Raad van Voorschoten ernstig bezorgd over verkeerssituatie VRIJDAG 1 JULI Wat Oegstgeester raad gaat behandelen In de raadsvergadering, welke op 6 Juli a.s. gehouden wordt, doen B. en W. een voorstel Inzake het sluitend maken van de gemeentebegroting 1955. Deze begroting is Inmiddels goedgekeurd door Ged. Staten, doch wijst een tekort aan van f. 25.220,54, Door verlaging van een rentepoet met f. 12.000 en aanspreken van de rost ,.onvoorzien'' wordt de begroting vul lend gemaakt. ZIEKTEKOSTENREGELING. De ambtenaren in vaste en tijdelijke dienst ontvangen een ziektekostenuit kering van f.66 peT jaar voor gehuw den en van f.33 voor ongehuwden. tr verband met de verhoging, welke premieën voor de vrijwillige zieken fondsverzekering laatstelijk hebben on dergaan zullen deze bedragen worden opgevoerd tot onderscheidenlijk f.84 en f.42.—. Voorgesteld wordt om de heer W. M. Kastelein te benoemen tot onderwijzer in vaste dienst bij het openbaar lager onderwijs, terwijl er een drietal is op gemaakt voor de benoeming van eer onderwijzeres aan de openbare school. Op de voordracht staan: 1. mej. B. Sabel onderw. o.l. school te Rijnsburg; 2. mej! I. K. L. Metzlar. onderw. o. 1. school Leiden en 3. mej. E. A. Oosterhof on derwijzeres o. 1. school Stellendam. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben dit jaar vastgesteld een Alge mene Regeling inzake het verlenen van provinciale bijdragen in de kosten van studie. Een verzoek om bildrage kan worden geweigerd, indien ook niet door een gemeente of van andere zyde dan van aanvrager financiële steun voor dit doel wordt verleend. Daarom vragen B. en W. een crediet aan voor 1955 ten bedrage van f.500. VERGUNNINGEN EN VERLOVEN A. Daar het inwoneraantal van Oegst- geest de 12.000 heeft overschreden, kan het aantal vergunningen voor de ver koop van sterke drank en het aantal verloven A worden uitgebreid. Ten aan zien van de verloven A bestaat er vol gens B. en W. geen aanleiding eer voorstel tot verhoging te doen. Ten op zichte van de vergunningen ligt de zaak anders. Voorgesteld wordt aan de Kroon te verzoeken met ingang van 1 Januari 1956 het aantal vergunningen met één te vermeerderen en deze te reserveren voor het uitbreidingsplan Oegstgeest-Noord. Voor het opmeten en uitwerken van verschillende belangrijke objecten, die LEIDERDORP RAADSAGENDA De gemeenteraad komt vanavond In vergadering bijeen. De agenda vermeldt om.: Voorstel tot verkoop van grond, uit complex V van het grondbedrijf, aan de heer N. Mol: voorstel inzake subsidie aan het Medisch Opvoedkundig Bureau; voorstel inzake subsidie aan het RK. Comité voor Vacantiebezlgheden; v stel tot verkoop van de bedrijfsgebou wen. Inclusief woonhuis, behorende tot complex IV van het grondbedrijf; voor stel tot vaststelling van een nieuwe sa- larisverordeening gemeenteper soneel; voorstel tot vaststelling van een instruc tie voor de maatschappelijk werkster; voorstel tot wijziging der „Exploitatie- regeling bouwterrein 1941": voorstel tot het verlenen van medewerking aan de stichting van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs; voorstel tot wijziging van het plan tot stichting van een zwembad; voorstel tot het geven van een definitieve opdracht, voor de bouw van een centraal gymnastieklokaal aan architect J. J. Hornstna te Wasse naar Ouden van dagen gaan uit Morgen middag zullen de ouden van dagen een tocht maken door de mooiste gedeelten van Noord- en Zuid-Holland. De start vindt om 1 uur plaats in de Acacialaan. OEGSTGEEST ONTMOETING VAN DUITSE EN NEDERLANDSE STUDENTEN In overleg en ln samenwerking met het convent van studenten/predikanten in Nederland, de Ned. Chr. Studenten- Vereniging en de Vrijz. Christelijke Stu denten Bond (NCSV en VOSB) wordt van 5 tot 12 September op kasteel ..Oud- Poolgeest" een bijeenkomst voor Duitse en Nederlandse studenten over het the ma „Wet Internationaal ethos" gehou den. Geslaagd Voor het propeadeutlsóh examen scheikundig Ingenieur slaagde aan de Technisdhe Hogeschool te Delft onze plaatsgenoot, de heer M. P. P. Blind. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft onze plaatsgenoot, de heer H. P. Struch. VOORSCHOTEN EINDEXAMENS MMS Voor het eindexamen van de Middel bare Meisjesschool Huize Bijdorp, alhier, zijn geslaagd: Sophietje Albregts, ScheveningenMa rijke Bakker, Den Haag: Tea van Beek, Alkmaar; Els Beers, Den Haag; Dorrit Berentzen. Alkmaar; Irene Brulneman, Nijmegen; Margriet Cornelissen, Breda; Stella Croes, Aruba: Mélo Cuypers, Den Haag: Wil van Dijk, Den Haag: Mieke Hazelzet, Rijswijk; Loes van Hove, Voor burg; Babs Hoyng. Wassenaar: Marlien van Kleef. Voorschoten; Anne-Marie Kuypers. Leiden; Anky Maas, Rijswijk; Nelleke Martens, Den Haag; Lidy Mors huis. Voorburg: Netty Post, Voorburg; Sacha Scabell, Voorburg; Agaath Schoon derwoerd. Den Haag: Hetty Schrijver, Den Haag; Marlies Schulte, Voorburg; Anne-Marie Schuurmans en Frangolse Schuurmans, Wassenaar; Inge v. Staay, Den Haag; Jeanne van de Ven, Rijswijk; Pete Vink. Noord wijk en Marianne Wer ner, Den Haag. Afgewezen geen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacoba Theodora, dr van K. Otten en G Klinkenberg; Hendrik Adriaan, zn van N A. Roozendaal en L. M. Waasenburg: Iris An 8imone. dr van 8. v. d. Ploeg en E J. W. Godthelp: Maria Elisabeth, dr van C. A. de Jong en E. Kop: Engellna Harga- retha Maria, dr van T. Straathof en E. T. v Ruiten; Peter Leo Arnold, zn van D. N. Hüpscher en A. D. Post, Paulus Jacobus, zn van P. J. Wetselaar en C. de Ru; Nlco- laas Antonle, zn van W. A. C. v. d Bent en L. J. van den Berg; Cornells Antonle, zn van A. Cossee en J v. d. Velde; Maria Cornelia, dr van A. W. G. v. Leeuwen en G. S. M. v. d. Linden. OVERLEDEN: binnen afzienbare tijd in uitvoering zul len moeten komen, dient het personeel van gemeentewerken op korte termijn met twee extra-krachten te worden uitgebreid. Voorgesteld wordt B. en W. te machtigen tot de aanstelling van .twee krachten, respectievelijk ln de rangen van technisch ambtenaar en van op zichter-tekenaar, beiden op arbeidscon tract. PLANTSOENEN. In het uitbreidingsplan Oegstgeest- Noord zijn grote gedeelten bestemd voor plantsoenaanleg. Enkele ervan zullen vrij spoedig worden aangelegd (omgeving Hofdljck). B. en W. achten het wenselijk dat over deze aanleg het advies van een deskundige wordt Inge. wonnen en dat daarvoor gevraagd zal worden mevr. Mien Ruys. B. en W. geven de Raad in overweging een cre diet voor dit doel van f. 10.000 be schikbaar te stellen. Ten slotte komt nog aan de orde een wijziging van de bouw. en woningver ordening en een verdeling van de sub sidie der speeltuinvereniging. WARMOND J. C. v. d. Kloot 25 jaar bij de K.L.M. Gisteren was het vijf en twintig jaar geleden dat de heer J. C. v. d. Klont ln dienst trad van de KX.M. Na een korte tijd werkzaam te zijn geweest als volon tair bij de K.L M„ o.a. op de vliegvelden Croydon (Londen) en Waalhaven (Rot terdam) trad de heer Van der Kloot op 30 Juni 1930 in dienst van de K.L.M. H(j begon zijn loopbaan als acquisiteur en was later werkzaam bij de K.LM.- passagekantoren te R'dam en Amster dam. Van 1932 tot 1940 was hij assis tent op de afdeling Buitenland van de KLM. Thans werkt hij op het lynbeöryf Europa, waarvan de heer Van der Kloot direct na de oorlog het hoofd is gewor den. Op 1 Januari 1950 werd hy tevens belast met de leiding van de Midden groep, waaronder behalve het lynbedryf Europa ook het Hjnbedrijf Afrika, het vrachtbeoriJf en het Bedrijf Bijzondere vluchten ressorteren. Op 1 Januari 1951 werd hij benoemd tot onder-directeur van de K.L.M. Het vele wat hij voor de luXitvaartdienst in ons land heeft ge daan wist ook de regering te waarderen door zijn benoeming als officier in de Orde van Oranje Nassau. Geen wonder dat gisteren zeer velen van deze gele genheid gebruik maakten om de heer Van der Kloot hun felicitaties aan te bieden, en tal van autoriteiten hebben in welgekozen bewoordingen de heer Van der Kloot lof en hulde gebracht voor het baanbrekend werk wat door hem is verricht. Ook ln het gemeen schapsleven van Warmond is de heer feit dat de Warmonds Fanfare deze ge legenheid heeft aangegrepen om de ju bilaris een muzikale hulde te brengen, is een duidelijk bewijs dat de heer Van der Kloot een gaarne geziene figuur ls in deze gemeente. Autotocht Ouden van Dagen De ouden van dagen van Warmond hebben gisteren een onvergetelijke dag gehad, omdat hen wederom, als voor gaande Jaren, een autotocht werd aan geboden. Des morgens om 9 uur vertrok de stoet van 43 auto's, met 170 oudjes, vanaf het gemeentehuis. Veel belangstelling was er by de af tocht van de zijde van de Warmondse Ingezetenen en het zomerzonnetje zorgde voor de vrolijke noot by dit ry-feest. De eerste rit werd gemaakt naar het vliegveld Schiphol, waar by hoge uit zondering, de wagens over het vliegveld zelf mochten ryden. De aanwezigen dronken hierna op Schiphol koffie en hierna ging de tocht verder naar „Groot Kievitsdal" in Hil versum, waar een heeriyk diner werd aangeboden. By dit diner dankte de heer Nyman, voorzitter van het plaatseiyk Comité Autotocht Ouden van Dagen, hen, die er toe by gedragen hadden om deze tocht voor de ouden van dagen tot een onver- geteiyke te maken, zyn dank ging ook speciaal uit naar de Wegenwacht, die de tocht in de puntjes deed verlopen. De heer Hogenboom, dankte namens alle oudjes en hy deed dit op bijzonder aardige wyze n.l. in rymvorm. Na het diner ging de tocht verder naar Amsterdam, waar een schitterende rond vaart door de grachten werd gemaakt. Deze rondvaart, welke ook nog over het IJ ging. werd door de oudjes zeer op piys gesteld en een van de oudjes mocht zelfs de boot besturen. Tydens de terugreis deed men nog Groenendaal aan en men gebruikte daar koffie met gebak. By de aankomst in Warmond om onge veer 8 uur wachtten de beide muziek corpsen van Warmond de stoet op en door het feestelyk met vlaggen versierde dorp werd een rondgang gemaakt en togen de oudjes zeer tevreden naar huis. HOOIBROEI Gisteren werd de brandweer gealar meerd voor hooibroei by de wed. van Ryn aan de Oranje Nassaulaan, alhier. De brandweer was zeer spoedig ter Slaatse en by onderzoek bleek, dat het ooi reeds een warmte had van 86 gra den. Enkele uren zyn de brandweerlieden hier aan het werk geweest; zy moesten n.l. de gehele berg leeggooien, doch de brandspuit zelf behoefde niet in werking te worden gesteld. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer L. A. v. d. Berg, slaagde te 's-Gra- venhage voor het polltlediploma A. WASSENAAR DOORGANG VERSPERD. Komende uit de richting Rijksstraat weg reed een 28-Jarige monteur de door hem bestuurde auto de inrit van per ceel 95 Kerkdam op, waartnj hij geen Van der Kloot geen onbekende en hetdoorgang verleendeaan de 23-jarige Klachten over vervuiling Korte Vliet Telkens kwamen in de gemeenteraadsvergadering van gisteravond de grote problemen over de verkeerssituatie aan de orde. Het was zelfs zo. dat de (overigens weinige) agendapunten overtroefd werden door zorg over het steeds drukker wordende verkeer. Het was de heer Korthals (VVD), die reeds by de ingekomen stukken zeer uitvoerig inging op de plannen, die blijken te bestaan voor een verbinding van de Rykswegen 4 en 4a over Voor- schotens gebied. Spr. was verontrust over de buitengewoon belangrijke mededeling, dat ln de toekomst reke ning moet worden gehouden met een veel sterkere bevolkingstoename in de „randstad Holland" dan aanvankelijk was verondersteld. Burg. v. d. Hoeven merkte zelfs op. dat gerekend wordt, dat een millioen mensen extra onder gebracht moet worden! De heer Korthals meende, dat we op da wegen in de klem komen te zitten. De verkeerswegen in het Westen dreigen vol te raken. In een groot deel van onze femeente is onrust en onveiligheid en uist onze gemeente moet een forensen gemeente worden, waar men rust en vei ligheid komt zoeken. Spr. gaf B. en W. in overweging bij de instanties, die zich met de verkeersproblemen bezig houden aan te dringen op een doorgaande ver binding buiten het dorp om. Wethouder Dekker merkte op, dat door B. en W. reeds op een nieuwe ver keersweg aangedrongen is. Reeds een week of drie zyn er plannen in bespre king, waarover echter nog geen mede delingen gedaan konden worden. FLATWONINGEN Ook vroeg de heer Korthals naar de stand van zaken met betrekking tot de bouw van de 18 flatwoningen. De voorzitter deelde mede, dat vermoede lijk In Augustus de toestemming van Ged. Staten zal afkomen. De heer Pels (PvdA) vroeg de uit kering aan de ambtenaren inzake de interimregeling ziektekosten te verho gen tot f. 100 voor gehuwden en f. 50 voor ongehuwden. zoals enkele gemeen ten reeds gedaan hebben. Op voorstel van B. en W. werd echter voorlopig het regeringsadvies gevolgd en werden de bedragen vastgesteld op f. 84 en f. 42. De raad. waarin met kennisgeving de heren Eysink Smeets en Van Dodeweerd ontbraken, ging zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming accoord met de door Ged. Staten voorgestelde begrotingswijzigingen, met het voorstel f. 2800 beschikbaar te stellen voor eerste aansohaffing meubilair voor de Open bare Mulo en om een geldlening te slui ten van f. 500 000 by de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. GRONDVERKOOP Het voorstel tot grondverkoop ln de Oranjepolder ten behoeve van 20 wo ningen te bouwen in de vrye sector, bracht heel wat tongen los, omdat ver schillende raadsleden vreesden voor de bepaling, dat nu 10% betaald moest worden en pas het resterende bedrag by de eigendomsoverdracht van de grond met de daarop alsdan gebouwde wonin gen aan de definitieve kopers. B. en W. wezen er echter op, dat dit usance is en dat bovendien de mopeiyk- heid bestaat, dat deze bouw Voorschoten voordeel oplevert doordat migratievoiu- me en zelfs bouwvolume beschikbaar komt. De Raad ging er dan ook mee accoord de grond tegen f. 14 per M2 te verkopen aan de firma A. Brandwyn te Schiedam. De overige aoor ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden zonder be spreking anger omen. Vermoed 'yk door het vroege uur waarop d° «enda af nrkt was leverde de rondvra s zeer veel op. KORTE VLIET Op vragen van de heer Pels (PvdA) bleek, dat de bewoners van de Nieuwe Voordorpstraat, waar de kolenschuurtjes zyn afgebroken, nieuwe, uniforme, be tonnen schuurtjes zullen krijgen: dat B. en W. zullen overwegen contact op te nemen met de Rijkscommissie van ad vies voor de bouw van Schouwburgen en Concertzalen in verband met de bouw van het Verenigingslokaal. B. en W. zullen ln een volgende ver gadering nadere mededelingen doen over maatregelen tegen vervuiling van de Korte Vliet, dit laatste naar aan leiding van een adres aan de Raad door een aantal ..oeverbewoners" van die Korte Vliet. Ook de heren v. d. Hulst. Korthals. Griffioen en Fortanier maakten zich bezorgd over die Korte Vliet. B. en W. zegden ten slotte toe met Rijnland deze zaak op te nemen, aangezien die voor het schoonhouden zorg moet dragen. NOGMAALS HET VENTEN De heer Van der Hulst vroeg namens de KVP-fractle op korte termen door deskundigen te laten onderzoeken of in het N.W. deel van de gemeente een weg voor het doorgaand verkeer geprojec teerd kan worden. Spr. vroeg zelfs of het nu nog verantwoord is het plan Pape laanWijngaardenlaan nog te realise ren. Wethouder Dekker merkte echter op. dat deze weg noodzakeiyk ls voor het verkeer naar de kern van de ge meente, maar dat voor het doorgaand verkeer reeds een andere oplossing be studeerd wordt. De heer Van der Hulst wees nogmaals op de situatie bij de Vink, waar door het ontbreken van aanduidingen de wiel- ryders vaak op de drukke verkeersweg terecht komen. En ook vroeg de heer Van der Hulst of de rioolwaterzuiveringsinstallatie, die vorig jaar zo dringend aangenomen moest worden nu plotseling niet meer zo nodig was. daar de goedkeuring erop nog steeds ontbreekt. Uit het antwoord van het College bleek, dat dezelfde in stantie. die spoed achter de zaAk zette nu in verband met de over dit gebied te projecteren verbindingsweg Rijkswe gen 4 en 4a vermoedt, dat de instal latie op een andere plaats zal moeten komen, zoals reeds vroeger door de Raad bepleit werd. De heer Van Eist (VVD) hamerde op nieuw op het probleem kinderspeelplaat sen. De heer Korthals <WD> was nog steeds bezorgd over het kruispunt by de Zilverfabriek en sprak er schande van dat het boerenbedrijf van de heer Van Schie (op Leids gebied) nog steeds niet van leidingwater is voorzien, ondanks de zorgwekkende rapporten over het water dat de heer Van Schie gedwongen ls te gebruiken. Speciaal de gemeente Lelden biykt hier ernstig in gebreke te biyven. OVERWEG De heer Lamboo maakte zich bezorgd over de geprojecteerde halve overweg- sluitingen aan de Papelaan en de Vink. Want ook op de laatste plaats, waar pet- dag ongeveer 5000 auto's passeren zal de afsluiting veranderd worden. B. en W hebben zich ten sterkste verzet teg-n deze wijziging, maar kunnen die niet tegenhouden. OPHEFFING BLAUWE TRAM De heer Mol vroeg nadere mededelin gen over de voorgenomen opheffing van bromfietser Brouwer, alhier. De brom fietser werd zo ernstig gewond, dat zyn overbrenging naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden noodzakeiyk was. Tegen de automobilist werd proces verbaal opgemaakt. MIDDENSTANDSACTIE Een deel van de Wassenaarse midden standers, speciaal winkeliers, gaat in Augustus as. een byzondere actie voe ren, welke samenvalt met het zomer feest van de jubilerende Koningin Wil- helmina Vereniging. Vrydag 8 Juli zullen in het Verenigingsgebouw drie bloemenpnnsessen boven 17 jaar worden gekozen. Zy zullen van passende toi letjes worden voorzien en zullen op Za terdag 13 Augustus by de aanvang van de feestweek bloemen aanbieden, ln de eerste plaats aan het gemeentebestuur en voorts aan de klanten in de winkels van de deelnemers. De deelnemers houden een étalage- wedstryd. waarvoor de KWV wisselpry- zen beschikbaar stelt. Het ligt in de bedoeling om de wagens welke op 18 Augustus in het bloemen corso meeryden, na afloop ergens ter bezichtiging op te stellen. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen electrotechnisoh Ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft onze plaatsgenoot, de heer J. J. Verhoeven. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft onze plaatsgenoot, de heer J. Donker Duyvis. PROMOTIE Te Delft is gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap de heer Joh. Ph. Poley, natuurkundig ingenieur, ge boren te Bandoeng, wonende alhier, op een proefschrift: ..Microwave dispersion of some polar liquids". Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt Woensdagavond openbare vergadering by een TEGEN BOOM GEBOTST Door slippen reed de 30-jarige J. Hoo- genboom uit Heemstede op de Ryks- st raat weg met een door hem bestuurde volkswagen tegen een boom en raakte ook een hem tegemoetkomende scooter. Hy liep hoofdwonden en inwendige kneuzingen op en werd naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De volkswagen werd zwaar, de scooter licht beschadigd. Acht Portugese straaljagers neergestort Acht straalvliegtuigen van de Portu gese luchtmacht ziin Donderdag in de omgeving van Coimbra neergestort. Zij waren opgestegen van het vliegveld Ota en zouden deelnemen aan demonstraties ter gelegenheid van de „Dag van de Portugese luchtmacht". Alle vliegers aan boord van de toestellen zijn om het leven gekomen. Nog geen oplossing in legerconflict Morgen Kabinetszitting De territoriale commandanten hebben vanochtend in het hoofdkwartier van de Landmacht in Djakarta hun be sprekingen over de benoeming van ge neraal Bambang Oetoyo tot chef-staf van de Indonesische landstrijdkrach ten voortgezet. Bijzonderheden rijn niet bekendgemaakt. Vanavond ver gaderen zy opnieuw. President Soekarno heeft gisteravond de territoriale commandanten van Mld- den-Java en Oost-Indonesië, kolonel Bachroen en Kolonel Warouw, in het paleis in Bogor (Buitenzorg) ontboden. Daan-oor ontving Soekarno minister president mr All Sastroamidjojo, vlce- premier Zalnoe Arifin en de minister van Defensie, mr Iwa, die het Indone sische Staatshoofd het regeringsstand punt inzake de reacties op de benoeming van Bambang Oetoyo uiteenzetten. Vanmiddag zou het Kabinet ter be spreking van deze kwestie byeenkomen, rcaar de zitting ls tot morgen uitgesteld. Het Indonesische Parlement heeft in middels vanochtend besloten de motie van wantrouwen van Baharoeddin Maandag a.s. te behandelen. Aange zien de agenda-commissie eerst van daag kon vergaderen trok Baharoed din zijn eis om de motie op 1 Juli te behandelen in. Deze motie zal ook worden besproken in de Kabinetszit ting, die vandaag zal worden gehou den. De eigeniyke kwestie in de Indone sische legercrisls „schynt de stryd te ziin in leger en Parlement tegen de mi nister van Defensie Koeoemasoemantri, die ervan wordt beticht de benoeming (van een nieuwe staf-chef) om politieke redenen, in het belang van de commu nisten te hebben gedaan", schryft de New York Times. „De legercrisls ls slechts één manifes tatie van de onbestendige situatie der nieuwe Republiek, die het gezag mist van een gekozen regering en ïydt on der politieke spanningen, corruptie, ter- rorismee n soms open rebellie, dit alles gecompliceerd door een groeiende econo mische crisis", aldus de New York Ti mes. „Maar de communistische kwestie komt naar voren als het belangrykste punt. omdat de regering van premier Alie de communistische steun aan vaardt. Dit heeft de communisten meer aanzien gegeven in Indonesische ogen en hun aantal aanzienlijk opge voerd. Totnutoe heeft president Soe karno de terugkerende crisis in het leger weten op te lossen door toedoen van zijn persoonlijk gezag. Het biyft te bezien of hy ook de nieuwe si tuatic meester zal worden". RECHTZAKEN „Klavervier" voor de rechter AFGEKEURDE LEVER VERKOCHT Het afval aan het gemeenteiyke slachthuis te Bodegraven wordt in grote bakken gedeponeerd. Ook af gekeurde afvallen als büv. lever enz. die niet meer geschikt is voor con sumptie. Twee arbeiders aan het slachthuis verbonden, mochten met toestemming van de directeur, de af vallen die niet waren afgekeurd voor hun beesten mee naar huis ne men. Twee andere slachthuisknechtcn, belde uit Bodegraven, dachten: „wat anderen mogen, kunnen wy ook". Ze haalden in Febr. '55 ongeveer 150 kg. lever uit de bakken, vervoerden deze naar huls en verkochten deze voor con sumptie geschikt geachte lever aan een kaashandelaar eveneens te Bodegraven voor de prys vanaf f. 75,—. By de koop werd bedongen dat hy het gekochte niet aan anderen over mocht doen. De kaashandelaar hield zich echter niet aan deze overeenkomst en heeft een deel van de lever aan een inwoner van Wasse naar gegeven. Deze laatste had enkele nertsen en dacht de lever als voedsel voor die dieren aan te wenden. De keu ringsdienst heeft de hoeveelheid bedor ven lever by een aangetroffen en zo ging het zaakje aan het rollen. Eind van het lied was dat alle vier die in dit spelletje meededen voor de Haagse Eco nomische Politierechter moesten ver- schynen, om van de rechter en de Offi cier van Justitie het ongeoorloofde van hun handelen te vernemen. De beide mannen hebben volgens de Officier niet alleen het vertrouwen van hun werkge ver misbruikt, maar tevens in een be paalde mate gevaar geschapen door het voor consumptie ongebruikeiyke lever te verkopen. Het had immers ln een café- taria of ik weet niet waar terecht kun nen komen zei de Officier van Justitie. Hij eiste tegen verdachte elk f. 75. boete of 25 dagen. Ze werden conform de eis veroordeeld. De man die wist dat hy afgekeurd spul kocht, had dit nooit mogen kopen en zeker helemaal niet verkopen Hy heeft voor de lever 50 cent per kilo betaald en voor 1. 1,weer van de hand gedaan. De eist tegen deze ver dachte was f. 125.— boete of 30 dagen. De rechter veranderde dit in f. 100, boete, resp. 25 dagen hechtenis. De in woner van Wassenaar die zich. door af gekeurde waar in voorraad te hebben schuldig heeft gemaakt aan overtreding van de Vleeskeuringswet. werd conform de eis veroordeeld tot f. 5.— boete of 2 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslag genomene. Verdachte warenhuisinbraak vrijgesproken De Arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft een 53-jarige vloerenlegger uit Den Haag, by vervroegde uitspraak vrygesproken van medepleglng aan de inbraak in een warenhuis ide Hema) begin December 19M. De rechtbank gelastte tevens de by hem in beslag genomen gelden aan hem terug te doen geven. Bovendien gelastte de rechtbank de onmiddeliyke lnvry- heidstelling van verdachte. De officier had drie jaar zonder aftrek geëist. De rechtbank achtte het ten las te gelegde niet bewezen. Staking bij B.P.M. te Pladjoe De Bataafsche Petroleum Maat- schappü is gedwongen geweest om het werk op een aantal belangryke olie velden by Pladjoe stil te leggen als ge volg van een staking van tenminste 215 Indonesische employé's en arbei ders. Volgens uit Palembang ontvangen berichten hebben de stakers Dinsdag avond het werk neergelegd. De resident van Palembang heeft de beide partUen in het conflict byeen ge bracht. maar de stakers hebben gewei gerd het werk te hervatten. Zij willen de staking tot vandaag voortzetten en wel licht zullen zy later het werk opnieuw neerleggen. De arbeidsmoeilykheden zyn gerezen doordat de BP.M. een deel van het werk overgedragen heeft aan een particuliere aannemer. De maatschappy wenst nu, dat de arbeiders accoord gaan met uit betaling door deze aannemer, maar de stakers wense betaald te worden door de B,PM. Oorzaak brand Goor De brand in de bus zou volgens de politie ln Goor zyn ontstaan, doordat de bevestiging van de benzinetank ls gebroken, waardoor de tank ln aanra king met de straatstenen ls gekomen. Waarschijnlijk is toen een vonk int- staan met het gevolg, dat de benzine is gaan branden. Zoals bekend is de bus geheel uitgebrand. Eis in Warffumer moordzaak De Procureur-Generaal by het Ge rechtshof te Leeuwarden heeft een gevangenisstraf van 10 jaar m.a. en daarna ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen een 54-jarige vrouw te Warffum, die door de recht bank te Groningen tot 15 jaar gevan genisstraf m.a. was veroordeeld we gens moord door middel van vergif op haar eerste man gepleegd op 2 Mei 1948 In hoger beroep voor het Hof te Leeuwarden etste de Procureur-Generaal aanvankelijk bevestiging van dit vonnis. Het Hof verwachtte echter een nader psychiatrisch rapport. Dit rapport is door prof. Kraus uitgebracht, en werd vandaag in een nieuwe zitting aan ver dachte bekend gemaakt. De vrouw die aanvankelijk voor de politie, rechtbank en het Hof bekende, nam plotseling een geheel andere houding aan en zeide de moord niet te hebben bedreven. Dat zy vroeger wel bekende vindt volgens haar z'n oorzaak ln de slechte behandeling die zy van haar tegenwoordige man onder vond, zodat zy het en verademing vond in het Huis van Bewaring te zyn. De Procureur-Generaal kwam deze verklaring geheel onaanvaardbaar voor. De verdediger m Th. J. H. Cornells achtte de doodsoorzaak niet absoluut vaststaande en meende dat het wettige bewys niet is geleverd. Uitspraak 13 Juli a.s. WIELRENNERS OVERTRADEN JACHTWET In de zitting van het Bergen op Zoomse kantongerecht werd de behan deling voortgezet van de zaak tegen de wielrenners W. van Est en M. Valentyn aan wie ten laste werd gelegd dat zy op 15 December van het vorige Jaar twee maal de jachtwet hadden overtreden daar zy tweemaal in een Jachtveld waren aangetroffen onder de gemeente Steen bergen. met een geladen geweer ln jagende houding, zonder schrlfteiyke vergunning van de tot de jacht gerech tigde. Van Est liet verstek gaan omdat hij in Amsterdam moest ryden. De ambtenaar van het OM. wilde by de eerste overtreding goede trouw aan nemen, maaj de tweede overtreding ls door verdachten verricht in de weten schap dat ze niet mochten Jagen. Voor de eerste overtreding eiste hy f. 10 subs, 2 dagen, inlevering van het niet ln be slag genomen geweer of voldoening van de geschatte waarde zynde f. 350 te vervangen door 3 maanden hechtenis en voor de tweede overtreding f. 100 6ubs. 20 dagen. Deze straf werd tegen leder der beide verdachten geëist. De Kantonrechter veroordeelden bei den voor de eerste overtreding conform de els en voor de tweede overtreding tot f. 50 subs. 10 dagen. BEURSOVERZICHT LICHTE REACTIE NA ZEER VASTE STEMMING. Amsterdam, 1 Juli Het buitenland biyft belangstelling tonen voor onze internationale industrie. De animo van het publiek om zelfs tegen hogere koersen hun bezit af te stoten ls gering, zodat bescheiden vraag reeds voldoende ls voor een behooriyke sty- ging. Vooral begin beurs was de stem ming zeer vast, doch na 2 uur volgde een lichte reactie. Aku stond vanmiddag in het brandpunt van de belangstelling. Vooral wegens vraag van arbitrage. Het rayonfonds steeg aanvankelijk van 306% bot 314. slot circa 311. Daarnaast lagen ook Philips en Unilever weer vast ln de markt. Eerstgenoemd fonds kwam van 417% op 426, het margarineconcern van 444 op 451, na tydeltjk 455 bereikt te hebben. Kon. Olie opende 2 punten be ter maar liep daarna weer achteruit tot 599. dus 1 punt beneden gisteren. In het hoofdfonds ging overigens zeer weinig om. Ook de incourant* lndustriemarkt had een vast verloop, waarby een aantal fondsen zelfs tot 10 punten hoger no teerde. De scheepvaartsector ontwikkel de zich eveneens niet ongunstig. Voor al KPM en Rotterdamsche Lloyd goed gevraagd en 3 4 punten beter. De ove rige soorten fractioneel hoger. Ook de Cultuurafdeling toonde een lichte voor uitgang. HVA had hier de leiding met een stijging van 2 punten tot 139. Rub bers en Tabakken goed op peil. Vandaag staat de inschryving open op een aandelenemissie van Gelrla en een oblgatle-emissie van Brocades. Voor belde leningen bestond enorme belang stelling. Claims Union RUwielfabrieken werden geadviseerd f.800. Aandelen Deli Spoor iets hoger wegen de uitke ring van 2 procent uit de agioreserve. Guldensbeleggingen stil, maar goed op peil. (Deze pagina is gedeelteiyk gecorrigeerd) de Blauwe Tram, zoals uit mededelingen van de Burgemeester van Voorburg ln de gemeenteraad eergisteren gedaan, blykt Daar B. en W nog niet op de hoogte gesteld zyn zal by Voorburg nad-f geïnformeerd worden. De Burge meester van Voorburg heeft n.l ver klaard. dat het niet uitgesloten geacht moet worden dat tegelyk met de ophef, flng van de locale tramdienst Voorburg —Scheveningen tevens de interlocale dienst LeidenDen Haag wordt opge heven. Het sohynt, dat de Minister van Verkeer een voorstander is van geiyk- tydige opheffing! Beurs van Amsterdam Vrydag 1 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 102+g 103 Grootboek obl103% Ned. '51 3% 103% 103% Ned. '53 3% 102% 102% Ned. '48 3% 101% 101% Ned. '54 3% 100H 100% Ned. '55 3% 100H 100% Ned. '47 3% 3101% 101% Dollarlng '47 3 98% 98 Investeringscert. 3 101% 101% Ned. 62-64 3 101% 101» Indië '37 A 3 99H Grootboek '46 3 99% 99j| ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 61% 60% Nat. Handelsbank 169% 170 Ned. Handelmy 220 222% AK.U306% 311 Philips 417% 427% Unilever 444% 450% Wilton Feyenoord 244 245 Biliton 2de r311% 314 Kon. Olie f.60.— ..298 Kon. Olie 600 600% Amst Rubber 119 120% Holl Amer. lyn 185% 187 Kon Ned. Stoomb. 184% 185% Ned. Scheepv Unie 175% 176% HVA136%exd 138% Java Cult59% 60% Deli My137 137% Senembah102 A 100% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro v.- en Gem. leningen Adam '47 (%j 3> 102% Den Haag 1937 1 3.. 101 Leiden 1947 101 R'dam '37 I III 3% 101% 101% Incustr. Obligaties Philips Dollarlng 106% 106% Premieleningen 140% 140% Eindhoven '54 2% 111% 111% ^nschede '54 2% 109% Den Haag '52 I 2% 136 137 idem II 2% 141 R'dam '52 12% 137% 137% idem n 2% 136% 136% Utrp"v' '53 2% 124% 124% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 267% 267% Rotterd. Bank231% 232 Twentsche Bank231% 231 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr 252 250 Kon. Ned. Grofsm. 143 144 Rott. Droogd. My. 551 560 B Tieleman en Dros 19% 19% Zwanenb. Organon 286 290 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 111 113% Internatio165 167 Diversen Spoorwegen Dell Spoorw. My. 34% 35 Amerik. fondsen Anaconda 71% 70ft Shell Oil Cy63 63% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 30/6 Holl Constructie 365 363 Int Kunststoff. Ind 84%L 81 Kon Ned Edelmet 85GL 87GB Pref. w.a. idem 84 84 Textiel Gebr. v. wyk 86% 86% Leidsche Wolspinn 335B 337GB Ned Electrolasmy 320 318 Sikkens Lakfabr. '53 419% 420 Ver. Touwf abrieken 199% 190GBexd Wernlnk's Betonm. 138%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4