Jubel Vebo: expositie die gezien mag worden In België Vlaamse meerderheid Fraaie zuivelcollectie in Waag WOENSDAG 31 AUGUSTUS Stadszaal werd ingrijpend veranderd Waag (met kaas) staat nu aan plantsoen Reeds maanden geleden is men begonnen met de voorbereidingen van de Jubel-Vebo, die hedenmorgen officieel is geopend. Maanden lang hebben tientallen personen plannen uitgewerkt en alles was op papier al lang gereed. Plannen alleen zijn echter onbruikbaar, want die kan men niet voorzetten aan de tentoonstelling-bezoekers: op de practische uitvoering komt het aan. Kan men bij de voorbereiding spreken van maanden, bij de uitvoering van de plannen moet men rekenen met uren. Maandag is men begonnen en vandaag is de tentoonstelling geopend: wat in die korte spanne tijds aan werk is verzet, grenst aan het ongelofelijke! Vannacht heeft men de gehele nacht doorge werkt om tijdig gereed te zijn. Alle moeite is echter beloond geworden, want de tentoonstelling maakt een zeer goede indruk. De heer C P. Vink heeft de gehele opbouw van de binnententoonstelling in Stadsgehoorzaal ontworpen en doen uitvoeren Hij heeft er voor gezorgd, om slechts een enkel practiach puntje te noemen, dat de bezoekers geen enkele itand missen: „het éénrichtingsverkeer" is zodanig geleid, dat men alle stands passeert. Zodra men de hal binnenkomt, nlt het op dat de achtergronden van de Tsr-chillende stands lichtblauw zijn ge houden In de gangen treft men groen sis achtergrond aan en in de zalen crème en zwart. Links in de hal vindt een een antieke hoerenkamer, ingericht tor .De Lakenhal". Een bijzonder aar- 4ig tafereeltje, om naar te kijken maar uet om er nu nog in te wonen I ZO MOET HET Bij binnenkomst in de grote zaal, krijgt men te zien hoé het melklokaal, óf rundveestal en het varkenshok moe- tea worden ingericht en met welke mid- tóten hygiënische en doelmatige lokali teiten worden verkregen. Goed inge richte melklokalen ij nog schaars in ons land en tóch heeft de boer, die zo'n modem lokaal heeft er niet andérs dan remak van. en bovendien het komt de kwaliteit van de melk ten goede en daar u het toch iedere boer en ook ieder stadsmens om begonnen. Wol is een grondstof, die aan ieder be tond is, en men koopt in de winkel een knot of het de gewoonste zaak van de wereld is. Maar wat gaat er aan vooraf, «r de knot -/ol in de huiskamer ligt of «reen textielzaak een wollen vest in de etalage kan hangen? Op de Vebo is het te zien: Iedere dag worden enkele scha pen geschoren en dan kan men (op foto's) de verdere gang van de wol vol- fen. „Van pluisje wol tot eindproduct" heet dit onderdeel van de tentoonstel ling, dat op het podium is te vinden. ZO DOET DE BOERIN De boerinnen hebben niet achter wil len blijven op de Vebo Zij komen met Mn standen zo dóet de boerin" en blijkt dat de boerinnen heus nog wat meer doen dan koelen melken, Khrobben en kousen stoppen I Dit alles is te vinden in de grote zaal, waarin het midden een prachtig stuk is opgebouwd rcn bloemen, fruit en groente: het beste o mooiste is hier bijeen gebracht. Jeugdpaviljoen Sanatorium „Sonnevanck" PLAATS VOOR 80 PATIËNTEN Het nieuwe jeugdpaviljoen „Irene", het bestuur van het Sanatorium Jjonwanck" te Harderwijk 8 Sep- jfmber a.s. officieel hoopt te openen, «ut temidden van geurende denne- fomen als een monument van offerzin na Christelijk Nederland. Een bedrag jwn bijna f. 800.000 werd daarvoor uit suppletiefonds van de vereniging jeioumecrd. Paviljoen is geheel gelijkvloers ge- H»n' beslaat ruim 1 HA van het grote terrein van „Sonnevanck". Hggen aan de Zuidzijde en dus veel zonlicht, dat echter i ,'^eC!aal aangebrachte luifels langs ff'nmi op de gewenste wijze wordt SS?. Langs de zalen loopt een 4 m ^gelterras, terwijl overdekte open „j!®?.,®et een glazen tussenscherm het W maken nagenoeg altijd te ku- »'t de wind en directe zonnestralen. J*- gebouw, dat 80 patiënten tot 18 herbergen, zal op 8 September raw bezet zijn. Daar door het werk g^MOWltatiebureau's, schoolartsen- tóp betere voeding en hygiëne de ij* vooral onder de Jeugd terugloopt, ®en het paviljoen zo ingericht, Zeer aantrekkelijk is de stand van de Lakenhal, waarin een oud-Hol landse hoerenkamer wordt uitge beeld. Dank zij de merkwaardige lichteffecten en de kostbare in deze siand verwerkte stukken een van de fraaiste hoekjes van de expositie. (Foto LD./Van Vliet) laat uitbeeldt. De binnenplaats is her schapen in een dorpsmarktpleintje. MELK IS GOED VOOR ELK „Melk is goed voor elk" heet de aparte tentoonstelling, die in de Foyer is ge bouwd Een keur van melk en vleeswa- In de hal rechts bevindt zich een ren is hier te vinden, en het water loopt zeer attractief deel van de tentoon- je dan ook om de tanden bij het zien van al deze lekkernijen. Zag men beneden in de gTote zaal hoe de boerderij model ingericht moet wor den, in de bovengang kan de kippen houder zien hoe zyn kippenhok er stelling: een aantal biggetjes bivak keert daar; zü worden gevoed door een kunstmoeder. In de gangen wan delt men langs een fotoreportage, waarin het leven van de boer van 's-morgens vroeg (4 uur) tot 's-avonds elgeniyk behoort uit te zien. Ook vindt men hier een broedmachine waarin ge durende de gehele tentoonstelling eieren uitgebroed zullen worden. De Rijksvoor lichtingsdienst geeft in de kleine zaal voorlichting op het gebied van de land bouw en veeteelt. Dit alles is slechts een greep uit het vele dat er te zien is op de binnenten toonstelling. Er zijn nog vele stands van firma's, die werkzaam zijn op het gebied van de landbouw en veeteelt. Ook hier zijn de nieuwste snufjes geëxposeerd en de kenners zullen zeker watertanden by het zien van deze begeerlijkheden. OP DE AALMARKT Niet alleen de Stadsgehoorzaal is in gebruik, ook de Aalmarkt en de Waag behoren tot het expositie terrein. Op de Aalmarkt is onder leiding van de chef van de afdeling Plantsoenen de heer A. Galjaard een ware tuin aangelegd, waarin allereerst wordt getoond hoe slecht de verkaveling van de landerijen ls. Dat er na de ruilverkaveling veel eco nomischer gewerkt kan worden, komt duidelijk tot uitdrukking. Op het Waag- hoofd is een kleine watermolen gebouwd, die wanneer er geen wind ls. electrisch aangedreven wordt. Voor de Waag heeft de Nederlandse Heide Mij een diorama opgesteld van een karakteristiek Zuid- Hollands bedrijvig landschap waarvoor de omgeving van Rijpwetering en Kop- poel is uitgebeeld. De verlichting in de avonduren moet bijzonder mooi zijn, te oordelen naar wat wij er gisteravond van zagen toen men „proef brandde", ZUIVELTENTOONSTELLING In het Waaggebouw vindt men de zul- veltentoonstelling. waar honderden ka zen liggen uitgestald; de Waag en kaas horen immers bij elkaar I Men kan er kazen bewonderen, die van de jury een 9% of 10 kregen, en de jury moet lang niet mals geweest zijn bij de beoorde ling. dus hier moeten wel kazen liggen van zeer goede kwaliteit. Hulde aan de kaasboeren en vooral ook -boerinnen, die zulke producten hebben weten te leveren! TOTALE VERANDERING Het ls verheugend dat de Waag on danks de restauratie gebruikt kon worden bij deze Jubel-Vebo. De stei gers en balken, verband houdend met de herstelwerkzaamheden zijn blijven staan, maar wat doet dat er toe: het gaat toch immers om de kazen die er liggen. Is de Waag dus uiterlijk en in wendig gebleven zoals hij was, de Aal markt is herschapen in een plantsoen en ook de stadszaal heeft een grondige verandering ondergaan. De ba Icons zijn. van beneden uit ge zien. geheel weggewerkt en ook de pi laren zijn op prachtige wijze gecamou fleerd En waar is de gang gebleven op de plaats waar nu het antieke boeren kamertje is? De grote zaal ls verder nog versierd met de wapens van alle ge meenten uit de omgeving, die als het ware geschaard zijn rond het grote wa pen van Lelden, als verzamelpunt, dat boven het podium hangt. De Jubel-Vebo ls een grootse mani festatie geworden van wat Lelden en omgeving presteert op het gebied van de landbouw cn veeteelt. Een mani festatie. die het verdient dat duizen den er een kijkje gaan nemen. Snellere bevolkingsgroei in de Vlaamse provincies dan in Walenland (Van onze correspondent in Brussel) Volgens officiële gegevens, welke ln de Belgische staatscourant werden ge publiceerd. telt h%t koninkrijk België thans 8.840.704 Inwoners. Het „hart en de geest" van België, de provincie Brabant, telt 1.874.168 inwoners, waarvan niet minder dan 1.353.068 in het arrondissement Brussel wonen. Brussel ls - gezien dit cijfer - een van de belangrijkste en dichts bewoonde centra van West-Euro pa. Ofschoon het geboortecijfer In Brussel zeer laag is, groeit de stad gestadig. ZU oefent namelijk een grote aantrekkingskracht uit op de Vlaamse provincies. Ieder jaar „emigreren" circa 10.000 Vlamingen naar Brussel. Goede en zeer goede producten onder 140 keuringsinzendingen In de Waag, het kaascentrum bij uitnemendheid, vindt men tijdens de Jubel-Vebo een uitgezochte collectie kazen, die de liefhebber doet water tanden. De jury heeft een enorm werk moeten verzetten, om de keuringen tot een tijdig einde te brengen. Niet minder dan 140 inzendingen waren onder die overvloed van zuivelproducten voor keuring ingezonden, en tenslotte kwam de jury tot de algemene slotsom, dat de kwaliteit goed was, in enkele gevallen zelfs zeer goed, enkele uitzonderingen daargelaten die men steeds op grote keuringen als deze aantreft. Wij laten hieronder een beoordeling naar klasse volgen, met de namen van de prijswinnaars. Behalve deze genoemde prijzen werden nog vele eervolle vermeldingen toegekend, die illustreerden op welk een uitstekend peil de inzendingen stonden. De Zuidhollandse kaasmakers en kaasbereidsters tonen hier, wat zij kunnen, en ongetwijfeld zal voor deze bijzondere afdeling van de Jubel-Vebo in de komende dagen grote belangstelling bestaan. Goudse kazen Klasse A, gewicht tot 8 kg. Het aantal Inzendingen in deze klasse bedroeg 11 stuks, die een gemiddeld puntenaantal bereikten van 86.3. Hoewel dit boven 85 dus eerste soort kaas ls, kwamen er van deze groep toch nog 5 stuks in de derde klasse terecht. Enkele kazen lieten het zitten op het model, een enkele kreeg ernstige puntenaftrek voor de korst, andere waren niet ideaal naar de hoofd kenmerken reuk en smaak. De smedig heid was over het algemeen goed. Een eerste prijs werd toegekend aan een kaas die 94 punten noteerde, aan gevoerd door J. A. Boere te Alphen a. d. Rün, terwijl in deze klasse drie In zenders een eervolle vermelding kregen. Klasse B met een gewicht tussen de 8 en 12 kg. tellende 33 inzendingen met een gemiddeld puntenaantal van 82.7. Op de modellen viel in deze klasse niet zoveel aan te merken, hoewel enkele ka zen iets te plat waren Wat de huid betreft hadden enkele kazen wat teveel doekvouwtjes en andere iets teveel vuil in de korst. Ten aanzien van geur en smaak kwamen de gebreken branderig, bitter, zuur en gasslg enige keren voor. De smedigheid was in door snee goed tot heel goed. Wat de door snede betreft kwam het gebrek nesterig een enkele maal voor Enkele kazen wa ren bovendien „blind", d.wz, dat er te weinig gaatjes in waren. Boere uit Alphen a. d. Rijn, de tweede met eenzelfde puntenaantal naar Th. Zwetsloot te Hoogmade en de derde naar L. Hillenaar eveneens uit Hoog made. Vierde werd C. Snoek uit Berg ambacht. de tweede vierde werd mevr. A. P. C. Vergeer uit Nieuwkoop, de vijfde S. J. Visser uit Rijnsaterwoude. Klasse C met een gewicht van meer dan 12 kg. telde 28 inzendingen met een gemiddelde van 84.5 punten. Hier waren 7 kazen (25 procent!) niet goed naar model, doordat zij niet goed waren ge recht. Dit is een klein schoonheidsge brek dat gemakkelijk te verhelpen is. Dit gebrek wyst er op dat de boerin als ge- vólg van te weinig hulp niet die zorg aan het rechten heeft kunnen besteden die verwacht kon worden. De korsten ln deze klasse waren best, hetgeen voor zware kazen als deze van zeer groot belang is. Wat reuk en smaak aangaat behaalden verscheidene kazen een 8 of een 9. Op dit belangrijke onderdeel kwam deze klasse dus goed te voorschijn. De sme digheid was in bijna alle gevallen uit muntend, doch de doorsneden waren niet zo goed. Onregelmatigheid was daarbij het meest voorkomende gebrek. De jury verlangt nu eenmaal ook een op het oog goede verdeling van de openingen. De eerste prijs in deze klasse (ring naar C. N. van de Akker te Leimuiden met 98 punten, de tweede met 96 pun ten naar J. W. v. d. Geest te Oegst- gecst, de derde met 94 punten naar H. van Leeuwen te Alphen a. d. Rijn en de vierde naar S. van Schle te War mond. In deze rubriek waren er voorts nog tien eervolle vermeldingen. Leidse kazen Klasse A tot 8 kg. telde vier inzendin gen met gemiddeld 93.2 punten. Wat in deze rubriek verloren ging aan hut (at j/inl 11 Paviljoen zo ingericnt, t»M. w bezwaar °P volwassenen san otn overgeschakeld. 12 WLLIOEN' MINDER DIVIEZEN de verkorte balans van de Si rfOf zijn in de posten, die onze ft?» ffiJi®cnP°sitie bepalen, de dl- ki-L •notaties weer van ondergeschikte mja Jeweest. Per saldo blijkt, de ^^deviezenreserve met circa f.12 venninderd tot f. 1.488 millioen. Een deel 'u ooitr\jlelijketewerking van dit diorama is zeld- diorama var, aat schap pij. zaam sterk en men krijgt de indruk, de omgeving van de Koppoel bijl zo over het door een halfbewolkte Rijpwetering uitbeeldend. De diep-1 pastelblauwe Hollandse lucht over koepelde ruime polderland uit te zien. (Foto LDVVan Vliet) Brussel rubriek apart Van de 8.840.704 Belgen zijn circa 60 procent Vlamingen en 40 procent Walen en Brusselaars. By de Indeling van Bel gië in taalgroepen wordt voor de Brus selaars steeds een apart rubriekje ge maakt, omdat de bewoners van de Belgi sche hoofdstad radicaal weigeren te ant woorden op de vraag, of zy Vlamingen of Walen zyn. Op die vraag antwoorden zy namelyk prompt: wy zyn Belgen. Wanneer men de bevolking van de Vlaamse provincies - Antwerpen. West- Vlaand eren. Oost-Vlaanderen. Limburg en het arrondissement Leuven van de provincie Brabant - by elkaar telt, komt men tot een Vlaamse bevolking van cir ca 5 mlliioen zielen. In het arrondisse ment Brussel wonen 1,3 millioen men sen, waarvan zeker de helft Vlamingen, terwyi in Wallonië ongeveer 2.5 millioen Frans-sprekende Walen wonen. De Walen maken zich overigens be zorgd over het feit, dat België, wanneer de ontwikkeling zo verder gaat, over één generatie een sterk overwegend Vlaamse staat zal worden. Weliswaar worden de naar Brussel „emigrerende" Vlamingen snel gegrepen door de verfransende in vloed van de stad. maar dit is niet meer zó waar als enkele jaren geleden. In Brussel kan men momenteel op de mu ren overal affiches zien, waarop staat te lezen: Vlaamse scholen, betere kennis van de beide landstalen, betere toe komst. En deze strydleuze van het Vlaamse comité voor Brussel heeft succes. Zon der goede kennis van het Nederlands kan men geen goed betaalde staatsbe trekking meer krijgen en dat is het be gin van de wysheid, namelijk dat de Frans-sprekenden er rekening mee moe ten houden, dat hun zonen Nederlands moeten kennen. Een cyfer spreekt zeer duideiyke taal voor wat betreft de bezorgdheid van de Walen: over de periode van 1945 tot 1954 leverden de Vlaamse provincies een be volkingsoverschot op van 327.000 zielen, Brussel 10.753 zielen en de Waalse pro vincies 10.700 zielen. Over by kans tien jaar groeide de Belgische bevolking dus aan met 300.000 Vlamingen en nog geen 30.000 Frans-sprekenden. Dit is de oor zaak van de Waalse ongerustheid. Bo vendien ls er ook een politiek aspect: in de Vlaamse provincies is de bevolking overwegend Rooms-Katholiek. ofschoon de meesten, die naar Brussel en de in dustriële centra „emigreren", spoedig onverschillig worden tegenover de kerk. Maar de bevolkingsgroei gaat in de ko mende tien jaar de invloed van de RK party versterken, terwijl in het Waalse landsgedeelte, waar de geboorten dalen, de linkse partijen sterk zyn. ZATERDAG SLUITING „E 55" De .£55" zal Zaterdagavond as. om 7 uur met een korte plechtigheid wor den gesloten. Op het elf provincieplein zullen dan de nationale en provinciale vlaggen worden gestreken, ten teken dat de manifestatie van Nederlands energie beëindigd ls. De algemene voorzitter, ir J. W. Ernste, zal een korte toespraak houden, muziekkorpsen zullen de plech tigheid luister byzetten. Een eerste prüs met 98 punten werd toegekend aan C. C. van Leeuwen te Zocterwoudc, tweede werd met 97 pon ten P. F. van Vliet te Voorschoten. Klasse B, boven de 8 kg., telde 11 in zendingen. die gemiddeld 86 punten be haalden. Ook deze rubriek kwam zeer goed voor de dag. Het valt te hopen dat dit een aansporing zal zyn voor de kaas makers om ook in deze rubriek dit hand werk voort te zetten. De kampioen wist 100 punten te veroveren. Met deze eer ging J. A. v. d. Hulst uit Oud Ade stroken, die daar voor de wisselbeker verwierf. Tweede met 94 punten werd J. Warmerdam te Warmond, derde met 93 punten A. Th. Straathof te Rypweterlng. Kazen van kaasbereidings cursisten Goudse kazen klasse A tot 8 kg. waren er 7 stuks, die gemiddeld 85.6 punten be haalden. Deze cursisten zijn behooriyk voor de dag gekomen. De modellen van de kazen waren zeer goed evenals de korsten. Reuk en smaak konden in enkele gevallen nog wel wat beter, maar er waren toch twee kazen die het volle puntenaantal behaalden en dat is een compliment waard. De smedigheid was ln alle gevallen uitmuntend, doch de doorsneden waren iets onregelmatig. De eerste prjjs ging naar mej. G. Hil lenaar (98 punten) te Hoogmade. de tweede naar mevr. E. C. van de Akker te Leimuiden met 93 punten. Klasse B van 8 tot 12 kg telde 26 in zendingen. Zij werden gemiddeld met 83 punten gewaardeerd. De modellen waren goed. evenals op enkele uitzonderingen na de korsten. Reuk en smaak toonden in enkele gevallen afwykingen. maar de pryswinnaar was ook op dit gebied uit stekend. Op vier uitzonderingen na was de smedigheid eveneens van hoge kwali teit, De voorsneden waren gemiddeld voldoende maar er was nog wel wat op aan ts merken. De eerste prOs verwierf mej. A. Zwet sloot uit Hoogmade met 98 punten, de tweede mej. Sj. v. d. Geest te Hoog made (96), en vier derde pryzen gin gen naar mere. L. C. v. d. Geest te Oud Ade, mej. J. C. Onderwater te Zoetcrwoude, mej. A. de Leeuw te Woerden en mej. C. Zwetsloot te Hoog made. Een overzicht van een deel.van de keuringsinzendingen van de bijzonder fraaie zuivelstand in het Waaggebouw. (Foto L.D./Van Vliet.) Klasse C met een gewicht boven 12 kg. telde 18 Inzendingen met een gemiddeld puntental van 81.2. In deze zware klasse konden de cursisten het gemiddelde niet halen tegenover de overeenkomstige ru briek in de andere klasse (84.5). Wat het model betrof waren twee kazen niet goed gerecht en twee kazen te plat. Enkele korsten waren wat zwak. andere vertoonden putjes. De cursisten moeten aan dit onderdeel ln het vervolg meer aandacht schenken. Ook geur en smaak lieten nog te wensen over. De voornaamste afwykingen waren Iets bit ter. iets grasslg of branderig. De smedig heid was overigens uitstekend, hoewel de doorsneden iets beter konden. Enkele kazen waren bont of fijngatlg. Ook de laatste wrongel was niet altyd onberis- peiyk aangebracht. Niettemin behaalde mej. A. A. Kap- tein te Alpben met 92 punten de eer ste pr(js en mej. A. E. Kool uit Woer den met 92 punten de tweede prUs, de derde ging met eenzelfde puntenaantal naar mevr. C. v. d. Geest te Oud Ade. Leidse cursistenkaas In deze rubriek tot 8 kg werd een ge middelde van 90 punten bereikt. Mej. A. A. Straathof te Rypwetering behaalde met 96 punten de eerste prUs. Er wafen slechts twee inzendingen ln deze rubriek. Groepsinzendingen cursisten Cursus Hoogmade 11 inzendingen ge middeld 86.5 punten. Cursus Oud Ade 8 inzendingen gemid deld 83.1 punten. Cursus Nleuwerbrug 12 inzendingen gemiddeld 81.3 punten. Cursus Nleuwveen 5 Inzendingen ge middeld 75.2 punten. De cursus Zoetcrwoude had 6 Inzen dingen met gemiddeld 832 punten Het percentage Inzendingen lag in dit ge\al te laag om naar de groepsprüs te kun nen mededingen. Deze groepsprys werd derhalve toegekend aan de cursisten van Hoogmade.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5