LEIDSCH DAGBLAD Israëlisch vliegtuig door Bulgaars neergehaald geschut E Geheimzinnig incident Oostenrijk werd onafhankelijk WEERBERICHT Eden bracht verslag uit aan Lagerhuis „Als klimaat zo blijft, Vier doden in water en op weg Blijft België wantrouwend tegen uitvoering Deltaplan? Russische staatslieden zullen Engeland bezoeken 94ste Jaargang DONDERDAG 28 JULI 1955 No. 28588 recteur: J. W. Henny ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.050 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en .Administratie: 25041 ^.Redactie: 21507 Alle 57 inzittenden omgekomen Een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij, een Constellation, I is gisterochtend vroeg bij de Grieks-Bulgaarse grens brandend neergestort. Dit blijkt uit seinen, die op het vliegveld van Nicosia (Cyprus) zijn opgevangen. H Naar verluidt was het vliegtuig van Londen op weg naar Istanboel, na tussen- f landingen te Parijs en Londen. y Volgens het Israëlische consulaat te Nicosia heeft de Israëlische radio T gemeld, dat het vliegtuig door Bulgaarse toestellen beschoten is en daarna i een noodlanding heeft gemaakt. In een gezamenlijk communiqué, dat is uitgegeven door het Israëlische Ministerie van Transport en de Luchtvaartmaatschappij El Al, wordt gezegd, f dat het vliegtuig, dat 50 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord had, om 9.59 uur een noodsignaal uitzond. Hedenmorgen tegen 11 uur meldde Reuter uit Belgrado, dat volgens een functionaris van de Britse legatie te Sofia alle inzittenden zijn omgekomen. Israël er van op de hoogte heeft ge steld. dat vijf artsen op weg zijn naar de plaats waar het vliegtuig is neerge komen. Öm 1122 uur gistermorgen ontving Athene een boodschap, waarin werd ge legd dat Griekse grensposten een vlieg tuig een noodlanding hadden zien maken nadat het vanaf Bulgaars gebied was beschoten. .Bet Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken nam onmiddellijk con tact op met de Bulgaarse legatie in Is raël en met de Bulgaarse regering met bet verzoek al het mogelijke in het werk te willen stellen om de reddingswerk- aamneden te versnellen en zo snel mo- geUjk nadere gegevens te verstrekken" aldus het communiqué. Het communiqué vervolgde: „De Is raëlische legatie in Griekenland zond I onmiddellijk mensen naar de plaats van .1 bet ongeluk, doch tot dusverre is over IM het lot van passagiers en bemannings- m leden nog niets bekend". 1 Het communiqué werd uitgegeven op het agentschap van de Luchtvaart- U maatschappij in Wenen. Ij De Israëlische radio-omroep meldde H gisteravond dat het Bulgaarse ministerie van buitenlandse zaken de regering van VERHALEN VAN OOGGETUIGEN Naar Griekse soldaten van een grens post meldden, kwam het vliegtuig bran dend naar beneden nabij het grensdorp Tsirbanovo. Van uit hun post konden de Grieken waarnemen dat. naar het scheen, twee personen uit de machine sprongen, van wie er één in vlammen was gehuld. Hierop waren Bulgaarse am bulances gekomen, die gewonden uit het toestel haalden. Over het aantal slacht offers was toen nog niets bekend. Twee Griekse officieren op een bui tenpost in Macedonië verklaarden, dat zjj het vliegtuig van de internationale luchtroute, die langs de Griekse kant van de grens loopt zagen afwijken en terechtkomen in het bergachtige terrein van het Bulgaarse grensgebied, waar het in tweeën brak. De officieren zeiden het geluid van luchtdoelgeschut te heb ben gehoord. 25 October wordt nationale feestdag (Telefonisch van onze correspondent in Wenen) I Gisteren werd het laatste van de vier ratificatie-documenten inzake het Oos- i tmrijkse staatsverdrag officieel in Moskou gedeponeerd, waardoor Oostenrijk J lormeel en in de volle betekenis van het woord sotrverein is geworden. Ter sym bolisering hiervan werd dan ook de Geallieerde Raad te Wenen opgeheven, «tik buitenlands lichaam tien jaar lang de eigenlijke souverein in dit land is geweest Inmiddels hadden zich Franse, Rus sische, Amerikaanse en Engelse batal- jons met hun muziekcorpsen voor het gebouw van de Geallieerde Raad op het Schwarzenbergplem opgesteld. Als eer sten speelden de Fransen de Marseil- Ulse en onder de klanken van dit volks- I lied werd de Franse vlag op het dak van bet gebouw, en op alle overige comman doposten in geheel Oostenrijk naar omlaag gehaald. Daarna weerklonk het volkslied van de Sovjet-Unie, waarop ook de rode vlag met sikkel en hamer I *erd gestreken. De Russische soldaten marcheerden over het plein onder het oorverdovende applaus en gejuich van duizenden toeschouwers. Dit gejuich liet niets aan duidelijkheid te wensen over, j vant al Is men in Oostenrijk blü over het vertrek van alle buitenlandse troe- pen. het meest ls men toch verheugd «er het verdwijnen van de Russen. Er *erd wel is waar niet gefloten of ge- I scholden, want daarvoor zijn de Oosten rijkers te hoffelijk, maar ledereen dacht toch en voelde: „Met het vertrek van de Russen is het eigenlijke en laatste strui kelblok uit de weg geruimd". AMERIKAANSE ATTENTIE Dezelfde ceremonie herhaalde zich bij Engelsen en Amerikaanse bataljons. 1 Daarna marcheerden de vier corpsen j ce'initief achter elkaar af onder het I spelen van militaire marsen. De Fran- sen Heten iets vlots horen, de Russen iets zwaars met veel slagwerk, de Engel- sen, in hun witte parade-uniformen, soegen op hun grote trommels, maar nï?1 de Amerikanen dachten aan oostenrijk en speelden daarom ten te ken van sympathie en vriendschap de oudee Oostenrijkse Radetzky-mars! Het was maar een gewone werkdag en oe scholen hadden geen vrij gekregen, n»*r toch stond het zwart van mensen op het plein en al die duizenden begon- Noordelijke wind Be Bilt verwacht van hedenavond tot "orgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele vwspreitl optredende buien. Zwakke tot ®*tige Noordelijke wind. Weinig veran- oenng in temperatuur (Opgemaakt te 10 uur) 29 JULI k>n op: 457 uur; onder: 20.38 uur. Maan op: 16 58 uur: onder: 0 01 uur ES*!?10 te Katwijk te plm. 11.01 (Doodtij). Qummei bestaat alt «ebt pagina's nen van vreugde, en zelfs van aandoe ning. te klappen en juichen bü het weerklinken van deze oude Oostenrijkse militaire muziek. De vier vlaggen van de Geallieerden waren dus gestreken en over bleef al leen het rood-wit-rood van Oostenrijk- Van nu af hebben de vreemde troe pen geen zeggingsmacht meer over Oostenrijkse staatsburgers: alleen krij gen zij negentig dagen de tijd om hun koffers te pakken en het land te ont ruimen. Na die negentig dagen, dus op 25 October, moet de laatste buitenland se soldaat Oostenrijks grondgebied heb ben verlaten. Die 25ste October zal dan als na tionale feestdag worden gevierd. Het zal een echt Oostenrijks volksfeest worden: vrij en ongestoord, en wan neer buitenlanders daarbij aanwezig willen zjjn. laat men hen graag toe, maar dan alleen als gasten. Naar verluidt hebben de Griekse en de Bulgaarse regering toestemming ge geven. dat een Israëlische commissie ter plaatse een onderzoek gaat instellen. Te Wenen deelde een directeur van de Israëlische luchtvaartmaatschappij mee, dat in de Oostenrijkse hoofdstad vijf Russische uitgewekenen in het toe stel waren gestapt. Hij weigerde de na men van de mannen, die op Russische paspoorten reisden, bekend te maken. Nader wordt hierover gemeld, dat dit drie echtparen uit de Sovjet-Unie be trof, die in Israël willen immigreren om zich bij hun familie te voegen. Zij hadden verlof gekregen de Sovjet- Unie te verlaten, evenals een aantal an dere Sovjet-immigranten in de afgelo pen maanden. Een Israëlische commissie van onder zoek is inmiddels in Athene aangeko men; zij zal ter plaatse een onderzoek instellen. Nader wordt gemeld t Volgens Radio-Sofia hebben de Bul gaarse autoriteiten toegegeven, dat het vliegtuig door Bulgaars luchtdoel geschut neergeschoten is. De regering, aldus het desbetreffende bericht, be treurt het voorgevallene zeer en heeft een commissie van onderzoek aange wezen. Volgens een gezamenlijk communi qué van de Israëlische luchtlijn en het Israëlische ministerie van vervoer, dat te Wenen is uitgegeven, hebben Griekse grenswachten gezien, dat vier schoten op het vliegtuig gelost wer den, waarna een kleine brand werd waargenomen. Het vliegtuig maakte zicli gereed om op Bulgaars grondge bied te landen, doch er volgde een ontploffing en het toestel stortte In vlammen neer bü Patritzia, op onge veer 10 kilometer binnen Bulgaars gebied. wordt oplossing gevonden" (Van onze Londense correspondent) In zün sober verslag van de Conferentie van Genève verklaarde Eden gisteravond in het Lagerhuis, dat de bijeenkomst het klimaat der interna tionale betrekkingen heeft veranderd. Mits dat klimaat zo blüft. »,s he.t..nu is, zal er zeker een oplossing worden gevonden voor de bestaande moeilijk heden. Belangrijker nog dan de eigenlyke onderhandelingen was te Genève de atmosfeer. Eden gelooft dat de conferentie de internationale spanningen heeft verminderd, zodat in de herfst de grote problemen met kans op succes zullen kunnen worden aangepakt. De practische resultaten van Genève waren gering, maar oen oplossing van de vraagstukken in enkele dagen heeft ook niemand verwacht De betekenis van Genève is, aldus Eden, dat een lange reeks onderhandelingen op gang gebracht is. Eden onderstreepte de Britse bereid heid tot soepelheid door te verklaren, dat elke methode gebezigd dient te worden om de verlangde resultaten te verkrijgen. Morrison betoogde voor de oppositie dat het niet onmogelijk is dat de Rus sen. als de druk voor hen te zwaar wordt, hun greep op Oost-Europa zul len opgeven. Achter de schermen is in Genève de situatie in het Verre Oosten besproken, welke gevaarlijker is dan die in Europa. Dit leverde zyn nut op. Eden zeide verheugd te zyn over de komende con ferentie tussen Amerika en China. Morrison waarschuwde hierna tegen een vertrek van Amerikaanse troepen uit Europa. Andere sprekers juichten de Britse stap toe inzake het bezoek van Boelganin en Kroetssjef. Van op positiezijde werd voorgesteld om iegelijk met de Russische leiders een delegatie uit het Sovjet-parlement uit te nodi gen, opdat deze discussies kan voeren met Britse parlementsleden. Alfred Robens, die pas als woord voerder voor de buitenlandse politiek door de oppositie is aangewezen, zeide dat Oost en West kunnen samenwer ken. doch slechts als eerst de vrees wordt uitgebannen. Er is thans een begin gemaakt. Onder toejuichingen verklaarde Robens dat men zal dienen op te houden met het neerschieten van ïynvliegtuigen, die over bepaalde ge bieden vliegen. Hij vond dat Eisenhowers voorstel weinig om het lijf had. omdat het belangwekkender is wat er in tun nels. in bergen, is verborgen dan wat uit de lucht kan worden waargenomen. Hij waarschuwde er voor dat van de Grote Vier slechts de twee reuzen de zaken zouden bekokstoven. VOORBARIG OPTIMISME Mac Milland, de minister van bui tenlandse zaken, waarschuwde vervol gens tegen voorbarig optimisme inzake de herfstconferentie. Genève heeft de kloof niet overbrugd, doch alleen maar gedefinieerd. De democratieën zullen ongelwüfeld onder nieuwe druk wor den gezet, welke zij zullen moeten weerstaan. Indien wij onze inspanning In deze periode te vroeg verslappen, zün wü verloren. Deze opmerkingen kwamen als een koude douche aan het slot van het debat. Het Lagerhuis gaat vandaag tot 25 October met zomervacantie, zulks onder protest van een aantal oppositie leden. die dit uitzonderlijk lange recès als een slecht voorbeeld voor het land beschouwen, dat tot hard werken wordt aangespoord. Gisterochtend heeft H. M. de i organisatie, met zijn echtgenote iri Koningin dr Ph. Cardon. de presi- het paleis Soestdijk in audiëntie dent van de Internationale Voedsel- I ontvangen. Twee bromfietsers en twee jongens In de nacht van Dinsdag op Woens dag is de matroos H. F. Meurs uit Rot- De Belgische „Standaard" schrijft, dat goed zal zyn als zyn Belgische collega, de verklaring, die Minister Spaak na die in zyn goedheid zelfs vergeet dat er zün bezoek aan Delft tegenover de Brus- I op zijn werktafel een dossier over de selse correspondent van het ANP heeft waterwegen ligt De andere partner afgelegd, in weerwil van haar voorzich- I wenst dat dossier niet uit zijn slaap wak- tige vorm zeer belangrijk is. De Minister uit immers ondubbelzinnig de wens. dat de Belgische en de Nederlandse regering de afsluiting der zeegaten gezamenlijk zullen bestuderen. Hoewel niet leder in Nederland dat schünt te willen aan vaarden. is België rechtstreeks bij het deltaplan betrokken, aldus het blad. „In dit voor Antwerpen zo uiterst belangrijke vraagstuk moeten wij zeer scherp en Waakzaam toezien." De „Libre Belgique." evenals de „Stan daard katholiek, schrijft naar aanleiding van Spaaks woorden, dat hij het vraag stuk met de Nederlandse regering wil bestuderen als een goed partner: „Laat ons hopen, -dat de andere partner even Helicopters als scheepsvracht Hedenochtend is het ms Kota Agoeng uit Rotterdam vertrokken naar Singa pore. Sorong en Hollandia. Het Lloyd- schlp vervoert op deze reis een tot dusver vrü ongebruikelyke lading, want de ..Kota Agoeng" heeft o.a. aan boord twee gedeeltelyk gedemonteerde heli copters bestemd voor een grote olie maatschappij. terdam by een verkeersongeval te Kost- heim bü Mainz in Duitsland omgeko men. Toen een vrachtauto met aanhang wagen hem Inhaalde, viel hU met zyn bromfiets tegen de aanhangwagen. HU kreeg ernstige hoofdwonden en overleed tüdens het vervoer naar een ziekenhuis. Op de Rijksweg Rotterdam—Den Haag ls gistermiddag omstreeks half vier eveneens een bromfietser om het leven gekomen, nl. een 71-jarige Delftenaar die met zyn bromfiets op de locaalweg, evenwijdig aan de snelverkeersweg. uit de richting Delft kwam aanrijden en ter hoogte van Ypenburg plotseling de snel weg overstak. Hij werd gegrepen door een personenauto die de bromfietser met een snelheid van ongeveer 100 km achterop kwam. De bromfietser was vrijwel op slag gedood. Bü de botsing werd een achterportier van de auto opengerukt, waardoor de 36-jarige echtgenote van de bestuurder naar bulten werd geslingerd. Voor haar liep het ongeluk echter goed af, ZU schoof over de weg en liep daarbij al leen enige schaafwonden op. Prinses Beatrix bij openluchtspel te Diepenheim Prinses Beatrix, die op het ogenblik op kasteel Warmelo logeert bü haar grootmoeder Prinses Armgard, heeft gisteravond te Diepenheim het open luchtspel bezocht, dat daar wordt op gevoerd ter gelegenheid van het 850- jarig bestaan van Diepenheim. Nederlandse tentoonstelling in Moskou In de bibliotheek voor buitenlandse litteratuur in Moskou is een grote ten toonstelling geopend, die ls gewyd aan de Nederlandse kunst uit de 15e—17e w °nder tentooiJgestelde be- de diepte was verdwenen, werd hy door vindt zich een groot aantal reproducties de heer Brouwer naar boven gehaald, en werken over kunst, die in verschil- Kunstmatige ademhaling mocht toen lende landen zün gepubliceerd. niet meer baten. Gistermiddag is de 7-jarige A. F. Stobbe bü het spel in het water van het Oostelyk Marktkanaal in Amsterdam gevallen. Een agent heeft het Jongetje op het droge gebracht, waarna men ge ruime tyd kunstmatige ademhaling heeft toegepast, echter zonder resultaat. Gistermiddag om ongeveer half vier is in de Lek naby Culemborg de li- Jarige A. J. de Keizer, wonende te Cu lemborg verdronken. De Jongen had zich te ver in de rivier gewaagd en was daardoor in diep water terecht gekomen. Twintig minuten, nadat de Jongen ia Gisterochtend waren arbeiders nabij de gemeentelijke zweminrich ting ..Liesboschtussen Utrecht en Jutphaas. bezig het acht meter hoog restant van een fabrieksschoorsteen te slopen, toen door tot nog toe onbekende oorzaak de toren plotse ling instortte, waardoor de 36-jarige arbeider v. d. Beek onder het puin werd bedolven en gedood. De brokstukken van de fabrieks schoorsteen. (Van onze corresp ondent ln Londen) Aan het einde van zün korte rede over de conferentie van Genève onthulde Eden gisteren in hel Lagerhuis het gTote nieuws dat hü Boelganin en Kroest- sjef In Geneve heeft uitgenodigd om het komende voorjaar een bezoek aan En geland te brengen, zulks ter versterking van het tussen de Britse en Russische staatslieden daar tot stand gekomen persoonlüke contact, en dat de Russen die invitatie hebben aanvaard. Eden besch vuwde dit ab een verdere stap om een einde te maken aan de toestand van wederzüds wantrouwen, welke ..koude oor log" genoemd wordt. Het Lagerhuis was min of meer overrompeld door deze onverwachte aankon diging en reageerde met een slechts zwak klinkend ..hear, hear" dat een be- ujis van instemming betekent. De Sovjet ambassadeur Malik, op de publieke tribune, sloeg het schouwspel met belangstelling, maar als altyd ook met een onbewogen gelaat gade. Het ls de eerste maal dat de Sovjet leiders een land. dat tot het Atlantisch Pact behoort, zullen bezoeken. Boelganin kent overigens Londen reeds. HU kwam er als voorzitter van de Moskouse ge meenteraad in 1936 op uitnodiging van Herbert Morrison, die toen leider was van de Londense Graafschapsraad. Boel ganin was toen geïnteresseerd in de Londense gemeente-aangelegenheden, vooral ln het gigantische transportsy steem. De Moskouse ondergrondse spoor weg, welke Boelganin hielp tot stand Of het bezoek een Inleiding zal ver men tot bepaalde concrete stappen, is nog niet bekend maar het is mogelijk en Eden sprak daarby de hoop uit dat Boelganin en Kroestsjef lang genoeg zullen biyven om het Engelse voik te leren kennen Het schünt ln de bedoeling te Igren dat Boelganin en Kroestsjef o.a. een be zoek zullen brengen aan de nieuwste ci viele atoominstallaties. In Franse officiële kringen ls het komen, ls geïnspireerd op de Londense nieuws van het voorgenomen bezoek van „underground". Britse transportinge- de Russische leiders Boelganin en nleurs hebben bü de aanleg er van ad- Kroestsjef aan Engeland toejuicht, vies gegeven. uit kringen, die nauwe betrekkingen Eden herinnerde ln het Lagerhuis aan onderhouden met het Franse ministerie de vruchtbare discussies, welke hy te van buitenlandse zaken, ls vernomen Genève met de Russen heeft gevoerd, dat na afloop van de Geneefse confe- Men was het er toen over eens dat. het rentie. men gedacht heeft, dat de mo- persooniyk contact dient te wordengelükheid van een bezoek der Russen voortgezet. I aan Parijs „ln de lucht" zat.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1