LEIDSCH DAGBLAD Toenadering V er.Staten-Kood China? Ter beëindiging van koude oorlog in Verre Oosten WEERBERICHT Eerste Kamer aceoord met Ideine uitbreiding Staatsloterij Noord Celebes gaat tlians eigen douanegebied instellen ■"94ste Jaargang WOENSDAG 27 JULI 19SS No. 28585 ptrattun 3. W. Henny «fdredacteur: J. Brouwer ^Hoofdredacteur. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.0.50 per week Witte*Singe> I. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie eiVaAdmlnlstratie: 2504!; Redactie: 21507 Minister Dulles bereid tot gesprek met Tsjoe-en-Lai n (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Nauwelijks is de Conferentie van Genève achter de rug, of Washington heeft zich naar het andere front van de koude oorlog k [gekeerd: het Verre Oosten. En het is vooral Senator George, de demo cratische voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse aange- i legenheden, die daarbij weer een belangrijke rol heeft gespeeld door het initiatief te nemen tot deze nieuwe fase in de politiek der Ver. Staten. vertrouwelijke boodschappen tussen Eisenhower en Neh'roe met betrekking tot de situatie in het Verre Oosten. Ver moedelijk zal hij ln de naaste toekomst opnieuw een bezoek aan Washington brengen. OOK FRANKRIJK BEREID De Franse minister van buitenlandse zaken. Antoine Pinay. heeft in de Senaat op desbetreffende vragen geantwoord, dat de Franse regering het aanknopen 7 Vier maanden geleden was het George, ,jje als een der eersten pleitte voor een ffcesprcklng der Grote Vier. Thans koos de invloedrijke senator, die op zeer vriendschappelijke voet met Dulles staat en bijna iedere week wel een keer met bem eet, andermaal een televisie-inter view als middel om zich uit te spreken voor een krachtige poging van de Ver- :pi enigde Staten om nu ook het conflict met Communistisch China in het Verre Ocsten tot een oplossing te brengen. George sprak zich daarbij uit voor een ontmoeting tussen Dulles en Tsjoe-en-Lai. Dit voorstel gaat veel verder dan de Amerikaanse autoriteiten tot dusverre hebben gewild. In zijn eerste perscon ferentie, na zijn terugkeer uit Genève iti Dulles gisteren dat hU geen directe plannen beeft inzake een ontmoeting met zijn Chinese collega. Een derge lijke ontmoeting werd echter ook niet door hem geheel uitgesloten. En de beslissing van het State Depart ment om Maandag in Genève een begin te maken met besprekingen met de Chi nezen op ambassadeurs-niveau kan de weg elfenen voor een latere conferentie tussen de ministers van buitenlandse taken. Die besprekingen zullen zich ln hoofdzaak bepalen tot 't onderwerp der gevangenen, maar „andere practische kwesties" zullen eveneens aan de orde kunnen komen. Esenhower heeft de leiders van het Congres verzekerd dat deze „practische kwesties" die van Formosa zullen sluiten of enige andere aangelegenheid waardoor nationalistisch China zou kun nen worden benadeeld, Inclusief de er kenning door de VB. van communis tisch China. Welingelichte kringen in Washing- Ion 6luiten overigens de mogelijkheid niet uit dat in Genève gesproken zal worden over staken van het vuur. De beslissing om Geneefse besprekin gen, aanvankelijk op consulair niveau, te hervatten en dan wel op thans door am bassadeurs, is het gevolg van Tsjoe-en- Lai's suggestie in Bandoeng betreffende directe onderhandelingen met de Ver enigde Staten. India. Birma en Engeland fungeerden als bemiddelaars tussen Washington en Peking. En waarnemers in Washington hjn van oordeel dat vooral India's am bassadeur Krishna Menon daarbij een belangrijke rol heeft gespeeld. Hij im mers zorgde voor de uitwisseling van Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond Veranderlijke bewolking met enkele verspreide regen- of onweersbuien. Over wegend matige wind tussen Noordoost «Noord. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). Kans op buien Het K.NM.I. deelt mede: ui?e.jfgelopen dasen heeft het weer nog voortdurend onder Invloed gestaan van langgerekte zone van hogedruk, die «cn van het zeegebied bij de Azoren via schotland en Scandinavië tot in Noord rand uitstrekt. Deze hogedrukzone in onze omgeving aanleiding tot een {^^«•atelijke luchtstroming, waarmee wtrekkelijk warme lucht werd aange voerd De temperatuur kwam echter ner gens ln ons land boven 25 graden. Dit ,nas °ok op de meeste andere plaatsen West-Europa niet het geval, alleen 'n de buurt van Oslo en in Zuid-Zweden vuL enkele graden warmer. Boven Miaden- en Zuid-Europa bevonden zich *'e storingen. Laatstgenoemde bracht m Zuid-Frankrijk en Noord-Italië tal- 'Uke regen- en onweersbuien. ten andere storing trok over Polen naar Duitsland. De wolkenvelden ervan arongen vanmorgen van het Oosten uit h»f 7>nd binnen. Hier en daar viel al eer re, atm°sfeer wordt hierdoor min- S i stabiel, zodat ook morgen de kans op nuien aanwezig is. De temperatuur zal ivf 'a!er worden, maar blijft nog op een redelijk niveau. 5?° °P: 4 56 uur; onder 20.40 uur; op; 15.58 uur; onder: uur. «oogwater te Katwijk te 9.42 en 22,16 4 Dommer bestaat alt acht pagina's van diplomatieke betrekkingen met com munistisch China bestudeert. De rege ring dacht er aan om allereerst econo mische en culturele onderhandelingen aan te knopen. Pinay zei verder, dat de erkenning van communistisch China haar oorsprong zou moeten vinden in een eensgezind besluit van alle Westelijke mogendheden. De wapenstilstand in Korea en Indo- China had bepaalde belemmeringen uit de weg geruimd en de kwestie-Formosa had aangetoond, dat problemen in het Verre Oosten niet zonder deelneming van communistisch China kunnen wor den geregeld. Maar eenzijdige actie, zo als van Engeland, dat de Chinese Volks republiek erkende, was met het ant woord. Wegens de wenselijkheid van eensgezinde actie der Westelijke mogend heden wil Frankrjjk rekening houden met Amerlka's positie, aldus Pinay. JAPAN WIL NIET De Japanse eerste-minister. Hatojama. heeft de uitnodiging van de communis- tisch-Chinese premier. Tsjoe-en-Lai. tot het zenden van een vertegenwoordiger naar Peking voor onderhandelingen over het aanknopen van normale betrekkin gen tussen de regering te Tokio en die te Peking van de hand gewezen, aldus wordt uit Tokio gemeld. Volgens Hatojama maakt het feit. dat Japan de nationalistisch-Chinese rege ring te Taipeh erkent, dergelijke onder handelingen in de onmiddellijke toe komst onmogelijk. Eerst halvelater twee series (Var parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 28 tegen 10 stemmen het wets ontwerp aangenomen, dat de mogelijkheid schept in elk der jaarlijkse vier loterijen van de staatsloterij in plaats van met vier, met zes series uit te komen, zodat het publiek meer kans heeft een lot machtig te worden en zich niet tot de zwarte markt of clandestiene loterijen hoeft te wenden. Tegen stemden A.R. en C.H.U. met uitzondering van prof. De Zwaan (C.H.U.) van onze kleinburgerlijke staatsloterij, die daardoor precies past bij onze volks aard. Een enquête onder de collecteifrs en collectrices heeft trouwens aan het licht gebracht dat het publiek aan een ander systeem geen behoefte heeft. In andere landen heeft de speelzucht veel grotere vormen aangenomen dan hier, waarschijnlijk omdat onze rustige staats loterij de speelzucht binnen zekere gren zen heeft gehouden. Door de toeneming van de bevolking en het uitvallen van particuliere loterijen, is een zwarte han del in staatsloten ontstaan en om onge wenste toestanden tegen te gaan. is nu enige uitbreiding nodig. GELEIDELIJK AAN Het is niet de bedoeling de volgende loterij direct al met twee series uit te breiden. Voorlopig wordt de uitbreiding beperkt tot een halve serie (dus tien twintigjes per nummer) en geleidelijk volgt verdere uitbreiding. Dan zal ook worden nagegaan of het aantal collec trices moet worden vergroot. PRINCIPIEEL TEGEN Prof. Diepenhorst (AR) zette uitvoe rig zijn bezwaren uiteen tegen elk kans spel, waarbij het doel van geldelijk ge win overheerst. Men roept met loterijen driften op. die niet zijn te breidelen en de massa wordt aangeraakt door een be geerte waaraan men geen weerstand kan bieden. Kansspelen verhinderen de nor male inspanning en ontspanning. Prof. Diepenhorst hekelde vooral de speel zucht ln Engeland en Italië, waar iemand plotseling millionnair kan worden. SAAI? Prof Molenaar (WD) vond onze staats loterij maar een mak en ongelofelijk saai kansspel en hij drong aan op levendiger systeem zoals van de Zwitserse interna tionale Landeslotterie, die iedere maand trekt op één dag. GEPASTE KLEINBURGERLIJKHEID Het tamme en het saaie vond Minister v. d. Kieft echter juist het aantrekkelijke Ook dit jaar zijn van heinde en ver de korven aangevoerd, om op de markt van Veenendaal gekeurd en uitgestald te worden voor de grootste bijenmarkt van Europa. Een overzicht van een onderdeel van de markt, waar de toeschou wers, voorzien van een imkerkap de inzendingen met kennersblik bekijken. Kroestsjef over Genève „Begin van vree dzame co-existentie" Op het Marx Engels-plein in Oost- Berlijn is gisteren een betoging gehou den. waaraan een menigte van honderd duizend deelnam Premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef waren de ere gasten De menigte riep „droezjba" (vriendschap). Regeringsbureaux en staatsfabrieken waren gesloten om de mensen gelegen heid te geven aan de demonstratie deel te nemen. Zij was bedoeld als hoogte punt voor het bezoek van de twee Sov jet-leiders aan Oost-Duitsland. Premier Grotewohl zeide. dat na het bereiken van overeenstemming in Genève „thans de Duitsers zelf het eens moeten worden over het geleidelijke opheffen van de scheiding tussen de twee Duitse staten". De onmiddellijke hereniging van Duits land op de conferentie van Genève was onmogelijk gemaakt, doordat kanselier Adenauer aan zijn politiek van herbe wapening vasthield. De Oostduitse Volks kamer zou in de komende dagen nieuwe voorstellen voor een hereniging van het land doen. Kroestsjef zeidc o.m., dat het belang rijkste van de conferentie van Genève de geest van samenwerking en weder zijds begrip was. „De hoop van de lan den is niet beschaamd. De conferentie van Genève heeft historische beteke nis. Het begin van het vestigen van vertrouwen op de grondslag van een vreedzaam naast elkaar voort leven van volken met verschillende sociale stelsels is in Genève gemaakt. De conferentie vormt een zeer be langrijke mijlpaal op de weg naar een blijvende vrede". Kroestsjef zei verder, dat op de con ferentie van ministers van buitenlandse zaken in October „de standpunten van beide partijen" in overweging genomen dienen te worden. Slechts dan zou over eenstemming over veiligheid en de her eniging van Duitsland bereikt kunnen worden. Volgens het Westelijke voorstel zou Duitsland gemilitariseerd worden, hetgeen vele gevaren voor de volken van Duitsland en Europa in het algemeen met zich zou brengen. Het Sovjet-voorstel voorziet in een verenigd, democratisch en vredelievend land. dat voor zichzelf een vry leven zal opbouwen en zal bijdragen tot de veilig heid van Europa, aldus de partijsecre taris. Z.K.H. Prins Bernhard. die zijn ..vleugels" verdiend heeft, toen hij tijdens de tweede Wereldoorlog bij de Britse Luchtmacht diende, heeft gisteren de afscheidsparade van de Luchtmachtcadetten in Cranwell in het Engelse graafschap Lincoln shire afgenomen, getooid in het uniform van Vice-maarschalk van de R. AF. van de Vrijwillige Reserve. Z.K.H. met officieren van de R.A.F. op het vliegveld van Cran well. Aan zonnesteek overleden De 45-jarige tuinman G. J. Ponsteln uit Oldebroek. die dezer dagen door een zonnesteek werd getroffen, is j.l. Maan dagmiddag in het Sophia ziekenhuis te Zwolle aan de gevolgen daarvan over leden. Bij zwemmen verdronken De 11-Jarige A. Neervoort uit Naarden, die in Vlaardingen logeerde, is gister middag bij het zwemmen in het open bad van het BPM-sportpark ..De vijf sluizen" aldaar verdronken. Verontrustend voor Djakarta Bijzondere in- en uitvoerheffingen, ook voor copra Begin economische desintegratie (Van onze correspondent in Djakarta) De eerste stap op de weg naar economische decentralisatie, die enige tijd geleden in Indonesië werd gezet met de oprichting van een eigen copra-fonds voor de Minahassa. is door een tweede op Celebes gevolgd. De voorlopige provinciale bestuursraad van Noord-Celebes heeft namelijk besloten, met het oog op de financiële toestand van de daerah, heffingen op import- en exportgoederen in te stellen. Dit komt neer op het vormen van een provinciaal douanegebied binnen de landsgrenzen. De maatregel is de bestuursraad van Noord-Celebes ingegeven door het besluit van de ministerraad - van de centrale regering dus - om de staatsbijdragen in de tekorten op de gewone dienst der pro vincies voor het jaar 1955 lager te stellen dan de bijdragen, in 1954 verleend. ZELFVOORZIENING De vermindering bedraagt voor Noord Celebes niet minder dan 13 procent. Voor nieuwe projecten zullen ln 1955 ln het geheel geen bijdragen worden ge geven. Om de moeilijkheden, die bij de uitvoering van de provinciale bestuurs taak door de genoemde maatregel van Djakarta zijn te verwachten, te boven te komen zal de provincie trachten zelf te voorzien in een vermeerdering van de inkomsten. Ter uitvoering van dit voornemen werd een „commissie voor de opbouw van de provincie Noord Celebes" ge vormd. welke commissie over dé in te voeren heffingen zal adviseren. Als eerste stap stelde deze commissie ;n verordening voor. waarin de tarie ven der heffingen op import- en export goederen alsmede op enkele goederen, voor locale consumptie in de provincie geproduceerd, worden vastgelegd. Zo worden alcoholhoudende dranken belast met een roepiah per fles van 600 gram, benzine met 13 sen per liter (de prijs komt daardoor op rp 2.70 per li ter!). De invoerheffing op petroleum be draagt rp 10 per drum, op cement rp 2.50 per zak. op radio's rp 50 per toestel. Van de exportartikelen wordt gedroog de vis leen belangrijk volksvoedselbe last met een procent van de plaatselijke inkoopsprijs. Op bosproducten - behal ve die welke de provinciale regering zelf exporteert - komt een heffing van vijf procent. Alle overige exportproduc- 1 procent De heffing, welke een belangrijk voor dcel voor de provincie zal opleveren, is die op de uitgevoerde copra, een van de voornaamste exportgoederen van Celebes. Zij bedraagt rp. 2.50 voor elke quintaal, welke aan het Copra- fonds wordt geleverd. Bij een gelijk blijven van de wereldmarktprijs van copra, betekent dit dus een vermin dering van de winst voor het Copra- fonds. Ook het oprichten van bedrijven wordt belast: een vergunning voor de verkoop van medicijnen gaat rp 150 kosten. Voor een ijslolie-zaak moet rp 300 worden neergelegd, voor een ijsfabriek en een limonadezaak rp 500. Een voor de bevolking eveneens direct voelbare heffing is die op bioscoop kaartjes, welke naar gelang de rang, 25 tot 50 sen per kaartje bedraagt. STAP NAAR AUTONOMIE AI met al zullen de heffingen op im port- en locale goederen natuurlijk leiden tot een verhoging van de kosten van levensonderhoud in het toch reeds met de dag duurder wordend In donesië. Zeer belangrijk ls natuurlijk ook de principiële kant van de zaak. De Minahassa heeft met de Instelling van haar eigen Copra-fonds bereikt, dat de eopra-uitvoer uit dit deel van Celebes ter beschikking komen van dit gebied. Met de vorming van een eigen douane gebied zet Noord Celebes een verder® stap op de weg der economische des integratie, een schrede verder naar de autonomie. Immers producten uit an dere delen van Indonesië zullen voort aan bü invoer in Noord Celebes aan invoerrechten onderhevig zijn. Dit moet voor Djakarta wellicht nog verontrustender zijn dan de politieke desintegeratie, waarvan de symptomen reeds lang te bespeuren zijn. OOK NEDERLANDSE BELANGEN Nederland betrekt voor millioenen gul dens copra uit Celebes. De maatregelen zyn dus ook van groot belang voor de Nederlandse copra-lmporteurs in de eerste plaats, maar daarnaast ook voor alle Nederlandse zakenlieden, die han del drijven op dit gebied. Het merk waardige feit, doet zich voor, dat geen der Indonesische bladen tot dusver van dit feit heeft melding gemaakt. Belastingvoorstellen 9 en 10 Augustus in Eerste Kanier (Van onze parlementaire redacteur) Volgens een mededeling van de voor zitter der Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, is het de bedoeling dat de Eerste Kamer op 9 en 10 Augustus de huur- en belastingvoorstellen zal be handelen. Indien de Eerste Kamer er mee aceoord gaat - en daaraan be hoeft niet te worden getwijfeld - kun nen de huurverhoging en de belasting verlaging dus op 1 September a.8. In gaan. Opa Schram wordt berooid naar huis gebracht Opa Schram, de bekende wandelaar uit Almelo, die een reis naar Lourdes had ondernomen, zal eind deze maand door een ambtenaar van het Ministe rie van Maatschappelijk Werk uit Frankrijk worden opgehaald en naar huis gebracht. Hij is vorige week ln een ziekenhuis te Lyon opgenomen, nadat de politie hem in de omgeving van deze stad in uitgeputte toestand ln een greppel had gevonden. Het wagentje, waarin h(j zijn bezittingen meevoerde, zijn papleren en zijn geld waren verdwenen. Zijn ge zondheidstoestand is op het ogenblik gunstig.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1