C. Walenkamp 130 Europese Universiteiten gaan conf ererenin Cambridge Neef had bij tante een schuld van tienduizenden guldens Prins Bernhard vriend en ambassadeur van ons volk" 94ste Jaargang Donderdag 30 Juni 1955 Tweede Blad No. 28562 Van 19 tot 27 Juli Gemeenschappelijke algemene problemen onder de loupe Nederlands initiatief in 1952 Ruim een week lang; zullen binnenkort in Cambridge, een van de oudste Engelse Universtiteitsteden, vertegenwoordigers van honderd dertig Europese Universiteiten en Hogescholen besprekingen voeren om te komen tot meer gemeenschappelijke standpunten ten aanzien van enkele brandende alge* menc Universitaire problemen. Nu in vele landen de wetgevingen ten aanzien van het hoger onderwijs op de helling staan of komen werd op Nederlands ini tiatief besloten, dat de landen van de Westerse Unie orienterende besprekingen jouden voeren om te trachten, tot een groter overeenstemming tusen deze wet gevingen te komen. De deelnemende landen aan de conferentie, die van 19 tot 27 Juli wordt gehouden, zijn Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië, terwijl Denemarken, Noorwegen, Zweden, de Saar en Tur kije waarnemers zenden. Van de Leidse Universiteit zullen aan de conferentie deelnemen de rector magnificus prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, en de president curator dr E. J. baron de Vos van Steenwijk, terwijl tot de deelnemers ook zal behoren mr N. F. Hofstee, sous-chef van de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen aan het ministerie van O. K. en W., die enkele dagen na zijn terugkeer uit Cambride, nl op 1 Augustus, zijn functie als secretaris van het college van cura toren te Leiden zal aanvaarden. Voorzitter van de Nederlandse delegatie is mr H. J. Reinink, secretaris generaal van het ministerie. Aan het slot van deze conferentie, welke evenals de bijeenkomst in 1952 werd gepresideerd door mr H. J. Rei nink, secretaris-generaal van het Mini sterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, werd op voorstel van de Britse delegatie besloten in de zomer van 1955 in Cambridge een conferentie bij een te roepen waarbij alle universitei ten van de betrokken landen vertegen woordigd zouden zijn, terwijl bovendien de andere landen van de Raad van Eu ropa zouden worden uitgenodigd een 2- tal vertegenwoordigers voor de geza menlijke universiteiten in hun land af te vaardigen Ter voorbereiding van deze grote uni versiteiten-conferentie, die een novum vormt in de geschiedenis van het West- Europese hoger onderwijs, werd in het najaar van 1954 nog een bijeenkomst ge houden, nu in Clermont-Ferrand. Voorbereiding sinds 1952 In het najaar van 1952 werd op ini tiatief van Nederland in het kader van Brussel (thans West-Europe se Unie) in Den Haag in kleine kring een bijeen komst gehouden over vraagstukken be treffende het hoger onderwijs. Deze bijeenkomst werd gevolgd door een meer uitgebreide conferentie in Sep tember 1953, eveneens in Den Haag, waaraan behalve de delegaties uit de landen aangesloten bij het Verdrag van Brussel (België. Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Nederland en Luxemburg) ook vertegenwoordigers van Italië West- Duitsland en Zweden deelnamen. Stichting nieuw Leids diere nasyl BEROEP OP GEMEENTEBESTUUR. Het bestuur van bovengenoemde Stich ting heeft zich in een schreven gewend tot het College van Burgemeester en Wethouders onzer gemeente. Daarin wordt er op gewezen, dat het Leiderdorp se dierenasyl in het eind van het lopende jaar zal sluiten. Er zal dan in Leiden en omgeving, al dus het schrijven, geen dierenasyl meer zijn, wat voor het bestuur van de afde ling Leiden der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en voor het bestuur der Stichting Nieuw Leids Die renasyl alsmede voor vele dierenvrien den een benauwende en beschamende gedachte is, temeer waar Leiden zowel het nationale als internationale Cen trum van Dierenbescherming is en dus een voorbeeld dient te zijn voor Neder land en de ganse wereld. Reeds vele malen is aan het Gemeen tebestuur concrete medewerking tot het tot standbrengen van een nieuw asyl gevraagd. Niettegenstaande de toezeg gingen. welke in deze richting werden ontvangen, mocht nog geen enkel posi tief resultaat bereikt worden. Hoewel bovengemelde besturen begrip hebben voor de ongetwijfeld belangrijke moeilijkheden, mogen wij namens deze nogmaals bij uw college aandringen op beschikbaarstelling van bouwterrein en een financiële tegemoetkoming om te kunnen aanvangen met de bouw van een nieuw asyl. ACADEMISCHE EXAMENS Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „On the determination of Pyraxenes bij x-ray powder diagrams", de heer P. C. Zwaan te Katwijk. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld .De onderlinge Waar borgmaatschappij". de heer L. Roeleveld te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Het ontstaan van de Partij van de Arbeid", de heer H. M. Ruiten beek te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands Recht, de heren G. J. P. Henseler (Den Haag), A. Th. Maagdenburg (Den Haag) en B. F. N. Boeker (Den Haag); doctoraal exa men Godgeleerdheid, mej. C. Rozemond (Lelden) Geslaagd voor het eindexamen Chr. Kweekschool te Leiden de heren; D. C. M. Ottevanger (Leiden) en J. P. M. Rietkerk (Lisse) en de dames: W. C. Segers (Lisse), N. Verdum (Alphen aan den Rijn) en A. J. E. Verleur (Lisse). Afgewezen één. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Lucas, zn van L. J. Eleveld en M. de Bruijn; Maita Isabel, dr van J. J. van Stockum en G. Koster; Lodevlcus Arle Leo. zn van L. F. Heinsman en A. M. PauW: Nlcolaas Rudolf, zn van P. A. Kemper en F, Melet; Jacobus, zn van J. Schouten en J. Lasschuijt. GETROUWD: W Breukelaar en M v. d. Me IJ; J. C. de Reus en W. J. Kruit; G. v. Baren en H Reljneveld; G. J. Meiman en P. M. Stlk- voort; J. W. Kok en E. C. M. v. d. Westen: P. Bos en P. L. Hugo; A. Ciere en S. Kra mers L. J. v. Velzen en C. J. T. Berbee; P. J. Nlesert en M. L. Fransen; D. Wolters en J. Fasel: H. Landwaart en J. M. Teske: J v. d. Leek en J. C. S. VIJlbrlef; J. J. Cramer en J. v. Leeuwen; A. Zandbergen en C. v. d. Ploeg: A. Timmer en E. A. Horlkx. OVERLEDEN: G. v. d. Veen. dr, 31 Jr; J. F. N. Mechelse. zn. 1 dg; C. Mechelse. zn. 1 dg: A. M Wolswhk. dr. 3 Jr; J. Vlasveld, wed. van Fakkel. 72 jr: J. v. Haasteren, wednr, 78 Jr; M. F. Kemner. wed. van Van de Klas- orst, 62 Jrj P. 1. v. d. Ham, man, 45 Jr. Deze opnieuw door mr H. J. Reinink gepresideerde conferentie was voorna melijk gewijd aan het opstellen van de agenda voor Cambridge en het zich beraden over de wijze waarop de reeds vrij uitvoerige documentatie, als fei telijke basis voor de besprekingen, het beste zou kunnen worden geromple- I teerd en onder de aandacht gebracht van de deelnemende universiteiten. In de conferenties in Den Haag en Clermont-Ferrand bleek reeds duide lijk dat ondanks grote verschillen in de historische traditie en in de prac- tijk van het hoger onderwijs vele van de problemen, waarmede de universi- I teiten in West-Europa heden ten dage geconfronteerd worden, gemeenschap pelijk zijn. Vier hoofdpunten Het doel van deze bijeenkomsten, welke thans zal culmineren in de con ferentie te Cambridge, is door een uit wisseling van ideën en ervaringen te komen tot een nauwere samenwerking van de West-Europese universiteiten, welke tevens zal kunnen leiden tot het verkrijgen van een beter inzicht in de hoger onderwijs problematiek in eigen land en daardoor wellicht een bijdrage zal vormen voor de oplossing van die problemen. Een van de belangrijkste punten, wel ke in Cambridge aan de orde zal komen. Is de vraag op welke wyze het mogelijk zal zijn in de universitaire opleiding het evenwicht te hervinden tussen specia lisatie en algemene vorming, basis van elke ware cultuur, waarvan het tekort algemeen gevoeld wordt als een ernstige bedreiging van de West-Europese be schaving. Voorts zullen besproken worden vraagstukken welke betrekking hebben op het bestuur en interne organisatie van de universiteit waarbij de finan ciering van de universiteit en het daar mede nauw samenhangende probleem van de meerdere of mindere zelfstan digheid van de universiteit een belang rijk onderdeel vormt. Eveneens zal aandacht worden be steed aan vragen betreffende de toe lating tot de universiteit en de voorzie ningen ten behoeve van studenten, een probleem, waarvoor in ons land op het ogenblik een bijzondere belangstelling bestaat. Ook de kwestie van de tenge- volg van de ontwikkeling der weten- schap steeds langer wordende studie duur, waardoor mede in verband met de militaire dienst vele afgestudeerden te laat hun maatschappelijke loopbaan be ginnen, komt in dit verband ter sprake. Het vierde grote agendapunt omvat ten slotte een aantal vraagstukken sa mengevat onder de benaming: univer siteit en maatschappij. Twee voor het welslagen van de be sprekingen belangrijke publicaties zijn onder de deelnemende universiteiten verspreid. Het ene omvat de agenda, de in de vorige bijeenkomsten opgestelde voorlopige resoluties en een uitvoerig commentaar daarop van de hand van mr H. R. Leech, M. A. Lecturer in His tory in the University College of North Staffordshire, waarin de verschillende facetten van de vraagstukken zijn be licht. Het andere bevat een eveneens door mr Leech opgestelde bewerking van een aantal door de verschillende landen aan de hand van questionnaires ver strekte feitelijke gegevens, o.a. omtrent studie duur, verhouding aantal docenten tot studenten, voorzieningen ten behoeve van studenten (o.a. vorm en omvang van directe steun), salariëring hooglera ren en lectoren etc. De circa 150 deelnemers, die door de universiteiten zelf zijn aangewezen en enkele regerings-vertegenwoordigers, zullen als gasten van de British Council in een 5-tal colleges in Cambridge wor den ondergebracht. De conferentie wordt gepresideerd door H. U. Willink. Vice-Chancellor of the University of Cambridge. Er zijn 2 vice-presidenten, waaronder mr H. J. Reinink. Voorbereidende publicatie De Hertog van Edinburgh zal de openingsrede uitspreken, welke beant woord zal worden door mr H. J. Rei nink. Gebleken is dat in de verschillende deelnemende landen met name ook in Engeland ten aanzien van deze confe rentie grote verwachtingen bestaan. Indien de universiteiten het appèl ver staan kan Cambridge inderdaad grote perspectieven openen voor een vrucht bare samenwerking op hoger-onderwijs gebied in Europees verband en het geen niet minder belangrijk is voor de ontwikkeling van het hoger onder wijs in elk der betrokken landen af zonderlijk. Koning Haakon vijf weken in ziekenhuis De ogen van de Noorse vorst zijn minder goed De gnnvsame moord te Culemborg Lugubere plannen koelbloedig uitgevoerd De 83-jarige Koning Haakon Noorwegen, die gisteren een van dijbenen brak en thans in een zieken huis in Oslo verpleegd wordt, blijkt in I de badkamer op zijn zomerlandgoed te rün uitgegleden. Ondanks de pijn was Over de moord, welke de Apeldoornse kantoorboekhandelaar N. J. de Jong !'™7,5eoXaSt°d"dS,S'i"„ÏT!E'',,«'ed 6W*"£e m" M d' Cul-dbor,. «J» bellen en hem naar het ziekenhuis te jthans bijzonderheden bekend geworden. Gebleken Is, dat De Jong met grote koelbloedigheid het plan, zijn tante te vermoorden, heeft voorbereid en tevens dat de brand, die uitbrak in zijn woning te Apeldoorn, met deze lugubere zaak nauw verband hield. Uit het onderzoek is gebleken dat de dader in de loop der jaren al vele tien duizenden guldens van zijn tante, die niet onbemiddeld was, had geleend. vervoeren, waar hij waarschijnlijk vijf weken zal moeten blijven. Dientengevol ge moet hij een zwaar program, dat voor deze zomer was vastgesteld in verband met zijn vijftigjarig jubileum als Koning van Noorwegen, opgeven. Krachtens de Grondwet wordt Kroon prins Olav door de ziekte van zijn vader regent van Noorwegen. Hem bereikte het nieuws toen hij zeilwedstrijden bijwoonde te Ilankó in de Oslo-fjord. Zodra het bericht de Noren via de radio ter ore kwam, begon een stroom van bloem stukken in het ziekenhuis te arriveren. Koning Haakon geniet nog wel een uitstekende gezondheid, maar uiteraard voelt hy ook de last der Jaren Toen de Koning samen met Koningin Elizabeth dezer dagen het stadhuis van Oslo be zocht. gebruikte hij een stok in verband met de vele trappen in het grote ge bouw. Ook is bekend, dat de Koning gedurende het bezoek dat de IJslandse president Asgeersson onlangs gebracht heeft, bijna gevallen is toen hü het bordes van het Nationale Theater op liep. Tijdens het bezoek van Koningin Elizabeth was iedere trede van de met een rode loper belegde trap met witte linten afgezet, omdat dit de trap beter zichtbaar maakte voor de Koning. De ogen van de vorst zijn namelijk minder goed. Hij heeft een hekel aan het flits licht van persfotografen, niet omdat hy niet gefotografeerd zou willen worden, maar omdat het licht hem een paar minuten zo goed als blind maakt. flngez. Med.-Adv.) 50 VELASQUES MISKLEUR SENORITAS van 16.50 nu 13.50 Het laatste halfjaar had hij zich niet meer laten zien, doch plotseling kwam hy Zaterdag JJ. weer opdagen. Uit gevonden correspondentie is ge bleken, dat het slachtoffer al verwacht had, dat haar neef weer in geldverlegen heid zat. Blijkbaar bracht De Jong Za terdag een bezoek in Culemborg om pols hoogte te nemen of hij zijn reeds lang voorbereide plan ten uitvoer zou kun nen brengen. Zondag is hy by zijn tante terugge- inktpot en zette deze In de buurt van een hoeveelheid brandbaar materiaal, dat hij extra met petroleum begoot. Het zou enige uren duren alvorens deze kaars zover was afgebrand, dat het brandbare materiaal zou vlam vatten. Die tyd benutte De Jong om zich naar Culemborg te begeven, zo dat niet de verdenking van brand stichting op hem zou vallen. In Utrecht heeft hij een auto gehuurd. keerd. aan wie hij vertelde, dat er bij omdat hy niet met zijn eigen, opvallend hem thuis een zieke w as Hy kreeg de rode auto in Culemborg durfde terug- vrouw zo ver, dat zij met zijn auto mee keren. Hy is bij een kennis, een buur- ging naar Apeldoorn, waar zij laat in de man van zijn tante, gaan informeren nacht arriveerden. In de gang heeft De wat er eigenlijk gaande was. en deze Sigaretten meenemen op Uw buiten landse reis is WEER mogelijk. Vakkundige voorlichting bij: SIGARENHANDEL v.h. H. WALENKAMP ft ZONEN ;kade 1 - Leiden Telefoon 21126 Jong de vrouw vervolgens met een bijl. die hij al enige tijd in huls had. dood geslagen. Hij heeft het HJk hierna naar de keuken gesleept; daarna heeft hij de keuken schoon gemaakt. De moordenaar bracht hierna het lijk naar de logeerkamer, waar het tot Maandagavond omstreeks acht uur is gebleven. Koelbloedig heeft de dader vervolgens het lichaam in een deken gewikkeld, deze deken met een touw dichtgebonden en het aldus gevormde pak in de bagageruimte van zijn auto die by de zijingang van zijn woning was geparkeerd, gestopt. Bijna acht uur heeft hy met het lijk in zijn wa gen rondgereden. Tenslotte heeft hij het bij Reeuwijk op de spoorlijn ge legd. Het was toen ongeveer vier uur in de morgen. De Jong is daarna in zyn auto gestapt en heeft de terug weg naar Apeldoorn aanvaard, waar hy omstreeks negen uur aankwam. Geraffineerd Onderweg heeft hij de deken en het touw in het Speulderbos verbrand. Een tasje van zijn tante heeft hij in het Ud- delermeer geworpen en een pakje kleren in het Apeldoorn-Dierens kanaal. Dit pakje werd spoedig opgevist, want De Jong had vergeten het te verzwaren, waardoor het bleef dryven. Ondertussen rijpte ln zijn brein het plan om zijn wo ning te laten afbranden, om niet het risico te lopen dat er nog sporen zouden worden gevonden. Mevr. Ruth Ellis, de 28-jarige moe der van twee kinderen (een jongetje van tien en een meisje van drie), die vorige week wegens moord op haar minnaar ter dood was veroordeeld, en op 13 Juli zal worden opgehangen, heeft om clementie gevraagd. ZD heeft een Lagerhuislid. dat haar in de cel be zocht. gemachtigd een verzoek om gra tie bu de minister van Binnenlandse Zaken, die hierover moet beslissen, aanhangig te maken. De openbare mening in Engeland is vanzelfsprekend over een doodvonnis als dit geschokt. Het is bil hoge uitzonde ring. dat een vrouw wordt opgehangen. -| Ruth Ellis pleegde weliswaar deze doelbewuste schoten o kennis heeft hem aangeraden by de p->li- tie te informeren, omdat deze met het onderzoek bezig was. De Jong kon hier niet onderuit, wilde hy niet verdacht lÜken. De politie had reeds het oog op hem en hield hem direct vast. Voor zover bekend wist de echtgenote van De Jong niets van de lugubere prak tijken van haar man af. Zij verbleef reeds enige weken met haar twee kin deren in het Westen des lands. De Jong zal tegen het einde van deze week aan de Officier van Justitie in Zutphen wor den voorgeleid. Mevr. Ruth Ellis vraagt gratie Kamerlid zal bij minister verzoek indienen Leidse kunstmanifestaties Gala - voorstelling Italiaanse film „La Strada" De weg van deze vereniging, die in verband met de verjaardag van Prins Bernhard een feestelyk karakter droeg. Ds Van der Wiel wees er vervolgens op, dat de blijdschap om de persoon van Prins Bernhard er ls sinds de dag, staan van de Vereniging hoopt te her- dat hU onder ons volk ls verschenen. De blydschap van de eerste dagen is nu ryker en dieper geworden, wy waren bezield met goede verwachtingen om trent zijn persoon en werk. En het is gebleken, dat die verwachtingen niet te hoog gespannen waren. Wat Prins Leidse Chr. Oranjevereniging de in het j Bernhard by zijn kennismaking met ons Jaarvergadering Leidse Chr. Oranjevereniging „Onze jarige Prins is een aangename verschijning in het geheel van ons volk. ij mogen hem waarderen als man van Koningin Juliana, ais vader van de Prinsessen, als zoon van Prin ses Armgard en schoonzoon van Prin ses Wilhelmina en tenslotte als vriend en ambassadeur van ons volk". Meesterwerk in de cinematografie Dit jaar is voor het eerst een film- week in het Holland Festival opge nomen. Tydens deze filmweek, die momenteel in Arnhem wordt gehou den. worden verscheidene premières van belangrijke films vertoond. Het Comité Kunstmanifestaties Lei den. dat van mening is, dat de film als uiting van kunst niet in een kunst- maand mag ontbreken, is er dank zy medewerking van de directies van de Anthony Quinn als Zampanö N.V. Standaardfilms en van het Lido- theater, alhier, in geslaagd, één en kele uitvoering van één der beste en mooiste van alle films, die in Arnhem in première gaan, in Leiden te arran geren, n.l. de film „La Strada" (De weg) van Federico Fellini. Deze voorstelling, die het waardige besluit is van de serie indrukwekkende kunstmanifestaties, waarmede Leiden dit jaar deel uit maakt van het Hol land-Festival, zal worden gehouden op Donderdag 7 Juli en is vanwege het bij zondere karakter een gala-voorstelling (avondkleding niet verplicht). LA STRADA Deze Italiaanse film heeft in Italië en Frankryk reeds een groot enthou siasme verwekt en is ook door velen geroemd als een meesterwerk in de ci nematografie. De film is gebaseerd op het leven van enkele personen, die onderworpen moes ten worden aan een diepgaand gewe tensonderzoek: Zampanó. de brute kracht; in tegenstelling tot Gelsomina, het hunkerende, fragiele figuurtje: het contrast tussen kracht en sentiment, dat de film beheerst. Dit is de ondergrond van het noma denleven, zoals dit zich afspeelt op „La Strada". die men de levensweg zou kun nen noemen. „La Strada" lykt op een I weg naar Calvarië, die sommigen moe- I ten gaan om hun einddoel te bereiken. I Aan het eind van die weg blijkt dat eigen schijnbare nutteloosheid heeft ge diend tot redding van anderen. Het scenario is ontleend aan het le ven van kermisreizigers, dat zoveel mo gelijkheden biedt aan romantiek, vry- heid en passies, dat het voor de hand lag, dat ook een cineast hieraan zijn aandacht zou geven. De regisseur, Federico Fellini, had reeds een avontuurlijk en veelbewogen leven achter de rug, toen hij definitief by de film kwam. Hy heeft de scena rio's de regie van vele. ook bekroonde films op zyn naam staan en vervaar digde verder met Rossellini de films: „Rome, open stad". „Paisa". „Europa '51'. Anthony Quinn trekt in de Italiaanse filmwereld zeer de aandacht door zyn karakterspel. In „La Strada" valt hy op door de zuivere, onbevangen vertol king van de figuur Zampanö. Giulietta Masina acteerde o.a. in „Senza Pietè", „Europa '51 en „Lo sceicco bianco". Sommigen hebben haar styl vergeleken met die van Chaplin. Ook in „La Strada" geeft zy als het meisje Gelsomina buitengewoon goed spel te zien. Richard Basehart. een jonge acteur, maakte reeds in Amerika naam in ver schillende films en speelde ook in Italië belangryke rollen. In „La Strada" ver tolkt hy „II Matto" (de gek). „La Strada" werd te Cannes bekroond met de prys van de Buitenlandse Pers. Het succes was zo groot dat men de voorstelling moest herhalen. wykgebouw ,De Goede Herder" aan de Oude Vest gehouden jaarvergadering Rode Kruis reikt diploma's uit J J. VAN KORDELAAR TWINTIG JAAR GROEPSCOMMANDANT Onder leiding van dokter H. P. Veld- huyzen werd gisteravond in het Wees huis aan de Hooglandse Kerkgracht een byeenkomst van de afd. Lelden van het Ned. Rode Kruis gehouden. Tydens deze samenkomst heeft dokter Veldhuyzen de Rode Kruis-medaille voor 20 jaar trouwe dienst uitgereikt aan de groepscommandant, de heer J. J. van Kordelaar. Spreker wees op de grote toewijding, waarmede de heer Kordelaar o steeds dit werk heeft verricht en ver- J de heren Boogaards en De Bree herko- raste diens echtgenote met een prachtig zen, terwyi in de vacature van de heer volk heeft beloofd, heeft hy ook weten te verwezeniyken. Na dit woord werden het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezon gen. Ds Van der Wiel herdacht hierna in sobere woorden het overlyden van de heer P. Herfkens. Hy wees er vervolgens op. dat men ln 1958 het vyftig jarig be denken. De wnd secretaris, de heer P. Kouwenhoven, merkte op, dat de Ver eniging niet kan roemen over medele ven met haar werk. Het bestuur laat de moed echter niet zakken. De penning meester, de heer Pieneman. moest een nadelig saldo melden. Uit de kring vafi de leden werd de toe zegging gedaan, dat voor het volgende seizoen een bazar zal worden georgani seerd. By de bestuursverkiezing werden NEGENTIG JAAR LEGER DES HEILS In het kader van het 90-jarig bestaan van het Leger des Heils wordt a.s. Za terdagavond in samenwerking met de Herv. wijkgemeente „Kooikwartier" in de Os- en Paardenlaan een openlucht- I samenkomst gehouden. De Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" zal a.s. Zaterdagmiddag het 6chapenscheerders-feest in Laren I (N.H.) opluisteren. bouquet bloemen. Vervolgens stelde dokter Veldhuyzen de heren J N Gaykema. J. Ham, J. M. A. Heyn, S. Janse. E. Kroeze en M. H. van Ruiten tot helper van het Rode Kruis aan. Uit handen van mej. dokter G. J. Verbrugge ontvingen de dames M. P. A. de Winter—Born, C. P. de Jong—Berk hout, A. van Dyk—Remmelzwaal. J. J. Janse—Kamps, T. A. Huisman—Kry- nen. A. Room—Reltsma. J. A. E. van Dyk, J. P. van Winden, N. M. Scheepstra, M. M. Holverda en J. H. M. Holverda deze avond het diploma helpster III van het Rode Kruis. ONTMOETING TUSSEN DUITSE EN NEDERLANDSE STUDENTEN. In Kasteel „Oud-Poelgeest". In overleg en samenwerking met het Convent van Studentenoredikanten in Nederland en de landelnke N.C.S.V. en V.C.S.B. zal in Kasteel „Oud-Poelgeest" van 512 September een ontmoeting worden belegd tussen Diutse en Neder landse studenten over het. thema ,,Het internationale ethos". Uitgaande van de gedachtenwisseling in en de rapporten van Sectie IV van Evanston: „Christenen in de stryd om een wereldgemeenschap" zal in deze week aandacht geschonken worden aan .De nieuwe internationale verhoudin gen'. waarover mr A. Stempels is aan gezocht te spreken en „Het ethos der Europese integratie", waarover mr A. W. Kist, directeur der Stichting „Oud- Poelgeest" een inleiding zal houden. Naast de gelegenheid tot uitvoerige discussie zal ook de mogelykheld be staan dat de deelnemers zich van d< ederzydse situatie van de beide lan- Herfkens de heer De Water tot secreta ris werd gekozen. Leidse E.H.B.O.-Raad UITREIKING VAN DIPLOMA'S Gisteravond zyn in een door de Leidse EHBO-raad belegde byeenkomst aan vyftig gdiplomeerden. die als leden van de BB in de afgelopen winter de Eerste Hulp-cursus hebben gevolgd, de diplo ma's uitgereikt. De ice-voorzitter van de EHBO-raad. de heer Piek, die deze byeenkomst leidde, heette buiten de aanwezige EHBO-ers, in het byzonder welkom de burgemeester van Oegst geest. de heer H. L. du Boeuff, als lid van het kring- bestuur, dokter J. G. Bazuin, die de exa mens afgenomen heeft, hét HBB. de heer S. W. Hagedoom, en zyn staf, als mede de aanwezige wyk- en blokhoof den. In een kernachtige toespraak wekte dokter Bazuin de nieuwe EHBO-krach- ten op zich door het trouw volgen van de vervolgcursussen verder te bekwamen, geleid door de eerbied voor alles wat leeft, in het byzonder voor de mens. Ook het H.B.B., de heer S W. Hage doom, richtte zich tot de geslaagden en het bestuur van de EHBO-raad. Als biyk van waardering voor de bemoeie nissen van de EHBO-raad by de oplei ding. overhandigde de heer Hogedoorn aan de heer Piek een EHBO-trommel, die door de raad op één van de vele EHBO-posten in de stad gestationneerd zal worden. De geslaagde cursisten bedankten hun docenten en instructeurs met een aan denken aan de goede en prettige cursus- Hierna werden enkele Interessante het slachtoffer maar toch zijn er weinigen, die deze misdaad als een laaghartige en sluwe moord beschouwen. Het was integendeel duideliik een voorbeeld van wat de Fransen noemen een „crime passio- nelle". De Britse rechtspraak kent even wel voor een misdaad uit hartstocht, waarbil liefde en haat onontwarbaar vermengd ziin. geen verontschuldiging. Ook gaan er opnieuw stemmen op voor afschaffing van de totaal ver ouderde doodstraf, welke niet alleen een barbaars karakter draagt, doch vooral weerzinwekkend ls door het aan de uitvoering van het vonnis verbonden ritueel, dat voorschrijft, dat de terecht stelling moet geschieden in aanwezig heid van een bepaald aantal functio narissen als vertegenwoordigers van het volk. dat immers het recht bezit getuige te zhn van een executie. Zelfs familieleden van de veroordeelden mo gen er bil zUn. al gebeurt zo iets zel den of nooit Het argument van de opeenvolgende regeringen, dat Engeland de doodstraf niet kan missen als afschrikwekkend middel, vindt steeds meer bestrijders. Elke nieuwe moord schijnt de tegen spraak daarvan in te houden. In lan den. waarin de doodstraf is afgeschaft, ls het aantal moorden zeker niet toe genomen. maar de grote reeks kinder moorden na de oorlog maakte de re gering onverzettelijk. Zonder doodstraf meende zil. dat de toestand nog erger zou worden. Hiertegenover wordt ge steld. dat vele moordenaars geestes zieken ziin. die zich niet door de dood straf laten weerhouden bil het vol brengen van hun misdaden Het is in dit verband echter duideliik dat het ge-val van Ruth Ellis bulten de rubriek van gewone moorden valt Verhoging salaris leeszaal- personeel Het College van Ryksbemlddelaars heeft haar goedkeuring gehecht aaneen verhoging met rond 20% van de salaris sen van het gediplomeerde personeel van de openbare leeszalen en bibliothe ken in ons land. Deze verhoging gaat 1 Januari 1955 in. Hiermede wordt voldaan aan een ver zoek. dat het bestuur van de centrale vereniging voor openbare leeszalen en bibliotheken aan de minister van O.. K. en W had gericht, om de grote achter stand in de salariëring van het leeszaal- personeel by die van overheidspersoneel in vergeiykbare functies of beroepen op te heffen. De invoering van de salaris last der leeszalen met rond f. 780 000, waarvan circa een derde deel ten laste van het Ryk komt. Men verwacht, dat deze maatregel er belangryk toe zal by dragen het grote tekort aan leeszaal- personeel op korte termyn op te heffen. Mevrouw Coty. de echtgenote van de Franse president, heeft gisteren in het Elysee een groep van 24 kinderen ont vangen. afkomstig uit een aantal van de kleinste gemeenten uit het voor malig rampgebied van Schouwen-Duive. land. De kinderen waren in Parys op de terugweg van een verblitf in een Frans vacantieoord even over de Franse grens op Zwitsers gebied) dat hun was aangeboden door de vereniging France Hollande. Ben van de kinderen de 11- jarige Cato Hanson heeft voor mevr Coty namens haar reisgenootjes een klein speechje gehouden, wsarby zij een den op de hoogte stellen door een ex- avonden. cursie en de daaraanvolgende uiteen- Hierna PR zetting over ,J>e situatie in Nederland BB- en documentatiefilms vertoond, boeket veldbloemen 'smr.rcens in Ne- door dr K E H. Oppenheimer. Herv [zodat gezegd mag worden, dat deze ge- derland geplukt aanbood die blieen. studentpredikant te Leiden en een beeld j slaagde avond er ongetwyfeld toe heeft gehouden werd door linten met de Ne- van de toestand in Duitsland, zoals dat1 bygedragen de band tussen de leden van derlandse en Franse kleuren Op ver- dooi- een Duitse spreker zal worden ge- I de medische sectie van de BB. ln deze i zoek van mevrouw Coty zongen de kin seven I kring te verstevigen. I deren enige oud-Nederiandse liederen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3