Rijnsburgs bloemenweelde 6 Aug. in Katwijk enNoordwijk Flora's kleurenpracht aan zee Eerste Rijkswet in Eerste Kamer Beperking Brits binnenlands verbruik M«t een enkel woord Politie onderzocht mogelijkheid brandstichting op Veluwe Agenda Is WOENSDAG 27 JULI Spel van bloemen en kleuren Flora's „kinderen", tendele groot gebracht, doch in ieder geval geveild in Rijnsburgs dreven, zullen zich Zaterdag 6 Augustus in een spel van bloemen, kleuren en hopelijk ook zon, presenteren aan de beide Noordzee-badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Rijnsburg, Neerlands tweede bloemenveiling, met een jaarlijkse omzet van ruim zeven millioen gulden, brengt die dag Flora's kleu ren pracht aan zee. Niet minder dan twintig praalwagens en dertig auto's, die In hun afwisselende aankleding zullen laten zien, dat ook een auto een praal wagen kan zijn, zullen op dit Rijnsburgse appèl acte de presence geven. Een kleurrijke stoet, smaakvol samengesteld door tal van vooraanstaande Neder landse bloemsierkunstenaars, artistiek s amengevoegd door de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam, zal die dag de aandacht van tienduizenden trekken. Rijnsburg, dat dit jaar voor de derde maal zulk een kleurrijk schouwspel „op stapel zet," heeft daartoe de vlotte en tevens sympathieke medewerking ont vangen van het gemeentebestuur van de beide badplaatsen en de plaatselijke VW's. Bovendien werken de gezamen lijke kwekers van Rijnsburg, Noordwijk en Oegstgeest con amore mede, terwijl ook kwekersgroepen en tal van particu lieren uit andere gemeenten hun mede werking aan dit corso hebben toegezegd. Een globale schatting geeft aan, dat zeker een 100.000 stuks gladiolen en dahlia's om van de duizenden andere bloemen maar niet te spreken nodig zullen zijn om de wagens in hun bloe- menkleed te steken. Bovendien zal niet minder van 1000 kg. draad en ijzer ver werkt moeten worden, terwijl maar liefst 400 meter stof en tule voor de kleding der dames, die een plaats op de praal wagens zullen vinden, benodigd is. Met Rijnsburg, zullen Katwijk en Noordwijk in dit bloemencorso dan ook zeker goed voor de dag komen. Naar men ons ver zekerde zal de bloemsierkunst bij dit corso op de voorgrond staan, hetgeen ongetwijfeld de schoonheid van de bloem ten goede komt. Met name op het gebied van de luxe wagens (de auto's) heeft men gebroken met een sinds ja renlang gevolgde gewoonte van bloem schikkunst. Gaf deze versiering in het verleden veel eentonigheid te zien, het streven van de heer Kiersch is er dit maal op gericht om te breken met het min of meer klassieke model. Zo mogelijk iedere auto een praalwagen, is hierbij zijn opzet. ZES MUZIEKCORPSEN Dit jaar is ook een uitbreiding gege ven aan het muzikale element in de stoet. Niet minder dan zes muziekcorp sen, t.w. Concordia uit Leiden, Excelsior uit Boskoop, Echo der Duinen uit Noordwijk, Crescendo uit Sassenheim, Wilhelmina uit Rijnsburg en UNI uit Katwijk, zullen hun muzikale klanken over Flora's kinderen uitstrooien. RUIM VIER UUR ONDERWEG De circa twee km. lange, kleurrijke stoet vertrekt die dag om één uur uit Rijnsburg Flora-veiling. Tegen half drie zal Flora's kleurenpracht op de boule vard te Katwijk aan Zee arriveren, ter wijl om ongeveer vier uur de Noordwijkse boulevard wordt bereikt. BATAILLE DES FLEURS Ook ditmaal ligt het in de bedoeling om tijdens het voorbijtrekken van het corso ter hoogte van Ruis ter Duin een vreedzame bloemenslag: „Bataille des Fleurs," te leveren. Turnsters van de Noordwijkse Gymnastiekver. D W.S. zul len daartoe bloemrijke „projectielen" te gen een geringe prijs te koop aanbieden. VERLICHT CORSO IN KATWIJK 's-Avonds om negen uur krijgt Katwijk een reprise van het corso, doch dan ver licht. Dank zij de medewerking van vei ling Flora kon een nieuwe verlichtings installatie worden aangeschaft, waar door het mogelijk zal zijn de praalwa gens om te toveren in een sprookje van bloemen, licht en gTatie. DUIZENDEN ANJERS Reeds enkele dagen tevoren zullen duizenden anjers beschikbaar gesteld door de Kring van Nederlandse Bloe menveilingen, aan badgasten gratis ter hand worden gesteld. Een bloemrijke geste voor een even bloemrijk evene ment, dat Rijnsburg, Katwijk en Noord wijk op Zaterdag 6 Augustus te wachten staat. Kerkelijk Leven Ned. Hetv. Kerk Beroepen te Nuenen G Griffioen, vlc. te Markelo, die bedankte voor Nigtevecht (toez.) Aangenomen naar Amsterdam-C (varende gemeente) J. J. H. v. d. Ree te Amsterdam-W. Bedankt voor Lochem N. Immink te Nljehorne; voor St. Maartensdijk J. v. Vliet te Zetten-Andeïst; voor RlJssen K. v. d. Pol te Veenendaal. Geref. Kerken Beroepen te Oosterend (Texel) R. Strijker te Lichtenvoorde. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Be roepen te Rotterdam-Charlois G. Zomer te Vrouwenpolder. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Heerenveen J. Brandsma, cand. te Sneek. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Mussel J. J. Rebel. cand. te Rotterdam. Doopsgezinde Broederschap Aangeno men naar Den Helder da J. M. Eelman te Winterswijk. INTERNATIONALE RAAD VAN CHRISTELIJKE KERKEN Gisteren is op Schiphol aangekomen de president van de Internationale Raad van Christelijke kerken, dr Carl Mac Intire. Vandaag is hij weer vertrokken naar Zweden waar hij een conferentie zal presideren van deze raad. Deze con ferentie heeft als thema: „De bood schap van de Bijbel in de hedendaagse wereld". Men zal van 31 Juli tot 7 Au gustus bijeen zijn in Jönköping. Van 18 tot 23 Augustus zal de Raad een conferentie houden in Bethlehem. Daaraan zullen de kerkelijke vertegen woordigers van 9 Arabische landen deel nemen. Internationale tin-overeenkomst (Van onze parlementaire redacteur) Voor het eerst verschenen gister middag in de Eerste Kamer de gevol- machtige Ministers van Suriname en de Antillen, de heren mr R. H. Pos en mr N. Debrot, omdat na de vestiging van het nieuwe Koninkrijk, waarin Suriname en de Antillen niet langer als koloniën, maar als gelijkwaardige delen zijn opgenomen, de eerste wet voor het gehele nieuwe Koninkrijk werd behandeld, namelijk de goed keuring van de internationale tin-over eenkomst tot regeling van de productie en de prijzen. Voorzitter Jonkman heette de heren welkom, waarbij hij opmerkte dat de samenwerking tussen Nederland, Suri- Gelukwens van Koningin Juliana aan Polen Koningin Juliana heeft aan de Poolse president A. Sawadzki een gelukwens gezonden in verband met de Poolse na tionale herdenkingsdag en deze verge zeld doen gaan van „welgemeende goede wensen voor de Poolse welvaart". Dit werd medegedeeld door Radio- Warschau. Felicitaties waren eveneens binnengekomen van Koning Boudewijn van België, de Zwitserse president Max Petitpierre en president Juan Peron van Argentinië. Een model van één der twintig praalwagens, welke Flora's kleu renpracht naar zee zullen brengen. Foto L.D. Van Vliet 3 Jaar geleden stierf Eva Peron Défilé van 30.000 Argentijnen In Argentinië ls gisteren de derde verjaardag van de dood van Eva Pe ron, de echtgenote van president Pe ron, gehouden. Het was een dag van nationale rouw. In de hoofdstad, Buenos Aires, heb ben afvaardigingen van de wapens der strijdkrachten, het parlement, de vak verenigingen, organisaties van ambte naren en sociale en culturele instellin gen kransen gelegd bij het monument van Eva Peron. die zich voor het ge bouw van de vakbond bevindt. De Senaat kwam in buitengewone ver gadering bijeen, om hulde te brengen aan de „geestelijke leidster van Argen tinië". In andere steden zijn gelijksoor tige plechtigheden gehouden. Restau rants, bioscopen en theaters waren ge sloten. Het werk lag stil en alleen de openbare diensten van essentieel belang f unction neerden. President Peron en leden van het ka binet hebben voor het gebouw van het Algemeen Vakverbond het hoogtepunt van de herdenking van Eva Perons over lijden bijgewoond. Om vijf voor halfnegen werd door een hoornsignaal van twee grenadiers het tijdstip van het overlijden aange geven waarop de menigte een minuut stilte ln acht nam. Vervolgens trokken dertigduizend per sonen, zonder vlaggen of emblemen, maar met een portret van „Evita", zwij gend door de stad Alleen toen zij de tribune van president Peron passeerden werden kreten gehoord als: „Verslap nu niet, mijnheer de president" en „Laat de vliegtuigen nu maar komen" In de bar van het hoofdbureau van de Nationalistische Partij zijn twee brand bommen ontdekt Een er van ontplofte en veroorzaakte enige schade. Portretten en eigendommen van de Peronistische partij zijn volgens de po litie in vijf plaatsen van de provincie Buenos Aires met teer en verf besmeurd. flngez. Med.-Adv.) 'n Hens beeft eigenlijk geen leven met dat brandend maagznur... Maar Bennies brengen uitkomst I Zo lang 't niet opkwam, was de dreiging er toch en zo was er dan, zelfs zonder enige aanwijzing, van eten al geen sprake meer. Maarkomt 't eenmaal zo ver, dan is ook de meest snerpende zuurbrand (U kent dat) met een of twee Rennies bezworen. Die doven het vuur en stillen de pijn. Radicaal 'n Heerlijk veilig gevoel zo'n paar Rennies op zak - bij voorbaat. Altijd bij de hand en als de nood aan de man komt, on middellijk baatWaarom zou U ze niet bij U steken name en de Antillen geschiedt op voet van gelijkwaardigheid, hoewel zij onge lijke grootheden zijn. De heer Pos noem de in zijn antwoord de gelijkwaardig heid de ziel van de samenwerking en de heer Debrot zag daarin de beste basis voor het streven naar zelfstandigheid der Rijksdelen en tevens naar eenheid. Over de internationale tin- overeen komst werd overigens niets gezegd. Het wetsontwerp werd met algemene stem men aangenomen. Hatta geen formateur Vice-president Hatta heeft tijdens een pauze in het overleg met de politieke partijen verklaard, dat het voor hem uit gesloten is als Kabinetsformateur op te treden, omdat hij niet zichzelf kan be noemen. Hij zoekt thans een formateur en hoopt binnenkort er een te kunnen aanwijzen, in overleg met de fracties en partijen. Het is thans nog te vroeg voor conclusies. Hatta zeide wel te hopen, dat het niet nodig zal zijn een tweede maal de partijen te raadplegen. Verhoogde ivelvaart? Verlaten kleren bij liet water, MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 26 Juili. De Boskoopse bloemenveiling. Rozen, gr.bloemig 20 stuks: Duisburg 60—110 Mad. Butterfly 80—90, Better Times 70—1.50, Cath. Peohthold 36. Vierlanden 90'150, Ge mengde rozen 1520 Babyrozen 10 6tuks Sweetheart 2746. White Sweetheart 53. Else Poulsen 1926. Diversen per bos: Clematis Dunrandli 95. Lathyrus ln kleu ren 8'11. Phlox wit 1120. Lelies 65. Llatrix 21—34. KATWIJK AAN DEN RIJN. 26 Juli. Groenteveiling. Bloemkool A 2035. id. B 1221. id. C 813, waspeen A 8.50 20. idem B 3044. bospeen 1533. sla 4.605.60, andijvie 66.10. doperwten 4647. blauwschokkers 4345. aard beien 1128, kruisbessen 49SI, sel derie 3.206.40 uien 1114.10, aardap pelen-bonken 14>17 Idem grote 1517, idem drielingen 68 idem kriel 23. RIJNSBURG 27 Juli. Veiling Flora. Gladiolen: Sneeuwprinses 200300, Strauss 330—600. Pierson 200—250. G. Dusth 250400. White Herald 300430, Convillv 250100 Oharm 200—250. Zin nia 80110, Centaurea 4080. Pel Go- detta 260350 Helicopse 100350 alles p. 100. Kop Godetia 10—20, Flox 15—24, Gele Margriet 613 Stroobloemen Ro- dante 814. Static 2540. Distel ge mengd 2535 alles p. bos. Achillia 100 140 per 100. TER AAR. 26 Juli Augurken: filn 0.89 filnbasterd 0.60 basterd 0.40. grof A 0.33 .35. grof 1 0.20—0.26. CD 0.140.16. Geen sprake van financiële crisis Tijdens het gisteren gehouden Lagerhuisdebat over de jongste maatregelen ter beknotting van het binnenlandse verbruik heeft de kanselier van de schat kist Richard Butler, ontkend dat er sprake is van een financiële crisis in Engeland. Hij gaf ook de verzekering, dat de invoer niet zal worden beperkt, omdat dit tegenmaatregelen zou uitlokken, leidende tot vermindering van de export. In het stampvolle Lagerhuis heerste de sfeer van een begrotingsdag. De ka pitaalbeleggingen op het gebied van de mijnen, de atoomenergie en de spoorwe gen zullen worden gehandhaafd, zeide Butler. Dat zal ook het geval zijn met het volume van de woningbouw, dat vastgesteld blijft op een jaarprogram van 300.000 woningen. Er was echter sprake van uitbreiding, welke nu echter blijkbaar niet doorgaat. Reeds aangekondigde plannen voor de bouw van scholen en ziekenhuizen wor den evenmin aangetast door de nieuwe regeringsrestricties. De uitvoering van nieuwe bouwobjecten op velerlei gebied zaü echter worden uitgesteld. Butlers zelfvertrouwen blijft onge schokt. Hij zeide, dat de maatregelen het verbroken evenwicht tussen import en export zullen herstellen. FELLE AANVAL VAN GAITSKELL Namens de oppositie beschuldigde Hugh Gaitskell in een felle aanval Butler ervan dat hij tijdens de ver kiezingscampagne het Engelse volk inzake de economische positie heeft misleid. Inflatie was z.i. bewust be vorderd om de kiezers de indruk te geven dat er grote voorspoed heerste, en dat terwijl er elders geen sprake van inflatie was. Het tekort op de handelsbalans be draagt thans 455 millioen pond tegen 200 millioen in dezelfde periode van het vorige jaar. Gaitskell beschuldigde But ler er van dat hij zich verschuilde ach ter het alibi van de havenstaking, welke niet de oorzaak van de benarde finan- cieeJ-economische toestand is. Integen deel zou deze zijn teweeggebracht door dat volgens Gaitskell de regering halsstarrig vasthoudt aan de conserva- tieve-economische doctrines, alsmede aan slecht beheer. Niet kan worden ont kend. zei Gaitskell. dat lonen en prijzen elkaar spiraalsgewijze najagen. Butler gaf toe dat de havenstaking niet de enige oorzaak van de misère is, maar de staking had wel een onmiddel lijk rampzalige invloed op de export. De uitgaven dienen te worden beperkt, aldus Butler, om de kosten laag te hou den en de werkgelegenheid te handha ven. Wij kunnen geen enkel inflatie- symptoom tolereren. Gaitskell had Butler er ook van be schuldigd dat de kanselier zelf de oor zaak was geweest van geruchten over convertibiliteit, welke het pond sterling hadden verzwakt. Butler kwam hier fel tegenop en verklaarde, dat er in de O.E.E.S. in Parijs door sommige landen ongerustheid aan de dag was gelegd over de vraag wat er gebeuren zou als de Europese Betalingsunie zou worden ont bonden en een of meer Europese valuta omwisseltoaar zouden worden. (Ingez. Med.-Adv.) 0.120.17, idem E geel 0.12 alles oer kg. 1 kalm. WOERDEN. 27 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 220 oartiien. Eerste kwaliteit f. 2.17—2.24. tweede kwaliteit f. 2.07— 2.16 extra kwaliteit tot f. 2.44. Handel Het komt de laatste tijd in de gemeentelijke zwem baden in Amsterdam her haaldelijk voor. dat hoop jes kleren, hoofdzakelijk van kinderen, achterblij ven. Mag het als een be wijs van de verhoogde wel vaart gezien worden, dat deze achtergebleven kle ding gewoonlijk niet wordt teruggehaald? Zelfs is het de laatste dagen enkele keren voorgekomen dat volledige stellen kleding ln het bad achterbleven, zonder dat hiernaar door de kinderen of de ouders wordt geïnformeerd. Blijk baar trekken de kinderen dan maar in badcostuum door de stad naar huis! Uiteraard verwekken vondsten in de zwemba den na sluitingstijd tel kens enige paniek. Het personeel begint dan on middellijk het gehele bad af te dreggen, omdat de veronderstelling voor de hand ligt, dat er een kind verdronken is. Soms ko men de ouders of de kin deren pas enige dagen later naar de kleding in formeren. De directie van de zwem baden heeft thans, om al deze nodeloze enerverende opwinding te voorkomen, verzocht het bad onmid dellijk op te bellen wan neer de kinderen thuis komen met vrijwel geen of te weinig kleding BINNENLAND Wanneer de Federatie van Folkloris tische Groepen in Nederland haar eerste lustriim van 6 tot en met 13 Augustus ln Hilversum gaat vieren met een groot internaltonaal folkloristisch' festival, zul len minstens twaalf groepen uit tien verschillende landen naar radlostad komen om aan deze reeks van feesten deel te nemen. Twee Britse mijnenvegers zullen van 31 Juli tot 4 Augustus een operationeel bezoek brengen aan Schevenlngen. Het zijn HMS „Venturer" en HMS ..Thames". De gezant van Luxemburg, de heer Auguste Collart. die ln het begin van de volgende maand ons land gaat verlaten, heeft gisteravond ln zijn residentie aan de Jacob Catslaan te Den Haag afscheid ge nomen van de vele vrienden, die hij zich tijdens 22-jarlg verblijf ln ons land heeft verworven. Vier Indonesische regeringsvertegen woordigers zullen binnenkort onder auspi ciën van 't technische hulpprogramma van de „international coöperation administra tion" een bezoek van ongeveer een week aan Nederland brengen om hier een korte studie te maken van de arbeidsproducti viteit. Zij hebben dan reeds een studie ln Engeland en Amerika achter de rug. BUITENLAND In een maalderij van de Boerenbond te Merksen bij Antwerpen heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor negen arbeiders gewond werden; vier hunner verkeren ln levensgevaar. De Britse ambassadeur te Athene heeft met de Griekse minister van buiten landse zaken gesproken over de datum van de conferentie van Turkije, Griekenland en Engeland over de kwestie Cyprus, die te Londen zal worden gehouden. Volgens een woordvoerder heeft men besloten de conferentie 29 Augustus te laten beginnen, daar het Engeland niet sohikt haar eerder te houden, zoals Griekenland had ver zocht. In Contarlo (Canada) zijn door brand al 80.000 h.a. bos verloren gegaan. Elke dag breken 20 nieuwe branden uit. Het ziet er naar uit dat een deel van de 6.000 mensen, die de branden bestrijden, tot ln de herfst bezig zal zijn met het blusslngs- wenk. aangezien er meer branden uitbre ken dan men kan blussen. In het Noordelijke deel van de provincie woedden liefst 153 branden, waarvan er 33 door gebrek aan mensen en materiaal niet eens bestreden worden. In een depöt van een Parijs station ls een man om het leven gekomen door het ontploffen van een frultklst. Vier mannen werden zwaar gewond. Het schijnt dat peren ln de besloten ruimte gasvor mige zuren hadden ontwikkeld, die ont ploften toen men met zuurstof werkte om de rijping der vruohten te bespoedigen. Maandag ls te Londen ln de ouder- denn van 75 Jaar overleden admiraal Sir Percy Novle Hij heeft ln het begin van de laatste oorlog 18 maanden lang de leiding gehad van de strijd tegen de Duitse duikboten om de aanvoerweg over de Atlantische Oceaan naar de V.S. open te houden. Woensdagochtend ls uit het gebied van Osaka, Kobe, Kioto en Okajama ln Japan een krachtige aardbeving gemeld. Ruim 200 gevangenen te 8an Antonio in Texas zijn Dinsdagavond ln opstand gekomen en hebben twee étages van de gevangenis bezet. De bewakers werden met waterstralen verdreven door de oproerige gevangenen, die klagen over de slechte kwaliteit van de voeding. Verschillende verdachte omstandigheden De omstandigheid, dat bij de bos- en heidebrand op de Veluwe Dinsdag tege lijkertijd op verschillende plaatsen brandhaarden werden ontdekt, is voor de rijkspolitie te Epe aanleiding om een onderzoek in te stellen naar mogelijke kwaadwillige brandstichting. Toen na melijk de eerste vuurhaard was ontdekt in de omgeving van de Poelweg-Lange- weg werd korte tijd later, op ongeveer 1500 meter afstand bovpn de wind. een tweede vuurhaard ontdekt. De derde vuurhaard werd gevonden nog enige tijd later en wel 400- meter beneden winds van de plaats waar men toen aan het blussen was, een afstand die des kundigen te eroot a^t°n "nor versprei ding van vuur door de lucht. Een enigszins verdachte omstandig heid is voorts, dat dit reeds de derde brand in deze omgeving binnen zeer kor te tijd is. De eerste branden konden echter in de kiem worden gesmoord. De rijkspolitie te Epe heeft reeds ver schillende getuigen gehoord, tot nu toe zonder resultaat Ook een oproep van de politie, waarin de mensen, die het eer- GEEN INVRIJHEIDSSTELLING VAN JAPANSE OORLOGS MISDADIGERS De Verenigde Staten hebben na raad pleging van hun bondgenoten uit de strijd tegen Japan, waaronder Neder land. besloten niet over te gaan tot massale invrijheldsstelllng van 579 Ja panse oorlogsmisdadigers in de gevan genis Soegamo te Tokio, aldus ls van officiële zijde te Washington vernomen. De Japanners hadden aangedrongen op een gebaar van goede wil op de tien de verjaardag van de Japanse overgave ln 1945. Wel werd het te Washington mogelijk zeacht. dat maatregelen worden eeno men tot herziening van vonnissen van kleinere groepen. ste bij de brand aanwezig waren werd gevraagd zich te melden, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Er heeft zich nog niemand gemeld. WOENSDAG. Geregraoht. Openlucht-samenkomst Con tact-commissie voor evangelisatie werk. 8 uur nam. ZATERDAG Excursie „Oud-Leiden" naar Kenne- merland. (Vertrek 1 uur nam.Garen- markt). TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zo zien zy ons". 10 uur voorm.5 uur nam Zondag 15 uur nam (Tot en met 2 October) Lakenhal: Expositie tekeningen van James Ensor tot heden 1012 en 25 uur (tot 1 Augustus) BIOSCOPEN Lldo. „Ik ben er kapot van", a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Van de wal ln de sloot". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trlanon. „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Pas opval niet", a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex. „Brokkenpiloten", a.l. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „zy, die zich ver kopen". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Ryn 18, Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 31. Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8. Tel. 26274. MEESTERLIJKE NEDERLANDSE VONDST Butler noemde het door Nederland voorgestelde nieuwe clearing-systeem „een meesterlijke vondst" en verklaarde dat wanneer hierover aan het einde van de maa.nd nieuwe bijzonderheden be- kend zullen worden, er een einde zal komen aan de geruchten, welke, naar hij met spijt toegaf, schade hadden be rokkend aan het pond sterling. Een motie van afkeuring in het be leid van de regering werd tenslotte met 290 tegen 231 stemmen verwor pen. Velen betwijfelen of de exportpositie automatisch zal verbeteren door be perking van de binnenlandse afzet, omdat Engeland te kampen heeft met toenemende buitenlandse concurrentie. Er zal meer propaganda gemaakt wor den voor de export, zo wordt door de critici betoogd. DE V.S. EN HET ONTWAPENINGS- VRAAGSTUK De Amerikaanse Senaat heeft zich accoord verklaard "met het instellen van een uit twaalf leden bestaande speciale commissie, die een „volledige studie moet maken van voorstellen met betrek king tot de ontwapening en de controle op wagens voor massavernietiging". De commissie moet op 13 Januari a.s. aan de Senaat verslag uitbrengen over het voorlopige resultaat van haar bestude ring van de werkzaamheden, die de Ver enigde Staten en de Verenigde Naties op het genoemde gebied verrichten. VLUCHTELINGENPARTIJ ACHTER REGERING De pari ementsfr actie van de Weat- duitse Vluchtelingenparty, die zidh twee weken geleden uit de regeringscoalitie heeft teruggetrokken na een breuk in de partij, heeft besloten, de buiten landse politiek van de Westduitse rege ring ook verder te zullen steunen. Bondskanselier dr Adenauer heeft de overgebleven 18 leden van de fractie der Vluchtelingenparty nodig om grond wetswijzigingen er door te krygen. ITALIAANS DORP DOOR TERMIETEN BEDREIGD Het dorp Orpago by Venetië, dat door termieten wordt aangevallen, dreigt als een kaartenhuis in te storten. De bal ken van het merendeel der 400 huizen van het dorp zijn door de insecten dus danig aangevreten, dat het gevaar be staat dat zij beawijken zullen. Talrijke dorpelingen geven er dientengevolge de voorkeur aan in de open lucht te ver toeven. De tot dusver gebruikte midde len ter verdelging van insecten zijn on doeltreffend gebleken. Het ongedierte heeft zioh thans op de deuren, lijsten en sponningen geworpen. Uit Venetië zijn technici gezonden, die zullen pogen het dorp van de algehele ondergang te redden. VERKIEZINGEN IN ISRAEL De Israëliërs zijn gisteren naar de stembus getogen ter verkiezing van het derde Israëlische parlement. Meer dan een millioen Israëliërs is kiesgerechtigd. Van de 18 partijen zullen er naar ver wachting negen of tien in het nieuwe, uit één Kamer bestaande, parlement vertegenwoordigd worden. Het parle ment telt 120 leden. In Israël geldt het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging. Bij de vorige verkiezingen behaalde de gematigde arbeiderspartij van oud-pre mier Ben Goerion, de Mapai, 37,3 van het totaal aantal uitgebrachte stemmen. De rechtse algemene Zionisten kregen 20 zetels. Deze twee partijen maakten deel uit van de coalitieregering, die een maand voor de verkiezingen aftrad. Het voornaamste geschilpunt tussen de twee partijen betreft de geleide en de vrije economie. De Arabische minderheid in Israël vormt ongeveer een tiende van het kie zerscorps. De gematigde Labour partij van de gewezen premier David Ben Goerion, de Mapai, heeft volgens de eerste uitslagen de leiding. Het ziet er naar uit. aldus Reuter, dat het nieuwe parlement van een soortgelijke samenstelling als het oude zal zijn. STAKING IN BELGISCHE MIJNEN Het stakingsparool van het R.K. Vak verbond, uitgevaardigd voor de Belgi sche mijnen, is Maaudag van kracht ge worden. In de Kempen gaf een deel der arbeiders aan de stakingsoproep gehoor. Hier en daar kwam het tot kleine inci denten met de politie. De katholieke mijnwerkersorganisatie eist verhoging van lonen en kinderhij- slag. groter aandeel in de winst, een vijfdagenweek, een bijslag voor de huis vrouw in het gezin, stopzetting van de aanwerving van buitenlandse arbeiders en betere huisvesting voor de reeds aan geworven vreemdelingen. Dinsdagochtend staakten in de Kem pen ongeveer drie vijfden van de arbei ders. Men verwacht dat in sommige mij nen het werk geheel stil zal komen te liggen. Van een bus met werkwilligen werden de ruiten vernield. De politie heeft enige arrestaties verricht. Enkele honderden arbeiders uit Zuid- Limburg en Noord-Brabant moesten Dinsdagmiddag naar huis terugkeren in verband met de staking te Winterslag, Zwartberg en Eisden in de Belgische Kempen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 nur) •jA V. Stockholm onbewolkt no 2 25 28 0 Oslo onbewolkt O 2 0 Kopenhagen onbewolkt no 10 24 0 Amsterdam onbewolkt no 4 23 0 Londen zwaar bew no 4 23 0 Luxemburg half bew. nc 6 22 0 Parlis licht bew. nno 4 25 0 Bordeaux half bew w 3 28 Nice onbewolkt nw 4 27 16 Locarno zwaar bew z 18 19 12 Berlitn zwaar bew no 4 24 0. Frankfort zwaar bew. windstil 25 0 MUnohen nevel windstil 21 0 Wenen half bew nw 1 23 0 Innsbrüok nevel O 1 22 4 Rome onbewolkt windstil 32 0 Ajacclo licht bew. ono 3 29 0 Maliorca licht bew. windstil 35 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2