LEIDSCH DAGBLAD Stemming te Genève „gematigd optimistisch" WEERBERICHT 94ste Jaargang DINSDAG 19 JULI 1955 No. 28578 pirecttur? 9. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.050 per week Wltte'Singel 3. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 250417 Redactie: 21507 Resultaten kunnen niet anders dan bescheiden zijn Russen willen Amerikaanse troepen weg uit Europa (Van onze speciale verslaggever, dr P. G. J. Korteweg) Na de eerste conferentiedag was de stemming te Genève gematigd optimistisch. De vier hoogste vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie zijn allen aan het woord geweest. Boelganin was de laatste spreker en alleen hij antwoordde enigermate op wat vroeger op de dag te berde was gebracht. Hoewel de Russische suggesties voor het Westen niet acceptabel zijn, ken men stellig niet beweren, dat de Russen door aan te geven wat zij uiteindelijk wensen (opheffing van N.A.V.O.- en Amerikaanse troepen weg uit Europa) de deuren hebben dichtgegooid en verder overleg zinloos heb ben gemaakt. De Russen beseffen zelf, dat op dit moment hun extreme voorstellen geen Lans hebben en zij hebben te kennen gegeven, dat zij voorlopig ook met minder genoegen willen nemen. Hun einddoel zou zijn terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Europa, doch voorlopig zouden zij reeds de belofte op prijs stellen, dat de Amerikaanse troepenmacht in de oude wereld niet vergroot zou worden. Pessimisten kunnen uit het Russische betoog de conclusie trekken, dat de Sovjet-Unie geen werkelijke ontspanning wenst, doch dat zy alleen een consoli datie beoogt van de huidige toestand. Voor zulk een pessimisme lijkt mij voor alsnog géén reden. Men heeft altijd geweten dat de con crete resultaten van Genève op zijn best bescheiden zouden zijn. Gisteren is men in dit besef versterkt. De kans is bijvoorbeeld vrijwel uit te sluiten, dat hier te Genève een her eniging van Duitsland bereikt zou worden. Maar bijna niemand had dat ook verwacht. Toch blijft het probleem Duitsland, en wat daarmede samen hangt. van primaire betekenis op deze conferentie. Wat mag men verwachten? Voor welke bescheiden resultaten is de tins open gebleven? De mogelijkheid blijft bestaan, dat men er toe zal komen om langs de lijn die Duitsland ver deelt de wederzijdse strijdkrachten „uit te dunnen", of wel terug te trekken. Eden heeft de mogelijkheid genoemd van een gedemilitariseerde zone tussen Oost en West en de Russen hebben deze suggestie niet overgenomen, doch ook met verworpen. Voorts zou een zekere bewapenings beperking in principe aanvaard kunnen worden en het voornaamste punt in Eisenhowers rede (een punt. waarop de Russen evenmin hebben gereageerd), was wel de aanvaarding van een beperk te, wederzijdse controle op eikaars mili taire actie. In een voorbeschouwing uit Washing ton heb ik reeds te verstaan gegeven, dat Amerika wellicht iets van de Rus sische suggestie van 10 Mei inzake een beperkte contróle zou kunnen over nemen. Zulk een contróle zou niet absoluut kunnen zijn, doch zij zou, daar zij als alarm-systeem kan dienen tegen een verrassende overval, veel wantrouwen weg kunnen nemen. Slechte beurt voor Faure Wonderlijk genoeg waren het gisteren niet de Russen, die een zekere ontstem ming bij de Amerikanen teweeg brach ten, doch de Fransen. Prompt nadat Eisenhower zulk een alarm-systeem ;n eén adem genoemd had met een effec tieve wederzijdse inspectie, kwam de Franse premier Faure met een ietwat belachelijke suggestie voor de dag. dat men eikaars bewapening misschien het best zou kunnen controleren door con tróle op eikaarsbegroting. Een minder effectieve contróle kan men zich nauwelijks denken. Het was vrijwel de algemene opinie, dat Faure om binnenlands-politieke redenen een eigen plan ter tafel had gebracht. Zijn aanzien te Genève is hierdoor aanmerkelijk gedaald, doch daar Frankrijk hier toch al weinig meetelt zal dit Franse roet in het Geneefse eten geen nadelige gevolgen hebben. Laatste woord nog niet gesproken Men moet, wat Maandag door de staats- en regeringshoofden gezegd is, nog niet als hun laatste woord be schouwen. De onderhandelingen zijn nog nauwelijks begonnen en men be gint vaak met het innemen van een extreme positie. Eén ding was heel duidelijk. De be trekkingen tussen de onderhandelaars waren hoffelijk en zelfs opvallend vriendelijk. Of de Russen werkelijk vreedzamer geworden zijn dan wel, of zij slechts op adem willen komen, zal nog blijken, maar in elk geval, doen zij thans alles om scherpte in de debatten te vermijden. Wat Eisenhower zeide over de satellietlanden en over het internatio. nale communisme, was hun stellig on aangenaam, doch al wezen zy. gelijk te verwachten, de behandeling van belde onderwerpen meteen af hun tegen aanval op Amerika bleef achterwege. Voor Eisenhower was het stellig een succes, dat de Russen Maandag eindelijk zijn voorstel aanvaardden voor interna tionale samenwerking bij de vreedzame toepassing van atoom-energie. Bovendien moet de Russische suggestie om de troepen, die uit Oostenrijk worden terug getrokken, te demobiliseren, als een vreedzame geste worden gekenmerkt. Lijk in bossen gevonden NA ZOEKACTIE DER POLITIE Tijdens een zoekactie door meer dan 100 man van het depot der Kon. Mare chaussee te Apeldoorn is gisteren in de bossen in de omgeving van de Amers- foortseweg het stoffelijk overschot ge vonden van de 45-jarige Apeldoornse ambtenaar, die reeds sinds 5 Juli j.l. vermist werd. Daags na de vermissing. *erd zijn scooter onbeheerd aangetrof fen. doch pobtiehonden. die toen on middellijk werden ingeschakeld, konden geen aanwijzingen verschaffen. Een coor de familie geraadpleegde telepaath. ®eelde mede, dat z.i. de man dood was en in de bossen lag De zoekactie had feeds na ca een uur succes. Het stoffelijk overschot was in een la ten gewikkeld. De voeten waren aan een boom vastgebonden. De politie stelt een onderzoek in. Méér zonneschijn verwacht tot morgenavond: "Pïiaringen. maar aanvankelijk in het au doosten van het land nog veel be- met P'natselijk enige regen. DPMifi matl?e Noordelijke wind. »ur~~Icl®°* Iets hógere middagtempera- 'uren. (Opgemaakt te 10 uur). 20 JULI w°" °p; 4.44 uur; onder: 20.51 uur. vaan op: 6.06 uur: onder: 21.03 uur. te Katwijk te 3.32 en Hit numtnei bestaat uit aebt pagina's Overeenkomst V.S.-Nederland Te Washington is gisteren tussen de V.S. en Nederland een overeen komst getekend inzake samenwerking bij het onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De over eenkomst werd voor Nederland gete kend door de tijdelijk zaakgelastigde, mr S. G. M. Baron van Voorst tot Voorst. De waarnemende assistent staatssecretaris voor Europese Zaken en de heer Lewis Strauss, voorzitter van de Commissie voor Atoomenergie tekenden voor de V.S. Deze overeenkomst is op 14 Juni 1955 geparafeerd door vertegenwoordigers van beide regeringen op grond van de be palingen van de Amerikaanse wet op de atoomenergie van 1954 waren zekere procedurele stappen van de Amerikaan se regering en het Congres vereist voor dat een dergelijke overeenkomst van kracht kan worden. Aangezien aan alle eisen van deze wet is voldaan, kan de getekende overeenkomst nu van kracht worden zodra de in Nederland consti tutioneel verplichte goedkeuring van de Staten-Generaal is verkregen. Oude vriendschap. In het persoonlijk contact met de Russen toonde Ike zich van zijn char mantste zijde en met name zijn conver satie met zijn oude vriend Zjoekof was warm van toon. Zij spraken over eikaars kinderen en kleinkinderen en Eisenho wer apprecieerde Zjoekof's aanwezigheid te meer. toen Kroestsjef onthulde dat Zjoekof verstek had laten gaan bij het huwelijk van zijn eigen dochter teneinde de conferentie van Geneve t>0 te wonen. Officieel is Kroestsjef, de secretaris van de Communistische Partij, de tweede man. Op het diner bij de Fransen bij voorbeeld was het Boelganin, die de officiële toespraak hield. Dooh na afloop van het diner was het Kroestsjef, die het hoogste woord had. En verscheidene waarnemers te Genève beschouwen hem als de eigenlijke leider, of in elk geval als de man „die de leider zou willen zijn" Programma voor heden Maandagavond had Eisenhower de voornaamste vijf Russen te dineren. Voor hedenochtend stond er een verga dering der ministers van buitenlandse zaken op het programma en voor heden middag wederom een bijeenkomst aer gezagsdragers. Ike bood geschenken aan President Eisenhower heeft gisteravond tijdens het diner, dat hij de Russische delegatie in zijn villa nabij Genève aan bood. zijn oude vriend de Rus sische minister van defensie, maarschalk Zjoekof. een draag bare radio en een vulpen en vulpotlood aangeboden als ge schenk voor het huwelijk van Zjoekofs dochter. Daarna hief Eisenhower zijn glas op presi dent Worosjilof van Rusland. Ook minister Molotof maakte een gebaar zonder weerga door met zijn glas champagne naar minister Foster Dulles toe te lopen en te klinken op het wel zijn van beide landen en het welslagen der conferentie. (United Press). Grandval tast door in Marokko Rust thans hersteld (Van onze Parijse correspondent) Sedert gisterochtend is de toestand In Casablanca vrijwel onveranderd. Men kan zeggen dat het Vreemdelin genlegioen in de beide Arabische wij ken het heft vast in banden heeft ge nomen. Het autoritaire optreden van de troep belet enerzijds de Marakkanen naar de door Europeanen bewoonde wijken te trekken, anderzijds boezemt het ook de op opstand beluste elemen ten uit deze Iaatsten genoeg ontzag in om zich van actie te onthouden. Het blijkt dat de politie van Casa blanca voor de bijna honderd doden en 200 gekwetsten van deze laatste dagen het grootste deel van de verantwoorde lijkheid draagt. Zij heeft geen hand uit gestoken om de Marokkanen te bescher men tegen de gewelddaden van de Euro- jseanen, die de aanslag van de 14de Juli wilden „wreken". Zij stond er lachend bij toen dc resident-generaal, die de kerkdienst voor de slachtoffers had bij gewoond, werd gemolestreerd. En haar inlichtingendienst gaf vervalste infor maties aan de residentie te Rabat. Toen bijvoorbeeld het gebouw van het dagb'ad „Maroc Presse" werd bestormd, be richtte zij naar Rabat dat „alles rustig" was. Even voordat een woedende menig te het huls van mr Legrand, advocaat van vele Marokanen binnendrong, heb ben de twee agenten, die hem moesten beschermen, gezegd dat zij hem moes ten verlaten en zijn revolver opgevraagd. Na enige ogenblikken zag hij hen onder ae demonstranten. Toen heeft hij ge schoten. Ook de generaal Duval, hoofd van de Franse troepen, ls onbetrouwbaar ge bleken. Toen Grandval hem opdracht gaf Marokkanen en Europeanen te be schermen, c.q. te schelden, deelde hij mede niet over voldoende troepen te be schikken en de zaak te zullen „bestude ren". Het is dan ook niet verwonderlijk dat dezelfde menigte die Grandval beledig de, Duval frenetiek toejuichte. De resident-generaal heeft sedertdien direct de consequenties getrokken. Grote eenheden van het Vreemdelingenlegioen onder bevel van generaal Franohi, wer den naar Casablanca gezonden. De hoofdcommissaris van politie uit de stad is van zijn functie ontheven, twee Eurojjeanen van wie men weet dat zij het con tra-terrorisme steurden, zijn uitgewezen en gisteren per vliegtuig naar Parijs gestuurd. Bovendien zal de politie van Marokko worden ingelijfd bij de Franse Süreté National, zodat het mogelijk zal worden betrouwbare ele menten naar Marokko te zenden. Het woord is thans aan de Franse regering. Zodra minister Faure uit Genève terug is zal hij zo sjjoedig mogelijk een einde maken aan de periode van vage belof ten en een politiek van onredelijk ver delen en met slappe hand heersen. Zo wel de gerechtvaardigde wens van de Marokkaanse nationalisten als die van de Europeanen zal men moeten coördine- Hernieuwd onderzoek in zaak-Dominici (Van onze Parijse correspondent) De mogelijkheid is geschapen dat de waarheid in de zaak-Dominici. die van de oude landbouwer ter dood veroor deeld wegens de verschrikkelijke moord op de familie Drummond toch einde lijk aan het licht zal komen. De rechter van Instructie bij het parket van Digne heeft aan twee Parijse Inspecteurs van politie een nieuwe opdracht tot het in stellen van een onderzoek gegeven. Enige dagen geleden was reeds Clovis Dominlci, een neef van Gaston, die in de gevan genis van Digne zijn lot afwacht (hij is weliswaar ter dood veroordeeld, maar zoals bekend heeft president Coty sedert hij aan het bewind is geweigerd dood vonnissen te tekenen) naar Parijs ge komen om de Parijse advocaat Floriot te verzoeken de belangen van zijn oom te behartigen. Hy is namelijk van mening dat nooh deze. noch zijn zoon Gustave, wiens naam ïri het proces vele malen is genoemd, schuldig is aan het afschuwe lijke misdrijf. Mr Floriot, die de laatste Jaren reeds verschillende brillante suc cessen bij de verdediging heeft kunnen boeken, heeft in die verdediging toege stemd. De Parijse bladen hebben alle met voldoening gewag gemaakt van de op dracht tot een nieuw onderzoek. Zij spreken de hoop uit dat het mogelijk zal zijn thans eindelijk de waarheid aan net licht te brengen. Oude dame door gas gestikt In een woning aan de Prinses Marie- straat te Den Haag kreeg de hoofdbe woonster geen gehoor bij haar inwoon ster, een 78-jarige mevrouw, en ze kon ook geen toegang tot haar kamer krij gen. De politie werd gewaarschuwd en deze vond de oude dame bedwelmd door gas op haar bed. Het bleek, dat er gas stroomde uit de verbindingsslang tussen niuurkraantje en gascomfoor. omdat deze slang poreus en verpulverd was. De GGD heeft getracht de levensgeesten op te wekken, maar is daarin niet geslaagd. De kopstukken van de Russische delegatie aan de conierentietajel te Genève: Kroestsjef, Boelganin en Molotof. van links naar rechts Eisenhower en Dulles maakten I openingsplechtigheid van de Ge- een ernstige indruk tijdens de neef se conferentie. Bliksem sloeg in botter Gisteren is tijdens een hevig onweer op het IJsselmeer, terwijl de bemanning aan het vissen was. de bliksem gesla gen ln de top van de mast van de botter EB 28. eigenaar de heer Bart Visscher te Elburg. De bliksem werd langs de voorstag naar de kop van het schip ge leid. waar een kleine explosie ontstond. De top van de mast werd vernield, ter wijl ook verder aanzienlijke schade werd aangericht. Het schip kon 's-middags op eigen kracht de haven bereiken. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER DIEPZEE VISSERIJ Maandag is een Internationale con ferentie over de dlepzeevissenj te Ham burg begonnen. Afgevaardigden van Engeland, België. Frankrijk, West- Duitsland, Nederland en Spanje zullen de oprichting van een internationale visserij-organisatie bespreken. Voorts zal men de visserij in de Noordzee bespre ken, alsmede de souverelniteitsaanspra- ken van de regering van IJsland op de wateren rondom IJsland, het vissen met harpoenen en de verzekering van vis sersschepen. ZUID-VIETNAM EIST TERUGTREKKING VAN FRANSE TROEPEN Zuid-Vietnam heeft geëist, dat Frank rijk in 1956 al zijn strijdkrachten uit het land terugtrekt. Frankrijk, dat ongeveer 70.000 man troepen in Zuid-Vietnam heeft gelegerd, heeft beloofd het land te beschermen zolang Zuid-Vietnam bezig ls zijn eigen leger op de been te brengen. Het Zuid-Vietnamese leger ls ln het afgelopen jaar zeer versterkt en het zal de officiersposten, die nu nog door Fransen worden bekleed, overnemen. In de laatste ttJd is ook het Noord- Vietnamese leger versterkt. Men neemt aan. dat dit leger op het ogenblik uit minstens twaalf goed georganiseerde divisies bestaat, uitgerust met moderne Chinese en Russische wapens. Soekarno is gerust Soekarno heeft op het vliegveld van Calcutta, waar de reis naar Mekka werd onderbroken, verklaard te me nen, dat het geschil tussen de Indone sische regering en het leger binnen kort op vreedzame wijze zal worden geregeld. Het feit, dat hij nu op weg was naar Mekka was het bewijs er voor, dat er zich in het land geen moeilijkheden zouden voordoen, zo zei hü. Een Indonesische woordvoerder deelde mee. dat de waarnemende stafchef van het Indonesische leger Zondag president Soekarno had bezocht en hem had mee gedeeld, dat hij met een gerust hart het land verlaten kon. Hij gaf de president de verzekering, dat het leger alles aou doen om de wet en de orde te handha ven. Onderhoud met Nehroe Toen de Convair van Soekarno te Nieuw Delhi neerstreek werd de presi dent opgewacht door premier Nehroe de Indonesische Chinese en Poolse ambas sadeurs. De beide staatslieden spraken 35 mi nuten samen over de reis van de Indi sche premier naar Rusland en Europa en de huidige toestand in Indonesië. By zijn vertrek zeide Soekarno het jammer te vinden dat hij maar zo kort in dit bevriende land kon verblijven. Gevangene van haar ouders In Boekoeroei op Aruba heeft men ontdekt, dat een ouderpaar een 23- jarige, wat achterlijke dochter, gedu rende jaren achtereen verborgen heeft gehouden door het meisje op te sluiten ln een klein schuurtje. Het enige meu bilair ln het houten bouwsel was een kleedje op de grond. De ouders van het meisje, dat thans in een hospitaal ls op genomen en in zeer slechte toestand is, stonden bekend als keurige, oppassende mensen. De politie vreest, dat er zich meer van dergelijke gevallen voordoen Oud P. v. d. A. voorzitter Koos Vorrink overleden Zijn laatste jaren waren zwaar te dragen Koos Vorrink, oud-voorzitter van de P.v.d.A. is vannacht in Huize Klimop te Amsterdam overleden. Jacobus Jan «Koosi Vorrink werd op 7 Juni 1891 te Vlaardlngen geboren. Hij was onderwijzer in zijn geboorteplaats en later in Amsterdam, waar hy in 1918 toetrad tot de toenmalige SDAP reeds toen nam Koos Vorrink een vooraan staande plaats in by de jeugdbeweging en de drankbestrydlng. In 1920 werd ny benoemd tot bezol digd leider van de Arbeiders Jeugd Cen trale (AJC'. Voorts was hy voorzitter van de Socialistische Jeugd-Internatio- nale. en secretaris van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, welke beide in stellingen veel aan zyn leiding te danken hebben. Eveneens had hy destyds zitting ln de Centrale Jeugdraad en de Centrale Commissie voor Filmkeuring. In 1934 volgde hy Jan Oudegeest op als voorzitter van het partijbestuur de- SDAP. Toen na de bevryding de PvdA werd opgericht, werd de heer Vorrir' eveneens haar voorzitter Ter orientati' ln de politieke problemen maakte h ln het tijdvak van 1931 tot 1934 ee groot aantol studiereizen door Europ In 1933 verscheen van zyn hand 'n boe! voor jeugdleiders, getiteld„Om de vrye mens van de nieuwe gemeenschap". In die jaren schreef hy ook een studie over de Duitse Staatsman Walther Rathenau. In die tyd was de heer Vorrink ook voorzitter van de Stichting „Voor zon en vryheid" en Ud van de executieve van de socialistische arbeiders internatio nale. In 1936 deed de heer Vorrink zyn Wijlen Koos Vorrink Intrede in het Parlement. Hy werd toen lid van de Eerste Kamer, welke functie hy tot 1946 bekleedde. Slot op Pag. 2

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1