ASPRO' in de zomer? Verschillende mening over toezicht op eikaars bewapening Amerikanen willen verder gaan dan Russen, maar zij deden al water in de controle-wijn Nederland op vierde plaats bij technisehe hulpverlening - Ook in de zomer beschermt 'JLSiPPO' Uw gezondheid! Russisch - Brits visserij verdrag door Moskou niet meer verlengd Lord Ismay wijst nog eens op de vredelievendheid van de NAVO DONDERDAG 7 JULI Bespiegelingen na acht jaar koude oorlog (II. slot) (Van onze correspondent in Washington) In een voorafgaande beschouwing heb ik er op gewezen, dat de conferentie te Genève op een zeer gunstig moment gehouden zal wor den, omdat juist thans zowel Amerika als Sovjet-Rusland er van over tuigd kunnen zijn, dat een atoom-oorlog voor geen der partijen meer een overwinning mogelijk maakt. In Washington hoopt men, dat de Russen inderdaad bereid zijn tot goed-bedoeld naast-elkander-leven. Overtuigd van Sovjet-Ruslands goede bedoelingen is men echter stel lig nog niet; velen hier zijn nog beducht, dat de Communisten hun expansie-politiek alleen maar hebben gewijzigd, in de hoop om thans meer met stroop te bereiken dan vroeger met azijn! De pers heeft hier uiteraard veel aandacht aan besteed aan Rus- lands daden en gebaren ten aanzien van Oostenrijk, Joego-Slavië en Duitsland. Daardoor heeft een andere Russische zet op het wereld schaakbord misschien wat te weinig aandacht gekregen. Men kan er echter van overtuigd zijn, dat de deskundigen van het State Depart ment (Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken) met bijzon dere aandacht de ontwapeningsvoorstellen hebben bestudeerd, waar mede Sovjet-Rusland op 10 Mei in Londen voor den dag is gekomen (Molotov heeft op 22 Juni in San Francisco het Russische ontwape ningsplan opnieuw uitvoerig naar voren gebracht). Die voorstellen zijn ln hun huidige vorm voor Amerika onaanvaardbaar, maar men heeft in Washington toch principiële elementen in het document ontdekt, die tot een compromis zouden kunnen leiden. De Russen hebben in beginsel internationale contröle aan vaard, voor geval men het eens kan worden over een ontwapeningsplan. De inspectie, die de Russen als aanvaard baar voorstellen, gaat Amerika lang niet ver genoeg, doch beide landen zijn thans tot het inzicht gekomen, dat een absolute contröle (zoals die vroeger in het Amerikaanse plan-Baruch werd ge opperd), uit de tijd is. In een periode van grote hoeveelheden splijtstof en grote diversiteit van atoomwapenen, is het niet langer mogelijk alle grond stoffen en wapenen onder contröle te houden. Op zijn hoogst zou men tot een beperkte, een relatieve contröle kunnen komen. Pottenkijkerij! De Russen achten het voldoende, dat de controleurs pas gaan optreden in een vrij laat stadium van een eventuele be wapeningsbeperking en zij achten het niet nodig, dat de inspectie meer zal omvatten dan de contröle van de grote havens, spoorwegknooppunten, auto wegen en vliegvelden. Amerikanen, die hun gedachten over dit voorstel hebben laten gaan. zijn in het algemeen van oordeel, dat de inspectie veel uitgebrei der behoort te zijn. De inspecteurs zou den de vreedzame toepassing van atoom energie ln het oog moeten houden, zij Partijen in Argentinië krijgen vrij spel De nieuwe Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken. Albrleu, heeft gis teren op een persconferentie in Buenos Aires verklaard, dat bij de komende verkiezingen „aan het vrije spel der po litieke partijen niets in de weg zal wor den gelegd". Op de vraag van een jour nalist of president Peron contact zou opnemen met de oppositie om te komen tot normalisering van het politieke le ven, antwoordde Albrleu, dat de presi dent „de hand heeft toegestoken en dat het nu de taak van de Argentijnen is om haar aan te nemen". Naar aanlei ding van een andere vraag verklaarde de minister, dat „elk oppositieblad dat zich houdt aan de verzoeningspolitiek van de regering, geen moeilijkheden zal ondervinden". Volgens berichten in Buenos Aires heeft het Vaticaan aan president Peron een telegram gezonden, waarin de dank van het Vaticaan wordt uitgesproken voor een telegram, dat de president op 24 Juni ter gelegenheid van het feest van de apostelen Petrus en Paulus naar Rome had gezonden. In het antwoord van het Vaticaan werd gezegd, dat „wij bidden dat God uw hart zal verlichten en beroeren, zodat uw geliefde volk op nieuw in vrijheid zijn katholeke tradi ties zal kunnen beleven". Belgische arbeiders eisen werkweek van vijf dagen Meer dan 640.000 Rooms-Katholieke arbeiders, die zijn aangesloten by het Belgische Verbond van Christelijke vak verenigingen, zullen met ingang van deze week, iedere Zaterdag in staking gaan ter ondersteuning van hun eis voor een werkweek van vijf dagen. De sta king, die gisteravond in Brussel is af gekondigd door het congres van het Verbond, is ook gericht op het verkrij gen van een gegarandeerd minimumloon van 20 frank per uur. Verscheidene particuliere ondernemin gen en gemeentelijke diensten hebben onlangs een dergelijke werkweek aan vaard. Het Verbond eist voorts verhoging van de kinderbijslag met 20 procent en van de werkloosheidsuitkering met 10 procent, een bijslag voor de vrouw in het huishouden en vermindering van de indirecte belastingdruk. Terechtstelling van Chessman wederom uitgesteld Opperrechter Tom Clark heeft de Amerikaan Caryl Chessman, schrijver van het boek „Dodencel 3455", weder om uitstel van executie toegestaan Chessman, die zeven jaar geleden ter dood veroordeeld werd wegens roof. ver krachting en andere misdaden, heeft wederom een boek geschreven, dat nog deze maand zal uitkomen. Het heet: „Trial by ordeal" (Gevonnist door be proeving). Hij zou 15 Juli ln de gaska mer ter dood worden gebracht. zouden moeten nagaan hoe de productie van staal en aluminium zich ontwikkel de. zij zouden moeten verifiëren of men inderdaad slechts zoveel manschappen onder de wapenen riep, als officieel was overeengekomen, enz. enz. Mijn opsomming van Amerikaanse in spectie-wensen is lang niet volledig, maar zelfs de weinigen punten, die hier werden genoemd, kunnen aantonen, dat het niet gemakkelijk zal zijn voor Sovjet- Rusland (en misschien ook niet gemak kelijk voor Amerika!) om zulk een intensieve pottenkijkerij te aanvaarden. Over een beperking in manschappen zUn de grote mogendheden het in prin cipe reeds eens. Veel moeilijker zal het echter zijn, een overeenkomst te treffen, waarbij de bestaande atoomwapenen onklaar gemaakt zouden worden. Voor lopig is zulks niet aan de orde. Van zwaard tot ploeg Er gaan hier in Amerika stemmen op om niet zoals de Russen suggereren atoomwapens te vernietigen, doch om de splijtstof ervan te gebruiken voor vredesdoeleinden. Gaat men de moderne „zwaarden" omsmeden tot ploegijzers, dan zouden de twee grote wereldmach ten over zoveel splijtstof komen te be schikken. dat de urinaum-mynen voor lange tijd gesloten zouden kunnen blij ven. Maar. dit alles is muziek uit verre toekomstEr zou echter, zo menen sommige deskundigen alhier, reeds het een en ander gewonnen zijn, indien de Sovjet-Unie en Amerika over en weer een zekere contröle aanvaardden voor de eerste phase van een ontwapenings proces. Zelfs zulk een controle als de Russen suggereren (zij het, dat zij die pas later wilden doen intreden), zou wantrouwen kunnen wegnemen en zou ln elk geval als een soort alarm-systeem kunnen dienen, voor het geval een der partijen een wereldoorlog zou willen ontketenen. Deskundigen zijn het er over eens, dat een land. dat een andere wereldmacht wil vernietigen, daartoe ook in de moderne tijd voorbereidingen moet treffen, die zelfs aan een beperkt con trole-apparaat niet kunnen ontgaan. Het gevaar van een atoomoorlog schuilt voor een deel in de verrassingsmogelijk- heden. Neemt men die weg. door het stationneren van internationale con trole, dan moet de spanning in de wereld merkbaar afnemen. Alle deelnemers van de conferentie te Genève hebben verklaard, de spanning in de wereld te willen verminderen. Zijn allen hierin oprecht? Het gevaar van een alles-vernietigende atoom-oorlog sluit oprechtheid in dezen niet uit. Indien men te Genève besloot, dat de grote mogendheden een compromis moesten gaan uitwerken over een, bin nen een afzienbare tijd in te stellen contröle-apparaat, dan zou dat een eerste stap zijn in de door allen offi cieel bepleite richting. Duitse pamfletten in Saar in beslag genomen De Saarlandse autoriteiten hebben Dinsdagnacht aan de Duits-Saarlandse grens een vrachtauto met propaganda materiaal van de Duitse Liberale partij ln beslag genomen, aldus Radio-Saar- brücken. Voorts werden in de auto dui zenden exemplaren van de ..Deutsche Saarzeitung", orgaan van de Duitse Liga voor terugkeer van het Saargebied tot Duitsland, aangetroffen, alsmede bro chures van de West-Duitse regerings voorlichtingsdienst. Het materiaal werd naar Saarland gesmokkeld met het oog op de verkiezingscampagne, die aan de volksstemming zal voorafgaan, aldus het bericht. „Dat mag in Moskou niet" Reeds heel wat vreemdelingen, en zeker de Nederlanders onder hen. heb ben in de loop der jaren in de Londense hoofdstad niet zonder verbazing eezien. dat het daar toegestaan is od het gras te lonen. Eenzelfde ervaring deden ook de Sovjet-Russische boeren en land- bouw-functionarissen op. die thans een bezoek aan Engeland brengen als gas ten van het Engelse dagblad de News Chronicle. Toen zil de Londenaars in een van de „longen" van de wereldstad Londen. Hydepark. zomaar on het gras zagen wandelen of er in ligstoelen op zagen zitten, verbaasde hun dat niet weinig. „Dat mag in Moskou niet", zei Alexander Ma jat. de plaatsvervangend minister van Landbouw. Hit en de an dere Russen namen foto's van het gras met de mensen erop en vroegen aan een van de hen begeleidende deskun digen van de Royal Botanie Gardens wat voor gras het precies was. Zii kre gen te horen, dat het Festuca Rubra en Agrostls Tenuis was en de Russen no teerden dat ijverig in hun aanteken boekjes. (Ingez. Med-Adv.) Ook in het afgelopen jaar heeft Nederland na de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk de vierde plaats op de wereldranglijst behouden voor wat betreft het aantal deskundigen, dat door de Verenigde Naties en haar gespecialiseerde organisaties is aangetrokken voor het verlenen van tech nische bijstand aan minder ontwikkelde gebieden. In 1954 werden door de inter nationale organisaties 1.584 deskundigon uitgezonden, van wie er 910 afkomstig waren uit Europa. Onder hen bevonden zich ook 97 Nederlandse experts. Dit blijkt uit het zojuist verschenen zevende jaarverslag van de Raad voor technische hulpverlening, de „Technical Assistance Board," van de Verenigde Naties. Ook minder ontwikkelde landen dragen hoe langer hoe meer steentje bij Uit dit 270 pagina's tellende boekwerk blijkt o.m. „dat zich in het afgelopen jaar een verdere verschuiving heeft voorgedaan ten aanzien van de landen, waaruit de deskundigen werden gere- cruteerd. In de eerste jaren van het „Technische hulpprogramma" van de Verenigde Naties kwamen de experts nagenoeg uitsluitend uit de hoog ont wikkelde landen van Europa en Noord- Amerika. doch in de laatste jaren is daarnaast steeds meer 'n beroep gedaan op reeds gevormde deskundigen uit lan- dan, die op vele gebieden nog zelf in ont wikkeling verkeren, doch die op andere terreinen reeds hoger ontwikkeld waren dan de omringende landen. Duidelijke voorbeelden hiervan zijn India, Egypte. Jordanië en verschillende Latijns-Ame rikaanse landen, die enerzijds technische hulp ontvingen doch anderzijds tech nische hulp verstrekten. Hieruit blijkt een toenemende internationalisatie van de VN-programma's voor technische bij stand. Nog duidelijker blijkt dit, wan neer men de cijfers ziet over het aantal verleende studiebeurzen. In totaal wer den in het afgelopen jaar door de V.N. en haar gespecialiseerde organisaties 1.524 studiebeurzen verstrekt voor studie ln het buitenland. Er werden 23 studie beurzen verstrekt aan Egyptenaren. ter wijl niet minder dan 108 ontvangers van buitenlandse beurzen in Egypte kwamen studeren. Van de 976 die naar Europa kwamen, studeerden 72 geheel of ge deeltelijk in Nederland. Met zeldzaam fraaie auto-reproductie (Ingez. Med.-Adv.) - Ja, natuurlijk I Want dan kunt U van iedere minuut van Uw kostbare vacantie ge nieten. Zoudt U het prettig vinden, als een plotseling opkomende hoofdpijn Uw mooie wandeling vergallen zou? Of dat zenuwpijnen U beletten Uw kamer te verlaten? Dat U, onwel geworden door de warmte, Uw gehele dag bedorven ziet? Daarom neemt iedere ver standige vrouw en moeder een grote doos 'ASPRO' in de koffer mede. Omdat IN DE ZOMER de gezondheid nog kostbaarder is kan 'ASPRO' U onschatbare diensten bewijzen. Bekijk eens de verpakking van 'ASPRO'is deze niet ideaal om mee op reis te nemen? U steekt maar een paar 'ASPRO'-tabletten in Uw zak of handtasje - en U kunt rustig genieten van de heerlijke dag, want 'ASPRO' beschermt II en Uw gezin. tegen pijn. H00F0PIJN-ZENUWPIJN KIESPIJN-KEELPIJN KOORTS-VERKOUDHEID (Van correspondent in Londen) In Londen is enige deining veroorzaakt door het feit. dat de Sovjet-Russi sche regering de visserij-overeenkomst met de Britten heeft opgeheven, welke hen veroorloofde tot drie mijl van de kust te vissen. Deze Sovjet-Russische maatregel staat in verband, aldus veronderstelt men in Britse diplomatieke kringen, met de aan de gang zijnde onderhandelingen over het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Moskou en Tokio, waarbij het recht op de uitoefening van de visvangst een grote rol speelt. Het kan zijn. dat de Russen niet wensen, dat de Japanners dichter dan twaalf mijl onder de Russische kust komen. Het ongedaan maken van de overeenkomst met de Britten kan nu ten doel hebben de Russische onderhandelingspositie ten aanzien van Japan te versterken, omdat de Japanners zich niet zouden kunnen beroepen op de con cessie jegens de Britten. 1930 tot stand en gold voor onbepaalde tyd. De Sovjet-Russische regering be schouwt een strook van twaalf mijl langs de kust als haar territoriale wateren. De overeenkomst stond toe. dat de Britse schepen tot drie mijl de Britse territo riale gTens de Russische kust mochten benaderen. De overeenkomst bevatte een opzeg gingstermijn van zes maanden. In Ja nuari 1953 kondigde de Sovjet-Russi- Opzegging houd! vermoedelijk verband met het overleg met de Japanners in Londen De Brits-Russische overeenkomst, welke Britse vissersvaartuigen toestond bin nen twaalf miil van de Russische kust de visvangst uit te oefenen, kwam in sohe regering opzegging van de overeen komst aan. maar toen dit tijdstip was aangebroken, verlengde zy het verdrag met zes maanden, wat tot tweemaal toe werd herhaald. Dit werd toen besohouwd als een symptoom van de soepeler hou ding der Russen. Dit jaar gaf de Sovjet-Unie echter te kennen, dat de overeenkomst ruet op nieuw zou worden verlengd. Verzoeken van Britse zijde tot verlenging werden afgewezen. De Sovjet-Russische regering ver. klaarde zich echter bereid tot onder handelingen over een nieuw verdrag, maar het was niet mogelijk een datum hiervoor vast te stellen. Vanzelfsprekend wil Engeland spoed betracht zien. want het betreft laer visgebieden. waar de Britsen van ouds mochten komen. Bovendien bevinden zich onder de Russische kust enkele van de beste visgronden. Een grote hoeveel heid vis van de beste kwaliteit als schol wordt daar aangetroffen. De schrapping van de overeenkomst bete kent dan ook een ernstige slag voor de Britse reders en het Britse publiek. De Britse Trawler-federatie zegt dat de Russen dit jaar van plan zijn 750.000 ton kabeljauw en schol in de wateren van de Witte Zee en de Barendtszee te vangen. Engeland acht het belangrijk dat een nieuwe overeenkomst snel tot stand komt. omdat dit dan mede als j bewijs zou kunnen gelden voor de ln het algemeen meer tegemoetkomende hou- ding van de Russen. Politie in Singapore gaat met kleurstof sproeien Aan de politie in Singapore is een aardig idee aan de hand gedaan om in de toekomst herrieschoppers gemakke lijk te kunnen identificeren. In een ingezonden stuk in een der bladen is geopperd de radio-auto's van de politie te voorzien van hoge-druk- cylinders die met een of andere kleur stof gevuld zijn, die zich niet laat ver wijderen. De politie-auto's zouden in de toekomst onruststokers daarmee moe ten besproeien in plaats van hen al leen maar uiteen te jagen. Een woord voerder van de politie heeft al gezegd, dat de politie er wel wat in ziet. Zij doet al proeven. Als die succes opleve ren, zal het voor personen die aan verboden samenscholingen deelnemen moeilijk worden zich aan arrestatie te onttrekken. Geen eenmalige remises meer Het Indonesische Deviezeninstituut heeft bekendgemaakt, dat na 1 Septem ber a.s. geen eenmalige remises meer zullen worden toegestaan. Deze eenma lige overmakingen werden tot dusverre toegestaan aan Nederlanders, die Indo nesië definitief verlieten. Aanvankelijk zou deze regeling in December van het vorig jaar eindigen. Later werd echter een overgangsperiode toegestaan, die nu naar het Deviezen-instituut mede deelt lang genoeg heeft geduurd. Voor enkele gevallen is de mogelijk heid van uitzondering opengelaten. Duitsland wil Elten en Tudderen terug (Van onze correspondent in West-Duitsland) De nog maar pas souverein geworden West-Duitse Bondsrepubliek schijnt niet van plan te zjjn voor goed af stand te doen van de stukjes grond welke zij verloor tengevolge van de grenscorrecties in 1949 aan Nederland en België. Dat heeft prof. Hallstein, Staatsse cretaris in het Ministerie van Buiten landse Zaken, tenminste gisteren in de Bondsdag verklaard. Hij legde de na druk op het provisorische karakter van deze grensveranderingen en zeide dat de Bondsregering onderhandelingen daarover met de betreffende, aan West- Duitsland grenzende, landen „doelma tig" acht. Tot dusverre echter, zo voeg de hij er aan toe, hebben dergelijke be sprekingen nog niet tot enig resultaat geleid. De lappen grond, die tengevolge van de grenscorrecties onder Nederlands be heer zyn komen te staan, beslaan te zamen een oppervlakte van slechts 70 vierkante kilometer en worden door wei nig meer dan 10.000 mensen bewoond. De belangrijkste zijn: Tudderen, met omgeving, in onze provincie Limburg (41 vierkante kilometer), met circa 5000 bewoners, en de streek van Elten <19.5 vierkante km.) met ongeveer 3500 zie len. Organisatie werd in weinig jaren zoveel sterker, dat zij bijna onherkenbaar is (Van onze correspondent in West-Duitsland) De thans 68-jarige Lord Ismay, die tijdens de oorlog stafchef van Churchill is geweest, en die nu sedert 1952 de functie van secretaris van de NAVO be kleedt, heeft tijdens een tweedaags bezoek aan Bonn, nog eens het vredelie vende karakter van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie onderstreept door te zeggen dat haar voornaamste doel het behouden van de vrede is. Zij wil dat bereiken door middelen te scheppen die er van moeten afschrikken een aanval te doen. Wanneer vrienden, zo zei hij, zwak zijn en het maar niet met elkaar eens kunnen worden, dan brengt juist dat een eventuele aanvaller in de verleiding hen één voor één te verslinden. Het opperste commando van de Sov jets, aldus Lord Ismay, is zich daarvan wel degelijk bewust, ook al werd door de Russen herhaaldelijk het tegendeel beweerd. Spreker vertelde, dat hij in de inter nationale staf van de NAVO, waarin alle, bij deze organisatie aangesloten staten vertegenwoordigd zijn, opzette lijk enkele posities opengehouden heeft welke pas kunnen worden ingenomen zo dra de West-Duitse Bondsrepubliek zich heeft aangesloten. Deze verklaring van Lord Ismay heeft hier aan de ene kant wel voldoe ning verwekt, maar anderzijds hoorden wjj toch ook stemmen opgaan, die be weerden dat bedoelde functies toch niet zo heel belangrijk kunnen zijn als men ze zo lang onbezet heeft kunnen laten! Al naar gelang zijn eigen financiële middelen draagt iedere staat het zijne tot de gemeenschappelijke uitgaven bij. Thans, nu West-Duitsland lid gewor den is, moeten de bijdragen van diverse staten opnieuw worden vastgesteld. Ook Moskou weet, dat wij defensief zijn Kennelijk doelde hij daarbij op de methode, die door Hitler in de eerste fase van de oorlog werd toegepast. De defensieve kracht van de NAVO is, sedert Eisenhower in 1951 het bevel over de strijdkrachten in Europa op zich genomen heeft, zoveel groter geworden, dat zij haast niet meer te herkennen is. Toen kon men slechts over een hand jevol met-gecoördineerde strijdkrachten en over slechts vijftien voor moderne vliegtuigen bruikbare - vliegvelden be schikken. De opperbevelhebber in Euro pa heeft thans een aanzienlijke samen gesmolten legermacht tot zijn beschik king. waarvan de nationale onderdelen gemeenschappelijk opgeleid worden zo dat zij nu al werken zoals van een goed team mag worden verwacht. Geen gedachte aan agressie, zo ver klaarde Ismay verder, komt ooit in ons hoofd op. Het is volkomen ondenkbaar, dat een alliantie van democratieën, die tegenover de volkswil verantwoordelijk zyn, ooit een aanvallende oorlog zou beginnen. Rebellie in Amerikaanse gevangenis afgelopen Woensdagmiddag hielden de 33 ge vangenen die Dinsdagochtend in de ge vangenis te Walla Walla in Washington in opstand zijn gekomen, nog negen le den van het gevangenispersoneel ge vangen. Volgens de eerste berichten hadden de oproerlingen zeven man op gesloten; later bleek echter, dat het er elf waren. Twee van hen werden vrijge laten. Een van de vrijgelaten ambtena ren was ernstig mishandeld. Later lieten de gevangenen al de gij zelaars vry, waarmede de rebellie was afgelopen. Soekarno 12 Juli naar Mekka President Soekarno vertrekt 12 Juli naar Mekka. Op weg daarheen zal hij officiële bezoeken brengen aan Siam, Birma. India. Pakistan, Irak, Egypte en Saoedi Arabië. Op 13 Juli komt hij aan in Bangkok. Op 15 Juli arriveert hij in New Delhi. In Karachi blijft hij tot 18 Juli. Op 19 Juli reist hij door naar Bagdad waar hj] een dag blijft. In Cairo blijft hij tot 24 Juli. Vandaar reist Soekarno per vlieg tuig naar Djeddah. Op 3 Augustus ver trekt hij weer uit Mekka.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9