LEIDSCH DAGBLAD Massa-betoging in de Soedan tegen eenheid met Egypte Tienduizenden in Khartoem eisten onaf hankelij kheid WEERBERICHT Gelukkige prijswinnaars der Rheuma-actie meldden zich Door Ieren geroofde wapens in Londense winkel teruggevonden 94ste Jaargang WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 No. 28603 Hoofdredacteur: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f. 2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Karthoem. de hoofdstad van dc Soedan (ten Zuiden van Egypte) was gisteren het toneel van een massabetoging tegen eenheid met Egypte. Een menigte van rijïtiedui'end Soedanezen riep luidkeels „WU willen onafhankelijkheid" en Geen eenheid met Egypte". De mensenmassa bezette het Kitchener-pleln. Dit wschiedde nadat het parlement eenstemmig een resolutie had aangenomen, naarin evacuatie birnien drio maanden van Britse en Egyptische troepen werd reéist om de weg vry te maken voor een vrije uitspraak door de bevolking over de toekomst van het land. (Egypte en Groot-Brittannië hebben in de afgelopen 56 jwr geznmenlyk de Soedan bestuurd. Twee jaar geleden bereikten zij over eenstemming over een plan om de bevolking van Soedan, na een korte overgangs periode, zelf over haar toekomst te laten beslissen. Het parlement van Soedan ion een grondwetgevende vergadering kiezen, maar de laatste tijd wordt er in het land een steeds krachtiger eis gehoord voor een volksstemming, aangezien die minder invloed van buitenaf zou onderx inden. Bed.). Toen de menigte op het Kitchener-p'.ein in Knrtoem gisteren de vooraan staande politieke aanhanger van een band met Egypte, Mohammed Noer el Din, verschijnen, reageerde zy door de ruiten van zyn nieuwe auto in te slaan. Overal hoorde men kreten „weg met de vijand van het volk" Londen bereid om aan de wensen gevolg te geven Van de zijde der Britse regering in Londen wordt vernomen, dat Groot- Brittannië bereid is een officieel ver- ïoek van de regering van de Soedan om hd volksstemming te bestuderen. Van Britse militaire zijde in Cairo tordt vernomen, dat er gedetailleerde plannen zijn opgesteld voor de algehele terugtrekking van de Britse strijdkrach ten uit de Soedan. Groot-Brittannië heeft een bataljon infanterie, enige ar tillerie en een klein aantal manschap pen van de luchtmacht in Khartoem. De sterkte van de Egyptenaren is nog geen bataljon infanterie. Egyptische po litici hebben steeds krachtig geijverd voor ..eenheid van het Nijldal": een nauwe verbondenheid van Egypte met de Soedan, voornamelijk in economisch opzicht. Betoging in Eva Peron De Argentijnse politie heeft 55 per sonen. onder wie studenten, gepension- neerde officieren en één vrouw, gearres teerd in verband met een samenzwering tegen het leven van president Peron. waarvan Dinsdag door pers en radio melding werd gemaakt. De toestand in de Argentijnse hoofd stad scheen Dinsdag weer zo goed als normaal te zijn. In de stad Eva Peron. het voormalige La Plata, hebben Dinsdag talrijke stu denten een inti-Perionistische betoging gehouden, waaraan door de politie met behulp van traangas een einde werd ge maakt. Er werden 41 betogers aange houden. Technici van het Argentijnse minis terie van Openbare werken hebben vast gesteld. dat het regeringsgebouw. „Het Roze Paleis", dat bij de afgelopen op stand gebombardeerd is. afgebroken zal moeten worden ten gevolge van schade aan de fundamenten, welke door het bestoken met bommen is toegebracht. De in het paleis ondergebrachte bureaux zullen naar een naburig gebouw worden overgebracht Nederlandse bloemen gaan naar Moskou 4000 stuks met een gewicht van 350 KG Eind Augustus wordt te Moskou een Moskou, uitkomt met een inzending bloemententoonstelling gehouden in van Nederlandse snijbloemen, ter de Metrohallen, op welke tentoonstel- grootte van 4 x 15 meter. Ï3„ u „T> «7»" „van 350 kilo, bestaande uit rozen, anjers, I gerbera, gladiolen, chrysanthen, enkele 1 gele calla's en andere variëteiten met enkele decoratieplanten. wordt per KL.M. naar Praag gevlogen en van daar met de Russische luchtvaartmaat schappij Areroflot naar Moskou. In ver band met warme weersomstandigheden zijn alle voorbereidingen getroffen om de bloemen in goede staat over te krij gen en in goede kwaliteit te exposeren. Om deze bloemen op Zaterdag 27 Augustus, de openingsdag, te Moskou tentoon te stellen, dienen zij reeds Dins dag 23 Augustus in de kassen gesneden te worden Op de openingsdag wordt dan in Nederland een nieuwe verver sing van 125 kilo klaargemaakt, die Woensdag 31 Augustus in Moskou ar riveert. Met de zending reizen mee dr A. J. Verhage. voorzitter van de Vereniging van dit potentieel afzetgebied en A. J. Stemerding, die de Nederlandse inzen ding zal arrangeren. Havenarbeiders weer aan de slag Aangezien de Scheepvaartvereenlgnig Zuid le Rotterdam geen behoefte ge welf de arbeiders onnodig lang dc dupe if laten worden van onberaden acties, deell zij het volgende mede: „Met het rasle voornemen ook in de toekomst orde en arbeidsrust in de haven te handhaven, willen wij voor de arbeiders ran goeden wille de mogelijkheid ope nen het werk te hervatten. De haven arbeiders, die op of na 13 Augustus 1.1. hon dienstverband om dringende rede nen beëindigd zagen en bereid zijn op de ihans geldende voorwaarden weder- Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond Toenemende bewolking en plaatselijk ,at bchte regen, gevolgd door opklarin gen Matige. morgen overdag nu en dan vij krachtige wind tüssen Zuid en West. tegere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). Plaatselijk regen Het KNMI deelt mede: Het (1^^ zomerse weer van de laat- mtJi waarbU de temperaturen 's- opliepen tot om de 25 graden. 2® t®, danken aan de invloed van een jachtig hogedrukgebied. dat Dinsdag ,;„,en de Golf van Bicaye lag en dat 7™ over Midden Europa uitbreidde en in contact kwam met een ander J~?corukgebied boven West-Rusland. Er "(het algemeen weinig wind. zodat it*M, op vele Plaatsen mist kon ont- jT 's-morgens vroeg weer oplos- Tn.arna 1161 overal zonnig weer werd. lanï, en neernt het hogedrukgebied de 'n betekenis af en nadert over eilanden een frontale storing, 7m „m uur vanmorgen boven de Ierse r* gelegen. Hoewel dit front op -'ogenblik niet actief is, is het niet dat de komende 24 uur de ion ?ro°essen langs het front zich zul- hot w°e!pltsen- tedat er geleidelijk van en ni Ult bewolking komt opzetten NPöats®iiJk wat regen „.an vallen, naar to "^"'passaee ruimt de wind tobt tuen komen weer opklaringen entoi. temperaturen zullen overdag Steden lager zijn dan de afgelo- 18 AUGUSTUS °P 529 uur; onder 20.02 uur. Hr« op: 624 uur: onder: 19 47 uur JT~P'?ter te Katwijk-ann-Zee te 15.50 uur. om een dienstverband aan te gaan en zich daaraan te houden, kunnen zich met ingang van Donderdag 18 Augustus a.s. bij hun vroegere werkgever melden. Hetzelfde geldt voor de arbeiders van de Centrale voor Arbeidsvoorziening". Verwacht wordt, dat de haven van Rotterdam morgen haar normale aan zien zal hebben herkregen; dus dat alle havenarbeiders het werk zullen hervatten. Vergadering verliep In gebouw „Odeon" hebben zij van ochtend van acht tot tien uur weer vergaderd. De voorzitter van de gisteren uit de arbeiders gevormde commissie advi seerde de aanwezigen morgen weer aan het werk te gaan; een raad, die even eens van de zijde van de E.V.C. werd gegeven. De landelijke secretaris van het O.V.B.. de heer A. van den Berg, concludeerde, dat een overwinning was behaald, omdat de Scheepvaartvereeni- ging Zuid op haar ontslagbesluit was teruggekomen. Hij bracht de „iang- zaam-aan-actle" weer te berde, doch niet iedereen bleek het met hem eens te zijn. De voorzitter van genoemde commis sie zei nog. dat verwacht wordt dat enkele arbeiders niet weer in dienst Het grote zeilersfestijn van Fries land, de Sneekweek, is onder ideale weersomstandigheden in volle gang. gon te worden, verliep langzamer hand. Toen de bijeenkomst werd be sloten was nog ongeveer een vierde van de aanwezigen present. Ontkleedstaking begonnen De ongeveer tweeduizend Indiase klerken, die werkzaam zijn op het cen trale secretariaat te Nieuw Delhi en die hun minimum-salaris van een pond sterling (tien gulden) verdubbeld willen zien, zijn gisteren begonnen met de eerste fase van hun aangekondigde „ontkleedstaking". Zij verschenen onge schoren en zonder overhemd op kantoor. De volgende week zullen zij, bij niet- inwilliging hunner eisen, pyamabroe- ken dragen, om tenslotte in lendedoeken en door lakens omhuld op hun werk te verschijnen. De vrouwelijke klerken zullen niet aan deze vorm van staking deelnemen. Reuter meldt nader, dat de „strip- tease"-staking van de ongeveer 2000 jongere ambtenaren is opgeschort met Dat de politie geen van de overvallers heeft kunnen arresteren is het gevolg van het feit. dat het Ierse Republikeinse leger nabij de winkel, waar de wapens waren ondergebracht, een wachtpost had geplaatst, die de betrokkenen kon mee delen dat de politie de winkel had om singeld. Deze .schildwacht", een Ier die welbekend is bij Scotland Yard, kon evenwel niet worden aangehouden, om dat men geen directe bewijzen tegen hem had. Het Ierse Republikeinse leger heeft in middels in een te Dublin uitgegeven communiqué erkend, dat het verant- Opwinding en vreugde! 5 millioen loten brachten 2 millioen op Dank zy de medewerking van de radio heeft luisterend Nederland gisteravond de ontknoping gehoord van de actie voor de rheumabestrijding, die het nettobedrag van ruim twee millioen gulden heeft opgeleverd. Er heerste vanzelfsprekend in de Hilversumse studio's spanning. Nadat aanvan kelijk in dc Avro-studio het geheim was ontsluierd, concentreerde zich in de KRO-studio alle aandacht, want daar zouden dc prijswinnaars zich aanmelden. De geestelijke vader en leider van deze actie, de heer Bergers, uit Rotterdam was ook aanwezig. zelf. De vergadering, die rumoerig be- 321 nummer bestaat uit acht pagina's Beruchte brug bij Neuwied in November beveiligd In November van dit jaar zal het be ruchtste dodentraject van de West- Duitse autostradas, de brug over het dal van de Wiedbach bij Neuwied. eindelijk beveiligd worden. De tweede rijweg van de brug zal dan in gebruik genomen kunnen worden, tien jaren nadat het vijftig meter hoge viaduct vernield werd. Vrijwel onafgebroken is in deze Jaren gebouwd om de onmisbare schakel in de autoweg te herstellen. In 1950 kon het verkeer over de brug over een enkele rijbaan worden hervat. Sedertdien heb ben 37 mensen op de brug het leven ge laten en werden 135 zwaar gewond. Vrijwel alle 462 ongelukken speelden zich op dezelfde manier af als bij de doden rit. die de Nederlandse chauffeur De Baat op 24 October 1953 met zijn vrachtwagen maakie: de overschakeling in lage versnelling mislukte en de rem men konden de wagen, die de steile hel ling afraasde. niet meer houden. De Baats ongeluksrit eiste zes doden. Wanneer de brug in November gereed zal zijn zal men bij de bouwkosten tien of twaalf millioen kunnen tellen aan materiële schade, die bij de 462 ongeluk ken werd veroorzaakt, geheel ongerekend dus de persoonlijke ellende, die ln die tijd over vele gezinnen i„ gekomen. Hilversummer kreeg f 15.000 Als eerste meldde zich de winnaar uit de groep verkopers aan, die een Hilver summer bleek te zijn en derhalve prompt naar de studio werd genodigd. Het was de heer A. Verdonk te Hilversum, die vertelde dat hij juist thuis kwam van het vissen en derhalve geen schone han den had. Met de groene zeep waarmee hij ze aan het wassen was. heeft hij toen maar meteen, volgens het per radio ge geven voorschrift, zyn kaartje inge smeerd. Het daarop afgebeelde huisje werd zowaar rood. en daarmee werd hy winnaar van een huis of f. 15.000 in contanten. Desgevraagd antwoordde hij, dat hij stil van vreugde werd. Op de vraag wat zijn vrouw er wel van zei, antwoordde de gelukkige: „Tsjonge, tsjonge. tsjonge Wat de heer Ver donk met de 15 mille gaat doen, weet hij nog niet. Hi) zou er eerst nog een nachtje en misschien wel twee over willen slapen. Andere prijswinnaars By de kopers van de loten er zyn er vyf millioen verkocht was de geluk kige winnaar van de f. 15.000 de sigaren winkelier W. C. Wertwijn te Amsterdam. Ook hij belde de KRO-studio op. „Nee man schei uit", was zijn commentaar op de mededeling van de reporter, die hem telefonisch te woord stond en hem zei De heer Wertwijn had zelf ook vele en veloppen verkocht. Ook de heer Van der Avorst, een sla ger uit Rotterdam, wiens wens het reeds enige tijd was een eigen bedrijf te kun nen kopen, behoorde tot de gelukkigen. Hij heeft een prijs van f. 10 000 gewon nen. En de heer Boon uit Wormerveer, die verhuisplannen heeft, werd de gelukkige winnaar van een prijs van f. 5.000 Evenals de heer Van der Avorst heeft ook de heer Boon de studio opgebeld. Zij werden namens het studiopersoneel van harte gelukgewenst. By de KRO studio kwamen voorts vele telefoontjes binnen van personen, die netjes alle per radio gegeven voorschrif ten voor de behandeling der couvertjes, het op de hurken voor de tafel gaan zit ten om ze écht goed te bekyken incluis, hadden opgevolgd en die nu dachten tot de gelukkigen te behoren. Ook echter belden verscheidene mensen op, die een Prijs van f. 1.000 hadden gewonnen. Er heerste een sfeer van opwinding en vreugde' Dank aan de heer Bergers De heer Bergers uit Rotterdam, deelde nog mee dat er vyf millioen couvertjes in omloop waren gebracht en dat Vry- dagavond nog één millioen, die al door verkopers waren ingeleverd, in het land moest worden „teruggekaatst". Gistermiddag was men echter uitver kocht geweest. De bruto opbrengst be droeg twee en een half millioen gulden en de netto ruim twee millioen gulden. De voorzitter van het Nationaal Rheu ma Fonds, dr Stal, heeft de leider van deze actie, de heer Bergers tenslotte met een grote krans gehuldigd, evenals diens „rechter- en linkerhand", de heer Weber. De Britse politie heeft de volle* dige buit. welke door Ierse nationa listen in legerkampen veroverd werd. teruggevonden. Kisten am- munitie en wapens worden door politie-dienaren in het leegstaande sousterrain van een Londense winkel gedragen. woordelyk is voor de overval op het Britse militaire kamp by Reading. De verboden organisatie zegt in haar be kendmaking, ondertekend door „adju dant-generaal van de IRA", D Mac Diarmada, dat de actie „succesvol" is geweest en dat alle tien vrijwilligers die er aan hebben deelgenomen, „zich thans (by de IKA) hebben gemeld". Het echtpaar Wertwijn hit de i leieiomscn u „oora s.ona en nem «ll'V™grtomU Jordan. dat gisteren\ „zo'n prys krygt u niet iedere avond".vijftienduizend gulden als hoofd- prijs 'in de Rheuma-actie Allen voor Allen" rijker werd. Tweezijdig verdrag Amerika - Rusland? „Vriendschaps- en niet-aanvalspact voor 25 jaar" Het onafhankelijke dagblad „Rhein- zcitung" In Bonn wist gisteren te ver tellen, dat het van twee Scandinavische diplomatieke vertegenwoordigers. op doorreis in West-Duitsland, had verno men. dat dc Russische diplomatie zal pogen met de Veren. Staten een bila teraal (twcezydlg) verdrag te sluiten, waarin de wederzijdse belangen van de twee landen zijn afgebakend en «aar de andere landen worden buiten gehou den. Volgens het blad gaat het hier om een vriendschaps- en non-agrcsslc-verdrag voor 25 jaar, dat na deze periode even tueel Iedere vUf jaar kan worden ver lengd. Op basis van het verdrag zullen twee permanente commissies, een Ameri kaanse en een Russische, zich gezamen- lijk bezighouden met het regelen van geschillen van militaire, politieke en economische aard tussen de twee lan den. Alleen in laatste Instantie zouden geschillen tussen beide landen op rege ringsniveau worden opgelost. Volgens de „Rhelnzeitung" zou het Russische plan door maarschalk ZJoe- kof gedurende een ..gesprek van man tot man" tijdens de topconferentie to Genéve aan president Elsenhower zyn voorgelegd. Hogere productie Ned. Staatsmijnen De Nederlandse Staatsmynen hebben ln 1954 een totale afzet verkregen lot een waarde van byna f.500 millioen. Vrywel alle sectoren van het bedr-jf hebben hogere producties behaald. De netto-productie aan kolen onde.-gmg een atyging tot 7,6 millioen ton. De Britse politie heeft Dinsdag alle wapens die Zaterdag door Ierse nationalisten by een overval op een kazerne nabij Reading werden ontvreemd, teruggevonden in een verlaten winkel in Londen. Twaalf mannen van de afdeling van „Scotland Yard" die de politieke misdaden behandelt, sloegen gisternacht de winkel heimeiyk gade. Voordat zy een Inval deden, wilden zij eerst leden van de Ierse geheime organisatie in een hinderlaag lokken. Maar er kwam niemand opdagen. De wapens lichte mitrailleurs, machinepistolen en geweren waarvan een deel reeds voor verzending gereed gemaakt was, werden aangetroffen in een verwaarloosd souterrain.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1