LEIDSCH mDAGBLAD WEERBERICHT Bij vliegramp in Duitsland alle 66 inzittenden gedood Vliegende verhuiswagens bij botsing (11a motorstoring) achter elkaar neergestort Tegen corruptie te Djakarta Spanning in Engeland tussen de regering en de arbeiders j4sie Jaargang VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 No. 28599 1 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 5705» gfljldiedacUWJ J- Brouwer f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.0.50 per week TelefoonDirectie eo.Adminlstratie; 25Q4li.Re<l»ctie; 21501 Als onderdeel van de Haagse bloemenweek werd gisteren een i'oot ruiterfeest gehouden. De terste en tweede prijswinnaars ('esp. de heren W. Scherer. links op Grey Boy. en Bisschof van heemskerck. rechts op Napoleon) hegen hun beloningen uit handen >on bloemenkoningin en de bloemenprinses. Kans op onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: er bewolking met plaatselijk enkele "ten- of onweersbuien, dezelfde of iets ®8«e temperaturen. Overwegend ma- ï*- ult Oostelijke richtingen. •Opgemaakt te io uur) 13 AUGUSTUS °P: 551 uur; onder: 20.12 uur. op: uur; onder 17.05 uur. g*ater te Katwijk te 10.18 en 22.57 uur 'Doodtij). D" nnmmcr bestaat uit acht pagina's Twee transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, z.g. vliegende nrholswagens. zijn gisteren boven het Zwarte Woud in Duitsland met elkaar b botsing gekomen: beide toestellen stortten neer, tengevolge waarvan alle zes h> zestig Inzittenden om het leven kwamen. De verongelukte vliegtuigen ver roerden soldaten op een oefenvlucht, die bedoeld was om luchtlandingssol- diten vertrouwd te maken met het vervoer door de lucht. Vele der omgekomen (olditen hadden nog nooit eerder een vliegtocht gemaakt. Een van de twee «roerde bovendien een kleine vrachtauto van *4 ton. Geen van de inzit tenden heeft kans gezien gebruik te maken van de parachutes, die elk van hen un had. Bij het luchtmachtonderdeel, waartoe de vliegtuigen behoorden, was u de ergste in de geschiedenis van de luchtvaart. De grootste voltrok zich op ln twee en een half jaar geen vliegongeluk voorgekomen. Deze ramp is op drie IJ Jonl 1953, toen een Amerikaanse „Globemaster" met militaire verlofgangers neerstortte ten Noorden van Tokio en alle 129 inzittenden om het leven kwamen. Een half jaar tevoren waren bü een ongeluk met een andere „Globe master" 87 personen gedood. In November 1950 kwamen tachtig mensen om hel leven bü een vliegtuigongeluk in W ales. Brandende wrakken Politiemannen, brandweerlieden, bos wachters en boeren,die in auto's, op fietsen of te voet naar de bü Edelweiler neergekomen vliegtuigen waren gesneld, ronden van het eerste toestel slechts brandende en smeulende wrakstukken, verspreid over een groot gebied. Een po litieman verklaarde, dat het er uitzag of het toestel geheel uit elkaar was ge lersten. Overal lagen de stukken ver breid. Het tweede toestel kwam intact neer, ploegde een diepe voor in een stuk bos en vloog toen ln brand. De breesnelde helpers trachtten nog men- ten uit het brandende wrak te trekken, doch zjj werden door de grote hitte teruggedreven. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesba den kreeg een van de verongelukte toe stellen kort na de start, toen het een hoogte van 1300 meter had bereikt, motorpech, waardoor het hoogte verloor en het tweede vliegtuig ramde. Het eer ste toestel stortte direct brandend om laag, het tweede vloog nog even door. doch de vlieger kon het kennelijk niet in zijn macht krügen en ook dit toestel stortte neer en vloog op de grond in brand. Het eerste toestel had 42 solda ten, een bemanning van vier en een la- dingmeester aan boord, in het tweede toestel zaten 14 soldaten, vüf beman ningsleden en een ladingmeester. De vliegtuigen waren opgestegen van het vliegveld Echterdingen bü Stuttgart. Het ongeluk gebeurde een kwartier na de start. Bloedig gevecht met rebellen in Algerije Weer moorden in Marokko In geheel Marokko zijn m de af gelopen 24 uur verscheidene geweldda den gepleegd, die aan drie Marokkanen het leven hebben gekost. Een Marokkaan liep verwondingen op. Tengevolge van brandstichting werd in een magazijn met isolerend mate riaal te Casablanca een schade van 30.000 gulden aangericht. Prinsesjes bezochten Madurodam De Prinsessen Margriet en Marijke hebben gistermiddag in gezelschap van een hofdame en een vriendinnetje een bezoek gebracht aan de miniatuurstad Madurodam te Den Haag. Zü eleven ruim een uur in Madurodam en toonden zich zeer enthousiast over het minia tuurstadje Awoen in het gebied van El Wed ln Zuid Oost-Algerye. 21 doden verloren, aldus is in Algiers vernomen. Na de gevechten werden de iüken van tien opstandelin gen gevonden, doch men vermoedt dat de verliezen der opstandelingen veel ho ger zijn. De gevechten begonnen Dinsdagavond. Woensdag werd de strijd hervat, nadat de Franse troepen versterkingen hadden gekregen. In menige woning heerst thans onrust (Van onze correspondent in Djakarta) De arrestatie van het voormalig on- derhoofd van het Indonesisch Devie zen Instituut. J. van Duiken op de be schuldiging gelijk telegrafisch reeds gemeld dat hü de staat een verlies van 300 millioen roepiah aan buiten landse betaalmiddelen heeft berok kend. is op zichzelf reeds een sensa tionele gebeurtenis. Maar niet minder opmerkelijk is dat >ze aanhouding niet is verricht door de civiele recher che, maar door de CPM, de militaire politie, in een poging zo luidde de zin in het communique ,,om de corruptieve elementen op t« ruimen." Hoewel de militaire politie tot een dergelijke actie gerechtigd is op grond van de staat van beleg, die in het Dja- karta-gebied nog steeds voortduurt, heeft een dusdanig feit zich bü ons we ten tot dusver niet voorgedaan. Ook de aankondiging dat. na voltooiing van het voor-onderzoek, de zaak zal worden overgedragen aan de Procureur Gene raal verandert niets aan het spectacu laire van het geval. Achter dit optreden tegen „corrup- teurs en profiteurs", waarvan de arres tatie van van D. het begin zou zijn, wordt vooral de invloed gezocht van ko lonel Loebis. Gezien de eigenschappen van zelfstandigheid en doortastendheid, welke hem worden toegeschreven, zal dit vermoedelijk ook wel Juist zün. De arrestatie van van D.. die van ori gine Nederlander ls doch het Indonesi sche staatsburgerschap heeft aangeno men, wordt hier beschouwd als het be gin van een algemene zuiveringsactie. Men neemt aan dat als van D bij zijn verhoor zal gaan „doorslaan" er heel wat zal los komen Typerend voor de hier heersende op vatting dat de corruptie een wüd en züd verbreid kwaad is. zün de geruch ten die thans de ronde doen en hun weg naar de pers vinden. Met grote stelligheid worden namen genoemd van \ooraanstaande figuren, wier ar restatie elk ogenblik zou zün te ver wachten. Een top-functionaris, die enige dagen geleden per KLM naar West- Europa wilde vertrekken, waar zün (Europese) echtgenote reeds ver toeft, en die al passage had geboekt, kreeg op het laatste ogenblik bericht dat zün papieren waren ingetrokken, zodat zijn reis geen doorgang kon vin den. Wy hebben het gevoel dat thans in menige Djakartase woning de komen, de dag met enige ongerustheid wordt afgewacht! Dertig (loden bij bootramp in Bolivia Op een rivier bü Catavi in Bolivia ls Donderdag een boot omgeslagen, waar door dertig personen te water raakten en verdronken. Reeds zün zeventien Iü ken van mannen, vrouwen en kinderen geborgen. „DE ZEVEN PROVINCIËN IN KOPENHAGEN. lir Ms kruiser „De Zeven Provinciën" is vanochtend in Kopenhagen aangeko men. De commandant, Kapitein ter zee G. B Fortuyn, bracht bezoeken aan de Nederlandse gezant, de heer G. P. Luden en Deense militaire autoriteiten. Morgen zal de waarnemende chef van de Deense Marinestaf, Schout bü nacht H. A. Ny- holm. een lunch aanbieden. De Neder landse gezant zal aan boord van de Ne derlandse oorlogsbodem een ontvangst houden. „Plantengeheim" zou ontsluierd zijn De Russen zeggen: „weldra", de Amerikanen zouden er reeds in geslaagd zijn De Sovjet-Unie zal er waarschünlük binnenkort in slagen het geheim van het proces der photosynthese volledig te ontsluieren. Deze opzienbarende voor spelling is gisteren op de atoomconferen tie in Genève gedaan door A. L. Koersa- nof, een van Sovjet-Ruslands vooraan staande geleerden. Photosynthese is het proces waarbij planten zonne-energie gebruiken, om voor hun voeding anorganische stof om te zetten in organische. Het is een ge heim, waarvan de ontsluiering in belang- rülcheid niet onderdoet voor de beteuge ling van de verbindingsreactie van wa terstofatomen, waarover vele van de grootste geleerden zich - naar de afgelo pen dagen is gebleken - nu het hoofd gaan breken. De Russische voorspelling maakte deel uit van een verslag over „de aanwen ding van radio-actieve isotopen in de biologie en landbouw in de Sovjet-Unie", dat door Koersanof werd uitgebracht. Het verslag van Koersanof was eigen lijk meer een bloemlezing van hetgeen Sovjet-Russische geleerden de laatste tyd op dit terrein gepresteerd hebben Hij somde dan ook een aantal ontdek kingen en vorderingen die gemaakt zijn, op. welke de levendige belangstelling wekten van biologen en landbouwkundi gen van andere landen, die deze confe rentie büwonen. Margaret Truman, de dochter van dc vroegere president van de V.S.* die als zangeres een tour maakt door Europa, bij haar aankomst te Parijs. Vrachtauto doodt zusters TUdens een noodweer dat gistermid dag boven Venlo woedde zün twee zus ters om het leven gekomen door een verkeersongeluk. Twee Venlose dame» resp 57 en 59 jaar oud stapten uit een autobus nabU het kerkhof aan de Tegel- se weg. Wegens de slagregen zijn zü vlug en blijkbaar zonder voldoende op het verkeer te letten overgestoken, met het gevolg dat zü gegrepen werden door een vrachtauto die naderde uit de rich ting Tegelen. De 57-Jarige dame over leed ter plaatse, de andere is met zware verwondingen naar het ziekenhuis ge bracht waar zü enige rijd later is over. leden. Ter plaatse is nog medische en gcestelüke hulp geboden. Een lid van de Amerikaanse delegatie, welke aan de atoomconferentie deel neemt, heeft een vooraanstaand Ameri kaanse geleerde geciteerd, die gezegd zou hebben, dat de geleerden In de VS er reeds in geslaagd zijn het geheim van het proces der photosynthese te ont raadselen. Deze zegsman zet, dat noch hü noch de geleerde, die hü citeerde met name genoemd mochten worden, omdat zü slechts commentaar gaven op het Rus sische verslag over de photosynthese, dat door Koersanof werd uitgebracht- De Amerikaanse topgeleerde zou vol gens het Amerikaanse delegatielid ge zegd hebben, dat de taak van het ver wezenlijken van de photosynthese wel 30 tot 50 jaar kan duren. Maar wanneer dit werkelük zal ge lukken dan zal de mensheid nimmer meer voedselgebrek te duchten hebben hoe „overbevolkt" de aarde ook zou wor den Indien de geleerden er tevens in zouden slagen om de enorme energie, welke vrijkomt bü de ..fusie-reactie" van waterstofatomen, onder controle te krü gen, dan zal de mens door een ontzag lijke overvloed van voedsel en energie het aanschijn van de aarde geheel vol gens eigen keuze kunnen veranderen en binnen korte tüd een waar paradüs kun nen scheppen op deze planeet, welke tot dusverre dikwjjls een aards tranendal genoemd ls. (Van onze Londense correspondent) De leden van de Britse regering zün onverwachts naar Londen teruggeroepen voor een spoedbijeenkomst op a.s. Maandag. Een tweede kabinetsvergadering zal later in de maand gehouden worden. Op de Maandag te houden bijeenkomst zullen dc economische situatie en de Jongste internationale ontwikkeling in ogenschouw genomen worden. Dit ls dc eerste ministerraad sinds het parlement twee weken geleden, voor de tüd van drie maanden op zomerreces ging. In re geringskringen heerst bezorgdheid over dc economische toestand. De maatrege len van de kanselier van de schatkist, Butler, om inflatie tegen te gaan, voor namelijk door beperking van de credictfaciliteitcn dreigen ie worden doorkruist door de actie van grote groepen arbeiders, die nieuwe loonsverhoging en kor tere werktüden eisen. Butler zal over de eerste resultaten van zün maatregelen rapport uitbrengen. cent toegestaan, volgens de uitspraak van het loon tribunaal Dit kwam mis schien ongelegen doch de ambtenaren hadden een aanzienlijke achterstand bü de rest der gesalarieerden. Butler heeft de regeringsdepartementen opnieuw ge waarschuwd, dat zü hun uitgaven zoveel mogelük dienen te beperken. Kabinet Maandag a.s. in spoedvergadering bijeen De metaalbewerkers en de arbeiders in de scheepsbouw formuleren thans eisen welke bü inwilliging de technische industrie op een bedrag van 100 millioen pond (een milliard gulden) zullen ko men te staan. Ook de spoorwegarbeiders, die ln Juni van het vorig jaar een ver hoging kregen, terwyi de machinisten en treinbestuurders na de staking van enkele maanden geleden, eveneens meer loon ontvingen, zullen nieuwe eisen in dienen. In de komende maanden kunnen ook loonacties in andere bedrüven worden verwacht, met name tn die welke op toenemende weerstand in de export markten stuiten. De ernstige kloof tus sen in- en export is de kern van Enge- lands tegenwoordige economische moei- lUkheden. De regering heeft dezer dagen de rijks ambtenaren een verhoging van vüf pro- Gezien de stemming in vele vakbonden kan gezegd worden dat er zeker storm op komst is. Indien de toestand slechter wordt zal Butler niet voor verdere onpopulaire maatregelen terugdeinzen, naar wordt verwacht. Het is nog altüd mogelük dat hy in de herfst een tweede begroting zal in dienen - de officiële begrotingstyd is April - ter correctie van de eerste, wel ke, volgens de oppositie, uit verkiezings overwegingen juist inflatie in de hand heeft gewerkt. Ook beschikt Butler altijd nog over het reserve-wapen van een nieuwe ver hoging van het bankdisconto. Twee meisjes verdronken Ongeveer ter hoogte van de plaats waar de afgelopen winter in Bergen aan Zee de „Katingo" is gestrand, zijn gistermiddag twee meisjes ver dronken. liet zün de 8-jarige Alberti- ne Anna Maria Gianotten en de 6- iarige Anna Maria Geertruida van der Schot, beiden afkomstig uit de Jacoh Obrechtstraat 14 te Amsterdam, die met hun ouders in Bergen logeerden. Door de straffe N.O. wind stond er een zeer sterke trek naar zee. Toen om half vier de 8-Jarige Anna, die door haar ouders werd vermist aan spoelde, miste men eveneens het tweede kind. Men dacht dat zy zich tussen de cmstanders bevond. Om 5 uur is ook dit meisje aangespoeld. Twee artsen tracht ten nog de levensgeesten op te wekken, evenwel helaas zonder resultaat. Prins Bernhard in Bilbao Prins Bernhard ls gistermiddag in Bilba - aangekomen. Op het vliegveld Sondica bü Bilbao werd de prins begroet door plaatselijke autoriteiten. Zoals men weet ls Prins Bernhard. m zün hoedanigheid van voorzitter van' de internationale paardensportvereniging, naar Bilbao gereisd met het oog op een Internationaal springconcours aldaar In de eerste ronde van het concours werd Nederland 6de met 19 punten. De stand was: 1. Spanje 0 strafpun- ten; 2. Italië 7; 3 Frankrijk n 4. Bel gië 11; 5. Duitsland 12; 6. Nederland 19 Elke ploeg bestaat uit vier rijders De resultaten van de beste drie rüders t 1- len voor het klassement. De Nederlandse juniores stelden te- Kabinetsformateur Boerhannoedin Harahap (rechts) biedt aan Vice- President Hatta de lijst van Minis ters aan. die de formateur heeft samengesteld. Levenslang voor leider van opstand in Argentinië Een Argentünse krijgsraad heeft vlce- admlraal Samuel Torenzo, de afgezette commandant van het korps mariniers, gedegradeerd en tot levenslang veroor deeld wegens zün leidend aandeel ln de opstand van 16 Juni. De oud-minister van Marine, schout-bü-nacht Anlbal Ollvieri, werd veroordeeld tot 18 maan den. De krügsraad ontnam hem al zün titels en bevoegdheden. Zes andere hoge officieren kregen levenslang en 25 ma rine- en luchtmachtofficieren kregen lichte gevangenisstraffen. Negentien an deren werden vrügesproken en ln vrij heid gesteld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1