ONS MENU Ons KNUTSELHOEKJE Franse mode aan de waterkant VAN DE WEEK WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 AUGUSTUS - PAGINA 3 Kijkjes in de Natuur Dan pas kan men bewondering Want je bent er niet alleen maar hebben voor zulk uithoudingsvermo- met het vinden van het Juiste voedsel: gen voor zulke vindingrijkheid en mierenpoppen, fijngemaakte meelwor- echte vriendschap voor de dieren. men en geschraapt rauw vlees! Zijn de nachten koud. dan moet het grut wor den binnengehaald en in een mandje of doosje geplaatst soms wel voorzien van een kruik warm water. U wuift dit alles weg en U aegt: .Niets voor mij! Veel te veel werk! Een oud schuurtje, dat veel weg heeft van een hoog kippenhok, r\~~" Def daarbinnen een tafeltje, waarop een schoteltje staat met iets f\ onc|efinieerbaar roods, dan een paar zitstokken voor vogels en een cantal vers geplukte bebladerde takken (met luizen!), ziedaar de om- (j garing waar ik word binnengeleid, tevens het toneel, waar de IJ/ tandeling plaats vindt, die ik vol verwachting tegemoet zie. De odeurs zijn 'n paar heel jonge vliegenvangertjes. die in de korte tijd m U aan hun vogelbestaan al een heel avontuur achter de rug hebben. PlMf/-, Tenminste zo moet het ons mensen, toeschijnen, als we nagaan wat er al niet had kunnen gebeuren met de nietige peuters, die nog geen U tvee weken na hun geboorte, al moederziel alleen kwamen te staan ju «en wereld, die vol gevaren is voor zulke onbeholpen nestdotjes. Wat er gebeurd is en hoe het gekomen is, dat de beide ouders I I niet meer naar de jongen terugkwamen, daarover kunnen we onze f=j fantasie de vrije loop laten maar een feit is. dat de jonge diertjes hl eerden gevonden door iemand, die onmiddellijk bereid was, al haar. \y ^<^,- ik mag wel zeggen, moederlijke zorgen aan de hongerige wezens lij te geven. M Nu moet ik er dadelijk bij vertellen, dat vliegenvangers, ook de j7 rolwassen vogels, behoren tot een soort dieren, die volkomen I rertrouwd zijn met de aanwezigheid van mensen en zich in hun 7^"^7 nabijheid volkomen op hun gemak voelen. UKENT de vliegenvanger niet? bliksemsnelle wendingen een insect te I J 'f I J Dan moet ik var. dat overbeken- grijpen, waarna het weer op zijn I 1/ k/ f de zomer vogeltje eerst het signa- plaatsje terugkeert, dan hebt U de frr Y' jement geven. Daarmee ben ik gauw grauwe vliegenvanger in uw tuin. Ir Haar. Want als in uw tuin een rus- De nabijheid van stallen en boerde- vogeltje ziet zitten op een tak, op rijen, liefst voorzien van mesthopen, kd hekje of een paal. een vaal ge- die voor deze vogeltjes natuurlijk een ook tevreden met parken en tuinen, tleurd diertje met lichte onderzijde, pracht van een gedekte tafel vormen, mits er maar goede nestgelegenheid b*! licht gevlekt, en dat vogeltje wipt wordt door de vliegenvangers wel zeer en veel loofhout aanwezig is. Want in- atns in de lucht om in een paar op prijs gesteld, maar overigens zijn ze secten en hun larven vormen wel de INDERDAAD: dit is geen karweitje voor iedereen en het is maar aan weinigen gegeven de opvoeding van zo'n verongelukt broed tot een goed einde te brengen. Voor die weinigen echter is de belo ning weggelegd Want een beloning is het als men de aanhankelijkheid van de allerliefste, maar watervlugge dier tjes ondervindt (ik heb het nog steeds over de zeer makke vliegenvangers!), als men de vertrouwdheid ziet. waar mee ze zich op de hand. op hoofd en 60houders zetten waar ze met openge sperde sidderende snavel het aangebo den voedsel aannemen, een beloning is ook. als de diertjes zich buiten laten opnemen, nadat ze in volle vrijheid in de tuin hadden mogen rondvliegen. Dit zag ik in dat broeiwarme schuur tje en werd me later verteld, terwijl de kleintjes voldaan en tevreden over hun portie vlees, maden en luisje6. zaten na te genieten. Maar hoe nu verder? zult U wagen. Kunnen zulke aan de mens zo ge hechte vogels weer in de natuur wor den gezet? Zeker is dit een moeilijk punt voor alle dieren, die onder abnormale om standigheden zijn grootgebracht. Wat deze vliezenvangers echter betreft, als geen eekhoorn, geen torenkraai, geen vlaamse gaai er zich mee kan be moeien, geef ik ze in een grote stille tuin een behoorlijke kans. Daar hou den we het dan maar op. Maar voor hun verpleegster een ere saluut hoofdschotel van htm menu en waar zouden zij die beter kunnen vinden dan m onze door insecten veel geplaag de vruchtenbomen Waar zouden ze beter kunnen nestelen dan in de ruigte van een met wingerd begroeide muur! Tussen twee haakjes, het is niet te be grijpen hoe zo'n vliegenvangerspaartje het voor elkaar krijgt, een huisgezin groot te brengen in een ondiep kom metje dat zo'n beetje geplakt zit op een dikke stengel van de muurwingerd, die toch maar weinig houvast geeft. Stelt U zich dat eens voor bij mezen en andere woelwaters. SJouke van der Zee. MAAR nu dat schuurtje. Het was er warm als in een broeikastje (ideaal voor Jonge vogels), het was er ook een beetje schemerig en het was er stil. In het naburige hok, aan de andere zijde van het schot, was wat geflodder en gekoer van duiven. Dat waren de hoofdbewoners van het pand. De onderhuurders, dat waren ae vliegenvangers, tenminste die moesten er zijn. dat was duidelijk te zien aan de witte spatjes op de tafel en aan nee maar! daar zaten ze, twee naast elkaar, op de zitstok ter hoogte van mijn ogen. Twee grauwbruine, nietige dotjes ve ren. lichtgeel gevlekt op het rugdek, donker gestipt op borst- en buikveren. Ze zaten er volkomen op hun gemak, alleen stonden de donkere ogen wijd open en die keken met argusblik naar hun verzorgster, die nu met behulp van het schoteltje en een rondgepunt stokje een demonstratie ging geven. Een demonstratie van wat met goede zorg en eindeloos geduld kan worden bereikt bij zeer Jonge bijna uitgehon gerde nestjongen. Op het schoteltje nl. lag fijngesne- dan rauwe lever en verder waren er levende vliegenmaden en zelfs vliegen ontbraken niet op het vliegenvangers- feest. Men moet dit gezoek naar geschikt voedsel, dit zorgen heel de lange dag zelf hebben ervaren, om te weten, wat het voor iemand betekent (voor al als hij of zU ook nog iets anders heeft te doen!) een nest Insecten etende zangvogels door de moeilijk ste periode van hun wankel bestaan heen te slepen. Deze week eens iets bijzonders Heeft U wel eens gehoord van kaassla U zult er verrukt van zijn en het zeker niet bij één keer klaarmaken laten, bovendien Is het een voedzaam en gezond gerecht. ZONDAG Kopje bouillon met kaasrotjes; stukje varkensvlees, princes- sebonen, aardappelen; sneeuwpudding met stukjes gember. MAANDAG Varkensvlees, bietjes, aardappelen, fruit. (Gort weken). DINSDAG Gebakken boterhamworst, andijvie, aardappelen; watergruwel. WOENSDAG Toast met cantarellenragoQt; gebakken kaasplak, gesmoorde kool, aardappelpuree. DONDERDAG: Nlerragoüt, rijst, gebakken tomaten; chocoladevla met schuimpjes. VRIJDAG Gestoofde vis, worteltjes, aardappelen, peterseliesaus; yoghurt müesll. ZATERDAG Kaassla; gebakken beschuit met bessensap. Recent: Watergruwel. Recept: Kaassla. 200 """«ml. 1 kfcia» ul. 10 k. water. 3 dl. bessensap. 150 g. kren- 1AA ten en roölnen ol ander, vruchten botCT- 100 Euammerltaai als stukies appel en peren. 100 g. aan blokjes gesneden. 1 krop sla. I suiker, pijpkaneel. appel, slasaus, (tomatenpuree). De gort wassen, enige uren of een nacht weken en met het weekwater Kook de macaroni en laat ze koud en pijpkaneel gaarkoken in plm. 1^ worden wanneer ze gaar is. Fruit de uur. Bit het gebruik van krenten en zeer fijngesneden ui in de boter en rozilnen deze wassen en 15 min. mee roer dit door de macaroni evenals de laten koken: ander fruit schoonma- kaas en eventueel een paar lepels to ken. in kleine stukles snijden en toe- matenourée. Was de sla. droog de voegen zonder koken. Het bessensap slabladen in een doek en snijd ze in bilgleten en de gruwel op smaak ma- stukjes, rasp of snijd de appel in ken met suiker, pijpkaneel verwijde- kleine bloktes. Meng dit alles met de ren. macaroni en maak het geheel sma- Wordt rilst gebruikt dan behoeft keliik met wat slasaus. Breng de deze niet te weken, terwijl de kook- kaassla over op een schotel en garneer tijd dan 3/4 1 u. is. De watergruwel de rand met wat achter gehouden 's zomers liefst koud geven. slablaadjes of schijfjes tomaat. door JORGEN CLEVIN EEN TUNNEL Heel veel jongens bezitten een spoortrein met rails, enz. Daarbij past ook een tunnel, die je gemakkelijk zelf kunt maken. Maak eerst een geraamte van dun ijzerdraad en zorg dat de verbindingen stevig aan el kaar bevestigd worden, zo dat de zaak niet in elkaar kan vallen. Om die reden moet het ijzerdraad ook vooral niet al te dun zijn, maar goed stevig. Als dat gebeurd is, bestrijk je een vooral niet te klein aantal papieren servetjes met lijm en leg dit pakket nog voch tige servetten over het ge raamte. Zorg er voor dat ze glad blijven en er geen vouwen in komen. Tenslotte ga je de tunnel, wanneer hij droog i is, schilderen, hetzij met wa- terverf of met olieverf. Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand LEUKE SPULLETJES VOOR JE POPPENHUIS Een leuk plaatje wordt op een stukje dun carton geplakt, langs de rand komen strookjes bont papier, die de omlijsting vormen. Aan de achterkant kan een steun van carton worden geplakt (fig. F) of het schilderijtje kan aan de muur worden gehangen (fig. E). Van kleurig band kun je zelf prachtige kussens maken, vooral wanneer op de randen tekeningetjes van kinderen of van dieren voorkomen. Een klein kussentje kun je maken door een stukje band met twee figuren erop af te knippen, het dubbel te vouwen er watten in te stoppen en dicht te naaien. Ook een sluimerrol kun je op die manier maken. (fig. D). BLOEMEN. Een kurk dient als bloempot. De bloemetjes worden van glanzend papier uitgeknipt en op een speld gestoken. Als je de speld met groen crèpepapier omhult, krijg je een prachtige bloemstengel. Ook de bladeren maak je van crèpepapier en je bevestigt ze aan de stengel, terwijl je de speld omwikkelt. en zelfs over een rechte rok worden gedragen. De Parijse ontwerpster. Nina Ricci, maakte het van gestreepte ka toenen linnen in wit en blauw IV Moderne strandpakjes zijn vaak een één-stuk-combinatie van shorts en lijfje. Ze zijn in het gebruik misschien wat minder practisch dan een tenue In twee delen, maar ze zitten netter Het hierbij afgebeelde pakje is van Fath en werd gemaakt van rose linnen. Het heeft aan de voorkant een ondiep boot- deoolleté, terwijl het op de rug ddep ls uitgesneden Bij dit pakje horen een grote, groene strohoed en een groene suède tas. V. De ontwerper van dit moderne strandensemble heeft zijn hoofdkwar tier in Nice en heeft zon en zee dus altijd bij de hand wanneer hij inspira tie zoekt Het ensemble is gemaakt van wit en blauw cestreepte piqué. De ge breide manchetten en d:to halsboord zijn vuurrood. Model: Tiktiner. VI. Het twee-derde jak, wijd of recht, speelt een heel voorname rol ln de jongste 6trandmode en het is een prac- tlsche accessoire bij badpak en strond- pak. Soms ls zo'n Jak als het ware een. manteltje, andermaal heeft het de al lure van een gewone overhemdblouse. Dit laatste Ls het eeval in deze creatie van Nina Ricci. Het geldt hier een en semble van shorts en Jak. beide ge maakt van gestreept gebloemde katoen en gecompleteerd met een simpel stro- hoedje. VU. Het strand jak wordt doorgaans van katoen gemaakt en allerhande ka toenen weefsels komen er voor ln aan merking. Ook badstof waardoor het een practische toebehoren wordt bij een (nat) badpak. Dit model van Bous- sac werd gemaakt uit witte badstof en geboord met rood bies. J. V. Parijs, Augustus 1955 Allo Allo Ici Paris Spreekt U maar Hallo! Redactie? Hier J. V. Gisteren ben ik uit het (waarlijk) zonnige Zuiden in Parijs aangeland. Heb een paar heerlijke weken aan de Middellandse Zee. doorgebracht en ben vanochtend vol goede moed aan de grote Franse wintershows begonnen. Die zullen me wel weer een paar weken bezighouden. Intussen blijkt Dior naar de Y-lijn te zijn overgeschakeld, terwijl vele andere couturiers zich op zijn A-lijn van het vorige seizoen hebben geïnspireerd. Ze brengen dus uitstaande rokken en Dior stelt daar niets dan gladde, nauwe rokken tegenover, althans in het daagse genre. Ze brengen lange, uitstaande schoten in de trant van de A-lijn, maar Dior zelf heeft schootjes afgeschaft of maakt ze uiterst kort. U weet dat foto's en tekeningen van de nieuwe wintermodellen niet vóór 1 September mogen worden gepubliceerd We zullen met onze verslagjes dus nog even moeten wachten Maar om terug te komen op mijn dagen aan zee - de zomer is tenslotte nog niet voorbij, al zitten we hier dan ook midden in de wintermode. Straks stuur ik U een serie foto's van strandkleding. Het zijn aardige en modieuze modellen die aan de Franse kusten momenteel worden gedragen. Ze zijn beslist karakteristiek voor de huidige strandmode en ik ben er van overtuigd dat ze onze lezeressen zullen interesseren. Hallo, hallo, bent U daar nog - Nee juffrouw, ik hoor niets meer. - Afgebroken?. (BiJ de foto's)schouders tegen wind of zonnebrand te I. Vooral de waterratten hebben de beschermen als ze op het. blauwe Mid- badtrui geadopteerd. Ze trekken haar dellamdse Zee-water zeilt. Ook deze over het badpak aam, als de zeewind trui is een creatie van Boussoc. De blaast. Hie*is zo'n trui, gemaakt van kleuren zijn wit en marineblauw, de rode badstof en afgewerkt met ge- manchetten en de tatllebamd zfjm van breide boorden in dezelfde kleur. Deze blauwe katoenen tricot. creatie van Boussac heeft korte aan- m Bijzonder geslaagd is dit strand - geknipte mouwtjes. lak. dat naar moderne tramt vrij lang II. Ook gepatroneerde badstof wordt is. Het is een smal model met dubbele voor de moderne badtrui gebruikt. kmoopsluiting, een gespleten sjaal- Deze jongedame heeft een model van kraag en grote, opgenaaide aakken gestreepte badstof uitgezocht om haar Het kan over badpak, shorts, pantalon

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9