LEIDSCH DAGBLAD A m n* ^0 Geallieerde en Duitse deskundigen herzien liet plan-Eden Conflict in Pittsburgh bijgelegd Thomas Mann Commandeur in de Orde van Oranje Nassau Tweede Kamer dringt sterk aan op verbetering Katwijkse liaven WEERBERICHT n 94ste Jaargang ZATERDAG 2 JULI 1955 No. 28564 Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bij het naderen van de conferentie van Genève Sinds een week neemt een groep van Geallieerde en Duitse deskundigen het oude plan-Eden onder de loupe, di met het oog op de komende conferentie van de Grote Vier in Genève. Het plan werd in 1954 in Berlijn aan de Russen voor gelegd, maar had toen geen kans. Het voorziet in een systeem voor vrije verkie zingen in heel Duitsland, die tot de vorming van een regering zouden moeten leiden, welke met de Geallieerden over een vredesverdrag zou kunnen onderhande len. De kern van het plan is, dat de politieke vrijheid van zulk een Duitse regering bij voorbaat zou moeten worden gegarandeerd. Om die reden was het dan ook voor de Russen met hun neutraliteits-hobby niet aanvaardbaar. De thans in Bonn werkende deskundigen hebben opdracht het aan de nieuwe situatie aan te passen. In diplomatieke kringen in Moskou heeft het sterk de aandacht getrokken, dat de verklaring van president Eisenhower in zijn persconferentie van Woensdag op uitvoerige en ongekleurde wijze in de Sovjet-Russische bladen is afgedrukt, o.m. zijn opmerking, dat het moeilijk is te bepalen vanwaar de leidende invloed in de heersende groep in het Kremlin komt, alsmede zijn opmerking, dat er geen werke lijke vrede in de wereld kan zijn, „zolang de Europese Communistische landen niet vrijelijk hun eigen regeringsvorm kunnen kiezen". Het is, naar men aanneemt, de eerste maal sinds het uitbreken van de „koude oorlog", dat dergelijke zaken in de Sovjet-Russische pers verschijnen. In diplomatieke kringen in Moskou heeft men uitdrukking gegeven aan zijn verwondering en men toont „voorzichtige tevreden heid". Critiek van de „Prawda" Later berichtte Reuter, dat de Prawda. het orgaan van de Sovet-Russische Communistische partij, president Eisen howers „gerechtvaardigd en waardevol voorstel, de koude oorlog te verwerpen," heeft toegejuicht. Het blad acht even wel Eisenhowers verklaring, dat er geen werkelijke vrede in de wereld kan zijn, zolang de „Sovjet-Russische satellieten" niet vrij zijn om hun eigen regerings vorm te kiezen, „in strijd" met dit voorstel. Hier blijkt volgens de Prawda uit. dat de V.S. nog steeds r.aar wijzi gingen streven in de bestaande toestand in de landen van de „volksdemocra tieën" hoewel toch duidelijk genoeg is gebleken dat dergelijke pogingen vruch teloos zijn. (De „Prawda" vergeet een paar woorden! Die „pogingen" zijn in derdaad vruchteloos, maartenge volge van de dreiging van het Sovjet- Russische leger! Red). Provocerende daad Belgische regering houdt in Antwerpen militairen gereed voor het lossen van aan bederf onderhevige goederen Arbeidsonrust in viertal Zuid-Amerikaanse Staten De staking by het belangrijkste staal bedrijf van de „United States Steel Cor poration" in Pittsburgh Is van korte duur geweest: gisteren maakte de leiding van het bedrijf bekend, dat overeenstem ming was bereikt met de arbeiders, waar door een einde kwam aan de staking van niet minder dan 600.000 leden der vak vereniging. De nieuwe overeenkomst voorziet in een gemiddelde loonsverho ging van meer dan 15 dollarcent per uur. Men verwacht, dat deze regeling ook spoedig van kracht zal worden voor 96 andere staal- en ijzerertsindustrieën in de V S.. die van de staking te lyden hebben. Vermoedelijk zullen de stakende haven arbeiders uit het gebied van Londen spoedig aan het werk gaan. maar in de vyf andere Britse havens wordt voort zetting van de staking verwacht, tenzij er vandaag nog een regeling zou worden getroffen. De Londense stakers zouden Maandag het werk hervatten. In Antwerpen heeft het stakings comité de stakende havenarbeiders op geroepen vol te houden „totdat de over winning is behaald". Zoals bekend heb ben de vakbonden geweigerd de staking te erkennen. Aanvankelijk was er sprake van, dat legerafdelingen Vrijdag met het lossen van de aan bederf onderhevige goederen zouden beginnen, maar dit is nog niet het geval geweest. Wel worden soldaten voor dit doel in gereedheid ge houden. Tweeduizend arbeiders hebben Vrijdag te Ponte Fratte nabij Salerno "Italië) een katoenfabriek bezet na een botsing tussen arbeiders en politie, waarbij zes arbeiders en drie politiemannen werden gewond. Het incident ontstond door het ontslag van bijna de helft van de twee duizend arbeiders van de fabriek Ook uit Zuid-Amerlka komen berich ten over onrust op sociaal gebied. Vrij dagavond is in Ecuador de noodtoe stand afgekondigd teneinde het hoofd te bieden aan een spoorwegstaking In de beroemde koffiehaven Santos in'Bra zillë zijn ongeveer drieduizend haven arbeiders in staking gegaan Zij eisen loonsverhoging Ook de" employé's van de havendienst züm uit solidariteit in staking gegaan. In B o 1 i v i hebben groepen gewapende arbeider Vrijdag het Palels van Justitie te La Paz bezet De actie ging uit van het Boliviaanse Arbei- dersverbond. dat een staking van ge rechtelijke ambtenaren wilde steunen die het ontslag eisen van de president van het Hooggerechtshof van het dis trict La Paz. aan wie zij de arrestatie wijten van de secretaris van de .Bond van gerechtelijke ambtenaren. In Chili tenslotte is de staat v. beleg afgekondigd In een vijftal provincies en een tweetal departementen, nadat het personeel van de PTT een staking van onbepaalde duur was begonnen ter ondersteuning van zijn looneisen. Gelijktijdig brak een staking uit bij het openbaar vervoer. Bij de spoorwegen zijn 18 000 van de 25.000 man personeel in staking. Er lopen slechts enkele treinen, die door militai ren worden bewaakt. Reeds onmiddellijk na het bekend worden van de inhoud van de antwoord nota van de West-Duitse regering op de Sovjet-Russische uitnodiging aan Ade nauer werd ei te Bonn al van verschei dene kanten critiek op uitgeoefend, om dat men vond dat de toon van deze nota te koel was. Vooral viel op dat daarin met geen enkel woord over de uitnodi ging zelf en over een bezoek van Ade nauer aan Moskou werd gesproken. De Socialistische „Neue Ruhr Zeitung" schreef zelfs, dat de nota de indruk maakte alsof „de grote mogendheid" West-Duitsland zich er toe verwaardig de de „zwerf-republiek" Sovjet-Rusland te antwoorden. Zoals te verwachten was geweest, is de nota ook achter het ijzeren gordijn met niet al te groot enthousiasme ontvangen. Het in de Oostzone verschijnende dag blad „Neues Deutschland", het offi ciële orgaan van de S.E.D.. bestempel de haar als een „provocerende daad." waarmede Adenauer wil trachten een hereniging van Duitsland en het aan knopen van normale betrekkingen tus sen West-Duitsland en de Sovjet-Unie te verhinderen. Intussen is in Bonn bekend geworden, dat Adenauer van plan is zich op 17 Juli dus oen dag voordat de conferentie van Genève geopend wordt, naar Zwitser land te begeven om daar „vacantie te houden". Hij wil zowel met de top-figu- ren als met de politici in zijn eigen land in verbinding blijven en hij heeft thans zelfs ook al zijn grote politieke tegen stander Ollenhauer de aanvoerder van de Socialistische opnosilie. schriftelijk verzocht, dat deze hem zijn vacantie- adres en die van zijn naaste medewer kers op het gebied van de buitenlandse politiek bekend zal maken, opdat Ade nauer ook met hen eventueel in contact zal kunnen komen indien de politieke situatie dit wenselijk maakt. Nehroe bij Tito De Joego-Slavische hoofdstad Belgra do heeft de Indiase premier, Nehroe, gisteren het ereburgenschap verleend. Burgemeester Milos Minic overhandigde een perkamenten bul tijdens een korte plechtigheid in een der kamers van het stadhuis. Minic noemde Nehroe een strijder voor vrijheid en gelijkheid van alle landen en volkeren. Nehroe is de tweede burger, die deze hoge onder scheiding ontvangt: het vorig jaar werd zij verleend aan Keizer Haile Selassie van Anthiopië. Wij in India, zo antwoordde Uehroe, hebben veel bewondering voor u en wij ook doen al het mogelijke om een onaf hankelijke politiek te volgen. Nehroe geloofde, dat de strijd voor de co-exis tentie tussen de volkeren uiteindelijk zou overwinnen, omdat zij niet gericht J was tegen welk land of welk volk ook. „Walgelijke gewoonte" De 42-jarige Engelse dominee Kenneth Harpjr in Brampton, heeft zich in zijn parochieblad er over beklaagd dat ze nuwachtige paartjes te veel alcohol tot zich nemen als hartversterking voor de huwelijksvoltrekking. „Misschien zijn mijn neusvleugels ge- voeliger dan van de meeste andere pre- j dlkanten", zo schrijf hij. „maar er is niets walgelijkers dan een huwelijk in te zegenen terwijl het paar naar de drank riekt". Ds Harper zegt. dat de gewoonte voor het huwelijk een alcoholisch opkikkertje als zenuwdrankje te nuttigen, „bijna een conventie geworden is". Hij oppert, dat paren die behoefte menen te heb ben aan een stutje voor hun courage, beter doen hun dokter om pilletjes of een injectie te vragen. Baders werden grasgroen... Een tienjarig jongetje in Glenside (Pennsylvania (V.S.) heeft een even zoete als originele wraak genomen voor het feit. dat hij niet in het openbare zwembad werd toegelaten, omdat hij geen ingezetene van de gemeente was. Toen men de veelbelovende knaap weigerde toe te laten, keerde hij kort daarop met een forse kleurstofbom terug en wierp die over de schutting van het zwembad: driehonderd bezoekers wer den zo groen als kikkers „Hoog aanzien als schrijver en scheppend kunstenaar H.M. de Koningin heeft de 80-jarige Duitse schrijver Thomas Mann, die thans in ons land vertoeft, waar hij. als onderdeel van het Holland Festival, twee lezingen houdt over Friedrich Schiller, wiens 150ste sterfdag dit jaar wordt herdacht, benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De minister van Buitenlandse Zaken, nir J. W. Beyen, heeft hem gisteravond in de aula van de Amsterdamse Gemeente Universiteit, waar Thomas Mann zijn eerste lez:ng hield, de versierselen van deze hope ondcr^-heidine uitrereikt Gistermiddag heeft de chef Lucht machtstaf Nederland. Luitenant- Generaal A. Baretta. een krans ge legd aan de voet van liet monument i oor de tijdens de oorlog gevallen Nederlandse vliegers, bij de vlieg basis Soesterberg. Lt.-Gen. Baretta brengt een saldut aan de ge sneuvelden. Vernieuwing vissersvloot met o verh eiclscred iet (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren uitvoerig gediscussieerd over de plannen van minister Mansholt om ongeveer f. 17 millioen beschikbaar te stellen als garantiecrediet voor modernisering van de vissersvloot. Voor de aanschaffing van nieuwe schepen zou dan de reder of schipper-eigenaar als regel over ten minste 25% eigen geldmiddelen moeten beschikken, terwijl hij bovendien 25% van de bouwsom als hypothecair crediet van particuliere banken aantrekt. De resterende credietbehoefte wordt gedekt door een lening van de Herstelbank tegen een rente van 4*4 Het Rijk stelt zich voor driekwart van de lening garant. Voorwaarde is ook dat de te vervangen schepen uit de visserij wor den genomen. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk toenemende bewolking en tijdelijk regen. Later opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer 3 Juli Zon op: 4.27 uur; onder 21.05 uur. Maan op- 19.54 uur; onder: 2.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.07 en 14.34 uur. (4/7 te 2.44 en 15.10 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een BijvoegseL JjLy f rfi De bekende Amerikaanse schrij ver van Duitse origine. Thomas Mann. die gisteravond in het kader van het Hoïland-Feshval in de aula i an de Amsterdamse Gemeentelijke Universiteit een inleiding hield over de beroemde Duitse dichter Schiller, werd bij deze gelegenheid door de Nederlandse minister van Buiten- I landse Zaken, mr J. IV. Beyen. medegedeeld, dat hel H.M. Koningin Juliana had behaagd hem te begif- tigen met het commandeurschap in I de Orde van Oranje Nassau. De foto toont Thomas Mann terwijl minister Beyen hem de versierselen, j behorende bij deze onderscheiding, j omhangt. Ofschoon zij maanden tot voorzichtig heid, konden de heren v. d. Zaal (AR), v. d. Ploeg (KVP), Den Hartog (VVD), De Ruiter (CHU), v. Dis (SGP) en Minister Beyen zcide o.a. „Thomas Mann in Nederland te kunnen eren is een bijzondere gebeurtenis. Niet alleen als schrijver en scheppend kunstenaar staat gij bij ons volk in hoog aanzien. Uw betekenis is voor ons gegroeid tij dens de vreselijke tragedie van het Nazi-bewind. L' bent in deze jaren mis schien meer den welke andere Duitse schrijver ook de drager van de Duitse cultrur en de behoeder van de Duitse i geest geweest. j Deze geest is belangrijk voor de wereld i en ons land Het is voor elke Europeaan belangrijk, dat de werkelijke Duitse geest I behouden blijft", aldus minister Beyen, die vervolgde: „niet alleen uw betekenis I in deze tijd, maar ook die welke gü draagt voor de toekomst van de Duitse 1 geest, maakt het voor ons belangrijk u op deze avond namens de Nederlandse regering te huldigen". Na de woorden van de minister volgde een langdurig applaus; de aula was tot j de laatste plaats bezet. Thomas Mann dankte de minister voor zijn waarderende woorden en de hoge onderscheiding welke hem ten deel was gei allen Hij hoopte persoonlijk m de ge legenheid te zijn H.M de Koningin te kunnen bedanken. „Dat ik deze hoge onderscheiding mag dragen van een land. dat zoveel leed heeft moeten ondergaan zonder zich te buigen is een grote eer. d:e my met een i gevoel van trots en vreugde altijd bij zal blijven Deze onderscheiding is voor mij een symbool van sympathie van het Ne derlandse volk, die ik van ganser harte I zal beantwoorden. Ik heb van Nederland 1 van mijn jeugd af gehouden, in het bij- I zonder om zijn menselijke en morele eigenschappen, die bewaard zyn geble ven toen een verschrikkelijk en ontwor- I teld Duitsland, waarvoor ik de naam „Duitsland" amper durf te gebruiken, zulk een ontzettend en moeilijk te ver geten leed over Nederland heeft gebracht De herooche en niet te breken weer stand. d:e het Nederlandse volk in grote saamhorigheid heeft geboden heeft mij. gelijk de gehele wereld, bezield" zo e:n- I digde Thomas Mann zijn dankwoord Zijn lezing over Schiller besloot de schrijver met de vermaning: „Woede, angst, bijgeloof, haat en panische ver- chriklcingen beheersen vandaag een nensheid, die zich verstout in de kos mische ruimte strategische bases te wil- -n aanleggen en die zo vermetel is de 'iracht van de zon te willen gebruiken 1 oor vernietigende wapens. Wü moe ten aan Schillers woorden gehoor ge ven, en een betere wereld bouwen, hetero begrippen scheppen en zuivere principes volgen als wü de ondergang willen ontgaan". Lemaire (KNP) zich met de plannen wel verenigingen, maar de heer Egas (PvdA) noemde de credietverlening voor een deel overbodig en zelfs be zwaarlijk. In de nota betreffende de Zeevisserij zegt de minister zelf dat de financiële toestand van de grote rede rijen gezond is en dat de particuliere banken steeds meer belangstelling to nen voor de bouw van nieuwe vissers schepen. De nota van 1 April 1954 loopt achter de feiten aan. Er is thans veeleer reden de bouw af te remmen omdat er anders straks teveel schepen in de vaart zijn. De heer Egas zag meer heil in een s.ooppremie, maar de regering wil daar van niet weten, omdat een dergelijke steun onmiddellijk het karakter zou krijgen van een subsidie-politiek. Hulp aan IJsselmeervissers Volgens de plannen van de regering is het de bedoeling ongeveer 40 IJssel meervissers de gelegenheid te bieden een nieuw bestaan op 'de Noordzee op te bouwen. Daartoe zou een 40-tal IJssel- meervaartuigen moeten worden vervan gen door Noorözeekotters. Voor deze vissers zal de Herstelbank het totaal benodigde bedrag lenen, waarvoor het Rijk voor driekwart gedeelte garant zal zijn. Gunstige credietvoorwaarden gelden 1 ook voor d? garnalenvisserij en de I kleine kustvisserij Deze vissers zullen I voldoende eeholpen zijn wanneer zij in i staat worden gesteld om geschikte twee- dehands-vaartuigen over te nemen Ten I hoogste zullen 100 verouderde scheepjes in de komende 10 jaar mogen worden vervangen. Vooral voor deze groepen vissers von den velen de rente van 4%% te hoog De heer Den Hartog iWDi vreesde dat met 40 n t iwp kotters de concurrentie by de VF/tst van platvis te groot zal worden De mVljjkhedén van de IJs selmeervissers wil hij beschouwen als een afzonderlijk probleem. Met betrekking tot de propaganda voor het Visgebruik betoogt de heer Den Hartog. dat men zich bewust moet zijn, dat het geruime tijd zal duren voor resulaat is bereikt Men zal de zaak goed moeten aanpakken en er moet voor gezorgd worden, dat de prijzen niet te hoog zijn. Namens de Commissie voor de Vis serij vraagt spr. de minister omtrent de verdere uitvoering der plannen ge regeld overleg te willen plegen met deze Commissie. Pleidooi voor vang-fabriekschip Het regeringsplan wil ook de „verre visserij" in de Noord-Atlantische wate ren bevorderen door een prijsgarantie te geven voor enkele uit de'verre wate ren aangevoerde vissoorten en een te gemoetkoming in een deel van de ex ploitatiekosten. De heren Den Hartog (VVD) en Egas (PvdA) bepleitten de bouw van een vang- fabrieksschlp, dat de gevangen vis direct aan boord ver werkt. Op dit gebied dreigt vooral con currentie van Duitsland. Grotere diepgang voor Katwijk! Van alle kanten werd aangedrongen op verbetering van de havens van Scheveningen en Katwijk, want bij vernieuwing van de vloot en een daar mee gepaard gaande grotere diepgang, moeten de thuishavens worden aan gepast. Het is eigenlijk wel een zaak van de minister van Verkeer en Wa terstaat. maar minister Mansholt zal zijn collega tot de verbetering moeten aansporen. Aan het begin van de vergadering heeft de Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp inzake ver klaringen omtrent het gedrag aange nomen en de wijzigingen van de Octrooi- wet, nadat bij zitten en opstaan de ar tikelen waren aangenomen om in de wet niet meer vaste heffingen voor het verlenen van octrooi op te nemen, maar de vaststelling van die bedragen aan de minister over te laten. Volgende week Donderdag 7 Juli be gint de Kamer aan de behandeling van de gewijzigde huur. en belastingvoor stellen. (Ingez Med.-Adv.) Nederland protesteert (Van onze Haagse redacteur) Nederland heeft ernstig geprotesteerd tegen de eenzijdige beslissing van de Belgische regering om de grens te sluiten voor de invoer van Nederland se tomaten, waarbij een overeenkomst in Beneluxverband is geschonden. De kwestie zal worden behandeld In de eerstvolgende vergadering van Bene lux-ministers om vast te leggen dat dergelijke dingen in de naaste en de verdere toekomst niet meer mogen gebeuren, want als er afspraken wor den gemaakt, moeten onze exporteurs de zekerheid hebben dat de regerin gen zich daaraan zullen houden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1