LEIDSCH DAGBLAD Pensioen voor gehuwden f 1338.—; voor ongehuwden f 804.— per jaar Pensioen is gebonden aan de lonen WEERBERICHT S4sfe Jaargang DONDERDAG 30 JUNI 1955 No. 28562 Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f.215 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Algemene ouderdomsverzekering thans bij Tweede Kamer ingediend Geen aftrek eigen inkomsten (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp voor de algemene ouderdomsvoorziening ingediend. Wanneer deze wet in werking treedt - waarschijnlijk 1 januari 1957 - krijgen, zonder uitzondering, alle Nederlandse ingezetenen, die de leeftijd van S5 jaar hereiken of reeds hebben overschreden, recht op ouderdomspensioen indien zij de laatste zes jaar hier te lande of in Overzeese Rijksdelen hebben gewoond. Dat pensioen bedraagt voor een gehuwde man f 1338.per jaar (f 111,50 per maand) en voor een ongehuwde man of vrouw f 804.per jaar (f 67.per maand). Het ouderdomspensioen wordt als regel per maand uitbetaald. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt naar gemeenteklasse, zoals in de Noodwet-Drees, die vervalt. In alle gemeenten worden dezelfde bedragen uitgekeerd. Thans is het maxi mum voor gehuwden in de grote steden f 1272.per jaar en in de kleinste gemeenten f 1110.per jaar. Gemeentelijke diensten voor sociale zorg geven thans vaak toeslagen, die in 1957 ten dele kunnen vervallen of verminderd kunnen worden. Naarmate de lonen stijgen of dalen, wordt ook het ouderdoms pensioen meer of minder. Men spreekt daarom van een waardevast pensioen. Eigen inkomsten zullen niet van het ouderdomspensioen worden afgetrokken. Algemene Ouderdomsverzekering Pensioen-premie naar inkomen De werkende mensen moeten het geld bijeenbrengen om de bejaarden een pensioen te kunnen uitkeren. Als die werkende mensen zelf aan hun pensioen toe zijn. zullen de dan werkende mensen daarvoor de geldmiddelen opbrengen. De financiering van de algemene ouderdomsverzekering berust dus op het z.g. „omslagstelsel"! De pensioenpremie zal vermoedelijk 6,5 a 7Cc van het inkomen bedragen. Indien het (zuiver) inkomen meer dan f.6000 per jaar bedraagt, ls over het meerdere geen premie verschuldigd. Wie geen inkomen heeft behoeft ook geen premie te betalen. Het ligt in het voornemen de ver eveningsheffing van 4%, die de werk gever over het door hem uitgekeerde loon moet betalen aan de belasting dienst. bij de invoering van de algemene ouderdomsverzekering te doen vervallen. Met een loonsverhoging van 2,5 k 3% zou dan de premiebetaling voor de arbei ders kunnen worden vergemakkelijkt. De werkgever zou dan de totale pensioen premie voor de ouderdomsverzekering betalen en de arbeider zou niet minder in zijn loonzakje ontvangen. Maar in wezen betaalt de arbeider natuurlijk zelf de pensioenpremie, want hjj zou anders meer loon kunnen krijgen. Rijk betaalt nee Van zelfstandigen, die niet onder de loonbelasting vallen, zal geen pre mie worden ingevorderd (tenzjj zjj onder de vermogensbelasting vallen) wanneer hun inkomen minder be draagt dan f.2100 per jaar voor ge huwden en daarmede gelijkgestelden (allen, die onder tariefgroep II en III in de inkomstenbelasting vallen) en minder dan f. 1500 per jaar voor on gehuwden. Voor inkomens van zelf standigen van meer dan f.2100 resp. f.1500 doch minder dan f.3100 resp. f.2500. zal een geleidelijk oplopende schaal worden opgesteld. Deze regeling wordt getroffen ter tege moetkoming aan de betalingsmoeilijkhe. den van kleine zelfstandigen. De premie die op grond van deze regeling niet kan worden ingevorderd, wordt door het Ryk betaald. Ruwe schattingen komen tot een rijksbijdrage van f. 30 millioen. Heffing en inning De Rijksbelastingdienst zal (eventueel via de loonbelasting) de premies heffen en innen. Voor het begrip inkomen is nauw aangesloten bij het voor de in komsten. en loonbelasting gehanteerde inkomenbegrip: dus aftrek van verwer vingskosten. buitengewone lasten enz. Echter zal over de kinderbijslag geen premie voor de ouderdomsverzeke ring worden geheven, terwijl zo als bekend hiervoor wel inkomsten en loonbelasting moet worden betaald. Evenals bij de inkomstenbelasting zal het Inkomen van de gehuwde vrouw bij dat van haar man worden geteld. De gehuwde vrouw is zelf geen premie verschuldigd. Verzekerden, die onder de inkomsten belasting vallen, ontvangen een afzon derlijke aanslag voor de ouderdon.s- premie. is een verzekerde in loondienst (of ontvangt hij een uitkering die aan een loonbelasting is onderworpen idan moet de premie op ziin loon lof op die uitkering) worden ingehouden, ook in dien hij in feite geen loonbelasting be taalt. doordat ziin loon <of uitkering) beneden de grens ligt waarbij de belas tingheffing aanvangt. Krijgt een loon- belastingplichtige ook nog een aanslag in de inkomstenbelasting, dan wordt de op het loon ingehouden premie ver rekend met de bil de aanslag te heffen premie. (Men zie ook elders in dit Blad) Op de onbewaakte overweg te Woerden is - gelijk gemeld - gis terochtend een jeep door de trein Leiden - Utrecht gegrepen. De jeep- chaujfeur. de 56-jarige veehouder G. P. P. Boer uit Lange Ruigeweide werd gedood. Het trieste overschot van het voertuig. (Van onze parlementaire redacteur) De hoogte van het ouderdomspensioen wordt gebonden aan de hoogte van de lonen, want de ervaring heett geleerd dat een vast bedrag op latere leeftijd minder waard kan zgn. Bepaald is nu dat de pensioenbedragen moeten worden herzien, wanneer zes maanden achtereen het index-cijfer der Ionen een gemid delde wyziglng van 3 of meer heeft ondergaan. Het is dus niet nodig dat in elk der zes bedoelde maanden afzonderlijk een afwijking van 3of meer bestaat. Wanneer de lonen stijgen, stijgt ook de opbrengst van de premies, zodat meer pensioen kan worden betaald. Bjj daling van de lonen wordt echter het ouder domspensioen ook lager. Het ouderdomspensioen gaat In op dc eerste dag der maand, waarin de 65-jarige leeftijd wordt bereikt. Een weduwe krijgt na het overlijden van haar man nog 5 maanden het gehuwden-pensioen van f 111,50 per maand uitgekeerd. Daarna krijgt zij f67. per maand. Hetzelfde geldt voor de weduwnaar na het overlijden van zijn vrouw. Wanneer een gepensionneerde vrouw in het huwelijk treedt met een man, die nog geen 65 jaar is, wordt haar pensioen ingetrokken. Iemand, die op grond van de overgangsbepalingen in het genot van pensioen is, dus zonder 50 jaren verzekerd te zijn geweest en zonder al die jaren premie te hebben betaald, verliest zjjn recht op pensioen wanneer hg naar het buitenland verhuist. Legercrisis in Indonesië Regering nocli de officieren zonden willen wijken Toch naar een spoedige opheldering? De zeven Indonesische territoriale bevelhebbers hebben gisteravond be sprekingen gevoerd met kolonel Loebis. aan wiens zijde iii zich geschaard heb ben bij de boycot van de Bambang Oetoyo. die zij niet de luiste man ach ten om aan het hoofd van het leger te staan. O.a. ziin in Djakarta aangekomen kolonel Alex Kawilarang. de sterk anti communistisch gezinde bevelhebber van het strategisch belangrijke militaire territoir West-Java, en -kolonel Simbolon, bevelhebber van de Landmacht in Noord-Sumatra, die voor de legerleiders de meest aanvaardbare man als stafchef zou zijn. De schoolstrijd in België „Waar gaat het op deze wijze heen?" Brussels blad brandmerkt de agitatie onder de bevolking Het neutrale Brusselse dagblad ..Le Soir* brandmerkt in zijn editie van Woensdagmiddag de onrust, die in hel land wordt gezaaid door de aangekon digde R.K. demonstraties tegen het 6choolontwerp-Collard en de Socialis tische tegenmanifcstatics op 2 Juli tc Luik en op 10 Juli in de hoofdstad. De gemoederen worden Iedere dag meer opgehitst, aldus het blad. en men vraagt in gemoede af, waar het op deze wgze heengaat. Te oordelen naar de dreige menten. die men elkaar naar het hoofd slingert, is men geneigd te geloven, dat men. koste wat het wil, tot een hand gemeen wil komen en lijkt het of men Tast besloten is de Innerlijke rust te verstoren, die het land nimmer meer van node heeft gehad dan juist thans. De agitators, aldus het blad. zjjn zich blijkbaar niet bewust van de economi sche. financiële en sociale moeilijkheden waarvoor het land zich gesteld ziet en die slechts kunnen worden opgelost in een klimaat van eendracht en kalmte. Het ls hoog tijd, zo besluit Le Soir, dat een ieder zijn koelbloedigheid herwint. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur) 1 JULI Zon op: 4.25 uur: onder: 2105 uur. Maan op: 18 09 uur: onder: 1.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 024 uur en 12 59 uur Dit nummer bestaat alt 10 pagina's De bijeenkomst der officieren eindig de zonder dat een oplossing van het ernstige conflict werd gevonden. Aan de geheime vergaderipg. die zeven uur I duurde, werd deelgenomen door onge veer 40 officieren, w.o. divisie-comman- danten. Plaats van samenkomst was i het hoofdkwartier van het leger in Dja karta. De bespreking stond onder lei ding van de waarnemend legercomman dant kolonel Loebis Na afloop van de vergadering werd een communique verstrekt, waarin werd medegedeeld dat de officieren „eenparig van oordeel waren dat de eenheid van het leger binnen het ka der van de eenheid van de Staat ge handhaafd moest worden". Waarnemers zijn van oordeel dat de hoge officieren zeker van geen wijken zullen willen weten nu in het Parlement een motie van wantrou wen is ingediend tegen mr Iwa Koe- soemasoemantri. de minister van De fensie. die de benoeming van Oetoyo heeft doorgedreven. Ook het Indonesische kabinet is gis teravond in vergadering bileengekomen om een oplossing voor de crisis te vin den. welke de ernstigste is sinds de mislukte coud van het leeer drie laar geleden. President Soekarno. die ziin handte kening onder de benoeming van Oe toyo heeft gezet, ls uit Bogor in Dja karta teruggekeerd, waar hü onmiddel lijk besprekingen begon met ziin naas te adviseurs. De regering heeft duidelijk gemaakt de minister van Defensie te zullen blijven steunen, ten minste voorlopig, liet Kabinet en leidende figuren van de regeringspartijen vergaderden twee uren. Na afloop van de vergadering deelde de minister van Voorlichting, Tobine. mede dat er niet was ge sproken over een wijziging in de sa menstelling van het Kabinet. Hij wees er met nadruk op dat Oetoyo niet alleen door de minister van Defensie maar door het gehele Kabi net was benoemd. De regering, zei hij, streeft naar een democratische op lossing van de moeililkheden. Mogelijk zal de crisis vandaag in een nieuw stadium treden tijdens de conferentie, welke zal plaats vinden tussen premier All Sastroamldjojo, minister van Defensie Iwa Koesama- soematrL vice-premier Azinal Arifin, Oetoyo en president Soekarno. Kolonel Alex Kawilarang. comman dant van West-Java, zei dat hij ver wachtte morgen naar Bandoeng te rug te keren, een aanwiizing dat de officieren wellicht vandaag hun standpunt zullen ophelderen. Intussen heeft Oetoyo zelf zijn kwar tier opgeslagen ln een hotel te Dja karta. daar hil ondanks ziin benoeming tot stafchef od Maandag 11. noe steeds niet in staat is geweest het legerhoofd- kwartier in Djakarta te betrekken, waar kolonel Loebis noe steeds zetelt. Oetovo verklaarde dat hil een af wachtende houding had aangenomen. ..Ik ea ze laten praten" zo zeide hil. doelende od de vergadering der divisie commandanten en officieren van de staf van Loebis. Sjaret vormt nieuwe regering De Israëlische premier. Mosje Sjaret. wiens regering Woensdagochtend was afgetreden, heeft gisteravond een nieuw Kabinet gevormd. De oorzaak van de kortstondige crisis was de onenigheid tussen Sjarets Arbeiderspartij, de Ma- pal. en de (rechtse) Algemene Zionisten. I Het geschil had betrekking op een zaak waarin een voormalig functionaris van de Mapal beschuldigd werd van samen werking met de Nazi's bij de uitroeiing van de Joden. Russeu toch iu tie Henlev - roeirace Blijft Amerika buiten ailvocaten- conflict? De regering van clc Ver. Staten schjjnt zich buiten het dispuut tussen Den Haag en Djakarta te willen houden over het vraagstuk of een Amerikaan se advocaat naar Indonesië zou mo gen reizen. Men beschouwt de aangelegenheid als een volkomen Nederlands-Indonesi sche affaire welke niet het minst om een Amerikaanse interventie vraagt. Over het algemeen is men te Was hington geneigd de Indonesische rege ring volkomen gelijk te geven om bui tenlandse advocaten een visum te wei geren. Anderzijds hoopt men van harte dat een oplossing voor deze hangende vraagstukken zal kunnen worden gevon den. De regering te Washington heeft de opmerkingen van de Nederlandse ambas sadeur te Washington dr J. H. v. Roijen aan de Amerikaanse ambassadeur te Djakarta overgebracht en de beslissing over het zenden van Amerikaanse waar nemer (s) naar het proces Jungschlager aan diens beoordeling overgelaten. In Washington gelooft men dat ambassa deur Cummings een dergelijke stap niet verstandig zou vinden, omdat het niet ondenkbaar is dat de V.S. dan ln dit ge schil. zij het dan zijdelings, zouden wor den betrokken. Men krijgt in Washington de Indruk dat de V.S. haar goede betrekingen met beide landen niet door de aangelegen heid van het zenden van een Ameri kaanse advocaat naar Djakarta bedor ven wenst te zien. Een kijkje aan boord van het nieuwe hospitaalkerkschip ..De Hoop". Het stemmige kerkzaaltje. Vrouw levend verbrand Gistermiddag is tijdens een felle brand in de Katendrechtschestraat no. 41 te Rotterdam-Zuid dc 70-jarlge vrouw C. Dekker in de vlammen om gekomen. Een agent van politie heeft nog ge tracht de vrouw te redden. Hg drong het huis binnen, doch slaagde niet. Op de tweede étage gekomen zag hij daarentegen op zijn beurt geen kans meer het huis te verlaten. Op straat nam men daarom een zeil van een vrachtauto en improviseerde daarvan een vangzeil. Na een geslaagde sprong stond de agent weer veilig op straat. De eerste en tweede étage van pand zijn uitgebrand. De Russen zijn teruggekomen van hun besluit om zich van de roelwedstrijd in Henley terug te trekken, nadat bekend was geworden, dat het bestuur van de stakende Stuwadoorsbond toestemming had gegeven, dat de zich aan boord van het Sovjet-Russische schip „Strelna" bevindende boten en ander materiaal door de bemanning van het schip zelf mocht worden gelost. De leiding van de Stuwadoorsbond had al eerder goedge vonden. dat de stakers dit zouden doen, doch deze hadden toen geweigerd. De Russen hebben echter door dit ergerlijke geharrewar gisteren de voor- wedstrjjd van het skiff-nummer, waarin de Olympische kampioen Tsioekalof zou uitkomen, gemist. Vijftig millioen West-Duitsers De vier portefeuilles, die in de vorige West-Duitse regeringsstatistici nemen regering door vertegenwoordigers van aan. dat het aantal inwoners van T est- de Algemene Zionisten werden beheerd, Duitsland vandaag. Donderdag de vijftig! zijn onder de andere kabinetsleden ver- millloen zal bereiken. Aan het einde van deeld. De Algemene Zionisten gaan ln het vorige jaar telde West-Duitsland de oppositie. Sjaret kan rekenen op 66 49.763.000 inwoners. Ivan de 120 parlementsleden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1