GOLDEN FICTION Bouw van nieuwe zweminrichting in de Pestliuispolder Combinatie van een overdekt en een open bassin 94ste Jaargang Dinsdag 19 Juli 1955 No. 28578 Nieuwe Zweminrichting kost f 2.200.000 GEEN SLUITENDE EXPLOITATIE Met de commissie zijn B. en W. van oordeel, dat een betrouwbare kostenraming gebaseerd moet zUn op een concreet bouwplan van de architect, en dat de exploitatie bo vendien sterk afhankelijk is van het doorwerken van de uitbreiding van het schoolzwemmen, van tarie ven, die het dikwijls zwemmen be vorderen, van de kwalitit van het gehele complex en van de wijze, waarop de bevolking de zwembaden ontvangt. Thans kan slechts wor den gezegd, dat de stichtingskosten van de nieuwe zweminrichting rond f 2.200.000.zullen bedragen en dat geen sluitende exploitatie mogelijk zal zijn. Deze punten zullen, vol gens B. en W„ eerst nader kunnen worden bezien, nadat de voorlopige bouwplannen gereed zijn. VOORSTEL AAN LEIDSE RAAD Op die basis zullen bij eenmaal trai nen per week, wat het minste is, rond 4000 leden per jaar rond (50 x 4000) 200.000 baden moeten kunnen nemen, ongerekend de uren waarop deze leden bulten verenigingsverband van de zwem baden gebruik zullen willen maken. Re kening moet worden gehouden met de gewoonte, dat de verenigingen zwemmen op uren waarop de inrichtingen niet voor particulieren toegankelijk zijn. Voor een goede training voor zwem wedstrijden, inbegrepen de oefening van de junioren, moet een vereniging gemid deld gedurende tenminste één uur per week voor elk 60 k 70-tal leden de be schikking hebben over een zwemgelegen- heid. Training voor polowedstrijden vraagt een eigen uur. Voor zwemtrai- ning zijn dus per week rond 60 uren no dig en voor polo-training tenminste 3 uren. Blijkens de ervaring in de drie grote steden, werkt verhuur aan ver enigingen op Woensdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond tussen 19.30 21 uur en op de andere avonden tussen 19.30 en 20 uur, negatief op het gebruik van een zweminrichting door het publiek. Be schikbaar voor verenigingen blijven dus slechts 24 uren per week per zwembad, hetgeen bij de berekening van de be hoefte aan zwemgelegenheid een factor van betekenis is. BEDRIJFSVERENIGINGEN Tot dusver moeten aanvragen om zwemuren ten behoeve van personeels verenigingen, op een enkele na, worden afgewezen. Dat is volgens de mening van de commissie te betreuren, omdat die verenigingen juist een bij uitstek ge schikt entree vormen voor het bevorde ren van de beoefening van de zwem- sport door volwassenen. ACHTERSTAND IN WATERBESCHAVING INHALEN De bevolking van Leiden is, zoals reeds werd opgemerkt, nog niet „water-min- ded". De achterstand in de „waterbe schaving" dient, volgens het oordeel van de commissie ingehaald te worden. Daar toe kan dienen de uitbreiding van het zwemonderwijs op de scholen en het sti muleren van het zwemmen door bedrijfs verenigingen. Voorts moet de outillage van de zweminrichtingen zó zijn, dat het aantrekkelijk is daar heen te gaan en moeten de tarieven zó worden gesteld, dat vaak zwemmen voordelig is. Thdien een zwembad een kinderbadje met fontein, een strandje en een speel weide met speelgelegenheid krijgt, zal het zeker door gezinnen met kinderen worden bezocht. Een restaurant met ter ras moet het geheel voltooien. Uitgaande van de cijfers voor het schoolzwemmen kunnen over 6 jaar rond (2x 5700) 11400 nieuwe zwemmers worden verwacht in de leeftijd van 1420 jaar. Aangezien in de regel de zwembaden voor een belangrijk deel door jeugdigen worden bezocht, is het goed het aantal zwemmers in de hogere leef tijdsklassen niet hoger te stellen dan op eveneens 11400. In totaal dus 22800 par ticuliere zwemmers. De Centrale Advies commissie Bad- en Zweminrichtingen raamt het bezoekcijfer van een over dekte zweminrichting op 1 2 per jaar per hoofd vgn de bevolking. Naarmate de gemeenten kleiner zijn, kan dat ge tal stijgen tot 4Vj. De commissie meent het aantal voor de middelgrote gemeen te Leiden, mede rekening houdend met het feit dat het aantal baden, genomen door leden van zwemverenigingen, al thans gedeeltelijk, reeds afzonderlijk in aanmerking wordt genomen, te moeten stellen op 2 1/4, of rond 226.000 baden. 581.000 BADEN PER JAAR Uitgedrukt in het aantal baden is de behoefte aan zwemgelegenheid te Leiden te stellen op: scholen 156.000 baden; zwemverenigingen 200.000 baden; parti culieren 225.000 baden, hetgeen een to taal geeft van 581.000 baden per jaar. Uitgaande van de geraamde 581.000 baden per jaar, zal de capaciteit van de overdekte zweminrichtingen in de ze gemeente 968 m2 (thans 300 m2) moeten bedragen. Bovendien zal vol gens het rapport van de Centrale Ad- TOCH MAAR viescommissie Bad- en Zweminrich tingen voor een bevolking van rond 100.000 zielen in onoverdekte zwemin richtingen een wateroppervlak van 2000 m2 beschikbaar moeten zijn. Hoewel „De Zijl" een wateroppervlak te heeft van in totaal 2750 m2, wijkt de commissie, afgaande op de overbelasting van deze zweminrichting, in haar oor deel af van de in dit rapport verkondig de stelling als zou een open bad van 2000 m2 voor Leiden voldoende zijn. Daarnaast heeft zij overwogen, dat de excentrische ligging van „De Zijl" tot gevolg heeft, dat het bad niet kan voor zien in de behoefte aan zwemgelegen heid van de gehele stad. De commissie spreekt daarom als haar conclusie uit, dat de inrichting van een goed geoutilleerd en aantrek kelijk open zwembad, in combinatie met een overdekt bad, in het Westen van de stad urgent is. Van de in aan merking komende terreinen in de Leidse Hout en de Pesthuispolder geeft de commissie de voorkeur aan een terrein in de Pesthuispolder om dat dit terrein, ook t.o.v. het Haagweg en Morskwartier, in de toekomst het meest centraal gelegen is. Bovendien is er een goede parkeergelegenheid in deze omgeving. TILBURG DIENE TOT VOORBEELD Aangezien het gecombineerde bad in Tilburg waarvan de commissie bij haar bezoek een zeer goede indruk kreeg, Lei den tot voorbeeld zou kunnen dienen, heeft zij B. en W. geadviseerd om de architect van de Tilburgse inrichting, de heer H. Wesselo te Bussum, een op dracht te geven tot het ontwerpen van een schetsplan, ongeveer van het type als in Tilburg. B. en W. doen de Raad thans in deze geest een voorstel. TWEE OVERDEKTE SCHOOLBADEN ELDERS IN DE STAD Het overdekte bad moet, volgens de mening van de commissie, met het oog op de mogelijkheid om het te gebrui ken voor internationale wedstrijden, een groot bassin hebben van tenminste 15x25 meter en een instructie bassin van Een gulden genieting voor 80 cent 8x15 meter. In totaal zal dan beschik baar komen 495 m2. Er blijft dan nog een tekort aan zwemgelegenheid bestaan van 668 m2 495 m2 of 173 m2. Het verdient aanbeveling daarin te voorzien door de bouw van twee over dekte school- of instructiebaden in andere delen der gemeente. Dat heeft veel voordelen, doordat een betere ver deling van zwemgelegenheid over de gehele stad kan worden verkregen. Dat klemt wel heel in het bijzonder voor het schoolzwemmen. Wil het klasssikaal zwemmen niet te veel tijd in beslag nemen, dan is het noodza kelijk, dat de afstand tussen school en instructicbad niet te groot is. Door de bouw van twee overdekte school- of instructiebaden kan daarin worden voorzien. Bovendien zijn per overdekte zwem inrichting slechts 24 uren per week voor verenigingen beschikbaar, terwijl voor zwem- en polotralnlng rond 63 zwem uren per week benodigd zijn. Het is daarom nodig, dat een van die twee zwembaden een variabel waterpeil krijgt met een oppervlakte van 8x15 meter; het kleinere kan 5x10 meter zijn; de hui dige behoefte aan zwemgelegenheid zal daarmede gedekt zijn. HET OPEN BAD Uit een oogpunt van economische exploitatie is het, naar het oordeel van de commissie, met klem aan te be velen het noodzakelijk geaehte nieuwe open zwembad te bouwen in combina tie met het nieuwe grote overdekte bad Het open zwembad zal een diep bassin moeten hebben van 20x50 me ter; de architect zal t.z.t. nader moe ten adviseren omtrent de vraag of het ondiepe bassin deel kan uitmaken van het grote bad, of dat aan een apart ondiep bassin de voorkeur moet wor den gegeven. Noodzakelijk is het in elk geval het open bad te voorzien van een goede beplanting, een zonnebad, een kinderbadje met fontein, een strandje en een speelweide met speel gelegenheid. Bü de uitwerking moet worden uitgegaan van de gedachte, dat een voordelige exploitatie staat of valt o.a. met een uitstekende en aantrek kelijke outillage. Het overdekte bad van de gemeente Tilburg. B. en W. van Leiden geven de voorkeur aan een dergelijke inrichting. Het prachtige open bad van de gemeente Tilburg, welk type Leiden tot voorbeeld dient. Op de voorgrond het herenbad. Iu toekomst nog 2 overdekte school- of instructiebaden elders in de stad Sinds de zweminrichting aan de Nieuwe Vaart in 1933 is gesloten, bestaat in Leiden een groot tekort aan dergelijke inrichtingen. Weliswaar hebben wij een „Overdekte", die bij lange na niet voldoende is om de steeds stijgende ioename van zwemlustigen op te vangen en bezitten wij in „De Zijl" een min of meer excentrisch gelegen zwemoord, dat eveneens op drukke dagen de toeloop niet meer kan verwerken, een feit blijft, dat de Sleutelstad stief moederlijk met zijn zweminrichtingen is bedeeld. Wie hier nog niet van over tuigd mocht wezen doch dit zijn wij in feite allemaal die neme op lomerse dagen eens een kijkje langs en vooral in de Nieuwe Vaart, het „Kat wijk van Leiden". Vijf tot zeshonderd plassers en plonzers nemen hier soms tegelijk een duik in het koele water, dat, op deze plaats, toch altijd nog wel enig risico vraagt. En terwijl zij zwemmen en spartelen, zoeken anderen in een veelvoud van vijfhonderd verkoeling en verstrooiing langs de kant. Leiden, dat reeds tientallen jaren met dit probleem worstelt, heeft een ontstellend tekort aan goede zwemgelegenheden. Een probleem, waarvoor onze huidige stads bestuurders ook open oog en oor hebben. Zoals bekend kwam deze kwestie reeds meerdere malen in de Gemeenteraad ter sprake. Thans hebben B. en W. bij de Raad een voorstel ingediend om een bedrag beschikbaar te stellen voor het maken van een schetsplan met globale kosten raming voor de bouw van een zwembad in de Pesthuispolder, gelegen in de omgeving van het Mors- en Haagwegkwartier. Gedacht is aan een combinatie van een overdekt en open bassin, waarbij het type van de huidige zwem inrichting in Tilburg voor Leiden wordt aanbevolen. Type van Tilburgse bad voor Leiden aanbevolen NIET OVER EÉN NACHT IJS J Hoewel In sterke tegenstelling met de opzet (het zwemmen in open water), j hjn B. en W. by de voorbereiding van dit plan niet over één nacht ijs gegaan. Een daartoe gevormde Commissie van «Mes, bestaande uit de heren W. J. Roggeveen, J. C. F. Coers en J. de Win ter, aangevuld met de wethouders, de teren J. c. van Sohaik en A. J. Jonge- (ken, heeft zich uitvoerig op de hoogte gesteld van de bouw en inrichting van zwembaden te Tilburg, Brussel, Bochum (D.) en Enschede. Bovendien hebben de heren De Winter en Ooers nog een be zoek gebracht aan de baden in Hamburg en Bremen. Behalve dat hun ervaringen neer gelegd zyn in een uitvoerig rapport, heeft deze Commissie zijn aandacht tevens laten gaan over de behoefte aan zwemgelegenheid in Leiden. Wat dit laatste betreft, komt de Commissie tot de conclusie, dat er in de Sleutelstad een ontstellend gebrek aan zwemacco- modatie bestaat. ONTSTELLEND GEBREK AAN ZWEMACCOMODATIE Teneinde een goed inzicht te krijgen van dit gebrek, strekte dit onderzoek Een nieuwe zweminrichting is voor Leiden zeker geen luxe. Op warme zomerdagen zoeken honder den Leidenaars in en langs de Nieuwe Vaart de zo gewenste af koeling. (Foto L.D./Van Vliet.) zich uit over de volgende groepen: leer lingen van scholen, zwemverenigingen, bedrijfsverenigingen en particulieren. Over het schoolzwemmen wordt o.m. opgemerkt, dat leerlingen van de vierde klas van de lagere scholen thans één maal in de veertien dagen zwemmen. Wil het zwemonderrioht aan die leer lingen echter doeltreffend zijn, dan is het nodig, dat zij elke week zwemles ont vangen. De bevolking van Leiden is nog niet ,waber-minded". Om daar verbete ring in te brengen is het géwenst de scholieren na de vierde klas niet los te laten, maar hen ook in de vijfde en zesde klas aan het schoolzwemmen te laten deelnemen, althans éénmaal in de veertien dagen. Op basis van deze rege ling, welke aan de lichamelijke opvoe ding van de schooljeugd, volgens het oordeel van de Commissie, zeer ten goede zal komen, zullen rond 5700 jon gens en meisjes rond 156.000 schoolba- den moeten kunnen nemen, ongerekend de uren waarop deze kinderen buiten de schooluren van de zwembaden gebruik zullen willen maken. Geen rekening is gehouden met de behoefte aan zwemgelegenheid voor leer lingen van de u.l.o.-scholen en van de scholen voor V.H.M.O. en Nijverheids onderwijs. Opgemerkt wordt, dat uit breiding van het schoolzwemmen, bij het tegenwoordige programma en les rooster, niet betekent een evenredige uitzetting van de kosten, omdat, wan neer meer aandacht wordt geschonken aan deze vorm van lichamelijke opvoe ding, minder in gymnastiekzalen zal worden geoefend en er dus minder van die zalen nodig zullen zijn. De zwem lessen zullen in de regel kunnen worden gegeven door de gymnastiekleraren, met medewerking van het instructief perso neel van de zweminrichtingen. ZWEMVERENIGINGEN Het aantal leden van de vijf zwem verenigingen bedraagt rond 2100. Doordat de verenigingen niet voldoen de zwemuren ter beschikking hebben tellen de verenigingen veel minder le den dan anders het geval zou zijn. Dat het tekort aan zwemgelegenheid de groei van de verenigingen sterk remt blijkt wel hieruit, dat zy, naar hun verwachting, onder gunstiger omstan digheden rond 4000 leden zouden tel len.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3