RIJNSBURGS Avond-corso BLOEMENCORSO, EEN SPROOKJE GELIJK met feeërieke verlichting Een manifestatie van nationaal formaat en internationale vermaardheid MAANDAG 8 AUGUSTUS De mooiste wagen van het corso. Vijver uit Rijnsburg. die deze kwa-1 in de eigen afdeling, de personenauto van C. D. v. d. lificatie verwierf boven de ereprijs (Foto L.D,/v&a viwU Er is tot de laatste minuut hard ge* werkt. Natuurlijk waren de w agens reeds vroeg in de morgen gereed, opdat de Jury aan het werk kon gaan. Het moet een bijzonder moeilijke taak zijn geweest de prijzen vast te stellen en wij stellen ons voor dat de beslissing eerst is geval len nadat men op zeer kleine onderdelen had gelet. Het feit dat er in de verschil lende groepen twee eerste prijzen, twee tweede prijzen en twee derde en/of vier de prijzen zijn gegeven, bewijst ook wel dat de wagens elkaar niet veel ontlie pen. Het was een imposant schouwspel, al die prachtige wagens in de grote vei linghallen van Flora bijeen. Toen de jury zijn taak had volbracht konden de wagens naar buiten gereden worden, maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De motoren van de trekkers mochten niet aangeslagen wor den, omdat de benzinedamp schade toe zou kunnen brengen aan de bloemen en dat moest natuurlijk tot elke prijs voor komen worden. De zware wagens moes ten dus door een aantal stoere mannen door de grote deuren worden geduwd. De deuren bleken echter niet voor alle wa gens groot genoeg; zo moest bijv. het dak van Flora's tempel afgebroken en er later weer opgezet worden. Men had er natuurlijk wel op gerekend bij de bouw, maar toch moesten nog tientallen bloe men verwijderd worden. Het was „haast- Je, rep-Je" om alles weer op tijd voor elkaar te hebben. Als vorsten Het was precies één uur, toen de stoet zich in beweging zette. Voorop reden de heren G. Hogewoning, de voorzitter van het corso-comité en G. J. Kiersch uit Amsterdam, de ontwerper. Hun prachtig versierde auto (arrangement: v. d. Berg-Smit, Noordwijkerhout) was bulten mededinging, maar had, indien dit niet het geval was geweest, zeker een eerste prijs gekregen. Als vorsten reden zü aan de kop van de stoet, met een*tevreden glimlach links en rechts groetend- en zij hadden alle reden tevreden te zijn! Belde heren hebben enorm veel werk verzet: de heer Hogewoning als organi sator en de heer Kiersch als artistiek leider, die dank zü het rijke materiaal zijn denkbeelden volledig heeft kunnen uitwerken. Het gevaar bestaat dat de personen auto's alleen maar „versierd" worden met tuiltjes bloemen. De heer Kiersch voelt daar niet zoveel voor, hü wil liever de vorm breken en er, men zou kunnen zeggen, een kleine praalwagen van ma ken. Hierdoor ook is de aantrekkelijkheid van het corso belangrük verhoogd. Bijzondere onderscheidingen De „mooiste wagen van het corso" was te vinden in de groep „luxe wagens"; het was dc auto van de heer C. D. van der Vijver uit Rijnsburg (arr. C. de Koning, Rijn9burg. Met betrekkelijk eenvoudige hulpmiddelen, als een ko peren pot, had men waarlijk iets fijns gemaakt. Een bijzondere onderschei ding kreeg ook de praalwagen Flora en Fauna van de buurtvereniging Ka naalstraat uit Rijnsburg (arr. A. Scheening. Amsterdam)het was de origineelste praalwagen. Het was een aardige vondst naast de flora (die natuurlijk niet ontbreken kon In dit corso) ook de dierenwereld te in troduceren. (Namaak) zwanen zwommen in een (namaak) vüver, en (echte) vo geltjes vlogen in grote kooien rond en zongen hun hoogste lied. Het had nog al wat moeite gekost de beschikking te krij gen over deze diertjes, maar voor dit corso is immers geen moeite te veel Parmantige jongetjes Ook terwül het corso door Rijnsburg. Katwijk en Noordwijk trok, is er ge werkt: de smidjes op de praalwagens van de buurtvereniging Smidstraat uit Rijnsburg iarr. v d. Berg—Smit. Noord wijkerhout) hebben zich danig geweerd, als moesten zij een haastkarweitje af- uit Rünsburg; behalve dat deze vere niging een grote praalwagen „Sport en j Spel" (arr. A. Nuyens, Alkmaar) had. was er ook een grote groep mel6jes, die al lopende „oefeningen op de plaats maakten". De sport uit Rijnsburg was verder nog vertegenwoordigd door de damclub RD.C ieigen arr.), die mee reed met de praalwagen „Dambord". Katwijk had zich hier echter ook niet onbetuigd gelaten; de gymnastiekvere niging Hercules kwam met een praal wagen „Sport" 'arr. L. Parlevliet en J. Paauw, Katwijk). Er is hard gewerkt eigenlijk tot op de laatste minuut aan het bloemencorso van Rijnsburg, dat Zaterdag werd gehouden. Duizenden man-uren en duizenden gul dens zijn er aan besteed om het corso zo mooi mogelijk te maken. En daarin is men dan ook volkomen geslaagd. Iedere wagen, of het nu praalwagen of een personen auto was, was met grote zorg en toewijding opgemaakt, de verlichting voor de avonduren was kunstig ver borgen onder het bloemenkleed, de kleding van de deelnemers en deelneemsters was met waardige hand gemaakt: kortom het geheel was een sprookje. Er is bijna niemand, die niet van sprookjes houdt, en daarom ston den dan ook tienduizenden langs de weg om getuige te zijn van dit sprookje in bloemen. Als er een vergelijking gemaakt moet worden met verleden jaar, dan kan men constateren dat het veel en veel mooier is geweest dit jaar, dat er veel meer mensen „Flora's bloemenpracht aan zee" voorbij hebben zien trekken en dat 't weer beter was dan in 1954, toen immers een geweldige regenbui los brak, terwijl de stoet op de Boulevard in Katwijk was. Al het werk en het geld is dus niet voor niets geweest, want door dit prachtige corso is de naam van Rijnsburg en zijn bloemen uitgedragen over de gehele wereld; hebben immers niet vele buitenlanders tot de toeschouwers be hoord, en zullen zij thuis niet enthousiast vertellen over de schoonheid van de Nederlandse bloemen? maken. Zelfs met twee hamers tegelijk stonden zü het aambeeld te beuken! Vooral 's avonds was deze wagen aar dig toen het vuur (een bos rode gladio len) van binnen uit was verlicht; de smidjes lagen toen echter al in bed, al thans zü waren niet meer op de wagen! Er waren trouwens nog meer parman tige jongetjes op de wagens, zoals op de praalwagens van de gezamenlijke kwekers van Katwijk en Valkenburg (arr. L. Parlevliet en J. Paauw. Kat- wük) „Hulde aan Oranje", op die van Nic. den Heyer te Rünsburg (arr. Albert Een van de eerste prijzen tijdens het verlichte corso in Katwijk: de personenauto van M. Lindhout uit Rijnsburg. lid van het corso-comité. (Foto L.D./Van Vliet) „Bruidsdroom", de praalwagen v gezamenlijke kwekers van Noordwijk i arr. WlechelinkVan ElzenChristi- aanse). Een zeer opvallende groep was die van de gymnastiekvereniging DWS Bekroningen Rijnsburgs bloemencorso L.D.-wisselbeker voor C. D. v. d. Vijver Hieronder laten wü nog de volledige uitslag volgen: Luxe wagens, groep I, zonder reclame: C. D. v. d. Vüver, ereprijs; M. Lind- horst (Rünsburg) le prüs; firma H. P. den Haan (Rünsburg) le prüs; C. Leeuwenberg (Rijnsburg) 2e prijs; J. Leeuwenberg (Rünsburg) 2e prüs; J. Zwaan (Oegslgeest) 3e prijs; G. v. d. Vüver (Rünsburg) eervolle vennel- ding: Gebr. v. Ulden (Leiden) Idem; Gebr. Zandbergen (Rünsburg) idem. Mooiste wagen Corso (nr. II) C. D. v. d. Vüver Rünsburg. De heer v. d. Vüver won hiermede de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Directie van ons Blad. Groep 11 Luxewagens met reclame: A. Pauw (Rijnsburg) ereprüs; Firma Salman en Zn. (Noordwijk) le prüs; Firma H, P. den Haan (Rijnsburg) le prüs; H. v. Egmond (Rünsburg) 2e prijs; A. Mulder (Rijnsburg) 2e prüs; G. v. Egmond (Rünsburg) 3e priis; Kapsalon Bedeker (Katwijk) 3e prijs; D. J. G. Verhaar (Rünsburg) 4e Prijs. Firma Beek en Zn 'Wassenaar) eer volle vermelding; Makelaarskantoor Den Haan (Noordwijk-Rijnsburg) eer volle vermelding: Motorhuis (Leiden) idem; Messcher's Modehuis (Leiden) <alwagens Groep 1: Kleurenpracht (Fa Th. Vink, Noord wijk) ereprijs; Zonneschün (kwekers Noordwükerhout) le prüs; Flira v haar tempel (kwekers Oegstgeest) le prüs; Oosterse pracht (kwekers Rüns burg) 2e prüs; Vier jaargetüden (Fa P. Bosch en Zonen, Rünsburg) 3e prüs Alice in 't wonderland der bloemen (kwekers Rünsburg) 3e prüs Bruids droom (kwekers Noordwijk) eervolle vermelding; Hulde aan Oranje (kwe kers Katwük en Valkenburg) eervolle vermelding. Praalwagens Groep II: Welvaart (Coöp. Boerenleenbanken te I Rünsburg. Valkenburg. Katwijk-Rijn en Katwük-Zee) ereprüs; Zeilsport (Fa Goemaat te Katwijk en Rijnsburg) lste prüs; Smidstraat (Buurtver. Smidstr. Rijnsburg) lste prijs; Flora cn Fauna (Buurtver. Kanaalstraat te Rijnsburg) 2de prüs; Sport en spel (Gymn. D.W.S. te Rünsburg) 2de prijs Bloemenkoningin (Grossiers en Expor teurs tc Rünsburg) 3de prijs; Dam bord (Damclub R.D.C. te Rünsburg) 3de prüs; Molen aan de Vliet (Buurt ver. Centrum te Rünsburg) 4de prijs; Badplaats Noordwijk (Gem. Noord wük) 4de prys; De 3 Gratiën (Buurt ver. Sandtlaan te Rijnsburg) Eervolle vermelding; Sport (Gym. Hercules te Katwük) eervolle vermelding: Kleu renpracht aan Zee (Gemeente Kat wük) eervolle vermelding; Bloemen export (Nic. den Heijer. Rünsburg) eervolle vermelding. De origineelste Praalwagen: No 18 Flora en Fauna (Buurtver. Ka naalstraat). Bloemenkoningin Een zo groots feest van bloemen kan niet zonder een bloemenkoningin. Koningin Flora reed gezeten voor haar tempel, mee op de praalwagen van de gezamenlüke kwekers van Oegstgeest en omgeving (arr. C. Kriest. Leiden). Op de Boulevard in Noordwijk heeft zÜ haar troon verlaten en is in de 1 helicopter gestapt, van waaruit zij een regen van bloemen neer liet dalen op de duizenden, die dit büzondcre schouwspel gadesloegen. Op de Bou levard had zü reeds links en rechts met kwistige hand bloemen gestrooid, evenals alle andere deelnemers aan dit corso Van Rünsburg ging de stoet naar Katwük, waar men goed op tüd aan kwam. Langs de Secr. Varkevisser- straat, de Boulevard en de verdere route van het corso stonden duizenden men sen. waaronder zeer vele badgasten.1 Toen de stoet op de Boulevard kwam j werd het even onheilspellend donker en leek het dat de tragedie van vorig jaar, toen een geweldige regenbui veel af breuk deed aan al het schoons, zich zou herhalen. Gelukkig is dit niet het geval geweest. Wel was de wind uit zee vrü koud, hetgeen minder prettig was voor de vele deelneemsters, die veelal in zeer dunne toiletjes gekleed waren. Het weer, al was dit nu niet prachtig te noemen, heeft er dus het zyne toe bü- gedragen, dit corso te doen slagen. Roet in het eten Op de weg naar Noordwük kwam de pech. De as van een der wagens brak en daardoor kwam men veel te laat in Noordwijk aan. Er zün nu eenmaal van die dingen, waartegen men zich niet kan wapenen: al is de organisatie nog zo goed. een gebroken as gooit onher roepelijk roet in het eten. Het was wel een beetje vervelend voor de tiendui zenden, die in Noordwijk stonden te wachten, maar de geluidswagen hield de moed er in, door enkele malen te komen vertellen, „dat het corso over enkele minuten zou arriveren". Dat het na deze mededeling nog meer dan een half uur zou duren, moest het publiek toen nog ondervinden. De lange wacht- tijd werd echter ook hier spoedig ver- geten, toen het sprookje in bloemen langs trok De kwistig rondgestrooide bloemen deden het mogelük nog over- gebleven restje ergernis ook nog ver- dwünen. Bloemenprinses Els Verhaar staat gereed om met haar geurige bom- menlast in de helicopter te stijgen, van waar uit zij bloemen strooide op het op de Noordwijkse boulevard bij het wachtende corso verzamelde publiek. (Foto L.D./Van Vliet.) Dit is misschien wel het grootste com pliment dat men de Rünsburgerz kan maken. Avond-corto Vooral met het verlichte avond-corao in Rünsburg en Katwük heeft men een büzonder goed figuur geslagen. Was het geheel overdag reeds prachtig, 's avonds was het corso werkelük schitterend. Toen bleek wel op welke ingenieuze wüze de verlichting verborgen was tus sen de bloemen. De tientallen fijne kleuren kwamen door deze belichting op zeer aparte wüze uit. Het was een bui tengewoon geslaagd slot van dit corso. De muzikale noot werd verzorgd door vele muziekkorpsen, die het corso al- wisselend begeleiden op hun tocht door de dorpen. De Katwijkse corpsen liepen mee in Katwijk en de Noordwijkers in Noordwük. Ook Excelsior uit Boskoop was weer van de partij. Tüdens het ver lichte avondcorso liepen niet minder dan vüf muziekcorpsen mee. zodat ook hier voor de nodige afwisseling werd gezorgd. Ook wat dit onderdeel betreft is het corso büzonder geslaagd. Internationale betekenis Zo is dit corso een manifestatie van nationaal formaat en van internatio nale vermaardheid geworden. R(jni- burg. Katwük en Noordwük en allen die hebben medegewerkt aan het sla gen van dit corso hebben ons land een uitstekende dienst bewezen. Moft „Flora's bloemenpracht aan zee" tel ken jare een sprookje zün, zoals bet dit jaar is geweest! „Mariner" vliegtuigen voor M.L.D. Op het ogenblik oefenen in de VS. vier vliegtuigbemanningen van de Ma- rineluchtvaartdienst, tezamen 28 man, zich in het besturen van Martin „Msri- ner"-vliegtuigen, die de MLD zal ont vangen. Voor het eind van dit Jaar zui len vier van deze vliegtuigen naar oni land worden overgevlogen. De machines worden voorlopig in ons land gestationneerd. hetzü op Valken burg, hetzü op de Kooij. De „Manner" is een tweemotorig vlieg tuig dat in twee uitvoeringen is gebouwd n.l. als amphibievliegtuig en als vlieg- boot. Het vliegtuig heeft een spanwijdte van 36 meter, een lengte van 24,3 m. en een hoogte van 8.38 m. Erg zakelijk De plaatselüke politie heeft een zware taak gehad in Rünsburg en. de beide badplaatsen. Niet alleen waren er tien duizenden voetgangers, maar daarnaast moesten duizenden auto's ergens een plaatsje vinden, niet al te ver van de corso-route. Het was een krachttoer alles in goede banen te leiden en de route geheel vrü te houden. Ondanks alle moeilykheden is men er in ge slaagd alles goed te laten verlopen. De Rükspolitie was natuurlijk ook weer present en reed met het corso mee op motoren. Vorig jaar waren de motoren gezellig versierd met bloemen cn planten, zodoende goed passend in het geheel van het corso. Dit jaar was er helaas geen bloemetje te be kennen en deden de motoren wel erg zakelük aan te midden van de schat van bloemen. Hoog peil Allerwege is men vol lof over dit schitterende corso. Stond het vorige jaren misschien nog op een iets lager plan dan de grote corso's in de omge ving, dit jaar was men zeer zeker op hetzelfde peil gekomen. Rünsburgs bloemencorso behoeft nu zeker niet meer onder te doen voor de anderen. Op de boulevard le Noordwijk was de belangstelling voor het corso zeer groot, ondanks het feit. dat men an derhalf uur langer op de wagens had moeten wachten, dan volgens het programma in de bedoeling had ge legen. Men had er echter terecht ver moeide benen en j een verkleumd lichaam voor over. (Foto L.D./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 6