MAGGI ADM. KRACHT (Vr.) Aank. Onderhoudsmonteur enige haliwas timmerlied 1111 Johannesburg, de gouden stad, trekt onweerstaanbaar Eindeloze donkere stroom van zwarte werkers naar de gevaarlijke mijnen WOENSDAG 17 AUGUSTUS Hoog boven alles uit steekt thans de, voor het scheepvaartverkeer ln de hoog ste stand geplaatste, grote klap met ba- luns van de nieuwe Alphense brug, mid den in het hart van Alphen. Honderden hebben gisteren de gehele dag de uiterst nauwkeurige werkzaam heden van de mannen uit Kinderdijk j g de geslagen, toen deze als ware het een soort Mecano peelgoed de duizen- den tonnen wegende stukken op hun pinats brachten. loals wij reeds gisteren uitvoerig schreven werd het eerste stuk dat te vens het zwaarste was. nl het brugdek, gisteren om even over halfacht op de steunen geplaatst De grote 21.000 kilo wegende balans kon om even voor hal' twaalf van de zolderschuiten opgeno men worden en zakte om vijf minuten De 21.000 kilo wegende balans in de takels van de grote drijvende bok boven de steunpilaren. over halfeen op de beide steunpilaren, waarna met bekwame spoed een aantal monteurs de nodige bouten en moeren begonnen nan te draaien Om even over twee was het zover, dat ook dit onder deel muurvast zat. waarna de brug met balans door de grote drijvende bok ln de hoogste stand gebracht werd om ver volgens met zware stalen kabels vast gezet te worden Belangrijk eerder dan verwacht was kon het scheepvaartverkeer weer vrij gegeven worden, nl. om even over half- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Moordrecht J. v. Leeuwen te Wltmarsum. Te Tcrneuzen (toez.) A Nauta te Eikerzee. te TJuchem. Te Nleuwolde J. H. Kappers, cand te NIJkerk. Aangenomen naar Dokkum H. Hogenhuls CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk en te Emmen T. Brlenen. cand. te Werkendam. Tweetal te Doorn J. Baay te Alphen aan den Ryn en A. Blom ie Meerkerk. GEREF. KERK (art. 31 K.O.) CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN Zoals bekend wordt van 17—21 Augus tus ln de Houtrusthallen te Den Haag het congres van het Wachttorengenoot schap (Jehova's getuigen) gehouden. Men verwacht 14.000 15.000 congres sisten. waarvan 2.000 uit het buitenland. Het organisatiecomité is er in geslaagd in Den Haag 8.000 bedden te vinden. By de Houtrusthallen heeft men voorts een groot tentenkamp opgericht, dat dienen zal als restaurant. Het congres is een onderdeel van een reeks van 11 congres sen die in Amerika en Europa worden gehouden en die alle hetzelfde program ma hebben. By alle congressen zijn de president van het genootschap, de heer H. Knorr (VS.) en Fred W. Frans (V.S.) vice-president, aanwezig Tot een van de hoogtepunten van het congres rekent men de massale doop plechtigheid in een der zwembaden op het Schcveningse strand. Deze zal Vrij dagmorgen omstreeks half tien worden gehouden. Voorzitter van het congres is de heer F. Hartstang. „Iets waarvan jullie vast en zeker zullen smullen!" „Ha.... dan krijgen we na tuurlijk weer die lekkere soep ,Juist.... en óf.... Kippensoep van MAGGI!" Goudgele, krachtige, zuii>ere kippenbouillon met de beste vermicelli en heel even gekruid, in de bekende Zilverzakjes. 4 diepe borden voor: KIPPENBOUILLONSOEP GEVRAAGD voor spoedige indiensttre ding. Zij, die gewend zijn om zelfstandig te werken, genieten voorkeur. Brieven onder No. 3285 aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd enige zeer NETTE MEISJES le. voor eenvoudig knip- en strijkwerk; 2e. als Leerling-borduurster. Aanmelden J. VAN DIJK, Oude Vest 179, van 912.30 uur en van 14.0018.00 uur. Houtindustrie NORHTGO N.V. te No»*) vraagt voor direct een (Liefst met A.BS«W' en Aanmelden aan kantoor van bovengenoemde Indtö^' 's avonds na 7 uur De Genestetstraat 92. Lelden. ABONNEERT U OF DIT BW (Van onze Reisredacteur) JOHANNESBURG De ingehouden hese fluisteringen door zwarte handen uit de trommelvellen gewreven, begonnen hardop te spreken. In een zwiepend rhythme eerst. Toen kwam de wilde donder van de grote tomtoms en het rode stof. door zwarte voeten uit de grond gejaagd, warrelde hoger op. Het donkere neuriën van bronzen stemmen barstte open en liet hoge ongetemde kreten vrij. De strakke lijn van de wiegende zwarte dansers brak. En ineens was de kleine arena vol van zwaaiende schilden, ruggen glimmend in het zonlicht, witte tan den, harde benen, voeten fel stampend op de grond, veren sidderend in de hoofdtooi. Vol lachende ogen en een hevige beweging. Vol van Afrika. Dit was de dans van de Zoeloes. Dit was ook Zondagmorgen in Johannesburg. Want de verschrikkeiyke Zoeloe-Impi's zijn niet meer de zwarte regimenten van Afrika's blauwe bergen, zij boren nu in donkere gangen naar goud-erts. En daarom dansen zij niet meer voor de glanzende meisjes van hun stam bij het licht van oranje vuren, maar op hun vrije Zondagochtend tegen een décor van de platte gele dumps en de hoge ijzeren staketsels van Johannesburgs goudmijnen voor een publiek van keurige blanke heren met klektoestellen en even kleurige blanke dames. Die toeh wel wat verschrikt en opgewonden raken door al die gespierde mannelijke hevigheid. Maar als zij na afloop van de Zondagochtendse mündans weer met hun echt- genoten-in-colbert in de auto stappen om terug te keren naar Johannesburgs luxueuze villa-wijken, is iedereen het over één ding eens: „Wat zyn die kerels nog primitief. En zag je hoeveel ze te eten kregen? Zy hebben het toch maar prima in de mijnen". Gretig ontwaken Zeventig jaar geschiedenis van Johan nesburg staan ln goud geschreven. De stad verrees toen het edel metaal aan de Wltwatersrand van Transvaal werd ontdekt. Uit de kroegen en bordelen van weleer groeiden de respectabele wolken krabbers van thans. Uit de rauwe stryd tussen de eerste wilde goudzoekere ble ven slechts de sterken over, Britse en Amerikaanse concerns, thans verenigd ln de mijnkamer van Transvaal en Oranje Vrystaat. De pistolen zyn vul pennen geworden. En Zuid-Afrika neemt nu niet alleen 45 procent van de wereld- goudproductie voor zyn rekening, maar wint sedert kort een byproduct meteen tovernaam, uranium. Goud is een vreemd metaal In de mijnen van de Unie werken één blanke en acht zwarte mynwerkers een dag om drie kwart ton erts los te boren. Na een uitvoerige bewerking leveren die 31 gram fijn goud. Dat goud wordt doorgaans ge kocht door de Ver. Staten, die het ter dekking van de dollar opbergen in de schatkamers van Fort Knox. Het goud is dan weer thuis: onder de grondI Goedkope arbeid Maar Inmiddels is er veel gebeurd. Want de mynen van de Unie zyn wel ryk aan erts, maar het erts ls niet zo rijk aan goud. Er is veel zwarte arbeid nodig. En omdat de goudprys maar niet stygen wil, moet dat goedkope arbeid zyn. Hoe komt men aan goedkope zwarte arbeid? Wel. de heer Cecil Rhodes bUv. wist daar wel een antwoord op. In zijn tyd leefde de zwarte man in een geld- loze maatschappy en wanneer hij niet aan het oorlogvoeren was, lag hy voor- namelyk op zyn rug ln de zon te bepein zen hoe plezierig het was om veel vrou wen en veel koeien te hebben. Om hem van zyn „verderfeiyke luiheid" te gene zen en hem de beschavende zegeningen van de arbeid by te brengen, voerden Rhodes, en zyn Britse vrienden elders in Afrika, belastingen voor de inboor ling in. Met fijne ironie noemde zy één ervan „kies-belasting", hoewel het stem men nooit zozeer tot de voorrechten van de Afrikanen heeft behoord. Om aan zyn belastinggeld te komen, stond de zwarte man dus maar één weg open. werken voor de blanke. Uiteraard tegen laag loon. Hetgeen precie6 de bedoeling van de heer Rhodes was, toen hy gewaagde van de beschavende invloed van de ar beid. Portugees Oost-Afrika, Angola, de Rho de slaanse federatie en de Britse protec toraten ln de handen van de recrute- rlngsagenten van de „Chamber of Mines" (Mijnkamer) Het is de dwang om rinkelende con tanten te bezitten, om belasting te be ulen. om eten en kleren te kopen, die de landbouw in de armetierige reserva ten niet meer oplevert, die hem voor zes of negen maanden uit Afrika's open veld naar Johannesburg voert. Naar de goudstad, naar „Goli", zoals zy haar noemen. Contanten: een normaal loon voor een zwarte mynwerker bedraagt f. 1.85 per werkdag, ruwweg f. 46.25 per maand. H|j krygt daarenboven voor 34 gulden per maand aan gratis logies, voeding, ontspanning en medische verzorging. Om dit te verdienen werkt hij gedu rende acht uur per dag ononderbroken In de hei-hete schachten en spendeert hy twee uur om van en naar zijn werk te komen. Zware arbeid en soms geschoolde bo vendien. Hij boort, legt pypleidingen en spoorbaantjes aan en bedient gecompli ceerde kostbare machinerie. In naam doen weliswaar de blanken het geschool de werk. maar ln feite brengen zy slechts spnngiadmgen aan of zyn zy op zichter. .,Een reuze leven", zei een blan ke mynwerker my, „wy krygen tenmin ste duizend gulden per maand voor stil zitten en hard schreeuwen. De zwarte „boyB" doen het werk". Rinkelende contanten In de mijnen van Zuid-Afrika en niet alleen daar bestaat dit systeem nog vrijwel onveranderd voort. Want ook vandaag dryft mede dit systeem de Sjangaans, de Bechoeana's, de Basoeto's de Zoeloes, de Pondo's en de mannen van de andere stammen uit de Unie, Bovenbouw Alphense brug geplaatst ln de hete schachten van Johannes burgs goudmijnen. Onevenredige stijging Maar ja, de blanke mynwerkers heb ben een vakbond, de zwarte niet. Al heb ben zy dan één keer de brutaliteit gehad om te staken voor een dagloon van vyf gulden. De regering-Smuts dreef hun protestmars echter met stokslagen en ge weerkogels terug en er vloeide nogal wat bloed. Toen zy de volgende dag weiger den uit de mijnen naar boven te komen, joegen de pohtie-knuppels hen schacht voor schacht omhoog. Dit alles wordt nog onfrisser wanneer men bedenkt, dat hun wekelykse lonen sedert 1890 naar beneden zyn gegaan Terwijl de produc tiekosten van de mynen met 30 procent verminderden en de productiviteit van de zwarte man verdrievoudigde, terwyl de waarde van het pond sterling naar beneden kelderde, stegen de lonen van <ta swarte mynwerker slechts met vijf tien gulden per maand. Nu zyn er naast cyfers en lonen nog andere factoren in het menselijk leven Hoe brengt die zwarte trek-arbeider de zes. negen of twaalf maanden zyn contact ver van zyn gezin door? Hy voert met zyn makkers m een „compound", een barakkenkamp, een le ven dat niet ongelijk is aan dat van een militair in een kazerne. Hy slaapt op een chambree. krijgt zyn natje en zyn droogje, gaat dagelyks onder de douche, speelt een partytje voetbal en krygt twee keer in de week een film te zien. Hiy heeft het, materieel gesproken, best, zeker veel beter dan thuis. „Het ont breekt hun aan niets", zei een geestdrif tige „compound-manager" my. Keuze Fin vrouwen?" vroeg lk. Het gezicht van de brave man betrok. „Nou ja", zei hij. ./behalve in enkele nieuwe mynen ln de Vrystaat, kunnen wy het ons niet permitteren de gezinnen van de Jon gens" hierheen te halen. Dus Dit ,4us" betekende, dat de jongens de keuze hebben tussen prostitutie of homo-sexualiteit. Kiezen zy prostitu tie. dan betekent dat al gauw geslachts ziekte. Een arts zei my: .Fir zyn hele dorpen in Afrika, die onder deze plaag gebukt gaan". Vandaar dat er mannen zyn. zoals de Sjangaans uit Portugees Oost-Afrika, die dit risico niet aandurven en tydeiyk aan homo-sexualiteit de voorkeur geven. Welke verwoestende gevolgen het sy steem op het gezinsleven heeft, laat zich vatten Het zijn niet alleen geslachtsziekten, die hun tol eisen. Krygt een mijnwerker een ernstig ongeluk ien in de schacht die ik bezocht vielen er vorig jaar 44 do den en over de 200 zwaar gewonden op 2500 mijnwerkers), loopt hij tuberculose op of silllcose. dan wordt hy met en com pensatie van tussen de 150 en 300 pond naar huis gestuurd. Maar medische na zorg is in de Afrikaanse kraal een vry wel onbekend woord. Zodat ik weer aan Cecil Rhodes moet denken: „De zwarte man kan in een blank gebied biyven, zo lang hij voorziet in de behoeften van de blanke. Houdt liy op daarin te voorzien, dan moet hy vertrekken". Toch naar „Goli" En toch blijven zy naar Goli komen, de Zoeloes, de Pondo's, de Khosa's. Zy vullen de bussen, de treinen en tegen woordig zelfs de vliegtuigen van de wer vingsagenten. Komen zij alleen om na afloop van hun contract met twee of driehonderd gulden terug te keren? In vele gebieden, vooral bulten de Unie, is de toestand zo slecht, dat die noodzaak er is. Maar er is meer. Tot ln de donkerste uithoeken van Afrika is GoU een toverwoord geworden, symboliserende de wolkenkrabbers en de lichten van Johannesburg, de wereld van de blanke man. van een verbijsterende onweerstaanbare nieuwe eeuw. En zo trekt uit de verste kralen van de gele hoogvlakten en de stomende jungles van .Afrika een eindeloze donkere stroom naar de gouden stad, bereid om in zweet en soms in bloed en tranen de prüs te betalen voor een glimp van de eigen toe komst. De dans van de Khosa-Makwtiibi Zij dragen belletjes op hun borst e terwijl zij langzaam voorwar' stappen, begint de lucht zich h vullen met een zilveren gerinkel. OUDSTE INWOONSTER VAX FRIESLAND De oudste inwoonster van Friesléü mej. Eva van der Meer. hoopt MaarAj a.s. haar 101e verjaardag te vieren Hd Van der Meer, die in Drachten werd ;i boren, woont sinds 1920 in het tehj voor oude alleenstaande dames de Ju Jan Woutersstichting te Oudeschooi. Zj mag zich nog in een uitstekende gaoK- heid verheugen. Alleen haar gexfchtne- mogen gaat sterk achteruit, waardoor4 haar grote liefhebberij, het fyne na werk, vaarwel heeft moeten zeggen. De a.s. jarige, die nog veel belangd- ling heeft voor het heden en too: toekomst, hoopt het voor haar pre vrye staatspensioen nog te beleren, s heeft zy verklaard. Waar vroeger een man een kemp dood moest hebben eer hij een mtfe, kon winnen, moet hy nu zijn period- de goudmijnen gediend hebben. Zo komt de zwarte man naar O verschrikt, verward, verdoofd, maar een hardnekkige gretigheid om te k en te zien. Hij schrijft er het verhaal het stille glinsterende goud in de kddei van Fort Knox. maar ook dat ran m ontwakend Afrika. oZeg Mam, wat ruikt hier

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4