LEIDSCH DAGBLAD Frankrijk en de Marokkanen kwamen tot overeenstemming Sultan Ben Arafa en resident Grandval zouden aftreden In Bremen dreigt wilde staking van de metaalbewerkers Straaljager bij Eindhoven neergestort Weense artsen trokken gisteren protesterend door de stad WEERBERICHT wi Vrije wereld door V.S. versterkt niet 180 divisies en 280 eskaders 94ste Jaargang VRIJDAG 26 AUGUSTUS 195S No. 28611 Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f 0.50 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Frankrijk en de Marokkaanse Nationalisten hebben gisteren in jlix les Bains in feite overeenstemming bereikt over de toekomstige betrekkingen en het verlenen van onafhankelijkheid aan Marokko binnen het verband van een nauwe unie. De Franse premier Edgar Faure deelde Donderdagavond aan journalisten mee, dat nog niet alles in kannen en kruiken is, maar dat er voortgang gemaakt wordt en zich een duidelijke weg naar over eenstemming aftekent. Het compromis, dat thans in beginsel is bereikt, schijnt in te houden dat Sultan Ben Arafa. de huidige bewindvoerder in Marokko zal aftreden, evenals de Franse resident-generaal Grandval. De Sultan zou naar Spaans-Marokko uitwijken en zijn taak zou worden overgeno men door een regentschapsraad. Op deze wijze zou Parijs de geit en de kool willen sparen: de Sultan zou geofferd worden aan de Marok kaanse Nationalisten, die hem veel te pro-Frans achten en Grandval's dtreden zou beogen de Franse ..colons" (kolonisten) tevreden te stellen die hem te progressief noemen. Van haar kant zal de Istiqlal, de partij der Marokkaanse Nationa listen, de terugkeer van de vroegere Sultan Ben loessef hebben uitge steld. Dit probleem zou later definitief worden opgelost. Politieke ondankbaarheid In Franse politieke kringen heeft de SJienskwestie aanleiding gegeven tot mi lelie strijd. Een groep conservatie- ia verzet zich heftig tegen het opnieuw contact opnemen met de verbannen Sultan, enerzijds omdat zij deze zien als ca man die een krachtig nationalisme icorstaat en anderzijds omdat zij zich terantwoordelijk voelen voor zijn afzet- ue twee jaar geleden en nu niet de adruk willen geven, dat zij indertijd ca grove blunder hebben begaan. Doch zij vormen in het kabinet-Faure ca minderheid en. gezien de ontwikke- Lneen van deze week. wordt het on- taarschijnlijk geacht, dat zij nog in- vioed op de gang van zaken zullen kun- kd uitoefenen. Waarschijnlijk zullen zij ils compensatie het aftreden van resi- :at-generaal Grandval krijgen. Onder de functionarissen te Aix-les- Buns is men het er algemeen over eens. bit dit een grote onrechtvaardigheid cens Grandval zal zijn. een man. die am land om. als hoge commissaris in raarland en in andere functies grote tensten heeft bewezen. Een regerings- Jjnctionarls wees er evenwel op. dat linkbaarheid in de politiek nu eenmaal net een veel gebruikte muntsoort is. Zc-als Hendrik IV indertijd Parijs wel hd mis waard achtte, is Marokko nu •cl ,een resident-generaal en zelfs wel ca Sultan waard", zo meende deze ajsmaa Fransen tegen Berbers Over de Franse zuiveringsoperaties in het midden-Atlasgebergte in M a- rokko lekken maar weinig bijzonder heden uit Wel is bekend, dat mobiele strijdkrachten, in totaal 3000 man. uit- jfmst met tanks en pantserwagens. Jachten de Berbers te omsingelend die ten verantwoordelijk acht voor het bloedbad van het afgelopen weekeinde in het gebied van Oued Zem. Daar ter plaatse zouden zich nieuwe botsingen hebben voorgedaan. Een correspondent Overleg inzake spelling Volledige overeenstemming Het Ministerie van O.. K. en W. deelt mede- .Op het Ministerie van Openbaar Onder is te Brussel vonden gisteren bespre ken plaats van de chef van 't Kabinet un de minister van O.. K. en W.. mr A. d. Ent en de secretaris van de Kabi- Mtachef van de minister van Openbaar Ondervijs te Brussel, de heer Moerkerke wt prof. Blancquart voor het treffen hetlaatste voorbereidingen inzake de Publicatie van de voorschriften en aan- wwllngen die beide regeringen zullen Echten tot de ambtenaren en de scholen jn verband met de toepassing van de JMfMd en woordenlijst der Nederlandse Ook deze besprekingen voerden tot 'OUedige overeenstemming. (Ingez. Med.-Adv.) Is het mogelijk om buitenlandse televisie stations te ontvangen!! Vraagt Inlichtingen bij IEMCO N V. ,„*"ECWE RIJN 30-31-32 LODEN TEL. 24244» Reuter seinde Donderdag, dat in de voorgaande 24 uur 325 Marokkaanse slachtoffers in Oued Zem begraven waren. Langs de bochtige bergwegen staan rijen vrachtauto's met troepen gereed voor een overval op twee vermoedelijke sterkten van opstandige Berbers. Veel bergdorpen zouden geheel verlaten zijn door de bevolking, die zich naar kam pen van de oproerige Berberstammen zou hebben begeven. De sabotage aan telefoon- en tele graaflijnen in verschillende gebieden stelt de Franse autoriteiten voor grote problemen. Lijnen, die overdag zijn ge repareerd. worden dikwijls 's nachts weer doorgesneden door rondzwervende groepen opstandelingen. In het gebied van Kenifra is het al verscheidene malen tot een treffen ge komen tussen Franse valschermtroepen en leden van de Zaian-stammen, die zijn uitgerust met moderne automati sche wapens. Nog onrust in Algerije De Franse veiligheidstroepen hebben bij zuiveringsacties in Algerije in de afgelopen 24 uur tenminste 50 opstan- 1 in gen gedood. Hoewel de grote opstand van het afgelopen weekeinde, waarbij naar raming duizend opstandelingen zijn gesneuveld, door de Franse troepen is onderdrukt, blijven zich op verspreide plaatsen in Noord-Oost-Algerije verzets daden voordoen. In Constantine zijn Woensdag zes re bellen doodgeschoten na een bomont ploffing in de hoofdstraat van de stad. Bij een botsing tussen een militaire pa trouille en een groep opstandelingen nabij Jekappes sneuvelden twaalf rebel len. Voorts kwam in het gebied van Lanno.v een bende van 25 opstandelin gen om het leven. Gewapende groepen Fransen, die een soort vrijwillige bur gerwacht hebben gevormd, speuren naar opstandelingen, waarbij het dikwijls wreed toegaat. Op tivee Hamburgse werven is gehele personeel van 12.000 man ontslagen (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) Aan de stakingen in Hamburg en Kassei en in verschillende bouwbedrijven in Noord-Duitsland is een dreiging van een grote wilde staking der metaalbewerkers in Bremen toegevoegd. Volgens een woordvoerder van de Metaalbewerkersbond is de stemming onder de metaalbewerkers in de stad zodanig gespannen, dat voor het uitbreken van een staking moet worden gevreesd. Z(j eisen loonsverhogingen nog voor beëindiging van hun loonovereenkomst. Bij een eventuele staking zouden 40.000 arbeiders worden betrokken, meer dus dan bij alle andere huidige stakingen in West-Duitsland tesamen. De Metaalbewerkersbond keurt de stakingsplannen niet goed. In Hamburg staakt thans het personeel op de drie grootste werven. Twee daarvan hebben de arbeiders 12.000 man ontslagen en de werven (Howaldt en Stiicken) gesloten. De Deutsche Werft Is hiertoe nog niet overgegaan aangezien zij nog hoopt op bijlegging van de staking. Loononderhandelingen, die aanvan kelijk voor 12 September waren vastgesteld, beginnen vandaag. De Metaalbewer kersbond eist een verhoging van 12 procent. Regering stelt onderzoek in naar Communistische actie In Kassei hebben de stakende metaal bewerkers van de Henschel-locomotieven- fabriek nieuwe stakingsleiders gekozen met wie de bedrijfsleiding evenwel niet wil onderhandelen over de geëiste loons verhoging van 20 Pf. per uur of een duurtetoeslag van 50 mark per maand. Volgens de bedrijfsleiding zijn de nieu we stakingsleiders Communisten. Ook de Metaalbewerkersbond erkent deze sta kingsleiders niet. De bond steunt trou wens ook de staking niet. Bemiddelings pogingen, ook van de zijde van de lands regering van Hessen, zijn tot dusverre zonder resultaat gebleven. De gevolgen van de staking beginnen zich reeds af te tekenen. De Henschel- fabriek deelde mede. dat zij wellicht ge dwongen zal zijn om een Indiase order voor 151 locomotieven terug te geven, in dien het werk in de fabriek niet onmid dellijk wordt hervat. De Bondsregering van West-Duitsland zal een onderzoek doen Instellen naar de achtergronden van de wilde stakingen, waarin men Communistische agitatie vermoedt. Zi), die belast zijn met het volgen van de Communistische activi teit in de Bondsrepubliek, hadden de regering al gewaarschuwd, dat er een Communistische actie dreigde. Sinds het voorjaar van 1953 hebben de Communis ten hun acties van de bouwvakken naar de industriële bedrijven verlegd. De Communisten pochen dat zij over 1600 tot 1700 werkzame cellen beschikken. Arrestaties te Djakarta De Nederlandse administrateur van de onderneming Tjiboeni in de omge ving van Pengalengan (nabij Ban doeng), de 64-jarige Th. A. H. Claa- sen, is gisteren op het vliegveld Ke- majoran bij Djakarta aangehouden. Hij werd gearresteerd kort voordat hU per K.LM.-vliegtuig naar Nederland zou vertrekken. Hij was in het bezit van een „terugkeervergunning". De politie heeft ook aangehouden de heer Tobah. lid van de directie van „Jajasan Motor" en notaris mr Kar- tidjan, die vroeger met oud-minister Djody geassocieerd is geweest in een advocatenkantoor. Voorts is gearres teerd Boerhanoedin. over wiens iden titeit geen mededelingen verkregen kunnen worden. 100.000 verdwenen Op het traject AlmeloStuttgart Is een aangetekende brief zoek geraakt met bescheiden voor naar verluidt een geldswaarde van f 100.000. Deze aangetekende brief, welke de N.V. Testielmachines Reading te Al melo begin Augustus naar een relatie in Stuttgart zond, Is daar tot op he den niet aangekomen. De postrecherche heeft de zaak in onderzoek genomen. In de residentie van de Belgische ambassadeur te Den Haag werden gisteren onderscheidingen uitge reikt aan twee KLM-directeuren de heren F. von Baluseck mr L.L.H. Slotemaker. De foto toont het mo ment. waarop de ambassadeur de heer Slotemaker complimenteert. Vanochtend omstreeks half acht is een straaljager een NF ..Meteor" neergestort in het Kerkdorp Acht bij Eindhoven. Het toestel, een twee per- soons nachtjager, kwam terecht in het bouwland langs de spoorlijn Eindhoven 's-Hertogenbosch en Is totaal uitgebrand, zodat men de kentekenen niet meer kon onderscheiden. Het stoffelijk overschot van één inzittende is gevonden. De straaljager, die deelnam aan de luchtmachtoefening „Loco", heeft ver moedelijk wegens het zeer slechte zicht buitengewoon laag gevlogen. Op het Eindhovense vliegveld deelde men ons mede. het toestel kort tevoren zeer laag te hebben zien overvliegen. Men uitte daar dan ook de veronderstelling, dat de Meteor op een gegeven moment te laag is gekomen en de grond heeft geraakt. Een jongedame uit de buurt werd getroffen door een brokstuk van het toesteL Zij werd vrU ernstig gewond naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Er bestaat echter geen levensgevaar voor haar. Koningin en Prinses terug H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina zijn gistermiddag terugge keerd van de vacantiereis in Noorwe gen. De Koningin is voornemens nog enige tijd in het Loo te verblüvcn, en zal waarschijnlijk begin September naar Soestdijk terugkeren. Zij veroorzaakten talloze verkeersopstoppingen Verscheidene groepen jonge Weense artsen, die twee dagen in staking zijn uit protest tegen een ontwerp zieken fondswet, trokken Donderdag, de eer ste dag van de staking, langs de zie kenhuizen in de stad om hun collega's Plaatselijke buien verwacht tot morgenavond bewolking met plaatse- °7ele buien met kans op onweer. In W»!n£ en ochtend hier en daar mist. fcïï? ,verandering 'Opgemaakt te 10 uur). 27 Augustus 5" op 544 uur; onder: 19.43 uur. 0P: 1627 uur. Elttuur* Katw0k"aan"Zee te 1002 Uil nummer bestaat uit 10 pagina's Prins Bernhard heeft gisteroch tend in alle vroegte in zijn functie van inspecteur - generaal der Ko ninklijke Luchtmacht een bezoek gebracht aan het luchtwachtcentrum te Amersfoort van het korps Lucht wachtdienst. Z.K.H. kijkt vol be langstelling toe bij het werk van de vrouwelijke vrijwilligers, die een be langrijke taak vervullen bij de lucht verdediging van Nedèrland. over te halen zich bij hun actie aan te sluiten. Het lawaai, dat het komen en gaan van deze artsen, die allen met auto's re den. maakte, heeft reeds geleid tot klachten van patiënten en de politie heeft dan ook bekendgemaakt, dat een dergelUk ..onverantwoordelijk optreden' niet toegestaan kan worden, aangezien „het leven der zieken in gevaar wordt gebracht". Donderdagmiddag reden de stakers in groepen door de straten van Wenen, waardoor zU talloze verkeersopstoppin gen veroorzaakten. Een groep van 25 stakende artsen drong het Hanusch-ziekenhuis, dat toe behoort aan de semi-officiële sociale verzekeringsorganisatie, binnen om de collega's aldaar, die zich nog niet bU de nationale artsenstaking hadden aange sloten, ertoe te brengen het werk neer te leggen. Hoewel de groep met geweld het ziekenhuis binnendrong, vielen er geen gewonden Deze krachtdadige overredingspoging van de stakende groep artsen sorteerde al gauw effect, want korte tyd later deel den hun collega's van het Hanusch-zie kenhuis mede. dat zy zich eveneens bij de staking aansloten en een medische nooddienst voor ernstig zieken en ge wonden hadden georganiseerd in over eenstemming met de instructies, welke het stakingscomité heeft uitgegeven. Dit comité handelt in overeenstemming met de Nationale Artsenkamer. Twee meisjes verdronken Gisteravond omstreeks 6 uur zfjn to Rotterdam door verdrinking twee meisjes om het lcTen gekomen. Het z(jn de 12-jarige C. Driesen, wonende Zo- mervaart te Haarlem, en de 9-jarige J. C. de Roode, in de Vosmacrstraat te Rotterdam, waarbü zij logeerde. Zij waren uit met een tante en gingen pootje baden in een insteekhaven in de Spaanse polder. De meisjes dwaalden af, raakten In dieper water en verdronken. De stof felijke resten zijn overgebracht naar het ziekenhuis Cooisingel. Motorrijder gedood MET HOOFD TEGEN EEN HEK. De 31-jarige electrische lasser S van den Hoek uit de Stationsstraat te Schiedam is gisteravond omstreeks half zeven tengevolge van een motorongeval om het leven gekomen. Hij reed te Rot terdam van de Pleinweg naar de Maas tunnel op zijn motor. Toen hy het tunneltje onder het Maastunnelplein passeerde, bukte hy zich voorover, om dat hy het een en ander aan zijn motor deed. Hy verloor de macht over het stuur, botste tegen de trottoirband, viel en sloeg met zyn hoofd tegen een hek. By aankomst in het Zuiderzieken huis bleek, dat hy tengevolge van de opgelopen verwondingen was overleden. Duitsers storten duizend ton haring in zee Duitse reders hebben zich gisteren ge dwongen gezien duizend ton haring, ter waarde van 160.000 Mark. in de Noordzee te storten. De aanvoer in Cuxhaven is zo groot, dat de vismeelfabrleken niet alle aangevoerde haring kunnen verwer ken. De bevolking en de badgasten had den zich reeds weken lang beklaagd over de stank, die de opgeslagen voorraden verspreidden. President Eisenhower heeft Donderdag in het halfjaarlijkse rapport aan het Congres over de werkzaamheden krachtens het program voor wederzUdse hulp medegedeeld, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten hebben geholpen bij het op de been brengen van een strijdmacht van de vrüe wereld, bestaande nlt 180 divisies, ongeveer 280 eskaders vliegtuigen en ruim 550 gevechtsschepen. De NAVO-landen beschikken thans in Europa over ongeveer 100 divisies en 6.000 vliegtuigen. HuId aan 35 landen 35 landen, aldus het rapport Deze verschepingen omvatten onder Tot Juni van dit Jaar verscheepten meer: 7.575 vliegtugen. 38.400 tanks en de Verenigde Staten krachtens het ver- andere gevechtswagens en 1.079 vaar- dedigingsprogram militaire uitrusting tuigen van elk type en verder stukken ter waarde van 11.4 milliard dollar ter geschut, ammunitie en andere militaire versterking van de verdediging van ruim uitrustingsstukken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1