Kinderkerk „Nathanael" bestaat veertig jaar Horeca kan nog generlei vooruitgang constateren Lustrumreis van het zilveren Leids Vacantiekinderfeest Overgang Meisjes H.B.S. Sfste Jaargang Woensdag 13 Juli 1955 Tweede Blad No. 28573 Feestelijke herdenking in wijkgebouw „Pniël" „God roept ons broeders tot de daad. Zün werk wacht treedt dan 3an". Met het zingen van dit gezang werd gisteravond de in het wijkgebouw „Pniël" aan de Middelstegracht gehou den herdenkingssamenkomst ingezet, welke aldaar was belegd ter gelegen heid van het veertig-jarig bestaan van de Kinderkerk „Nathanael". Een lied, dat ongetwijfeld maar niet zo gekozen was. doch dat heenwees en teruggreep naar de opdracht, welke de oprichters ran deze Kinderkerk vóór veertig jaar voor ogen heeft gestaan: brengen van hel Evangelie aan Jonge kinderen in een voor hen begrijpelijke vorm. Van dit laatste getuigde ook da J. Groot, vooratter van de Wijkkerkeraad van Pniël, in zijn woord van gelukwens, waarin hij tevens een terugblik wierp op veertle jaar Kinderkerk. Alvorens ds Groot, dit jubileum plaat ste ln het licht van een dankbaar ge denken. heette de voorzitter van de feestcommissie, de heer C. Dekker, al len hartelijk welkom, in het bijzonder de leden van de Wijkkerkeraad. het be stuur en de donateurs van „Nathanael" en uiteraard ook de ouders van de kin deren. die regelmatig de Kinderkerk bezoeken. Spreker, die verder uitweidde over de geestelijke achtergrond van het werk, bood de voorzitter van „Nathanaël" ie heer H. van Heusden, een bijbel in de nieuwe vertaling aan. Voorts deelde de beer Dekker nog mede, dat de kinderen A.s. Zaterdag feestmarkt Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel wordt as. Zaterdag in Leiden een feestmarkt gehouden. Het marktterrein zal met \laggen worden versierd, terwijl in de middaguren voor muziek wordt gezorgd. Wethouder D. van der Kwaak zal 's mid dags om half een op het bordes van het Stadhuis de officiële opening verrichten. In verband met deze feestmarkt zal een gratis loterij worden gehouden, waarvoor tien hoofdprijzen w o. een rijwiel, en circa vijftig prijzen, elk van een waarde van ongeveer tien gulden, beschikbaar zijn gesteld, 's Avonds om zes uur zal wethouder Van der Kwaak op het Stad huisplein de trekking verridhten. De half milioen bijna vol Eind Augustus wordt het 500.000ste vette varken op de Leidse veemarkt ver wacht. Ter gelegenheid van dit voor Leiden zo belangrijke feit in 1905 ging ook Lelden over tot het houden van een tette varkensmarkt zal dit varken «en „blijde incomste" worden bereid. Zilveren jubileum J. Kukier Gisteren herdacht de heer J. Kukier het feit. dat hij 25 Jaar aan het PTT. bedrijf verbonden was. Bij ontstentenis van de directeur was het de heer W. E. Tupker. die de jubilaris thuis feliciteer de en namens de directie waarderende woorden sprak over zijn werkzaamheden, eerst als besteller en later op het Station voor het bedienen van de posttreinen. Deze waardering werd ook tot uitdruk king gebracht door de mededeling dat de heer Kukier binnenkort zijn bevor dering tot eerste klasse kan verwachten. De heer J. Evers voerde het woord namens het Jubileumfonds en overhan digde een enveloppe met inhoud. Uiteraard kwamen in de loop van de da; vele collega's hun gelukwensen aanbieden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maria, dr van H. Stokkel en S. Pet: Cornelia Anna. dr van M de Vreugd en K. Jonker; Maria Wllhelmlna Gemma, dr van A J v. Schagen en G, M. Vink; Francls- cüs Petrus Maria, za van N. H. Meiman en A M. v. Boxtel; Rudolf Peter, zn van P. de Graaf en C. M. Kcttenis; Helena Alida Maria, dr van L H. Bergman en M. C. v. weuwen; Hans, zn van A. Nleuwenhulzen «n J. Louwers; Jacob, zn van Th. Brandt en E. Verllnd; Suznnna, dr van S. Tegelanr «n S. v. Es; Cornelia, dr van J. Heems kerk en D. Kulk; Ivonne. dr van J. M. atlkkelorum en S. Vermond; Yvonne, dr wm A- v- Elk en H- M Cammerant. Jan Willem, zn van G. Bonda en R. M. Maca- gster. Marianne Elisabeth, dr van J. J. Boetekees en W. Moll. ONDERTROUWD: W. de Vrind en H. Kanbier; M. J. B. v. "«nger en M. T. v. Dijk; G. v. Ejjgen en g. Heijink; G. Geukes en J. Hermans: H. G v. Platerlnk en M. Sommellng; G Bloem en H. C. Seller; J. W. Braun en M. A. J. Gordijn; H. J. A. Welling en B J M. Diks; a E Taverne en E. Kooien: W. K. Swagers en w p. Ouwerkcrk; F. C. Veré! cr. A. aardeman; J M. Stlkkelorum en S. Gor- ®!Jn. A. N. Blonk en P. M. Hooljmans; G Kluivers en C. M. Montanus; P. D. C. Kriek en A H. M. v. Lint; J. P. L. Bik en J- M, v. Ruiten. OVERLEDEN: A. w. A. Lacle, man. 56 jr: J. J. van Houwciing, wed. van v. Linden. 74 Jr: J; M. v. Beelen. hulsvr. van v. d. Plas, Lr:„K- Haasnoot, man. 61 Jr; L. C. T. Zandvliet, man, 41 Jr. De heer C. Dekker (rechts) overhandigt de voorzitter van ..Nathanael". de heer H. van Heus den. het geschenk: een bijbel in de nieuwe vertaling. (Foto L.D./Van Vliet.) op 17 Augustus een uitstapje naar Veluwe zullen maken. De heer Van Heusden, die zeer dank baar was voor dit geschenk, bracht alle assistenten van de Kinderkerk dank voor hun trouwe medewerking, die Zondag aan Zondag weer wordt gegeven. Een speciaal woord van dank richtte hy tot de heer Jac. van Gent. die al deze veer tig jaar trouw op zijn post is geweest. Een woord van waardering, dat met een blijvend aandenken gepaard ging. Sempre Avanti's „Jong en Jolig" o.l.v. Koos Kukier, zorgde voor een feestelijke muzikale omlijsting van deze avond, af gewisseld door een opvoering van „Schoonma komt logeren", gebracht door de toneelafdeling van Sempre Avanti. Zo als wij dat van Sempre Avanti gewend zijn. slaagde men er ook deze avond in een programma te brengen, dat klonk als een klok. Foto-wedstiyd voor verkenners De kring Rijnland van de Broeder schap van oud-padvinders organiseert voor de verkenners in het district Rijn land een foto-wedstrijd onder het mot to „Het leukste moment in het kamp". Er zal bij de beoordeling speciaal wor den gelet op de originaliteit van de foto, meer dan op de foto-technische waarde. Iedereen, ook de bezitter van een een voudige box, heeft dus een goede kans op een prijs. De hoofdprijs voor de groep waar de eerste prijswinnaar lid van is. bestaat uit een wisselbeker. Voor de deelnemers zijn vijf prijzen beschik baar gesteld. DS DE WOLFFSCHOOL Aan de ds de Wolffschool voor Chr. M.L.O. (Plantsoen 99a) zijn benoemd tot onderwijzeres mej. A. C. Hogenkamp te Vlaardingen en mej. J. v. Dam te Groningen. JAN MUSCH MOET OPERATIE ONDERGAAN. Voor het ondergaan van een oor-ope ratie is de toneelspeler Jan Musch van daag opgenomen in het Academisch Ziekenhuis alhier. Gisteravond is het 12-jarige doch tertje van de heer J. van Meizen in de ouderlijke woning aan de Nieuwe Bees tenmarkt van een 4 meter hoog plat gevallen. Hoewel geen levensgevaar aan wezig is, liep het kind een zware hersen schudding en een diepe wond aan het hoofd op. De E.H.D. heeft het meisje naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Nieuw systeem voor het bedieningsgeld? Het Horecabedrijf heeft in 1954 geen uitgesproken slecht jaar gehad, maar van vooruitgang is zeker ook geen sprake, aldus het jaarverslag 1954 van de Ned. Bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante be drijven. De omzetcijfers zijn het vorig Jaar wel weer gestegen, maar de exploitatiekosten ook, o.m. door een stijging van de sociale lasten met 25 tot 30 Ook stegen de prijzen voor inkoop van diverse goede ren en verschillende tarieven. De Horecaf hoopt, dat de exploitatie dit jaar gunstiger zal zijn door daling van de sociale lasten en door verlichting op het stuk van omzetbelasting. Wat de nieuwbouw in het Horeca-be- drljf betreft, merkt het verslag 1954 op. dat tegenover een stijging van de logies prijzen i indexcijfer gebaseerd op 1938/ 39) tot 242 punten in de grote steden en 206 punten in de rest van Nederland een toeneming van de bouw- en inrichtings kosten staat 430. resp. 330 punten. Van daar dat er weinig verandering is geko men ln het gebrek aan hotel-, vergader en congresruimte. Het verslag stelt verder o.m. vast. dat de reorganisatie van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer de A.N.V.V., tot een krachtig propaganda- apparaat voorlopig niet Is verwezen- KEUZE UIT DERTIG BEROEPEN De heer A. Elshout, theol. candidaat der Geref. Gemeente te Rotterdam, op wie niet minder dan dertig beroepen waren uitgebracht, w.o. ook Leiden, heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. HENGELSPORT ViscoIIcge „De Ruisvoorn" hield zijn tweede w'edstryd in de Ringvaart. Uitslag: 1. C. Jongeleen 15 stuks, 7.45 gram; 2. Th. Voskuil 6 st. 3,27 gr.; 3. W. Mulder 3 st. 3,00 gr.; 4. J. Leuring 5 st. 2.83 gr.; 5. H. v. Oosten 3 st. 2,30 gr.; 6. J v. d. Linden 5 st 2.20 gr.; 7. N. v. d. Linden 4 st. 1,98 gr.: 8. C. Gr oen- dijk 4 st 1.75 gr; 9 J Oudshoora 3 st. 1.67 gr.; 10. L. Oudshoorn 3 st. 1.40 gr. DR J. F. HEYBROEK Onze stadgenoot, dr J. F. Heybroek. gedurende enige Jaren leraar ln Je Nederlandse taal aan het Leidse Gym nasium en nadien aan het Huygens- lyceum te Voorburg, is benoemd tot rector van het Lyceum te Bilthoven. Onze stadgenoot, de heer Ch. Wijling, is geslaagd voor het examen Hogere Textielschool (afd. appreteren en verven). Hoe warm hef was en hoe ver! Het was een brandendhete, zoal niet de Vrijdag achtermiddag uit Nic. Beets' „Een oude Kennis", dan toch de brandendhete Dinsdag van het twintigste Vaeantiekinderfeest. Het leek wel alsof alle weergoden zich met hun meest stralende toiletten getooid hadden, om juist op deze dag het Leids VKF ter gelegenheid van het zilveren feest te feliciteren en door hun felle „zonnegaven" iets goed te maken van hetgeen zij in de achter liggende negentien uitzendingen in dit opzicht het VKF te kort hadden gedaan. Gisterochtend vertoonde de Kaas markt een andere aanblik dan normaal. Inderdaad, er werden dozen en kratten geladen,, echter niet in vrachtauto's, doch m touringcars, welke die dag de vljfdekiassers van de openbare lagere scholen naar onbekende verten zouden voeren. Daarbij moesten toch magen met lek kere honger en dorstige kelen gevuld en gelaafd worden. Nu wat dit betreft, daar hadden de critisch ingestelde jongelui geen klagen over. Jammer was echter, dat door omstandigheden later vertrok ken werd, dan in de bedoeling lag. Ge lukkig wilden andere pechduiveltjes niet als spelbrekers fungeren, zodat de reis verder vlot verliep, terwijl ook de zusters van de GGD, hulpvaardig en bereidwil lig als steeds, prachtisch geen wonden behoefden te verbinden. Tenslotte gaf de heer Boerstra, die als voorzitter en reisleider van het VKF 25 jaar de ups en downs m het VKF heeft meegemaakt, het vertreksein en nage wuifd door vaders en moeders, reed de stoet richting Zeist, waar als eerste pleisterplaats de Pyramide van Auster- litz. symbool van Napoleontische macht en hoogmoed, gekozen was. Men kon niet zeggen, dat de kinderen zich hier verveelden. Er stond echter nog meer op het programma. In een gelijkmatige gang. die af en tce door de verkeerstellers onderbroken werd, ging het in de richting Den Bosch over de grote bruggen, voorbeelden van wat Nederlandse scheppingsdrang op dit gebied vermag. Den Bosch met zijn monumentale St. Jan Kathedraal werd gepasseerd en voort ging het door de Langstraat naar het doel van de reis: Kaatsheuvel. Alvo rens de „Efteling" binnen te treden, werden eerst nog de meegenomen boter hammen en verfrissingen genuttigd. Daarna brak echter één van de hoog tepunten van de reis aan. En werkelijk in dit park viel voor de kinderen veel te genieten. Hier werden zij geconfronteerd met de sprookjesfiguren, die in hun fantasiele ven zo n grote rol speelden. Maar ook aan -het verblijf in dez< blijde wereld kwam een einde, juist op 't ogenblik, dat Pluvius dreigde roet in het eten te gooien. Spoedig werd hij door de overige weergoden tot de orde geroepen en op weg naar Rotterdam, vermoedelijk ook door de puike stem ming in de bussen, retireerde hij. zon der veel afkoeling gebracht te hebben. De rit over de Moerdijkbrug gaat steeds gepaard met oh's en ah's. evenals de tocht door de Maastunnel zijn eigen be koorlijkheden heeft. Zo was dan weer het laatste doel van de reis bereikt, want tot besluit van de dag werd de rondvaart door de havens gemaakt. Deze trip houdt zelfs de aan dacht van de meest verwende reiziger gevangen en ook de kinderen wisten deze attractie te waarderen. Altijd proeft men weer bij deze rondvaart dat het hart van Rotterdam aan de Maas klopt. Overbodig te vertellen, dat 't laatste rukje naar Leiden in de beste stemming afgelegd werd. Later dan voorgenomen was. konden de ouders die dank zij de medewerking van de politie van de verlate aankomst op de hoogte waren gebracht, hun kin deren die wel een vermoeiende, maar onvergetelijke dag achter de rug had den op de Geregracht begroeten. Met deze reis zijn de uitzendingen van het 20e VKF besloten. Een reis, die in de geschiedenis van het Leids VKF ver meld zal worden, als een verre tooht, die door de warmte ln de natuur en in de kinderharten er één werd. waarop le Commissie en haar vele helpers sters) en gevers/geefsters met voldoe ning kunnen terugzien! Bevorderd naar klasse II: G A Boon, E Arentzen, Leiden: M. Atkins, Leid- Voorburg; L J Bremmer, Leiderdorp; schendam: W. E. Bakema. Leiden; A. A C. van Dijk. Leiden; G A de Graaff. M. A. Boeke. Voorhout; C. M. Bruin, Leiden; A E. Groot, Leiden; T. Hart man. Leiden; J K Huizinga. Leider dorp; R. R 's-Jacob. Katwijk aan Zee; W. F van der Kaaden. Leiden; T. H. C. Knottnerus. Oudewetering; G. W Meerburg. Leiden; M. G. H Moens, Oegstgeest; L M Munek, Katwijk aan Zee; H. S Niessen, Leiden; A J. de Roode. Leiden; E F Stolte, Leiden; M. G van Tol, Leiden; F. H. K M. Ver hoef, Noord-wijk: O. M Vogelenzang, Leiden; J. M Th. Vermolen, Leiden; E J. Wasing, Leidschendam; A. v. Ma- syk, Noord-wijk. Afgewezen 6. Arnoldus. Leiden; H. Broes- der, Leiden; M A. J. Hanson, Leider dorp: A. Haze voet. Oegstgeest; A. M. van der Huyzen, Leiderdorp, M. K. E J. Kampman. Leiden: F. J Koet, Leiden; E M van Leeuwen. Lelden: M. T. v d. Linden. Leiden; M W van Linden van de Heuvell, Oegstgeest; W. A. Lunen- berg. Leiden; C. A Merkens, Nieuw koop; N. C E Moon en. Leiden E. J. Riel. Leiden; G A_ Schill (Truus), Was senaar: E. Sehmohl. Noord wijk; M. C. Verlind, Leiden; N. K de Vries. Leiden; A. A. M. Zaadnoordiik. Leiden; L. C. van der Zaal. Ltése Voorw. 2 Afgewe zen 6 H, J. Bergman. Leiden: S. B. L Bonte, Sassenheim; A. Dinger van Kruiningen, Wassenaar; I. van Elk, Hazerswoude; E J, F van Hal, Leiden; S. I. Hemsing, LeidschendamC W Hubeek, Leiden; D. Huigens. Noord wij-k; M. A. Lingsma, Leiden; A. C. van der Marei, Valken burg (ZH.); C. M. Meerjxiel. Leiden; E. B J. Prins (Betty). Leaden; P. C Ru ling. Voorschoten; J. F. W. van de Scheur, Leiden; W. Teyn, Leiden; J. W. Vogelaar. Wassenaar Afgewezen 8. Bevorderd naar klasse III: H. I. Be- deaux. Leiden: J J C. Brandt, Leiden; B I. van Diest, Sassenheim: G. van Dijl, Oegstgeest.; P. L. A Everstyn, Leiden:; J R A E van Gennep, Wassenaar; J. Goedhart. Katwijk aan Zee; S. de Groot. Voorschoten: S. Hagemans. Leiden; C M Hueting. Katwijk a d. Rijn; R. G S. Jongsma. Lelden; M. S. Kocsis (Mar git). Leiden; M C. O. Kocsis (Maritza), Leiden; J W Mensing, Oegstgeest: J. M E Niël, Oegstgeest: W. C. I. Nije- boer, Leiden; F. M. Ooms. Leiden; S. E. Reyer, Leidsohendam; P. Smittenaar, Lelden; L. van der Staay, Leiden; L. van der Vliet, Oegstgeest; G. J. Voge laar, Wassenaar; C. G. M. Walenkamp, Leiden: N. M. Zorgdrager, Voorschoten. Algewezen 6. Oegstgeest; M. P. M. Chorus. Oegst geest: T. van Elk. Hazerswoude: J. C. Hofstra, Leiden; C. H. Huigens. Noord- wijk; K. J. Key. Leiden; A. L Marck, Oegstgeest; C M. van den Ouweelen, Leiden; M H. Prenem, Leiden; L. I. van Royen, Oegstgeest; W. van Schaick, Voorschoten; Y Smit. Leidschendam; J. F Schill (Anneke). Wassenaar; E M. L Slangen, Leiden; M. T. Splinter. Lei den; B. Tijmstra, Leiden; D. A. M. H. Uitenwijk Winkel. Leiden; M. Warns, Katwijk aan Zee; J. M Wolters, Leiden; A. Bos, Leiden. Voorw 2. Afgewezen 5. W. H. Andela, Oegstgeest; E Barrau, Noordwijk a Zee; C C. voin den Berg, Boskoop; W Blom, Katwijk aan Zee; D B Engels. Wassenaar; E J. T. Fa- noy. Leidschendam; E Groenhuyzen, Leiden; Y T. van der Heiden. Leiden; H L. A. Koster. Boskoop: R. H. Postel. Leiden: J. M Servaas. Leiden; G C. C. Splinter, Leiden; C. M. A. Swaan. Lei den; M L Tappenbeck. Noordwijk; M. Teyn. Leiden; G. Uljee, Voorburg; M. Wassenaar. Voorschoten: L. M S van Weesel, Leiden; G. J Westerveld, Lei den; C. T Woltman. Voorschoten Voor waardelijk 1 Afgewezen 5 Bevorderd naar klasse IVA: M. M. P Aalders, Leiden: H. v. Bellen. Oegst geest; W. E. Bos. Alphen a d. Rijn; W. C G. Burema, Leiden; E M Burgerjon, Leiderdorp; J. S. C. W. Couwenberg, Leiden; P. D. I, Dijk, Leiderdorp; M. de Geus. Leiden; E. M H. de Haan, Lei den; N. I. Ha-meter. Voorschoten: B C. Hölscher, Oegstgeest; C. S Hoogen- doom. Voorburg: R. Jaarsma, Leidscihen- dam; J H. Overdyfcing, Katwijk a. Zee; T Raaff. Oegstgeest: W A. Rijnhart, Leiden: M. C de Ruiter Zijlker. Oegst geest: M. E. J. J. Spier, Leiden: AM. Tappenbeck. Noordwitk: A. H. Vavier, Leiden; M. C Verstelle. Voorbuig; A L. Wolkers. Oegstgeest Afgewezen 2. E van den Berg. Leiden: P P. Bloem. Koudekerk a. d. Rijn; B H. de Boer. Hazerswoude; A. M. L. Duyverman. Lei den; J. E. Görtz, Leaden; S Hoek. Noordwijk; A. G A Janssen (Anneke). Leiden; L. Janssen iLudi), Leiden; M. Kleibrink, Leiden: J Lammerée, Leiden; J P. van Linden v d. Heuvell. Oegst geest; G. J. Melse. Noordwijk Wijntjes. Oegstgeest; J. C. S. Zaadmoor- dijk, Leiden; A. M. Reints, Leiden. Af gewezen 1. Bevorderd naar klasse IV B: J. W. E. Bakema. Leiden: A. van den Berg. Voor schoten; M. J. C. Blind, Oegstgeest; J. H E. van den Burg. Oegstgeest; J. Eps- k-amp. Leiden; J. M. Ginjaar. Leider dorp: A M. Haarsma. Warmond: J. van Herk, Leiden; F E. Kaiser, Oegstgeest; J Kuperus, Leiden; M. Laurentius, Leidschendam: W. F. Moon en. Leiden: B J Sira. Leiden; V. G. M. Smeets, Oegstgeest; M. J. G. Smit. Leiden; I M. A. Westen, Leiden. Voorwaardelijk 1. Afgewezen 1. Bevorderd naar klasse VA: S. M. von Bose, Leiden; W. S. W. Brinkman, Oegstgeest; G Brouwer, Leiden; M. de Bruijne. LeiderdorpM J. Calleribach, Oegstgeest: E Dres, Leiden; A. L. Gordon Hasselbach, Wassenaar; I. M. Hilarius. Leiden; N. G. de Jong, Leiden; C. D van der Kamp, Leiden; J. W. J. Kat. Leiden: N. de Kort. Katwijk aan Zee: E. C D, de Liagre Böhl. Leiden: J D. van der Linde (Janneke). Wad- dinxveen; W van der Linden (Willy), Leiderdorp: M. Lourens. Leaden; W. Marck. Leiden; H. A. de Meijer (Anke), Leiden; J. Monasoh (Judith), Wasse naar: M van SijU. Oegstgeest: P. Stig- ter. Leiden; A. H. Veer. Leiderdorp; S. M. R van der Werf. Oegstgeest: J. A. Arnoldus. Oegstgeest. Voorwaardelijk 2. Afgewezen 5. M B Bernard. Leiden; T Boersema, Leiden: S. Bruidegom. Sassenheim; M E Engels, Wassenaar; N. Kaay, Lei den; H Knibbe. Leiden; I. M. G. van Kuik, Oegstgeest; H. Kwaadgras, Lei den; C, E. van Lindork, Nieuwkoop; J H Punselie, Leiden; E, L. de Roode, Leiden; J. H. Rovers, Leiden; L. P. Sil ver, Wassenaar: A. M. W. van der Ster, Leiden, A T. Toren. Voorschoten: G. S. A. Veltman, Leiden; I Verhoeven, Lei den; A. A. Verwer. Leiden: P. Vigeleyn Nikyuluw. Wassenaar: P van Waveren, Leiden; A. M. Witte. Voorhout; W M. L Wouters. Voorschoten; M. Zelden- rust. Oegstgeest: J M. van Leeu-wen. Lisse Voorw 2 Afgewezen 4. Bevorderd naar klasse VB: A. M. Bal dal. Oegstgeest: E. van Deventer, Lei den: A G. Duyster. Noordwijk; C. H. S. E Hofstede, Oegstgeest: C. Hoogen- doorn, Zoeterwoude; A. H. Horikx, Lei den; J. Laurentius. Voorschoten; E. van Meurs, Voorburg; A. M. Smeets, Oegst geest Afgewezen 2. Bevorderd naar klasse VIB: I. N. lijkt. Betreurd wordt, dat dit juist in deze tijd van toeristische hoogconjunc tuur niet gebeurt. Ook wordt gewezen op de voor de Horecabedrijven ongun stige ontwikkeling waarbjj veel natuur schoon wordt opgeofferd aan militaire doeleinden en aan woningbouw. Opge merkt wordt, dat over het algemeen nog weinig terecht komt van vacantie- spreiding. De nieuwe regeling voor de berekening van omzetbelasting over het bedienings geld heeft tot gevolg gehad, zo meldt het verslag verder, dat de omzetbelasting niet langer een uitstel hoefde te zijn voor het zogenaamde inclusief afrekenen. Daarbij wordt echter uitdrukkelijk opge merkt. dat het nog steeds verboden is, dat het bedienende personeel bu het af rekenen een bedrag noemt. Het wordt de vraag geacht of op dit moment de tijd rijp is deze bepaling in zijn oude vorm weer te doen herleven. Geprobeerd wordt nu het bedienend personeel met het publiek te laten af rekenen met bonnen waarop het be dieningsgeld afzonderlijk wordt opge voerd. Er zijn op het ogenblik bon boekjes in druk, waarbij dit mogelijk sal zijn. Nog vele duizenden buitenlanders in Russische kampen VOOR 1956 ALLEN NAAR HUIS? ..Er zijn nog vele duizenden buiten landers - waaronder Britten, Ameri kanen. Zweden, Denen, Duitsers, Tsjechen. Polen. Hongaren, Roeme nen. Albaniërs en Japanners - in honderden gevangenissen en kampen in de Sovjet-Unie. Doch een Russische generaal heeft, bij een inspectie van het gevangenenkamp te Irkoetsk, ln Siberië, verklaard dat er aan het ein de van dit jaar niet één meer over zal zijn", aldus heeft een Oostenrij ker. die kort na de oorlog door de Russen werd ontvoerd en thans in Oostenrijk is terugekeerd. na aan komst te Wenen verklaard. GEESTDRIFTIGE ONTVANGST VAN NEHROE De Indiase minister ^president Neh- roe. die een buitenlandse reis van bijna veertig dagen heeft gemaakt, waarbij hij onder meer twee weken in de Sov jet-Unie verbleef, is vandaag, bij zijn terugkeer te Nieuw Delhi, door een reusachtige menigte op uiterst geest driftige wijze ontvangen. De wachtenden verbraken de afzet ting van het vliegveld en schaarden zich dicht rondom het vliegtuig, waar mede de premier de thuisreis had ge maakt. Het was Nehroe niet mogelijk de hem opwachtende journalisten te be reiken. Verscheidene personen zijn, mede ten gevolge van de grote hitte, in zwijm ge volgen. Tenslotte slaagde Nehroe er in zijn auto te bereiken. „Onstuimig", was zijn commentaar op de hem bereide ontvangst. Het Griekse vorstelijke paar zal zich 5 September naar Zuid-Slavie begeven voor een officieel bezoek. Maar schalk Tito van Zuid-Slavie heeft het vorige jaar Griekenland bezocht. Indonesische Ambasade beschuldigt nu Luns De Indonesische Ambassade in Lon den heeft heden minister Luns ervan beschuldigd deel te nemen aan een aanhoudende campagne om de wereld opinie ten nadele van Indonesië te be ïnvloeden. In een verklaring over het proces- Jungschlager, levert de Indonesische Ambassade in Londen tevens critiek uit op het Nederlandse Witboek over de Nederlandse arrestanten in Indonesië De Indonesische Ambassade zegt. dat in dit Witboek wordt beweerd, dat aan de be schuldigde Nederlanders geen rechtvaar dige behandeling van hun rechtzaak wordt toegestaan. Tien jaar wegens moord 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft het Gerechtshof te Leeuwarden vanochtend opgelegd aan een 54-jarige vrouw te Warffum. die daar op 2 Mei 1946 haar man door het toedienen van vergif van het leven be roofde. De Groninger Rechtbank had haar tot 15 jaar met aftrek veroordeeld. De Procureur-Generaal had een gevan genisstraf van 10 jaar met aftrek en daarna ter beschikkingstelling van de regering gevorderd. BEVORDERING CHR. LYCEUM TE ALPHEN Van klasse 1 naar 2: IJ. v. d. Klerke (Leiden), M. de Reede (Leiden). H. Zaalberg (Zoeterwoude). Van klasse 2 naar 3: W Hennlpman (Leiderdorp), P. Snijders (Leiden). Van klasse 3 naar 4: H. Huyding (Leiden). J. Karstens (Leiderdorp). Van klasse 4G naar 5G: Mieneke Gesink (Leiden. Van klasse 5G naar 6G: A. Houwing (Leiden). GEEN STEUN MEER AAN REGERING Van 4 fractieleden Parindra. Vier leden van de Parlementsfractie va nde regeringspartij Parindra hebben besloten de verantwoordelijkheid voor het regeringsbeleid af te wijzen. Zy heb ben de jiartijraad van de Parindra ver zocht de minister van die party, Soe- roso (Sociale Zaken) zich terug te trek ken. De vier fractieleden: Soenario Gon- dokoesoemo, ir Dipokoesoemo. N Hadja- rati en H. Mochran voeren aan, dat het regeringsbeleid inzake de chefstaf van de Landmacht, waarbij de regering over leg wil plegen met de Landmacht, hoe wel de waarnemend chefstaf is geschorst, aantoont, dat de regering en de opper bevelhebber geen madht meer hebben over het leger. geen macht meerh ebben over het leger. Twee andere leden van de uit 7 man bestaande fractie van de Parindra zijn ziek. De mening van het zevende lid is nog niet bekend. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladent Bevallen: MeijerHar tong van Ark, d. Bergen; Ter Horst^Veanman, d.. Wage- ningen; Gerber—Silberberg. d., Plain- field N.Y. Gehuwd: R. Nicolaï en L. van Driest, Amersfoort; R. P. Ruffles en M. B. Vos, R'dam: C. L. Janson en E. Jamin. Til burg; F. de Jong en W. J. van der Salm, Gorinchem. Overleden: S. M. A. I. de Geus. m., 56 J, A'dam; I. L. van der Schalk. m„ 76 j„ R'dam: M. L. Oremer—Ross. v., 41 j„ A'dam; G Koning—Noame. v.. 76 j. Purmer; A. J. Treurniet, xn.. 64 J.. Rot terdam: J. K. Slotboom, m.. 65 j., Doom; R. J. Bruijns, m., R'dam. Leiden; E. Baffeljee, Leiden: Muiden. leiden; C. J B van der Plaats, |M. Bot, Leaden; C. E. Brandt, Leiden: Sassenheim; W. H. de Roocfc, Noordwijk N J. Bruin, Leiden; J. C Hageman, Lei- aan Zee: M. Sohouten. Voorburg: J. S. den: D. Hogendoorn, Noord/wyk; C. de Struiok, Oegstgeest; M. J. Swart, Lei- i Kier, Lelden; S. Knapper, Voorburg; G den; J. W. van Veen, Oegstgeest; K. G. S. de Vries. Leiden; M. K. Young, Voor- kunnen overgaan tot de verkiezing van M. van Wiedhen, Zoeterwoude; H. schoten. Afgewezen geen. I een moderamen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Alphen aan den Ryn G. J. Pettlnga te Hulzum. Te Nlsse J. Strlk- werda, vlc. aldaar. Te Loenen aan de Vecht R. C. v. Putten te Oud Vosmeer. Te Hamilton (Can.) J. v. Kuiten, voorh. Sred. te Baarn. Te Leerbroek J. Wieman Oudewater. Te Zevenhuizen G. S. Schin kel, cand. te Scherpenzeel Aangenomen naar Wljnleterp-Duurs- woude Th. Houtsma. geestelijk verzorger der sanatoria te Laren, naar Nyverdal (vac. J. Swllnenburg) (toez.) A. M. v. d. Neu» tc Medembllk. Benoemd tot vlc. by de landel. Zeemans- raad met als standplaats Rotterdam Timmers. cand. aldaar. Aangenomen de benoeming tot vlc. te Voorburg W. W. Verhoef, cand. aldaar. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren C. v. Evert, J Korpershoek. H. A. Oberman. J. Overduln. allen te Utrecht; K. Exalto te Llnschoten. W. W. Verhoef te Schoonrewoerd en B. W. Vermaat te Goudswaard, van wie de heer J. Overduln zich beroepbaar stelt. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel J R. Cuperus te Doornspyk. GEREP. KERKEN Aangenomen na hulppred.) J. Ubels, CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Murmerwoude en te Nieuwe Pekela C. Langbroek, cand. te IJmulden J. J. Rebel. cand. te Rotterdam. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Gravenhage GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Marknesse A. Elshout. cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Utrecht A Elshout, cand. te Rotterdam, die bedankte voor: Amsterdam. Boskoop. Borssele, Dordrecht. et. Enkhulzen. Glessendam, Haarlem. Ambacht. Kampen, Leerdam. Leiden, Marknesse. Mlddelharnls, Nw. Beyerland, OttervlUe (Can.), Ridderkerk. Scherpe- nlsse. Schevenlngen, Slikkerveer, St. Anna- land. Tholen, Vllsslngen, Waardenburg, Wagenlngen, Werkendam, Iefseke, Zeist en Mellskerke. SYNODE GEREF. KERKEN (Art 31) BIJEEN In de kerk aan de Lasondersingel te Enschede is hedenmorgen de gewone generale synode van de Geref. Kerken onderhoudende art. 31 KO samengeko men. De synode is hedenmorgen geopend door de nestor van de predikanten van de roepende kerk van Enschede, ds I. de Wolff. Spreker bad de synode de wysheid van boven toe en sprak de wens uit. dat zy haar dienend werk mag verrichten met het. kleed van de ootmoed aan. om alzo als discijjelen van Chnstus. die ons een voorbeeld naliet, haar dienende taak aan de broederschap, waartoe de ker ken de synode samenriepen, te vervullen. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling van de lastbrieven van de afgevaardigden van de verschillende particuliere synoden, teneinde de ver gadering te kunnen constitueren en te CONFERENTIE VOOR PREDIKANTEN EN PREDIKANTSVROUWEN Op ,X>e Horst" te Driebergen zal van 29 Augustus-3 September een conferen tie worden gehouden van predikanten en predikantsvrouwen. Het thema van de conferentie zal zyn: „Geïnspireerd pas torieleven". SYNODE GEREF. KERKEN (ART. 31) In de gistermiddag te Enschede her opende zitting van de generale synode van de Geref. Kerken onderhoudende art. 31 K.O- werden allereerst de agenda stukken onder de diverse commissies ter behandeling verdeeld. Vervolgens kwam aan de orde de kwestie van de positie van de hooglera ren m de synodale commissies. Na enige discussie werd besloten dat de tot op heden bestaande praktyk met betrekking tot de aanwezigheid van de hoogleraren ter synode zal worden gevolgd. Een voorstel van het moderamen om de zittingen te doen duren tot Vrijdag 22 Juli en dan de synode te doen uit eengaan tot 29 Augustus werd met één stem meerderheid aangenomen. Nadat de synode nog enkele hamerstukken had behandeld, werd de zitting verdaagd tot heden. BAPTISTEN WERELD-ALLIANTIE De Baptisten wereld-alliantie bestaat dit jaar vijftig jaar. Dit feit zal worden herdaoht met een van 16—22 Juli te Londen te houden jubileum-conferentie, waar afgevaardigden uit de gehele wereld worden verwacht. Het aantal aangesloten gemeenten dat in 1005 zeven mülioen leden omvatte, is thans gestegen tot 21 millioen. Bekende figuren behoren tot de gemeenten van de Baptisten, zoals Spurgeon, de Bap tisten-predikant te Londen en de Ameri kaanse evangelist, dr Billy Graham. KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR JUBILERENDE ZENDINGS. ZUSTER. De 80-jarige mej. L. Schooh te Apel doorn. die thans 60 jaar haar werk voor de inwendige zending doet. mocht gis teren zowel van Koningin Juliana als van Prinses Wilhelmina gelukwensen in ontvangst nemen.. Koningin Juliana kwam de jubilaresse in haar wo ning feliciteren; Prinses Wilhelmina verscheen 's middags op de receptie in Hotel Bloemink. waar een enorme drukte heerste. Hier hébben verscheidene spre kers van hun waardering voor het werk van mej Schooh in de afgelojDen 60 jaar getuigd. Onder hen bevonden zich ds P. J. Mackaay namens de Raad van de Zending van de Ned, Herv. Kerk en me. vrouw H. SchuurmanNiihoff namens de Commissie Vrouwenzendingswerk van deze raad. Talrijke schriftelyke geluk wensen alsmede vele cadeaux en bloem, stukken waren evenzovele bewijzen van medeleven bij dit jubileum.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3