LEIDSCH DAGBLAD En-lai oppert vredesverdrag de Stille Oceaan Tsjoe voor Koele ontvangst in Amerika en Engeland, waar men de ZO AVO niet wil opgeven WEERBERICHT Vrijgezellen uit vele landen voor derde maal bijeen in Grevenbicht T.V. - ontvangers Pas bij 500.000 voldoende opbrengst uit kijkgeld Twintig doden tijdens feestdag in Marokkaanse steden Joodse winkels geplunderd bij betogingen ten gunste van afgezette Sultan Hongarije en Roemenië in October vrij van Russische troepen? 94ste Jaargang MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 No. 28589 Directeur: J. W. Henny pnnfdredjEffiUtf Baiu»£r DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £.6.40 per kwartaal: £.2.15 per maand: f. 050 per week Witte Singel I. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon JJlrectla «^Administratie; 25041' lt.edacti»; 21601 Peking glimlacht naar Washington Ook in het Verre Oosten zijn tekenen van ontspanning merkbaar: de Rood- Chinese premier Tsjoe En-lai heeft Zaterdag een verdrag voor collectieve vrede loorgesleld, te sluiten door de Verenigde Staten, zjjn eigen land en andere staten is het gebied van de Stille Oceaan. Tsjoe zei, dat de Chinese Communisten zullen (jieren voor verder overleg met de Amerikanen tijdens het beraad tussen de unbassadeurs in Genève, die vandaag besprekingen zouden beginnen over de repa triëring van de Amerikaanse en Chinese staatsburgers, die resp. in China en de Ver. Staten worden vastgehouden. Het streven van Peking moet echter niet wor den beschouwd als een teken van zwakte. Tsjoe En-lai verklaarde zich bereid met de plaatselijke autoriteiten van Formosa te spreken over „vreedzame bevrijding" ran bet eiland. De premier zei nadrukkelijk, dat dit onderhandelingen zouden zijn lassen de „centrale regering" (in Peking) en de „plaatselijke autoriteiten" op Formosa. De Ver. Staten zullen zich daarbij moeten onthouden van inmenging ia binnenlandse aangelegenheden van ChinaTsjoe En-lai beklaagde zich er veer over, dat Rood-China nog niet in de Ver. Naties is opgenomen. In Amerika en Engeland is het voorstel van Tsjoe En-lai koel ontvangen. Diens rede wordt beschouwd als een propaganda-actie met het oog op de onderhande lingen, welke vandaag in Genève tussen vertegenwoordigers van Rood-China en de Ver. Staten zijn begonnen. Enthousiasme in India Het voornaamste bezwaar in Washing ton en Londen tegen het voorstel van TSjoe En-lai voor een verdrag van col- lectieie vrede is, dat deze landen er kets voor voelen de Zuid-Oost-Aziati- rehe Verdedigingsorganisatie op te ge ien, de ZOAVO, een tegenhanger van Chinese voorstel daarentegen met ent housiasme ontvangen. Dit geldt vooral voor het plan voor een collectief veiligheidsverdrag. dat. zo als Tsjoe En-lai het uitdrukte, „moet worden gesloten volgens de grote lijnen, zoals die zijn voorgesteld door de eer ste minister van India, Nehroe". Tsjoe En-lai bet Noord-Atlantische verdrag, de NA VO, in Europa. Vanzelfsprekend willen ook de leiders van Nationalistisch China 'op Formosa) daarvan niets weten. De Nationale Vergadering - het parlement - ran deze staat heeft een telegram aan president Eisenhower gezonden, waarin het zich uitspreekt tegen de theorie van de twee China's, de ontruiming van de eilanden, die bij Formosa behoren en tegen een .staakt het vuren" in de Straat van Formosa. Vooraanstaande Formosanen noemden het voorstel van Tsjoe „goedkope propaganda", bedoeld om een wig te drijven tussen de Chine se Nationalistische regering en de be volking van Formosa. In politieke kringen van de hoofdstad van India, Nieuw Delhi, is het Rood- De Baat vraagt nieuw revisieproces De Nederlandse vrachtautochauffeur Dirk de Baat die bij een ongeluk met En vrachtauto in Duitsland zes doden veroorzaakte zal opnieuw een revisie proces aanhangig maken. De advocaat van De Baat wenst met een nieuw revi sieproces te bereiken dat door een na- oer onderzoek wordt vastgesteld of de wrspronkeluke straf gerechtvaardigd is Si belr*ngrijke bezwarende omstan- "eden zijn weggevallen gedurende de aflopen processen. De Baat werd op 26 Juli in een revl- --proces te Koblenz opnieuw tot een ■ar Rcvangenistsraf veroordeeld, doch oe oorspronkelijke intrekking van zijn VjbtwUs werd teniet Weinig bewolking De Bilt verwacht van hedenavond tot ®orgenavond: Wecr met over het algemeen tfmrJ ^"oUving en ongeveer dezelfde mat?r 1rpn als vanaag. Zwakke tot Be wlnd tussen Noord en Oost. (Opgemaakt te 10 uur) 2 Augustus 20" op: 5 03 uur; onder: 20.32 uur. »iaan op; 19.07 uur; onder: 3.36 uur. "oogwater te Katwijk te 2.26 uur en nol uur. Dommer bestaat uit acht pagina's „Blériot een dekker" over liet Kanaal Canadees vloog vice-versa zonder tussenlanding De Canadese vlieger Jean de la Rniyère is er Zondagochtend in ge slaagd met een nagemaakte Blériot- eendekker uit het jaar 1909 zonder tussenlanding in beide richtingen het Kanaal over te steken. De la Bruyère steeg om half acht in Palais op en zette zijn vliegtuigje om tien minuten over negen op het vlieg veld Calais-Marck aan de grond. Om streeks half negen vloog het vlieg tuigje boven het kasteel van Dover en de plaats waar Blériot in 1909 landde na de eerste vlucht over het K:nvl. De Canadese piloot keerde onmiddel lijk terug naar de Franse kust. Hij werd op beide delen van de vlucht ver gezeld door een ander vliegtuig. Donderdag jJ. stak de Franse vlieger Jean Salis in een soortgelijk toestel het Kanaal over echter sledhts in één rich ting. Blériot zelf deed er 37 minuten over om het Kanaal in één richting over te steken. De la Bruyère zal het toestel aan de vliegschool van Salis (nabij Parijs) ge ven voor gebruik door leerling-vliegers. Tientallen vermisten na vulkaanuitbarsting in Chili Er worden 34 personen vermist na een herige uitbarsting van de vulkaan Ni- lahue, ongeveer 900 km ten Zuiden van Santiago in Chili (Zuid-Amerika). De uitbarsting neemt af. maar alle verbin dingen met het gebied, waar 200 perso nen van de buitenwereld zijn afgesloten, zijn verbroken. (Van onze Haagse redacteur) In zijn toelichting op het jaarverslag heeft de directeur van de AVRO, de heer Repko, meegedeeld met betrekking tot de televisie, het in hoge mate te be treuren dat hier nog steeds geen, alle partijen bevredigende, definitieve rege ling tot stand is gekomen. De finan ciering vormt hier echter een zeer be langrijk punt. aangezien zelfs bij een directe heffing van een redelijk kijkgeld van bijvooroeeld 30 gulden per jaar thans niet meer dan een millloen gul den zou binnenkomen. En juist op een nieuw terrein als dat van de televisie zijn grote investeringen in gebouwen en apparaten nodig, wil men niet ach terbleven bij vergelijkbare andere kleine landen. Een globale berekening wijst volgens de heer Repko uit dat by het j geven van dagelijkse uitzendingen en een kijkgeld van 30 gulden ongeveer een I half millioen toestellenbezitters nodig zullen zijn. wil de televisie zich uit het kijkgeld bedruipen! „Wanneer men weet", aldus spreker, „dat er in het buitenland programma's worden aangeboden waarvoor men er in het geheel niet van schrikt om twin tigduizend gulden voor één uur te spen deren, dan zal men begrypen dat een bedrag van drieduizend gulden voor een avond-vullend programma het onmoge lijk maakt aan alle wensen te voldoen. Nederlandse. Belgische. Franse. Duitse. Engelse, Oostenrijkse, Zwitserse en Amerikaanse „%TiJgezellinnen en vrijge zellen" waren dit weekeinde aanwezig op het derde wereld-vrijgezellen-congres te Grevenbicht. het landelijk Maasdorpje in de omgeving van Sittard. Er waren ongeveer 700 aanvragen tot deelneming ontvangen, doch bij de opening Zaterdag was slechts een deel er van evenwel aanwezig. Zaterdagmiddag verzamelden de con gresgangers zich aan de ingang van het dorp. waar een vlaggenstoet werd ge formeerd. Onder veel belangstelling en vrolijke marsmuziek trok de stoet naar de kom van het dorp, waar loco-burgemeester wethouder J. H. Cramers de gasten be groette waarna het vrijgezellen-lied werd aangeheven. In ae loop van de feestavond zijn tijdens een gezellig samenzijn heel wat verenigt U" bleek bijval te hebben ge oogst. Met de paar honderden deelnemers uit binnen- en buitenland hebben Zon dag enkele duizenden uit de hele omtrek het anders zo stille Maasdorpje bezocht waar het V-teken het hoofdmotief vormde bij de straten- en huizenver sieringen. In de stoet liepen ook enkele dames mede, die afgevaardigden waren van ..Eutopia'. het zomerfeest vierende Arnhem, gaf duidelijk blijk te sym pathiseren met het Limburgse plaatsje Grevenbicht. waar op het ogenblik het derde Wereldvrijge zellen Congres aan de gang is. Het stuurde n.l. enige Eutopia-meisjes die burgemeester mr L. Corten van Grevenbicht een even vriendelijke als fleurige groet overbrachten. Utopia, het zomerfeest van Arnhem. Een harer bracht de groeten over van Arn hem. de stad van, zoals ze opmerkte „de verrukkelijke Arnhemse Jongens en meisjes". Diverse festiviteiten, o a. dansdemon- straties. hebben de middaguren gevuld en omstreeks vijf uur hield Godfried Bomans een toespraak over „mannen onder elkaar". (Telefonisch van onze correspondent in Pariis) Na een paar dagen van betrekkelijke rust is het Zaterdag en Zondag op nieuw tot onlusten in Marokko gekomen, met name te Marrakesj en te Moulay-Idriss, de heilige stad van het land. die vlak bij Meknesj ligt. Er zijn buna twintig doden en een groot aantal gewonden te betreuren. ,HeE ?as Zaterdag een Marokkaanse feestdag, de Aid el Kebir. die volgens de traditie wordt gekenmerkt door het geven van bewijzen ran trouw aan de Sultan. De Marokkaanse Nationalisten hadden het consigne uitgegeven deze dag ditmaal niet te vieren en voor het eerst sedert lange tijd waren in de Arabische wijken van de steden alle winkels en werkplaatsen -.veer geopend, terwul niemand wilde deelnemen aan de traditionele slachting in het openbaar van een schaap op het marktplein. Aanvankelijk scheen alles rustig te zullen blijven, doch in de loop van de dag ontstonden er opstootjes, die tenslotte verliepen volgens een schema dat langzamerhand een droevig ritueel schijnt te worden. Troepen jonge 'Ma rokkanen trokken door de steden, zij voerden portretten van de afgezette sultan en Marokkaanse vlaggen met zich mee. plunderden winkets ran Israë lieten en trachtten die in brand te steken, vernielden geparkeerde auto's welke zjj op hun weg tegenkwamen enz. Ook Parijse wijk was onrustig ongeregeldheden gekomen, maar ditmaal ook in de Franse hoofdstad zelf. Een der wijken in het Noorden van Parijs, die rondom de Boulevard de la Chapelle, is het toneel van een regelrechte op stand tegen het gezag geworden. Nederlander gemolesteerd Zaterdagmiddag hebben honderden Noord-Afrikanen, voor het merendeel Algerijnen en Marokkanen, het politie bureau van die ParUse wijk belegerd, winkels geplunderd en Europese voor bijgangers gemolesteerd. Zij zyn in woeste horden garages binnengedrongen waar zij de ruiten en koplampen van auto's hebben vernield. Ook hebben zij op straat met stenen en stukken glas naar voorbijgaande auto's en fietsers geworpen. Daarbij zijn vele personen gewond, o.a. een Nederlandse toe rist wiens naam door de Franse wordt opgegeven als Bernard Wabravels. Deze was op zijn motorfiets onderweg naar Lourdes. Een Noord-Afrikaan sloeg hem met een stok op zijn hoofd en die sJag kwam zo hard aan dat hij zich in een ziekenhuis moest laten verbinden. De politie is met een vrij gTote macht komen opzetten, evenals de Republikein se Garde. Bu elkander ongeveer 1500 man. Geholpen door de brandweer heb ben zij de orde trachten te herstellen, waarin zij eerst laat op de avond zijn geslaagd. Aan beide zijden zijn daarbij nogal rake klappen uitgedeeld. Tiental len Marokkanen en mannen van ae politie zijn daarbij gewond, sommigen zo ernstig dat zy naar de ziekenhuizen moesten worden vervoerd. Doden vielen er gelukkig niet te be treuren. De politie en de troepen van het Vreemdelingenlegioen trachtten hen eerst met traangasbommen uiteen te drijven en naderhand maakten zij ook van de vuurwapens gebruik. Men heeft uit de berichten, welke uit Marokko ko men. wel de indruk gekregen dat noch de politie noch de eenheden van het leger in Marokko sterk genoeg in aan tal zijn om de Europeanen en de Ma rokkanen. die zich niet bij de manifes tanten willen aansluiten, genoegzame bescherming te bieden. Te Moulav Idriss büv. beschikte de Franse contro leur slechts over een twaalftal jonge soldaten. Die hebben lange tijd dapper stand gehouden tegenover bijna dul-1 zend woedende Marokkanen, totdat er eindelijk versterkingen uit Meknesj 3 --- - "7" kwamen opdragen. Die bestonden voor- sc"e «e'ders de regeringen van Hongarije en Roemenie hebben x namelijk uit manschappen^ van de gedeeld, dat zij van plan zijn tegen October alle Russische troepen uit Tegelijk met terugtrekken van soldaten uit Oostenrijk, zegt de Observer Volgens het Britse Zondagsblad „Observer" zouden Sovjet-Russi- M2d"na"rdeEïï,b'KteUrt,dhinS Xhtl ,d"? 'w" la°den tegelijk met de militairen uit Oos- vergezeld van één Marokkaanse poli- tennjk. Naar het blad verneemt, zouden de Communistische bewind- te%™V'Ww£51óo,%en°1S50,™ hebïerS^ me' h*' 009 bie'op fn de bedoeling om zonder belangrijke wijzigingen aan de macht te blijven, zijn overge gaan tot arrestaties en deportaties op grote schaal van „allen, die gedurende de ontspanning van de laatste maanden belangstelling hebben getoond voor vriendschappelijke contacten met de Westelijke mogendheden of met Joego-Slavië. In het kader van de Amsterdamse vacantiefeesten werd Zaterdag op een podium voor het hoofdstedelijk Koninklijk Paleis een Fries pro gramma afgewerkt, waaraan vijf Friese zang-, dans- en muziek- ensembles deelnamen. Deze foto. gemaakt door een boog van de colonnade aan de voorzijde van het paleis, geeft een beeld van het optreden van ..De Skotsploegh'' uit Snits (Sneek). Op de voorgrond leden van de schutterijmuziek uit Bolsward met hun costumes en sjako uit plm. 1890. door een groep van honderd Marokkanen op afschuwelijke wijze afgemaakt. Pasja's bleven thuis Te Rabat vond het voor de .Aid el Kebis traditionele huldebetoon aan de sultan. Ben Arafa. plaats. Van de 18 pasja's (men moet hen als vertegen woordigers van de bevolking beschou wen). die daar aanwzig hadden moeten zijn, waren er slechts vier komen op- o, zetten. De anderen, van wie de meesten Russen him besluit om hun troepen uit twee jaar geleden hebben geholpen de Zuid-Oost-Europa terug te trekken sdhy- Sultan Ben Joessef af te zetten en Ben nen te hebben genomen in dezelfde Arafa op de troon te brengen waren tijd als zij besloten, het staatsverdrag onder een of ander voorwendsel in hun met Oostenrijk te tekenen. Ook zou dit gebied gebleven voornemen een van de redenen zf)n ge- Nlet alleen in Marokko is het ter weest. waarom een verzoening met Tito gelegenheid van de Aid el Kebir tot I noodzakelijk was. Verzoening met Tito om die reden noodzakelijk „Oberver" is van mening, dat de Naar verluidt, zo wordt verder in het hoofdartikel van het Britse blad ge zegd. is dit besluit door de Sovjet-Rus sische leiders ook in Genève tor kennis van de regeringsleiders van de Weste lijke Grote Drie gebracht Wanneer de Russen hun plan ten uit voer zouden leggen, zouden Ocst-Duits- land en Polen de enige Oost-Europese landen zijn. waar Sovjet-Russische troe pen blijvend zijn gelegerd, aangezien Tsjecho-Slowakije geen Russische garni zoenen heeft.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1