LEIDSCH DAGBLAD Russen reeds verder dan V.S. met een kunstmaanproject? WEERBERICHT Enige Nederlandse kranten in Indonesië verboden g4ste Jaargang WOENSDAG 3 AUGUSTS 1955 No. 28591 pirtcteur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; f.050 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21501 „Eerder en groter Ook berichten over met (lieren bemande ruimteschepen Een vooraanstaande Sovjet-Russische astro-physicus, professor Leonid Sedof, heeft gisteren te Kopenhagen verklaard dat Rusland mogelijk de Ver enigde Staten zal verslaan in de wedstrijd om de productie van de eerste kunstmaan". Professor Sedof, voorzitter van de Russische commissie voor interplanetaire verbindingen, verklaarde dat de Russische „kunstmaan" waar- schijnlijk veel groter zal zijn dan de Amerikaanse. Hij voegde eraan toe: „De verwezenlijking van het Russische satelliet-project wordt in de naaste toekomst verwacht. Alvorens een kruisvuur van vragen te beantwoorden, las professor Sedof persoonlijk een verklaring voor, waarin hij zei dat Russische ingenieurs en geleerden zich volledig bewust zijn van de technische mogelijkheid een kunst matige satelliet in een baan rond de aarde te brengen en hij acht het waar schijnlijk dat dit binnen twee jaar mogelijk zal zijn. SAMENWERKING De professor vervolgde„Ik geloof dat mie gemeenschappen)ke taak ligt in het streven naar succes op astro-physisch «bied, waarbij in plaats van naar militaire mogelijkheden van de raket moet worden gezocht naar mogelijkhe den voor vreedzaam gebruik. Ik ben van mening dat onze gezamenlijke pogingen reel zullen bijdragen tot de zaak van de nede en het beëindigen van de koude oorlog". Professor Sedof zei samenwerking tussen Rusland en de Verenigde Staten met betrekking tot het „satellietproject" mogelijk te achten. GEEN DUITSE HULP Hi) ontkende dat bij de onderzoekin gen op dit gebied in Rusland gebruik vordt gemaakt van de diensten van Duitse geleerden, die vroeger te Peene- miinde het centrum van het Duitse riietonderzoek gedurende de tweede wreldoorlog werkzaam waren. DIEREN DE RUIMTE IN Professor Sedof verklaarde verder dat Rusland reeds proeven heeft genomen met ruimteschepen, die dieren ver voeren als passagiers. Hij weigerde eebter in bijzonderheden te treden. Eadio Moskou heeft inmiddels glster- ivond zijn luisteraars op de hoogte ge tocht van het Amerikaanse „kunst- ïisnen '-plan. dat tot dusverre door de Russische pers was genegeerd. BRITSE RAKETTEN VOOR RUIMTE-ONDERZOEK Men wil hiertoe gebruik maken van raketten, die waarschijnlijk hoog boven het proefterrein van Woomera van ballons af zullen worden gelanceerd, zo heeft een leider van het onderzoek te Woomera medegedeeld. Men zou kleine raketten aldus tot op een hoogte van negentig kilometer willen laten stijgen op veel minder kostbare manier dan van de Amerikaanse kunst maan. Na langs radiografische weg van de ballon af te zijn weggeschoten, zullen dergelijke raketten, voorzien van allerlei meetingsinstrumenten door middel van een vaste brandstof verder worden voortgestuwd. Ook aan Britse zijde bestaan plannen om, als onderdeel van het Brits-Austra lische program voor het internationale Foster Dulles lioopt op vrede met Peking Vreedzame verklaring van Rood-China opent weg naar uitgebreide onderhandelingen John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag op zijn persconferentie een be roep gedaan op Communistisch China, >1 te zien van het gebruik van geweld. Dulles zei te hopen, van China een dergelijke verzekering te krijgen. Dit zou de weg vrijmaken voor uitgebreide on derhandelingen over belangrijke, tussen China en andere landen hangende waagstukken. Als de Chinezen dit ech ter niet wilden doen, zou daardoor bijna 'dier een oorlog ontstaan waarvan °ovang niet vooruit te bepalen was. (ebeortenissen van de laatste tijd sche en te duiden in de richting van een weedzame Chinese politiek en zouden het begin kunnen aangeven van een jdeuwe fase in de betrekkingen van Communistisch China met de rest van de wereld, aldus Dulles. Op meeste plaatsen droog Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond ^IS5e,ende bewolking met vanavond jjj het Zuid-Oosten nog enige regen, morgen op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak Noordwestelijk. Vrij koel. (Opgemaakt te 10 uur). Vrij koel Het KNM.I. deelt mede: tl~y *eer stond vandaag onder in- shÜLJ*? een koufront dat van de Oceaan over de Britse ">hden en onze omgeving naar de tnZk* en Noord-Rusland liep. Het t-n» 0 'an?zaam in Zuidelijke rich- NT,,; e? bracht plaatselijk aanzienlijke «gen hoeveelheden Op Valkenburg bU Werd vanmorgen al 12 m.m. af in. >Het frnt wordt gevolgd door 1re lucht waarin de bulenkan- *trekkeHjk klein zijn. De maximum- kam I"'"ren blijven echter aan de lage JzL Scandinavië is de warmte thans "rUreven. 4 AUGUSTUS. OP: 5.06 uur; onder: 20.29 uur wL°P- 2019 uur; onder: 5 56 uur "^ater te Katwijk te 357 en 16.0 Di' nu®mer bestaat uit zes pagina's Indonesische Kabinetsformateurs faalden Het Indonesische persbueau P.I.A. meldt dat de drie Indone sische Kabinetsformateurs van daag hun opdracht aan vice-pre sident Hatta hebben teruggege ven. Zij schijnen er niet in te zijn geslaagd het probleem van het premierschap tot een oplossing te brengen. De Masjoemi eiste deze functie op, doch de nationalisten konden zich daarmede niet ver enigen. Twee Duitse kernreactoren West-Dultslands eerste atoomreactor zal bij Karlsruhe gebouwd worden, zo is gisteren te Bonn bekend gemaakt. Zij zal gebruikt worden voor wetenschap pelijk onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoomenergie en voor de opleiding van atoomdeskundigen en technici De senaat van de stad Hamburg heeft eveneens besloten, een instituut op te richten voor het onderzoek en onderwijs op het gebied van de atoomenergie cn een reactor te bouwen. Dit wordt de tweede Duitse kernreactor. RAI-TNO-instituut opgericht Dezer dagen is by de notaris de stich- tingsacte gepasseerd van het nieuwe RAI-TNO-instituut voor wegtransport middelen. Hiermede is de oprichting van deze nieuwe „speurwerk'-instelling voor de gehele automobiel- en rijwielbranche in ons land een feit geworden. Het instituut heeft ten doel, te streven naar verbetering van de constructie en fabri cage van wegtransportmiddelen, onder delen en toebehoren en het voert daarbij opdrachten ten behoeve van fabrikanten en groothandelaren uit. Richtlijnen woningwet woningen De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de gemeen tebesturen nadere richtlijnen verstrekt voor de bouw van woningwetwoningen. Herhaaldelijk blijkt namelijk, dat bij het ontwerpen van arbeiderswoningen, gebouwd op voet van de woningwet, het karakter van deze woningen uit het oog wordt verloren. Dit komt somS tot uiting in een te ruime opzet van de woning, soms ook liggen constructie en afwer king op een te laag of op een te hoog niveau. De richtlijnen hebben betrekking op de maximale oppervlakten en op de constructie en afwerking van doelma tige arbeiderswoningen. In een door het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting samen gestelde tabel worden oppervlaktematen aangegeven voor de grootte van wo ningwetwoningen. De aangegeven oppervlakten liggen 15 a 20 pet boven de minimum-afme tingen. die neergelegd zijn in de „voorschriften en wenken voor het het ontwerpen van woningen (1951)".; Deze oppervlakten moeten in het al gemeen als maxima worden be schouwd. Van b.v. een eengezinswoning van vier kamers plus keuken, etc., ge schikt voor vijf personen, wordt aan gegeven 84 1VL3 oppervlakte; voor flats 77 M.2 en voor maisonettes 84 M.2. Woningen met groter oppervlakte dan in de richtlijnen aangegeven, kunnen uiteraard met toepassing van de pre mie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 worden gebouwd. 's Lands belangen boven andere Verbijsterend getuigenis van wanbegrip en onvermogen Van de zijde van de procureur-generaal te Djakarta heeft men op desbe treffende vragen verklaard, dat de Indonesische Regering enige tijd geleden opdracht heeft gegeven de invoer van een aantal buitenlandse bladen in Indonesië te verbieden. Aan de agenten van die bladen in Indonesië is hiervan mededeling gedaan. Het ligt in de bedoeling nog enige andere bladen aan dit verbod te onderwerpen. Het betreft hier kranten, „waarvan de inhoud de rust onder de bevolking kan verstoren. Behalve ter handhaving van de orde en rust is dit verbod ook bevolen in het belang van het prestige van de Regering en ter handhaving van de goede betrekkingen met andere landen". Indien de agenten zich niet houden aan dit verbod, zullen zij strafrechtelijk worden vervolgd. Indien kranten, waarvan de invoer i verboden is, bü het publiek worden aan- getroffen, zullen zij in beslag genomen en vernietigd worden, aldus werd van de zijde van de procureur-generaal medegedeeld. Men bevestigde, dat dit verbod ook „.enige" Nederlandse bladen betrof. Dinsdagmiddag heeft de Neder landse Pers in hotel ..De Witte Brug" kennis kunnen maken met de Haagse bloemenkoningin en haar beide hofdames. Tijdens deze kennismaking toon den de dames tevens de toiletten. waarin zij zich gedurende de Haag* se Bloemenweek zullen vertonen. We zien hier v.l.n.r. hofdame Loes van den Broek: Bloemen koningin Corrie van der Kamp en Hofdame Son ja Paling gekleed in galatoilet. belang en dat 's lands belang bovep andere belangen gaat. Tot de bladen, welke doorlopend verboden zijn, behoren, naar wij var onze correspondent te Djakarta ver nemen, „De Telegraaf", „De Spiegel", „Dc Waarheid", „Elsevier" en ..Men» Muria", een in Nederland verschj} □end Ambonees blad. Het verbod van „De Telegraaf" da teert van 12 Juli j.l., doch het verbod van de andere bladen is reeds van oudere datum, dat van „Elsevier" bij voorbeeld reeds van enige maanden geleden. Voorts zijn bepaalde nummers van sommige bladen verboden, o.a. van „Dc Wereldkroniek", „De Post" en „Life". Weer 7 doden bij ongevallen Wij tekenen hierbij aan: Met verbijstering hebben wij van dit berióht, afkomstig van het Indonesische persbureau P I.A., kennis genomen. Onze verbijstering geldt in de eerste plaats het feit, dat de Indonesische re gering. steeds prat gaande op de alge mene Indonesische nationallteitszin, het nodig oordeelt om Nederlandse bladen te verbieden teneinde onrust te voorkomen. De omvang van de ver spreiding van Nederlandse bladen in nrnrrKinü oeieKeni van Indonesië kennende, lijkt het wel een van^e persvrijheid, zo- overbodige zaak deze bladen te Nederlanders gewond bij botsing in Frankrijk Om half vier gistermiddag is op de hoek van de Sohenkkade en de Adel- heidstraat te 's Gravenhage een ver keersongeval gebeurd, dat aan een 21- jarlge Hagenaar het leven heeft ge kost. Deze reed op een motor in de rich ting Voorburg en botste door nog niet va^gestelde oorzaak tegen de blauwe tram van Voorburg naar Den Haag. HU werd zwaar gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Om half zes gistermiddag werd op de Gouverneurlaan te 's Gravenhage een 28-jarige dame uit de Vlierboomstraat die op een bromfiets in de richting van het Gouverneurplein reed ingehaald door een vrachtwagen met aanhangwa gen. Toen de auto haar voorbij was zwenkte zij iets naar links, daar zij waarschijnlijk niet gemerkt had. dat achter de auto een aanhangwagen was gekoppeld. Ztj werd door de aanhangwa gen geraakt, viel. kwam onder een der wielen en was op slag dood. als door de Verenigde Naties gefor muleerd, verklaarde men van de zijde van de procureur-generaal, dat dcz.e maatregelen genomen zijn, in 'stands verbieden. Voorts lijkt het al een zeer zwak ar gument. een dergelijke uitzonderlijke en van innerlijke zwakte getuigende actie te moeten rechtvaardigen met de mede- In de Ursula kliniek te Wassenaar ls gistermiddag een slachtoffer van een ander verkeersongeval overleden, ni. een 60-jarige Hagenaar uit de Hendrick Swaardecroonstraat. Hij werd gistermor gen op de hoek van de Laan van Nieuw Oost-Indlë en de Theresiastraat toen hij verzuimde voorrang te geven aan een auto. gegrepen en zwaar gewond naar de Ursulakliniek overgebracht. De laatste elf Amerikaanse vliegers, die nog in Communistisch China werden vastgehouden zullen bin nenkort weer voet op Amerikaanse bodem kunnen zetten. De Secretaris-Generaal van de I Het zijn v.l.n.r. Kapitein E. J. Vaad V.N.. Dag Hammerskjoeld. bracht uit Clayton: Majoor W. Bau- uit Peking deze foto mee. waarop mer. een onbekende en Kapitein we drie van de vliegers en een onbe- E. F. Llewellyn uit Missoula, kende bij de maaltijd zien. deling, dat .het prestige van de rege ring" wordt geschaad door de thans verboden bladen. Een regeringsprestige. dat in een land van tachtig millioen Inwoners geschaad kan worden door de invoer van enkele honderden opf>ositie- bladen, heeft al bitter weinig te bete kenen. Onze grootste verbijstering geldt ech ter de verdediging van de tegenstrijdig heid tussen maatregel en lidmaatschap van de V N Indonesië, mede op aan- drang van Nederland toegelaten tot de 1 Verenigde Naties, heeft de idealen van die organisatie onderschreven. Indone sië ontleende aan dit lidmaatschap bv. het recht, om de zaak-Nieuw-Guinea voor dit Internationale forum ter sprake te brengen. Indonesië heeft daarmede, met de aanvaarding van haar rech ten, ook haar plichten aanvaard. En lidmaatschap van de V N. in de geest waarin deze Internationale organisatie werd opgebouwd, betekent in de eerste plaats het aanvaarden van plichten, en pas heel, heel veel later en op een lager niveau, het naar voren brengen van rechten. Wie als V.N.-lid rechten laat gelden, dient in de eerste plaats zijn plichten na te komen. De mededeling, dat lands belang boven andere belangen gaat" is rond uit verbijsterend. Het is een slag in het gezicht van de V.N. Het is boven dien de erkenning van een nationaal onvermogen, om orde op eigen zaken te stellen langs door vrijheid en de mocratie afgebakende wogen. Indonesië had, afgezien van deze op de voorgrond staande principiële over wegingen, voorts kunnen overwegen dat deze procureur-generaal in Djakarta nimmer deze beschamende woorden had kunnen uiten, indien Nederland niet ,,'s lands belangen" had geofferd aan wat hoger aangeslagen moest worden: die andere belangen, welke principiële grondbeginselen zijn van de V.N. Neerland ls het enige land geweest, dat na de Jongste wereldoorlog bewust nationale belangen geofferd heeft op het altaar van Internationale vrijheid en democratie. Deze procureur-generaal 1. eft de macht en de mogelijkheid om zo beschamend te spreken, ontleend aan de Nederlandse erkenning van een hoger belang dan ,,'s lands belang".... Steeds stijgende ongevallencijfers Het Tweede Kamerlid, de heer Ritmeester, heeft aan de Minister van Verkeer en Waterstaat vragen over de verkeersveiligheid gesteld en daarbij enkele ontstellende cij fers genoemd. Het aantal slachtoffers van ver keersongevallen, bedroeg in de Jaren 1950, 1951. 1952, 1953 en 1954 succes sievelijk 20 554 23,293 25 235. 28.333 en 30613. waarbij successievelijk 1021, 1134. 1097. 1390 en 1385 doden waren të betreuren, terwijl suc cessievelijk 10.971, 12,500. 12.843, 14 535 en 16 028 personen ernstig werden gewond. De verkeersongelukkenstatlstlek voor de eerste helft van 1955 is weer hoger dan die van 1954. Een 17-Jarige inwoner van Twello ls gisteravond toen hij op de Deventerse- straat te Apeldoorn fietste, plotseling onwel geworden. Hij verloor de macht over het stuur en zwenkte de rijbaan op, juist toen een vrachtauto passeerde De jongen werd aangereden en ernstig ge wond. Hij is in het Juliana ziekenhuis te Apeldoorn later aan de verwondingen overleden. Om half zes gisteravond is op de on bewaakte spoorwegovergang te Noord- scharwoude een motorrijtuig gegrepen door een locomotor van de spoorwegen. De locomotor reed met twee goederen wagens over dit baanvak met een snel heid van drie vijf kilometer per uur. Het motorrijtuig kwam ia aanraking met de buffers van de locomotor De be stuurder een 23-jarige Alkmaarder, was op slag dood. Uit een vijver, gelegen achter een perceel in de Oranje Nassaulaan te Am sterdam, ls gistermiddag het stoffelijk overschot opgehaald van een 61-jarige vrouw, die was weggelopen uit een rust huis, waar zij als dienstbode werkzaam was. Naar het Wilhelmina Gasthuis ls over gebracht het Hjk van een 26-jarlge schippersknecht, dat werd opgehaald uit het water van de Amstel. De man was Vrijdag j.l. als vermist opgegeven. Een auto met Nederlandse cn Ameri kaanse toeristen is gisteravond op de grote weg van Boulogne naar Parijs, nabij het plaatsje Poix, tegen een boom gebotst, waardoor negen personen ver wondingen opliepen, waarvan zeven zware verwondingen De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch door de politie wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1