LEIDSCH DAGBLAD Na ramp met Israëlisch vliegtuig WEERBERICHT Leids Merenplan definitief van de baan Ambonese gezinnen gaan vrijwillig terug naar Indonesië Verdere uitbreiding stakingen in België 94ste Jaargang VRIJDAG 29 JULI 1955 No. 28587 pjrtrttur: J. W. Henny I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f. 0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefooa Directie en Administratie: 25041Redactie: 21501 Internationale verontivaardiging Israël heeft gisteren een scherp protest aan Bulgarije gezonden in verband ntt het neerschieten van een Israëlisch verkeersvliegtuig. In de nota wordt de eis gesteld dat Bulgarije onmiddellijk toegang verleent iin een Israëlische delegatie, die zich thans bij de Grieks-Bulgaarse grens be vindt, voor het instellen van een onderzoek ter plaatse. Ia een tweede nota zegt Israël dat het Ka scherpste protesteert tegen de ont wende roekeloosheid, welke heeft ge leid tot de vernietiging van een vlieg- N wie en de dood van 58 personen. De Is raëlische regering heeft met verbazing en afgrijzen kennis genomen van de ver- Earing van de Bulgaarse regering, dat G rtillsheidsstrijdkrachten het vuur had- geopend en het „El Al"-toestel had- Volgens de Israëlische nota kan er C twijfel bestaan omtrent de identi- ing van een ongewapend vliegtuig der burgerluchtvaart waarvan een ie der het type Constellation kent. Deie actie van de zijde van de Bul gaarse grensposten kan dan ook niet Inters worden gezien dan als een diep gaand gebrek aan eerbied voor een men senleven en de elementaire égards in de menselijke samenleving, aldus de twee de Israëlische nota. Bulgarije heeft laten weten het onge- lak met de Israëlische Constellation ten seerste te betreuren, doch zeide dat het toestel niet reageerde op waarschu wen. In een telegram aan United Press zeide het Bulgaarse persagent schap dat Bulgarije het incident be treurt. De Bulgaarse regering heeft een com- mssie in het leven geroepen, die op de Beest nauwkeurige wijze de ware toe dracht van de tragedie zal trachten vast te stellen. In de commissie van onderzoek heb ben plaats genomen de minister van buitenlandse zaken van Bulgarije Min- cbo Neichew, de minister van binnen landse zaken Georgi Tsankow, de mi nster van defensie generaal Petre Pan- chewski. de minister van openbare ge- BEdheid Petre Kolarow en de openbare aanklager van de Republiek, Yordan Cnobanow. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zal waarschijnlijk een j protest sturen aan de Bulgaarse rege ring voor het neerschieten van de Is raëlische Constellation, waarbij een twaalftal Amerikanen om het leven bram. Een woordvoerder van het minis terie sprak zijn diepe verontwaardiging orer de ramp uit. De Israëlische commissie, die op de plaats van het ongeluk een onderzoek wilde instellen, heeft van de Bulgaarse regering geen toestemming gekregen om tij Griekenland het land binnen te ko men. Het desbetreffende verzoek was ver rat in een nota aan het Bulgaarse ge- antschap te Tel Aviv. In deze nota gaf de Israëlische regering uiting aan haar „lerbazing" over de houding van de Bulgaarse autoriteiten, die „op betreu renswaardige wijze" hadden verzuimd om de bijzonderheden over de ramp aan d? Israëlische vertegenwoordiger te So fia mee te delen. Naar in diplomatieke kringen Athene verluidt, is de Bulgaarse rege- nng van oordeel dat de Israëlische com missie van onderzoek niets in Bulgarije temaken heeft, nu de Bulgaarse rege ring zelf een onderzoek instelt onder lel- President Haagse Rechtbank gaat heen B\j Kon. Besluit is aan mr A. N. Kuhn, op zijn verzoek met ingang van 1 Februari as., eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van de Ar rondissementsrechtbank te 's Gravenha- ge, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. De heer Kuhn werd in 1923 rechter ir Den Haag. in 1936 vice-president en in 1949 president van de Haagse Recht bank. Berechting Duitse oorlogsmisdadigers invrijheidstelling opnieuw OVERWOGEN (Van onze correspondent in West-Duitsland In de eerste dagen van Augustus zal •<n nieuwe internationale commissie In West-Duitsland met haar werk zaamheden beginnen. Deze commissie, die uit één Amerikaan, één Frans man. één Brit en drie Duitsers bestaat, ral er over te beslissen hebben wie van de 88 Duitse oorlogsmisdadigers, die op het ogenblik nog altijd in ge vangenissen op West-Duits grondgc- Weinig verandering in temperatuur Veranderlijke bewolking met opklarin- In hoofdzaak ln het Oosten van het •and nog hier en daar een bui. Weinig «andering in temperatuur. Matige tij- 'Uf vry krachtige Noordwestelijke *ma. (Opgemaakt te 10 uur). 30 juli &*1 op: 4 59 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 17.49 uur: onder: 0.42 uur. "prater te Katwijk te plm. 0.05 uur 12.48 uur. it nummer bestaat nit 10 pagina's ding van de minister van buitenlandse zaken, Meincho NUeichrew en zij de Is raëlische zaakgelastigde te Sofia heeft uitgenodigd de commissie naar de plaats des onheils te vergezellen. Mevrouw L E. Hinks, de moeder van de omgekomen piloot van het neerge schoten vliegtuig, vertelde in Nuthall, haar woonplaats, dat haar zoon de pi loot was van het vüegtuig waarin Prin ses Elizabeth, de huidige koningin, in dertijd haar luchtdoop onderging. In de tweede wereldoorlog, vertelde zij, diende hij bij de RAF tot het ogenblik, waarop hij als piloot ln dienst van de Koninklijke Familie kwam. In zijn mili taire tijd vervoerde hij ook Churchill, Attlee, veldmaarschalk Lord Alanbrooke de aartsbisschop van York en anderen door de lucht. Na de oorlog trad hij in dienst van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij, Aerolinas Argentanas. Hij was ook de piloot van het vliegtuig, waarin Eva Pe- ron een reis naar Europa maakte. nederlands rouwbeklag In de uitzending van nieuwsberichten van Radio Jeruzalem is gisteravond me degedeeld, dat de gezant van. Nederland in Israël aan de president de deelne ming van de Nederlandse regering heeft betuigd. Hatta wees drie formateurs aan Masjoemi, PNI en partijloos De Indonezizche vice-prezideni, Mo hammed Hatta, heeft heden drie voor- aanztaande politici aangewezen om te trachten een coalitiekabinet te vor men. De drie kabinetzformateurz zijn: Soekiman (Mazjoemi), mr Wil o po (PNI) en mr Azzaat (partijloos). Het nieuwe kabinet zou in functie moeten blijven tot de algemene verkiezingen, die 29 September gehouden moeten worden. Verdere uitwerking irordt niet meer ter hand genomen Naar wij vernemen staat het thans vast, dat de Leidse plannen tot zand winning in de Zwanenburgerpolder onder Warmond en in de Broek en Simon- tjespolder onder Warmond en Oegstgeest geen doorgang zullen vinden. Dit zogenaamde Leidse Merenplan heeft in de loop der jaren veel opzien gebaard en tegenstand ondervonden in de gemeenten Warmond en Oegst geest, vooral in eerstgenoemde gemeente, die grote eigen belangen gevaar zag lopen. Het Leidse Merenplan hield in het graven van twee grote meren ter weers zijden van de Grote Sloot .die de af scheiding vormt tussen de beide ge noemde polders en de verbinding tussen de Leede en de Zfjl- Nadat de boven laag uit deze gebieden zou zijn verwij derd, zou tot grote diepte zand worden gezogen, dat Leiden nodig had voor het bouwrijp make.i van gronden. De moge lijkheid om dit zand door persleidingen direct naar de bouwrijp te maken ter reinen te vervoeren, maakte dit even tuele zand voor Leiden goedkoper dan zand afkomstig van andere winplaatsen zoals de te onteanden gedeelten van de duinstrook. Reeds onmiddellijk na het bekend wor den van de Leidse plannen werden deze o.m. door Warmond heftig bestreden In openbare besprekingen werd zelfs de wijze, waarop Leiden tewerk was gegaan bij de voorbereiding van deze zandwin ning, als „inbraak met roof" bestempeld. Er werd gevreesd voor verzilting van de omliggende landerijen, er werd gepro testeerd tegen het verlies van belang rijke agrarische gronden en er werden gevaren voorzien voor de oevers van een bebouwing aan de Leede als gevolg van de te verwachten sterke golfslag. Niet alleen dit verzet bracht reeds meteen de Leidse plannen ln gevaar, maar ook de resultaten van de proef boringen zetten het plan geruime tyd geleden op losse schroeven Het plan werd gewijzigd in een „kleiner" meren- Slan, maar nieuwe proefboringen en een HJvend verzet van de betrokken rand gemeenten maakten ook verwezenlijking van dit kleinere plan allengs onzeker. Naar wij vernemen is men tbans tot het besluit gekomen, dat het Meren plan niet zódonige voordelen voor Lel den kan opleveren, dat de ernstige be zwaren dan maar op de koop toe moesten worden genomen. Een officieel besluit in deze geest is niet genomen, maar de betrokken in stanties hebben er van afgezien, de plannen verder uit te werken, waar mede de verwezenlijking van deze ge ruchtmakende plannen definitief van de baan is. Gisteren is de P.T.T. klaargeko men met de aanleg van telefoon leidingen op de Afsluitdijk, waar door op elke 5 kilometer een post staat, die iedereen, die met tegen slag te kampen heeft in staat stelt onmiddellijk hulp in te roepen. Een automobilist, die motorpech heeft laat met behulp van de tele foonpost een monteur komen. Inleiding tot repatriëring op groter schaal Met de „Willem Ruys" zijn gisteren twee Ambonese gezinnen op kosten van de Nederlandse regering naar Indonesië teruggekeerd. Het zijn de 50-jarige E. Marantika met zijn vrouw en negen kinderen en de 41-jarige Maji Roemboe met zjjn vrouw en zeven kinderen. Het eerste gezin is afkomstig uit het Ambo- nezenwoonoord „De Schattenberg" in Hooghalen, het tweede uit het woonoord Wite Pual in St. Johannisga. De heer Marantika vertelde aan boord van de Willem Ruys dat hij voorzitter is van de PSS (7000 leden, incluis de gezinnen), een beweging van in Nederland verblijvende Ambonezen. Het doel van deze beweging is de terugkeer naar Indo nesië te bewerkstelligen, ongeacht of het ideaal van een onafhankelijke Zuid- Molukse staat kan worden verwezenlijkt. In Indonesië Ijvert een andere partij, de Partai Pantja Sila. voor het zelfde doel. De leiding van deze partij zou in Djakarta reeds besprekingen hierover hebben gevoerd met de Indonesische Re gering. vertrouwen De heer Marantika toonde een af schrift van een brief aan het Indonesi sche Hoge Commissariaat in Den Haag. waarin het bestuur zegt ervan over tuigd te zijn, dat de Republiek Indone sië een rechtvaardige staat is en dat het bestuur niet de vrees deelt, dat uit Ne- Er zal grondig onderzocht worden wat zij op hun geweten hebben en wat de drijfveren van hun handelwijze zyn ge weest. Als de commissie tot de conclusie komt. dat men een of meer van die ver oordeelden gratie kan verlenen en zjjn verdere straf kan kwijtschelden, moet hij onmiddellijk op vrije voeten worden ge steld. Zo"n besluit moet echter met meerderheid van stemmen worden ge nomen, zodat er altijd minstens één van de geallieerde leden van de commissie vóór geweest moet zijn. Door de Ameri kanen worden thans nog 43 Duitse oor logsmisdadigers in Landsberg, door de Britten 27 ln Werl en door de Fransen 18 in Willich gevangen gehouden. Nadat in 1952 in de vroegere bezet tingszone Duits-Geallieerde commissies van onderzoek in het leven waren geroe pen, werden tot euide 1954 in totaal 255 Duitsers voortijdig uit de gevangenschap ontslagen. En toen de West-Duitse Bondsrepubliek op 5 Mei van dit jaar haar souvereinlteit kreeg, hebben de Fransen nog eens 21. de Britten 13 en de Amerikanen 19 Duitsers de vrijheid hergeven. De nieuwe commissie zal geen invloed kunnen uitoefenen op het lot van de zes gevangenen, die in .1946 te Neurenberg veroordeeld werden en die in Spandau zitten. Over hun toekomst kunnen al leen de gezamenlijke vier bezettingsmo- gendheden een beslissing nemen. derland in Indonesië terugkerende Am bonezen moeilijkheden zouden ondervin den van de zijde van het Indonesische leger. De heer Marantika zeide In Djakarta verdere besprekingen te zullen voeren over de terugkeer van alle Ambonezen, die thans in woonoorden in ons land wonen. Hij deelde ihede, van Indone sische zijde de indruk te hebben ge kregen, dat de mogelijkheid hiertoe aanwezig is. „GEEN PRINCIPIËLE BESLISSING" Van Indonesische zijde in Den Haag vernemen wij, dat aan beide Ambonese gezinnen toestemming is gegeven naar Indonesië terug te keren „uit overwe gingen van humaniteit". Desgevraagd werd van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat medegedeeld, dat in de terugkeer van deze Ambonese gezinnen zeker niet moet worden gezien een principiële beslissing van de Indonesische Rege ring ten aanzien van het vraagstuk van de in Nederland verblijvende Am bonezen, die automatisch de moge lijkheid voor een massale terugkeer van hen zou inhouden. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De stakingsbeweging in de Belgische kolenmijnen en in de Gentse metaal nijverheid was gisteren groter dan de dag te voren. De Limburgse mijnen liggen stil. In de Limburgse mijnstreek zijn samenscho lingen van meer dan vijf personen verboden. Er mag geen gebruik worden gemaakt van luidsprekers op de openbare weg en elke betoging of vergadering is verboden. in het voordeel van de grote gezinnen worden gewijzigd. Dit onderwerp eist echter grondige besprekingen. 6000 gendarmes bezetten Limburgse mijnen Een leger van ruim 6000 gendarmes is in Limburg aangekomen en heeft de verschillende kolenmijnen bezet. Er heb ben zich verschillende incidenten voor gedaan. Een 80-tal personen werd gear resteerd. De vergadering van de nationale mljn- commissie, welke gisteren werd gehou den, heeft geen resultaten opgeleverd. De minister van Arbeid, de heer Troclet. had de commissie verzocht zich uitslui tend met het vraagstuk van de arbeids duur bezig te houden. De nationale mijn-commissie komt he den wederom bijeen. Donderdagmorgen heeft de eerste minister Van Acker be sprekingen gevoerd met een afvaardi ging van het verbond der Belgische nijverheid, een Belgische werkgevers organisatie, maar na afloop werd geen enkel communiqué verstrekt. Het ligt voor de hand dat de sociale conflicten zijn besproken. Volgens „La libre Belgique" Met gekocht entree-biljet Koningin incognito op Unica in Hilversum HJVL de Koningin heeft gistermiddag onverwacht een informeel bezoek ge bracht aan de tentoonstelling voor toegepaste kunst „Unica" te Hilversum. Zjj kwam streng incognito. In verband daarmede wenste zii beslist een entree biljet te kopen, waarna zy zich liet rondleiden door mej. Hil Andringa van het Goois Scheppend Ambacht. De Koningin uitte haar bewondering voor de moderne wijze waarop deze ex positie is ingericht en bezichtigde de vele wandtapijten, ceramiek, glaswerk en sieraden, niet alleen van Franse en tlngez. Med.-Adv.) Zweedse lof voor Nederlands herstel „Holland triomfeert", is het opschrift dat het conservatieve Stockholmse blad Svenska Dagbladet gisteren plaatste boven een elf kolommen lang artikel over Nederland. Van alle landen in Europa die betrok ken zijn geweest bij de laatste wereld oorlog heeft Nederland zich het beste hersteld, aldus het blad. De Nederlan ders hebben alle reden om trots te zijn op wat zij sinds de oorlog tot stand heb ben gebracht. Svenska Dagbladet plaatst Nederland onmiddellijk achter Zwitserland wan neer het gaat om een goede, stabiele economische positie. De Nederlanders hebben bovendien, aldus het blad, hun traditionele taak van internationale financiers weer opgevat. De bereidheid van het Nederlandse volk om offers te brengen en de resolute wyze waarop het de na-oorlogse proble men heeft aangepakt, hebben een op merkelijk snel herstel van het door de oorlog zwaar getroffen land mogelijk ge maakt. aldus het Stockholmse blad. Svenska Dagbladet prijst de soepele belastingpolltiek der Nederlandse rege ring, de loonbeheersing en de schrandere wyze waarop de regering de economische problemen in verschillende situaties heeft behandeld. ter Van Acker bereid zjjn aan de eisen Belgische kunstenaars, maar ook van der stakers tegemoet te komen voor wat Nederlandse inzenders. De Koningin, die betreft de gezinstoelage. De toelage der van twee uur tot kwart over drie op de moeder, die in haar gezin blijft en dus tentoonstelling verbleef, sprak ook haar niet buitenshuis werkt, welke door de vreugde uit over de nuttige uitbreiding regering sterk was verminderd (een groot I die het gebouw van het Goois Schep- gezin ontvangt thans per maand 75 gul- pend Ambacht, dat zij reeds meermalen den minder) zou worden hersteld en in I met een bezoek vereerde, heeft onder- het algemeen zouden de kindertoeslagen I gaan. De Duitse officieren, die in het vervolg deel zullen uitmaken van SHAPE zijn in Frankrijk aangeko men. We zien hier Kolonel Robins van SHAPE (in uniform), die de Duitsers rondleidt. Naast hem Generaal Hans Speider.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1