De kwestie der „verwisselde" babies STADSNIEUWS WAT LEZERS SCHRIJVEN 94ste Jaargang Woensdag 27 Juli 1955 Tweede Blad No. 28585 Met verwondering en stijgende afkeer heb ik kennis genomen van de publica- Jjoe in een deel van de Nederlandse pers 'ygj. een vermoedelijke verwisseling van ,wee pasgeboren babies in het Leids Academisch Ziekenhuis, welke thans vermoede gebeurtenis ongeveer 23 jaar celeden zou hebben plaats gevonden. Het schijnt dat drie en twintig jaar celeden een in het Academisch Zieken huis te Leiden geboren baby door een verwisseling ten onrechte is opgevoed in een Leids gezin in plaats van in een Kynsburgs, terwijl ook het omgekeerde het geval was. Hoewel het onwaarsohynlyk lijkt, dat na 23 jaar deze thans vermoede ver- t i-jsseling onomsJ-rtelijk kan worden aangetoond, wil ik mijn critiek op de i sensationele publicaties omtrent dit .vrmoeden gronden op een eventueele juistheid van dit vermoeden. Indien het vermoeden onjuist blijkt, of niet als juist kan worden bewezen, ook door I wetenschappelijk en gerechtelijk onder zoek komen nog talloze argumenten m.i. dit betoog sterken. In dat geval zou echter een aanval op deze sensationele I schrijverij volkomen overbodig zijn. De I uitkomst van een dergelijk onderzoek zou zelf een vonnis daarover inhouden. Gaan wij dus uit van de mogelijkheid, dat inderdaad een verwisseling heeft plaats gevonden Ik vraag mij af welk belang er in dat eeval mee gediend is, dat iets dergelijks tot een bevrediging van publieke sensa- tiezuoht wordt opgeschroefd. Een verwisseling ails deze is afschu- donder ook maar iets te kort te doen aan de waarde van de opvoeding door I de respectievelijke ouders en aan de I kwaliteiten van de kinderen, die dan i blijkbaar- in een verkeerd milieu zijn opgevoed, moet het voor een echte moeder vreemd genoeg maar waar, meer nog dan voor de vader schrij nend zijn tot de ontdekking te komen, dat haar bloedeigen kind door anderen is grootgebracht. Even sohrijnend zal het echter zijn, een opgevoed kind na 23 jaar, wanneer het de volwassenheid heeft bereikt, er kend te zien als een kind van een andere moeder. Onder dergelijke omstandigheden be tekent een eventuele verwisseling van de kinderen als pasgeboren babies een dermate afschuwelijke gebeurtenis op zuiver persoonlijk terrein, dat inmenging van buitenstaanders, een oordeel van buitenstaanders en een beoordeling door buitenstaanders van een dergelijk geval zeer onkies genoemd moet worden. Hier zijn persoonlijke aangelegenheden aan de orde, die in een zuiver persoonlijke, interne sfeer tot een oplossing moeten worden gebracht, en iedere beïnvloeding door een onbelanghebbend en sleohts op sensatiebelust publiek van krantenlezers is als een ongepaste inmenging in deze persoonlijke sfeer ten krachtigste te veroordelen. Het staat voor mij vast, dat met pu blicatie van deze gebeurtenis geen enkel belang van de direct betrokkenen wordt gediend. Zelfs de juridische consequen ties, die eventueel in een dergelijk geval voor de betrokkenen van belang zouden kunnen zijn, worden in geen enkele mate beïnvloed door publicatie van het geval voor een niet-belanghebbende lezerspu bliek, laat staan door een sensationele vorm van publicatie als in de afgelopen week het geval is geweest. Resten als enige twee verdere doel einden van publicatie het voldoen aan de sensatiezucht van de lezers en het aan de kaak stellen van een fout ten einde de falende instantie te treffen of teneinde maatregelen te stimuleren, dat een dergelijke (op menselijk niveau be keken) afschuwelijke fout in de toekomst wordt voorkomen. Het eerstgenoemde argument (voldoen aan sensatiezucht) wil ik buiten be schouwing laten. Blijft over het aan de kaak stellen van een begane fout. Moet die fout In het publiek aan de kaak worden gesteld? Welk belang is daarmede gediend? Is de schade, die daardoor wordt aangericht, niet veel groter dan het eventueel te bereiken voordeel? Gelukkig biedt onze wetgeving moge lijkheden te over om tot een correctie van een fout als deze te komen, zonder dat daartoe krantenpubliciteit nodig is. Het aan de kaak stollen kan dus alleen tot doel hebben, de verantwoordelijken hun verantwoording bewust te doen worden. Dit laatste is nu lijkt my op goede gronden volledig overbodig. In een geval als dit zouden slechts enkelen van bepaalde groepen mede werkers van het Academisch Ziekenhuis verantwoordelijk kunnen zijn: de ver antwoordelijke arts, diens medisohe medewerkers en de verpleegsters. Het lijkt my in geen enkel opzicht op de weg van de pers te liggen zich deze verantwoordelijkheid toe kennen. Ons land is in de gehele wereld bekend om zijn bovenmiddelmatige, zelfs unieke zorg voor de volksgezondheid. Voor een deel moge hieraan de spreekwoordelyke 'door medici gegrondveste) zindelijkheid ten grondslag liggen, voor het belang rijkste deel is dit het gevolg van de uit stekende medische zorgen, waarvan ons volk de baten geniet. Zowel practyk als burgerlijke stand van leiden geboren. „9arolus Willem, zn van h. W. v. d. Meii en H. v. Venetiën; Willem, zn van Pracht en J Wltteman; Jacoba Ca- tnarina. dr van D Knetsch en A. Hooee- D°wn: Ronald .zn van M. Solro en P. F. Looi; Miranda Loetitia Eleonora. dr van P. P. Nleboer en V. E. de Haan; jneodora Maria dr van C. L. de Boer en vale; Adriana Maria, dr van C. L. de «oer en J. Vale: Cornells zn van C. On- water en M. v. Duiivenboden; Marea- retha Maria, dr van C A. v. Ruiven en A- M. v. Vliet. ondertrouwd. H. W. Alferink en M. A. H. Faes; N. Masurei en M. A. Mulder: J Vis en T. Wrlff. M11 H. C. Hosrervorst en C. T. J. m r ."Ld® Lange en H. van Saarloos; o j Kaanders en A. B Schoon: N. v d. Plulim en O. V Y. Zandvoort; J. W. stoop en P. w. T van Paridon: J Bave- Jfu en m. Fasel- C. Wairata en M. v. d. «Ui: J. c. Fles en C. M J J. Overdllk: Pracht en G Koene: A. de Keizer en de Jong; a. Karman en M. v. Belkum; t*. Slmonls en P Hlllebrand. t ^«cher en H. C. E Kloprogge: L. ae Heer en C M Paddenburg. OVERLEDEN. t 9rt,Dsma. hulsvr. van Niesing. 75 Ir ra ^envoorden. hulsvr. van Van Elk. Ir; J Efcinga vrouw 63 Ir; M. W. Dub- oeaar. hulsvr. van Slerat. 48 |r; N. Ba- veiaar, man 78 ir; j. s Kolderman. ï^dnr 75 1r: A. v. d. Heemst hulsvr. v&U Schouten. 66 ir. opleiding van de Nederlandse medici worden in de gehele wereld ten voor beeld gesteld en tot voorbeeld genomen. Niet in de eerste plaats de vakkundige opleiding is hieraan debet, doch vooral de hoge plichtsopvatting en het grote verantwoordeiykheidsbesef, die de Ne derlandse artsen sieren. Dit is mede mogeiyk geworden door een voortreffelijke opleiding van de artsen, welke verzorgd wordt door de Universiteiten en in de Academische ziekenhuizen. Uiteraard moeten de aan staande artsen, voor zy zelfstandig in de practyk komen, een leerschool door maken, niet alleen theoretisch doch ook practisoh. Onder toezicht van verant woordelijke artsen krygen zij die prac- tische scholing grotendeels in de Aca demische ziekenhuizen. Niet alleen in die soholingstyd, ook later tijdens hun zelfstandigheid, maken die lerende en later zelfstandige artsen fouten, zoals ieder mens fouten maakt, U en ik niet uitgezonderd. Dank zy eohter de voor de gehele wereld unieke scholing en de uitzonderlijk hoge plichts betrachting van de verantwoordelyke artsen, wordt in ons land dit aantal vergissingen tot een minimum beperkt. Dit geldt niet alleen het verwisselen van babies, doch ook het stellen van de diagnose en het bepalen van de therapie bij zieken en de praevenitieve zorgen voor gezonden. Zou het vertrouwen in de arts en In de ziekenhuizen in ons land verloren gaan. dan verliest ons volk daarmede de eigen gezondheid. Het is dank zij het hoge peil van de Nederlandse medische wetenschap en medisohe practyk, dat dit vertrouwen bestaat en dat derhalve (en „derhalve" dient hierby nadrukke lijk te worden onderstreept) ons volk tot een der gezondste van de wereld ge rekend kan worden, inden het naar Wes terse maatstaven al niet het gezondste van alle is. Het lijkt op grond hiervan al volkomen onverantwoord, de nadruk te leggen op een eventuele fout van een van de medici, die by een bevalling in het Aca demisch Ziekenhuis faalt. Dit falen komt by hem voor zo goed als bij een volleerd en practiserend arts. Het grote leken publiek op een dergelijke fout attenderen betekent de grondslag van onze voor treffelijke volksgezondheid wegnemen. Hierdoor wordt namelyk het vertrouwen in de medische behandeling ondermynd en vooral het vertrouwen ondermynd in de Academische medische centra, die de voedingsbodem voor onze volksge zondheid vormen. Rest nog die derde groep, die actief verantwoordelijk zou kunnen zijn voor de besproken baby-verwisseling: het verplegend personeel. Wie de opofferende, zelfverloochenende arbeid van de Nederlandse verpleegsters kent, die zich steeds, door de jaren heen, eervolle opvolgsters van Florence Nigh tingale hebben getoond, zal zich wel duizend maal bedenken voor zich te dur ven veroorloven, deze arbeid aan de kaak te stellen door op een fout te wyzen. Het moet al een heel persoonlijke be schuldiging van plichtsverzaking zyn, indien deze geuit mag worden. Stelt men zich echter ten doel, een geval van baby-verwisseling openbaar te maken om een verantwoordelijke instantie of figuur te treffen, dan dient dit met naam en toenaam te geschieden, doch zulks is in dit geval niet gebeurd. Zelfs indien dat mogelyk ware, zou eerst zeer zorg vuldig moeten worden onderzocht, of hier van laakbare nonchalance sprake was, of van een menselijke fout, zoals die niemand vreemd is. En zelfs in het ergste geval lijkt het naar myn stellige overtuiging niet ge rechtvaardigd, door sensationele publi caties als in de afgelopen week deze beschuldiging te onderstrepen. Ons volk en in de eerste plaats de pers dient niet te vergeten, dat wU wel uitermate weinig waardering tonen voor de zelfopoffering, die ons verpleeg sterscorps zich getroost. Tot beschamens toe moet een beroep op liefdadigheid worden gedaan om voor de practijk te oud geworden verpleegsters aan een re- delyk minimumbestaan te helpen, tot besohamens toe moet een beroep op idealisme en zelfverloochening in plaats van op menselyke erkenning worden ge daan. om te voorzien in de sohrynende tekorten aan verplegend personeel. Al leen de heel sterken van de vrouwelyke jeugd aanvaarden die taak in dienst vac de medemens. Het is diep treurig, dat uiteindeiyk door dergelyke krantenpublicaties aan dit verpleegsterscorps onrecht wordt aangedaan. Tenslotte nog een enkel woord over de algemeen menselyke consequenties van publicaties als deze. Hebben de verant woordelijke journalisten geen ogenblik overwogen, hoe geestelyk minder sterke moeders zich moeten voelen, die in de afgelopen jaren in een ziekenhuis een kind ter wereld brachten, of zy die van de onschatbare hulp van een ziekenhuis met zyn deskundige staf hulp verwach ten by een bevalling? Hebben zij niet overwogen, dat al zou het sleohts een enkel, héél enkel geval betreffen eer. door dergelijke publicaties veroorzaakte onzekerheid een funest gevolg kan heb ben voor het verdere leven van moeder en kind, dat hiendoor conflicten kunnen ontstaan, die een veel wijdere maat schappelijke draagwyite hebben? Ik kan werkelijk, hoezeer ik het ook getracht heb, geen motief vinden, dat publicatie van deze aangelegenheid anders dan in onopvallende vorm ook maar enigszins zou rechtvaardigen. W. E. DE RUITER Oegstgeest, 27 Juli '55. Naschrift van de Redactie Wij heb ben gemeend aan het verzoek tot op name van bovenstaand schryven te kunnen voldoen, omdat het zich ont houdt van de vermelding van alle per sonalia, waartegen wy juist in verband met het hypothetische karakter der ver wisseling beroepshalve bezwaren hebben gekoesterd. Overigens aarzelen wy niet te verkla ren dat wij deze reactie van lezerszijde met instemming publiceren, omdat de hierin tot uitdrukking gebrachte beden kingen voortspruiten uit dezelfde over wegingen en motieven, welke ons tot het innemen van ons vooralsnog af zijdig standpunt hebben geleid. Red. „L.D." Middenstandsexamens Voor het Middenstandsexamen zyn geslaagd: J. Dijsselbloem, Leiden; A. Edelaar, Leiden; E. E. v. Egmond, Noordwijk; G. v. Egmond, Rijnsburg; M. v. Egmond, Aarlanderveen; H. Eve- leens, Abbenes; A. v. d. Eyk. Benthui zen; C. v. d. Eykel, Rijnsburg; M. v. d. Eykel, Rynsburg; W. Eymaal, Voorhout; Th. v. d. Fits, Oud-Ade; A. Filippo, Lei den; R. Florijn, Leiden; P. Frylink, Voorschoten; G. v. Galen, Alphen ad. Rijn; P. v. d. Geer, Voorschoten; H. Geertman, Alphen a.d. Rijn; A. A. v. d. Geest, Ter Aar; B. v. d. Geest, Zoeter- woude; M. v. d. Geest, Stompwijk; A. v. Gent, Oegstgeest; N. de Gier, Zevenho ven; J. J. v. Giezen, Leiden; H. Giliams, Noordwij'k a. Zee; J. Göbel. Alphen a. d. Rijn; J. v. VeldhuvzenGoede, Lei den; J. de Graaf. Alphen a. d. Ryn; Jan de Graaf. Voorschoten; M. de Graaf. Leiderdorp; G. Gras. Wassenaar; J. v. d. Greeft, Oude Wetring; C. Griekspoor, Lisse; J. de Groot, Leiden: W. de Groot, Zoeterwoude; E. v. d. Gug- ten. Wassenaar; A. Guyt, Katwyk a. Z.; E. v. d. HaakBecker. Leiden; A. den Haan, Langeraar; C. den Haan, Lange- raar; H. den Haan, Rijnsburg; C. de Haas. Leiden: M. de Haas. Leiden; M. Haasbeek, Alphen a. d. Rijn; J. Haas noot, Katwyk a. Zee; M. Haasnoot, Kat wyk a. Zee; J, Hakkenberg, Leiden; A. Hakker, Leiden; J. v. Halteren, Alphen a. d Ryn; A. v. Harten, Ter Aar; R. Hartog, Oud-Ade; A Hartveld, Rijnsa- terwoude; D. v. d Haven, Leiden; C. Heemskerk, Warmond; C. P. Heemskerk, Rynsburg; J. Heemskerk, Rijnsburg; N. Heemskerk, Alphen axl. Ryn; H. van Hensbergen, Nieuw-Vennep; K. v Heus- den, Nieuwveen; J Heyboer, Zoeter- meer; C den Hollander. Hazerswoude; J den Hollander, Katwyk a Zee: L den Hollander. 's-Gravenhage: J Holverda, Leiden; M Holverda. Leiden; J. Hooge- veen, Hoogmade; B Hoogkamer, Wasse naar; J. G. v. HoornKeyzer. Leiden; Th. Horz, Oegstgeest; J. Huis. Lisse; H. Huisman, Leiden; J. Huls, Alphen a.d. Rijn; J. P. v. d. Hulst, Voorhout; A. Imanse, Haarlemmermeer; H. Immer- zeel. Noorden; F. de Jong, Ter Aar; H. de Jong, Leiden; H. M. de Jong, Ter Aar. Afscheid Commissaris R. J. Meyer Zoals bekend zal de heer R. J. Meyer, in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd, 1 Septembera.s. zyn functie van Commissaris van Politie neerleggen. Teneinde hem bij dit afscheid een hul- deblyk aan te bieden heeft zich onder leiding van dr mr W. Hugenholtz een Comité gevormd, dat thans op de bur- gery een beroep doet om voor dit doel een gift over te maken op giro 9200 van de Amsterdamsche Bank, bykantoor Lei den, onder vermelding: „afscheid Com missaris Meyer". Op aandringen van dit comité heeft de heer Meyer er in toegestemd, dat dit afscheid op Dinsdag 30 Augustus zal plaats vinden. CORRESPONDENTIE J. S. te L. Het bezoek aan een studio van de Radio-omroep kan uitslui tend in groepsverband plaats vinden en die>- vooraf aangevraagd te worden. De animo voor het bezoek aan een studio is momenteel zo groot, dat voor Juli en Augustus geen aanvragen meer in be handeling genomen kunnen worden. By beschikking van de minister van O., K. en W. is alsnog benoemd tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse by de verloskunde aan de Leidse Universiteit de heer H. van Loo, thans wetenschap- pelyk ambtenaar. Aan de Minister voor Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, A. C. de Bruin, werd gisterochtend in zijn Ministerie een rapport aange boden door de Commissie Bezit- spreiding. Tijdens de aanbieding: links de heer H. L. Jansen, voorzitter van de commissie, rechts Minister De Bruin. Dames-roeiploegen voor Boekarest Voor de Europese roeikampioenschap- pen (dames), die van 4 tot 7 Augustus te Boekarest zullen worden gehouden, hebben zich de volgende landen aange meld Voor de Vier met Stuurvrouw: Honga- rye, Rusland, Frankryk, Roemenië, Tsjecho Slowakije, Zuid Slavië en Ne derland (Die Ley the). Voor de Skiff: Duitsland, Oostenryk, Denemarken. Hongarije, Roemenië. Tsjecho Slowakye en Rusland. Voor de Dubbel Vier; Oostenryk, Hon- garye, Frankryk, Roemenië en Rus land. Voor de Dubbel Twee: Oostenryk, Bel gië, Hongarye, Roemenië, Tsjecho Slo wakye en Rusland. Voor de Acht: Hongarije, Roemenië, Tsjecho Slowakye en Rusland. BEZETTING VAN OOSTENRIJK OFFICIEEL GEËINDIGD Vandaag is de bezetting van Oosten rijk officieel geëindigd. De geallieerde hoge commissarissen zijn vanochtend voor het laatst bijeengekomen. Er was overweldigende beslangstelling van de zijde van het publiek, dat de politieaf- zetting om het gebouw van de geallieer de bestuursraad verbrak. Van de meeste huizen in Wenen wap perde de vlag van de Oostenrijkse repu bliek. NOORDWIJK Dodelijk ongeval op Zwarte Weg Gistermiddag omstreeks halftwee reed op de Zwarte Weg de 24-jarige winkel bediende J. Brand uit Rijswyk met zijn motorfiets in de richting Katwijk. Ach ter een uit deze richting naderende autobus van de N.Z.H.V.M. reden enkele fietsers. Een van deze wielrijders, een 29-jarige arbeider, zwenkte achter deze bus onverwachts naar een zypad, dat naar de v. d. Bergh-stichting voert. Een botsing met de motorryder was onvre- mijdelyk. De wielrijder kwam er hoe wel zyn fiets totaal vernield was heel huids vanaf, dooh de motorrijder sloeg met zijn hoofd tegen de grond en bleef bewusteloos liggen. Dokter Sohut van de v. d. Bergh- stichting verleende eerste hulp, consta teerde een 2iware hersenschudding en liet het slachtoffer naar het Acade- misoh Ziekenhuis te Leiden overbren gen, waar hy in de avonduren zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is over leden. VAN PLEZIERBOOTJE GEVALLEN EN VERDRONKEN Naar thans blykt is Maandag een ze venjarige knaap in de Z.O. Buitensingel te 's Gravenhage van een plezierbootje gevallen en verdronken. Niemand van de opvarenden van het bootje heeft ge merkt dat de knaap over boord is ge vallen, maar hy werd op een ogenblik vermist. De politie heeft geruime tyd gedregd en toen het stoffelijk overschot gevonden. WANDELSPORT Vierdaagse Op de tweede dag van de Vierdaagse van Nijmegen hebben 97 deelnemers ver stek laten gaan, zodat in de vroege mor genuren 10.419 tippelaars op mars zijn gegaan door het gebied van Maas en Waal, via Druten en het Vierdaagse- centrum Wychen. Ir J. Blackstone overleden VOORZITTER RAAD VAN BIJSTAND ACADEMISCH ZIEKENHUIS Gisteren is in alle stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van ir Joh. Black stone, oud-directeur van het departe ment van Burgerlyke Werken in het vroegere Nederlands-Indië. De heer Blakstone, die Zondag is overleden, bereikte de leeftijd van 73 jaar. Hij was geruime tijd voorzitter van de Raad van Bijstand van het Academisch Ziekenhuis alhier. De thans overledene had een grote voorliefde voor de luchtvaart. In Indië bekleedde hy de functie van regerings- commissisaris bij de KNILM, tot zijn 70ste jaar maakte hij deel uit van de raad van bestuur van de KLM, daarna werd hij commissaris van deze maat schappij. Tal van jaren is ir Blackstone voorzitter geweest van de raad van be stuur van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium. Tot zijn dood toe was hy nog lid van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, welke vereniging hem in April 1953 de zilveren medaille van de K.N.V. v. L. toe kende als erkenning voor de uitnemende diensten, aan de burgerluchtvaart be wezen. VERON HOUDT KOLDERJACHT A.s. Zondag houdt de afdeling Leiden van de Ver. voor Experimenteel Radio- Onderzoek in Nederland haar jaarlijkse kolderjacht. De start van deze jacht, waarvoor ons Blad indertyd een wissel beker beschikbaar stelde, vindt 's mid dags om één uur plaats bij de brug over de Haarlemmertrekvaart te Voorhout. LEIDS AMUSEMENTSORKEST „SYLVIA" VOOR DE RADIO Het Leids Amusementsorkest „Sylvla" o.l.v. Jan Meerpoel in een bezetting van veertig musici zal Zaterdagmid dag om kwart over twee voor de Vara (Hilversum II) een uitzending verzorgen. C. VERMEER KOSTER MARANATHA-KERK De heer C. Vermeer is benoemd tot koster van de in aanbouw zijnde Herv. Maranatha-kerk in het Morskwartier en tot concierge van het aldaar te vestigen wykcentrum. Geslaagd voor het VEV sterk stroommonteur examen te Rotterdam onze stadgenoot de heer F. W. Alfert. VOORSCHOTEN Rijkspolitie te water De groep Voorschoten van de Rijkspolitie is thans uitgerust met een sloep met buitenboord motor. In de zomermaanden zal op de Vliet en de daarin uitkomende waterin gen worden gepatrouilleerd. FEEST VOOR DE VERKEERSBRIGADIERTJES De Vereniging voor Veilig Verkeer heeft de verkeersbrigadiertjes, die weer een jaar lang hun verantwoordelyk werk zo uitstekend verricht hebben een gezellige middag aangeboden in de zaal van het Marine Opkomst Centrum. Verder werd nog een film vertoond over de verkeersbrigades in Amerika. De voorzitter van de afdeling, mr. Drossaart Bentfort heeft op deze mid dag tevens de nieuwe brigadiertjes ge ïnstalleerd, waarna van de „oude" bri gadiertjes afscheid werd genomen. In de cantine van het M.O.C. kregen de brigadiertjes een verfrissing aange boden. MARINIER OP INBREKERSPAD Een uit de cel van het vliegveld Val kenburg ontsnapte marinier maakte van zijn „afwezigheid" gebruik om in te bre ken in Wassenaar en om op de Haagweg een auto te stelen, waarmee hij naar Hilversum is gereden. Daar werd de jongeman gegrepen, maar inmiddels is hij voor de tweede maal ontsnapt en nog steeds voortvluchtig. burgerlijke stand. Geboren: Frederlke E.. dr van J. Faber en W. A. v. Bekkum; Marianne H dr van E. Th. Vrleslnea en J. J Buitelaar; Franclscus M.. zn van C. A. Douw en W. A. de Vetten: Aenes M.. dr van r. M. Faber en T Coster. Helena C. M.. dr van J. M. A. v. d. Poel en W R Giiben; Ca- tharlna P. M.. dr van F. J. M. Gussen- hoven en G. C. v. Ruiten. Ondertrouwd: Th. J C. Zonneveld en C. A. Vermeulen: J. Drop en M. Moot. Getrouwd: C. Verloop en N. C. Groo- tenboer- A. Wolfers en E G. Kris: H. v. d. Doe en»J. M. v. d. Blom; M. Splinter en J Boom: J. P. Vernee en J. van Rlln: B. W Hoitink en J M E. Jorre de St. Jorre Overleden: Hélène S. G. de Joneh. 87 Ir: R. Loeeman. 24 Ir. Als eerste van een serie van 18 mijnenvegers, welke voor rekening van de Verenigde Staten in het kader van het „Off-Shore Procure ment Programme'' in Nederland worden gebouwd, is de „Dokkum" gisterochtend te Rotterdam officieel in dienst gesteld. De bemanning neemt bezit van het schip. WARMOND Wedvlucht „Warmond" De postdui venvereniging „Warmond" organiseerde een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Vilvoorde: afstand 142 km. De duiven werden gelost om 12.40 uur met een kalme Zuidenwind. De eerste duif arri veerde om 15.05.49 uur. Uitslagen: J. de Weerd 1, 4, 10; J. Zwetsloot 2; P. v. d. Drift 3; J. Diemei 5: B. ter Beek 6; dr J. Venker 7, 9; P. 'Vogelenzang 8. In concours waren 169 duiven. Op 13 Augustus a*. organiseert de visclub „De Leede" een wedstryd voor jongens en meisjes ln de Leede. Aanvang 3 uur nam. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: H. Neuteboom 34 Jaar en H. Visbeen 32 jaar. Getrouwd: J G. Muller 30 jaar en B. P. Jansen 24 jaar. beursoverzicht LICHT VERDEELDE STEMMING, CULTURES GEVRAAGD. Amsterdam, 27 Juli De stemming ter beurze ia vandaag licht verdeeld geweest. De internationale soorten, die sinds het begin van deze maand steeds zyn gestegen, markeerden even de pas en lagen vry verwaarloosd. Voor cultures daarentegen bestond er behooriyke belangstelling en de drie leidende soorten werden in een flinke hoek vrij druk verhandeld. Niet alleen de beroepshandel, maar ook het publiek soheen wat meer vertrouwen te hebben in de toekomstige ontwikkeling al is er nog niets bekend over een nieuw te vormen regering in Indonesië. Amster dam Ruibber en HVA noteerden aan vankelijk ruim 2 punten beter, doch moesten later hiervan iets prysgeven. Het slot kwam voor beide fondsen toch nog iets boven gisteren. Verenigde Dell sloot 159V4 tegen gisteren 159%. Hoewel de internationale soorten iets lager noteerden was de ondertoon hier toch niet ongunstig. Kon. Olie had de leiding met een daling van ruim 5 punten tot 647%. Men bracht dit in verband met de lagere resultaten van de Shell Oil in het tweede kwartaal. Philips. Unilever en AKU per saldo circa 2 punten lager bij kalme handel. De scheepvaarthoek, die de laatste weken zeer vast is geweest, had vandaag van winstnemingen te ïyden. In de meeste gevallen bleven de verliezen beperkt tot 1 a 3 punten. KNSM noteerde 5 punten lager op 214%. Guldensbeleggingen blij ven verwaarloosd, waarbij investerings certificaten en de conversielening 1947 een fractie verloren. Prolongatie 2% pet. Beurs van Amsterdam Woensdag 27 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 102A 102% Grootboek obl 103% Ned. '51 3% 103% 103% Ned. '53 3% 102A 102ft Ned. '48 3% lOOH 100's 100 A 100 'H 100 A 100% Ned. '47 3% 3 101 v4 101% Dollarlng '47 3 98% 9811 Investeringscert. 3 101A 101% Ned. 62-64 3 101% 101% Indië '37 A 3 100 100 Grootboek '46 3 99% 99% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 66% 66% Nat. Handelsbank 164% 164 Ned. Handelmy 240 240 A.K.U 33974 337 451% 449% 470% 467% Wilton Feyenoord 269% 268% 347% 346% Kon Olie f.50.— 310 322 653% 647% Amst. Rubber 130 Holl. Amer lyn 232 232 Kon Ned Stoomb. 219% 211 Ned Scheepv Unie 208% 205 H.V.A 149% 150% 66 66 149% 159% Senembah 111 111 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 3 101% 101 ft Den Haag 1937 1 3.. 101 Leiden 1947 101 R'dam -37 T TIT 3t4 101% 102% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 10 Premieleningen A'dam '51 2% 141% 141% Eindhoven '54 2% lil m Enschede '54 2% lio^ 110ft Den Haag '52 I 2% 138V4 138% idem n 2% 137% 136% R'dam '52 I 2% 138% 138% idem n 2% 138% 138% Utrecht '53 2% 124% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 282% 282% Rotterd. Bank244 244 Twentsche Bank254 253 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. labr. 289 288% Kon. Ned. Grofsm. 165% 165 Rott. Droogd My 605 B 606 Tieleman en Dros.. 18 18% Zwanenb. Organon 32C 315 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 139% 135 Internatio178 176 Diversen Albert Heyn297% 298% Ned M. Walv Vrt. 86 86 Spoorwegen Dell Spoorw My. 33% 34% Amerik. fondsen Anaconda 82% 71% Shell Oil Cy71H 61% 106% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen Holl Constructie Int. Kunststoff Ind Kon. Ned Edelmet Pref wa. idem Textiel Gebr v Wyk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr 53 Ver. Touwfabrleken Wernlnk's Betonm. Vi 26/7 375 GB 385 GB 80 79% 93% 92 87 GB 87 89% 90%GB 385 OB 345 G B 350 G B 426 428 200 200% 154 B 156GB

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3