77 inbraken brachten in 4 jaar driekwart ton op Nieuwe strijd tussen „links" en „rechts" in Hongarije Het probleem der „naturellen' in Australië 94ste Jaargang Dinsdag 2 Augustus 1955 3 jaar geëist tegen virtuose Blaricummer ..Deze onopvallende, kleurloze en bur gerlijke man heeft talrijke malen met grote zelfverzekerdheid zijn slag gesla gen in nieuw gebouwde villa's van wel gestelde burgers en naar hu zich her innert heeft hu een tachtigtal diefstallen gepleegd, waarbij hij over een periode van vier jaar ruim f. 75.000 heeft bult gemaakt". Dit zei de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof van ochtend van een 37-jarlge vertegen woordiger uit Blarlcum, die tegen zijn veroordeling wegens diefstal tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek door de rechtbank te Amsterdam in hoger be roep was gekomen. „Ik vind de straf enorm hoog" zo gaf de verdachte desgevraagd als reden van zijn appèl op. Hl) had onder meer geopereerd ln vele plaatsen in het Gooi. voorts in Loos- drecht. Driebergen. Doorn, Zeist. Aer- denhout, Noordwljkerhout en Soester- berg. De procureur-generaal memoreerde de grote mate van virtuositeit, waarmee de verdachte te werk was gegaan en achtte de straf te zwaar voor iemand, die nog niet eerder in de gevangenis heeft ge zeten. Hij eiste tegen de vertegenwoor- Vermiste Nederlanders in Oostenrijk terecht De drie leden van de familie Holshei- mer uit Enschede, die zoals elders in dit blad vermeld, sedert Zondag in Oosten- lijk vermist werden, zijn terecht. Het echtpaar Holsheimer kampeerde in de gemeente Um'nausen ln de buurt van Innsbruck en was met hun twaalf jarige zoon Jan voor een bergtocht ver trokken. De heer Holsheimer bleek hal verwege de berg een stuk omlaag geval len te zijn waarbij hi) lichtgewond is. Hij had van de plaats waar hy terecht was gekomen, niet verder kunnen klim men of afdalen. Kleuter onder de trein Het eenjarige dochtertje van eer blokwachter der Ned. Spoorwegen aar de Marsweg te Zwollerkerspel is gister middag toen zij vlak bij haar huis op de rails van de spoorlijn Zwolle-Almelo speelde, door een trein gegrepen. Zij was onmiddellijk dood. Jongen verdronken De ouders van een 8-jarige jongen te 's Gravenhage, hebben gisteren opspo ring van hun kind verzocht. De jongen was met kennissen naar het strand ge gaan en vertrok per fiets naar huis. waar hij niet ls aangekomen. Inmiddels is zijn lijkje uit de Tweede Binnenhaven opgehaald. Niemand heeft gezien hoe het knaapje te water ls geraakt. LUGUBERE VONDST Twee dertienjarige knapen die op het strand te Scheveningen tussen het Ver versingskanaal en de Wleringsestraat aan het graven waren, hebben op ander halve meter diepte delen van een men selijk skelet gevonden. F. 20.000 VERDUISTERD De politie te 's Gravenhage heeft een 47-jarige belastingconsulent aangehou den wegens verduistering van f. 20.000. Hij had de zorg voor de afwikkeling van een erfenis van een familielid en heeft daarbij zijn eigen aandeel ten na dele van de anderen met f. 20.000 ver hoogd. DUITSE SMOKKELAARS IN VERDOVENDE MIDDELEN GEARRESTEERD Een dezer dagen, zo deelt de Amster damse reoherohe mede, hebben hoofd stedelijke rechercheurs in een café ir. het centrum van Amsterdam vier han delaren in verdovende middelen aange houden. Twee Duitsers, afkomstig uit Wupperthal, waren bezig een grote hoe veelheid morphine te verkopen aan enige Nederlanders, toen de rechercheurs, be last met de bestrijding van deze handel, ingrepen. Gebleken is. dat de twee Duitsers de verdovende middelen, bestaande uit 1400 ampullen morphine, flessen met mor phine in poedervorm en opiumtabletten, per auto naar ons land gesmokkeld had den. De goederen waren verborgen tus- seo de bekleding van een der autodeu ren. Zowel de Duitsers als de twee Haagse kooplieden werden gearresteerd. De auto van de Duitsers ls in beslag geno men. Volgens de recherche zijn de verdoven de middelen vermoedelijk afkomstig uit voorraden van het Geallieerde leger. Men gelooft, dat deze medicamenten kort na de Duitse capitulatie zijn ontvreemd, dan wel uit een opslagplaats van het geal- lieerde leger ln Duitsland zfjn gestolen. In dat geval is de partij, die thans in beslag genomen is. Jarenlang door onbe voegden bewaard, totdat dezen de vorige maand besloten een poging te onderne men de kostbare verdovende middelen te gelde te maken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornells H. zn van J. Heemskerk en H. Relmerlng. Hendrik N. zn van D. Hart en G. A. de Jong. Jacqueline M. S. dr van M. de Klerk Wolters en D. M. Arbouw. Ja cob zn van J. v. Beelen en N. Plug, Susan na C. dr van A. Segljn en L Mulder. Wal ter C. zn van J. C. Stolk en G. D. Sol, Cor nells A zn van J. A. Voskuil en G. M. v. Veen, Wllhelmlna M. dr van A. W. Verho- rlk en M. Nleuwets. Canla L. J. dr van J. Verkoren en F. C. v. Vollenhoven. Louise M. A. dr van H. M. v. Resteren en M. A. Dlngemans, Neeltje dr van J. W. v. Voort- huiJzen en H. C. Blonk. GEHUWD: H. G. v. Platerlnk en M. Sommei Ine, G. Geukes en J. Hermans. F. A. Heemskerk en E C. de Jong. H. J. A. Welling en B. J. M, Diks. A. Hout en K. v. d. Helde. M. J. B. v. Ettlnger en M. T. van Dijk. OVERLEDEN: C. J. H. Bouwmeester zn 6 wk, A. SJar- dljn hulsvr van Slnteur 35 Jr. F. Zuldema wed van Horrcl 80 Ir, H Stuifzand wednr. 87 Jr. C E, C v. Lieshout huls,T. van de Nells 65 jr. J. C. v. d. Steen vtouw 72 Jr. Burgerlijke Stand Geboren: Plctcr zn van R. de Vos en J. Arnoldus. Getrouwd: H. J. Broer 41 Jr en P. J. Bergshoef. Overleden SJ. Roetkcrk. 54 Jr cohtgen. v. J. Zoutendijk. diger een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek der preventieve hechtenis. De raadsman trachtte uitvoerig aan te tonen dat de man geen beroepsmis dadiger is. onder meer met het verhaal, dat hij eens in Naarden een tas met f. 30.000 uit de kamer van een ln bed slapende dame had weggenomen, doch later f. 20.000 had teruggebracht, omdat hij dit bedrag te hoog vond! De man opereerde alleen ln woningen van wei- gestelden en besteedde het geld voor namelijk voor zijn gezin van vier jonge kinderen en een pleegkind. De raadsman vroeg het Hof de verdachte te straffen met een korte vrijheidsberoving en hem na zijn voorwaardelijke ln vrijheidsstel ling onder toezicht te stellen. Het Hof zal op 16 Augustus a.s. arrest wijzen. NOORDWIJK Motor reed tegen de tram op Gisteravond heeft zich in Noordwijk een vrij ernstig verkeersongeval voor gedaan, waarbij de 26-Jarige Carla Miiller uit Wllhelmshafen (Duitsland) ernstig werd gewond. Zij vat achterop de motor van ;en 28-jarige koopman uit Den Haag toen de motor door de tram werd gegrepen. Een andere motor kon nog juist voor de tram oversteken. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Beeklaan en de Hereweg. De motor werd door de tram tegen de grond gesmakt en het rechter been van mej. Müller werd verbrijzeld. De motorrijder verzwikte zijn voet en de motor werd slechts licht beschadigd. Dokter Goudriaan verleende de eerste hulp en liet mej. Müller over brengen naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden, waar haar rechter been geam puteerd moest worden. De toestand was vanmorgen redelijk. Rakosi voor de val (Van onze correspondent te Wenen) Steeds duidelijker begint zich ln de leiding van de Communistische Partij van Hongarije twee richtingen af te te kenen De uiterst linkervleugel onder aanvoering van Nakosi en Geró heeft na de uitschakeling van de gematigde Nagy de maoht aan zich getrokken en is kort geleden begonnen met de invoe ring van een radicaal bezuinigingspro gramma. Volgens Rakosi zouden arbeiders en boeren zodanig misbruik hebben ge maakt van Nagy's slappe houding, dat de Staat onnoemelijke schade heeft op gelopen. Daarom werden de arbeidsnor- men met 33 procent verhoogd en heeft men de lonen dienovereenkomstig ver laagd en wel ln deze trant, dat de pre mies werden afgeschaft, die Nagy voor bijzondere prestaties had ingevoerd. Ook de boeren krijgen nu de harde hand te voelen, want al worden zij nog niet met geweld gedwongen om zich in het kolchose-systeem in te schakelen, todh zijn ze nu verplicht om hun gehele opbrengst aan de Staat af te leveren, dus ook dat gedeelte van de producten, dat zij vroeger voor eigen gebruik moch ten achterhouden. Deze radicale verscherping heeft veel kwaad bloed gezet, niet alleen bij de gewone arbeiders en boeren, maar ook bij de zogenaamde rechtervleugel van de Communistische Partij, grotendeels beiders, die van boerenafkomst ziijn. Tot deze gematigde, en meer nationaal in gestelde, groep schijnt ook Bela Szalai te behoren, die als minister van de lichte industrie in het Cominform-blad een aanval heeft gedaan op Gabor Pe ter. Deze vroegere leider van de gehei me staatspolitie, die intussen tot 15 jaar tuchthuis is veroordeeld, wordt nu als de Hongaarse Beria aan de kaak gesteld, dus als de zondebok, die de vervreem ding tussen Hongarije en Joegoslavië op zijn geweten heeft. Men verwacht nu dat deze groep een herziening zal eisen van het proces tegen de vroegere „Ti- toïsten" in Hongarije, maar wanneer dat gebeurt, zal ook de rol van Rakosi ter sprake moeten komen, die onder andere de terechtstelling van Rajk en van zijn „samenzwerders" heeft doorgezet Dezelfde groep sChijnt ook het initia tief te hebben genomen in de mildere behandeling van kardinaal Mindszenty, terwijl Rakosi in het officiële partijblad „Szabad Neo" nog steeds doorgaat met zijn aanvallen tegen godsdienst en kerk. Er schijnt zowel in de publicitelts- organen als achter de schermen van de partij een strijd te zijn uitgebroken tus sen ..links" en „rechts". Terwijl Rakosi elk spoor van een meer nationale koers als verraad aan Moskou veroordeelt, be roept de rechtervleugel zioh juist op het jongste beleid van datzelfde Moskou, dat in Belgrado alle vroegere stroefheid had afcelegd en Tito rehabiliteerde. bestaande uit jonge communistische ar- 1 waarin dus een erkenning van het na- Schilders in Katwijk Tentoonstelling van foto's en schilderijen van Oud-Katwijk Oudheidkamer werd nieuw leveu ingeblazen Gistermiddag vond in de oude zaal Irene aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee de opening plaats van de tentoonstelling Schilders in Katwijk, georganiseerd door de commissie voor de wederoprichting van de Katwijkse Oudheidkamer. De tentoonstelling omvat een 24-tal schilderijen van kunstenaars, die in de jaren vóór de eerste wereld oorlog in de vissersbadplaats een rijk arbeidsterrein vonden voor de beoefening van hun kunst. De herinnering aan dat tijdperk leeft nog voort in de harten van vele Katwijkers en de commissie heeft een goede gedachte gevonden om de wederoprichting van de Katwijkse Oudheidkamer luister bij te zetten door het organiseren van een be scheiden tentoonstelling van schilderijen, die in Katwijk werden ver vaardigd en in hoofdzaak eigendom van het gemeentebestuur en ingezetenen zijn. Voorts zijn aan de expositie toegevoegd een aantal door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde foto's uit de beeld- documentatie der gemeente Katwijk, waarbij zoveel mogelijk getracht werd de opnamen te doen aansluiten bij de tentoongestelde doeken. De voorzitter der commissie, dr G. W. Overdijkink, sprak een inleidend woord, waarbij hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en er zijn vreugde over uitsprak dat men in zo groten getale aan de uitnodiging gevolg had gegeven, waar uit de grote belangstelling blijkt die onder de bevolking leeft voor de Kat- tionale beleid in communistische geest zou zijn opgesloten. Bepaalde kringen in Boedapest, die tussen de twee vleugels in staan, huldi gen de opvatting dat Moskou althans voorlopig de rechtervleugel onder steunt en dat het niet tevreden is met Rakosi, die de tekenen des tijds niet schijnt te begrijpen en veel te stroef is gebleven. Men verwacht nu dat Moskou de lastige Rakosi zover laat gaan in zijn radicale verblinding, dat hij ln een on mogelijke situatie komt. zodat men hem des te gemakkelijker kan laten vallen. Er zijn zelfs waarnemers in Boeda pest, die aan de mogelijkheid geloven dat Nagy weer terugkomt. Gezien de „dynamische politiek" van Moskou in de jongste tijd. schijnt dit werkelijk niet tot de onmogelijkheden te behoren. In alle geval is er in Hongarije een verwoede strijd in de Communistische Partij ontbrand, die hoogstwaarschijn lijk in deze zomer zal worden uitge- 'odhten. Regering toont zieli lijdelijk bij „apartheid voor kleurlingen in dorpen en steden (Van onze correspondent in Australië) Toen enige tijd geleden een vallei in Australisch Nieuw Guinea werd ont dekt, waar een onbekende stam van inboorlingen bleek te wonen men noemde deze vallei „luilekkerland" had niemand ooit gedacht, dat er ook in Australië zelf zo'n Luilekkerland bestond. Dit schijnt echter toch het geval te zijn, als we William Braitling mogen geloven. Onlangs heeft hij in de wildernis van Noordelijk Centraal Australië een nieuwe stam van „aborigines" (inboorlingen) ontdekt. Sindsdien is daarover onder de deskundigen heel veel heen en weer gepraat en geschreven. De Abo's van Australië zijn namelijk nomaden, d.w.z. dat zij nooit op één bepaalde plek blijven, maar voortdurend door het land of door de streek trekken, die zij hun jachtgronden noemen, De Abo's zijn geen landbouwend volk. Zij zijn het nooit geweest. Zij trek ken van de ene plek naar de andere, op zoek naar voedsel, dat de natuur hun biedt: planten, insecten, kangoeroes, wallabies, enz. Voedsel telen en vee houden is hun te enenmale vreemd. Het is dus onwaarschijnlijk dat William Bratiling werkelijk een nieuwe stam heeft ontdekt. VERBORGEN OASE Maar Braitling ls geen kwajongen. Hij heeft een cattle farm (veeboerdery i. Mount Doreen-station, ln een streek waar het vrywel nooit regent. In de buurt daarvan ligt volgens hem een verborgen oase, waar de pas door hem ontdekte stam woont in een vallei, die tachtig kilometer lang ls. Er zouden twee rivieren zijn, die gevoed worden door waterbronnen. Dit klinkt voor Australië niet vreemd, want er zijn hier tal van onderaardse waterbronnen en onderaardse rivieren, waarvan niemand weet waar het water vandaan komt en waar het naar toe stroomt. Braitling behoeft geen ongelijk te hebben, want er zijn vele streken op dit grootste eiland ter wereld, waar een blanke nog nooit een voet heeft gezet. Anthropologen in Sydney zijn aan de hand van Braitling's inlichtingen en op grond van eigen waarnemingen van oordeel dat de nieuwe stam die de Blndaboos worden genoemd een zwervende stam is. Hun jachtgronden zouden een woestenij zijn, die een opper vlakte beslaat van honderdduizend vierkante kilometer, dus drie keer zo groot als Nederland. Het is een ruw land meer wildernis dan woestijn, met rotsen en valleien, met behoorlijke dichte be bossing, maar geen Luilekkerland. „REU ZE"-MEN SEN Het zoeken naar donker gekleurde mensen naar schatting zouden er tweehonderd zijn in deze streek ls even moeilijk als naar de bekende naald in de hooiberg, zelfs al zouden dez-- Abo's naar beweerd wordt, zeven voet lang zijn. Wie dit raadselachtig voorkomt, doet goed de Australische film „Jedda" te gaan zien. Zij ls enige maanden geleden op het filmfestival le Cannes gedraaid en geeft een adembenemend beeld van het woeste Australische landschap en van de Abo's ln hun natuurlijke staat. Er ls daar voldoende ruimte om een mensenleeftijd lang te verdwijnen. Mr Mervyn Meggitt, anthropoloog van de universiteit van Sydney, beweert dat men al 25 jaar lang vermoedens heeft gekoesterd dat er ten Noorden van het meer Mackay Abo's wonen. Dit zou dan de streek der Blndaboos zijn. Hoe ze er uit zien weet niemand. (Het meer Mackay ls helemaal droog, maar naar menselyke heugenis heeft het nog nooit een druppel water bevat). Het uitrusten van een expeditie om een onderzoek in te stellen eist veel voorbereiding, want er zijn er al ge noeg mislukt en er zijn al te veel deelnemers aan vroegere expedities spoorloos verdwenen. LAND VAN ADAM EN EVA Het departement voor zaken betref fende inboorlingen zal in het begin van het komende jaar een expeditie uitstu ren om de Binaaboos op te sporen, maar reeds is grote tegenstand tegen dit plan ontstaan. William Braitling zelf ls er tegenstander van. Wanneer men van plan is een blanke post in dit „land van Adam en Eva" te vestigen, zullen de Blndaboos uiteindelijk tot een bedelaars- volk vervallen, zo zegt hij. Dit is namelijk ook gebeurd met tal van andere Abo's. die in de buurt van missie-centra wonen en gratis voedsel en kleding krijgen van het gouvernement. Bovendien is het onmogelijk men sen, die in het Stenen Tijdperk leven, civilisatie te brengen zonder hun tege lijkertijd de slechte eigenschappen der beschaving te onthouden. Dit bewijst de toestand der Abo's In het Noorden. Onder hen heersen thans alle ziekten der beschaving en als loon daarvoor hebben zij nog niet eens alle rechten gekregen, die de blanke Austra liërs genieten. Vele Abo's mogen wel in het leger dienen, belasting betalen, schoolonder wijs volgen (zelfs de universiteit) bis schop, rechter of professor worden, kort om alle rechten en verplichtingen ver werven. die de blanken hebben, maar ln vele plaatsen worden zij in het dagelijks leven gesohuwd en genegeerd, hoewel zij in de beschavingscentra zijn opgenomen. I Het beste en slechtste voorbeeld daar van geeft Moree, 600 km ten Noordwes ten van Sydney. I DRAMATISCH BESLUIT De gemeenteraad van Moree (6000 inwoners) heeft zo juist het besluit genomen (unaniem) om Abo's en half bloeden te verbieden de Memorial hall te betreden. De Memorial hall, gebouwd voor 200.000 gulden uit publieke fondsen, is een openbaar gebouw voor het houden van toneel- en sportuitvoeringen, trouw feesten. dansen enz. De gemeenteraad heeft Abo's en half- bloeden eveneens de toegang ontzegd tot de thermale baden. (Heet water ont springt hier uit de grond. Deze „Artesi sche bron" is duizend meter diep. Het water heeft een temperatuur van 114 graden Fahrenheit. Er zijn twee zwem baden, elk met warm water, een voor mannen en een voor vrouwen). De Abo's in Moree mogen, zo decre teerde de gemeenteraad, wel bokswed strijden in de Memorial hall bijwonen, maarhet gebruik van de toiletten is hun verboden. Er zijn ruim 1100 Abo's en halfbloeden in Moree. Stelt U zich eens in Nederland een plaats voor, waar een op elke zes inwoners verboden zou worden naar het zwembad te gaan of naar de schouwburg of de bioscoop! EnMoree is geen uitzondering. De „colour-bar" (kleuxafscheiding) bestaat in Australië. Een Amerikaanse neger, die hier onlangs arriveerde om in een revue op te treden, heeft te vroeg gejuicht, toen hy zei verheugd te zijn dat dit land geen rassen-onderscheid maakte. Op die zelfde dag maakte Moree nameiyk zyn „colour-bar" bekend. ALS PARIA'S BEHANDELD Gelukkig zijn er mlllioenen Australiërs onder wie leidende persooniykheden in kerkeiyke, sociale en politieke kringen, die de „colour-bar" openlijk veroorelen en bestrijden. Maar hoewel de federale en statelijke regeringen desgevraagd zul len ontkennen dat er officieel een kleur- scheiding bestaat anders dan ten voor dele van de Abo's (sic), is zy er onbetwist, zy komt in de kleinere plaatsen, buiten Sydney en Melbourne, telkens tot uiting: busconducteurs die weigeren Abo's op te nemen, taxlohauf- feurs, die aanroepende Abo's negeren, bioscopen, die speciale ryen voor Abo's reserveren, café's waar Abo's niet be diend worden, kappers die weigeren hun haar te knippen, zelfs ziekenhuizen waar Abo's afgescheiden worden van de blan ken. Zwembaden, die taboe zyn voor de gekleurden. Op zulke plaatsen worden Abo's. halfbloeden en kleurlingen met minder dan een kwart Abo-bloed over één kam geschoren. ARM AUSTRALIË Onder die Abos (volbloed en halfbloed) zyn knappe vaklieden, die tot 40 pond per week en meer verdienen, twee keer zoveel als talloze „blanke broeders" met witte boorden. Trouwens, ook zulke Abo's dragen witte boorden, zy zyn geen parasieten of va gebonden. Voor zover er vagebonden zyn onder de Abo's, zijn het alleen maar primitieve natuurmensen, die ln de wildernis en woestyn leven en die naam niet verdienen. Elke witte boord-Austra- liër zou er zijn hele weekloon voor over hebben om die Abo's eens te mogen zien en ontmoeten in hun jachtvelden. Maar een geciviliseerde Abo is voor vele Australiërs openbare vyand Arme Australiërs en: arm Austra lië wanneer zy niet heel spoedig van inzicht veranderen. Prof. Elkin zegt tn zijn standaard werk over de Australische Abo's: „WU moeten met vertrouwen zien naar de tijd die niet zo veraf meer Ugt waarop de Abo's, volbloed en halfbloed, met trots in alles met ons delen". De gemeenteraad van Moree vaart helaas een andere koers. De dag. waar op daar de „colour-bar" werd afge kondigd, was met recht een zwarte dag, wykse Oudheidkamer. In het byzonder begroette de heer Overdijkink de direc teur van het ethnologisch museum te Leiden, de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur wethouder D. C. van Leeuwen, de leden van de gemeenteraad bestuursleden en leden van plaatselijke verenigingen, de leden van de raad van toezicht van de v.m. oudheidkamer, ver tegenwoordigers van de rederyvereniging „Vuurbaak" en de plaatselyke geeste lijkheid. Hy merkte voorts op dat de Katwykse Oudheidkamer als een phoe nix uit haar as is verrezen. De bestuurs leden van de oude oudheidkamer heb ben veel belangrijk werk verricht, in het byzonder wijlen mevrouw Eerdbeek- Claesen. die in 1934 het initiatief tot de oprichting nam. Jammer genoeg was hetgeen werd ondernomen voor het par ticulier initiatief te zwaar en vooral fi nanciële moeiiykheden waren oorzaak, dat het begonnen werk niet tot een goed einde kon worden gebracht. Nu de gemeente het initiatief heeft genomen tot heroprichting van de ka mer. past een woord van erkentelyk- heid aan het oude bestuur, dat door ontbinding de mogelijkheid schiep om de eigendommen aan de gemeente te doen overgaan. Het gemeentebestuur, van zyn kant, heeft erkend in deze een taak te hebben, blijkend uit de zinsnede in het voorstel aan de raad om crediet voor dit doel te verlenen, luidende: dat het zich tot een taak rekent als gemeenschapsgoed te bewa ren en aan het nageslacht door te ge ven wat Katwyk's rijke historie en folklore ons aan culturele waarden hebben nagelaten. Tenslotte zeide spreker, t.a.v. de expo sitie, dat door gebrek aan ruimte in kwantiteit niet zo veel geboden kon wor den, doch dat getracht was het tekort aan kwantiteit ruimschoots aan te vul len door een hoge kwaliteit. Onder aan haling van het bij de ingang der ten toonstelling aangebrachte motto, lui dende „In de eerbied voor Katwy'ks ver leden, ligt het vertrouwen in zyn toe komst besloten", verzocht de heer Over- diikink dan wethouder D. C. van Leeu wen om. namens het gemeentebestuur, de expositie te openen. OFFICIËLE OPENING De heer Van Leeuwen, het woord ne mende, sprak namens het gemeentebe stuur zyn waardering uit voor de spoed en voortvarendheid, waarmede de ini tiatiefnemers de schyndode oudheidka mer weer nieuwe adem in de longen hadden gegeven. Het principe van de plaatselyke overheid in deze is: eerst de burgery het initiatief laten nemen en dan het gemeentebestuur financieel steun verlenen. Moge het de Katwykse oudheidkamer gegeven zyn veel byeen te brengen en te bewaren wat de kennis van het verleden der plaatselyke ge meenschap ten goede kan komen. Met de wens, dat deze expositie hiertoe dienstbaar moge zyn. verklaarde spreker de tentoonstelling 'officieel voor ge opend. Vervolgens werden de circa 150 aanwe zigen in de gelegenheid gesteld de ten toonstelling te bezichtigen, waarby de echtgenote van de burgemeester. mevT. Woldringh van der Hoop-André de la Porie, op verzoek van de heer Overdy- kink. als eerste de zaal betrad. mm Aanrijdingen en botsing Gisteren had op dekruising Eerste Loosterweg een aanrydirs -"" E tussen een bromfietser en een «-.»% Ijyei De wielrijder wilde de Paste»! fcr« oversteken, toen vanuit de nchtn frj: gelenzang een bromfietser i Deze laatste keek om. met het 4 h-1 dat hy tegen de wielryder aanbots cff-i bromfietser viel tegen de grond e' M enige verwondingen op. Na door cn tr ie Cocq verbonden te zyn, kon h f huiswaarts begeven. Op de Beekkade werden twee ja aangereden door een auto. De i-p. uit Lisse afkomstig, vielen ten» grond en liepen ontvellingen op r> Cocq verleende eerste hulp. De m. de aanryding veroorzaakte, reed fo Op het kruispunt Hofstraat - p„ huisstraat - Krochtstraat heeft 'J voor de zoveelste maal een aan.-/ plaats gehad. Een bromfietser na'» uit de Hoofdstraat. Op datzelfde blik wilde een bestelauto de Ram straat Ingaan. Beide voertuigen tegen elkaar aan. De bromfiets werd schadigd. Persooniyke ongevallen tr men niet voor. Op de Leidsestraat kwam een tn fietser te vallen, toen hy het rywieh wilde oprijden, diordat hy door etn reed. Hy verloor hierdoor de machte, zyn stuur. Hy liep enige verwonde en ontvellingen op. De bromfiets flink beschadigd. Na afloop van de bezichtiging vanwege het gemeentebestuur aa genodigden thee aangeboden. Onder de aanwezigen merkten wJl der meer op ds F. Pylman, gerei.? dikant te Katwyk aan Zee. pastoor C Hesp, wethouder D. J. Kleen, der gemeentesecretaris de heer J. c Ti man, notaris A. W. C. Verhees, de P. C. Priester, directeur van gerrwg werken en de directeur van de Vise; school, de heer C. Varkevisser. Zoals U reeds in dit nummer van! blad zal biyken, zullen we ln de briek Oud Katwyk gedurende de my Augustus regelmatig reproducties pü ceren van schilderijen, welke op dets toonstelling Schilders in Katwijk geëxposeerd. RUNSBUi TWEETAL CHR. GEREF. GEMEEM! Ds M. Vlietstra (Eemdyk) en de te T. Brlenen (cand. te Werkendam) op het tweetal geplaatst van de Cï Geref. Gemeente alhier. BEURSOVERZICHT STEMMING VALT MEE Amsterdam, 2 August Vergeleken met de noteringen van teravond en de flauwe stemming Wallstreet ls het op de Amsterdti; Effectenbeurs vanmiddag erg meege;.- len. Een uitzondering vormde Kc Olie die in verband met de lagere to rikaanse notering, hier daalde van Q tot 632te. De overige intematiom. soorten openden iets lager, maar *Ik zich later te herstellen tot tegen slotniveau van gisteren. De handel echter een zeer kalm verloop, in tip stelling tot gisteren, toen voor .nu f. 5.1 millioen nominaal in werd omgezet. De Scheepvaartafdeling bood ectz een meer levendige aanblik. De gWce behaalde winsten bleven vrywel gete gehandhaafd en enkele papieren r ten hieraan zelfs nog een kleinigheid te voegen. Holland Amerika Lijn echter in reactie. Dit fonds opende punten lager op 249 en brokkelde Ik af tot 247te. De geruchten over een e- gelijke emissie waren vandaag mini: sterk dan gisteren. De Cultuurafdelt: was weer beter voor Amsterdam RuN« en Ver. Deli. Rubbers stegen gemafc- UJk van 139 1/4 tot 143 en Deli was 1 punt beter. HVA bleef echter iets ter en noteerde een fractie luier, toewyzlng op de inschrijvingen 414 obligaties Anglo American Ehodesa bedraagt 70 procent. Vandaag kee deze stukken voor het eerst gehandet worden en werd een adviesprijs uit bracht van 98 te. De inschrijvüw: bedroeg 98 1/4 procent. Claims The sen's havenbedryf werden geadvlsr! op f. 165 a f. 170 by een theoretic waarde van f. 158. Guldensbeleggüf- stll en nauweiyks pryshoudend. Beurs van Arasterdam Dinsdag 2 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 10214 102 Grootboek obl 103te Ned '51 3% 103 B 103te Ned '53 3% 102te 102% Ned. '48 3te 100}» 100}» Ned '54 3 >4 100te Ned '55 3% lOOte 100te Ned '47 3te 3 101A 101% Dollarlng '47 3 98% 98% Investeringscert 3 101A 101 te Ned. 62-64 3 101}» 1011» Indië -37 A 3 100 100,'t Grootboek '46 3 991» 99}» ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 70 70% Nat. Handelsbank 166% 166-% Ned Handelmy 239 244 A.K.U 346 te 345% Philips 452 448% Unilever 471% 467% Wilton Feyenoord 276 279 Bill ton 2de r 350 346% Kon Olie f 60.— 322 Kon Olie 638% 632% Amst Rubber 139% 143% Holl Amer iyn 251% 247% Kon Ned Stoomb. 221% 219% Ned Scheepv Unie 213% 212% HVA 153% 153% Java Cult 66% 70 Deli My164% 165% Senembah 113 113 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem leningen Adam 47 3 101ft 101ft Den Haag 1937 1 3. 100% 100% Lelden 1947 101 R'dam '37 1 ni 3% 102 102% Industr Obligatie' Philips Dollarlng 106 105 Premlelenlngen Adam 61 2% 142 Eindhoven '54 2% 111% Enschede '64 2% no/» Den Haag '52 I 2% 138% Idem II 2% 137% R'dam '52 1 2% 139 138% Utrecht '53 2% 123 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd Bank 285 Rotterd. Bank247 2t Twentsche Bank256 B 25 Industrie Ondernemingen Ned. G en Splr tabr 287 3 Kon Ned. Grofsm 165 1£ Rott. Droogd My 615B 62 Tieleman en Dros 25 2 Zwanenb Organon 321 32 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 Internatio Diversen 180% 298 85% Spoorwegen Dell Spoonv Mij. Amerlk. fondsen Anaconda Shell OU Cy Nog enkele fondsen alt Leider en omgeving Aandelen vü. 1/J Holl Constructie 390 G B 390 Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet 91 Pref w.a idem 87% Textiel Gebr v wyk 91% Leldsche Wolsplnn 389 Ned Electrolasm 343 G B Sikkens Lakfabr '63 426 Ver Touwfabrleken 197% Wernlnk's Betonm 150

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4