LEIDSCH DAGBLAD Genève en het standpunt der V,S. Eisenhower waarschuwt tegen overdreven verwachtingen Zware wervelstorm trok over Sint Nicolaasga KOELKASTEN WEERBERICHT Nieuwe voorstellen tot herziening van de Grondwet Wederom uitbreiding van het aantal Kamerleden 94ste Jaargang VRIJDAG IS JULI 1955 No. 28575 Dtrectêurr J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Radio-rede „op de valreep" (Telegrafisch van onze correspondent te Washington) President Eisenhower is vandaag naar Europa vertrokken ter bijwoning van de conferentie van Genève. Zijn besluit om twee uur voordat hij in het vlieg tuig stapte de Amerikaanse bevolking via de televisie toe te spreken, kan men waarlijk geen precedent noemen. Gedeeltelijk is Eisenhower's daad een gevolg van de opvatting van de regering te Washington, dat het Amerikaanse publiek duidelijk gewaarschuwd moest worden niet een al te groot optimisme aan de dag te leggen ten aanzien van Genève, een optimisme, dat na de besprekingen in deze Zwitserse stad zou resulteren in een teleurstelling, omdat aan de te hoog gespannen verwachtingen niet voldaan zou zijn. Algemeen werd verwacht dat de president het publiek zou inlichten over enkele vraagstukken, die te Genève ter sprake zullen worden gebracht. Tevens echter heeft hij het Amerikaanse volk duidelijk willen maken, dat de Geneefse besprekingen een oriënterend karakter zullen dragen. De conferentie tussen de vier top-leiders toch is niet uitgeschreven om concrete oplossingen voor de hangende problemen te vinden, doch slechts om de wegen uit te stippelen om de verschillende kwesties op later te leggen conferenties op te lossen. De houding van de Verenigde Staten met betrekking tot de belangrijkste vraagstukken kan als volgt worden samengevat. DE ONTWAPENING De kwestie van de ontwapening wordt in Amerika van het allergrootste belang beschouwd met het oog op de gevaarlijke en buitengemeen kostbare nucleaire be wapeningsrace. Waarnemers in Ame rica's hoofdstad zijn de mening toe gedaan. dat van alle vraagstukken op politiek gebied, die te Genève ter tafel sullen worden gebracht, de ontwape ningskwestie het meest waarschijnlijk tot een oplossing zal kunnen worden gebracht, en wel vooral nu Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie op merkingen heeft gemaakt, waaruit viel ef te lelden dat de Verenigde Staten hun eis voor een waterdicht controlesy steem hadden verzwakt. Het uitwerken van de details van zulk een plan zal natuurlijk een lang en moeilijk proces zijn, maar de kloof tus sen Oost en West wordt momenteel kleiner geacht dan ooit tevoren. EUROPEES VEILIGHEIDSPACT Amerika's minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft onlangs verklaard, dat het geen zin heeft om nog meer non-agTessie-verdragen te stapelen op de verplichtingen, die de Sovjet Unie en enkele der satellieten reeds op zich hebben genomen in het raam van het Handvest van de Verenigde Naties. Hij verklaarde echter belangstelling te heb ben in de mogelijkheid om de controle op de bewapenings-ibeperking, die mo menteel in de West-Europese Unie be staat, uit te breidei' tot het Sovjet-blok. Te Washington wordt in dit verband onofficieel gesuggereerd dat zulk een regeling missohien zou kunnen resulte ren in een vermindering van de strijd krachten van West en Oost, die in Europa tegenover elkaar staan. DE DUITSE HERENIGING Washington is de overtuiging toe gedaan, dat de kwestie van de Duitse hereniging niet afzonderlijk behandeld kan worden, doch dat zij binnen het raam van het vraagstuk van de Euro pese veiligheid besproken dient te worden Washington geeft in dit verband toe, dat de veiligheid van de Sovjet-Unie aangetast zou worden indien een her enigd Duitsland zich bij de Westelijke alliantie zou aansluiten Te Washington gelooft men echter dat de legitieme Rus sische aanspraken op veiligheid verze kerd kunnen worden door een Europees veiligiheisverdrag, dat de Westelijke be wapening beperkt en door het Oostelijk deel van Duitsland, dat momenteel door Russische strijdkrachten is bezet, te de militariseren. Onder geen enkele om standigheid zullen de Verenigde Staten echter instemmen met een neutralisatie van Duitsland als prijs voor een Rus sisch instemmen met Duitslands her eniging. HET VERRE OOSTEN De Verenigde Staten wensen te Ge nève geen problemen te bespreken, die het Verre Oosten betreffen. Een Rus sisch verzoek in deze richting zou ge weigerd kunnen worden, doch de Ame rikanen zullen rekening dienen te hou den met Engelands houding, welke, naar verondersteld wordt, goedgunstig staat tegenover het betrekken van problemen betreffende het Verre Oosten in de Ge neefse Besprekingen. HANDEL TUSSEN OOST EN WEST De handel tussen het Oosten en het Westen wordt algemeen beschouwd .als een nuttige kwestie voor onderhande lingen met de Russen Washington ziet echter geen grote veranderingen, welke de bestaande em bargo's, in het bijzonder voor de export van strategische materialen, naar het Oostelijk blok. zouden kunnen doen ver dwijnen. Een bescheiden begin, door een verlaging der tariefmuren wordt echter mogelijk geaoht en ten voordele strek kend van beide partijen Deze eenvoudige benadering van het probleem der Oost-West handel kan worden beschouwd als typerend voor de algemene houding van de Amerikanen met betrekking tot de komende onder handelingen met de Russen, waarvan de conferentie van Genève slechts het eer ste hoofdstuk vormt. Terwijl een Engelse ..Bobby" in overhemd met opgerolde mouwen - maar toch met keurige witte handschoenen aan - het verkeer regelt, arriveren de keurig (maar warm) geklede toeschouwers bij de paardenraces te Ascot. KLEINE TEGEMOETKOMINGEN Washington verwacht geen plotselinge dramatische verbeteringen in de relaties tussen Oost en West-, maar op zijn best een aantal kleinere tegemoetkomingen, welke geleidelijk zouden kunnen leiden tot een vermindering van de spanning in de wereld. Eisenhowers reis naar Europa is het eerste bezoek in vredestijd van een Amerikaans president naar Europa se dert Woodrow Wilson de vredesconfe rentie van Versailles bijwoonde. Toen Truman de conferentie van Potsdam bijwoonde, waren de Verenigde Staten nog steeds in oorlog met Japan. Grote schade; honderden bomen ontirorteld Een zwaar noodweer heeft gistermiddag de Zuid-Westhoek van de provincie Friesland geteisterd. In de omgeving van het dorp St. Nicolaasga, ongeveer tussen het Sloter- en het Tjeukemeer, werd zware schade aan de bebossing aangericht. Tegen vier uur was een hevig onweer komen opzetten, dat gepaard ging met regen en hagel, waarbij stenen vielen van een centimeter doorsnee. In dit onweer ontstond een wervelstorm, die by Huis ter Heide, een bosgebied, dat op ongeveer een kilometer van St. Nicolaasga ligt, honderden bomen ontwortelde. Bovendien werd aan een daar staand hotel zulke schade aan deuren en ramen toegebracht, dat de bewoners van dit hotel hun toevlucht elders hebben moeten zoeken. De weg van Joure naar St Nicolaasga en de Langweerderweg zijn over een afstand van enige honderden meters geblokkeerd door ontwortelde of afgebroken bomen. Ooggetuigen zagen de wervelwind als een rookkolom over het bos trekken. Een uur later woedde het onweer boven de stad Sloten. Hier werden enige paarden in de wei door de bliksem gedood. (Ingez Med.-Adv.) in alle merken. Prijzen vanaf f 345. Po. I. P. v. BERGE HENEGOUWEN Aalmarkt 12 - Tel. 21782 Aanhoudend warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Bijna overal droog en zonnig weer wet ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noorde- 'ise richtingen. (Opgemaakt te 10 uur) 16 JULI Zon op: 4.40 uur: onder: 20.55 uur. Maan op: 1.09 uur; onder: 18.17 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.53 President Ho Tsji Minh van Noord-V iet nam tijdens zijn toe spraak bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou. Hij brengt een bezoek aan Rusland om o.m. besprekingen te voeren voor het verkrijgen van economische hulp voor zijn land. Links van hem Maarschalk Boelganin en President Worosjilof; tweede van rechts mi nister Mo lot of. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Brand maakt drie gezinnen dakloos Gistermiddag zjjn in Vlissingen drie gezinnen bestaande uit elf personen, dakloos geworden ten gevolge van een uitslaande brand die op de bovenver dieping van het pand Nieuwstraat 39 heeft gewoed. De bovenverdieping brandde geheel uit en in het beneden huis werd veel schade aangericht door het bluswater. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond doordat een der bewoonsters een petroleumtoestel om stootte. Een bewoner, die op een kamer boven te rusten lag, kon zich nog via het dak in veiligheid, brengen toen de uit- Geen communisten in adviescommissie VAN Z.H. PROV. STATEN De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben gisteren na zeer lang durige discussies besloten met 19 tegen 43 stemmen de voordracht van Ged. Staten dat communisten zitting zou den kunnen nemen in de adviescom missies, te verwerpen. Voor stemden de C.H.-fractie, behalve de heer S. H. van Eijbergen, de V.V.D.- fractie, de CP.N., twee leden van de K.V.P.-fractie: de heren W. J. van Dück en M. P. van der Weijden en de gedepu teerden de heer A. C. A. Deerenberg IK.VP.), mr J. J. R. Schmal (C.H.) en mr H. van Riel (V.V.D. Tegen stemden de AR.-fractie, de K.V.P.-fractie behalve de twee hierboven genoemden, de S.G.P.-fractie en de P. v. d. A.-fraelie en de gedeputeerden dr J. P. van Praag (P. v. d. A.), mevrouw mr Chr. A. de RufjterDe Zeeuw (P. v. d. A.) en mr T. A. van Dijken (A.R.) gang via de trap versperd bleek door het vuur. De Vlissingse brandweer had na een half uur de vlammen gedoofd. Huls en inboedel waren verzekerd. De regering heeft bü dc Tweede Kamer weer enige voorstellen tot het in over weging nemen van Grondwetsherzie ning aanhangig gemaakt. Uit de toe lichting vermelden wü het volgende: 150 en 75 De gronden, welke in 1951 bij gelegen heid van de vorige Grondwetsherziening werden aangevoerd voor uitbreiding van het ledental van de beide Kamers der Staten-Generaal worden door de rege ring onverminderd van kracht geacht. De wet van 8 Mei 1952 die verklaart, dat er grond bestaat het aantal leden van de Tweede Kamer tot 150 uit te brei den, strekt zich, anders dan het rege ringsvoorstel van 1951, dat tot deze wet leidde, tevens uit tot wijziging van het quorum, bepaald in het tegenwoordige art. 115, en invoeging van een nieuw artikel, dat z.g. stemoverdracht mogelijk zou maken Het dienovereenkomstige voorstel tot wijziging van de grondwet werd door de Eerste Kamer (in tweede lezing) niet aanvaard. Met grond mag worden betwijfeld of het deel van het voorstel dat de uitbrei ding van het aantal Tweede Kamerleden betreft, ook zou zijn verworpen, indien het niet onverbrekelijk was gekoppeld aan het voorstel tot het mogelijk maken van stemoverdracht. Een en ander geeft aanleiding thans opnieuw vooreerst een voorstel tot uit breiding van het aantal Tweede Kamerleden (tot 150) aan de orde te stellen, wederom zonder voorstel no pens mogelijkheid van stemoverdracht en quorumwijziging. Verder wordt opnieuw een voorstel tot uitbreiding van het ledental der Eerste Kamer (tot 75) in overweging gegeven. Ook dit voorstel is van de zelfde strekking als het destüds inge- Vacantiegangster zwaar gewond KLAP VAN AUTO Op de Cannenburgerweg te Vaasscn (L.) zijn gisteren twee auto's met el kaar in botsing gekomen. Mevrouw L. Zerniek uit Amsterdam, die met haar echtgenoot in dc berm van de weg zat, werd tengevolge van deze botsing zeer ernstig gewond. Zij is in zorgwekkende toestand naar het Julianazickcnhuis te Vaassen overgebracht. Na de botsing kantelde een van de wagens gedeeltelijk en schoot vervolgens over de langs de kant van de weg zitten- den vacantiegangers het kanaal ln. Me vrouw Zerniek kreeg daarbij een hevige klap van de auto. Haar echtgenoot kwam met de schrik vrij. Ook de beide auto bestuurders liepen nagenoeg geen let sel op. Nieuw viaduct te Rotterdam Kosten 2/2 millioen De wethouder van Openbare Werken te Rotterdam, de heer J. Meertens, heeft gistermiddag het viaduct „Ro- zenlaan", dat verbinding geeft tussen de binnenstad en de stadswüken Hil- legersberg cn Schiebroek (tezamen 40.000 inwoners), officieel geopend. De totale lengte van het viaduct is circa 400 meter. De rijweg is 12 meter breed met aan weerszijden voetpaden van 3 meter breed. Verwerkt werd 4.300 kubieke meter beton. 440 ton betonstaal en 556 voorgespannen betonnen balken. De totale kosten bedroegen f. 2.500.000.-. diende, doch in eerste lezing door de Eerste Kamer niet aangenomen wets ontwerp. Het ligt in de lün van het bestaande stelsel bij uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal het- aantal namen, dat op een candidatenlijst mag worden geplaatst, te vergroten. Derhalve wordt voorgesteld de desbetreffende be palingen van de kieswet ter zake te wij zigen. Wijziging bepalingen provinciën Nadere overweging heeft de regering geleid tot de slotsom, dat het wenselijk is, enige wijzigingen, welke de staats commissie tot herziening van de grond wet op het stuk der provinciën heeft voorgesteld, te betrekken bjj de voorge nomen partiële grondwetsherziening, zulks ln hoofdzaak om te kunnen vol doen aan het van verschillende zijden geuite verlangen tot wijziging van het vierde hoofdstuk der grondwet, teneinde de weg vrij te maken voor verwezenlij king van de voorstellen van de Commis sie van Advies inzake herziening van de Provinciale Wet. Het betreft hier het vervallen van de eis van Koninklijke goedkeuring voor verordeningen van de Prov. Staten, het overlaten van de bepaling van de zit tingsduur der leden der Provinciale Sta ten aan de wetgever, het vervallen van de beperking van het aantal zittingen der Prov. Staten, en de schrapping van de woorden in art. 150, eerste lid, welke de Commissaris des Konings belasten met het toezicht op de verrichtingen der Staten, terwijl het naar de mening der regering ook overweging verdient de schrapping van artikel 138 der grondwet, inzake de door de leden der Staten af te leggen eed of belofte, waartoe de Grond wetscommissie eveneens adviseerde, in de thans voorgenomen herziening op te nemen. Tot de hier aangegeven onder delen zou de regering zich by deze gele genheid willen beperken. Slot op Pag. 2 (Ingez. Med.-Adv.) Luxemburgse gezant verlaat ons land De gezant van Luxemburg bij het Ne derlandse hof. de heer Auguste Collart, zal begin Augustus ons land verlaten. Hij bereikte deze maand de pensioen gerechtigde leeftyd, 65 jaar, en treedt uit de diplomatieke dienst. De heer Col lart is een zeer bekende en geziene fi guur, niet alleen in de diplomatieke kring, maar ook in Haagse en in de meer algemene Nederlandse kring. Geen enkel diplomaat heeft gedurende een zo lange tyd zijn land in Den Haag ver tegenwoordigd als de heer Collart. In het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt te Amsterdam heeft de Nederlandse premier, dr W. Drees. gistermiddag de heropening ver richt van het Joods Historisch Museum, dat daar reeds voor de oorlog was gevestigd, maar in de oorlogsjaren gedwongen was te ver dwijnen. De foto toont dr Drees in gezelschap van de voorzitter van de Stichting Joods Historisch Museum, dr E. A. Rodrigues Pereira. bij een oude Joodse Bijbel.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1