AKROPOLIS: magneet voor de toeristen ONS MENU De laatste tocht van de „Cutty Sark", de laatste klipper... WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 2 JULI - PAGINA 4 „Ik was dertien Jaar oud toen ik als scheepsjongen aan boord kwam van de Cutty Sark". Dat was in 1885. Sedertdien hebben die klipper en ik ons leven lang met volle zeilen de zeeën der wereld bevaren. Het was een prachtleven", aldus kapitein C E. Irving, de laatste gezagvoer der van 's werelds laatste thee- klipper. Grieken van vandaag (V) Negentig procent van de buitenlanders gaat naar de klassiekeplaatsen Comfortabel toerisme is mogelijk (Van een bijzondere medewerker) Er is eigenlijk slechts één plaats in Griekenland waar van een intensieve exploitatie van het toerisme sprake is. namelijk de Akropolis in Athene. Op het parkeerterrein aan de voet van de Propy- laeën (de indrukwekkende toegangsgaanderij tot het tempelcomplex) staan op elk uur van de dag tientallen autobussen als bewijs, dat de reisverenigingen hun leden in massa naar deze eens zo heilige plaats dirigeren. Zeker gemotiveerd, want het valt niet te ontkennen, dat deze rots met zijn plateau de schoonste tempelrestanten van Griekenland ook de niet-klassiek geschoolde bezoeker imponeert en ontroert. Reeds uit de verte, want de marmeren zuilen domineren de stad, welke in de diepte als een geelbruine huizenzee rond de rots ligt en het Parthenon doet dat misschien wel het duidelijkst op de avonden, dat het in schijnwerperstralen gevangen, los van de berg, als een klassieke droom boven Athene schijnt te zweven. en duizenden beelden meerdere glorie schonken aan dit heilige oord. Kaetri schoof op en de berghelling gaf haar schatten prijs. Er ziin nu voldoende fundamenten, zuilrestanten, theater- en stadlonbanken om de mens van he. den duidelijk te maken, welk een uniek religieus, cultureel, politiek en sportief centrum in de de Helleense wereld dit „neutrale" Delphi eens was. Maar bo venal onvergetelijk is de entourage die dezelfde bleef sinds de dagen, dat een door aardgassen bewelmde priesteres in de tempel van Apollo het oordeel van de godheid deed horen aan priesters en staatslieden. Achter het hedlige rayon zijn als beklemmend décor nog immer de lood. rechte ruige rotsen en ervóór ligt een adembenemend panorama: een gran dioze compositie van bergen het dal van de Kleistos. waarboven zonder op. houden gieren hun cirkels trekken en aan het einde daarvan een staalblauw fragment van de Golf van Korinthe. Een hospitaal ach tig museum naast de heilige helling Is het enige, dat stoort ln dit werkelijk aangrijpende landschap, zo groots van conceptie, dat men zonder moeite begrijpt, dat de oude Grieken deze plaate het middelpunt der wereld noemden, volgens de mythe bewezen, doordat Zeus aan elk uiteinde der aarde een adelaar losliet, waarna de vogels elkaar in Delphi ontmoetten. Het eenvoudige dorpje Kastri stoort niet meer. want het ligt achter een bocht in de weg. Het heeft voor de gasten 300 bedden in hotels en boe renhuisjes ter beschikking, welke van April tot October continu bezet zijn, waarmee ik uiteraard wil illustreren, dat ook voor deze ..klassieke,attractie" een respectabele toeristische interesse bestaat. Temeer daar de 160 km lange weg van Athene naar de orakelplaats bijna steeds uitstekend is. VASTE PROGRAMMA PUNTEN. De belangstelling van de buiten landse toeristen is voor minstens 90 procent gericht op de vijf populairste „klassieke plaatsen", op de Akropolis, op Delphi. Olympia. Epidaurus en My- kena. welke met bussen van Athene uit te bereiken zijn. Daarnaast be staat er bij sommigen animo om de Byzantijnse kerken in Mystra (bij Spart*) of zelfs eventueel in Saloniki te bekijken en enkelen knopen ook nog een rondvaart langs enige Aegaeïsche eilanden of een bezoek aan Korfoe aan hun Griekse reis vast. Wanneer men een dergelijk programma en bovendien de nodige (heus niet overdadige) gel- VAN DE WEEK Nu er zoveel verse groenten aan de markt komen, moet iedere huisvrouw hiervan ook profiteren. Groenten leve ren ons lichaam o.a. vele zouten en vitamines. Beide zijn stoffen die onze weerstand tegen ziekten verhogen en dus onmisbaar voor de gezondheid. Zondag: Gevulde aubergines au gratin; rundvlees, doperwten, aardappelen: vruchtensla. Griekse reis heel comfortabel zijn. Er zijn ln en bij de bekendste oorden zonder moeite alleszins gerieflijke ho tels te vinden de bussen rijden op tijd en in dit geval bijna steeds over rede lijke wegen de boten naar de eilanden zijn meestal keurig, de TAE vliegt da gelijks met Dakota's van Athene naar Saloniki en enkele andere plaatsen, de service in restaurants en hotels is „westers". Kortom als men van West-Europa uit naar de Griekse hoofdstad vliegt en vervolgens de gebruikelijke excur sies maakt, behoeft een Griekse reis geen „avontuur" te zijn. Men kan tempelruines, een verrukkelijk blauwe ree en vaak grootse berglandschap pen zien zonder veel perikelen te vrezen. Kan men er echter, indien men de door het toerisme gebaande wegen verlaat, ook nog het door sommigen (onder wie Ik) begeerde reisavon tuur in een onbedorven land bele ven? Daarover een volgende maal meer. Eens de trots van de zee, thans symbool van het verleden (Van een bijzondere medewerker) „Zeventien knopen per uur liepen we, met volle zeilen! De pas saatwind was onze motor. Sterker, betrouwbaarder, standvastiger dan welke andere motor ook. We voeren op China, wij en een aantal andere klippers. Thee was de lading, die we moesten innemen en thuis brengen. En zodra we geladen waren, begon het zeemansleven eerst recht. Dan ging het er om, wie het eerst in de thuishaven aan kwam. Dan zeilden we over de oceanen, dat het een lust was. Dan kwam het er op aan voor ieder lid der bemanning, voor matrozen en officieren, voor de kok en de scheepsjongen om alles op alles te zetten. Dan zeilden we om de eer en om de premie te verwerven. Maar dan zeilden we toch allereerst voor ons pleizier! Dat was nog eens varen. Kom daar tegenwoordig eens om, met die drijvende auto bussen en dobberende vrachtwagens Neen, die oude tijd, de tijd van de klippers, dat was zeemansleven. Soms gingen we ook naar Australië, om wol te halen Man-nog-toe, dat was varen! En nu, vandaag, wórden we gevaren, trekken ze ons naar Greenwich De man, die dit tegen me zei, stond naast mij op het dek van de „Cutty Sark", een der beroemdste thee-klippers en bovendien de schuit van die klasse, die het langst in de vaart gebleven is. Het was -oor de „Catty Sark" een plechtige dag. Eigenlijk de laatst dag van 'naar scheepsbestaan, want twee uur ruim nog zou zij varen, neen, gevaren wórden, voortgezeuld over de Theems; en dan zou zij ver anderen in een museumstuk, in een symbool van een voorbije periode der scheepvaartgeschiedenis. De „levende werkelijkheid" stond op het punt een einde te nemen. En het was beter varen als scheeps jongen op de „Cutty Sark" dan als gezagvoerder op menig oud stoom schip. Ja. en ten slotte ben ik zelf gezagvoerder op de „Outtty Sark" ge worden. Daar was ik blij om. En ik ben er trots op ook. Het was zo'n goed schip! En nu Met een ietwat misttroostig gebaar wees kapitein Irving om zich heen. Ik zag en begreep, wat hij bedoelde. In haar gloriedagen had de ..Cutty Sark" model gestaan voor tal van miniatuur scheepbouwers. In menige fles vindt men een kleine „Cutty Sark". Die flessen staan op de schoorsteenman tels, op tafels of op kasten in menige zeemanswoning. En nu Laatste rustplaats.. Inderdaad, de eens zo snelle schuit was nu een traag beestje. In 1869 was zij van een werf aan de Clyde fier van stapel gelopen. Nu was ze ontdaan van de bovenbouw. Zij voerde geen zeil. De bovenste delen der masten waren weg genomen Twee driftige, lawaaierige sleepboten hadden tot taak. de „Cutty Sark" van East India Dock in Londen te trekken naar Greenwich. Ruim twee uur duurde de laatste tocht van de laatste klipper naar zijn laatste rust plaats. De „Cutty Sark" is zichzelf niet meer. zei de kapitein. Het schip ziet er anders uit dan gewoon. Weer wees hij met de hand in het rond. Inderdaad, het schip zag er werkelijk naargeestig en v.rmoeid uit. Dat doen oude sche pen vaak, zei de kapitein, toen ik een opmerking maakte. Het houtwerk was verveloos Touwen lagen allesbehalve model op het dek. Van de „trots der zee", die de schuit eens was, was nu weinig over. Ook de glorie der zee is vergankelijk. Maandag: Rundvlees, andijvie, aard appelen; rabarber. Dinsdag: Vleeskoekjes, peultjes, aard- appelpurée: gebakken beschuitbollen gevuld met rest rabarbermoes. Woensdag: Ham. tulnboontjes, aard appelen; fruit. Donderdag: Nasi-goreng met rest ham. omelettereepjes; fruit. Vrijdag: Garnalen gehakt, gemengde sla. aardappelen; karnemelkvla. (Witte bonen weken). Zaterdag: Witte bonen, tomatensaus, gebakken aardappelen; yoghurt met vruchtenstukjes. Recept: Gevulde Aubergines au gratin. 2 aubergines, 100 gT. rijst, kleine ui fijngesneden, 40 gr, boter, 1/4 liter bouillon of water met 2 bouillon blokjes. 50 gr. geraspte oude kaas. De aubergines doorsnijden. 5 min. koken in water met zoui en ze daar na uithollen. De ui in een deel der boter licht bakken, de gewassen en uitgelekte rijst licht meebakken, bouillon toevoegen en de rijst gaar koken. Een deel der kaas door de rijst mengen evenals wat zout en aroma en het binnengedeelte der aubergi nes. Met dit mengsel de aubergines vullen, ze naast elkaar leggen in een vuurvaste schotel, bestrooien met rest kaas en in een matig warme oven schuiven tot de aubergines gaar zijn (15 A 20 min.). ReceptKarnemelkvla. liter karnemelk, 25 gr. custard- poeder, 75 gr. suiker. De custard aanmengen met wat karnemelk, verdunnen met de rest der karnemelk eii de massa onder steeds roeren verwarmen tot het ge bonden is. De suiker door de vla mengen en laten afkoelen onder nu en dan roeren. Eventueel wat ge raspte citroenschil aan de vla toe voegen. Zo voeren we de Theems op, tal van schepen voorbij. Sommige herkenden de oude klipper en begroetten hem In Greenwich kreeg de „Cutty Sark" een plaats in een droogdok. Een gToep adelborsten had zich aan de oever van de rivier verzameld om een saluut te brengen aan het goede ude dappere •chip. Kapitian Irving w*s geroerd, al toonde hij het niet. En hij vertelde voort: „Op die ene reis, mijnheer, van China naar Engelandwe waren midden op de Indische Oceaan Stoere zeelui We praatten en praatten, zeker nog wel een uur nadat we het dek van de „Cutty Sark" verlaten 'fladden. Het oude schip, we wisten het. gaat een nieuw tijdvak ln. Het wordt' opgeverfd en opnieuw getuigd.Het herkrijgt zijn oude uiterlijk en kleur. Dochde „Cutty Sark" zal nooit meer fier de oceanen bevaren, zal nooit meer in edele wedstrijd met andere klippers de wereldzee klieven, gejaagd door de wind. De „Cutty Sark" krijgt een ..vaste plaats" in Greenwich als een herinnering aan voorbije tijden, als een symbool van de dagen der klipper- vaart. En haar naam een Schotse combinatie ran woorden, die ..kort hemd" betekent zal daar in Green wich voortleven als een herinnering aan de stoere, ferme, fikse zeelui, die dienst deden op de „Cutty Sark" en aan boord van andere klippers, en die zeilende voor de passaatwinden met een snelheid van zeventien knopen (31 km!) per uur het verkeer op aarde en de internationale handel in stand hielpen houden. Zeventien knopen per uur! Hoed af voor de dappere, voorbeeldige „Cutty Sark" en voor allen en alles waarvan zij het symbool is. Thans. EensEn terwijl kapitein Irving verder praat, bekruipt mij het gevoel, dat ik getuige geweest ben van een begrafenis, zij het dan van een hoogst eervolle begrafenis, een bijzetting in een museum. (Nadruk verboden). De ruïnes van Deiphi liggen in een groots berglandschap. Zelfs bij regenweer komt dat tot uiting. „Very'nice souvenir!" De Akropolis wordt met animo in toeristische zin geëxploiteerd, wat vol komen begrijpelijk is als men weet, dat hier op drukke dagen duizenden gas ten komen. Daarom staan er bij de toegangstrappen souvenir-kraampjes met heel miserabele spullen: pulletjes met zuilen erop geschilderd, poppetjes in klederdrachten, welke men nagenoeg niet meer vindt in het Griekenland- van-nu. bont bedrukte doeken, namaak marmeren beeldjes en dat alles te koop geboden door handelaars in witte jas sen en met rode fez. die voortdurend „very nice souvenir" roepen. Dan zijn er nog koooplieden die Griekse post zegels aanbieden.ansichtkaarten (wat normaal is) en vooral ook sponsen (wat m.i. niet normaal is). Er liggen daar bergen ro'ouste sponsen en ik heb tot mijn verbazing gezien, dat Engelse dames inderdaad enige exemplaren kochten. Misschien waren ze erg goed koop. maar ik achtte het toch eer. vreemd idee een alledaagse spons als souvenir mee naar huis te nemen. DE PLAAG DER LEIDERS. Na deze barricade der kraampjes ge passeerd te zijn. mag men drie drach men (f. 0.37) bij een loket betalen en vervolgens een aanbod tot rondleiding door een gids afslaan. Daarna is het de kunst niet opgenomen te worden in een van de onder leiderschap staan de Duitse of Engelse groepen, die al schuifelend over het ruige, hellende rotsplateau de tempels „doen". Men wordt plots door zulke groepen om ringd maar met enige kalmte en over leg kan men uit het gedrang raken. Veel erger is echter, dat men de stemmen der leiders niet vermag te ontlopen. Ik heb dit op de Akropolis, in Delphi, in Epidaurus en andere druk bezochte plaatsen meegemaakt en het werkelijk als een plaag ondergaan. Deze a an voerders-der-groepen, van welke nationaliteit ook rekenen het zich tot een plicht hun volgelingen ter plaatse tekst en uitleg te geven van het hoe en waarom der zuilen en thea terrestanten. Zij doen dat staande als een hogepriester, op de trappen van het Parthenon, in de tempel var Apollo op de plek. waar eens het orakel van Delphi adviezen gaf of in de orchestra van Epidaurus' gaaf ge bleven schouwburg. Zij spreken met stentorstem tot velen, zijn stee-'s weer op dezelfde manier geestig, zoals de Engelse lei ders, die zeggen zo weinig mogelijk woorden te willen plaatsen tussen de „ladies and their shopping' of ze zijn „gründlich" als de Duitsers, die bii voorkeur met. ernst de veldslagen op sommen welke in de omgeving van het object werden gevoerd. Deze goedwillende, maar onbeschei den luidruchtige explica'oren zijn eer plaag, welke men in Delphi. Olympic en elders kan ontgaan door op ee~ zeer stil uur kort na de dageraad e in het maanlicht het begeerd? mar mer tebenaderen. maar de Akropolis i helaas op zulke uren slechts bii uitzon dering „open". NA HELLAS KWAM DE LEEGTE. Ondanks de gidsen, de kraampjes, de talloze fotografen met hun drie poottoestellen (die men overvloedig in gans Griekenland vindt), ondanks het te drukke bezoek, ondanks dat alles blijft het Akropolis-complex de meest Indrukwekkende herinnering welke het huldig Griekenland nog aan Hellas bezit. Bovendien biedt het een fascinerend contrast met zijn omgevng. met de stad Athene dus. welke zo duidelijk demonstreert, dat ze na de dagen var. Pericles geleidelijk aan is afgegleden op het culturele vlak. Enkele kerkjes bewijzen, dat de beschaving van By zantium bijtijden ook tot hier uit straalde. maar voor het overige biedt Athene geen enkele tastbare herinne ring aan de laatste tweeduizend .aar Het werd van de eens zo bloeiende Helleense stadstaat tot ?en Turks pro vinciestadje. waarna het de laatste eeuw in het eindelijk weer vrijgeworden Griekenland eigenlijk ongezond snel ultdijdde tot een mensmke. drukke stad zonder zichtbare historie zonder diepte. KASTRI SCHOOF OP. De tweede toeristische magneet, hoe. wel zakelijk bezien op zeer veel lager niveau, is Delphi, waar eens het in de ganse klassieke wereld zo roemruchte orakel huisde. Toen Franse archaeolo. gen halfweg de vorige eeuw hun op gravingen begonnen was het nodig het dorpje Kastri een paar kilometer op te sohuiven. Dit boerengehucht im mers was tegen de berghelling geklit op de plaats, waar eens de tempel van Apollo, de zetel van het orakel, stond en waar klenere tempels, schathuizen De ..Cutty Sark" hetere dagen Langzaam, langzaam liet de „Cutty Sark" zioh voortslepen. Nog wapperden enige vlaggen aan de mast. Een blauwe vlag met een rood kruis op witte grond, de vlag van de eerste eigenaar van de „Outty Sark", kapitein Joh. Willis, een vermaard man in zijn tijd. Men noem de hem „Oude Wit hoed" omdat hij zo graag eii zo dikwijls een witte hoge hoed droeg. Voorts voerde de „Cutty Sark" de Britse koopvaardtjvlag, haar eigen code-vlag en de wimpel voor bijzondere gelegenheden, een blauwe vaan met de naam „Cutty Sark" in witte letters. Lofrede op de zeilvaart Natuurlijk was de laatste gezagvoer der van het schip, kapitein Irving, ook aan boord. Net als de man, wiens lofrede op de zeilvaart ik vermeldde, is kapitein Irving een oude zeerot, die de zee kent als zijn vestzak en die weet, wat zeilen is. Ja, zei de „Ouwe' '.mijn brave, goede „Cutty Sark" was een der snelste zeil schepen. die ooit de wereldzee bevoeren Nu, zij had een lap zeil. die er wezen mocht: ruim drieduizend vierkante meter! Dat is zo groot als een tuin van vijftig meter breed en zestig meter lang. Met zo'n lap kan je heel wat doen, heel wat wind vangen. Nu, we hébben er heel wat mee gedaan, Jaren lang. Zelf ben ik aan boord van de „Cutty Sark" gekomen in 1885. Ik was toen dertien jaar oud. Een hoge baan had ik niet. Ik begon als scheepsjon gen. Ik begon net als sommige Hol landse admiraals in de zeventiende eeuw. Het was goed om zo te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14