LEIDSCH ft DAGBLAD Hereniging van Duitsland en Veiliglieidspact |liet grootste probleem Hedenochtend laatste intiem beraad Ondanks gestegen spanning geen reden tot pessimisme „GENEVE" Mislukte poging om trein hij Zwolle te doen ontsporen Voet aan vaste bodem voor 8000 zeelieden - vluchtelingen WFfrrfrtchT r1 94ste Jaargang ZATERDAG 23 JULI 1955 No. 28582 INC J Brouw? DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2J5 pe» maand; fcO.50 per~weeR Conferentie van Genève (Van onze speciale verslaggever dr P. G. J. Korteweg) De grote stuurlui van Genève zijn Vrijdag dan wel niet vastgelopen, naar rij rijn toch - bij dood tij - in de modder geraakt. Men kan slechts afwachten of vandaag de vloed van welwillend heid weer krachtig op zal komen. Alleen in dat geval zal het gevaar van stranden geweken zijn. De Amerikanen hopen en geloven dat alles goed zal gaan, de Engelsen hopen het alleen, de Fransen zijn vrij somber en de Russen, van wie het meeste afhangt, zijn zeer gesloten geworden. Molotof toonde zich gisteren een minzaam - correcte, doch onbuigzame onderhandelaar. Vooral de ministers van buitenlandse zaken hebben het gisteren druk gehad. De staats, en regeringshoofden hadden hun tot taak gegeven een rapport uit te werken over twee punten, waarvan ieder de samenhang wel inziet: de her eniging van Duitsland en een veilig heidspact. De moeitikheid is dat de Russen de éénwording van Duitsland op de lange baan willen schuiven en af hankelijk maken van een groots veilig heidssysteem. Voorts moesten de ministers over punt van de agenda ede versohillende voor. stellen tot ontwapening) hun gedachten laten gaan. en na een summiére dis cussie van de Grote Vier over het be vorderen van contact tussen Oost en West werd ook het laatste Dunt van de agenda aan de verdere zorgen der mi nisters toevertrouwd Het kan wel haast niet anders, of de Russen moeten in Eisenhowers sen sationele voorstel over uitwisseling van landkaarten met militaire gegevens en over het fotograferen van elkanders ge. bied elementen hebben ontdekt van psychologische oorlogsvoering. De Ame rikaanse president mag hiermede dan alleen psychologische vredes-actle heb ben beoogd, sommige lieden in zijn om geving zullen het initiatief van de pre sident hebben ondersteund, omdat het de Russen in een moeilijke onderhande lingspositie zou kunnen brengen. Zo héél moeilijk is die positie daar door overigens ook weer niet geworden: de Russen kunnen gemakkelijk beweren dat Eisenhowers voorstel interessant is, doch dat het pas in beschouwing kan worden genomen als er werkelijk een begin met. ontwapening zou worden ge maakt. Door zichzelf voor te stellen als de kampioenen van ontwapening in strikte zin. kunnen de Russen Eisen howers ietwat theatrale vredesoffensief gemakkelijk pareren. Punt 3 levert dus niet de grootste moeilijkheden op. Alle plannen vooront. wapening kan men doorsturen naar de subcommissie van de Verenigde Naties die te Londen bijeen is. Punt 4 lover de bevordering van con tact en handel tussen Oost en West) liikt ook geen klip, waarop de stuurlui zullen vast raken. Met. mooie woorden kan men nu eenmaal veel moeilijkheden omzeilen. Het zijn derhalve de punten 1 en 2 van de agenda, die het werkelijke obstakel vormen. Het Westen hoopt, dat de Russen formeel zullen toegeven, dat de hereniging van Duitsland èn een veiligheidspact met elkaar samen, hangen. Als men van de Sovjet-Unie maar gedaan krijgt, dat zij bereid is simultaan aan de oplossing van beide problemen te gaan werken, zal het Westen voldaan zijn en zullen EiscD- howcr en Dulles als „geslaagde onder- GEEN mens ter wereld kan op dit ogenblik het historische belang peilen van het overleg, dat in de lijdopen week door de hoogste rege- liirgsleiders van de Grote Vier in Genève is gepleegd. Zeker, er zijn geen histori- Khe beslissingen genomen, maar nie- jand d;e zich van tevoren rekenschap beeft gegeven van de gecompliceerdheid ie problemen, welke hier aan de orde verden gesteld, had dat ook maar één ogenblik durven denken. "En zelfs ondanks de omstandigheid, i dit generlei feitelijke beslissingen wer- dea genomen, rechtvaardigt het verloop besprekingen de conclusie, dat het renltiat van de afgelopen week een poli tie! en diplomatiek succes van de eerste orde mag worden genoemd. Méér nog dan de verheugende bereid heid. welke dit overleg-op-hoog-niveau Ie eerste instantie mogelijk maakte, is er plaats voor vreugde, dankbaarheid en optimisme over en voor de geest, waarin ce besprekingen werden gevoerd en die hoopvolle perspectieven voor de naaste en verre toekomst opent. Zowel de beperkte quantiteit als de selecte qualiteit der gesprekspartners tthiep de primaire voorwaarde voor een rechtstreekse gerichtheid en een open- hartigheid als zelden of nooit tevoren op er. internationale conferentie op dit niveau vielen waar te nemen. Al is het concrete resultaat niet direct aanwijsbaar, toch is het nut der recente Geneefse besprekingen boven alle twijfel verheven ei er is ons in de afgelopen week geen enkel binnen- of buitenlands blad onder ogen gekomen, dat zich dan ook met in die geest uitliet. Ondanks het feit. dat de ogen van de gehele wereld deze week op Genève wa ren gericht en dat geen der „Grote Vier" eea stap kon verzetten, laat staan een woord spreken, zonder zich bespied te weten door een internationaal heirleger van journalisten en persfotografen hetgeen van de betrokkenen uiteraard een maximum aan diplomatieke zelfbe heersing en voorzichtigheid vergde overheerst de indruk, dat alle vier rege ringsleiders zich er terdege bewust van hebben gemaakt, dat het hier niet ging om persoonlijke of nationale successen, rnaar dat de inzet wordt gevormd door het welzijn van de wereld in de naaste toekomst en. waarschijnlijk zelfs, het voortbestaan der mensheid. ZONDER Boelganin, Eden of Faure ook maar iets te kort te willen doen, hebben we de neiging om de Ameri- «anse president Eisenhower te procla meren tot „kampioen der menselijkheid", win diep-bewogen beroep op zijn oude Bronnatter, maarschalk Zjoekof om toch te willen aanvaarden, dat de Noord- «tianttsche Verdragsorganisatie geen ™cele agressieve bedoeling heeft, doch «wier een defensief karakter draagt, liet S? dlepe 'ndruk te maken. Zyn ge- o-te betoog was niet dat van een diplo maat ot van een politicus, maar dat van rol warmvoelend mens. die uit eigen mttere ervaring weet wat een moderne "hog is en die beter misschien dan *ie ook beseft wat een toekomstige «'log kin zijn. Alleen uit die wetenschap kan men zijn voorstel verklaren tot uit- uellcg van alle strategische posities de Ver. Staten en de Sovjet-Unie f fet wederzijdse recht op luchtver- ®n -controle. Een voorstel zon- iii»i nt in de gehele wereldgeschie- I al'cen kan worden verwacht aa iemand, die in staat is zich een beeld l°™en van de verschrikkingen van in verleden èn toekomst. Een rstel bovendien, dat zonder die Wltt^51ng«AjQei<I«ï GÏE» Ro. 57055 tTelefocmj3TreCOg'en»fldnjinl5trafig: g504r£**edactled 21507 (Speciale berichtgeving). De laatste trein ZwolleAlmelo is gisteravond aan een poging om haar te laten ontsporen ontsnapt. Bij de overweg in de Marsweg, bij de Oude IJssel centrale, onder de rook van Zwolle, was een ijzeren hek op de rails gelegd. De trein denderde er echter zonder meer overheen, maar was drie kilometer verder toeh defect. Het hek was namelijk onder dc trein blijven hangen, losgeraakt en waarschijnlijk een weinig meegesleept, waardoor een luchtslang werd lrz,gerukt. In Laag-Zuthem bleef de trein staan. Een spoorman. die aan deze liin woont en tot taak heeft dit baanvak te contro leren zag de defecte trein en het onveilige signaal. Hii toog daarop op on derzoek uit en vond het kapot geraden hek. Een eindje verder, ongeveer 250 meter voorbij de plaats, waar de trein over het ijzeren hek was gereden, trof hij op de rails enige hielsstaven cn enige stukken iizer en stenen aan. De biels waren weggehaald uit een ovcreangetje. dat er ten behoeve van de boeren is gelegd. De spoorman haastte zich naar het station Zwolle om zijn bevindingen mede te delen. Bij de overweg Marsweg zag hij twee fietsen staan, die mogelijk aan de daders toebehoorden. De-Zwolse Dolitie. die ogenblikkelijk een uitgebreid onderzoek instelde, hield vier mannen aan. die echter onschuldig werden bevonden. Thans wor den noe twee andere mannen aan dc tand gevoeld. Tot dusverre onthouden de Russen hun echter dit succes en vanochtend om 11 uur zullen de „Vier Groten" op voorstel van Eden in een intieme zitting trachten te bereiken wat tot dusverre niet is gelukt: een accoord over een goedklinkende, doch voorlo pig weinig betekende, formule in zake een herenigd Duitsland en een veilighcidspact. Er kan nog van alles gebeuren. De spanning tc Genève was gisteren aanmerkelijk gestegen Toch was er gisteravond laat Keen reden om de hoop te laten varen. De Russen willen Neen. dit is niet Winston Chur chill. die zijn beroemde ..V"-teken maakt, maar Rusland's eerste minis ter. maarschalk Boelganin. De Rus is op weg naar een receptie, tijdens de ..Grote Vief'-conferentie te Genève. kennelijk een ontspanning en het lijkt vooralsnog niet waarschijnlijk, dat zü. uit onenigheid over een formule, die hen in feite tot weinig verplicht de conferentie zouden laten ein digen in een stemming van teleur stelling en terugkerende argwaan. Uitspraak van Hoge Raad Bij straatwedstrijden is heffing vermakelijksbelasting geoorloofd Geen onwettige tolheffing De Hoge Raad heeft de gemeente EttenLeur in het gelijk gesteld in zake dc kwestie van de heffing van vermakelijkheidsbelasting op wieler- wegwedstrijden, waarby een gedeelte van de openbare weg aan het verkeer wordt onttrokken. Enige jaren geleden aanvaardde de raad een voorstel van B. en W. over dit onderwerp. De gemeente fourneerde toen een subsidie uit de opbrengst de vermakelijkheidsbelasting. Van de zijde van Waterstaat werden bezwaren gemaakt tegen deze gang van zaken. De gemeenteraad wees een be zwaarschrift van die zijde af. waarin gesproken werd over aantasting van het In October volksstemming in de Scar De Raad van de West Europese Unie heeft gisteren besloten dat de volksstem ming in het Saargebled moet worden gehouden drie maanden nadat de nieu we wetgeving betreffende de vrijheid van politieke partijen van kracht is gewor den. Deze nieuwe wetgeving, op basis waar van Duitse partijen actief zullen mogen zyn in de Saar, zal naar wordt ver wacht. volgende week van kracht wor den. In dat geval zal de volksstemming dus eind October moeten worden gehou den De nieuwe wetgeving zal vandaag in Londen formeel worden goedgekeurd door de Europese commissie voor de Saar. Keulen zal binnen twee jaren een1 nieuwe attractie ryker zijn. De gemeen teraad heeft besloten een zweefbaan over de Rijn te laten aanleggen, die in 1957. ter gelegenheid van de dan te houden grote tentoonstelling gereed zal moeten zijn. Zweefbanen zyn in het Rijngebied in de laatste jaren zeer po pulair geworden, die van Keulen zal echter de eerste zijn, die over de rivier heen zal voeren. Indon. Kabinet treedt vanavond af Na verklaring over legerkwestie Het kabinet-Sastroamidjojo zal hedenavond zijn mandaat teruggeven aan vice-president Hatta. In de ver gadering van het Indonesisch kabinet, die gisteravond om 11 uur eindigde, werd besloten, dat Zaterdagavond een verklaring aan het parlement zou wor den algelegd inzake de legerkwestie. Daarna zou de Regering haar mandaat teruggeven. De Italiaanse senaat heeft met 121 tegen 100 stemmen, bij 3 onthoudingen, zijn vertrouwen uitgesproken in de re gering Segni. Vier dagen geleden kreeg de regering reeds het vertrouwen van de Kamer. Tegen stemden communisten, links socialisten. monarchisten en neo-fas- cisten. openbare karakter van de weg en over de onwettigheid van de heffing. De heffing kwam naar het gevoel van Wa terstaat neer op een soort tolheffing door afsluiting en dit is verboden. De gemeente stelde daartegenover dat geen belasting wordt geheven op het gebruik van de weg doch van de bezoekers van de wedstrijden. Na verwerping van het bezwaarschrift door de raad ging Waterstaat in hoger beroep bij de Raad van Beroep voor de directe belastingen, die het beroep af wees. Ook de Hoge Raad heeft zich thans tegen Waterstaat uitgesproken. Uiteraard heeft deze principe-zaak de nodige aandacht van deskundigen en van de gemeenten die in dezelfde om standigheden verkeren als Etten—Leur. In voetspoor van Koninklijke gedachten Acht landen voeren besprekingen op Nederlands initiatief Afgevaardigden van de regeringen van acht West-Europese landen zullen op 26 September in Den Haag bijeenkomen om zich, op initiatief van de Nederlandse Regering, te beraden op het lot van de naar schatting achtdui zend vluchtelingen onder de zeelieden van alle naties. Met het beleggen van deze conferentie beoogt de Nederlandse regering een poging te doen om aan deze mensen, van wie slechts een klein deel bescherming geniet, een inter nationaal vastgelegde juridische status te doen verschaffen, waardoor zij in overdrachtelijke zin maar in verscheidene gevallen ook letterlijk, weer vaste grond onder de voeten kunnen krijgen. Ook in dit opzicht toont Nederland zich de faam waard, voortrekker te zijn op het moeilijke gebied van het vluch telingen-vraagstuk, dat zozeer de belangstelling geniet van ons Koninklijk Huis. Minister Beyen heeft deze conferen tie vorige week in de Tweede Kamer aangekondigd. Hij deed dat in zijn ant woord aan het Kamerlid mej. Klompé, die had gevraagd of ook niet de regering van mening was. dat artikel 11 van het verdrag betreffende de status van vluch telingen-zeelieden geen afdoende be scherming biedt. De Minister antwoord de bevestigend. Noordelijke wind to^enavon™8*^ Van hedenavond tot *^SÜin5en- maar ook tijdelijk ^0lkt met Plaatselijk wat mot- Zwoïi,. ,eveer dezelfde teperaturen. later matige wind tussen en Noord. KJDcemaakt te 10 uur). 2^ 24 JULI. «ra op; 4,50 uur; onder; uur Hof»™ P123 uur: onder: 22.20 u. 1849 ui^ katwijk te 6.26 en 702 en 19.24 uur). D" namn,e» bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. pretentie te willen hebben tegelijker tijd ook in politiek opzicht een meester stuk mag heten, omdat het getuigt van 'n ontwapenende eerlijkheid en openhar tigheid. waartegenover het moeilijk moet vallen argumenten te stellen, welke blijk geven van een daaraan evenredige harts- tochtelljk-menselijke vredeswil. Dat de Russische premier Boelganin daarop in eerste instantie slechts reageer de met de opmerking, dat Eisenhowers verklaring „van vér-reikende betekenis" was. mag o.i. in de sfeer van „Genève anno 1955" niet worden gezien als een absolute afkeer of afwijzing der Sovjets van het Amerikaanse voorste), maar veel eer als een begrijpelijke, voorlopige dis- tanciërlng van een dergelijk revolution- nalr en nauwelijks voorstelbaar denk beeld. Een zodanige grootse conceptie is slechts voorbehouden aan de enkeling, die óndanks zijn realisme, doch dénk zij z'n geloof in de mensheid, tóch optimist en idealist kan blijven. Of de wereld al zover is. menen wij helaas te moe ten betwijfelen. ENÈVE 1955 ls „een begin", schre ven wi) de vorige week. Al ls er 7 dagen later geen reden voor een hoera-stemming. er is nóg minder aan leiding tot pessimisme. De afgelopen week heeft bewezen, dat de goede wil tot het scheppen van een gelukkiger wereld aanwezig is. Naar alle waarschijnlijkheid zal er in October „een vervolg" zijn. Zolang de bereidheid tot redelijk over leg aanwezig is. is er alleszins hoop op een „happy end". Waarom zou de bekende slotzin: „En zij leefden nog lang en gelukkighet monopolie moeten zijn van een sprookjes wereld? Gisteren vond er een bruiloft in van het 600-jarig bestaan van de Monnikendam plaats, waarbij liet j stad. We zien hier een opname bruidspaar en de andere hoofd- tijdens het bruilofsfeest: van de personen gestoken waren in histo-tweede plaats van links naar rechts rische costumes; dit ter gelegenheid]Burgemeester W. N. Kelder; de HET TE SOEPELE ARTIKEL Het door mej. Klompé genoemde arti kel luidt: „Indien vluchtelingen geregeld als schepeling dienst doen aan boord van een schip, dat de vlag voert van een verdragsluitende staat, zal die staat in welwillende overweging nemen om hen toe te staan zich op zijn grondge bied te vestigen en om hun reisdocu menten te verstrekken of hen tijdelijk toe te laten op zijn grondgebied, in het bijzonder teneinde hun vestiging in een ander land te vergemakkelijken". In de praktijk is gebleken, zo menen de autoriteiten, dat deze aanbeveling niet het gewenste resultaat afwerpt. Het komt voor, dat staten geen „welwillende overweging" overwegen, doch vluchtelin- ren-zeelleden op elkaar afschuiven. Daarom acht de Nederlandse regering, die de aanbeveling wél uitvoert, bet gewenst, dat een aanvullende conven tie of overeenkomst tot stand komt, waarin juridische verplichtingen van staten jegens vluchtelingen-zeelieden worden omschreven Zy heeft gemeend, eerst op beperkte -chaal Internationaal overleg te moe ten voorstellen om later, als dit be perkte overleg resultaat oplevert, met des te meer klem alle landen uit te no digen de juridische positie van de vluch telingen-zeelieden te regelen, daarom heeft zij ln eerste instantie alleen de landen rond de Noordzee uitgenodigd, namelijk- Noorwegen, Zweden. Dene marken. Duitsland, Frankrijk, België en Groot-Brittannië. DE HELFT GEBAAT MET RESULTAAT. Onder deze zeven landen - met Ne derland mee acht - zijn bovendien Juist de landen die het meest met het pro bleem in aanraking komen. Mochten dc acht landen tot een ver drag komen, dan zullen daardoor al leen al vierduizend vluchtelingen - ongeveer de helft van alle vluchtelin gen-zeelieden - een welomschreven status krijgen. In de uitnodiging aan de zeven lan den heeft de Nederlandse regering drie vraagpunten gesteld, waarop ter confe rentie een antwoord zal moeten worden gegeven. In de eerste plaats zal moeten .worden vastgsteld, welke zeelieden kun- bruid, mevr. G. A. A. Slallenburg-'nen worden beschouwd als vluchtelingen Mooverde hruideonm de heer die dlrect of ^direct de bescherming un iV c7 ac "ecr van het land. Hi) zei hiermee uitvoering rl. P. D. ölallenburg; cn de echtge- genieten. In aansluiting daarop zal note van dc burgemeester. moeten worden bepaald, welke staten

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1