage inge trokken, die hu eerder op de dag had ingediend. Als reden voor zijn ontslag bid de president opgegeven, dat hU hoopte daardoor de rust In het land te kunnen herstellen. Het gevolg was, dat de Peronistische beweging in het ge- bele land haar aanhangers opriep de president tot andere gedachten te bren- ftn. Daarop verzamelden zich tienduizenden leden van de partü, de vakverenigin- pn en de vrouwen-organisaties op de Plaza de Mayo in Buenos Aires, waar lij aankondigden te zullen blijven totdat de president tot andere gedachten zou lijn gekomen. „Wij zullen niet toestaan, dat enkele luiaards de kalmte in de stad re retoren. Als de arbeiders deze rust niet kannen bewerken, zullen zij de arbeid voor onbepaalde tijd neerleggen", aldus de vakbondsleider Hugo de Pietro. Vervolgens hield Peron een rede, die als de strjjdlustigste van zijn gehele loop baan werd gekenmerkt. „Wanneer er een van ons valt, zullen er vijf van hen rallen", tel de president ojn. „Geweld worde beantwoord "met nog groter geweld" President Peron noemde „strijd" het n;euw wachtwoord van de Peronistische besreginaa De strijd zal worden voort gezet totdat de oppositie geheel is ver dwenen. Toen Peron het woord nam waren ongeveer honderdduizend Argen tijnen op het grote plein samenge stroomd. Ook van buiten de stad waren de mensen met bussen en treinen aange roerd. Uit de toespraak van Peron ci teren wij nog: Geweld zullen wij met nog groter ge weid beantwoorden. De verdraagzaam heid welke wij tot dusver aan de dag hebben gelegd, geeft ons nu het recht om met geweld op te treden en van nu af aan hebben wij een blijvende gedrags lijn voor onze beweging vastgesteld: wie de orde poogt te verstoren door het ge dood. Deze gedragslijn, welke alle Pero nisten moeten volgen, ls met alleen ge richt tegen de uitvoerders doch ook tegen de organisatoren van opstandige acties". De minister van het Leger, generaal Franklin Lucero, die na de opstand in Juni „de sterke man" van Argentinië werd genoemd, verklaarde Woensdag, dat hij de orde ten koste van alles zal handhaven. Woensdagmiddag zag Buenos Aires er uit als een stad. waar de noodtoestand was afgekondigd. De regeringsgebouwen werden door sterke troepeneenheden be waakt, terwijl bij de ambtswoning van de president en het ministerie van Oor log machinegeweren en lichte stukken geschut stonden opgesteld. Winkels en fabrieken waren gesloten. Zweden wordt weer „nat" Op 1 October as. eindigt in Zweden de restrictie op alcohol, die bijna 45 jaar van kracht is geweest. Dan zullen de Zweden weer hun borreltje kunnen drin ken zonder rantsoeneringskaart. De eerste October valt op een Zater dag en die dag zullen de staats-alcohol- zaken gesloten zijn, omdat de overheid vreest dat de Zweden deze bijzondere dag zullen vieren met respectabele hoe veelheden sterke drank. De dorstige ke len zullen pas op Maandag 3 October gelaafd kunnen worden. Van heden. 1 September, af zal geen enkele reclame voor alcoholische dranken gemaakt mogen worden. In de winkels moeten de flessen plat worden neergelegd en zodanig dat alleen de bo dems voor de cliënten zichtbaar zijn, .opdat zij de klant niet tot kopen zullen verleiden", zoals in de officiële motive ring wordt In de Nederlandse afdeling van de St Eriks jaarbeurs moest een reclameplaat voor Nederlands bier worden verwijderd. De Nederlanders waren tevoren op hof felijke wyze van de nieuwe bepalingen in kennis gesteld. Generaal Boyer in Marokko aangekomen Tachtig doden door ramp in Nepal Door een aardverschuiving en over stromingen in het gebied van Lam- djoeng (Noord-Nepal) zün tachtig per sonen om het leven gekomen Israëlische „strafexpeditie" tegen kamp van Egyptenaren bij Gasa Een Israëlische straaljager heeft hedenochtend te Gad Mordechai, bij de grensstrook van Gaza, twee Egyptische straaljagers neergeschoten, die een patrouillevlucht boven Israëlisch gebied maakten. Beide toestellen kwamen op Israëlisch gebied terecht. Van Israëlische zijde is gisteren een actie op grote schaal ondernomen tegen een Egyptisch kamp in de buurt van Gaza dit als represaille voor de overval op Israëlisch gebied, waarbij vijftien Israëliërs werden gedood. De aanvallers waren afkomstig uit dit Egyptische kamp. Een hoofdkwartier in genoemd kamp werd opgeblazen. Aan Israëlische zijde viel één dode, er waren acht ge wonden. Enige uren tot kort voor middernacht werd zwaar gevochten. „Terreur over hardwerkende bevolking" Deze aanval had ten doel duidelijk te maken, „dat een campagne van provo catie, bloedvergieten en vernieling niet Generaal Boyer de la Tour is Woens- dag per vliegtuig uit Tunis te Rabat ,n om (j randval op te volgen t-generaal van Marokko. :n van het Vreemdelingenle- t witte kepi's, Senegalese in- aet rode fez en getulbande Ma- recruten presenteerden het en de generaal het vliegtuig Onder de personen die de nieuwe re- fident-generaal verwelkomden, bevon den zich de Marokkaanse grootvizier, de 108-jarige El Mokri, en vele leden tan de staf van de afgetreden Grand val. Ook velen, die door Grandval wa len ontslagen toen deze twee maanden gleden in Marokko kwam, waren bij de aankomst aanwezig. Later begaf de nieuwe resident-gene raal zioh in een open auto door de vrij wel geheel verlaten straten van Rabat naar zijn ambtswoning. In enkele de len van het land hadden winkeliers hun raken gesloten als teken van rouw over het heengaan van Grandval. Intussen zal een Marokkaanse dele- latie naar Antsirabe op Madagascar vertrekken om overleg te plegen met ce vorige Sultan. Mohammed ben Joes- eef, die indertijd werd verbannen. Geregeld komen vliegtuigen met franse troepen uit Duitsland in Marok- aan met het oog op eventuele ongere mdheden als gevolg van het vertrek ran Grandval. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrjj veel bewolking met plaatselijk wat rejen of motregen. Overwegend matige *lnd tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 2 September Jpo op: 553 uur; onder. 19.30 uur. op; 19.02 uur; onder: 6.07 uur. ^gwater te Katwijk te 3.14 en 15.38 r bestaat uit 12 pagina's De Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft te Boston in een belang rijke politieke rede voor de 56ste conferentie van „Oudstrijders uit oorlogen met het buitenland" vijf „wegversperringen op het pad naar de vrede" opge noemd, welke de Sovjet-Unie uit de weg zal moeten ruimen, wil zij bewijzen, dat zU oprecht streeft naar een vermindering van de internationale spanning. Nixon zei, dat, wil de Sovjet-Unie haar in Genève gebezigde woordenin „harde feiten en daden" omzetten, zjj het volgende moet doen: Oost-Duitsland de vrijheid hergeven; Instemmen met ontwapening; Het ijzeren gordijn neerhalen; De Oost-Europese satellietstaten hun onafhankelijkheid hergeven; Een einde maken aan de internationale Communistische campagne waarbij aangezet wordt tot het plegen van subversieve handelingen en spionnage. hebben en de belastingen te verlagen nimmer haar defensie zal verzwakken tot deze vijf obstakels op de weg naar de vrede opgeruimd zijn en er een recht vaardige vrede zal zijn bereikt. Nixon verklaarde voorts, dat de Ver enigde Staten op het ogenblik geen plan nen hebben om Communistisch China te erkennen, haar toelating tot de Ver enigde Naties te steunen of zelfs maar in te stemmen met onderhandelingen met Peking op het peil van ministers van Buitenlandse Zaken. Totdat de Sov- jet-Unie en Communistisch China hun vreedzame bedoelingen bewezen hebben, „moeten wij onze militaire maoht hand haven en onze bondgenoten steunen bij de handhaving van hun strijdkrachten", zo zei de Amerikaanse vice-president. lang straffeloos kan worden gevoerd dat de wapenstilstandovereenkomst voor beide partijen en niet slechts voor een fcartij is bedoeld", aldus een com muniqué. dat het ministerie van Buiten landse Zaken gisteravond uitgaf. „Egyp te brengt terreur over een hardwerken de bevolking over een groot gebied en is overgegaan tot actieve oorlogvoering". De Israëlische delegatie bij de Ver. Naties heeft gisteren voor de derde maal in drie achtereenvolgende dagen de voorzitter van de Veiligheidsraad op de hoogte gebracht van „de Egyptische daden van geweld in het gebied van Gaza". Japan gaat zelf defensie verzorgen Geslaagd overleg van Dulles met Sjigemitsoe De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, heeft Woensdag in zijn besprekingen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, „zijn doel bereikt", zoals hij het uitdrukte. De minister zei na een bespreking van twee uur met minister Dulles „zeer te vreden" te zijn over de bereikte resul taten. Sjigemitsoe verklaarde van me ning te zijn dat de besprekingen belang rijk zouden bijdragen tot een verstevi ging van de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Japan en voegde eraan toe, dat de banden tussen beide landen „nog steviger" zullen worden dan voor heen. De ministers v van de beide landen zijn gedurende besprekingen overeengekomen, dat po gingen zullen worden gedaan om Japan zo spoedig mogelijk zelf de grootste ver antwoordelijkheid voor zijn eigen verde diging in handen te geven. Verder zijn d< ministers overeengekomen, dat in de toekomst zal worden onderhandeld over terugtrekken van de Amerikaanse land strijdkrachten uit Japan in overeenstem ming met de toeneming van Japans eigen defensiemacht. Bij deze besprekingen zal rekening worden gehouden „met de bestaande toe stand in Azië", aldus een gezamenlijk Russische glimlachjes slechts „bedotterij en bedriegerij"? De voorspelling van Nixon was, dat wanneer de Russen volledig aan dit Amerikaanse verlanglijstje gehoor geven, „het begin van het einde van de koude oorlog in zicht zal komen". Wanneer de Sovjet-Russen deze vijf wensen niet zouden verwezenlijken, dan, zo zei Nixon, betekenen de Russische glimlachjes in Genève totaal niets en zou voor de wereld blijken, dat dit glim- lach-offensief slechts „bedotterij en be driegerij" is. Hy waarschuwde veelbetekenend, dat de Verenigle Staten ondanks haar ver langen om de begroting in evenwicht te Subsidie aan prof. Baschwitz VOOR STANDAARDWERK OPINIE-ONDERZOEK Dr Georg Gallup, de wetenschappe lijke grondlegger van het opinie-onder zoek, heeft gistermiddag aan prof. K. Baschwitz, hoogleraar in de persweten schappen en massapsychologie te Am sterdam. een bedrag van f. 5.000.ter hand gesteld ten behoeve van een uit gave. die door prof. Baschwitz wordt verzorgd en waarin alle opinie-onder zoeken, die in de wereld sinds 1946 met betrekking tot de internationale ver houdingen werden gedaan, zullen worden opgenomen. Dr Gallup deed dit als voorzitter van het tweejaarlijkse internationale con gres van de „International Association of Public Opinion Institutes", dat te Baarn In het kasteel „De Hooge Vuur- sehe" wordt gehouden. Tot nu toe bestaat er slechts een standaardwerk over resultaten van opinie-onderzoek, doch dit werk is ver ouderd omdat het slechts de periode 1935—1946 behandelt Gisteravond zijn de deelnemert aan het Internationale Goochel- congres in het Rijksmuseum door het gemeentebestuur van de hoofd- stad ontvangen. Na het officiële gedeelte liet burgemeester A. J. d'Ailly (links) zich inwijden in de kunst van het manipuleren met tngerhoeden door de goochelaar John Ramsay. Dr Drees telegrafeerde Prinses Wilhelmina De minister-president dr W. Drees leeft gisteren het volgende telegram aan HKH. Prinses Wilhelmina gezon den: „Hoewel het de Ministerraad bekend is, dat Uwe Koninklijke Hoogheid sinds de overdracht van de Kroon de viering van haar verjaardag als een zuiver per soonlijke aangelegenheid beschouwd wenst te zien. gevoelt hij de behoefte om op deze bijzondere verjaardag een tolk te zijn van heel ons volk in zijn erkentelijkheid voor hetgeen Uwe Koninklijke Hoogheid gedurende een lang en veelbewogen tijdperk voor ons land is geweest en heeft gedaan Mede namens mijn collega's moge lk Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig geluk wensen met deze feestdag de hoop uitspreken dat het haar gegeven zal zijn nog %-ele Jaren temidden van de haren getuige te zijn van een verdere opbloei van ons land in een tot vrede komende wereld". Na ellenlange discussies Voorlopig geen nieuwe staking in Amsterdam Situatie te vergelijken met een kruitvat (Speciale berichtgeving) In verband met het nu definitieve ont slag van de oud-stakingsleiders van enige maanden geleden is onder het Amsterdamse gemecntepersoneel (la gere regionen) onrust ontstaan. In de afgelopen nacht werd een aantal ver gaderingen gehouden van zowel de trammannen, als de employées van de haven- en handelsinrichtingen (havenarbeiders) om zich te beraden over een hernieuwde staking. Voor de eerste maal sinds de I Luchthaven Schiphol. Het toestel - I weersomstandigheden oorlog is een Duits verkeersvlieg- een Convair - iras onderweg naar wijken, tuig geland op de Amsterdamse Diisseldorf, doch moest door de j Weten die fietsers meer van moord op Janet Marshall? De moord op de dertigjarige Engelse onderwijzeres Janet Marian Marshall die na een fietstocht door Frankrijk bij het dorpje Belloy in het Noord-Franse departement Somme dood werd aange troffen, heeft in Engeland grote ont steltenis verwekt. Het merkwaardige is, dat zij uit dezelfde plaats in Engeland afkomstig is als het vermoorde echtpaar Drummond cn hun dochtertje, n.l. Nottingham. Men verwacht enig resul taat van het getuigenis van drie jeug dige wielrijders, mogelijk eveneens Engelsen, die haar misschien nog kort voor haar dood hebben gezien. Men weet voorts, dat Janet Marshall de Donderdagnacht in een Jeugdherberg te Amiens heeft doorgebracht en van daar naar Le Ququet vertrok. Zij droeg shorts en bereed een herenrijwiel met een bagagetas en reserwwlel achterop. Zij is nog gezien door de overwegwach ter te Plcqulgny, een dertien km van Amiens, op de lijn Parijs—Calais. Zij was alleen toen zij deze overweg pas seerde. Een driehonderd meter achter haar kwam toen een gezelschap van drie Jeugdige fietsers, naar wie thans wordt gezocht. Het lfjk van de verslagene. dat Zondag werd ontdekt, vertoonde sporen van een worsteling De fiets lag er bij maar de bagage, een gedeelte van de kleding en alle papieren waren verdwenen Door middel van de label aan het reservewiel, waarop het adres van een Parijse jeugd herberg voorkwam, heeft men de dode kunnen Identificeren. Zij schijnt met een das of iets dergelijks geworgd te zijn. Het lijk ls voorlopig op het kerkhof van La Chaussee-Tirancourt bi] Plcqulg ny begraven. De eerste bijeenkomst - die van de havenarbeiders - kwam niet tot een re sultaat en besloot af te wachten wat de trammannen later in de loop van de nacht zouden beslissen. Die vergade ring van de mannen van de tram werd na twee uur gehouden In Frascati, in de Nes, en was druk bezocht. Ook hier za ten de oud- en ontslagen stakingsleiders achter de bestuurstafel. Na ellenlange discussies, waarbij het pro en contra der staking werd belicht, werd besloten voorlopig nog niet in staking to gaan. doch af te wachten wat de erkende Vakbonden alsnog bU het gemeentebe stuur zullen kunnen uitrichten, temeer daar de salariëring van deze klasse van ambtenaren (een afgevaardigde van het CNV wees er nog eens met nadruk op in deze bijeenkomst) alles te wensen over laat. Het woord, aldus de trammannen. is thans aan het gemeentebestuur. Inmiddels k ook bij het Energie-be drijf de wens tot staking veel voel baarder geworden dan voor kort. En wat de arbcidsvrede bij de Gemeente dienst betreft, zou men kunnen zeggen dat Amsterdam momenteel te vergelij ken is met een groot kruitvat. Zo ergens een staking uitbreekt, is liet gevaar groot dat deze door tal van andere diensten zal worden overgeno men en zodoende de hele stad zat lamleggen. Prachtig werk van Unicef In de eerste helf van dit Jaar heeft Unicef, het Kinderfonds van de Ver enigde Naties, reeds aan 17 millloen moeders en kinderen voornamelijk in de minder ontwikkelde gebieden directe hulp geboden in de vorm van voeding of medische bijstand! Zo werden gedu rende de eerste helft van dit Jaar ruim 8 mlllioen kinderen ingeënt tegen tu berculose, waardoor het aantal tegen t.b.c.-ingeënte kinderen sinds 1948 steeg tot 515 mllfloen. Voorts werden 3.5 mil lloen moeders en kinderen Ingeënt te gen malaria. 600.000 vooral In Indo nesië werden er behandeld tegen fraboesla en 500.000 tegen trachoom, een Inheemse oogziekte. Ruim 4 millloen moeders en kinderen waren betrokken bij de regelmatige voedsel-ultkerlngen van Unicef.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1