LEIDSCH DAGBLAD Syngmaii Rliee commissie van matigt zich jegens toezicht Behalve Frans ook Duits plan tegen misbruik van atoomkracht WEERBERICHT Pensionhouder te Amsterdam dood geslagen g4ste Jaargang MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 No. 28601 „«w: J. w. Henny Hooldrfdaeteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l. 6.40 per kwartaal: f. 2.15 per maand: t. 0.50 per week Witte Singel I. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041T Redactie: 21501 Het is hem begonnen om een vaste valutakoers tussen hwan en dollar Wij geven de leden van de neutrale commissie van toezicht op naleving van itl bestand nog enige tüd om het land vrijwillig en in vrede te verlaten", aldus rtfkbarde president Syngman Rhee van Zuid-Korea Zaterdag in een rede voor i, drie uur voor het ultimatum verstreek. De demonstraties tegen de Tsjechische en Poolse leden van de commissie zjjn Zondag evenwel voortgegaan tn het Amerikaanse leger heeft de kampementen versterkt, waarin de Communis- ti»be delegatieleden zijn ondergebracht, teneinde ze tegen de opgewonden menig ten ie beschermen. Toljens welingelichte bronnen in Seoel had Rhee een ultimatum gesteld uit oTtntegingen van bluf, maar de zaak niet op de spits had gedreven nadat hjj de Tcnchering van Washington had gekregen, dat hjj zal krügen wat hij voornamelijk TÜ bereiken: een enkele vaste valutakoers. Rhee heeft reeds lange tijd Amerika b loe willen krijgen om de Koreaanse geldeenheid (hwan) te steunen met een dergelijke vaste notering zoals het ook in Japan heeft gedaan, aldus United Press. Terwijl de demonstraties in Korea zich uitbreidden werden Rhee's onderhandelaars b Washington het steeds verder met de Amerikanen eens over de wisselkoers n hwan en dollar. De koers van ongeveer 451-1, waarover overeenstemming ia hft onmiddellijke verschiet ligt, zou veel hoger liggen dan Rhee in het hoofd fod, maar de Koreanen zijn bereid tot inschikkelijkheid indien de Verenigde (Utco xouden garanderen, dat het een vaste koers zal zijn. Te Poesan betoogden gisteren ongeveer 10.000 mensen, geleid door oud-strijders, tegen de aanwezigheid van de neutrale commissie van toezicht. Zij demonstreer den voor het Amerikaanse militaire kamp. Drie betogers, die het kamp wil den binnendringen. werden verwijderd. In Seoel verzamelden zich verscheide ne honderden mensen voor de woning van de Amerikaanse ambassadeur, Wil- Tal van gewonden Vsn Amerikaanse zijde is bekend ge taakt dat de afgelopen zes dagen 22 Aasrütaanse militairen verwondingen lubben opgelopen bij botsingen met Euid-Koreanen. De Zuid-Koreaanse po litie stelde de Zuid-Koreaanse verliezen rut op twee doden en meer dan tachtig pvonden. liam Lacy. Zij trachtten het hek rondom de woning stuk te maken, maar gingen op de vlucht, toen de Amerikaanse mili taire politie dreigde een charge uit te voeren. In Kangnoeng trachtten ongeveer 400 Koreanen zich meester te maken van de Poolse en Tsjechoslowaakse leden der wapenstilstandscommissie. Zij werden door traangas en waterstralen verdre- Prinsessen naar Zwitserland De Prinsessen Margriet en Marijke zijn Zaterdag naar Zwitserland vertrok ken voor een veertiendaags verblijf in de omgeving van Villars. „Connie" verandert in „gewone" storm De wervelstorm „Connie" is tot op luchting van de Amerikanen „verzwakt" tot een gewone storm met hevige slag- legens. Niettemin heeft hij zijn weg over de Amerikaanse Oostkust in Noordelijke rinchting Zaterdag het gebied van New York getroffen, waardoor in de stad zelf negen personen om het leven kwa men. Hierdoor steeg het totaal aantal slachtoffers van de wervelstorm tot 41. Tengevolge van het noodweer kwa men ongeveer 100.000 mensen zonder electnciteit te zitten en duizenden kel ders liepen onder water. Het treinver keer in de stad werd een uur onderbro ken. doordat er kortsluiting in een scha kelstation was ontstaan In 36 uur viel de record-hoeveelheid regen van 225 mm. Het luchtverkeer van en naar de vliegvelden „La Guardia" en „Idlewila ondervond veel hinder De Engelse Prinses Anne. die hoor vijfde verjaardag viert. (Van onze correspondent in West-Duitsland). Om eventueel misbruik van atoomenergie tegen te gaan. zou de vice-knn- selier van West-Duitsland, Franz Bliicher, de Europese landen, die zich bezig houden met het onderzoek naar het gebruik van atoomenergie voor vrede- lievende doeleinden, willen binden aan een verdrag, zo heeft hü verklaard. Teneinde ook op dit gebied eenheid te bereiken, zou een internationaal ge zagsorgaan naar het voorbeeld van de hoge autoriteit der K.S.G. in het leven kunnen worden geroepen. Dit zou controle moeten uitoefenen op het gebruik van het kernmateriaal, dat voor de opwekking van atoomenergie nodig is. De vice-kanselier meent te weten, naar hjj aan „Der Welt" verklaarde, dat een dergelijk plan reeds is opgesteld door Frankrijk. In het ontwerp zou vol gens hem evenwel een te grote macht aan het internationaal gezagsorgaan zijn gegeven op het gebied van het toezicht op het gebruik van kernmateriaal en het toepassen van de daarmede opgewekte atoomenergie. Dit zou er toe kunnen leiden dat de gezonde onderlinge concurrentie in het onderzoek naar de toepassing van atoomenergie en in het gebruik van deze energie zou wor den afgeremd, hetgeen vice-kanselier Bliicher niet juist acht. „Gezonde concurrentie mag niet geremd worden" Blücher sprak de mening uit, dat de positie van steenkool, waterkracht en olie, als energiebronnen voorlopig nog niet in gevaar wordt gebracht, als ge volg van de economische toepassing van atoomenergie. Volgens hem zal de wereld nog lang uit deze energiebronnen moe ten putten, mede aangezien het onder zoek naar de toepassingsmogelijkheden van atoomenergie nog wel enige tijd zal vorderen. West-Duitsland met zijn stijgende be hoefte aan energie zal moeten trachten om in het gebruik van atoomenergie de andere grote industriële landen bij te houden. De West-Duitse Bondsregering zal daartoe de helnende hand uitsteken. Naar men weet, is er door de meest vooraanstaande West-Duitse atoomge leerde. de Nobelprijswinnaar prof. Hei- senberg. zeer ernstige critiek uitge oefend op de regering der Bondsrepu bliek. Volgens de professor zijn de 1,9 millioen mark, die de Bondsregering heeft gevoteerd voor het atoomonder zoek in West-Duitsland. bij lange na niet voldoende om dit onderzoek zelfs maar op gang te brengen. Prof. Hei- senbere meent, dat de regering van West-Duitsland zich uit lnternationaal- politieke overwegingen er toe heeft la ten lelden haar atoomplannen zo uiterst bescheiden te houden uit vrees in de wereld hernieuwd wantrouwen jegens Duitsland te wekken. ZU heeft daarbij de economische en wetenschappelijke belangen van West-Duitsland ver zaakt. zo meent de professor. Prof. Heisenberq weigerde in verband hier mede de leiding op zich te nemen van de West-Duitse delegatie naar de atoomconferentie in Genève. Bus reed in ravijn zeventien doden Een autobus, waarmee een groep Fransen uit Chamonix een uitstapje naar de Grote St. Bernbard maakten, is Zaterdag nabij Bourg St Pierre in het Zwitserse kanton Wallis in een ra vijn gereden. Van de 31 inzittenden kwamen er zeventien om het leven. Zeven gewonden werden naar het ïie- kenhuis van Martigny overgebracht; de toestand van twee hunner is ernstig. Congres van Jehova's getuigen in West-Berlijn Ruim 20.000 Oost-Duitse en Oost-Ber- Uinse leden van de in Oost-Duitsiand verboden rellgleuïe gemeenschap „Je hova's getuigen" zijn Zondag voor hun jaarlijkse congres in West-Berlijn bij eengekomen in aanwezigheid van bui- tenJandse delegaties. Functionarissen van de gemeenschap zeiden, dat sedert 1950 in Oost-Duitsland 2.731 leden waren gearresteerd, van wie zich 1.479 nog in de gevangenis bevin den. Dertien waren tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld Geen Rood-Chinese vlag op het YMCA-congres meer Na een protest van de Nationalistisch- Chimese ambassade te Parijs is Zondag de vlag van Communistisch China op het congTes van de YMCA (de interna tionale organisatie van CJMV's te Parijs neergehaald. D? Nationalistisch-Chinese afvaardi ging had gedreigd het congres te zullen verlaten, indien de vlag niet zou wor den (neergehaald. De Amerikaanse secre taris-generaal van de YMCA. dr Paul Limbert. besloot na raadpleging van zijn adviseurs tot het doen verwijderen van de vlag. Op de conferentie zijn ruim 10.000 mensen uit 70 landen aanwezig. Het hoofd van de Franse Protestantse kerk en een van de voorzitters van de Wereld raad van Kerken te Genève. ds Mare Boegner, preekte in het Parijse Sport paleis voor ruim 6 000 afgevaardigden. A. RONDONOEWOE OVERLEDEN Indonesisch Parlementslid Het lid van het Indonesische Parle ment A. Rondonoewoe is in de nacht van Zaterdag op Zondag in een zieken huis ln Amsterdam overleden. Hij had de vorige week een operatie ondergaan. De heer Rondonoewoe was enkele we ken geleden met zijn echtgenote in ons land aangekomen Oe overledene was lid van het Parlement voor de Partai Na- sionaJ Indonesia. Prijs van f 35.000 In de derde klasse van de 528ste Staats loterij is de prijs van f35.000 uitgeloot. De prijs viel op lot 9920. Tank-brand te Pernis Gevolg van blikseminslag Zaterdagmiddag tegen half vijf is brand ontstaan in een tank, die zich bevindt op het terrein van de Shcll- bistallaties te Pernis. Deze brand, die met grote rookont wikkeling gepaard ging. en in Rotter dam te zien was, was ontstaan door blikseminslag. De tank. die een inhoud heeft van 12.000 ton, was een derde gedeelte ge vuld met ruwe olie. De bedrijfsbrandweer heeft het vuur met schuimblussers bestreden; zij had Zaterdagmiddag sloeg de bliksem in een grote olietank op het terrein van de BPM te Pernis. Bij de brand, welke daarop ontstond, vond een hevige rookontwikkeling plaats, die van heinde en verre toeschouwers irok. de brand omstreeks 's avonds te kwart voor zeven volledig onder contróle. Men is direct begonnen van de in houd van de brandende tank olie over te pompen in andere tanks. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brand trok grote belangstelling. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de EetJte plaatsen droog weer, maar van- ÏJCht plaatselijk mist. Overwegend Westelijke tot Zuid-Westelijke Weinig verandering in tempera- "Opgemaakt te 10 uur). 16 AUGUSTUS. °P: 526 uur; onder:. 20.06 uur. °P: 338 uur; onder: 19.03 uur. te Katwijk-aan-Zee te u 'i 16.16 uur. D't nmnm(r bestaat uit acht pagina's Aardbevingen op Java 200 WONINGEN VERNIELD. Bij aardbevingen zijn in Soemedang op Java 200 woningen en gebouwen ver nield. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Geen uitstel Indonesische verkiezingen De Indonesische minister van Binnen landse zaken. Soenarjo (van de Nahda- toel Oelama'. heeft verklaard, dat het huidige Kabinet in geen geval de verkie zingen zal uitstellen. De technische voorbereidingen zijn zover gevorderd, dat ze op het vastgestelde tijdstip kun nen worden gehouden. De opdracht van zijn partij is ook de verkiezingen te doen doorgaan, zo zeide hij. (De ver kiezingen voor het Parlement zullen gehouden worden op 29 September; die voor de constituante op 15 December. - Red. „L.D."). De in Hongarije geboren actrice Eva Bartok trad in Schliersee in de Beierse Alpen in het huwelijk met de Oostenrijkse acteur Kurt Jurgens. Zat levenloos in fauteuil In de nacht, van Vrijdag op Zaterdag om half twee hebben drie bewoners van een pension aan de eerste Helmersstraat 101 te Amsterdam-West een 44-jarige kamerverhuurder in zijn /.it-slaapkamer op de tweede verdieping leven loos aangetroffen. De man zat in een fauteuil, zijn polsen en hals waren met een touw vastge bonden. Aan de voorkant un zijn schedel was een gat waar nog bloed uitvloeide. Over het stoffelijk overschot was een divankleed heengelegd. Er wordt een bedrag van ca. f 70.vermist, dat uit een geldkistje is weg genomen. Het geld behoorde toe aan één der pensiongasten. Het slachtoffer, dat ongehuwd was. werd. gepleegd zijn. had Vrijdagavond nog twee kennissen Een ander, kamerhuurder, die om van een van zijn bewoners op bezoek half twee thuis kwam. zag op de tweede gehad. Ook deze bewoner zelf was bij verdieping nog licht branden en riep de kamerverhuurder op visite. Tegen „Hé, slaap jij nog niet?" Toen hij geen half elf ging het bezoek weg. Do moord antwoord kreeg, deed hij de deur open of doodslag moet dus tussen dat tijd- en zag het slachtoffer onder het divan- otip en half twee, toen het lijk ontdekt kleed liggen. H(j ging naar de derde étage en waarschuwde zijn twee mede bewoners (in totaal wonen vier per sonen in het pension). Gedrieën gingen zij naar beneden en namen het kleed weg. Met een in de kamer staande tele foon waarschuwden zij onmiddellijk de politie. Zaterdagochtend zijn zowel de bewo ner, die Vrijdagavond samen met twee kennissen bij de pensionhouder op be zoek was geweest, alsmede deze twee kennissen en de drie andere kamer huurders, door de recheche van het Bureau Leidscplein verhoord Dit verhoor gaf geen aanleiding tot de gevangenneming van een dezer zes Zondag zijn opnieuw de bewoners van het huis en de personen, die Vrijdag avond nog op bezoek zijn geweest ver hoord. Hun verklaringen zijn vergeleken en de opgegeven alibi's gecontroleerd. Klaarheid over het motief voor do moord heeft de politie nog niet gekre gen. Ook omtrent de identiteit van de dader tast men nog in het duister. Liever de houthakker Una Schmidt, de eohtgenote van een van de elf Amerikaanse vliegers, die gis teren op hun geboortegrond zijn terug gekeerd na twee en een half jaar in Chi nese gevangenschap te hebben vertoefd, was ervan op de hoogte, dat haar man Daniel nog in leven was, toen zij „her trouwde' met de houthakker Al ford Fine! Una heeft dit toegegeven en zi) heeft haar man medegedeeld zij ont moetten elkaar gisteren en hadden een gesprek van drie uur e>r de voorkeur aan te geven bij haar houthakker te bleven. Daniel Scihmidt was aanvanke lijk van plan geweest zijn vrouw alles te vergeven en weer met haar te gaan sa menwonen. Thans zal hij de voogdij over zijn tweejarig zoontje, dat in zijn afwe zigheid werd geboren, opeisen, aldus het persbureau AFP. Una Schmidt is ver scheidene malen door het publiek uit gejouwd, toen zij zich ln het openbaar vertoornd». ^Volgens een latere mededeling van AFP heeft Schmidt bekend gemaakt, dat hij heeft besloten weer met zijn vrouw te gaan samenleven. Deze is inmiddels met haar zoontje met onbekende be stemming vertrokken Ook voor kapitein Eugene Vaadl was het geen blijde thuiskomst Hij werd op het vliegveld hartelijk door zijn ouders begroet, doch zijn vrouw en kinderen bleven in een auto wachten. En na een zeer kort onderhoud gingen beide echte lieden huns weegs. Rumoer in San Marino In het door Italiaans gebied volledig omsloten dwergrepubliekje San Marino heerste gisteren. Zondag, herhaaldelijk de grootste wanorde bij verkiezingen voor het parlement, het enige ten Wes ten van het ijzeren gordijn, waarin de Communisten en hun bondgenoten de meerderheid hebben. Beide partijen had den San Marinezen van bulten het re- publiekje laten overkomen om de eigen kracht te veraterken Het kwam veel- vuldig tot twisten over de geldigheid ran de papieren van de kiezers Wie er gewonnen heeft staat nog niet definitief vast. maar het schijnt, dat de Commu nisten de meerderheid hebben behouden. LINKSE OVERWINNING AFP meldt nader: De linkse coalitie der Communisten en hun bondgenoten, de Socialisten, heeft de overwinning behaald, evenals ln 1951. De uitslag is: Links: 3 000 stemmen (1.661 Communisten, 1.339 Socialisten), centrum: 2.358 stemmen (2 102 Christen - Democraten. 256 Sociaal-Democraten). Het schijnt zeker, dat de huidige meer derheid van twee zetels der linkse clali- tie verdulbbeld zal worden. De zetelver. deling zal ln de loop van de avond of ficieel worden bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1