LEIDSCH DAGBLAD Elf Amerikaanse vliegers door Rood-China vrijgelaten „Onzerzijds geen concessies gedaan of bedreigingen gebruikt", zegt minister Dulles Bloedige stakingsonlusten op een scheepswerf te Sint Nazaire WEERBERICHT Scherpe critiek van McCarthy op de politiek jegens Moskou Geschenken voor Prinses Irene Tweede giro-kantoor in Arnhem 54ile Jaargang DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 No. 28590 Directeur: J. W. Henny HooMredactjyr; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel I. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon .Directie. en_Adminlstratie: 35Q4I3<Redactfe; 2150j Elf Amerikaanse vliegers, die bijna drie jaar in Rood-China gevangen heb ben gezeten op beschuldiging van spionnage, zijn, zoals wü reeds in een deel an onze oplage van gisteren mededeelden, vrijgelaten. Zij waren op 23 Novem ber van het vorig jaar door het militair tribunaal van het Oppergerechtshof in Communistisch China veroordeeld tot straffen variërend van vier tot tien jaar jrvangenisstrnf. Tijdens het proces werden zij „speciale agenten van de Ame rikaanse inlichtingendienst" genoemd. Op 28 November 1952 werden zij in b'oord-China gearresteerd. Twee van hen werden tot zwaardere straffen ver oordeeld: een tot levenslang, een ander tot twintig jaar. Over de vrijlating van dit tweetal (van in totaal dertien man) is niets bekend. Vooralsnog moet dus oorden aangenomen dat het alleen om de bekende „elf" gaat Verwacht wordt dit zij op Donderdag a.s. in Hongkong zullen aankomen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft bekendgemaakt dat de Ver. Staten geen concessies hebben gedaan of beloften ffjeven als prys voor de vrijlating van de vliegers. Evenmin hebben de Ver. SUten gedreigd gebruik te zullen maken van geweld. Eisenhower verheugd Als motief voor de vrijlating van de jif' geven de Rood-Chinese autoritei- ttn, dat de gevangenen blijk hebben ge- Kien van een gedisciplineerde houding. Zij gedroegen zich voorbeeldig, naar ualetding waarvan besloten werd tot uy lating. President Elsenhower gaf bij het ver nemen van het nieuws uiting aan zijn .opluchting en vreugde". Hij dankte de Ver. Naties en secretaris-generaal Dag Hmnmarskjöld voor „dit menselijk re- mltaat" na lange en moeilijke pogingen cm ce vrijlating van de vliegers te ver hijsen. President Eisenhower verklaarde on der meer: „Het gehele land zal zich op gelucht en verheugd voelen door de be- teodmaking dat de elf Amerikaanse itegers eindelijkzullen worden vrijge ven Onze eerste gedachten gaan naar mannen en hun families, die zo lang scheiden zijn geweest. De regering zal (il het mogelijke in het werk stellen om spoedige hereniging van deze fami ly te verzekeren". Ook de Britse regering heeft door middel van een bekendmaking van het ministerie van Buitenlandse Zaken haar rmigde over de vrijlating van de elf Amerikaanse vliegers uitgesproken. Overleg in Genève In Genève zijn de besprekingen op ambassadeurspeil tussen Communistisch China en Amerika begonnen. De eerste vergadering duurde 40 minuten. De „Geknoei met »le wrakstukken" Israëlische commissie vandaag in Joego-Slavië Volgens het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de leden tan de commissie, die ter plaatse een onderzoek hebben' ingesteld naar het neerschieten van het Israëlische Hjn- «legtuig boven Bulgarije, de vaste indruk gebegen, dat het toestel met machlne- gereervuur is aangevallen. Dit was ge constateerd, .niettegenstaande het feit dat er duidelijk met de wrakstukken sas geknoeid in een poging om belastend materiaal te verwijderen". De commls- ke vertrok vandaag naar Joego-Slavië om daar een onderzoek ln te stellen langs de Bulgaars—Joegoslavische grens. De eerste berichten van de commissie maken, zo zei een woordvoerder van het ministerie ,,het barbaarse karakter van de aanval nog afschuwelijker". In de Wrakstukken, die over een groot gebied lagen verspreid, had men talrijke kogel gaten aangetroffen. In het voorlopige rapport wordt voorts gezegd, dat de commissie van de zijde der Bulgaren geen medewerking onder bindt. Aan de drie leden van de com missie van zes, die tenslotte tot Bul garije waren toegelaten, weigerden de Bulgaren de gegevens te verstrekken, die b) omtrent het gebeurde bezaten. Ook »as het de Israëliërs verboden Bulgaarse ooggetuigen te ondervragen. Intussen verneemt A.F.P. uit Moskou, tol de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Kroesjtsjef. te genover de Israëlische ambassadeur in Moskou, Avidar, heeft verklaard het neerschieten van het Israëlische ver keersvliegtuig boven Bulgarije te be keuren. Metaalarbeiders leverden veldslag met politie, waarbij zwaar verminkten vielen (Van onze correspondent in Parijs) Op de grote scheepswerf van Penhoët te Saint Nazaire, is het gisteren weder om tot ongeregeldheden gekomen welke in ernstige onlusten zijn ontaard. Er zijn aan beide kanten tezamen, ongeveer 150 gewonden, waarbij enige zwaar ver minkten. De schade aan gebouwen en installaties wordt op enige tientallen millioenen francs geschat en de situatie schijnt, ook na de gebeurtenissen van gisteren, nog geenszins opgeklaard. De oorzaak van het conflict is nog steeds dezelfde als die welke ongeveer een maand geleden tot heftige tegenstellingen tussen de metaalarbeiders en de directies van de werven van Saint Nazaire heef' geleid. Eerstgenoemden eisen gelijkstelling van hun loon met wat in de Parijse metaalindustrie wordt betaald. In Mei is hun loon reeds verhoogd. Naderhand heeft de directie voorstellen aan de vakverenigingen gedaan tot het betalen van verdere toeslagen, welke echter door de vertegenwoordigers van het personeel zijn afgewezen. Omdat de werkgevers echter niet tot verdere concessies bereid bleken, is er een verschil tussen het niveau van de Parijse lonen en dat van Saint Nazaire blijven bestaan. Dat is de oorzaak van steeds terugkerende moeilijkheden. Opklaringen B,It verwacht van hedenavond tot morgenavond Veranderlijke bewolking met opkla- jm§en en vannacht plaatselijk wat motregen. Zwakke tot matige •nd tussen Noord en Oost. Dezelfde of 14 lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 3 AUGUSTUS ?™op: 5.05 uur; onder: 20.30 uur. (vrif) op: 19,59 uur: onder: 445 uur 1 n°mnier bestaat alt acht pagina's repatriëring van onderdanen van belde landen vormt een van de belangrijkste punten van de conferentie. Amerika wordt vertegenwoordigd door Alexis Johnson, ambassadeur in Tsjecho-Slo- waltije, en Rood-China door Wang Ping- nan, ambassadeur in Polen. In een gezamenlijk communiqué ii gisteren medegedeeld, dat overeenstem ming over de agenda is bereikt en dat de ambassadeurs heden, Dinsdag, des ochtends bijeen zouden komen. De agenda is: 1. repatriëring van burgers uit beide landen; 2. „technische kwesties tussen beide landen". Prinses Wilhelmina wil 75ste verjaardag in stilte vieren De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina, mej. Nagel, deelt ons het volgende mede: Hoezeer de Prinses ook waardeert de hartelijk bedoelde voornemens en plannen ter viering van haar aanstaande 75ste verjaardag, ls het haar innigste wens, mede met het oog op haar leeftijd, deze dag in alle stilte in gezelschap van haar kinderen en kleinkinderen door te kunnen brengen. De Prinses hoopt, dat het Nederlandse volk ook op deze verjaardag haar teruggetrok kenheid na haar abdicatie zal wil len eerbiedigen. Prof. H. Gelissen gehuldigd Gisteren was het 25 jaar geleden dat prof. dr Ir H. Gelissen door het prov. bestuur werd benoemd tot directeur van de Prov. Limburgse Electricitelts Maat schappij In de hal van het administra tiegebouw der PLEM is de jubilaris gis terochtend gehuldigd door de commis sarissen en het personeel van het be drijf. Hierna volgde een zeer druk bezoch te receptie, waarop met leden van het prov. bestuur, burgemeesters van vele Limburgse gemeenten, afvaardigingen van electriciteitsbedrijven van andere gewesten en van grote steden, van Bel gisch-Limburg en van electriciteitsin- stallatie-bednjven in Nederland, ook vertegenwoordigers van de Limburgse mijnen, van grootindustrieën, Kamers van Koophandel. Economisch-Technolo- gisch instituut Limburg, Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Nederlandse Spoorwegen, de Belgische, Luxemburgse en Duitse consuls en vele zakenrelaties prof. Gelissen gelukwensen, bloemen en geschenken kwamen aanbieden. Senator Mc Carthy heeft president Eisenhower ervan beschuldigd, dat hij op de conferentie van regeringsleiders te Genève „vriendschap aan tirannen en moordenaars" heeft aangeboden. In een rede in de Senaat zei de Republi keinse „Communistenjager'' uit Wisconsin, dat de huidige regering „elk be langrijk punt van het buitenlandse program van de Democratische partij" heeft overgenomen en dat zij het program, dat dc Republikeinse partij op de conventie van 1952 had aanvaard, tot „een vodje papier" heeft gemaakt. De Senator oefende ook felle critiek op Eisenhowers betrekkingen tot maar schalk Zjoekof, de Sovjet-Russische minister van Defensie. „Het argument, dat wij vla Zjoekof een pijpleiding naar het Kremlin hebben, is volslagen on zin. Het soort dingen, dat Zjoekof waarschijnlijk aan de president vertelt, is het soort dingen die hij minder, niet meer moet horen". Vakbondsleiders hadden de zaak niet meer in de hand Na de vacanties in de metaalindustrie, welke 25 Juli waren beëindigd, hebben zich op de werven telkens weer stakin gen van een uur of langer voorgedaan. Sedert Zaterdag heeft men daarbij weer een niecwe tactiek toegepast, namelijk het afwisselend stilleggen van het werk m een bepaald deel van de werf gedu rende een uur of drie. Vrijdag hebben namelijk de directies van de werf aan ieder lid van het personeel een brief gezonden waarin zij voorcijferen wat men zou hebben ontvangen wanneer men zou zijn ingegaan op de voorstellen van de werkgevers en wat men thans ontving, nu men als gevolg van de sta king een werkweek van slechts 40 uur had gemaakt. Van die brieven hebben de ongeveer zesduizend arbeiders van de werf van Penhoët een vuur willen stoken voor het directiegebouw. Toen zij daarmede bezig waren vatte een houten keet vlam en een der arbeiders begon het vuur te blussen. Hij werd daarop aangevallen door de stakers en om zich te beschermen richtte hij zijn brandslang op zijn belagers. Hard tegen hard Dat is het begin geweest van een strijd, die de gehele dag van gisteren heeft geduurd. Men liet eerst de brand weer komen, doch die werd met stenen en stukken ijzer bekogeld. Daarna kwa men zeer spoedig de politietroepen uit Saint Nazaire en de omliggende plaatsen, maar ook die slaagden er niet direct in de opgewonden menigte onder controle te krijgen. Inmiddels werden, evenals vorige keer, de ruiten van het directie gebouw van de werf ingegooid en de stakers vernielden de telefooncentrale. De politie gebruikte brandslangen om hen te Hjf te gaan cn zy wierp traangas bommetjes en oefengranaten, die met gips waren gevuld. Verscheidene stakers liepen daarbij verwondingen op. Enigen van hen verloren een hand toen zij die granaten wilden terugwerpen, anderen 1 hebben een oog verloren. De stakers verschansten zich op de terreinen van 1 de werf, in de droogdokken en op de in aanbouw zijnde schepen. Zü gooiden vrachtauto's, spoorwagens en kranen om en van achter die barricaden wierpen zij met stukken ijzer, spoten zij met brandslangen en met persleidingen, die onder een druk van zes atmosfeer staan, I 11956 niet weer aan het bewind kunnen komen, als Eisenhower niet bovenaan het stembiljet staat", aldus McCarthy. volgens wie de buitenlandse politiek thans wordt beheerst door twee din gen „de demoralisatie na Genève en I het verraden van China". „De meeste Republikeinen zijn, naar Hij kondigde aan, dat hij een derge- mijn mening, in hun hart tegen de poli- lyke campagne zou beginnen als de in tiek van de president gekant. Maar zij 1950 op touw gezette „kruistocht tegen hebben de theorie aanvaard, dat zij in Communisten in de regering". Eisenhower ood vriendschap aan tirannen en moordenaars Gistermiddag om half drie heeft een Vervolgens bood een deputatie van bouquet rozen van marsepein. Voor deputatie van het garderegiment fuse- de Koninklijke Landmacht, namens de I H.M. de Koningin. Z.K.H. Prins Bem- liers „Prinses Irene" aan H.K.H. Prinses drie strijdkrachtonderdelen H.K.H. het hard en de andere Prinsessen waren er Irene ten paleize Soestdijk een verjaar- traditionele verjaarsgeschenk (een aan- I eveneens attenties, daggeschenk aangeboden.Het geschenk vullende cassette tafelzilver) aan, bene- bestond uit twee boxecalflederen koffer- vens een grote taart versierd met de Op de foto bewonderen Prinses Irene tjes, waarop onder het handvat een ver- wapens van alle onderdelen van de en Koningin Juliana met ontzag de guide letter „I" voorkomt. I Koninklijke Landmacht en met een I enorme verjaardagstaart. Ook staken zij een houten gebouw van de werkgeversorganisatie in brand. Pas tegen de avond wisten de vakvereni- gingslelders, die de gebeurtenissen vol komen uit de hand waren gelopen, in overleg met de prefect van het depar tement en m« de directie van de werf, tot een soort wapenstilstand te komen. Toen hebben ook de laatste stakers de terreinen van de werf verlaten. De directie heeft nogmaals laten weten dat zjj niet lot verdere loonconcessies bereid is en zij heeft de werf vandaag gesloten gehouden. Vernummering van N.O. - provincies? Naar aanleiding van de sterke stijging van het verkeer bij de postchèque- en girodienst en de moeilijkheden, verbonden aan de verdere uitbreiding van het personeel van het Centrale Giro-kantoor te 's-Gravenhage, is besloten tot een zekere mate van decentralisatie over te gaan door vestiging van een tweede girokantoor elders. Als plaats voor deze vestiging ls na uitvoerig onder zoek en beraad de gemeente Arnhem gekozen, zo deelt men ons van de zijde van P.T.T. thans mede. Daar zal worden begonnen met de be- handeling van de giro-opdrachten van daartoe aangewezen rekeninghouders ln de provincies Friesland. Groningen, Drenthe. Overijssel en Gelderland. Met het oog daarop zijn maatregelen getroffen voor een geleidelijke vernum mering van de desbetreffende rekenin- gen. De vraagstukken, die zijn verbon- den aan de hulsvesting van het tweede girokantoor, welke voorshands een tij delijk karakter zal moeten hebben en I die verband houden met de aantrekking en opleiding van het benodigde perso neel, zullen echter nog wel een vertra ging van verscheidene maanden veroor zaken, voordat de voorgenomen gede centraliseerde werkwijze definitief kan worden Ingevoerd. „In belang van de mensheid" De nieuw benoemde gevolmachtig de minister voor de Nederlandse Antillen te Den Haag. mr W. F. M. Lampe. heeft ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding op 1 Augustus, in Hotel Witte Brug" te Den Haag kennis gemaakt met de Nederlandse en buitenlandse journalisten. V.l.n.r. mr S. W. van der Meer. vice minister-president van de Ne derlandse Antillen, mr W. F. M. Lampe. de nieuw benoemde gevol machtigde minister en mr N. Debrot de afgetreden gevolmachtigde minister, thans directeur van het bureau van de gevolmachtigde minister in Nederland Nieuw onderzoek gaande in de zaak-Dominici De Franse spoorwegarbeider Fostln I Roure heeft gisteren nogmaals zijn 1 verhaal gedaan over wat hij weet van de moord op de Britse voedingsdeskun dige Sir Jack Drummond en diens vrouw en dochtertje, ditmaal aan de Franse speurders Chenevler en Gillard op het hoofdbureau van politie te Signe. I De vorige week had rechter Carrias heropening van het onderzoek in de moordzaak-Dominici gelast en Roure I was de eerste getuige Na afloop ver klaarde Roure aan journalisten, dat hij niets toegevoegd had aan de getui genverklaring, die hi) in November J.l. had afgelegd tijdens het proces tegen Dominici. Na Roure werd Gaston Dominici's kleinzoon, Roger Perrln, verhoord en later spraken de rechercheurs met een neef van de veroordeelde „leeuw van iLurst", Leon Dominici. De secretaris van de Russische Com munistische partij. Nikita Kroesjtsjef, heeft Maandag te kennen gegeven dat Sovjet-Rusland bereid ls met "de Vere nigde Staten samen te werken in de uitvoering van het ,kunstmanen"-pro- gramma ..als dat in het belang van de mensheid ls". De partijsecretaris ver klaarde dit tegenover journalisten op een Zwitserse diplomatieke receptie ln Moskou. Hij zei verder o.m. „Ik heb tr iets over gehoord doch ik heb het niet zorgvuldig gelezen, dus kan ik er niets definitiefs over zeggen. Doch als het in het belang van de mensheid is. is de Sovjet-Unie altUd bereid het te steunen". Winstgevende comedie De Parislenne Marie Picaut verdiende een uitstekende boterhaf door voorbij gangers aan te klampen met een ver haal. dat haar koffer met al haar geld en haar paspoort gestolen was en dat ze zelfs het geld niet meer had om haar echtgenoot telegrafisch te verwittigen. Vervolgens vroeg zU hun vijftig gulden te lenen tegen het onderpand van een gouden ormband, die natuurlijk na maak was. Gisteravond wendde de zwartgelokte. aantrekkelijke en keurig geklede Marie zich ln de buurt van het Gare de l"Est tot een willekeurige voorbijganger, die er uit zag of hU goed bij kas zat. D© vreemdeling, die toevallig een „stille" was, nam haar mee naar het dichtst bijzijnde politiebureau. Daar bekende ze tenslotte, dat ze in de afgelopen 18 maanden 250 maal dezelfde winstge- 1 vende comedie had opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1