mt* VERMIST Tienduizenden raken dagelijks op de E-55 - in vervoering ^ÏS-'V 'Kilometers Beter eman Het vreemdelingenbezoek aan Italië Buitenlandse pers verstrekt informaties Ned. chauffeur De Baat lioudt een jaar Duitse gevangenisstraf Bus met 45 Friese passagiers op Afsluitdijk uitgebrand Woiiingruil Nette vrouw WOENSDAG 27 JULI Uit de gehele wereld Sluiting definitief 3 September Stimulans en getuigenis van onschatbare waarde Een en al drukte en bedrijvigheid is het op de E-55. Verscheidene tien duizenden per dag bezoeken deze grootse nationale energiemanifestatie. Men hoort er alle talen ter wereld spreken, men ziet er op de parkeerterreinen auto's uit de hele wereld en autobussen uit geheel West-Europa. Er zijn dagen geweest, dat meer dan honderd scholen tegelijk de E-55 bezochten! De tentoonstelling is steeds tot in alle onderdelen in vol bedrijf: een mach tige manifestatie van Nederlands energie, die de bewondering wekt van de bezoekers uit binnen- en buitenland. Via de luidsprekerinstallaties worden men sen opgeroepen en daarbij krijgt men een indruk van de belangstelling, die er ook ver over onze grenzen voor de E-55 bestaat. Men hoort leden van verenigingen oproepen of persoheel van bedrijven uit Nestelroy en Charleroi, uit Appingedam en Münster, uit Wissekerke en Compiègne, uit Utrecht en Milaan, enz. r V leder zoekt eigen interesse Veel Jeugdigen bezoeken de E-55 en dat is een gelukkig verschijnsel, want tot de opzet van deze manifestatie behoort in sterke mate, dat zij de jeugd een inspi rerend voorbeeld wil geven. De jeugd vindt hier veel van haar gading: voor de jongsten is er zelfs een origineel kin derland. voor de wat ouderen veel be langwekkends in vrijwel alle afdelingen, maar vooral in die van de spoorwegen, de luchtvaart, de scheepvaart, de chemie, de P.T.T.. het bouwen en natuurlijk het Cosmorama, dat is de ruimtevaart met haar wetenschappelijk gedeelte, het pla netarium, het ruimteschip, de reis langs de planeten en de landing in de maan- valleL De tocht door het cosmorama duurt circa 50 minuten en verwekt niet al leen bU de jeugdige bezoekers, doch ook bij de volwassenen groot enthou siasme. Het is voor het eerst ter we reld, dat de mogelijkheden van de ruimtevaart op een dergelijke oor spronkelijke wijze worden getoond. Men ziet ook veel bezoekers uit land- bouwkrmgen, die uiteraard in de eerste plaats belangstelling hebben voor de zeer uitgebreide en instructieve agrari sche afdeling, speciaal voor de levende have daarvan met als „topfiguren" Ma rijke 20, de beste melkkoe van Nederland, die de grootste productie heeft, en de befaamde stamboekstier Leopold. De dames voelen zich vooral aange trokken tot het zeer belangrijke pavil joen. dat aan de woninginrichting is ge wijd. De Koningin vertoefde onlangs ge ruime tijd in dit paviljoen en sprak haar bewondering uit voor het nuttige werk, dat hier is verricht voor het brengen van begrip voor een doelmatige inrichting van de woning. Goede contacten gelegd De deelnemende industrieën en andere bedrijven zijn over het algemeen zeer tevreden vele nuttige contacten zijn gelegd, vooral met geheel nieuwe bul- enlandse relaties. De belangstelling van het publiek blijkt zich vrijwel gelijkelijk over alle onderdelen van de expositie uit te strek ken. Het bestuur van de tentoonstelling heeft verscheidene wenken van het pu bliek ter harte genomen en ervoor ge- 'creldreizigers in spe dromen van i toekomstige avonturen. Veel belangstelling bestaat er op de E-55 steeds voor een tochtje metde kabelzweefbaan. zorgd. dat thans overal duidelijk is aan gegeven, hoe men de verschillende paviljoens het gemakkelijkst kan berei ken. Het aantal ingangen werd vergroot tot zes. zodat iedere bezoeker direct die paviljoens kan betreden, welke zijn bij zondere interesse hebben. Behalve door de overal geplaatste wegwijzers is het publiek ook gediend door de vele ver voermiddelen op het terrein en de vij vers. Men kan zich comfortabel ver plaatsen met de zweefkabelbaan. de mo torbootjes en de autotreintjes. Een tocht met de wereldgondels de lucht in, zestig meter hoog, geeft de bezoekers een prachtig overzicht over de E-55, over de gehele stad met haar wijde omgeving en langs de Nieuwe Waterweg tot de Noord zee toe. Nu de duisternis 's avonds eerder in treedt, komen grote groepen mensen de fantastische illuminatie van het park gedeelte van E-55 in haar volle glorie bewonderen en de feeërieke waterspelen, waaronder de sprankelende Zwitserse muziekfontein. door de stad Bern wel willend aan E-55 ter beschikking gesteld. (Ingez. Meded.-Adv.) bai NDeN De Unlfestie verheugt zich thans ook in een grote belangstelling. In dit aan trekkelijke feestcentrum heerst reeds 's middags een gezellige stemming, dank zij het feit. dat daar al van één uur af tal van orkesten en grote variéténum mers in volle actie zijn. Verlenging uitgesloten Rustig temidden van al die drukte is de organisator, Jac. Kleiboer, die nu regelt wat er na 3 September moet ge beuren, dus na de datum waarop E-55 definitief haar poorten sluit. Alle geruchten ten spijt kan van ver lenging geen sprake zijn. Bi) het be stuur heeft ook nooit het plan tot ver lenging bestaan, want op 26 Septem ber begin in de Ahoy-hal de dames- beurs Femina. Bovendien gaan ver scheidene deelnemers van de E-55 naar de Jaarbeurs, die op 10 September be gint. Tenslotte moet de Gouden Koets, het middelpunt van het Nationale Faviljoen, uiteraard weer tijdig terug naar Den Haag, met het oog op „de derde Dinsdag in September". Met uit zondering van de grote Energiehal, welke naast de Ahoy-hal is gebouwd, worden alle paviljoens na 3 September zo snel mogelijk afgebroken om elders een definitieve bestemming te krijgen als gymnastieklokalen en veilingge- JEen evenement Al zal de E-55 dus slechts drie en een halve maand duren, haar betekenis gaat ver uit boven die van een geslaagde zomertentoonstelling. Zij is enerzijds een monument van Nederlands kracht en willen, waarvan de herinnering zal blij ven leven bij de bezoekers, zij zal ander zijds blijken een stimulans te zijn voor verdere ontplooiing van energie van ons land en ons volk, hetgeen van onschat baar gewicht zal zijn, ook als de tijden wellicht onverhoopt moeilijker zouden worden. Zo voelen het de bezoekers, de Neder landers, die zich enigszins trots tonen als ze hier zo aanschouwelijk voorgesteld zien wat allen tezamen in tien jaar van hard werken presteerden, maar ook de buitenlanders, die vol lof zijn over deze manifestatie en haar veelal stellen bo ven tal van wereldtentoonstellingen, om dat zij uiting geeft aan een idee. Reeds bij een bezoek van één dag kan men een indruk krijgen van de betekenis van deze tentoonstelling, die in de volle zin van het woord een evenement blijkt. Bankbiljettencirculatie op recordhoogte De weekstaat van de Nederlandsahe Bank per 25 Juli bevat weer enkele mar kante mutaties. Het Rijk stond ditmaal voor zijn driemaandelijkse betaling aan de gemeenten, waarmee een bedrag was gemoeid van meer dan f 200 millioen. Bovendien moest een bedrag aan een- Jaarspromessen worden afgelost. Het tegoed van de schatkist heeft dan ook een aanzienlijke daling ondergaan en wel van f 5043 millioen tot f 2353 mil lioen. Dit geld is grotendeels overge boekt naar de handelsbanken, die haar tegoed met f184 millioen zagen stegen tot f684 millioen. De bankbiljettencir culatie is met f60 millioen gestegen tot f3.727 millioen. een na-oorlogs hoogte punt. Verwacht wordt, dat de totale geldhoeveelheid volgende week nog ver der zal stijgen. Het vorige record stamde van 31 Mei met 13.720 millioen. NEDERLANDSE FUNCTIONARIS IN WEST-EUROPESE UNIE De permanente raad van de West- Europese Unie te Londen heeft de be noeming bekrachtigd van luitenant- generaal J B. Backer tot onder-direc- teur van het agentschap voor de con- tróle op de bewapening van de West- Europese Unie dat krachtens de Parijse accoorden t Parijs en en en actoorden te Parijs wordt bevestigd. Lt -gen Backer is thans directeur ma terieel luchtmacht. f 1 N.V. Var. Ned. Rubberfabrieken 1 Heveadorp (Gld) (Ingez Med.-Adv.) doet véél lever in de leverpastei! lekker gezond Vraag ook eens-Stegernon's ondera voordelig leverspecialiteiten.: Saksische en Berliner leve/worsf, Jöuerkaas etc. (Van onze Romeinse correspondent) Negen millioen vreemdelingen in één jaar, die 230 milliard lire (ongeveer anderhalf milliard gulden) aan deviezen hebben achtergelaten, ziedaar de officiële cijfers voor het Italiaanse vreemdelingenverkeer, de „belangrijkste exportindustrie" van het land. Het zijn heel mooie cijfers, ook al weten wij wel dat er onder die negen lillioen een flink aantal Zwitsers en Oostenrijkers zijn, die niet als toeristen moeten worden beschouwd, omdat zij de grens overkomen sommigen zelfs dagelijks voor het afdoen van hun zaken of voor werkzaamheden in de Italiaanse stadjes en dorpen in het grensgebied. Maar dat Italië een toeristenland is van de allereerste orde, staat toch wel vast. Het drukste vooroorlogse jaar, 1937, is met twee millioen grensoverschrij dingen geslagen. FAMILIEBERICHTEN, ontleend aan andere bladen: Bevallen: HamburgerKahn, d„ Am sterdam; DammermanSnijders, d.. Oosterbeek. Gehuwd: N. C Kist en H. M. Korthof, Amsterdam; L. J. V. Rieter en V. E. M. Brouwers, Venlo; A. N. A. J. Rubbens en A. M. Koopmans. Antwerpen. Overleden; S MeyerPhilips, v., 87 J., Bloemendaal; H. J Wie-ssing, m.. 66 j„ Nijmegen; J. L E. de Calavon—Benfer, v76 j.. Amsterdam. En toch ls niet alles zoals de Italia nen het graag zouden willen hebben Het aantal overnachtingen in hotels is ge ringer dan in 1937, omdat de manier van reizen sterk veranderd is. ANDERE REISMETHODES De alleen reizende toerist is bijna een uitzondering geworden. Steeds meer komen de „karavanen" in trek die een vast reisprogram hebben, dat geen reke ning kan houden met persoonlijke voor liefde der reizigers, meestal de kleinere plaatsen overslaat en om economische redenen, het aantal dagen verblijf in den vreemde bekort. Venetië, Florence, Rome. Napels, Capri, Taormina, de gro te trekpleisters van Italië hebben geen klagen of juister klagen alleen over ge brek aan hotels, maar de mooie stadjes in Toskane en Umbrie: Lucca, Pisa, Or- vieto, zelfs Sienna en Perugia, worden vaak overgeslagen of door reizigers per touringcar in een uur of twee bekeken, terwijl vroeger de toeristen er twee of meer dagen bleven. De belangstelling van de hedendaagse bezoekers is anders gericht en stellig oppervlakkig. Vaak zoeken zij in Italië dingen, die het land nu eenmaal niet kan bieden, en hebben weinig oog voor de rijke musea, de ruines uit de Romeinse oudheid en de m kunstschatten overrijke kerken. PERS TRAD OP ALS ADVISEUR Een man met veel inzicht in deze kwesties van vreemdelingenverkeer, dr Berretta, voorzitter van de provinciale VVV voor de provincie Varese, is twee jaar geleden op de gedachte gekomen bij de verkeerswerving de raad in te winnen van de Ders. Verleden jaar is een aantal Italiaanse journalisten te Varese bijeengekomen en dit jaar heeft men een dertigtal leden van de buiten landse pers waaronder drie Nederlan ders gevraagd. De opzet van di kleine congres was uitstekend en het lijkt ons nuttig er wat meer over te zeg gen, omdat wij overtuigd zijn dat iets dergelijks ook voor ons land zijn nut zou kunnen hebben. Enkele weken tevo ren ontvingen de deelemers het verzoek te willen antwoorden op twee vragen: op welke wijze meent U dat de pers het toerisme kan helpen bevorderen? Kunt U enig voorstel doen waarmee wordt te gemoetgekomen aan verlangens of voor zien in klachten van uw landgenoten? Op die vragen heeft ieder naar beste weten geantwoord en dr Berretta had uit die antwoorden een uitstekend rapport opgemaakt, dat als leidraad diende bij de besprekingen Journalisten in het buitenland ko men natuurlijk nog al eens in aanra king met toeristen uit hun vaderland en zij hebben beter begrip voor de op en aanmerkingen die deze maken, dan de bewoners van het betrokken land zelf ooit kunnen hebben. Als dus een Duits Journalist zegt dat toeristen uit Mtlnchen of Bonn het be treuren dat geen enkel reisbureau in hun stad ook maar de minste inlichting kon verstrekken over belangrijke mani festaties als het programma van de Mi lanese Scala of de Romeinse opera, of zelfs de Florentijnse „Maggio", dan is dat een aanmaning voor de heren, die zich hier met toerisme bezighouden. En wanneer een Nederlands journalist er op wijst dat mensen uit Noordelijke lan den vaak verzot zijn op wandelingen ln de vrije natuur, ongestoord door automo bielen en skooters en er over klagen dat daar in Italië zo weinig gelegenheid toe bestaat, omdat dit land wel uitstekende autowegen bezit maar bijna geen voet paden, dan is dat een aanwijzing voor gemeentebesturen in plaatsen met veel natuurschoon. Een vrij algemene klacht was vreemdelingen zich in Italië, 's-avonds vaak vervelen, omdat er zelfs in de grote steden weinig concerten worden gege ven (en dan meestal nog 's middags) terwijl schouwburgen en zelfs bioscopen voor wie het Italiaans niet grondig kent, niets te bieden hebben. Vroeger waren er café's en restaurants met goede plaatselijke krachten, die Napolitaanse of andere liedjes zongen. Daarvan is, zelfs in Napels, vrijwel niets over. De enige muziek en zang, die men ir Italiaanse steden hoort, komt uit de ra dio. Er werd daarom aangedrongen op meer concerten, bioscopen waar films in de oorspronkelijke taal worden gege ven (alleen Rome en Milaan hebben een lokaal waar dit het geval is)balletvoor stellingen en andere vormen van toneel, waarvoor men de taal niet behoeft te kennen. Een andere, eveneens algemene klacht, betreft het oorverdovend lawaai van CONGRES VAN DESKUNDICB Zulk een congres zou een vrij au«. misch geval zijn, indien er niet voor zorgd was, dat de heren wie het onn£;. dellijk aangaat, er bij tegenwoordig o. ren. Wij noemen er enkele. De voorzit^ van de CIT (wat bij ons de ANWB die van de ENITT (onze Alg. VVV voorzitters van talruke provincie VW's, de chef van de persdienst vu buitenlandse zaken, de chef van vreem delingenverkeer bi) het nieuwe minis^ rie van toerisme, sport en toneel, hop ambtenaren van binnenlandse zaket, financien (de kwestie van prijzen speel natuurlijk een rol en die prijzen wordy mede bepaald door de belastingen op het „horecaf "-bedrijf). het hoofd van douanedienst, de directeur-generaal m de spoorwegen, een hoge functions^ van het ministerie van O. K. en W„ iu deling monumentenzorg en museumvt, zen. verder de voorzitter van de bonce van hotelhouders en van restaurant- a cafépersoneel. Dat op die wijze vruchtbare bespit- kingen kunnen worden gevoort spreekt vanzelf. Al deze heren wim het er over eens dat zij uit de opmer- kingen die de buitenlandse journals- ten hadden gemaakt, heel wat haddeo geleerd en dat is begrijpelijk: een En gels journalist weet beter hoe ijjt landgenoten Italiaanse hotels, restin- rants, treinen of zwembaden beoorde len dan een Italiaan dat ooit «du kan. DIRECTE GEVOLGD Het congres heeft al dadelijk goei» gevolgen gehad. Meer dan tot nu toe he, geval was zullen de musea en de dar- bij eventueel behorende tuinen 's-avonii voor het publiek worden opengesteld a zelfs gratis. Dit is ongetwijfeld een grote attractie. Een wandeling door het zeer veel smaak verlichtte Capitolljiise museum te Rome, reeds sedert twee jur op Zaterdagavond toegankelijk, ls ea waar genot. Van nu af Is te Rome bijna iedm avond één der musea open. Als nut bedenkt dat niets belangrijker ls dan de toerist ook 's-avonds bezig te hou den, omdat dit de enige manier ii waarop de vier of vijf dagen verblijf In Italië ,die nu het gemiddelde zijn. kunnen worden verlengd tot zes ol zeven dagen een toename van het vreemdelingenverkeer met 50 prof Ml dan moet gezegd, dat het conpts reeds een eerste belangrijke vnxM beeft gedragen. Schuldig bevonden aan zes doden en zeven gewonden De Nederlandse vrachtautochauffeur Dirk de Baat is gisteren te Koblenz in een revtsieprocedure tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens dood en letsel door schuld. De 25-jarige De Baat beeft op 24 October 1953 met zijn vrachtauto in Duitsland een ernstig verkeersongeluk veroorzaakt, waarbU zes personen om het leven zijn gekomen en zeven gewond. De bus zelf, eigendom van een garage K Murmerwoude. brandde geheel uit. Chauffeur Tolma raakte daarbij danlj overstuur. De passagiers werden later in a nacht opgehaald door een andere bust: zijn daarin behouden thuisgebracht. Geen slachtoffers In de afgelopen nacht is een bus met dieselmotor, die met een 45-tal passa giers uit de buurt van Dokkum na een dagtocht naar Amsterdam terugkeerde naar Friesland, kort na één uur door nog onbekende oorzaak rijdende in brand geraakt en geheel verwoest. Gelukkig kondigde het vuur zich tijdig door rookontwikkeling en een sterke reuk aan In de bus, die op dat moment het midden van de Afsluitdijk gepas seerd was en juist op het Friese gedeelte reed onder Breezanddijk teen haventje langs de dijk), bemerkten de 25-Jarlge chauffeur Gerben Tolma uit Rinsuma- geest en enkele passagiers het onraad. De chauffeur hier onmiddellijk stil, stapte de bus uit en opende de motor kap. Het was al te laat. Onder de kap begonnen de vlammen omhoog te slian. Onmiddellijk verlieten alle passagiers de bus. Geen van hen liep enig letsel op. NAGEKOMEN SCHEEPSBERICHTE! Colombo Curacao Crania (t) 26 nm. v. Balboa n. BrUtua Delfshaven 26 nn. v. Santos n. St Vla cent KV Dongedlfk 27 te R'dam Katelysla (t) 26 v. Pta Cardon n. Engelul Kellla (t) 26 v. R'dam n. Singapore I Maasdam 26 nm. v. Southampton n. NW York Macuba (t) 26 te R'dam Prins Willem 2 26 te R'dam Slieratan (t) 27 te Philadelphia Stad Dordrecht 27 te R'dam De CITROËN RX-28-96, zwart, 4-deurs, is van G. Nauta te Leiden en F. M. H. Högemann te Amsterdam. Houder gelieve onmiddellijk op te bellen 25362 te Lelden. Chassisnummer 165678. Motornummer AQ 06750. Gevraagd JONGEN plm. 16 jaar, met interesse voor lijnfotografie, etc. Ook zij, die reeds ervaring in dit vak hebben, kunnen solliciteren onder No. 1984 aan het Bur. van dit Blad. Adverteert in dit blad tlm 3 Sopt. - Rotterdam Werkdagen 10-24 uur. Enlrée f. 2.25. Kinderen tol 14 jaar f. 0.60 Neem één Snipperdag/Vacantiedag voor E 55 Inlichlingan Groepsbezoek: Bureau E 55, Rotterdam, Tol. 119160 Het hoogste West-Duitse gerechtshof voor strafzaken had revisie gelast van het eerste vonnis tegen De Baat (een jaar gevangenisstraf wegens dood en letsel door schuld en het in het gevaar brengen van het verkeer door nalatig heid) dat in Maart 1954 was gewezen. Het gerechtshof bepaalde, dat de veroor deling wegens het in gevaar brengen van het verkeer diende te vervallen. De president van de arrondissements rechtbank te Koblenz, Kind, heeft gis teren nogmaals de nadruk gelegd op de grove nalatigheid van de chauffeur en de gevolgen daarvan. Hij zag daarom geen aanleiding om de strafmaat te verkleinen. Overigens werd bij de behandeling in revisie afgezien van intrekking van het rijbewijs en werden de kosten van de re visie-behandeling tot een derde beperkt. De verdediger van De Baat. dr Or- mond. wees in zijn pleidooien op de on laakbare persoonlijkheid van verdachte, die het slachtoffer van het falen van een apparaat is geworden. HOGER BEROEP De Baat heeft Inmiddels besloten op nieuw in hoger beroep te gaan. Dit deel- i de de verdediger mede. Ormond had een voorwaardelijke straf van negen maanden gevraagd. De Baat zei na afloop van de zitting mistroostig: „Ik had zo gehoopt op een geringere straf." Gisteravond is hij naar zyn I woonplaats in Nederland, Streefkerk, te ruggekeerd. Aangeboden: winkel met zij- en achterkamer, plaats enz. Boven: suite en slaapkamer, keuken, zolder, centrum stad. I Te ruilen voor woonhuis met 2 a 3 kamers. Brieven Bureau van dit Blad No. 5677a I -PTT- TELEFOONDISTRICT 's-GRAVENHAGE meisjes t beroep van telefoniste voelen. Leeftijd: Boven het salaris, dat afhankelijk ls van de leeftijd, wordt In de daarvoor in aanmerking komende gevallen een pensiontoelage en/of reiskostenvergoeding verstrekt. Mondelinge sollicitaties dagel. van 10 tot 12 of 14 tot 16 uur ('s Zaterdags 9 tot 11.30 uur) aan het adres Torenstr. 19 te 's-Gravenhage. i zaak leeft tot 35 Jr. Alleen eerttlj gemeende brieven, liefst n» foto onder no. 7110 Adv. Bui Geurst Co., J. Hendrik# 72, Den Haag. BAKFIETSEN te koop te boor GEBR HUISMAN, Levendaal 76 Tel Secretaresse Schoeversdiploma en pub"' clteit, 2-Jarig verblijf buiten land (Zwitserl., Duitsl., E"?1 zoekt een haar passend» werkkring, omg. Leiden Brieven aan het Bureau vtf dit Blad onder No. 2028

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4