LEIDSCH DAGBLAD rw k M Franse troepen nu in actie tegen rebellerende Berbers Negen Algerijnse dorpjes met de grond gelijk gemaakt WEERBERICHT Sovjet-Russische landbouw schiet in vele opzichten tekort Vlotte redding der 3 miinwerkers ../V Opnieuw een incident hij Gaza 94ste Jaargang DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 No. 28608 J. W. Henny directeur: Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f.0 50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Opluchting in Parijs (Telefonisch van o e correspondent in Parijs) De rebellie in Marokko (naar schatting duizend doden (zeker zes honderd slachtoffersis definitief onderdrukt en de opstandige beweging in Algerije schijnt haar laatste adem uit te blazen. Dat is het Toomaamste nieuws uit Noord-Afrika van vandaag, nieuws, dat in Parijse regeringskringen op het ogenblik een zekere opluchting teweeg heelt gebracht. Niettemin slaagt men er hier niet in de directe toekomst met een gerust hart tegemoet te zien. Uit de omvang en de ernst van de gebeurtenissen van de laatste dagen is wel duidelijk gebleken, dat de tegenstanders van Frankrijk in Noord-Afrika over een onder grondse organisatie beschikken, die feilloos werkt, waardoor zij een permanente bedreiging voor de Fransen kunnen blijven vormen. Het riet er dan ook naar uit, dat de Franse troepen, wier bevelhebber, generaal DuvaL gisteren op zestigjarige leeftijd bij een vliegongeluk om het leven is gekomen, bij de bestrijding der rebellen met de grootst mogelijke doortastendheid te werk zullen gaan. Een negental Algerijnse dorpjes, waar de rebellen zich genesteld hadden, is gisteren door de Fransen met de grond gelijk gemaakt, nadat vrouwen en kinderen waren geëvacueerd. De troepen in Marokko worden met haast versterkt en men krijgt de indruk, dat de Fransen zich voorbe reiden op een militaire actie tegen de Berber-stammen die wel eens ran lange duur, zo niet van grote omvang zou kunnen blijken. Van groter omvang althans dan men officieel schijnt toe te willen geven. in Aix-les-Bains kan Overleg vruchtbaar worden Onder de doem van deze bange voor- proelens zijn gisteren intussen de be delingen in Aix-les-Bains begonnen tüsen de vijf Franse ministers Faure, Jily, Schuman, Pinay en Koenig en deputatie van de Marokkaanse par ten. Gisteren hebben de Franse mi ktere in het bijzonder de leden van htt huidige Marokkaanse kabinet ont- Eoet en voor vanavond is de grote man wter de schermen, de Glaoui, te eten ptsenodigd. o hoopt in dit Franse kurort in de d daarop de nationalisten van de atremistische Istiqlal-partü te mogen en het feit dat hun komst >gst waarschijnlijk wordt be- I, vormt op zichzelf zeker geen ig teken voor het verdere ver- kip van dit beraad. Er blijkt daar na- netijk uit, dat de aanhangers van de e Sultan Ben Joessef de brug met rnnkrUk voor het moment (nog) niet willen verbreken. Licht zal de taak van het comité van ii)l ministers zeker niet zijn. De weg van In-les-Bains. waarnaar zich voor deze t centrum der Franse politiek wphatst heeft, zal ongetwijfeld be- d blijken met voetangels en klem- Er is allereerst de vraag of de huidige Wit van Marokko, Sultan ben Arafa, nu lelijk bereid zal zijn zich vrijwillig k"Jg te trekken. Die kwestie blijft elie oe politieke ontwikkelingsmogeluk- :n met betrekking tot Marokko over- sen. Zou hij zich halsstarrig blijven in, dan loopt premier Faure immers «ernstige risico dat zijn eigen rege ls zie hopnieuw in twee kampen zal Si?l' pr0 en contra Ben Arafa, hoe t-telilk de les der jongste gebeurtenis- wi ook schijnen mag. Pff f Het kwik in de thermometer stijgt tot een voor deze contreien toogst ongebruikelijke hoogte. Gistermiddag nog vóór 12 uur "es de kwikstaaf „in-de-scha- raw" een temperatuur aan van 84 ffsden Fahrenheit en weerdeskun- %n voorspellen, dat dit nog hechts het prille begin van een hittegolf is Een abonné, die blijkbaar over een voortreffelijk geheugen be- sesiikt, herinnerde ons vanmorgen wn het merkwaardige verschil met ran een jaar geleden. Op 23 augustus 1954 was het zó koud. al- deze lezer, dat ik in de huiska mer de haard heb aangemaakt! Het weerbericht van die dag spreekt inderdaad over de aan 'ra koude lucht van polaire •p'0D8 Breero zei. dat 't kon ver- Warm Bat verwacht tot morgenavond: a 07.erwe8end zonnig en warm weer ra of iets lagere temperatu urh? matige wind in hoofd- M uur)0 Noord en Oost- (Opgemaakt 24 AUGUSTUS. Üunn' UUr: onder: 19.50 uur. H"*»!1344 uur; onder: 22.01 uur. «iSi ,e ECatwijk-aan-Zee te 7.06 Faure houdt onverzettelijk vast aan zijn kalender De omstandigheid, dat Tunesië waar met de hervormingen nu een daadwer kelijk begin is gemaakt het enige Franse gebiedsdeel in Noord-Afrika is geweest, waar het de laatste dagen vol komen rustig is gebleven, toont intussen wel aan, dat ook in Marokko dezelfde weg zal moeten worden ingeslagen. Dat is zeker ook de conclusie, die pre mier Faure uit de Jongste gebeurtenis sen heeft getrokken en men schrijft hem dan ook het voornemen toe zich met de Nog vele vermisten in V.S. Het aantal slachtoffers van de over stromingen in de zes Noord-Oostelijke staten van de Verenigde Staten Is Maandag gestegen tot 208. Sommigen vrezen zelfs dat het aantal dichter bij de 300 zal liggen; het aantal vermisten ls n.l. groot. De totale schade wordt «•eschat op vele millioenen dollars. grootste onverzettelijkheid aan zijn ka lender te willen houden. Deze week zal het overleg in Aix-les- Bains beëindigd moeten zün en voor 12 September zal een nieuwe „krachtige en representatieve regering" in Marok ko op poten moeten staan. Die nieuwe regering zal dus de voorwaarden moeten soheppen voor een vooruitstrevende po litiek en voor betere betrekkingen met Frankrijk. Welke verrassingen en inci denten zich bij de uitvoering van dit programma nog voor zullen doen, valt onder de verscherpte verhoudingen, die J n n nu tussen de Fransen en Marokkanen van Soedan, die zich in handen van de zijn geschapen, nog door niemand te muiters bevond, overgegeven, aldus ls I Maandag officieel bekendgemaakt. De muiters in Torit zjjn bereid tot onder- Slot Op Pag. 2 handelen. Soedanese muiters geven zich over Een groep 138 muiters heeft zich r steden In bet Zuiden Amerikaanse deskundigen konden er niets leren Het rendement van de landbouw in de Sovjet-Unie zou groter zijn. indien men het initiatief van de organisatie der veldwerkzaamheden aan de boeren zelf overliet, aldus, volgens Radio Mos kou, een verklaring van de heer Ferris Owen, lid van de Amerikaanse delega tie van landbouwspecialisten. welke ver klaring hij aflegde tijdens een door de vice-minister van Landbouweconomie. Koetsjoemov. aangeboden ontvangst. De Amerikaanse specialisten hebben volgens Radio-Moskou voorts als hun mening te kennen gegeven, dat de land bouw der Sovjet-Unie heeft te lijden van onvoldoende mechanisatie, dat het rendement van de arbeid groter zou kunnen zijn, dat de oogsten beter zon den kunnen zijn, indien er meer gebruik van chemische middelen ter bestrijding van onkruid zou worden gemaakt, dat het raadzaam zou zijn zich toe te leg gen op het verbouwen van graansoor ten met kortere halm en dat de land bouwgronden beter zouden kunnen wor den bevloeid. Tenslotte werd verklaard, dat het de voorkeur zou verdienen, indien de Ame rikaanse landbouwdelegaties. die de Sovjet-Unie bezoeken, in de gelegenheid zouden worden gesteld het programma van hun rondreizen en bezoeken naar believen te wijzigen. Deze Amerikaanse landbouwdeskundi gen. die intussen op terugreis in Frank fort zijn aangekomen, hebben daar me degedeeld. dat zij geen nieuwe land bouwmethoden hebben leren kennen, die in de Verenigde Staten zouden kunnen worden toegepast. Zij spraken er hun verwondering over uit. dat meer dan 50 procent van de Russische landarbeiders vrouwen zijn Uit Washington wordt verder gemeld dat de Amerikaanse minister van Land bouw. Ezra Benson, twaalf Russische landbouwdeskundigen heeft ontvangen, die gedurende zes weken boerderijen in de Verenigde Staten bezochten. Het mi nisterie bood een lunch aan. tijdens welke de Russen oa kennis maakten met een nieuw soort ham. welke mager der ls dan gewoonlijk en met gedeelte lijk gedroogde en daarna bevroren erw ten. Verder werd hun kool voorgezet, die vijf weken bij een vriespunt-tempera- tuur was opgeslagen, en sla. welke vier weken, eveneens bij vriespunt-tempera tuur in plasticzakken werd bewaard. „Gliick auf" Honderden juichten ten toe! Opgetogen over snelle reddingswerk Gistermiddag zijn de drie mijnwerkers, die vier volle dagen ingesloten hebben gezeten op de 217 meter verdieping van de Willem Sophiamün, be- vrüd. Tegen drie uur was het laatste boorgat gereed gekomen en in een record- tijd van anderhalf uur werden de drie mannen van de 217 meier verdieping schuin omlaag geschoven naar de 240 meter verdieping. Onmiddellijk daarna werden zü met de lift naar boven gebracht. Zij werden begeleid door ir. Bakker en ir Wintgens. respectievelqk bedrijfsleider en direc teur van de Willem Sophia-mün. De gezondheidstoestand van de mannen was zeer bevredigend, doch zij waren uitermate vermoeid en wensten niets liever dan zo snel mogelijk eens goed uit te slapen. Zü hebben zich onmiddeliyk geschoren en hadden een kleine lunch met de directie van de mijn en met de reddingsploeg. Vanzelf sprekend werden zü hartelijk door hun echtgenoten begroet. In de loonhal van de mjjn werden zij door de redders op de schouders geheven, terwijl de geredden zelf de Duitse expert van de boorinstallatie, op hun beurt op hun schouders namen en een „hoera" op hem uitbrachten. Vreugde r bestaat uit acht pagina's 1 toe. Om 16.18 uur gleed de eerste van de drie mijnwerkers langs een dik hennep- touw door het schuin geboorde gat naar beneden. Aangekomen op de 240 meter verdieping, zei hij eenvoudig: „Glück auf en allemaal bedankt!". „Ik heb dat natte boorgat meteen maar even droog gemaakt voor mijn vrienden, die dadelijk komen" voegde hij er aan De eerste man. die naar beneden kwam. was Hubert Bertram uit Gracht Spekholzerheide. Precies vijf minuten later arriveerde, eveneens glijdend langs het henneptouw. de tweede. Piet Schoormans uit Blijerhelde, en weer vijf minuten later stond ook de derde, voor man Hubert Bertram, uit Nyswiller, op de veilige bodem van de 240 meter ver dieping. Groot was de vreugde bij de leden van de directie, bU de redders van de boorploeg (waarin vooral de De geredde mijnwerkers en de boormeester op de schouders: Links de heer Schoormans. daarnaast boormeester Grimberg en rechts de heren Bertram. Duitse boormeester Fritz Knippschild de „grote" man is geweest) en bi) de ge redden zelf natuurlijk., die overigens alle feestelijke felicitaties kalm opna men en het eigenlijk de gewoonste zaak van de wereld vonden, dat zij na vier dagen waren bevrijd. Maar hun vreugde I was er niet minder om! Om 16.36 uur gaven zij beneden aan de schacht aan de ophaalmachinist het sein „omhoog", het daglicht tegemoet. I Om 5 uur werden de drie mijnwerkers onder het vuur genomen door de ca mera's van fotografen en van het film journaal. onder een oorverdovend ge juich van het toegestroomde personeel van de „Willem Sophia" en overal zag men ingenieurs, beambten en mijnwer kers elkaar feliciteren. Dp drie houwers zagen er patent uit. hadden een flinke baard, waren zwart van het kolenstof, maar verklaarden jzich uitmuntend te voelen. Tientallen doden bij botsingen op de weg Amerikaanse kinderen in bus door trein gegrepen Nabü Spring City In de Ameri kaanse staat Tennessee is Maandag een bus met schoolkinderen, tussen zes en twaalf jaar. door een goederentrein aangereden en omgekanteld. Ten minste zeventien kinderen kwamen om het le ven. De rest der veertig kinderen werd gewond. De chauffeur was vrüwel on gedeerd. Maandagochtend zijn bij een ernstige botsing tussen een tram en een vracht auto te Eiseringen nabij Brussel vijf personen omgekomen en ongeveer vijftig gewond. Toen de tram. bestaande uit een motorwagen en drie aanhangwa gens. op weg naar Brussel een helling afreed, bleef de vrachtauto, een wagen van vijf ton. met een geblokkeerde mo tor op het spoor staan. De motorwagen ramde met volle kracht de vrachtwagen, die eerst tegen een seinpaal werd geslin gerd en vervolgens tegen de eerste aan hangwagen. die zwaar beschadigd werd; na een tweede paal langs de weg te heb ben geraakt, deed de auto de tweede aanhangwagen kantelen. De benzine tank vatte vlam en even later stond de derde aanhangwagen in brand. De zes inzittenden van de auto konden zich in veiligheid stellen door tijdig uit hun voertuig te springen. Fier als een maarschalk torst dé kleine Ike de hengel op zijn schou ders. terwijl zijn grootvader, de grote Ikezijn 7-jarige kleinzoon de hoed op het hoofd drukt. Ze gaan samen een dagje vissen. Saarlandse partijen weigeren „pauze" De pro-Duitse partijen In Saarland hebben Maandag het voorstel van de Europese volksstemmlngscommlasie om gedurende twee weken niet te vergade ren en vervolgens slechts gezamenlijke bijeenkomsten met het regeringsblok te organiseren, eenstemmig van de hand gewezen. Ook de Christelijke Volkspartij van premier Hoffmann en de Europa- beweging hebben het plan afgewezen. Slechts de Saarlandse Sociaal-Democra ten hebben zich er mee accoord ver klaard. De pro-Duitse partijen zijn van oor deel. dat het plan van de Europese com missie onder ae Belg Dehousse niet tot herstel van de rust in het gebied kan lelden, doch dat het een verdere bena deling van de Duits-gezinde groeperin gen betekent. Ook het gezamenlijk ver gaderen met politieke tegenstanders be schouwt men als niet reëel. Voorts zeg gen genoemde partijen, dat de ongere geldheden in de vorige week door het optreden van Hoffmann werden uitge lokt. De Christelijke Volkspartij en de Eu ropa-beweging hebben vrüwel dezelfde bezwaren tegen de voorgestelde regeling. In totaal werden drie Egvplenaren gedood en acht gewond In het gebied van Gaza is het Maandagmiddag opnieuw tot een schietpartij tussen Egyptenarcn en Israëliërs gekomen, waarbij twee Fgyptenaren werden gedood en vier gewond. Zoals gemeld was in de ochtend bü gevechten In dit ge bied een Egyptische kapitein gedood, terwijl vier Egyptische soldaten verwondin gen opliepen. De Israëliërs leden geen verliezen. Israël heeft Maandagmiddag verzocht nm een spoedzitting van de Israëlisch- Egyptlsche gemengde bcstandscommissie ter bespreking van het voorlaatste Inci dent In het gebied van Gaza. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het incident „sabotage" van de besprekingen van de V.N.-bestandscommissie. „De aanval van hedenochtend maakt op betreurens waardige wqze een einde aan de vermindering van de spanning", aldus de woordvoerder. Slot op Pag. 2 De Egyptenaren hadden volgens Is raëlische lezing vier uur lang de Israë lische kolonie Nahal Oz. nabü de kust strook van Gaza. met mortiervuur be stookt Er ontploften 120 granaten in de kolonie, waardoor schade werd aan gericht aan gebouwen. De beschieting duurde voort, toen verder naar het Zui den een gevecht aan de pang was tus sen een Israëlische patrouille en Egyp tische grenswachten. Vier Amerikanen door Syriërs ontvoerd Syrische ongeregelde troepen hebben Zaterdag vier Amerikanen ontvoerd, die in het Meer van Galilea aan het baden waren, aldus deelden Israëlische mili taire autoriteiten gisteren mee. De Amerikanen, theologische studen ten. maakten een rondreis door het Midden-Oosten. Van de zijde der Amerikaanse am- 1 bassade werd later verklaard, dat de vier inmiddels na tussenkomst van Amerikaanse consulaire functionarissen zijn vrijgelaten. Zij hadden per ongeluk de Israëlisch-Syrische grens overschre den, zo werd hieraan toegevoegd. Ernstig ongeluk op de „Willem Ruys" De 20-jarige stuurmansleerling A- Maas uit Rotterdam is Zaterdag Jl. In de haven van Tandjong Prlok aan boord van dc „Willem Ruys" van de Kon. Rolt. Lloyd. bekneld geraakt onder het luikdeksel van een der rui men van 't schip, waardoor zün rech terbeen afgekneld werd en zijn rechterarm door operatie moest wor den geamputeerd. De heer Maas is in een ziekenhuis in Djakarta opgeno men.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1