HET GAAT NIET GOED MET -1 I CjL-sf Mutaties vlagofficieren der Koninklijke Marine Alphen neme verlies van tonnen om erger te voorkomen Redelijke bestemming goederen mogelijk zonder risico 94ste Jaargang Donderdag 7 Juli 1955 Derde Blad No. 28568 Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedivaald Opheffing Ned. Ind. Unie j NOG STEEDS GEEN BESLISSING. De oppositie in het Indonesische Parlement heeft de boycot van de be handeling van het Haagse Protocol tot opheffing van de Nederlands-Indone sische Unie herhaald. Met slechts 88 leden aanwezig kon de stemming voor de derde keer niet doorgaan. De voorzitter las bii de telling ook een lijst van afwezigen voor. Hierbii bleek onder hilariteit, dat Daoed Beoereoeh.1 de leider van de opstandelingen in i Noord-Atieh. nog steeds als Parlements- lid voor de Masjoemi staat ingeschre ven. Aangezien hij niet heeft bedankt, kan hii ook niet worden afgevoerd. Ook bleek, dat de Partai Moerba. die altijd fel tegen het wetsontwerp is geweest, niettemin voltallig was vertegenwoor- digd. Op 11 Juli zal een nieuwe poging worden gedaan om tot stemming te komen. De voorzitter van de P.N.I.. Sidik Diotosoekarto. merkte op. dat deze si tuatie inmiddels het resultaat heeft, dat de Unie blijft bestaan, terwijl de oppo sitie het in haar hart met de eerste fase van de herziening van de Unie eens is. ligt voor de hand dat overwogen wordt, aan dit kostbare experiment een einde i te maken. Sluiting van het park nu zou de gemeente veel geld besparen, terwijl er geen vooruitzichten bestaan op een voordeliger exploitatie in komende sei zoenen. Op de laatste benen Hét bezoek aan het park neemt gelei delijk af. Weliswaar komen nog gere geld groepen schoolkinderen een bezoek aan Avifauna brengen, doch financieel steunt het park niet in de eerste plaats op dit soort bezoek. Ouderen, die het park eenmaal hebben gezien, komen slechts zelden voor een tweede bezoek terug De buitenlanders, die nog wel in redelijke getalen komen, gaan echter nauwelijks als propagandisten weer weg. Het park maakt als gevolg van het zo zuinig mogelijke beheer een enigszins verwaarloosde indruk. De levende have is bij lange na niet meer wat zij was. Bij de vogelhokken vindt men namen van vogels opgegeven, die er al lang niet meer zijn, de geluidsinstallaties bij de verblijven in de galerij werken niet meer. De kanovyver is als zodanig nau welijks meer bruikbaar als gevolg van het vele slootvuil. En zo zijn er meer dingen, die de indruk maken, dat het park min of meer op zijn laatste be nen loopt. De naaste toekomst zal leren, of die indruk gewettigd is. Met de verliezen van het lopende sei zoen mee, heeft het park de gemeente een goede millioen gulden gekost. Mogelijke nieuwe bestemmingen Naar wij vernemen wordt thans over wogen. welke bestemming aan het park kan worden gegeven, wanneer het als vogelpark zou worden gesloten. Er is in deze omgeving van Alphen zeker behoefte aan een wandelpark, vooral nu uitbreidingen in deze richting te verwachten zijn als gevolg van de in dustrialisatie. Een mooi aaneensluitend geheel zou kunnen worden verkregen met het in voorbereiding zijnde vijver- plan. waarvan het eerste gedeelte bin nen afzienbare tijd in uitvoering komt. De speeltuin vormt daarbij een waarde volle aanvulling. Voorts kan de villa bij de ingang in gericht worden als café-restaurant van enige allure. Tussen Alphen en Leiden treft men aan de hoge zijde zoiets niet aan en er bestaat dus alle reden om na te gaan of een lonende exploitatie hier van mogelijk is. Een van de gTootste vraagstukken is inmiddels het grote paviljoen van Avifauna. Bij sloop zal dit bitter wei nig opbrengen in verhouding tot de koden. welke er aan besteed zijn. flngez. Med.-Adv.) ©VeJb J)E KL?|N? GÊVOÊQE*3 DÊ5 tEVEV5 *1 De vacantie tegemoet met Spencer \<ri 3 01 Dit jaar trekken 1.468.917 Neder landers met vacantie naar het buitenland. W'aar U ook heengaat, naar <le Noorse fjorden of naar de Zwitserse meren, per Rlieingold Expres of per brommerwij wensen l] goede reis. Is er een heerlijker traditie dan die om er één keer per jaar eens helemaal uit te breken Eén goede raadgaat U naar het buitenland, vergeet dan Uw Spencer niet. U wilt immers een volmaakte vacantie! En lioe zou dat kunnen wanneer U het edele product van de beste Virginia traditie zoudl moeten missen IT'elnu In elk doosje Spencer zitten 20 van de beste sigaretten ter wereld cfg^g> f\C> Voor fabriekshal of iets dergelijks is het gebouw te enenmale ongeschikt. Toch is ook hiervoor nog een goede bestemming te vinden, namelijk als sporthal. Een centraal gebouw voor binnensporten zou ongetwijfeld vol doende emplooi vinden, niet alleen plaatselijk, doch ook in streekverband gezien. In dit verband gaan de gedachten ook uit naar de nieuwe velden voor Al phense Boys en Alphen. ft orden deze in de omgeving van het huidige Avi fauna geprojecteerd, dan zou het denkbeeld van een binnensportcen trum nog aantrekkelijker worden. Bo vendien komt waarschijnlijk in deze Beslissing op korte termijn? Er zijn derhalve mogelijkheden te over. die aantrekkelijker zijn dan het voortzetten van het huidige kostbare ex periment. Zo kan. hoewel betreurd moet worden dat zoveel geldelijke offers zijn gebracht toch nog een enigszins rede lijk eindresultaat worden geboekt. Wij menen te weten, dat in de kringen van gemeentebestuur, parkbestuur en Ged. Staten dergelijke meningen ook steeds meer postvatten, en dat op korte ter mijn belangrijke stappen zijn te ver wachten. Vice-admiraal A. de Booy blijft tot ultimo Maart 1956 in dienst Aangezien de ambtsperiode van ver scheidene vlagofficieren der Kon. Ma rine in de loop van het jaar 1956 ten einde zullen lopen, heeft de minister van Marine het voornemen de volgen de mutaties in de hogere betrekkingen bij de Zeemacht ten uitvoer te bren gen. De huidige bevelhebber der Zeestrijd krachten en chef van de Marinestaf, vice-admiraal A. de Booy. heeft zich hoewel zijn ambtsperiode in feite reeds op 1 Augustus a s. zal eindigen be reid verklaard tot ultimo Maart 1956 in dienst te blyven. In verband hiermede zal Schout by nacht H. H. L. Própper, die thans de functie ven-uit van vlag officier materieel, na deze functie op ongeveer l Januari 1956 te hebben over gedragen aan kapitein ter zee W. J. Kruys, op ongeveer l April van dat jaar worden belast met de functie van chef van de Marinestaf. De functie van be velhebber der Zeestrijdkrachten zal dan tot omstreeks 1 September 1956 tevens worden waargenomen door de huidige commandant der Zeemacht in Neder land, vice-admiraal P. T. Burghard. Op 1 September 1956 zal ook de ambtsperiode van laatstgenoemde vlag officier ten einde zijn. Diens functie van bevelhebber der Zeestrijdkrachten zal dan worden overgedragen aan Schout bij nacht H. H. L. Pröpper. terwijl Com mandeur S. den Boeft. thans comman dant van het smaldeel V. de functie van Commandant der Zeemacht in Neder land zal gaan vervullen. Reeds op 25 Augustus a s. zal laatstgenoemde zyn functie overdragen aan kapitein ter zee L. J. Goslings, Voorts zullen omstreeks 1 Januari 1956 de ambtsperioden eindigen van Schout bjj nacht J. Callenfels, Directeur-Gene raal van het Loodswezen, en Schout bij nacht van administratie T. R. Deelder. hoofdintendant der Zeemacht. Als hun opvolgers zyn onderscheidenlijk be stemd kapitein ter zee H. Tichelman, thans directeur van het Loodswezen, de betonning en bebakening in het derde district te Amsterdam, en kapitein ter zee van administratie J. Dekker, thans hoofd van de centrale magazijnen voor kleding en levensmiddelen, eveneens te Amsterdam. Vervolgens zal omstreeks l Februari 1956 de ambtsperiode eindigen van de huidige vlagofficier personeel, vice- admiraal C. W. Slot. voor de vervulling van wiens functie op genoemde datum bestemd zal worden Commandeur H. Bos. thans Commandant der Zeemacht in de Nederlandse Antillen. De laatste zal op zijn beurt in begin November 1955 worden afgelost door kapitein ter zee A. van Kamebeek. Tenslotte zal om streeks 1 September 1956 de ambtspe riode eindigen van Schout bij nacht F. H, M. van Straelen, Inspecteur van het Onderwijs bij de Zeemacht. Als zijn op volgers zal worden aangewezen Com mandeur G. B. M. van Erkel, de huidige chef staf bij het Commandement der Zeemacht in Nederland. PROF. DR IR E. DE VRIES RECTOR INSTITUTE OF SOCIAL STUDIES? Prof. dr ir E. de Vries, thans verbon den aan de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washing ton. is aangezocht het rectoraat on zich te nemen van het Institute of Social Studies te Den Haag. Prof. de Vries, die op het ogenblik met verlof in Nederland verbluft, heeft dit verzoek in overwe ging genomen en zal daarop een be slissing nemen zodra hij na afloop van ziin verlof Dersoonltik overleg heeft kunnen Diegen met de directie van de Internationale Bank. Een sprekend beeld: gras groeit welig tussen de tegels van liet lege. steeds maar akelig lege parkeer- i terrein van het Alphense vogelpark. I (Foto LD./Van Vliet). Schadeloosstelling aan delinquent 9 JAAR TEN ONRECHTE GEDETINEERD De Rechtbank te Assen heeft beslist dat een schadeloosstelling van f. 12.000 moet worden toegekend aan de 54- jarlge P. van Dam uit Zeegse (Gro ningen). Dit is een gunstige beschik king op een verzoek van deze Van Dam, „ter zake van schade etc. ge leden door de 9 jaar die hjj ten on rechte gedetineerd Is geweest". Op 13 September 1954 heeft de bijzon dere strafkamer van de Rechtbank te Amsterdam deze als politieke delinquent gedagvaarde vrijgesproken van het hem ten laste gelegde geval van zware mis handeling van een medegevangene, ge pleegd in het strafkamp „Erica" te Ommen. Tot deze vrijspraak was hij reeds 9 jaar gedetineerd. BRAND IN EIGEN WONING GESTICHT Op de tweede verdieping van een pand in de Cath. Beermanstraat te Rot terdam is brand ontstaan. De brandweer had het vuur spoedig onder de knie. Doch onder een bed in de voorkamer vond men een leegge- brand benzinebusje en voorts bleek in ue woning een grote wanorde te heer sen van drie stoelen waren de zittingen opengesneden, het dressoir was stukge trapt. vloerkleedjes stukgesneden en een partu linnengoed vern.eld. De bewoner, een 43-jarige ketelma ker kwam zich niet lang daarna bij de politie aanmelden met de mededeling, dat hü de brand had gesticht. De man .verkeerde in overspannen toestand. (Van een onzer redacteuren) f Het gaat niet goed met Avifauna. Het gaat zelfs heel slecht met dit Alphense vogelpark. Slechter dan in de tijd, dat het nog als particuliere onderneming door de stichter gedreven werd in plaats van, zoals nu, door een gemeentelijke stichting. Bij de opening van het park als particuliere onderneming en bij de her opening onder gemeentelijke supervisie hebben wij ons onthouden van het openlijk uiten van bedenkingen en twijfel in het succes, teneinde niet bij voor baat een negatieve invloed op het resultaat uit te oefenen. Nu echter voor de goede verstander, die aan een half woord voldoende heeft, duidelijk wordt dat men in verantwoorde kringen eveneens twijfel begint te tonen in de mogelijkheid om Avifauna in de vorm van vogelpark op rendabele wijze althans zonder grote verliezen te exploiteren, willen wij niet langer onze mening over het park verhelen. Die mening correspondeert met wat thans als enige redelijke oplossing in overweging schijnt te zijn: directe sluiting teneinde nog grotere verliezen te voorkomen, bij een vrijwel vaststaand vooruitzicht, dat het park toch volgend jaar niet meer een nieuw seizoen zal ingaan. Hier geldt wel in sterke mate het spreekwoord: Lriicr t°n halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Moedig initiatief De lijdensweg van het vogelpark Avi fauna is lang. en bovenal kostbaar ge weest. In 1950 werd Avifauna, voordien reeds in brede kring geïntroduceerd als een internationaal unicum en een toe ristische attraotie. die Alphen in het centrum van de West-Europese toeris tische belangstelling zou plaatsen, on der het uiten van vele hooggestemde verwachtingen geopend. Een gTOte visie en een moedig initiatief konden de stichter, de heer Van den Brink die in ander opzicht reeds getoond had niet van zakelijk inzicht te zijn gespeend, niet worden ontzegd. Misschien alleen reeds daarom had het park aanvanke lijk niet over gebrek aan belangstelling en waardering te klagen. In een tijd als de na-oorlogse wordt nu eenmaal onder de bevolking parti culier Initiatief hoog gewaardeerd, ter wijl de originaliteit van de onderneming «eker een hartig woordje meesprak in het aanvankelijk succes. Allengs echter bleken de zakelijke re sultaten bij dc verwachtingen ten achter te blijven. Voor een deel werd dit - uiteraard - toegeschreven aan de toevallig ongunstige omstandig heden zoals bijv. teleurstellend be zoek als gevolg van slechte zomers, en aan consequenties van de plaatse lijke omstandigheden, zoals het veel omstreden Zondagsdansen. Die teleurstellende resultaten leidden uiteindelijk tot definitieve sluiting van het park als particuliere onderneming. Het faillissement werd uitgesproken en er ontstond nationaal geruoht over de fantastische schulden, die onbetaald waren gebleven. Het dilemma Op dat moment stond de gemeente voor een dilemma. De vestiging van een langzamerhand alom beroemd geworden recreatieoord als Avifauna had grote voordelen, van veel ruimer strekking dan het innen van royale sommen in de vorm van verma kelijkheidsbelasting. Bovendien bete kende handhaving van het park als zo danig - waarvoor uiteraard geen parti culier gegadigde te vinden zou zijn - de enige mogelijkheid om te redden wat er te redden viel. Inventaris, gebouwen etc. hadden nog een redelijke waarde in de functie waarvoor zij waren be stemd. niet in een andere functie. Het grote paviljoen had alleen aLs zodanig waarde, niet als fabriekshal of voor de sloop. De vogels zouden slechts tegen zeer lage prijzen naar elders kunnen worden verkocht. In het belang van de crediteuren - voor wat betreft de concurrente cre diteuren een belangrijk gedeelte Al- phenaren - was een zo groot mogelijke opbrengst van de failliete boedel van het grootste belang. Die grootst moge lijke opbrengst kon slechts verkregen worden als het park als zodanig door de gemeente werd aangekocht. Na veel wikken en wegen en vooral dank zij de onvermoeide arbeid van burgermeester Wltschey werd tot die aankoop en tot voortzetting der exploi tatie onder gemeentelijke supervisie be sloten. Het park, waarin de heer Van den Brink Indertijd anderhalf millioen gulden had geïnvesteerd, kwam voor vierhonderdduizend gulden in handen van de gemeente Alphen. Gemeentelijke stichting De exploitatie werd in handen gege ven van een stichting, die formeel eige naresse werd en waarvan het bestuur door de gemeenteraad werd samenge steld. De gemeente fourneerde voor schotten voor het opnieuw op gang brengen van het park en het opvangen n de eerste kosten. Naderhand wer- :n door de gemeente nog leningen aan ,.e stichting verstrekt om de exploitatie tekorten te dekken en om uitbreidingen zoals bijv. de attractieve speeltuin en de kanovijver tot stand te brengen. Bij de overname van het park door de gemeente konden van de acht ton schuld, die het als particuliere onderne ming had nagelaten, vier ton uit de koopprijs aan de preferente crediteuren worden afgelost, de concurrente credi teuren worden geleidelijk afbetaald uit de winsten van de Britimy N.V.. Die af betaling is thans geschied tot ongeveer dertig procent. Verontrustende verliezen Inmiddels is vorig seizoen door de ge meente tevergeefs getracht, op basis van een eenvoudiger exploitatie het park rendabel te maken. Hoewel het bezoek aan het park niet zo heel ver beneden de verwachtingen bleef - on danks dc buitengewoon slechte weers omstandigheden -. bleken de uitkom sten verontrustend. Het tekort tijdens het eerste gemeentelijke seizoen be droeg ruim twee ton. dat is. wanneer men de verliezen als particulier park uitsmeert over de jaren van particu liere exploitatie, ongeveer een gelijk jaartekort als eertijds. Eind vorig jaar werd een begroting voor 1955 opgesteld, die - op grond van de opgedane ervaringen - aan de zeer voorzichtige kant was gesteld en een exploitatietekort in het seizoen 1955 van f. 32.000 voorzag. Het laat zich thans aanzien, dat een voortzetting van het park het verlies tot het tienvoud van dit begrotings tekort zou opvoeren. Dat betekent een nog slechter resultaat dan het jaar lijks verlies tijdens dc particuliere ex ploitatie! Sluiting nu de enige weg? Naar wy vernemen, wordt de gang van zaken met zorg gadegeslagen door de verantwoordelijke autoriteiten en het

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5