H KAASÉ Jhwori- A. ZWART HOOGENBOSCH Frankrijk moet zich terug trekken uit Indo - China, zegt De Gaulle Bus met schoolkinderen te Goor in brand geraakt Wrak van Britse kruiser gevonden? i Ambassadeur Dóét U al meer met ALLE KAMPEERBENODIGDHEDEN Restanten-Parade M. DE VRIES, Haarlemmerstr. 149 geven 3 voordelen VRIJDAG 1 JULI Toespraak op persconferentie klonk min of meer als een afscheid Vrijheidsheld nog altijd vol scherpzinnigheid, gevoel voor humor enhoogmoed (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle, die zich ruim een jaar buiten de actieve politiek gehouden heeft, heeft gisteren op een persconferentie, die zeker door 600 journalisten, politici en andere belang stellende werd bijgewoond, voor het eerst weer eens zijn inzichten over de toestanden binnen en buiten Frankrijk te kennen gegeven. De generaal, die in een donkerblauw costuum was gekleed, zag er uitstekend uit en ook uit zijn snelle, briljant gefor muleerde antwoorden op de vele vragen die hem werden gesteld, bleek wel dat hg nog niets van zijn scherpzinnigheid, zijn gevoel voor humor en zijn hoogmoed had verloren! Alleen was de toon zo mo gelijk, nog iets bitterder en ook wel ne gatiever geworden. Op een voortreffelijke analyse van de internationale situatie, waarbij de Fran se verhoudingen in felle en sombere kleuren werden uitgebeeld, volgde nu, in tegenstelling met vroeger, geen enkele aanwijzing hoe de Vierde Republiek nog gered zou kunnen worden. Het was alsof Frankrijks vrijheidsheld de hoop op een wending ten goede eigenlijk had opge geven. Hij sprak over een schok, welke de openbare mening tot het inzicht van Frankrijks dwalingen zou moeten bren gen en hij hoopte dat die schok niet met een catastrophe gepaard zou gaan. Maar - hoe die schok zou kunnen worden ge provoceerd, dat liet de generaal, nu zijn volksbeweging, de RPF ,ter ziele is, in het duister. Evenmin liet hg heel duidelijk uitko men, hoe hjj de toekomstige politiek van Frankrijk in Noord-Afrika en in Indo- China zag. Ten aanzien van beide pro blemen schoot hg nogal giftige pijlen in Frankrijk, zo merkte hg voorts op, zal nog altijd een rol van de eerste orde kunnen spelen bij het herstel van nor malere betrekkingen tussen Oost en West. Maar alweer op voorwaarde dat de republiek zich eerst van zijn vele fouten zou herstellen. Voor die fouten soheen hij echter meer het systeem dan personen, ministers en andere gezags dragers, onder wie zich dan nu ook vele van zijn voormalige vrienden bevinden, aansprakelijk te willen stellen. Zijn slotwoorden klonken bijna als een definitief afscheid. Ik wil me bulten de politiek blijven houden, zo herhaalde De Gaulle nogmaals, en het kan best zijn dat er een lange tijd verlopen zal alvo rens een gebeurtenis van historisch be lang zich voordoet, die voor mij aanlei ding zou kunnen zijn U opnieuw voor een persconferentie uit te nodigen. Zuid-Afrikaanse critiek op de Engelse pers De Zuid-Afrikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, dr T. Dönges, die op het ogenblik door Europa reist voor het recruteren van personeel voor de Zuid- Afrikaanse overheidsdienst, verklaarde gisteren in Londen, dat de Britse pers verantwoordelijk is voor de aarzelende houding der Britten ten opzichte van emigratie naar de Zuid-Afrikaanse Unie. Dönges zei, dat de immigratiecijfers voor Groot-Brittannië zijn gedaald, die voor Nederland, Duitsland en Frankrijk daarentegen gestegen. „Diegenen, die de Britse bladen bestu deren, zullen hun eigen conclusie kun nen trekken", verklaarde Dönges. „Wan neer ge voortdurend te horen krijgt, dat ge u naar een land begeeft waar de per soonlijke vrijheid wordt onderdrukt, waar men op de rand van een Vulkaan leeft en waar de politiestaat dicht genaderd is, dan is er geen stimulans om naar de Unie te gaan, zo ge dit alles wenst te ge loven". Hij zei, dat hij ongeveer veertig functionarissen nodig heeft voor de over heidsdiensten. Totnutoe is slechts in de helft der vacatures voorzien. Omstreeks half acht reden enkele auto bussen van een firma uit Hengelo (O.) in de dorpskom van Goor, toen de chauffeur van een der bussen bemerkte, dat er iets niet in orde was aan de voor hem rijdende bus Hij trachtte zijn voor hem rijdende collega te waarschuwen, hetgeen echter niet gelukte. Enkele de richting van Amerika af, ofschoon I voorbijgangers zagen evenwel de pogin- Schoolreisje vond een onverwacht einde Geen gewonden; twee winkels in vlammen Een bus met schoolkinderen uit Hengelo (O.), die vandaag een schoolreisje zouden maken, is in de Kerkstraat te Goor in brand geraakt. Geen der kinderen is gewond, doordat zij tijdig de bus konden verlaten. Het vuur van de brandende bus sloeg evenwel over naar twee in de Kerkstraat staande winkels, de manufacturen winkel van D. Lceftink en de kruidenierswinkel van B. G. Leeftink. De manufac turenwinkel brandde geheel uit, de kruidenierswinkel gedeeltelijk. hij nergens namen noemde. In Noord-Afrika was voor Frankrijk geen heil te verwachten buiten een sa mengaan met de ex-koloniale volkeren en uit Indo-China kunnen we ons, zo meende De Gaulle, maar beter helemaal terugtrekken om het gevaarlijke experi ment van de pseudo-democratie onder buitenlands toezicht in Zuid-Vietnam uit de resterende Franse gebieden in de omgeving gade te slaan. Over Europa heeft De Gaulle ditmaal veel minder gezegd. Wel was hij er te gen om nog meer militaire macht aan de NAVO over te dragen, want, zo zei de generaal, de Atlantische solidariteit is toch niet meer dan een illusie. gen van de buschauffeur en het gelukte een schildersgezel uit Goor de bus. waar aan iets onregelmatigs werd bespeurd, tot stilstand te brengen, door de chauf feur een waarschuwingsteken te geven. Nauwelijks stond de bus stil of de vlammen sloegen op meer dan een plaats onder dc bus uit. Dank zij on middellijk toegesnelde hulp konden alle kinderen uit de in brand staande bus worden gered, zonder dat een van hen letsel opliep. Zelfs een jongen, die op het dak van de bus was geklommen en vervolgens op straat sprong, liep geen verwondingen op. Alle bezittingen van de kinderen gingen echter door de vlammen verloren. Een van de eersten, die op de plaats van de brand aankwam, was de burge meester van Goor, die daadwerkelijk aan het blussingswerk heeft deelgenomen. Via de zonneschermen zijn de vlammen overgeslagen naar de beide winkels, die spoedig daarna aan de voorzijde in brand stonden. In het nabijgelegen café „De Zon" zijn de kinderen met koffie en limonade op verhaal gebracht. Zij durfden echter niet meer in een autobus en derhalve hebben verscheidene inwoners van Goor spon taan hun personenauto's ter beschikking gesteld om de kinderen naar Hengelo terug te brengen. Ook de andere auto bussen zijn naar Hengelo teruggereden, zodat het schoolreisje dat voor de kin deren nog een onbekende bestemming had, een einde vond. Gisteren is in de Grotestraat te Goor eveneens een autobus in brand geraakt, zonder evenwel verdere ongelukken te veroorzaken. D. J. von Balluseck Dank zij hulp Sclieveningse kustvisser (Van onze Haagse redacteur) Dank zij de hulp van de bemanning van een Scheveningse visschokker de Sch. 71, is het Duitse duikervaartuig BX 301 er vermoedelijk in geslaagd, het wrak van een van de voor de Nederlandse kust getorpedeerde Engel se kruisers op te sporen. Na urenlang zoeken is gisteren op het echolood een scheepswrak van grote afmetingen waargenomen, dat ver moedelijk het wrak van een van de drie gezochte Engelse kruisers zal blijken te zijn. Vandaag zal van de BX 301 een duiker naar de zeebodem afdalen om een onderzoek naar het wrak in te stellen. Het Duitse schip een vissersvaartuig - is door een grote bergingsmaatschap pij te Hamburg gecharterd. Opdracht van de bemanning is, gelijk gemeld de wrakken van drie Engelse kruisers, die in de eerste wereldoorlog ter hoogte van Hoek van Holland werden getorpe deerd, op te sporen, door een duiker- onderzoek de ligging van de wrakken vast te stellen en hiervoor aan de ber gingmaatschappij verslag uit te brengen. Drama - van - bijgeloof in de Italiaanse bergen IN DOMODOSSOLA (bij Milaan) Een 33-jarige Italiaanse boer zit opge wekt in de gevangenis, er van overtuigd dat hij, door zijn meisje te doden, uit de ban van haar toverij is ontsnapt Battista Bagnaschi heeft vlot toegegeven dat hij Andreina Bellamini met een sik kel gedood heeft. Hg had het gedaan, omdat hij meende dat het de enige ma nier was waarop hij de kwade geest kon kwijtraken, die het meisje op hem had overgebracht. Buren in deze wilde bergstreek aan de Italiaans-Zwitserse grens zeiden, dat het meisje al sedert haar jeugd vreemd had gedaan. Bagnaschi was naar een plaat selijke „tovenaar" gegaan. Op diens ad vies had de moeder van Andreina een trui en een haarlok van haar dochter een grote, zwarte pot gekookt. Terwijl de pot pruttelde moest zij enige „magi sche" woorden mompelen. Bagnaschi heeft de politie verteld, dat Andreina daarna normaal leek te wor den. Maar te zelfder tgd begon hij zelf zich „vreemd" te gevoelen. De boer ge loofde, dat Andreina de „kwade geest" op hem had overgebracht. Hij besloot haar zo bang te maken, dat zij de geest zou uitdrijven. Gewapend met een pistool met losse flodders ging hij naar het huis van het meisje en vuurde twee schoten in de lucht. Het meisje rende angstig weg, Bagnaschi ging haar achterna en doodde haar met een sikkel. De politie zegt dat Bagnaschi volkomen kalm is en er van overtuigd is, dat hij de kwade geest kwijt is De maatschappij zal zich daarna beraden over de vraag, of het zin heeft, een poging te doen om de wrakken in haar geheel of in stukken naar boven te bren gen en als schroot te verkopen. Assistentie De kapitein van het Duitse duiker schip, H. Klopp, heeft na de vergeefse speurtochten van de laatste dagen, de assistentie ingeroepen van een Scheve ningse kustvisser, die ter plaatse waar de wrakken op de zeebodem moeten liggen, goed bekend is. De Duitser kwam in contact met schipper A. den Duik van de schokker Soh. 71 die geregeld in deze omgeving de visserij uitoefent en uitstekend op de hoogte is met de ligging van scheepswrakken. Vissersschepen hebben hierop namelijk al honderden netten verspeeld zodat men langzamerhand goed weet, waar de wrakken moeten liggen. Ook andere wrakken? Gistermorgen zijn belde schepen uit Scheveningen vertrokken, om te trach ten de wrakken op te sporen. Op ongeveer 20 mijl van Scheveningen heb ben de schepen urenlang gemanoeuvreerd met een verzwaarde lijn welke tussen de schepen werd bevestigd. Toen liep de HJn vast op een voorwerp, dat door het zeer nauwkeurig registrerende echolood van de Sch. 71 als het wrak van een zeer groot vaartuig werd weergegeven. Gezien de afmetingen van het wrak en de plaats waar het Is gevonden, twijfelt schipper Den Duik cr niet aan, of men is erin geslaagd, het wrak van een van de Engelse kruisers te vinden. Blijkt deze veronderstelling juist te zijn, dan zal het niet veel moeite kosten om de twee andere wrakken te vinden, omdat deze kruisers in de onmiddellijke omgeving van het eerste schip tot zinken zijn gebracht. Na hun vondst zijn dc schepen gisteravond laat in de Scheveningse haven terug gekeerd. Vanmorgen om 6 uur zijn beide sche pen weer naar zee vertrokken. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Kockengen R. W. Steur te Oudsdorp. Aangenomen naar Zeist (ben. tot bij stand in het pastoraat) G. W. K. Hugen- boltz, em. pred. te Nijkerkerveen, tgd. zlekenhulspred. te Amersfoort. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN te Moskou Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede. dat binnenkort de benoeming te verwachten is van de heer D. J. von Balluseck, laatstelijk permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties te New- York, tot Harer Majesteits buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou. Actief Nieuwer Amstel 2000 NIEUWE WONINGEN (Spesiale berichtgeving) De gemeente Nieuwer-Amstel heeft een belangrijk initiatief genomen. Als „voorstad" van Schiphol heerst in deze gemeente een nijpend woningtekort en alhoewel een speciaal rapport van de bouwcommissie Noord-Holland Amster dam en Nieuwer Amstel als woongever voor de vele Schiphol-employé's had aangewezen, bleek Nieuwer Amstel zijn taak beduidend beter te verstaan dan de hoofdstad. Een project van maar liefst ruim 2000 woningen werd op stapel gezet; de helft van dit plan is reeds tot uitvoering ge komen. Dit werd gistermiddag bekend gemaakt toen de eerste paal werd geslagen voor een nieuw complex, hetgeen geschiedde door een der directieleden van de K.L.M Er bestaat bij de plannen een broeder lijke samenwerking tussen Fokker KLiM. en BH.M. In de Breestraat-etalage toont 3-zitsbank en 2 fauteuils bekleed met epingle 640.- Onze modelkamers en verkoopruimten zijn vrij te bezichtigen. BREESTRAAT BOTERMARKT Onze eigen credietafdeling regelt gaarne rechtstreeks met U betaling in termijnen tegen contante prijzen en matige rentevergoeding. llBALASTORE"-Zongordiinen. De zon die wg zo hard nodig hebben is voor Uw gordijnen en meubelen funest. Al schijnt de zon maar één maand in het jaar, koop dan toch BALASTORE zongordijnen, U heeft ze nodig. H. JANSE heeft ze. 50 70 80 100 110 120 c.m. f2.80, f3.20, f3.60, f4.—, f4.40, f4.80, f5.20, f5.60 p. gordijn 130 - 140 - 150 c.m. en breder f 6.f 6.40 f 6.80 per gordgn Hoogte van alle gordijnen circa 210 c.m. Zo iets moois en doelmatigs kocht U nooit voor die prijs. Niet wachten tot alles is uitverkocht, de vraag is groot. H. JANSE. Haarlemmerstraat 129 - Leiden - Telefoon 21808 VOOR VACANTIE Luchtbedden, Slaapzakken, Zaklantaarns. Magazijn 'T HOEKJE - Breestraat 120 MIDZA-ZAAK. U VINDT de mooiste en meest uitgezochte geschenken, echt edel giet- en gedreven koper. Groothandel DE PIJL, Hoogl. Kcrkgraeht 25 Wegens uitgaansdag personeel winkel en werkplaats Zater dag 2 Juli de gehele dag GESLOTEN. HOOIGRACHT 18. EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN!! SPORTCOLBERTS 29.50 moderne dessins, 52.50, 44.75, 36.50 Kamgaren en Tropical COSTUUMS 124.75, 108.50, 80.75 PLUSFOUR PAKJES .-- 48.50, 89.50, 38.50 29.50] OVERHEMDEN trubenijs boord en verstel- I "Li lap. 10.95, 8.95 PANTALONS Kamgaren en Tweed 32.50, 25.50, 19.75 Katoenen en Gabardine REGENJASSEN 108.50, 89.50, 43.50 PLUSFOURS vanaf poolvaste Manchester, Moderne RUITHEMDEN 8.95 SCHAKELZEGELS worden in betaling aangenomen. DE BROEKENSPECIALIST heeft voor U PANTALONS vanaf 14.75 - 17.75 SPORTCOLBERTS vanaf 29.50 - 32.50 enz. In de laagste prijzen, ook voor corpulente heren. HAARLEMMERSTRAAT 197 - LEIDEN betere pasvorm onverslijtbare rubberzooi voordeliger in prijs in mooi bruin leder 24-27. 28-31 4" 32-35 5! LEIDEN - HAARLEMMERSTRAAT 13 VERKOOPSTER voor mantels en japonnen, 'evens kan geplaatst worden voor het verander-atelier een BEKWAAM HOOFD in staat leiding te geven aan naaisters, die met I pompwerk bekend zijn. Hoog loon. Zomer- en wintervacantie. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder nummer 99411 Geknipt... voor de goedgeklede man! Boulton: 49.7S ...tóch een echte Folconl Een ruime, sportieve en beschaafde jas. Geknipt voor de goed geklede man, uit eerste klas 100°/o katoenen weefsels, met zorg gemaakt en afgewerkt. Verkrijgbaar in de moderne kleuren, waaronder Engels bruin en charcoal-grijs. De matig geprijsde Falcon met de allure een Falcon waardig. Er zijn Falcons van 49.75 tot 175.- Let op hel zijden Falcon-etikel en de verzegelde prijtl

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9