Bobet stelde zijn voorsprong veilig Jaii Nolteii beste Nederlander Vreemde varensgast toert rond op hoofdstedelijke wateren Vierdaagse trof op de eerste dag ideaal wandelweer Noor Per Hovengen zit liever achter liet stuur Uitslagen en klassementen WOENSDAG 27 JULI Sprintzege van Brankart in Pan (Van een speciale verslaggever) Louison Bobet heeft zijn tijdwinst, in de étappe over de Aspin en de Peyre- sourde verkregen, in de tweede Pyreneeën-étappe over de Tourmalet en de Aubisque stevig geconsolideerd, hetgeen noodzakelijk voor hem was met het oog op de 70 km lange tijdrit, welke Vrijdag aanstaande wordt gereden en waarin altijd verschuivingen in de positie van de 10 best geklasseerden tot de mogelijkheden behoren. De basis voor zijn derde achtereenvolgende overwinning in de Tour de France heeft hij op de Aspin en de Peyresourde gelegd; de onoverwinnelijke Bobet heeft op de Tourmalet en de Aubisque zijn zege voor Parijs vrijwel veilig gesteld. Chariy Gaul is zijn voornaamste tegenstrever geweest. Alleen de Luxemburger durfde met zijn klimcapaciteiten, met zijn jeugdige frisheid, zijn moed en zijn onuitputtelijke uithoudingsvermogen Louison Bobet op de Tour malet en de Aubisque uit te dagen in het gevecht om de supprematie in de bergen. Alle andere concurrenten van de grote Louison reden defensief, bevreesd als zij waren hun goede positie in de algemene rangschikking te verliezen. Jean Brankart, die nimmer de aanval heeft durven lanceren, die in de afgelopen weken steeds in de wielen van de Italianen, van Fornara, van Astrua en van Coletto heeft meegereden, die geen enkele maal initiatief heeft getoond, had een prachtige come back, nadat hij op de Tourmalet 2 min. 38 sec. achterstand had laten noteren op Bobet, nog met een lekke band had moeten worstelen, waarvoor Van Genechten hem zijn wiel gaf, doch tezamen met Geminiani op de Aubisque nog maar I min. 55 sec. tijdverlies op Gaul en Bobet had, de twee begenadigde talenten, die het zwoegende en vermoeide rennersveld achter zich wisten in groepjes en als eenlingen. Na de scherpe, razendsnelle afdaling san de Aubisque, ditmaal onder behoor lijke weersomstandigheden en niet in een prare mist zoals het vorig jaar, bleken Geminiani en Brankart aan de voet van de Aubisque nog slechts 45 sec. achter- jand op Gaul en Bobet te hebben. Want de durvende Gem was pijlsnel gedaald en Brankart was erin geslaagd hem bü te houden. En enkele kilometers na La- runs, toen er nog 30 km tot Pau moesten vorden gereden, lagen Gaul. Bobet, Ge miniani en Brankart tezamen. In stro mende regen werd de resterende afstand afgelegdOp het platte wielerbaantje ran de Place Verdun te Pau verscheen Bobet als eerste. Maar onmiddellijk plaatste Geminiani zich op kop met de duidelijke bedoeling de sprint voor Bobet aan te trekken. Brankart wilde buiten om komen, maar Bobet ving de Belg, door zelf naar de buitenkant uit te wij ken. op. Toen Geminiani reeds een ge stagen man was. spurtte Bobet zelf weg. maar Brankart heropende de aanval en slaagde erin de drager van de Gele Trui op de streep te verslaan. Eindelijk had BeOAPPE PMJ-BORDEAUX-27JULI 195 KM C/tidfdbfveisnde gemiddelde snelheid 40km.p u 20eET. BORDEAUX-P01TIERS-28JUÜ 243 KM. Cfficiwl berekende gemiddelde snelheid 36km p i Brankart een positieve daad gesteld, eindelijk had hij initiatief getoond om dat hij wist meer reserve aan kracht, dus ook aan snelheid te bezitten dan Bobet. Brankart kreeg dus de minuut bonificatie. Bobet 30 seconden. Voor de Belgische ploeg is het rnden van Bran kart de grote winst in deze Ronde van Frankrijk. Men kan er rekening mee houden, dat ploegleider Sylvere Maes hem het volgend jaar als kopman zal laten vertrekken. Behalve een étappe zege en een halve minuut tijdverlies aan Brankart bracht de rit over de Tour malet en de Aubisque aan Louison Bobet slechte winst. Want Rolland kwam met bijna 3 minuten achterstand op Bobet binnen, Fornara was in geen velden of wegen te bekennen, Gaul had geen seconde winst uit deze bergétappe kun nen halen. Slechts de definitieve eerste plaats in het bergklassement met 84 pun ten bekroonde het stylistisch prachtige rijden van de Luxemburger, die overi gens reeds op de Tourmalet zeker van de zege in deze speciale rangschikking was. Astrua, Vitetta, die met een verschrik kelijke inzinking te kampen had, Ockers. Close, Quentin, Mahe en Coletto. allen renners, die hoog geklasseerd zün, moes ten enkele tot vaak vele minuten aan Bobet afstaan. De weg naar de overwin ning te Parijs ligt te Pau dus wijd voor de Franse favoriet open. Toch heeft de Tourmalet nog een ver rassing gebracht. De Spaanse sprinter Poblet. lange tijd favoriet voor de ver overing van de Groene Trui. de man met het reeds kalende hoofd, die altijd in de sprint van het peloton op de eerste plaats beslag legde, kwamals eerste boven voor Gaul. voor Bobet. voor zijn land genoot Lorono. Maar die krachtsinspan ning. een duidelijke overschatting van zijn klimtalent, moest hij duur betalen op de Aubisque. waar hij halverwege plotseling wegzonk en Gaul. Bobet en Lorono moest laten gaan. NOLTEN Jan Nolten heeft sterk gereden in deze étappe. Trouwens hij is de laatste week voortdurend in de voorste gele deren te vinden, zij het niet in de allervoorste, waarin men hem zo gaarne had zien rijden, tezamen met Bobet, Brankart, Geminiani, Gaul en de an deren. Aan de finish te Pau, waar hij als negende aankwam, met sleehts 2'- minuut aehterstand op het leiders- groepje, schudde hü zijn hoofd over eigen domheden, welke hij in de eerste week van de Tour had verkocht: ..Ik had me toen niet moeten forceren, ik zou thans zeker onder de eerste 6 in het algemeen klassement hebben ge staan". Jan Nolten kwam op de Tourmalet met 3 min. achterstand door op Poblet. Gaul. Bobet en Lorono en op de Aubisque met 5 min. 50 sec. op Gaul en Bobet. Dank zij de vorming van een sterke groep achtervolgers, waarin Ockers, Ruiz, Impanis. Buchonnet. Rolland. Astrua. Mahé. Close en Quentin zaten, bedroeg het verschil aan de finish nog maar 2M minuut. Hein van Breenen is geruime tyd bij Wout Wagtmans gebleven. De Amster dammer heeft de laatste dagen wat van zijn vorm teruggevonden, maar de anders altijd lachende en veel pratende Hem ls nog steeds een stille ln zichzelf gekeerde renner, die na de étappe te hebben be ëindigd, onmiddellijk het hotel opzoekt en niet te vinden is voor een grapje of een babbeltje. Tenslotte heeft Van Bree nen zijn ploeggenoot Wagtmans achter zich gelaten, vry als hij was. omdat Wout niet meer als kopman van de ploeg kan JEAN BRANKART worden beschouwd. En Wout zelf schud de te Pau zijn hoofd, keek eens in de verte naar de zwarte toppen der Pyre- neeen en luchtte zijn hart met de woor den: ..Gelukkig, dat die bergen achter de rug zijn". Evenmin als in 1954 blijkt Wagtmans over de kracht en het uithou dingsvermogen te beschikken om de Ron de van Frankrijk niet alleen goed te be ginnen. maar ook sterk te eindigen. Daan de Groot reed in deze étappe beslist zwak. Hij erkende het zelf. Vele tiental len kilometers heeft hij met Wim van Est gereden, maar in de afdaling van de Aubisque is de Amsterdammer gevallen. Hij liep een wonde aan de linker elleboog op en wat schaafwonden aan het dij been. Bobendien sprong de band van zijn wiel. Wim van Est kon evenmin als de beide vorige dagen meekomen. Hij had nog steeds last van krampen. En Jos Hinsen, eindigde, evenals Daan de Groot, in de achterste gelederen. Zeilwedstrijden Alkiuaardermeer (Van onze zeilmedewerker) De laatste dag van de zeilwedstrij den op het Alkmaardermeer bracht geen grote verrassingen. De prognoses, die voor de hoofdprijzen gesteld wa ren, kwamen vrijwel alle'uit. Er woei een harde wind, die de stuur lieden en bemanningen handenvol werk gaf. Vooral de kleinere klassen hadden het vaak hard te verduren. De Flying Dutchman-klasse was ln zijn element! Deze schepen stoven op de ruime rakken over de plas met een snel heid. die voor een zeilboot eigenlijk on wezenlijk aandeed en die de toeschou wers dan ook keer op keer in verbazing bracht Wat betreft de resultaten van de wed strijden. de grote man uit Oude Wete ring, Jac. Kraan, werd wederom eerste in de I2m2 Sharpies, met een grote voorsprong op G. Visser en daardoor tevens verdiend winnaar van de Jubi leumhoofdprijs. De goedzeilende Arie Klein behaalde dit keer de zege ln de Valkenklasse vóór Hans Kirkenier. die echter met het grootste aantal punten in het totaalklas sement de Zilveren sierschaal thans de finitief in zijn bezit kreeg. Jan Stenhuis had met dit weer ab soluut geen moeite met zijn tegenstan ders en bewees dus wederom zijn grote klasse, waardoor hij de hoofdprijs ln de Vrijheidsklasse in zijn pryzenkast kan zetten. Doordat S. de Wit en E. G. v. d. Stadt in de Drakenklasse weer verstek heten gaan. ging de strijd hier tussen Cor Groot, R. Visser en S. Bakker. Na een spannende wedstrijd wist R. Visser de race als eerste te beëindigen en hij werd met het hoogste puntenaantal te vens winnaar van de hoofdprijs. De Fries J. Alberda won ditmaal weer voor L. de Wit in de Regenbogen. Blijkbaar heeft hu de bemanningsproblemen tochi kunnen oplossen. L. de Wit heeft echter het grootste aantal punten. Het Olymplajollenduel H. Sleeswijk-J. Huurman van de vorige I dagen is uiteindelijk toch ln het voor- I deel van J. Huurman uitgevallen. De I laatste dag werd hu eerste voor F. A. j Pruijmboom, waardoor hij een aanzien- I AmsterdamVenetië van het Noorden Vacantie van onverstoorbare Robert Een vreemde varensgast in de Amsterdamse grachten heeft gister middag de belangstelling van duizenden Amsterdammers en touristen getrokken. Midden in het water van de Keizersgracht dreef het vlot „Kom Mikky": een wankele plankenbodem, voorzien van geïmprovi seerde roeispanen en een roer met een ondefinieerbaar gekleurde vlag. Achter een laag houten tafeltje, voorzien van kleedje, vetplantje en asbak, prijkte de varensgast: een in overhemd gestoken jongeman, met een zwarte bolloze bolhoed en rode handschoenen aan. Een bord op het vlot vermeldde, dat hij kapitein is van de „Kom Mikky" en dat hij Robert Jasper heet. Hij zelf vertelde desgevraagd, dat hij 23 Jaar is. van beroep glazenwasser en dat hij zijn ene week vacantle doorbrengt op de „hoofdstedelijke wateren". Vorig jaar ls hy naar Parijs geweest op een bakfiets, doch thans wil hij liever ln Amsterdam blijven, zo deelde hij met een uitdrukkingloos gezicht mee. De enige bagage van de reiziger bevindt zich op het vlotje ln een ouder wetse dokterstas: een tafellaken, bestek, bordjes en eetgerei. .Jk heb de lunch gebruikt bij Lido" vertelde hi), hetgeen betekende, dat hü voor het terras van het restaurant op het Leidseplein zyn tafeltje op het vlot heeft gedekt en daar keurig eigen brood heeft gegeten midden op het water. Vele fototoestellen van touristen hebben dit wonderiyke tafereel op de film vastgelegd, toen de man op zyn dooie gemak .stroomopwaarts" roeide en zien van niemand en niefs wat aantrok. Hy start des ochtends op de Nassaukade. De 16m2 Stip-klasse was voor H. P. de Jong. terwijl A. W. Endstra de hoofd- prys ln de Streepklasse verwierf door ook nu weer de eerste plaats te bezetten. Voor de vierde maal ln successie werd H. J. de Ruüter één in Pampus, ook nu weer met G. Biesot achter zyn spiegel. In de 12 voetsjollen was G. de Vries Lentsch sneller dan A. W. Reyers. doch de laatste kreeg door zijn hoger aantal punten toch de hoofdprijs in zyn bezit. H. Blok was de snelste man in de Flying Dutchmanklasse, en ln de Jeugdklasse won C van Schie voor zyn rivaal Bob Louét Feisser. Weinig uitvallers (41), maar ivèl veel blaren (Vai speciale verslaggever) De uitslag van de 18e étappe luidt: 1. Brankart (België) 6 uur 39 min. 39 fc- 2. Louison Bobet (Frankrijk) z.t., J Gaul (Gem. ploeg)z.t., 4. Geminiani 'frankrijk) z.t„ 5. Ockers (België) 6.42. 6- Rulz (Spanje) z.t., 7. Impanis 'België) z.t„ 8. Buchonnet (NOC) z.t., Nollen (Ned.) z.t, 10. Rolland (Fr.) "v11- Quentin (West) z.t., 12. Mahe tt., 13. oiose (België) z.t. 14. As- jhra (Italië) zt„ 15. Bovay (Zw'its.) z.t., Lorono (Spanje) 6.42.19, 17. Robin- fijod 6-42-24. Poblet (Spanje) 19- Bauvin (NOC) z.t., 20. Hoo- (Ile de Fr-) z-t. 30. Van Bree- v 6-54-26, 49. Wagtmans 7.02.49, 57. an E«t 7.11.44. 68. Hinsen 7.20.24, 69. De Groot 7.21.31. Cohen (NOC) was by het sluiten van controle te Pau nog niet gearriveerd. ^8em«en klassement na de 18e aPpe luidt 1. Louison Bobet (Fr.) 109.16.09. 2. TOiland (Fr.) 109.22.13 3. Gaul (Gem. lMM.i109-23-32' 4- Brankart (België) i-.'_ 5- Geminiani (Fr.) 109.26.30, 6. rjjhia tïtake) 109.29.20. 7. Fornara «It.) ri«t 8 OcXers (Belg.) 109 38.41, 9. iwT.v l80*-' 109.40.54. 10. Quentin «est) 10944.21. 11. Mahe (Fr.) 109.44 41 n 'België) 10957.13. 13. Colet- mliVc 109 58.13, 14. Jean Bobet (Fr.) is 10 15' Vitetta (Zuid Oost) 110.14. ÜL Van Est (Ned.) 110.26.32. 17. 'astmans (Ned.) 110.28.51. 18. Lorono linw« i,10-29-51. 19. De Bruyne (B.) UUJ006. 20 Bauvin (NOC) 11051.46, n*. ,v n IN'ed.) 110.36.43, 27. Van Bree- lu\.,,ed-) 11101.55, 38. De Groot (N.) '"•3L11, 45. Hinsen (Ned.) 111.51.05. De prys voor de meest strüdlustige renner is gewonnen door Louison Bobet (Fr.).. 1. Ockers (België) 268 pnt., 2. Poblet (Sp.) 316 pnt, 3. Wagtmans (N.) 357 pnt. 4. Van Est (Ned.) 375 pnt., 5. Rolland (Fr.) 391 pnt., 6. Bauvin (NOC) 404 pnt., 7. De Bruyne (Belg.) 501 pnt., 8. Fantin! (Italië) 518 pnt., 9. Brankart (Belg.) 539.5 pnt., 10. Monti (It.) 546 pnt. Het eindklassement voor de grote bergprijs luidt: 1. Gaul (Gem. ploeg) 84 pnt., 2. L. Bobet (Fr.) 70 pnt., 3. Brankart (Belg.) 44 pnt., 4. Gelabert (Spanje) 31 pnt., 5. Astrua (Italië) 30 pnt., 6. Lorono (Sp.) 28 pnt.. 7. ex aequo: Fornara (It.) en Nolten (Ned.) 24 pnt. 9. Geminiani (Fr.) 23 pnt.. 10. Scodeller (NOC) 18 pt. Het ploegenklassement van de 18e étappe ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 20.00.53. 2. België 20.02.49, 3. Spanje 20.1450. 4. Italic 20.22.21. 5 NOC 20.2657. 6. Nederland 20.39.20, 7. West 0 41 24. 8. lie de France 20.42.56. 9 Gem. ploeg 20.45 17. 10 Zuid Oost 20.48. 19. 11. Zwitserland 20.59 57. Het algemeen ploegenklassement luidt na dc 18 étappe: 1. Frankrijk 325.34.41. 2. Italië 326.39.31 3 België 327.27.09. 4. Nederland 328.57.32 5 NOC 32951.00. 6. Spanje 329 45 34. 7. Zuid Oost 331.09 18, 8. West 331.25.02. 9. Zwitserland 331.57 14, 10. Gem. ploeg 331.58.49, 11. lie de France 332.12.57. De omstandigheden zijn de eerste dag van de 39e Internationale Vier daagse ideaal geweest. Daarover was iedereen het eens, zowel de Noren als de NATO-mannen, zowel de mannen van de Leidse Koksschool als de kwieke meisjes van de ontelbare wandelverenigingen en de marechaussees, de Bobbies en de zeer vele variëteiten politiemannen, militairen, burgers in korte en lange zomerbroeken. Ideaal wandelweer, zonnig en toch niet te warm, winderig doch niet hinderlijk. En zo had het legioen van 10.557, dat in de jonge ochtend te Nijmegen was gestart, weinig verliezen op deze eerste dag; men kan wel zeggen dat slechts diegenen afvielen, die te optimistisch, dat wil zeggen zonder voldoende training, aan de altijd respectabele marsen van vier dagen waren begonnen. ongenadiger dan masseurs". Triomfan- teiyk zien de dames ons aan: we vertel len dat aan eindeiyk het zwakke geslacht een kans heeft zich te laten gelden en verdwijnen subiet. Maar omdat gemeenschapszin het parool van deze Vierdaagse is, bezorgen ne de massage-afdeling direct arbeid. Een Noor, Per Hovengen heet hu; hü is chauffeur van zyn beroep en wenste principieel nooit te wandelen, althans geen afstandmarsen. Maar omdat de Noren ern tweede chauffeur nodig hadden voor hun rit met twee Volks wagenbusjes naar Nümegen, liet hij zich overhalen door zijn vrienden, niet alleen een der busjes te besturen, maar ook om mee te lopen. Iiy haalde de Wedren, ofschoon volkomen onge traind: terwjjl we met hem spraken, doezelde hü weg. Uitgeput. En meteen dachten we aan de medische verzor ging en aan de masseuses. Laat zo'n s-toere Noor (die overigenr. vertelde verbijsterd te zün, evenals zyn vrien den. over de organisatie ran deze Vierdaagse en over de stemming op het parcours), nu maar een onder vinden. waartoe krachtige Nederlandse vrouwenhanden in staat zijn. LANGE, TAAIE PAS De Noren lopen die lange taaie pas, die Nymegen kent van de militairen van Met de armen over elkaar zat voor het gebouw van de meisjes-HBS aan de Wedren, waar de medische dienst is ondergebracht, de heer H. Smits, de leider van het team van het Nederlands Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. Een tweetal charmante vrou- welyke leden hield hem gezelschap; ze zagen toe. hoe grote groepen zich af meldden. zonder de hulp van knedende handen in te roepen. We hebben de heer Smits en zün staf in actie gezien, zwoegend op gecemen teerde spierenstelsels, maar dat waren dagen van weleer, toen de zon wel eens niet scheen op het Vierdaagse parcours. Nu konden zü op de stoep van de HBS rustig filosoferend de aankomsten van grote groepen waarnemen: groepen mensen met ongerepte spierbundels, die lachten om die werkeloze masseuses en masseurs. Maar min of meer sardonisch grünzend mompelde de heer Smits: „Er komen nog drie dagen: de dames en heren melden zioh wel". En hu beproefde eens de lenigheid van zyn vingers; die zouden deze week heus wnieuwe wandelvermogens uit onwillige been spieren persen. De masseuses knikten instemmend. „Laat ze maar komen, de mannen. Moet- je ze horen als we ze onder handen hebben. Ze blaten en ze blerren; steevast zeggen ze altijd na afloop: masseuses behandelen ons veel voor de oorlog. De Goodwill van de Vier daagse in Oslo ls nog niet verbleekt; verhalen van Noorse veteranen brachten de elf Noren ertoe, in te schrijven. Emll Larsen heeft trouwens het parcours al verkend; hij loopt thans voor de vierde keer mee en Odd Jakobsen kon in Oslo ook iets vertellen van de vier fameuze dagen om Nümegen; hü is hier voor de tweede keer. Zij hebben hun eigen tolk bij zich, de heer Van Wyngaarden. die in Oslo woont, maar als geboren Nederlander al zeven keer de Vierdaagse met een voldoende uitliep. Over één ding was Per Hovengen niet te spreken: „Op papier moesten we van daag 55 kilometer lopen, maar ik weet zeker, dat het er 63 waren". De andere Noren lachten eens om deze klacht. Zü zün allen uitstekend getraind; ze heb ben in Noorwegen en Zweden aan snelheldswandelwedstrüden meegedaan en talen niet om acht kilometer meer of minder. Ook de Londense Bobbies kwamen kwiek en monter aan de Wedren. Con stable Sydney Spender, die voor de vierde keer deelneemt, vertelde, dat er een kern „Nümegenaren" in het Metro politan Police Corps is gevormd, zowel dames als heren, die een levende pro paganda is voor de uniek in de wereld zünde Nymeegse Vierdaagse. Het En gelse contingent wandelaars is niet voor niets het grootste van de buitenlanders. De Road Walking Assiclation kwam met een grotere groep dan ooit te voren naar ons land; deze tot het uiterste getrainde wandelaars kwamen zo fris binnen, alsof ze een ochtendwandelingetje hadden gedaan, om even de spieren te rekken. NATO Het NATO-detadhement onder leiding van de Amerikaan met de toepasseiyke naam luit-colonel T. L. Walker, arri veerde kloek en stoer, zoals een geselec teerd cosmcpolitisch gezelschap als dit betaamt. De nieuwelingen uit Israël, een detachement van negentien manschap- Ken. rukten Nümegen binnen als ge arde Vierdaagse-lopers. Over het alge meen maakten de buitenlanders een goed figuur; daarentegen meenden we bü enkele Nederlandse detachementen een zeker nonchalance ln de marsvaardig heid op te merken. Uiteraard waren er beslist uitzonderingen, by voorbeeld de Marva's; deze dames onderhouden een pas, die zowel vastberaden als bevallig ls te noemen. De enige Ier, die was Ingeschreven, bleek niet te zyn gestart, zodat de Ierse vlag vergeefs heeft ge wapperd in de Goffert. Fusies in Doetinchem en Helmond De voetbalverenigingen De Graaf schap, Doetinchem en Oosseld. alle ge vestigd te Doetinchem, zullen een fusie aangaan. Dit principiële besluit werd gister avond genomen ln een gecombineerde vergadering van de betrokken vereni gingsbesturen. De verenigingen zullen op korte ter- niün een buitengewone ledenvergade ring uitschryven, die zich over dit be sluit zal moeten uitspreken. De Helmondse voetbalverenigingen Helmond ia en Kolping SDW hebben zich gisteravond uitgesproken voor één verenigingde RK Sportclub Helmondia 1955. Dit besluit werd genomen in door bel de clubs afzonderlijk gehouden buiten gewone vergaderingen. Na afloop van de vergaderingen kwa men de leden büeen, waar zü werden toegesproken door de burgemeester van Helmond dr M. Sweens en door de De ken, de hoogeerwaarde heer W. van Ha aren. NWB- Vierdaagse Op de eerste dag is de Vierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond te Apeldoorn van start gegaan met welgeteld 593 deelnemers en deel neemsters, dwz 29 minder dan er had den ingeschreven. Van dit aantal heb ben er 5 de finish na de eerste dag niet gehaald. Er heerste by de start een byzonder opgewekte stemming en het bleek, dat ook de bevolking van Apeldoorn al wat meer Vierdaagse-mlnded ls geworden ln vergelyklng met het vorige Jaar. De wandelaars trokken onder byzonder gunstige weersomstandigheden in de richting Hoog Soeren, Wiesel, Wenum waar de lange-afstanders koers zetten naar Beekbergen, om vandaar de terug tocht naar Apeldoorn te aanvaarden. De route leidde voor een gedeelte door het Kroondomein en elke tippelaar bleek enthousltast over de byzondere schoonheid van het parcours. De tocht door het Kroondomein was nogal zwaar doordat hier veel los grint en steenslag ligt. Mogelyk, dat daar uit het zeer grote aantal blaren voor een gedeelte te verklaren ls. De blarenprlkcentrales hadden het byzonder druk en de leider van de geneeskundige dienst was van mening, dat er meer blaren moesten worden geprikt dan normaal was. MIDDELPUNT Eist was het glorieuze middelpunt van deze eerste dag van de 39e Vierdaagse; de Elstenaren hebben wederom alles gedaan om hun verbondenheid met de Vierdaagse duldeiyk te maken. De autoriteiten van de gemeente Eist deden dat met een stand kostelyk fruit ln de Vierdaagse kleuren in de gemeenteiyke raadzaal en met harteiyke toespraken, terwijl flarden muziek van de lucht- maohtkapel en gezang van de voorbü- trekkenden tot de volle zaal doordrong; de bevolking zelf deed dit met spontaan applaus ln de met vlaggen getooide kom Ier gemeente. Als een kleurig lint slingerde zich het Vierdaagse leger door de korenvelden en de bongerds van de op z'n Paasbest uitgedoste Betuwe. Iedereen deed al het mogeiyke om de wandelaars ln de goede stemming te houden. Niet altüd werden de Juiste middelen gekozen. De kleine jongetjes, die met glaasjes water bij Valburg de voorbymarchsrende militai ren wilden laven, werden een beetje teleurgesteld, omdat de mannen daaraan niet zoveel behoefte hadden. Maar de dikke boer. die met een tuinslang per manent een flinke straal water op de wandelaars richtte, had onafgebroken succes. De Waalbrug en de singels naar Wed ren en „Vereenlglng" gaf het zelfde beeld van vorige jaren. Zonder onderbreking stroomden de wandelaars Nymegen bin nen. een eindeloze colonne. Langs de kant de dichte hagen bewonderaars. Het beeld van algemene verbroedering; het zal ln de komende dagen worden ver sterkt totdat op de vierde dag de climax wordt bereikt, wanneer de tienduizend de verdiende waardering oogsten van de honderdduizenden langs het parcours. Tenslotte hoorden we, dat het euvel der styve spieren zich deze eerste dag nog wel niet manifesteerde, dooh dat anderzüds de kwaal der blaren talryke wandelaars heeft geteisterd. Wel vroeg en dat onder deze ideale omstandig heden Dat kan niet anders dan onge- tralndheid; onvoldoende voorbereiding zün. D? volgende dagen worden we wyzer. Er waren 41 uitvallers de eerste dag. Een drietal kwieke wandelaarsters. die gistermorgen in alle vroegte reeds op pad waren om de eerste dag van de Vierdaagse goed in te zetten, kreeg begeleiding van een jonge man. die wandelen goed. doch fietsen beslist béter vond (of zou hij hopen op een charmante uitvalster

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5