West-Duitsland ligt aan de kop bij economisch herstel West-Europa FILMS ÖSïè 94ste jaargang Zaterdag 2 Juli 1955 Derde Blad No. 28564 Miraculeuze opbloei voor ons land van grootste betekenis Het is weer ons „achterland" (Van onze financiële medewerker) AI mogen dan het ideaal van de econo mische integratie in Europa nog lang niet itfn bereikt en de vrije uitwisseling van kapitaal en goederen nu eens hier dan weer daar door allerlei maatregelen worden beperkt, in grote lijnen en over een langer tijdvak is er toch op dit punt een belangrijke vooruitgang te constateren. Tussen de conjunctuur in de verschillende landen is er dan ook een nauwe samenhang en zoals meer dan eens opgemerkt, is met name de conjunc tuur in de V.S. voor de gehele wereld, niet het minst van West-Europa van do minerende betekenis. Economische onaf hankelijkheid bestaat in de wereld van vandaag nog nauwelijks, mogelijk in enkele primitieve staatjes, maar overigens zijn de economische belangen der verschillende landen dermate vervlochten dat tot op zekere hoogte van een wereldconjunctuur kan worden gesproken, wel ke de nationale economieën beheerst. Die onderlinge economische afhankelijk heid behoeft niet als een nadeel te worden gezien, mits er ten aanzien van de verhouding tussen de verschillende landen een zeker evenwicht bestaat en naarmate dit evenwicht meer wordt benaderd, mag op een grotere stabiliteit worden gerekend. Na het einde van de tweede wereld oorlog was er van evenwicht en stabili teit geen sprake. De V.S. hadden zich op het gebied van de handel, de industrie en de scheepvaart de eerste plaats ver overd en zy waren het crediteurenland bij uitnemendheid, terwijl de landen van West-Europa bij haar diep in het krijt stonden. En het is daarom een ver blijdend verschijnsel als in het verslag van de Economische Commissie voor Europa der V.N. (de ECE) wordt gecon stateerd dat gedurende de laatste jaren niet alleen de West-Europese handel als een geheel gezien, zich in een bevredi gend tempo heeft ontwikkeld, maar dat ook de handel tussen de landen onder ling in belangrijke mate is toegenomen. De West-Europse invoer van voedsel en grondstoffen uit het dollargebied is gedaald terwijl de invoer uit andere ge bieden is toegenomen, hetgeen tot een aanmerkelijke verbetering van de han dels- en betalingsbalans van West-Euro pa heeft geleid en het dollartekort, waarin dit deel van de wereld vele jaren laboreerde, belangrijk is verminderd. Verdwenen is het nog niet en West- Europa zal voor het aanvullen van het dollarinkomen op de V.S. aangewezen blijven zolang de Amerikaanse invoer niet een hoger niveau bereikt ^an thans. Het is daaiom wel van belang dat terwijl de invoer van de V. S. in 1954 met circa $(4 milliard terugging, wat dus wil zeggen dat door het buiten land voor dat bedrag minder naar de V.S. werd uitgevoerd, de uitvoer van West-Europa in dat jaar met 10% kon 6tijgen, hetgeen dus op een grotere mate van economische zelfstandigheid wijst. Want de goederenuitwisseling was het sterkst tussen de verschillen de landen van de O.E.E.C, onderling, nl. 13%, terwijl die met je rest van de wereld slechts met 9% steeg. Het verdient de aandacht dat met name Nederland en West-Dultsland in de toeneming van de buitenlandse han del gedurende 1954 het grootste aandeel hadden, zowel wat de invoer, als wat de uitvoer betreft en dat ook de handel tus sen deze beide landen onderling aan merkelijk is gestegen en nog steeds toe neemt. Terwijl de totale uitvoer van de OEEC-landen in 1954 met 10r: vooruit ging, steeg die van West-Duitsland met met niet minder dan 24% die van Ne derland met 18%. En bij een stijging van de invoer met 11% voor de gezamen- lilke O EEC landen, gingen die van West- Dnitsland en van Nederland beide met 25 - vooruit. Zien we naar de cijfers van de Nederlandse buitenlandse handel voor het eerste kwartaal van 1955, dan blijkt dat zowel de uitvoer als de invoer weer is gestegen, zij het dan dat de stijging van de invoer belangrijk groter was dan die van de export, maar tevens dat in de Nederlandse uitvoer West-Dultsland thans het grootste aandeel heeft nl. 16,1% tegen 12,9% in hetzelfde tijdvak van 1954 Daarna volgen België en Luxemburg en de West-Europese lan den tezamen hebben in het eerste kwar- tal van 1955 bijna 66% van de Neder landse uitvoer afgenomen, terwijl die naar de V.S. van 8 pet in dat tijdvak van 1954 tot 5H in het eerste trimester van het lopende jaar is teruggegaan. Ten aanzien van de Nederlandse in voer liggen België en Luxemburg met een cijfer van 1714% nog aan de kop, maar West-Duitsland zit onze Bene- luxpartners met een cöfer van 17.2% toch vlak op de hielen. Voor de maand April zjjn de desbetreffende cijfers nog niet bekend, maar de totale invoer van Nederland is in die maand tot f. 954 roillioen gestegen en het zou niet verwonderen als West-Duitsland daarin het grootste aandeel blijkt te hebben. De nauwe samenhang tussen de Ne derlandse en de West-Duitse economie komt door deze cijfers wel in een scherp licht en de miraculeuze ont wikkeling van het bedrijfsleven bij on ze Oostelijke naburen is daarom voor ons land van de grootste betekenis. West-Duitsland is weer ons achter land bij uitnemendheid, evenals voor de oorlog. Dat er aan de economische opbloei van dat land nog geen einde is gekomen blijkt wel uit het feit dat de export in de eerste vyf maanden van het lopende jaar met 19 de invoer met niet min der dan 32% is toegenomen. De indus triële productie lag in Mei van dit jaar 16%. de bouwnijverheid 15% hoger dan in diezelfde maand van het vorig jaar en het is duidelijk dat de nationale econo mie van West-Duitsland door de thans toegestane herbewapening een krachtige stimulans ontvangt, waarvan ook ons land de vruchten zal plukken. Reeds nu zijn de Rotterdamse havens door de aan voer van ijzer en staal. etc. uit de V.S. met bestemming voor Duitsland overbe last en de toenemende verteringsmoge lijkheden van de Duitse bevolking bete kenen ook voor Nederland nieuwe ex portmogelijkheden. De nog altijd sterker wordende econo mische positie van West-Duitsland komt ook duidelijk uit in het overschot, dat dit land heeft in de pot van de Europese Betalings Unie, een overschot, dat thans tot meer dan 1 milliard is gestegen (Nederland 380 millioen), terwijl En geland met een tekort van 536 millioen op de lijst voorkomt. West-Duitsland kan zich daarom thans weer wat veroorloven. Doordat de lonen en salarissen in veel sterkere mate zijn gestegen dan de prijzen, neemt de welvaart en de besparings mogelijkheid toe en de gunstige han delsbalans heeft de regering er dezer dagen toe geleid niet alleen de import uit de V.S. verder te liberaliseren, maar ook het kapitaalverkeer met het buitenland dermate te vergemakkelij ken dat Duitse ingezetenen weer fond sen in het buitenland kunnen kopen, hetgeen vermoedelijk een van de oorzaken is. waarom de \msterdamse beurs, met name voor de internatio nale fondsen, de:»:- week weer een levendiger aspect had. Wie zegt er nog dat Duitsland de oorlog heeft verloren? Installatie College van Beroep De minister van Justitie, mr L. A. Donker, heeft in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag het College van beroep voor het bedrijfsleven ge- installeerd. nadat de wettelijke voor waarden waren vervuld, waarop het College zijn werkzaamheden kan aan vangen. De Minister sprak een rede uit, die door de voorzitter van het College van beroep voor het bedrijfsleven, inr H. Bogaardt te Den Haag is beantwoord. De Minister zeide o.a. het volste ver trouwen te hebben, dat in de arbeid van het College een even stevige waar borg zal zijn gelegen voor een evenwich tige ontwikkeling van de nieuwe tak van rechtspraak, die thans haar werk kan beginnen. Desertie van tientallen leden van Vreemdelingenlegioen Zevenenzestig leden van het Franse Vreemdelingenlegioen zijn te Port Said overboord gesprongen van het troepen- transportschip „Flaminia". dat Vrijdag ochtend de Egyptische haven met 935 legioensoldaten aan boord verliet. De „Flaminia" is op weg naar Algiers en Oran. Alle deserteurs werden door de Egyptische politie in hechtenis genomen. Onder hen zijn negenenveertig Duitsers, acht Italianen, twee Belgen, twee Span. jaarden, één Nederlander, een Joego-Slaaf. een Fin. een Oostenrijker, een Pool en een statenloze. Vreemd verschijnsel in de lucht waargenomen Ellipsvormig oranjekleurig voorwerp Gezagvoerder Kuiter, eerste stuurman Grilk en telegrafist Hofman van het Nederlandse m.s. „Gadila" van de Shellgroep, hebben in de Middellandse Zee tussen Sicilië en Tunis een vreemd verschijnsel waargenomen. Het liep tegen de avond, zo vertelden zü. toen het verschijnsel zich open baarde als een loodrecht neerstortend brandend twee-motorig vliegtuig. Ter wijl wii verwachtten dat het verder zou vallen, bleef het integendeel op eens stilstaan. Het stond als een lange, smalle, lood recht staande ellips ongeveer een kwar- I tier aan de hemel, oranje gloeiend van boven in een punt toelopend, met twee naar beneden flauw uit elkaar lopende Hjnen. die van onderen in een sterk lichtgelende knop samenkwamen De ellips zwaaide langzaam, op dezelfde STICHTING „HELPT AMBON IN NOOD" De Stichting „Helpt Ambon In nood" heeft in het afgelopen jaar aan ruim 200 in inrichtingen verpleegde TBC-lij- ders, blinden, doofstommen en psychia trische patiënten een Kerstpakket kun nen sturen, zo wordt gemeld in het jaar verslag van de Stichting. De studenten ontvingen weer kleding terwijl zij bovendien in staat werden ge steld tot het aanschaffen van benodigd studie-materiaal. Drie studenten beëin digden hun studie met succes en w erden in functies geplaatst. Aan de leiding der Nederlandse pad vinders werd geldelijke steun verstrekt, waardoor het haar mogelijk werd ge maakt ook Ambonese jongeren in de woonoorden by de padvinderij te betrek ken. Waar mogeiyk werd hulp en steun verstrekt aan niet in de woonoorden ver blijvende en derhalve van de aldaar verstrekte Rilkssteun verstoken Am bonese gezinnen. „Zolang je nog een moeder hebt Uit het leven gegrepen! Trianon Paula Wessely. nog altyd graag gezien, speelt de moederrol in de Oostenrijkse film „Zolang je nog een moeder hebt!" Een uit het échte leven gegrepen film, natuurlyk en eenvoudig gespeeld door ouderen en... kinderen, speciaal de vier kinderen van het gezin, dat zonder vader komt te staan. Deze keert na jaren uit de oorlog terug, hervindt zyn vrouw en de kinde ren: een tyd van groot geluk ïykt aan gebroken. Wanneer hy echter met zyn groepje op een boswel aan het balspe len is. ontstaat er een verschrikkelyke explosie. De bal heeft een granaat ge troffen. met alle verschrikkelyke gevol gen van dien. Vader doodmoeder en kinderen biyven treurend en eenzaam achter. Wanneer dan bovendien blykt, dat de vader het gezin m moeilijke financiële omstandigheden heeft achtergelaten en familieleden alléén onder vernederende voorwaarde helpen willen de kinderen moeten allen naar een instituut neemt de moeder het kloeke besluit, hen zélf, geheel alleen, op te voeden. Hoe zy dit doet. hard werkend als wasvrouw, haar zaakje tot een bloeiend bedrijf ontwikkeld en ondertussen haar troepje opvoedend, toont U deze film. De kinderen groeien op en na vele jaren ziet ge. wat er van hen terecht gekomen is. Opnieuw grote zorgen, moeilykheden en verdriet, maar één der- kinderen weet tenminste," wat het bete kent een „moeder" in de ware zin van het woord te mogen bezitten. Zij brengt een offer, zoals alléén een moeder dat doen kan. U zult met dit alles meeleven m Wenen, een aantrekkelijkheid te meer van deze gevoelige film. Paula Wessely ls een actrice van formaat en een „moedertype" by uitnemendheid. De kinderen, als kinderen, treffen door hun onbevangen spel. De man met het litteken Moordenaar gevonden Rex Slechts ter nauwernood heeft Jim Guthrie er drie jaar geleden het leven afgebracht, toen een woedende be volking hem wilde lynchen, omdat men nem voor moordenaar hield. Hij is toen gevlucht en heeft zich al die tijd schuil gehouden, doch rust vond hu niet. Nog steeds loopt hy met de gedachte rond de ware moordenaar te vinden en dat is dan ook het doel van zyn terugkeer. De bevolking schrikt, wanneer zy hem zien, want zy allen hebben geroepen om een touw om hem op te hangen. Jim zoekt echter niet de dood van velen, doch VAN DEZE WEEK: iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiint!! alleen van de moordenaar. Hy ontmoet zyn vroegere vrienden, het meisje, met wie hy zou gaan trouwen en die nu in middels met een ander is getrouwd. Tenslotte, na veel spannende avonturen vindt hy ook de moordenaar en rekent met hem af. De gehele bevolking is nu ineens op zyn hand, doch hy wenst niet te biyven m het stadje, waar hij eens een gelukkige tyd heeft gehad. Hu wil niet dat de inwoners telkens wanneer zu het litteken van het touw, dat men hem reeds om de hals had gedaan, zien, her innerd worden aan die avond. En hyzelf wil het verleden vergeten en ODnieuw beginnen. Twee winkels in de kom van Goor zijn een prooi der vlammen gewor den doordat een autobus met kinde- ren uit Hengelo in brand vloog. Alle inzittenden konden zonder letsel de wagen verlaten, de bus zelf en de bezittingen van de kinderen, die op een schoolreisje waren, gingen ver loren. Via de zonneschermen sloeg het vuur over op de twee winkels, die in korte tijd aan de voorkant hevig brandden. hoogte, ongeveer 30 graden naar beide zyden, maar verdween rechtstandig naar boven, terwijl ze steeds korter en smal ler werd. vermoedeiyk van ons af. Wij hebben geen idee wat het geweest kan zyn. De waarneming geschiedde onder ce gunstigste omstandigheden. Het zicht was goed. De maan was het niet. want die stond aan de andere kant en dg moge lijkheid var. vuurwerk is uitgesloten, daar de hoogte te groot was en de waar neming geschiedde in open zee, ver buiten het bereik van eventuele feest vierende Italianen De positie van de „Gadila" was 3653 n.b., 12,36 o.l.. de koers 100 Het verschunsel werd waar genomen in ongeveer 300 graden ten opzichte van het ware Noorden. De hoogte werd geschat op 8000 meter De drie Nederlanders stonden, toen zy het verschynsel zagen, aan bakboordsvleugel van de brug. Zij menen dat het ver schijnsel zeker moet zijn waargenomen door ln Westeiyke richting varende schepen op de lün Malta—Sicilië De naam van een tankschip, dat zich ten t:ide van de waarneming in de nabijheid bevond, is de opvarende van de „Gadila" die ?e!f on we? wa« naar Turklie niet bekend Wel zyn door middel van de seinlamp met dit schip bevindingen uitgewisseld. De Marine-autoriteiten van Malta stellen een onderzoek in. zo raDporteren de opvarenden van de „Gadila". „De Bron** Opmerkelijke film CASINO Het filmverhaal dat zich deze week op het zilveren scherm van de Casino-bioscoop afspeelt is gebaseerd op een gebeurtenis welke zich enige ja ren geleden in de Veren. Staten heeft afgespeeld en die de gemoederen lang heeft bezig gehouden. Een klein neger meisje is op weg naar school en komt tydens het bloempjes plukken op wel zeer ongelukkige wijze in een buna 20 meter diepe put terecht. Hei kind wordt al spoedig vermist en het gehele politie apparaat van het Zuideliike stadje treedt in werking. Reeds na enkele uren gaat men tot de arrestatie over van een man die enkele ogenblikken tevoren in gezelschap van het vermiste kmd werd gesignaleerd. Deze arrestatie had overi gens weinig zin. want het meisje bleef spoorloos. De negerbevolking wordt on rustig en eist een snelle berechting van de zich in hechtenis bevindende blanke. Het komt zelfs tot algemene vechtpar tijen tussen blank en zwart en de po litie schynt de situatie niet meer meester te kunnen blijven. Door een toeval komt dan aan het licht, dat de kleine Caro line zich in de put moet bevinden. Als een lopend vuurtje verspreidt het be richt zich door het onrustige stadje en zowel blanken als negers scharen ziön rondom de diepe put. Gedurende een gehele nacht is men met enorme boor apparaten bezig het totaal uitgeputte kind uit te graven en het ziin vooral juist dez? vry langdurige laatste scènes, die opvallen door dynamisch beeld- rhythmen. De Amerikanen Popkin en Rouse hebben er zorg voor gedragen, dat de spanning tydens deze laatste ogen blikken geen ogenblik verflauwt Inte gendeel! Ontroerend, doch eenszins sen timenteel, is het moment, waarop de vals beschuldigde besluit retief de-1 te nemen aan de reddlngsverkziamheden. Een opnierkehlk filmproduct, die niet na zal laten Indruk te maken. Het schandaal Zo zijn de mensen Lido In een van de duurste hotels aan de zee brengt Anne Marie haar vacantle door met haar dochtertje. De andere gasten in het hotel zijn allen zeer ryk. doch Anne Marie bezit niet veel, en kan slechts met moeite de pen- sionprys betalen. Haar dochtertje is in een internaat en Anne zelf verdient ln een grote stad wat geld met een minder eerzaam beroep. De gasten weten echter niets van Anne's leven en behandelen haar dan ook als huns gelyke. Tot op een dag alles uitkomt en er plotseling nie mand meer is, die met haar wil omgaan Zij zyn zelf immers veel te netjes en te fatsoeniyk, te eerlyk. te rijk en te trouw om met zo'n meisje om te gaan! Anne wil nu zo spoedig mogeiyk vertrekken, doch de burgemeester van het dorp doet nog een poging werk voor haar te vin den Dit loopt echter op niets uit en zit er niets anders op dan heen te gaan. Dan grypt echter de millionnair, die ook in het hotel logeert, in. Hy heeft het hele gedoe van de gasten gade geslagen en weet dat hy door ieder geëerd wordt om zyn geld Midden op straat biedt hy zyn arm aan aan Anne. en plotseling is ieder op slag veranderd De directeur van het hotel ontvangt haar met de nodige eerbied, hoewel hy haar eerst de deur uit wilde zetten: de „deftige" dames zullen zeker weer contact met haar zoeken, want zy is immers de be schermelinge van de millionnair! Ver geten is dan de afkeer. Er is een ge zegde' „Het geld dat stom ls. maakt recht wat krom is" en de waarheid hier van wordt in deze film getoond, en daar bij komen zij die de rykaart naar de ogen kijken, in een zeer ongunstig dag licht te staan. De film geeft een beeld van het leven aan de Italiaanse kust en toont tevens hoe vele mensen zyn. Een goede film met vele aardige momenten. „De slavinnen van Bagdad" Kleurenrijk en wreed LUXO -- „The adventures of Hajji Bctiï- groots opgezette Ameri kaanse kleurenfilm in Cinemascope. Er wordt in deze film hard en veel gevoch ten en d't alles terwille van de hef de. Subsidiëring woningbouw VERKLARING BOND VAN BOUWONDERNEMERS. Naar aanleiding van de beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting inzake de verhoging van de bydragen voor Woningwetbouw heeft het bestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers het noodza. keiyk geacht een verklaring af te leggen. Hierin komt. het hoofdbestuur tot de volgende conclusies: 1. De subsidiëring van de woningbouw dient op zodanige wyze te geschieden, dat de bouw van eenvoudige woningen uit het oogpunt van rendabiliteit mo gelijk wordt, zowel in de grote steden als in de kleinere plaatsen; 2. een zo danige regeling dient het mogelyk re maken, dat huurwoningen zowel voor de arbeiders als voor de middengroepen door de particuliere bouwondernemer kunnen worden gebouwd; 3. een gelijke subsidieregeling dient te gelden voor èn door particuliere bouwondernemers èn door gemeenten en woningbouwvereni gingen te bouwen woningen. Uit dien hoofde is de eerder genoemde maatregel onjuist te achten en in striid met het principe van gelijkberechting: 4. onver korte uitvoering dient te worden gege ven aan het streven van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting om te komen tot een voor allen gelyke subsi dieregeling voor de woningbouw. 5. In dien het onder 4 genoemde niet op korte termyn in algemene zin zou kunnen worden verwezenlijkt, geeft het bestuur van de Nederlandse Bond van Bouw ondernemers in overweging, zulks toch in ieder geval te doen voor woningen, welke bestemd ziin om te worden ver huurd. SCHADUW OVER MONUMENTEN ONTHULLING Op het excercitieterrein van de nieu we Oranje-kazerne te Schaarsbergen zijn gisteren twee monumenten onthuld, die daar zyn opgericht ter herdenking van de gesneuvelde militairen van de Garderegimenten Grenadiers en Jagers. De onthulling van het monument voor de gevallen grenadiers verrichtte luite nant-generaal b.d. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de onthulling van het monument voor de Jagers geschiedde I door luitenant-genraal b. d. J. C. Wag- i ner. Deze dag zou in het bureelgebouw te vens worden onthuld de daar aange brachte Oranje-steen uit de voormalige Oranje-kazerne te Den Haag. In de be- zettingstyd is deze steen verstopt ge weest in de duinen by Waalsdorp. Door een dodelijk ongeval, dat de ka- pitein der Jagers H. van der Zeep Donderdagavond te Schaarsbergen overkwam (hij reed met zijn bromfiets tegen een boom en overleed later ln het militair hospitaal) werd deze plechtigheid echter uitgesteld. Luit.- kolonel J. P. F. van der Horst, die de genodigden ook had verwelkomd, be tuigde nog zijn deelneming met dit droevig ongeluk, dat een schaduw wierp over de onthullingen deze dag. Immers de beeldschone Perzische Prin ses Fawzia. die aanvankelijk slechts droomde van de beruchte en zeer ge vreesde Prins Nur-El-Din. werd later verliefd op een eenvoudige barbier uit Bagdad. Daar zowel Prins als barbier zich niet ongevoelig toonden voor de bekooriykheden van de Prmses. valt het niet te verwonderen, dat er al spoedig een hevige stnld ontbrandt. De Ameri kaanse filmmakers hebben ditmaal zelfs niet geaarzeld ook vrouwen als ware duivelinnen aan deze bloedige gevechten deel te doen nemen, terwijl zy boven dien en liefdesscène laten afspelen tegen een achtergrond van talloze ïyken zij het dan waarschijnlijk in de vorm van poppen die ieder aan een galg bengelen. Een luguber schouwspel! Wan. neer men het filmverhaal geloven moet. was het in vroeger dagen zeker geen pretje een vacantieweek in Perzië door te brengen Niemand minder dan de bPkende Nat „King'- Col? zingt gedu rende vrywel de gehele film het melan cholieke Hajji Baba-lied Een kleurryke maar avonturenfilm! OeSoiotissen van Lcids, Cjarraants. zijn ..yrxfuuat _CL jdd&Z RollA xjrkverriQ 5% mUUcert voet: het Zuid-West ViWasscnnat woscAn yoot Ouden.v. dogen \i daZijl wentonUidsc toniyioansdia^pen. WKwommzn lc~ Isudsmóxoeu, waacdmot slïiaaije'biiMwv McUondfesküvai. laitexiOmsbatScm (UiudllCDiruaida. waak

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9