LEIDSCH DAGBLAD Wil Moskou werkelijk één Duitsland? Opnieuw de vraag: ernst of politieke propaganda? WEERBERICHT Ruth Ellis ter dood gebracht De sociale spanningen in België Socialistische Internationale aclit kans op vrede aanwezig 94ste Jaargang WOENSDAG 13 JULI 1955 Directeur? 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.050 per week Witte*SingeMLXeiden - Giro No. 57055 TelefoonJDirecTTe en^Vdmlnistratié; 25041? Redactie: 2150"? Bonn toont zich niet verrast Radio-Moskou heeft gisteravond een verklaring van het officiële Sovjet-Russische persbureau „Tass" omgeroepen, waarin wordt ge zegd dat de Sovjet-Unie voorstander is en blijft van een politiek, die leidt tot het ontstaan van een herenigd Duitsland. Het argument van bepaalde personen in het Westen, dat de Sovjet-Unie gekant is tegen een herenigd Duitsland, omdat zij bevreesd is voor de potentiële bedreiging er van. is niet steekhoudend, aldus „Tass". „De Sovjet-Unie heeft in de afgelopen oorlog bewezen op eigen kracht, En de bijdragen der overige geallieerden dan? - Red. L.D.) een Duitsland te kunnen verslaan, dat de beschikking had over de Europese hulpbronnen. Thans, nu Sovjet-Rusland veel machtiger is dan ten tijde van de Duitse aanval, heeft het veel minder reden om bevreesd te zijn voor de mogelijkheden op militair en eco nomisch gebied van een herenigd Duitsland" verklaart „Tass". „In de nieuwe omstandigheden, voort vloeiend uit het van kracht worden van de Paryse verdragen, is de vraag van beslissend belang of West-Duitsland een militaristische staat wordt, die is opge nomen in een militair bondgenootschap, of dat er stappen worden genomen een dergelijke ontwikkeling in West-Duits land te voorkomen" Volgens de Russi sche verklaring is het ontoelaatbaar, dat deze belangrijke kwestie voor de her eniging van Duitsland ondergeschikt is san de kwestie op welke wijze de ver kiezingen zullen worden gehouden. Verder wordt in de verklaring gezegd: „Indien het in de huidige omstandig heden niet mogelijk is onmiddellijk tot overeenstemming over hereniging van Duitsland te komen op vredelievende en democratische wijze, zal het noodzake lijk zijn dit probleem geleidelijk tot oplossing te brengen door middel van vermindering van de internationale spanning". De Sovjet-Unie zou gaarne de oprich ting zien van een collectieve beveiligings organisatie in Europa van soortgelijke opzet als die van Warschau. Alle landen die zouden willen toetreden, dienen daartoe in staat te zijn. aldus „Tass". De Sovjet-Russische diplomaten in de Westelijke hoofdsteden hebben naar ver luidt, in de laatste tijd gepoogd steun voor dit denkbeeld te verwerven. Zij zou den hierbij hebben willen werken op Aanschaffing autobanden BU contróle bleek, dat in 1953 ten be hoeve van het Hoge Commissariaat te Djakarta, by een leverancier hier te lande autobanden waren aangeschaft tot een bedrag van ruim f47.000.zonder dat daarvoor de bemiddeling van de Rijks Automobiel Centrale werd ingeroepen. Daardoor was ruim f. 6.100.meer be taald, dan verschuldigd zou zijn geweest indien van die bemiddeling wel gebruik was gemaakt. Veranderlijke bewolking De Bilt „verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in de nanacht en ochtend plaatselijk mist. Vooral aanvankelijk nog enige regen- of onweersbuien. Weinig wind Over het algemeen weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur) Weinig verandering Het KN.M.I. deelt mede: Maandagmiddag ontstond boven Frankryk een kleine storing die zien sindsdien langzaam naar het Noorden verplaatste en gisteren boven Nederland was aangekomen, waar ze zich nu nog bevindt. Het gevolg was. dat de onweers activiteit in ons land zowel gisteren overdag als de afgelopen nacht sterk toenam. Wel kwamen lang niet overal in het land onweersbuien voor, maar waar ze vielen, brachten ze dikwijls een flinke hoeveelheid regen. Van de Nederlandse waarnemingssta tions meldde tot nu toe Gilze-Rijen de meeste neerslag (17 mm.). Eelde en Leeuwarden hadden elk 12 mm. Tengevolge van de grote vochtigheid van de lucht ontstond de afgelopen nacht op verscheidene plaatsen mist. Boven dien dreven met de naar Noordwest ge draaide wind in Zeeland en Zuid-Hol land mist en lage wolken van zee uit binnen. De luchtdrukverschillen ziin thans in geheel Europa uitermate klem. De war me lucht die overal op het contingent aanwezig is, ligt dan ook vrijwel stil. zo dat het zomerweer voortduurt. Voor Nederland moet evenwel een klein voorbehoud worden gemaakt. Het te verwachten, dat de zwakke wind morgen overwegend uit zee zal gaan waaien. Aangezien op de Noordzee thans veel mist en lage wolken worden aange. vronen, moet in toenemende mate met «et binnenkomen van deze zon verdrij vers rekening worden gehouden. In de Noordelijke provincies zal het daarom morgen waarschijnlijk wat min- ?er warm zijn dan vandaag. Onweers- 2L zllUen n°g niet geheel tot het verleden behoren De "kans hierop is van avond het grootst 14 JULI. Zon op: 4.37 uur: onder: 20.57 uur. Maan op: Uur: onder: 15.46 uur. «oogwater te Katwijk te 9.28 en 21.59 u. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's mogelijke gevoelens van onbehaaglijk heid in die West-Europese landen, die aan hun oostgrens een verenigd, her bewapend Duitsland zouden zien her rijzen. Onze correspondent in West-Duitsland telefoneerde ons hedenmorgen uit Bonn naar aanleiding van het vorenstaande: Het schijnt tegenwoordig óók voor üe Russen uitermate moeilijk te zijn gewor den om altijd voet by stuk te houden en op een eenmaal ingenomen stand punt te blijven staan. Men wijst er dan ook in officiële kringen in Bonn op dat het wel heel merkwaardig is dat de vooraanstaande figuren in de Sovjet- Unie nog maar kort vóór de ratificatie van de Parijse accoorden op zeer ondub belzinnige wijze te kennen hebben gege ven dat Rusland zeker niet meer bereid zal zijn over het Duitse vraagstuk te onderhandelen als die verdragen ge ratificeerd zouden worden, terwijl nu toch maar uit de gisteravond laat be kend geworden nieuwe Russische nota blijkt, dat zij toch bereid zijn dit onder, werp met de grote Westelijke mogend heden te bespreken. Overigens had men dit na de niet onvriendelijke uitingen van Boelganin en van andere vooraan staande figuren in Moskou wel verwacht Ook de Sovjet-Unie wenst thans blijk baar een periode van rust en veiligheid tegemoet te gaan en men meent in Bonn dat zij deze nodig heeft om haar eigen binnenlandse toestand te consolideren en om het eigen land op economisch gebied beter tot ontwikkeling te bren gen. Daarom zouden ook zij een einde aan de koude oorlog willen maken en daarom zouden zij ook wel genegen zijn concessies te doen. In West-Duitse regeringskringen over weegt men nu de mogelijkheid of Adenauer en Boelganin als zij zich tegelijkertijd in Zwitserland ophouden, elkaar daar op onofficiële wijze zullen kunnen ontmoeten. VRIJHEID. GELIJKHEID. BROEDERSCHAP De raad voor het onderwijs van de Amerikaanse staat Georgia heeft bepaald, dat elke onderwijzer die les geeft in klassen met zowel blanke als negerkinderen, voor het leven zal worden uitgesloten van onder wijsfuncties ln de staat. Voorts is een geheime commissie ingesteld, die zich met het vraagstuk van de scheiding der rassen moet bezig houden. Pogingen om haar leven te redden faalden (Van onze Londense correspondent) Vanmorgen om 9 uur is Ruth Ellis, die haar gewezen minnaar had dood geschoten, in Londen opgehangen. Zoals altijd stond er een psalmenzingende menigte bulten de gevangenismuren. Pogingen, welke gisteren nog werden gedaan om haar leven te redden, faal den. De advocaat, Victor Mishcon, de pas afgetreden voorzitter van de Lon dense graafschapsraad, bezocht Ruth Ellis in haar cel en voerde daarna Be sprekingen met de autoriteiten. HU trachtte nieuw bewUsmateriaal te ver zamelen, dat een beeld moest geven van de gemoedstoestand van Ruth Ellis toen zy de moord beging. Het gmg blijkbaar om de man, die Ruth Ellis de revolver heeft geleend Een hoge ambtenaar van het Departement van Binnenlandse Zaken, die zich op de rennen van Ascot bevond, werd onmiddeliyk teruggeroe pen Er moest politieversterking worden ge zonden naar het voorplein van de ?e- vangenis. waar zich voor de poort opge wonden tonelen afspeelden, vooral bij de aankomst van de ouders van Ruth, zowel als toen de aankondiging van de op handen zünde executie aan de buiten deur werd bevestigd en toen Albert Pierrepont, de herbergier, die de functie van beul vervult, arriveerde Voortdu rend klonken uit de massa spreekkoren. Als een lithanie noemde men de namen: Evans Bentley Ellis. Evans was de man. die enkele jaren geleden onschuldig werd opgehangen voor een moord, welke later door de massa-moordenaar Christie bleek te zun begaan. Bentley was de negentienjarige jongen, die werd opgehangen voor een moord die hUzelf niet begaan had. Hoewel reeds onder arrest, had hij zyn zestienjarig vriendje, met wie hy op roof was uitgegaan, aangespoord op een politie-agent te schieten, die het leven er by liet. Een aantal leden van de Londense graafschapsraad zond gisteravond nog een petitie naar het Lagerhuis met ver zoek om gratie. VEROORDELEND COMMENTAAR De „Daily Mirror", Engelands popu lairste dagblad, had vanochtend op de voorpagina een felbewogen protest van de bekende journalist Cassandra tegen de executie van mevrouw Ellis en tegen de doodstraf in het algemeen, die zoals hij opmerkt door byna alle be schaafde volkeren is afgeschaft. Hy komt vooral op tegen de barbaarse uit de Middeleeuwen stammende ceremonie waarbij het stoffelijk over schot een uur na de executie moet biy- ven hangen. Twee Staatscommissies hebben zich tegen de doodstraf uitgesproken, maar de Engelsen kunnen niet van deze gru- welyke traditie afstappen. De ..Times" haalt commentaren van Franse bladen aan. welke uitermate ge schokt zijn door het geval Ellis, aange zien in Frankrijk een dergelyke. uit hartstocht begane moord, met niet meer dan een paar jaar gevangenisstraf zou worden bestraft of zelfs slechts tot voor waardelijke veroordeling zou hebben geleid. De Engelsen bezitten helaas een soort onverbiddelijke hardheid, welke in het dagelijks leven ook op andere terreinen tot uiting komt, zoals in de kastijding als schoolstraf. en de geseling, welke in bepaalde gevallen nog wordt toe gepast. Maar gelukkig is er onmisken baar een kentering in de verouderde Britse opvattingen waar te nemen. Hopelijk komt zij binnen afzienbare tijd tot uiting in de afschaffing van deze afschuwelijke doodstraf. Gistermorgen heeft Z.K.H. Prinsaan de Commandant van het Garde Bernhard in de Frederik-kazcrne te regiment Jagers, de Luit. Kol. F. C. Vught een nieuw vaandel uitgereikt I G. von Lindheim. Chr. Vakbonden handhaven stakingsparolen (Telefonisch van onze correspondent te Zoals men weet had de eerste mi nister. Achille van Acker, jongstleden Maandag aan de leiders van de chris. telijke vakverenigingen verzocht de afkondiging van de stakingen op Za terdag te schorsen De vakbonden heb ben echter geweigerd de 6takingspa- rolcn in te trekken. In een door het Algemeen Ohristeiyk Vakverbond uitgegeven communiqué wordt o.m. gezegd dat het bestuur bereid is deel te nemen aan de besprekingen, •zien voor morgen, tussen de verte genwoordigers van de svndicaten, het verbond der Belgische nijverheid en de regering. Het kan evenwel niet mei het oog daarop de wachtwoorden voor de Za terdag-staking opschorten. De Belgische syndicale beweging heeft altijd geweigerd te aanvaarden, dat in beginsel geen besprekingen zou den kunnen plaats vinden gedurende een staking. Het tegenovergestelde is vaak voorgekomen. Er is geen enkele reden om dit thans te .aanvaarden. In een hoofdartikel in „Het Volk", het dagblad van de Christel nke vakvereni gingen, wordt naar aanleiding van deze weigering nog het volgende opgemerkt: De linkse pers zou voorzeker niet heb ben nagelaten een toegeven uit te leggen als een gebaar van aarzeling of van dubbelzinnigheid. Welnu, het A.C.V. wenst over zijn houding geen misver, stand of twijfel te laten bestaan. En daarom is het antwoord op het verzoek van de eerste minister: Neen. Trouwens, het A.C.V. heeft zich volstrekt niets te laten zeggen door een eerste minister, die de verantwoordelijkheid draagt voor de sociale afbraak-politiek, welke sedert maanden wordt gevoerd. Een eerste mi. nister. die de verantwoordelykheid draagt voor de druk op het index-cyfer. voor de afschaffing van een deel der vergoedingen voor de moeder aan de haard, die geweigerd heeft de gezinsver goedingen aan te passen, die milliarden indirecte belastingen op de rug der wer kende klassen laat heffen terwyl an derzijds milliarden fiscale ontlastingen worden toegestaan aan een kleine kaste van 1700 personen of genootschappen en die het tenslotte vertikt enig positief standpunt in te nemen, niet alleen ten opzichte van het eigen programma van het A.C.V,. doch zelfs ten opzichte van het meer beperkte programma van de so. cinlistische syndicaten. Kortom, de heer Van Aoker heeft geen enkel redht oim aanspraak te maken op een gebaar van insohikkelitkheid van onzerwege, aldus „Het Volk". Het Noorse stoomschip ..Gatf' dat bij een storm in de nacht van IJ Januari van dit jaar. bij het uit varen op de Zuiderpier bij de uit gang van de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland liep. is Dinsdag middag door drie sleepboten vlot gesleept en. terwijl het vaartuig door twee pompboten werd drijven de gehouden, op sleep genomen naar Rotterdam. Men heeft het plan de ..Gatt" naar Krimpen aan de IJssel te vervoeren, waar het schip zal worden gesloopt. Mr Stikker te Genève „Verkeerd gebruik van hulpbronnen" Op de 20ste zitting van de economi sche en sociale laad der VN te Genève heeft de leider der Nederlandse delega tie, mr D. U. Stikker, Nederlands am bassadeur te Londen, gisteren een uit eenzetting gegeven van het Nederland se standpunt. Mi- Stikker wees erop dat de interna tionale economische samenwerking vooral wordt bemoeiiykt door de nog steeds bestaande spanning tussen de communistische en niet-communistische wereld, waardoor' de landen gedwongen worden een groot deel van de productie ve hulpbronnen te besteden voor de uit breiding van het militaire potentieel in Mits connnun'sten anderen vergunnen hun eigen leven te leiden (Van onze Londense correspondent) Het vierde congres van de Socialistische Internationale, dat gisteren in Lon den is begonnen, trekt ais de belangrijkste politieke byeenkomst, vooraf gaande aan de conferentie van dc Grote Vier te Genève vanzelfsprekend sterk de aandacht. Op het congres zyn socialistische partyen uit 31 landen vertegenwoordigd. In het middelpunt van de discussies staat een rapport over de internationale situatie, dat voorbereid is door een commissie van Britse, Franse, Duitse en Noorse afgevaardigden en waarin verklaard wordt dat er voor het eerst na de oorlog een mogelykheid schijnt te bestaan om door onder handelingen een eind te maken aan de koude oorlog. De samenstellers van het rapport geloven niet dat het communistische einddoel veranderd is, maar wel dat er thans een kans bestaat op een periode van vreedzame internationale betrekkingen. Attlee. die het debat opende, ver- openende mogelykheden gebruik t« klaarde dat de thans alom gebezigae maken. uitdrukking van samengaan tussen Oost De voorzitter van de Nederlandse en West maar één betekenis kan bezit- Party van de Arbeid Evert Vermeer, deed ten. namelyk verdraagzaamheid, berus- een vurig beroep op het congres om ae tende op aanvaarding van de democra- millioenen, die in de satellietlanden naar tische idee. Het is nu de grote vraag, vryheid hunkeren, niet te vergeten. aldus Attlee. of de communistische wereld deze zal onderschryven, omdat het indruist tegen alles wat de com munisten leren en doen. Grote mogelyk heden openen zich. volgens Attlee, als de communistische landen erkennen dat andere landen het recht bezitten zonder inmenging hun eigen leven te leiden. Walter Bringolf, voorzitter van de Zwitserse socialistische party, zeide dat samengaan tussen staten mogelyk was, maar dat zo'n samengaan tussen cie Socialistische Internationale en Kominform onmogelyk is. omdat sociaal-democraten nog steeds de groot ste vyand van de communisten zijn. Guy Mollet. secretaris-generaal van de Franse socialistische party, wilde zich niet verdiepen in de motieven voor de veranderde Russische houding. Het Westen dient ten volle van de zich thans Vandaag zal Jules Moch (Frankryo het debat over ontwapening inleiden, terwyl Ollenhauer (Duitsland) zal spre ken over Europese veiligheid Aan het eind van de week zal ir H. Vos (Nederland) het wereldplan voor wederzydse hulp uiteenzetten. plaats van voor verhoging van de le vensstandaard. Dit betekent een ver keerd gebruik van de productieve hulp bronnen. Om aan te duiden hoe zeer de politieke spanning leidt tot een ver keerd gebruik van de productieve hulp bronnen merkte mr Stikker op. dat 2/3 van de wereldbevolking leeft in die ge bieden. welke minder ontwikkelde gebie den worden genoemd, doch slechts 20 van het wereldinkomen is afkomstig uit deze gebieden. De resterende 1/3 pro duceert en verbruikt 80 van het we reldinkomen en er van uitgaande dat zU 8 van deze 80 voor militaire doel einden gebruiken, betekent dit dat wan neer dit deel zou worden gebruikt ter verhoging van de levensstandaard ln de minder ontwikkelde gebieden, de le vensstandaard in die gebieden met bijna de helft kon worden verhoogd. Hoewel het natuuriyk niet mogelUk zou zyn alle militaire gebruik van productieve hulp bronnen ongedaan te maken, geven deze cUfers niettemin enig Idee van hetgeen zou kunnen geschieden indien een of andere vorm van wereldontwa pening tot stand zou kunnen komen. Program koninklijk Jbezoek aan Suriname Op een persconferentie heeft Gouver neur mr J. Klaasesz te Paramaribo het program bekend gemaakt voor bet bezoek van het Koninklijk Paar in October a.s. aan Suriname. Minister Kernkamp zal de tocht mee maken. H. AL v. d. Zaan zal tegen di« tijd in Suriname zyn om het Ko ninklijk gezelschap naar enkele dis tricten te vervoeren. Het gezelschap landt te Zanderij, waar een klein ontvangstcomité het zal begroeten. Van Zandery rydt men naar Domburg, waar het gezelschap zich zal inschepen op de Van der Zaan, die de Sunnamerivier zal afvaren naar Para maribo. Het gezelschap gaat weer aan land op het Gouvemementsplein, waar de eigenlyke verwelkoming zal worden gehouden. Er is een zeer uitgebreid en interessant bezoekprogram opgesteld. Het Koninklyk Paar zal o.a. een tochtje door het binnenland maken via Kabel en de bosnegerdorpen Koffie- kamp en Kadjoe, waar het bosneger- dansen zal zien. Prins Bernhard zal een dag aan het Mata Icastrand met enkele ervaren ja gers doorbrengen. Hy zal ook een dag uit hengelen gaan in de Coesewyneri- vier. De Koninkiyke bezoekers zullen door de Staten worden ontvangen. Er is spra ke van. dat uit Nederland voor deze ge legenheid een open calèche met paar den zal worden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1